MERKSCHOENEN -gezellig en gezond IVerbouwings-opruiming Schenk -schenk vreugde Gemeenten hebben bezwaren tegen ontwerp-monumentenwet „Locale bestuursorganen moeten een stem in het kapittel hebben" Welterianen ontstemd over de KVP Londen en Cairo laten de Soedan vrij Handelaar in vuilnis krijgt f 30.- boete Coaster Paloma maakt slagzij door ijsafzetting Gangster-tafrelen in hotel geënsceneerd Huwelijkswetgeving in Oostenrijk Bennebroek ROELOFSEN Hillegom Schipholaffaire Ex-KNP'ers in Nijmeegse raad verbitterd Onafhankelijkheid wordt zonder volksstemming van kracht ADO protesteert tegen toekennen strafschop Scheepvaart in de kou Saoedi-Arabië duldt geen Britse inmenging Een jaar tegen Heerlense telepaath geëist Priesters die kerkelijk huwelijk voorrang geven niet strafbaar Brits schip in het ijs van de Finse Golf gekraakt Sport in 't kort Chr. Vrouwenbond Scheepvaart DINSDAG 20 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE VERENIGING VAN Nederlandse Gemeenten heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden inzake de ontwerp-monumentenwet, die in September bij de Kamer is ingediend. De vereniging betoogt dat het ontwerp vrij ernstige tekortkomingen vertoont op enige belangrijke punten, waarbij in het bijzonder de gemeentebesturen nauw zijn betrokken. Deze punten zijn de centralistische opzet, het grotendeels ontbreken van de mogelijkheid van afweging van de belangen der monumentenbescherming tegen andere bestuursbelangen, b.v. op planologisch gebied, het ontbreken van een behoorlijke schadevergoedingsregeling ten opzichte van de lagere bestuursorganen en het ontbreken van een speciale mogelijkheid tot onteigening ter bescherming van monumenten. gelijkheid in het leven te roepen aan de gemeenten eventuele extra-kosten te ver goeden. Tenslotte merken adressanten op, dat de beste bescherming van een monument is gelegen in de verwerving van de eigen dom van dat monument door een open baar lichaam of een in het belang der monumentenzorg werkzame organisatie. Het zwijgen van het ontwerp over speciale voorzieningen, waardoor de noodzakelijke eigendomsoverdracht wordt verzekerd, voelt men als een ernstig gemis. Het wetsontwerp wekt de indruk, aldus het adres, dat monumentenbescherming vrijwel uitsluitend een zaak is die zich afspeelt tussen de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de in te stel len Monmentenraad en de eigenaar van een monument. Het komt de vereniging voor dat een aantal aanvullingen nodig is, opdat by alle monumenten, die zich op het grondgebied van een gemeente bevinden, geen beslissingen worden genomen zonder advies van het gemeentebestuur en zulke beslissingen steeds door het gemeente bestuur in beroep kunnen worden be streden. Het is bekend, zo wordt verder opge merkt, dat bouwkundige monumenten, zich veelal bevinden in de bebouwde kernen van de gemeenten. De aanwezigheid van deze oude kernen stelt bestuur en burgers dikwijls voor moeilijkheden. Bij de oplos sing van deze moeilijkheden zal het be lang van de monumentenbescherming wel dikwijls, doch lang niet altijd, de doorslag kunnen geven. Volgens de vereniging zal de wet een regeling moeten bevatten, krachtens welke in bepaalde gevallen het primaat van de monumentenbescherming kan worden doorbroken. Volgens het wetsontwerp kunnen ge meentebesturen van hogerhand worden verplicht, bepaalde stedebouwkundige maatregelen tot stand te brengen die met het oog op de plaatselijke behoeften niet vereist zijn. Dit kan tot niet onbelang rijke financiële verplichtingen voor het gemeentebestuur leiden. Er bestaat der halve aanleiding, aldus het adres, de mo- Tijdens de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting van Nijmegen heeft het oudste lid van de fractie van de voor malige K.N.P., drs. B. Troost, een uiteen zetting gegeven over de verhouding tussen K.N.P. en K.V.P. Hij zeide daarin onder meer: „Nog altijd bestaan er bij oud- K.N.P.-ers bezwaren tegen de sociale, fis cale en economische politiek van de K.V.P., die hen te links is georiënteerd. Dat de roep tot eenheid de enige reden tot opheffing van de K.N.P. zou zijn geweest, werd door hem betwijfeld. Ook keur ik in de K.V.P. af, dat zij volledige opheffing van de K.N.P. geëist heeft, een fusie of werkgemeenschap in de K.V.P. ware volgens mij beter ge weest". Mede namens zijn fractiegenoot, de heer P. Mulder, verklaarde drs. Troost, dat zij zich gebonden blijven achten aan het ver kiezingsprogram van de voormalige K.N.P., ter gelegenheid van de gemeenteraadsver kiezingen in 1953 uitgegeven. Voorts keur de drs. Troost de mentaliteit van de K.V.P.- fractie in de raad ten opzichte van de K.N.P.-leden af: „De K.V.P. is blijkbaar van mening, dat nu de koop is gesloten de slaven haar eigendom zijn". Hij besloot met de opmerking, dat vele aanhangers van de K.N.P. van mening zijn, dat het hun in de toekomst onmogelijk zal zijn, hun stem op de K.V.P. uit te brengen. LONDEN (Reuter/AFP) Groot-Brit- tannië en Egypte hebben het besluit van de Soedanese Kamer van Afgevaardigden, dat het land tot een „volledig souvereine republiek" moet worden uitgeroepen, aan vaard. De bevolking van de Soedan zou in een volksstemming onder toezicht van een neutrale commissie hebben moeten kiezen tussen onafhankelijkheid en aan sluiting bij Egypte, doch de regering van premier Ismael el Azjary heeft onmiddel lijke onafhankelijkheid geëist. In een verklaring van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken betuigt Londen zijn instemming met het besluit. „De Britse regering raadpleegt de Egyp tische regering over de formele stappen, die nodig zijn om het besluit van kracht te laten worden", aldus de verklaring. De oud-minister van Staat in Egypte voor Soedanese kwesties, majoor Salah Salem, wordt vandaag als afgezant van de Egyp tische regering in de Soedan verwacht. In een vraaggesprek met het Egyptische blad „Al Goemhoerija" heeft luitenant-kolonel Zakaria Mohieddine, die belast is met Soe danese aangelegenheden sedert het aftre den van majoor Salah Salem, uiteengezet, dat de politiek van Egypte jegens de Soe dan in overeenstemming is met de Egyp tische revolutie, die het recht van vrije zelfbeschikking opeist voor alle volken. De Soedan, die sinds 1899 door Groot- Brittannië en Egypte wordt bestuurd, kreeg in 1953, op grond van een Brits- Egytisch verdrag, het recht om zijn lot te bepalen. Oorspronkelijk zou een consti tuerende vergadering over deze kwestie beslissen. Het Soedanese parlement ver zocht Groot-Brittannië en Egypte echter, een volksstemming te organiseren. Dit leidde weer tot de eis van onmiddellijke onafhankelijkheid. De vorige maand heb ben de Britse en Egyptische troepen het land ontruimd. De Britse gouverneur-generaal, Sir Knox Helm, is dezer dagen naar Londen terug gekeerd voor overleg, nadat hij te kennen had gegeven om persoonlijke redenen te willen aftreden. Groot-Brittannië zal geen opvolger benoemen. De Haarlemse politierechter mr. H. G. Rambonnet heeft Maandagmiddag een geldboete van dertig gulden, te vervangen door twaalf dagen hechtenis opgelegd aan de Haarlemse handelaar tn vuilnis C. J. D. ter zake van verduistering van een aantal limonadeflesjes ten nadele van de K.L.M. In deze zaak, de zoveelste uit de Schiphol affaire, werden zes getuigen gehoord. De eerste van hen, een wachtmeester van de Rijkspolitie, die als verbalisant was op getreden, verklaarde, er van op de hoogte te zijn, dat er een overeenkomst had be staan tussen de verdachte en de K.L.M. betreffende de vuilnisbelt op Schiphol. De verdachte moest het afval en vuilnis weg halen, maar voorwerpen van waarde aan de K.L.M. teruggeven. Bij onderzoekingen zou zijn gebleken, dat de verdachte onge veer zeven a achthonderd limonadeflesjes had achtergehouden. De tweede getuige was bij verdachte als chauffeur in dienst geweest; hij verklaarde dat de waardevolle voorwerpen op last van de verdachte iedere dag naar diens pakhuis in Haarlem moesten worden gebracht. Het andere gedeelte ging naar een vuilnisbelt bij Vijfhuizen. „Liever geen eed!" De derde getuige, die sorteerder in dienst van verdachte was geweest, maakte er aanvankelijk heftig bezwaar tegen, de eed af te leggen. „Ik heb er tabak van, sinds ik er de vorige keer ben ingelopen", zei hij, daarmee doelend op de meineed, waaraan hij zich in verband met de Schip holaffaire enige tijd geleden had schuldig gemaakt, met alle gevolgen van dien. Omdat de verdediger van verdachte, mr. J. P. Vreeken uit Amsterdam, de man evenwel een vraag wilde stellen, moest hij er toch aan geloven. De raadsman wilde weten, hoe de flesjes er hadden uitgezien en de getuige verklaarde, dat ze onder het vuil, olie en verf hadden gezeten. Een andere getuige, werkzaam bij de K.L.M. en die betrokken was geweest bij de totstandkoming van de overeenkomst, deelde mee, dat zowel mondeling als schrif telijk was overeengekomen, dat de ver dachte onder meer de flesjes zou terug brengen. Maar langzamerhand was de K.L.M. tot de conclusie gekomen, dat deze flesjes te vuil en de teruggave ervan daar om niet meer lonend was voor de K.L.M., zodat men thans heeft besloten, bij een volgende overeenkomst de flesjes niet meer terug te vragen. Zij hebben altijd al een dubieuze post bij de K.L.M. gevormd, aldus deze getuige. De houder van de vuilnisbelt in Vijfhui zen getuigde, dat hij dagelijks Schiphol- vuil kreeg, en dat daarvan de goederen van enige waarde door verdachte werden weg gehaald. Volgens deze getuige waren de schoonmaakkosten van de flesjes hoger dan het bedrag, dat zij, schoongemaakt, opbrachten. Van een andere getuige, die eveneens als sorteerder in dienst was geweest van de verdachte, werden de verklaringen zorg vuldig opgeschreven en later door hem on dertekend, omdat de politierechter het vermoeden kreeg, dat er een meineed in het spel was. Hij verklaarde, dat de bij het sorteren gevonden flesjes bijna altijd in dozen verpakt werden en dan naar Vijf huizen werden gebracht, waar de verdach te ze later ophaalde. Sfeer Nadat de rechtbank in raadskamer was ge weest, hield de Officier van Justitie zijn requisitoir, waarin hij onder meer zei, dat het hier niet zozeer gaat om de voorwerpen als wel om de sfeer, waarin de hele gang van zaken zich heeft afgespeeld. Hij vroeg zich af, of men iemand wel kan straffen, als de bestolene geen prijs stelt op het ge stolen goed. Niettemin achtte hij bewezen, dat de verdachte vele flesjes heeft doen verdwijnen en te eigen bate heeft meege nomen. Ook al omdat de verdachte reeds vier veroordelingen wegens diefstal en he ling achter de rug heeft, vroeg hij een boe te van f 75 of 20 dagen hechtenis. De verdediger kon het met „deze welis waar zeer kleine straf" niet eens zijn. Hij was van mening, dat de flesjes, door de staat, waarin zij verkeerden, niet tot de waardevolle voorwerpen behoorden. Hij vroeg vrijspraak of ontslag van rechtsver volging. Mr. Rambonnet kwam, rekening houdend met de sfeer, waarin alles zich had afge speeld, tot zijn vonnis van dertig gulden boete. Dezer dagen zal de verdachte terecht staan voor een soortgelijke Schiphol-zaak. Het bestuur van ADO heeft geprotesteerd tegen het toekennen van een strafschop aan Stormvogels in de Zondag in Den Haag ge speelde wedstrijd. Men is van mening dat Snoeks jr. op correcte wijze werd aangeval len door de ADO-spil Van der Meer. Dit in tegenstelling met de mening van scheids rechter Verkerk, die een strafschop toe kende, waaruit De Boer scoorde. Zoals men weet eindigde de wedstrijd in een gelijk spel. Het 493 bruto ton metende kustvaartuig ,Paloma" van J. en H. 'Westers uit Gro ningen, dat onderweg is van Kotka (Finse Golf) naar Gent met een lading hout heeft moeilijikheden van de strenge kou onder vonden. Aan dek vervoert het schip een lading hout en het overkomende water, dat tegen het hout spat, is gaan bevriezen. Door het gewicht van het ijs maakte de „Paloma" een slagzij van 35 graden. Het vaartuig heeft nu bij Hango (een eilandje aan de Zuidwest kust van Finland) een schuilplaats gezocht. Met vereende kracht is men begonnen het ijs weg te hakken en op het ogenblik heeft men al veertig ton verwijderd. Wanneer men met dit werk gereed is gekomen, zal het schip zijn reis kunnen vervolgen. Het 494 brt ton metende kustvaartuig Muphrid-n" van Van Nievelt, Goudriaan en Co, dat met hout onderweg is van Her- nosand (Oostkust Zweden aan de Botni- sche golf) naar Gent, heeft gisteren tenge volge van zware ijsgang schroefschade op gelopen. Hierdoor moet het schip, dat in middels open water heeft bereikt, zijn reis in een langzamer tempo vervolgen. Het is waarschijnlijk, dat de „Muphrid-n" eerst naar Rotterdam zal komen voor het vast stellen en eventueel herstellen van de schade. NEW YORK (Reuter) Saoedi-Arabië heeft gedreigd het geschil met Groot-Brit tannië over de Boeraimi-oase aan de Vei ligheidsraad van de UNO voor te leggen, indien er geen „onmiddellijke" regeling wordt bereikt. Adbel Rahman Azzam, voormalig secretaris-generaal van de Ara bische liga en thans lid van de Saoedi- Arabische UNO-delegatie, uitte deze waar schuwing op een persconferentie. Hij deel de echter mee, dat Sao°di-Arabië bereid is in te stemmen „met arbitrage op welke internationale beslissing ook". Saoedi-Arabië en het onder Britse be scherming staande sultanaat van Muscat maken beide aanspraak op de oase aan de Perzische golf, die naar men gelooft rijk is aan olielagen. De troepen van het sulta naat bezetten vier dagen geleden Nazwa, de hoofdstad van Oman. Dit gebied stond onder het gezag van de Imam van Omam, een plaatselijke Sjeik en religieuze leider. Troepen van de sultan van Muscat en de Sjeik van Aboe Dhabi, onder leiding van Britse officieren, bezetten in October de Boeraimi-oase. Azzam sprak thans van een „nieuwe Britse aggressie", naar aanleiding van de bezetting van Nazwa. Hij zei, dat de Britse acties tot doel hadden de hand te leggen op de oliebronnen. Er heerst thans* een oorlogstoestand in Oman, aldus Azzam. „De ernstige weerslag van dit nieuwe kolonialisme is een toenemende bedreiging van de vrede en stabiliteit in het gehele Midden-Oosten". Saoedi-Arabië zou de Britse acties niet aanvaarden, noch in de Boeraimi-oase, noch in Oman of elders op het Arabische schiereiland. Een 30-jarige telepaath, Th. R. R. uit Heerlen, die in een invalidenwagen ter zit ting verscheen, hoorde Maandag voor de Maastrichtse rechtbank wegens diefstal on der bedreiging met geweld, verduistering, en oplichting een jaar gevangenisstraf, voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering voor de tijd van twee jaar en directe gevangenneming tegen zich eisen. Volgens de dagvaarding was hij vorig jaar in contact gekomen met de -tsussuui- se koopman W. J. D., die connecties had met een technisch ambtenaar van het de partement van Oorlog. J. B. van B. D. wilde orders van dit departement krijgen. Er was een afspraak, dat D. aan de ambte naar een procent zou geven van een ma terialen-order, als het deze gelukte aan D. die bestelling te bezorgen. Er was echter ongenoegen ontstaan over de betaling van de „steekpenningen". Daarom had de koopman de hulp ingeroepen van de tele paath R., die met zijn assistent een heel gangster-toneeltje in een Antwerps hotel ensceneerde. Op het moment, dat D. daar aan Van B. begonnen was de steekpenningen ad f 1300 uit te tellen, kwam de telepaath de hotel kamer binnen, terwijl hij dreigend een stuk pijp, dat voor revolver moest door gaan, op de mannen richtte met de woor den: „Handen hoog. Hier ambtenaren van de controle. U bent een corrupte ambte naar". Hij verklaarde, dat Van B. en D. in arrest waren, hield daarna Van B. nog wat aan de praat en liet hem toen naar huis terugkeren. Het geld was intussen door het drietal buitgemaakt. D. had zijn geld te ruggekregen minus het „commissieloon" van de telepaath een paar honderd gul den. De telepaath had zich ook te verant woorden wegens verduistering van een scooter in Baarn, die hij cadeau had gege ven aan een meisje aldaar en wegens op lichting van dit meisje voor f 2500. Het getuigenverhoor bracht aan het licht dat verdachte over een ruime fantasie be schikte. Hij gaf tenslotte in grote lijnen het hem ten laste gelegde toe. De officier van justitie noemde het ge beurde in het Antwerpse hótel een gang sterfilm-drama. Ook de verduistering van de scooter en de oplichting achtte de offi cier bewezen. Ook de paranormale begaafdheid waar op R. zich telkens beriep, is blijkens proe ven van prof. Ten Haeff nogal onzeker. De verdediger voerde formele bezwaren aan tegen het feit, dat de dagvaarding te gen zijn cliënt was getekend ruim een jaar nadat het vooronderzoek was afgesloten. Hij voerde verscheidene gronden aan waar om ten aanzien van verdachte verzachten de omstandigheden konden gelden. De man had in het Huis van Bewaring in Den Haag na een mislukte sprong over een tafel verlammingsverschijnselen in de benen ge kregen. Hij verzocht voor zijn cliënt geen gevangenisstraf doch voorwaardelijk toe zicht. De rechtbank wees het verzoek tot ge vangenneming van verdachte af en be paalde de uitspraak op 24 December. WENEN (United Press) Het Oosten rijkse constitutionele hof heeft bepaald, dat Rooms Katholieke priesters, die een huwelijk inzegenen voordat er een burger lijk huwelijk heeft plaats gevonden, niet langer strafbaar zijn. Functionarissen van het constitutionele hof zeiden, dat de uit spraak niet betekent, dat kerkelijke huwe lijken voortaan rechtsgeldigheid bezitten zonder voorafgaand burgerlijk huwelijk. Het hof verklaarde een vroegere Duitse wet, volgens welke iedere priester, die een kerkelijk huwelijk inzegent voordat het burgerlijk huwelijk heeft plaats gehad, strafbaar is „ongrondwettig". Deze uit spraak volgt op een klacht van het pro vinciale bestuur van Vorarlberg waarin gesteld werd, dat de Duitse wet in strijd was met de Oostenrijkse grondwet, die vrijheid van godsdienst waarborgt. Rooms- Katholieke kerkelijke functionarissen zeg gen, dat deze uitspraak noopt tot een „al gemene herziening van de Oostenrijkse huwelijkswetgeving". Volgens de wet, die na de „Anschluss" van Oostenrijk bij nazi-Duitsland in 1938 in werking trad, is het burgerlijk huwelijk de enige vorm, waarop een wettelijk huwe lijk voltrokken kan worden. Ondanks het feit, dat priesters voortaan niet strafbaar zullen zijn wanneer zij een kerkelijk huwelijk inzegenen voordat de burgerlijke plechtigheid heeft plaats gehad, heeft de Kerk aanbevolen geen kerkelijk huwelijk aan te gaan voordat het burgerlijk huwe lijk gesloten is. Evenals vroeger erkent de staat geen kerkelijke huwelijken als wet tig zonder voorafgaande burgerlijke huwe lijksplechtigheid. (Reuter) Het is nog niet duidelijk, wat de juridische gevolgen van deze uit spraak zullen zijn. Men meent, dat het thans voor weduwen mogelijk zal zijn al leen kerkelijk te hertrouwen en aldus in het genot van het weduwenpensioen te blijven, dat door een nieuw burgerlijk huwelijk zou vervallen. Tienduizenden Oostenrijkers zouden thans ongehuwd sa menleven om niet bedoeld pensioen en andere financiële voordelen te verliezen. Het is ook nog niet duidelijk, wat de wettelijke status zal zijn van kinderen uit een alleen kerkelijk gesloten huwelijk. Veertien man gered HELSINKI, (Reuter/AFP) De veer tien opvarenden van een 363 ton metend Brits motorschip, de „Judith Mary", heb ben drie dagen en nachten een verbeten strijd tegen het ijs moeten voeren om te verhinderen, dat hun schip door ijsafzet ting zou kapseizen en vergaan in de Finse golf. Vrijdag was het vaartuig nabij Lovisa aan de grond gelopen. De ijsgordel aan de Finse kust die zich uitbreide hield het schip Maandag nog rechtop, al stond de machine kamer reeds onder water. Pogingen om de veertien mannen met reddingboten of hefschroefvliegtuigen te redden moesten worden opgegeven door hoge zeegang en sneeuwval. De Finse ijs- breker „Sampa" heeft de „Judith Mary" bereikt. Een loodsboot, die de ijsbreker was gevolgd, nam de bemanning van het in een vormloze ijsmassa veranderde schip aan boord. Een Zweedse en twee Finse ijsbrekers hebben zeven schepen bevrijd, die in de Botnische Golf, het Noordelijke deel van de Oostzee, waren vastgevroren. De schepen drie Zweedse, een Fins, een Deens, een Liberiaans en een Panamees waren door de vorst verrast, die dit jaar in dit gebied vroeg inviel. De ijsbrekers proberen nog zeven schepen te bevrijden, die in de Zweedse havens Piteaa en Skellefteaa door het ijs zijn ingesloten. TIENKAMP. Aan de tienkamp voor heren van de Nederlandse Tafeltennisbond, die op 15 Januari in het AMVJ-gebouw in Amsterdam zal worden gehouden, zullen de volgende spelers deelnemen: De Buy, Col- mans, v. d. Spek. Stoop. Goudsmit, Weel. Hogendoorn, Van Zoelen, Gimbel en Schoofs. DRIES. In het Belgische voetbalelftal dat op 25 December in Brussel tegen Frank rijk uitkomt, is Marcel Dries (Berchem Sport) thans definitief als rechtsbuiten gekozen. Diricx (Union St. Gilloise) wordt hierdoor aan de reserve's toegevoegd. SPORT IN HET KORT WERELDRECORD. De Zwitserse be roepsrenner Strehler heeft in Zürich het wereldrecord op de vijf kilometer op een overdekte baan gebroken door deze afstand te rijden in zes minuten en 14 seconden precies. Hij verbeterde het oude record, dat met 6.19.2 op naam van de Luxemburger Lucien Gillen stond, dus met niet minder dan 5 1/5 seconde. WERELDRECORD. Lorraine Crapp, een 20-jarige vrije slagzwemster, die één van de favorieten van Australië voor een gou den médaille is, heeft een poging gedaan het wereldrecord van Willy den Ouden, dat op 1 min. 4,6 sec. staat en van Fabruari 1936 dateert, te verbeteren. Lorraine Crapp noteerde 1 min. 5 sec. en bleef dus slechts 0,4 sec boven het record van Willy den Ouden. De afdeling Bennebroek van de Neder landse Christen Vrouwenbond heeft een bijeenkomst gehouden in gebouw „Re- hoboth", waarop mejuffrouw A. M. Hoe kendijk uit Heemstede gesproken heeft over „Kerstlicht in donker Amsterdam", waarbij zij de aandacht vestigde op het werk, dat ten behoeve van meisjes en vrouwen verricht wordt. Met belangstel ling werd naar het gesprokene ge'uisterd. Aagtedijk, pass. 18 Kp. Hatteras n. New Orleans Alöeramin, 18 v. Aden n. Karachi. Almkerk, 19 v. Hamburg n. Antwerpen. Amstelpark, 19 te Rotterdam. Annenkerk, 19 te East London. Arendskerk, 18 v. Aden n. Port Said. Amedijk, 19 te Antwerpen. Averdijk, 19 te Le Havre. Alnati, pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Aldabi, 19 v. Las Palmas n. Antwerpen. Amstelvaart, pass. 19 Gibraltar n. Rotterdam. Aalsdijk, pass. 19 Vlissingen n. New York. Alioth, 19 te Antwerpen. Argos, 17 v. Amsterdam n. Lissabon. Amerskerk, 19 te Genua verwacht. Appingedijk, pass. 19 Natal n. Rio de Janeiro. Argos, pas. 19 Ouessant n. Lissabon. Alblasserdijk, 19 v. New Orleans n. Havanna. Alphacca, 20 te Paranagua. Alpherat. 19 te New York. Amerskerk, 20 te Marseille. Amstelstad. pass. Azoren n. Philadelphia. Bawean, 17 v. Vancouver n. Manilla. Boskoop, 19 te Buenaventura. Banka, 19 v. Priok n. Cheribon. Bantam, 19 v. Colombo n. Medan. Barito. 21 te Fakfak verwacht. Batoela, 19 te Ambon. Baud, 19 te Makassar verwacht. Boissevain, 20 te Moji verwacht. Bontekoe, 19 te Donggala. Britsum, 18 450 m. O.NO. Azoren. Beninkust, 19 te Amsterdam verw. Blitar, 19 te Rotterdam. Callisto, 23 te New York verw. Cistula, 18 v. Aden n. Lorenzo Marpuez. Corilla, 19 te Buenos Aires. Caltex Utrecht, 19 v. Rotterdam n. Sidon. Camerounkust, 19 te Le Havre. Castor, 18-500 m. O. Bermuda. Cleodora, 19 te Singapore verwacht. Caltex Leiden, 19 75 m. O.ZO. Kp. St. Vincent. Charis, 20 te Guanta. Cottica, 19 v. Trinidad n. Plymouth. Guineekust. 18 te Antwerpen. Dorestad, 19 te North Weymouth. Dalerdijk, pass. 19 San Miguel n. Caracao. Eemdijk, pass. 17 Terschelling n. Rotterdam. Eemland, pass. 18 Finisterre n. Recife. Fsso Den Haag, pass. 20 Port Sudan n. Rastanura Esso Rotterdam, 20 v. Sidon n. Antwerpen. Elizabeth B, 19 370 m. W.ZW. Bombay. Ena, 20 te Fawley. Farmsum, 18 te Jacksonville. Falco, pass.'19 Finisterre n. Rotterdam. Graveland, 19 te Itajai. Guineekust, 18 te Antwerpen. Gaasterkerk, 19 250 m. W. Kp. Comorin. Gabonkust, 19 te Dakar. Grote Beer, 19 v. Aden n. Suez. Hathor, pass. 18 Finisterre n. Oran. Hilversum, pass. 18 Gibraltar n. Antwerpen. Haulerwijk, pass. 19 Scilly's n. Hamptonroads. Houtman, 20 Hongkong. Haulerwijk, 17 v. Amsterdam n. Hamptonroads. Haarlem, 19 te Antwerpen. Helicon, 19 v. Curacau n. Oranjestad. Hestia, 19 te Hamburg. Hydra, pass. 18 Kp. Hatteras n. Morrisville. Hector, 19 v. Eleusisibay n. Thessaloniki. Heemskerk, 18 v. Bangkok n. Hongkong. Isis, pass. 19 Bermuda n. Londen. Jagersfontein, 19 Antwerpen. Japara (KRL), 19 Damman. Joh. v. Oldenbarnevelt, 20 te Amsterdam. Kalydon, 18 te Rotterdam. Kasimbar, 19 te Surabaja. Kara, pass. 19 Miami n. Beaumont. Kieldrecht, 20 te Genua. Korenia, 20 te Las Palmas. Kylix, 20 v. Amsterdam op proeftocht. Linge, 18 v. Libreville n. Monrovia. Lutterkerk. 19 te Marseille. Lissekerk, 19 te Bandarshapur. Langkoeas, 19 te Hamburg. Lemsterkerk, 20 nog te Khorramshar. Lindekerk, pass. 20 Ouessant n. Port Said. Maashaven, 19 te Rotterdam. Marisa. 18 v. Curacao n. Gibraltar. Mentor, pass. 19 Ouessant n. Amsterdam. Meliskerk, Dass. 19 Finisterre n. Genua. Modjokerto, 20 Makassar. Mariekerk, 20 te Madras verwacht. Muiderkerk, pass. 19 Gibraltar n. Genua. Meerkerk. 19 te Suez Minjak, 20 te Benoa verw. Murena, 20 v. Miri n. Shimotsu. Madoera, pass. 20 Lissabon n. Amsterdam. Notos, 18 v. Alexandrië n. Beyrouth. Nigerstroom, 18 v. Amsterdam n. Bordeaux. Nieuw Amsterdam, 20 te San Juan. Noordam, 20 te New York. Oberon, 19 te Trinidad. Omala, 20 te Vado verwacht. Oranjestad, 18 te Amsterdam. Ondina, 20 te Surabaja verwacht. Overijsel, 18 te Bremen. Orestes, 19 v. Rotterdam n. Pto Li.mon. Prins Willem George Fred., pass. 19 Gibraltar n. Valencia. Peperkust, pass. 19 Kp. Threepoints n. Capecoast. Prins Casimir, 19 720 m. W.ZW. Valentia. Papendrecht. 19 te Rotterdam. Polyphemus, 20 te Houston. Prins Fred. Willem, 19 v. Rotterdam n. Valencia Prins Maurits, 19 v. Cherbourg n. Bremen. Ruys, 19 te Durban. Rondo, 20 te Port Said verwacht. Ridderkerk, 20 Beira verw. Rijnland, 20 te Hamburg. Radja, pass. 20 Sabang n. Singapore. Rondo, 20 te Port Said. Sarangan, 20 Napels. Schelpwijk, 20 te Geelong verwacht. Saidja, 19 te Pulubukom verwacht. Straat Banka, 19 380 m. O. Ceylon. Straat Malakka, 19 te Brisbane. Swartenhondt, 19 te Makassar. Schie, 19 150 m. O. Str. Messina. Sinabang, 19 te Sydney. Sarpedon, 20 te Curacao. Sibajak, pass. 19 Kp. Bon n. Port Said. Stad Leiden, 19 v. Marseille n. Le Havre. Stad Maassluis, 19 v Rotterdam n. Casablanca. Taria, 20 te La Spezia verw. Ternate, 18 v. Genua n. Lissabon. Trajanus, 17 v. Amsterdam n. Madeira. Tankhavcn II, 19 te Sungeigerong. Tasman, 19 te Tj Priok. Teiresias, verm. 20 v. La Buan n. Manilla. Teucer, 19 te Pladju. Tiba, 19 t.h.v. Victoria verw. n. Buenos Aires. Tiberius, 18 v. Port of Spain n. Grenada. Tjibantjet, 21 te Moji verwacht Tomori, 19 890 in. O.t.Z. Guardafui. Trompenberg, 18 290 m. W.ZW. Scilly's. Tegelberg, 19 v. Buenos Aires n. Montevideo. Themisto, pass. 19 Azoren n. Golf v. Mexico. Tabinta, 20 v. Amsterdam n. Bremen. Utrecht, 19 te Rotterdam. Van Heutsz, verm. 22 v. Priok n .Singapore. Van Neck, 19 550 m. ZW. Minikoy. Van Spilbergen, 18 v. Lagos n. Freetown. Westerdam. 19 te Rotterdam. Westertoren, pass. 18 Rio Grande do Sul naar Woensdrecht, 19 v. Pulusambu n. Colombo. Waterman, 19 v. Suez n. Tj. Priok. Wonogiri, 19 te Belawan. Waikelo, 19 te Surabaja. Wieldrecht;, 21 Curacao verwacht. Willemstad, 20 te Cristobal. IJsel, pass. 19 Ouessant n. Antwerpen. Zonnewijk, pass. 19 Gibraltar n. Ancona. Zuiderzee, 18 v. Monrovia n. Canada. KLEINE VAART Arak, 19 te Rotterdam. Ac'o, verm. 19 v. Vejle n. Londen. Advent, 19 v. Gothenburg n. Amsterdam. Atlas, 18 v Amsterdam n. Bordeaux. Anna B, verm. 19 v. Plymouth n. Teignmouth. Adin. Courbet, 19 nog te Stallarholmen. Adm. De Ruyter, 18 v. Amsterdam te Bremen. Adm. Nelson, 19 te Youghal. Algarve, 19 v. Rotterdam te Newoprt verw. Actinia, 19 v. Korsor n. Rotterdam. Appingedam, 17 v. Lissabon te Antwerpen. Arnoudspolder, 19 v. Rotterdam te Oporto verw. Bill S, 19 v. Cordiff te Delfzijl verw. Ellewoutsdijk. 19 Lands End n. Sharpness. Erkalin, verm. 20 v. West Hartlepool n. Midd- lesbro. Eibergen, verm. 19 v. Swansea n. Rochefort. Eljo, 18 te Avonmouth. Flevo, 17 v Denia te Rotterdam. Helvetia, verm. 19 v. Antwerpen n. Rotterdam Haaksbergen, verm. 19 v. Liverpool n. Avonmouth Ilias, 19 v. Hamburg te Amsterdam. Joost, 17 v. Karlstad n. Gothenburg. Julia Mary, 17 v. Lissabon n. Leixoes. Kaap Falga, 17 v. Amsterdam n. Ostrand. Kaap St. Vincent, 14 v. Stockholm n. Skutskaer Larix, 15 v. Gent n. Malmö. Leendert B, 19 v. Rotterdam te Runcorn verw. Leuvehaven, 19 v. Rotterdam te Ahus verw. Martien, 19 v. Slikkesveer te Antwerpen. Mypuck, 19 v. St. Maartendijk te Londen. Matthew, 19 v. Rotterdam n. Gent. Martien. 19 te Antwerpen. Nassauhaven, verm. 19 v. Malmö n. Antwerpen Nieuwehaven, 20 v. Antwerpen te Kopenhagen verwacht. Nottingham, 19 v. Newcastle te Rotterdam. Neeltje B, 19 v. Southampton n. Teignmouth. Noorderlicht, verm. 21 v. Kragero n. Vlaardingen Oosierburgh, pass. 19 Kiel n. Stockholm. Oleum, 19 v. Kopenhagen n. Sakskobing. Ponza, 16 v. Karlstad n. Zaandam. Pavo, 17 Brunsbüttel gep. n. Zaandam. Rubato, 19 v. Swansea te Amsterdam. Sonsbeek, 19 v. Rotterdam te Belfast verw. Spurt, 19 v. Londen n. Zeebrugge. Stientje Mensinga, 19 180 m. ZW. Ouessant. Vrliburgh, pass. 19 Ouessant n. Duinkerken. Vrouwepolder verm. 19 v. Port Talbot n. A'dam. Westerdok, 17 v. Amsterdam n. Londen. Westkust, 19 nog te Berwik. SLEEPVAART Ebro, 18 v. Vigo n. Rotterdam met „Mirfak N" Gele Zee, 18 v. Port Said n. Rotterdam met twee zuigers. Loire, 19 170 m. N.t.W. Cochin met twee bakken Noordzee, 17 760 m. W.t.Z. Fayal n. Hamburg met „August Bolten". Eceaan, 18 te Maracaibo. Tyne, 18 270 m. O.t.N. Bermuda met „Bali" Zwarte Zee, 19 50 m. Z. Elba met „Castor". Twee jaar. De rechtbank te Amsterdam heeft de 42-jarige Amsterdammer W. C. J. E. wegens verduistering van f 20.000 veroor deeld tot 2 jaar gevangenisstraf. De ver dachte had dit bedrag in eigen zak gestoken en verbrast, toen hij bedrijfsleider was van een particulier inkoopbureau voor ge meente- en rijkspersoneel te Amsterdam. VOOR DAMES EN HEREN EXTRA LAGE PRIJZEN ÜARTEUORISSTRAAT31 - HAARLEM Maak Kerstmis KERSTNACIITWIJDINGSDIENST Evenals andere jaren zal er te Hillegom in de Kerstnacht een wijdingsdienst gehou- dne worden in de Nederlands Hervormde Kerk. In deze dienst zal voorgaan ds. Olde- man uit Zandvoort. De dienst begint om elf uur. KERSTFEEST BIJ VAN HERWAARDEN De personeelsvereniging van de Van Her- waarden's kalkzandsteenfabrieken in Hille gom, zal Donderdag haar kerstfeest vieren in de grote, moderne cantine van de N.V. Als spreker zal die avond optreden ds. G. van Duinen uit Wassenaar. KERSTFEEST OUDEN VAN DAGEN Maandag waren de ouden van dagen beho rende tot de Nederlands Hervormde Ge meente in Hillegom in de keuringzaal van Treslong bijeen ter viering van het kerst feest. De leiding van de avond berustte bij ds. Brouwer, Nederlands Hervormd Predi kant in Hillegom. Nadat het kerstevangelie verhaald was, werden de aanwezigen op chocolade en koek onthaald. Hierna werd een kerstverhaal verteld door de heer P. Bakker. extra feestelijk. Schenk vreugde - schenk wijn. Echte, d.-w.z.geïmporteerde wijn' brengt sfeer en gezelligheid. En goede wijn behoeft niet duur te zijn. Copyright Stichting Wljnpropcganda

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 14