Nieuwe golf van terreur 52 levens in Algerije eist Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Senaatscommissie wijst op gevaar van een oorlog Get homme est dangereux Zandvoorts honderdmillioen-plan tot twintig millioen beperkt PSII in Djakarta wenst opschorting Nederlands-Indonesische Conferentie Premier Faure brak verkiezingstournée af Opperste Sovjet komt op Tweede Kerstdag bijeen Geen telefoongidsen meer voor elk district Verwezenlijking thans mogelijk geacht Sovjet-leiders terug in Moskou Het woord is aan. Voor de Stille Armen 70e JAARGANG No 142 DONDERDAG 22 DECEMBER 1955 299e JAARGANG No 293 Ontoereikend Revolutie in Paraguay gemeld Oude systeem voor interlocale naamlijst in ere hersteld Makelaar in arrest Comet III wegens motor- pech terug naar Montreal Soenarjo Weiger samen werking inzake Nw-Guinea Twee stemmen Lichtpunt in luchtmacht affaire in Indonesië De vorst verdwijnt voor een dag of vier Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur! Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS (Reuter) Het slechter worden van de toestand in Algerije is voor Sremier Faure en verscheidene van zijn ministers aanleiding geweest hun ver- iezingstournée's af te breken. Zij zijn naar Parijs gekomen om zich te beraden over de maatregelen die genomen moeten worden. Hun bijeenkomst werd ook bijgewoond door de minister van Defensie, generaal BilJotte, de stafchef van de strijdkrachten, generaal Guillaume, en de stafchef van het leger, generaal Zeiler. In de afgelopen 24 uur zijn in Algerije, volgens de jongste berichten, 52 mensen om het leven gekomen als gevolg van aanvallen van opstandelingen. Volgens sommige berichten is het vervoer tussen de steden vrijwel alleen onder bescher ming van militaire convooien mogelijk. Voorts wordt gemeld, dat de Mohamme daanse leden van de Algerijnse Assemblée en de gemeenteraden allen wellicht vóór de algemene verkiezingen in Frankrijk zullen aftreden als teken dat zij niet meer willen samenwerken onder de huidige grondwet, volgens welke Algerije een on derdeel van het Franse moederland is. Het onafhankelijke blad „Le Monde" meldt, dat de Mohammedaanse afgevaardigden door extremistische opstandelingen ge dreigd zijn met „aftreden of sterven". In de afgelopen paar dagen heeft reeds een aantal Mohammedaanse gemeenteraads leden ontslag genomen. Gouverneur-generaal Jacques Soustelle heeft tegenover een delegatie van Franse burgemeesters in Algerije verklaard, dat de middelen waarover hij beschikt, op het ogenblik ontoereikend zijn, doch dat zij eind Januari aangevuld zullen worden. Op het ogenblik zijn reeds 350.000 man Franse troepen in Noord-Afrika, doch de meeste eenheden zijn nodig voor bewaking van wooncentra en het openhouden van de we gen buiten de steden, die door gewapende opstandelingen vanuit de bergen onveilig gemaakt worden. De nationale defensiecommissie van de Franse Senaat heeft een resolutie aangeno men, waarin de aandacht gevestigd wordt „op het gevaar van een nieuwe oorlog in Algerije". De senatoren vroegen volledige bevoegdheden voor de militaire autoritei ten in Algerije. Commissieleden verklaar den tegenover verslaggevers, dat zij de hui dige militaire methoden in Algerije ontoe reikend achten. Zij hadden critiek op het gebrek aan hefschroefvliegtuigen en vrachtauto's. De kleine afgelegen boerde rijen moeten een voldoende bezetting van troepen krijgen, zo zeiden zij. Nu vormen zij goede opslagplaatsen voor wapens die door vliegtuigen worden uitgeworpen ten behoeve van het opstandige „bevrijdings leger". De Parijse beurs reageerde Woensdag BUENOS AIRES (AFP/Reuter) Vol gens onbevestigde berichten in Buenos Aires is in Paraguay een revolutie uitge broken, na een bevel van de president, generaal Alfredo Stroessner, tot arrestatie van een vooraanstaand lid van een van de groepen der Colorado party, de president van de nationale bank Fleitas. Volgens de Argentijnse posteryen zyn enkele minuten voor middernacht de radio- en telefoon verbindingen met Paraguay verbroken. Een deel van de politie zou de opstandige beweging steunen. Een afdeling van de cavalerie van Asuncion was het eerst in opstand gekomen. In de straten van de hoofdstad zou worden gevochten. Generaal Stroessner werd in Mei 1954 na een revolutie tot opperbevelhebber van de strijdkrachten benoemd. Drie maanden later werd hij tot president gekozen als officiële candidaat van de Colorado (na tionale republikeinse) partij. Sindsdien zijn er herhaaldelijk onbevestigde berichten ge weest over conflicten tussen de president en leden der partij. Op 25 Januari werd een complot door leden van de partij tegen de president verijdeld. Later in dit jaar waren er nog meer onbevestigde berichten over onrust. Generaal Stroessner is een goede vriend van generaal Juan Perón, voormalig presi dent van Argentinië. Deze laatste vluchtte naar Asuncion, de hoofdstad van Paraguay. Hij bleef daar als gast van generaal Stroessner tot begin November, waarna hij naar Panama ging. ook pessimistisch op het nieuws uit Alge rije. De goudprijzen stegen opnieuw, even als de koers voor de dollar en het pond sterling. Volgens United Press zijn er in de af gelopen 24 uur ten minste 54 personen ge dood. Onder de slachtoffers bevinden zich twaalf pro-Franse Moslems en 42 soldaten twee Fransen en veertig leden van het vogelvrij verklaarde „Leger van Allah". MOSKOU (Reuter) De bijeenkomst van het Sovjet-parlement de Opperste Sovjet die aanvankelijk morgen zou v/orden geopend, is tot Tweede Kerstdag uitgesteld. Het gerucht van het uitstel had reeds enige dagen in Moskou de ronde ge daan. Men acht het mogelijk, dat de bijeen komst is uitgesteld om premier Boelganin en eerste partijsecretaris Kroesjtsjev meer tijd te geven voor de voorbereiding van het verslag over hun bezoek aan India, Birma en Arghanistan en voor de bestudering van de begroting. Waarnemers te Moskou hou den echter ook rekening met de mogelijk heid, dat zich de laatste weken een nieuwe ontwikkeling heeft voorgedaan. Onlangs zijn er in de geheie Sovjet-Unie bijeen komsten van plaatselijke commissies der communistische partij gehouden, die in vele gevallen vergezeld gingen van wijzi gingen in de leiding. De Franse autoriteiten vrezen een op stand aan de vooravond van Kerstmis te gen de Europese bevolking. De volledige interlocale naamlijst van de telefoon keert terug. De nieuwe naamlijst, waarin dan ook weer opgenomen zijn de grote steden, zal in drie of vier delen ver schijnen. De P.T.T. is teruggekomen van het stel sel van de districtsgidsen op aandrang van het bedrijfsleven, dat het gebruik van deze gidsen erg omslachtig heeft gevonden. Overleg tussen de Kamers van Koophan del, het bedrijfsleven en de directie van de P.T.T. heeft ertoe geleid, dat de dis trictsgidsen zullen verdwijnen en het oude systeem voor de interlocale naamlijst In ere wordt hersteld. Pierre Poujade, die niet de belangrijkste doch wel de luidruchtigste Franse partij leider is en zijn volgelingen naar nazi- methoden het klimaat der Franse verkie zingen doet bederven, ziet men hier mid den in een van zijn demagogische uitbarstingen. PARIJS (United Press) „Cet homme est dangereux" (deze man is gevaarlijk) schreeuwen in Parijs grote aanplakbiljetten de voorbijganger toe. Zij vertonen het por tret van Pierre Poujade en zijn opgeplakt door de aanhangers van Poujade zelf- Op een persconferentie heeft Pierre Pou jade aan verslaggevers exemplaren van zijn pas uitgekomen nieuwe boek „Ik Verkoos te Vechten" uitgedeeld. „Ik ben een halve boer en verwacht niet dat u dit boek zult bekijken met de ogen van een litteraire criticus", zei Poujade. „Beschouw het alleen maar als een eerlijk stukje schrijverij. Als er fouten in zitten zal ik ze graag corrigeren". De rumoerige „knokploegen" van Pierre Poujade gaan voort relletjes te verwekken op verkiezingsvergaderingen in Frankrijk. Hun actie heeft zulke vormen aangenomen dat de Katholieke MRP vandaag besloten heeft haar verkiezingsbijeenkomsten in het departement Vienne af te zeggen, omdat haar candidaten door Poujadisten waren mishandeld. „Voorjaar in Lisse" kan men de titel noemen van de tentoonstelling, die van middag in Bloemlustaldaar wordt gehouden. Tulpen, hyacinten en narcissen zijn te zien en doen de winter vergeten. Tot en met Vrijdag 30 December kan men een bezoek brengen aan de show. NAAR WIJ VERNEMEN is thans het rapport van de Stichting Recreatie-oord Zand- voort by B. en W. van Zandvoort binnengekomen. Burgemeester en Wethouders zouden het vanmiddag in een speciale vergadering behandelen. Het door de stichting Ingediende plan is aanmerkelijk bescheidener dan het „honderd millioenenproject" waarover zo dikwyls is gesproken: het voorziet in de bouw van een boulevardcentrum, dat een investering van ruim twintig millioen gulden zal vergen. Daarvoor zullen totstandkomen: een groot hötel-café-restaurant, twee flatgebouwen van tien verdiepingen en een ondergrondse garage voor onge veer 1500 auto's. Dit plan wordt door ingewijden „zo safe als de bank" genoemd. Het project van de stichting Recreatie oord Zandvoort behelst dus geen pieren en ndere kostbare voorzieningen. Aan dat )!an voor een dubbele pier is trouwens wel een bittere smaak verbonden nu gebleken is, dat een der relaties, waarmee Zand voorts burgemeester bij zijn pogingen om dit project te verwezenlijken onderhandeld heeft, als een internationale oplichter wordt beschouwd. Deze man, een vijftig jarige Duitser, is op last van de procu reur-generaal in Den Haag aangehouden en naar het Huis van Bewaring aldaar overgebracht, zo meldt „De Telegraaf". Dit bericht werd ons in Den Haag beves tigd. De minister van Justitie zal nog over zijn uitwijzing een beslissing nemen. De gearresteerde heeft zich tegenover burgemeester Van Fenema voorgedaan als een makelaar die gegadigden voor belang rijke abjecten tot elkaar brengt. Al spoedig bleek de burgemeester, dat hij met een fan tast te doen had, die voor valse handteke ningen niet terugdeinsde. Daarop heeft hij de Justitie in de zaak gemengd. Zandvoort heeft van deze affaire geen financieel na deel ondervonden. Wellicht kan deze dubi euze relatie op den duur nog tot enig voor deel strekken, want gedurende de vier maanden, die de burgemeester met de Duit ser in contact is gebleven om hem te kunnen ontmaskeren, heeft hij nog waardevolle betrekkingen kunnen aanknopen, onder meer met Zwitserse bankinstellingen en financiers. Los van het hierboven genoem de plan van de stichting Recreatie-oord Zandvoort zal burgemeester Van Fenema proberen toch nog het pierplan in de een of andere vorm te realiseren, waartoe hij op eigen gelegenheid pogingen blijft onder nemen. Over deze kwestie is in de Dinsdag avond gehouden besloten vergadering van de Zandvoortse raad een uiteenzetting ge geven, die volgens sommigen „verhelderend heeft gewerkt". Uit alle delen van Frankrijk komen be richten binnen over nieuwe ordeverstorin gen door de aanhangers van Poujade. Het schreeuwen van beledigingen naar sprekers en het gooien met bedorven eieren behoor den tot de voornaamste wapens van de Poujadisten. De Franse premier Edgar Faure heeft een aanklacht wegens smaad ingediend te gen het dagblad „l'Express" dat de spreek buis van zijn grote rivaal Pierre Mendès- France is. Dit blad heeft hem er van be schuldigd het Legioen van Eer „even vrij gevig uitgereikt te hebben als strikjes in een verkiezingscampagne". De hoofdredacteur van l'Express is de 20-jarige Jean Jacques Servan-Schreiber, die vorige winter door Faure tot een duel was uitgedaagd. Het duel werd afgelast door de invloed van Mendès-France, die toen premier was terwijl Faure minister van Financiën was. LONDEN (AFP/Reuter) Premier Nikolai Boelganin en Nikita Kroesjtsjev, secretaris van de communistische partij, zijn Woensdag van hun Aziatische reis in Moskou teruggekeerd. Zij werden op het vliegveld van Moskou ontvangen door alle thans in de hoofdstad aanwezige leiders, onder wie Molotov, Mi- koyan, Kaganowitsj Worosjilov en Sa- boerov, en door de leiders der diploma tieke missies. Een grote menigte juichte de beide leiders geestdriftig toe op de weg van het vliegveld naar het Kremlin. Kroesjtsjev heeft in een toespraak tot duizenden op het vliegveld van Moskou gezegd. ,.De Indiërs, Birmanen en Afgha- nen zijn nu de bondgenoten van de Sovjet- Unie in onze strijd voor de vrede". Premier Boelganin merkte op, dat Kroesjtsjev's toespraken in Azië niet in de smaak zijn gevallen bij een aantal Weste lijke bladen en „zelfs niet bij enkele ern stige politici, in het bijzonder in Groot- Brittannië". „Onze vriendschap met India, Birma en Afghanistan staat hun niet aan. Maar ons wel zij schikt ons", aldus de premier. Ondanks een vorst van 11 graden Celsius zijn Boelganin en Kroesjtsjev in een open auto van het vliegveld naar het Kremlin gereden. Zij werden door duizenden toe gejuicht. MONTREAL (United Press) De Co- met III, een straalpassagiersvliegtuig van De Havilland. is enige minuten nadat het was opgestegen voor de laatste étappe van een vlucht om de wereld naar Montreal (Canada) terug gekeerd, omdat er brand gevaar was in een der motoren. De piloot seinde dat een der tanken lekte. Het toestel bevond zich 75 kilometer van Montreal en was op weg naar Londen voor een non- stopvlucht van 3.440 mijl, die het toestel in zes en een half uur zou afleggen. Hiermee zou het een reis om de wereld van 23.200 mijl voltooid hebben. De Cornet landde veilig op het vliegveld van Montreal, een uur en twee minuten nadat het was vertrokken. Zestien doden bij vliegongeluk Van officiële zijde is medegedeeld dat bij het neerstorten van de Constellation van de Eastern Airlines in Florida zestien per sonen (elf passagiers en vijf bemannings leden) zijn omgekomen. Dit waren alle inzittenden. DJAKARTA (P.I.A.) De Islamietische partij, de P.S.I.I., heeft Dinsdag op een ver gadering besloten de regering voor te stel len de besprekingen tussen Nederland en Indonesië in Genève op te schorten. De voorzitter van de P.S.I.I., Anwar Tjokro- aminoto, deelde aan P.I.A. mede, dat de kwestie van de luchtmacht de internatio nale positie van Indonesië heeft verzwakt. In dezelfde bijeenkomst heeft de P.S.I.I. besloten, dat Arudji Kartwinata niet naar Genève zal gaan. Tjokroaminoto verklaar de nader, dat zijn partij geen sancties heeft besproken bij haar voorstellen om de be sprekingen in Genève op te schorten. DJAKARTA (United Press) De voor malige Indonesische minister van Buiten landse Zaken mr. Soenarjo heeft Donder dag verklaard dat de Nederlands-Indone sische onderhandelingen ertoe zouden kun nen leiden dat Indonesië zijn aanspraken op West-Nieuw-Guinea verliest. De natio nalistische leider zei dat door een overeen komst om infiltratie te verbieden en „goede buren" te zijn Indonesië's pogingen om Nieuw-Guinea te krijgen ten zeerste zullen worden belemmerd. Elke soort van samen werking met het Nederlandse bestuur in West-Nieuw-Guinea moet worden verme den omdat dat een de facto erkenning van het Nederlandse gezag over dat gebied zou betekenen, aldus Soenarjo. FINE C-vergaderi ng De financieel-economische werkgroep van de Nederlands-Indonesische conferen tie heeft Woensdag de laatste bijeenkomst vóór Kerstmis in Genève gehouden. Deze vergadering werd niet bijgewoond door de ministers Zijlstra en Kasimo, die, na samen de lunch te hebben gebruikt, Woensdag per vliegtuig naar Nederland zijn vertrokken. Met hetzelfde vliegtuig vertrokken ook de Indonesische minister van Gezondheid, dr. Leimena, en enkele adviseurs van de Indo nesische delegatie naar Nederland. Op de vergadering van de financieel-economische werkgroep is gesproken over het „aan brengen van systematiek in de te behande len vraagstukken". Het schijnt nog niet zeker te zijn, waar tussen Kerstmis en Nieuwjaar de finan cieel-economische werkgroep «verder zal vergaderen.Van Indonesische zijde is mede gedeeld. dat de besprekingen op 27 Decem ber in Genève zullen worden voortgezet, doch van Nederlandse zijde is verklaard, dat dit waarschijnlijk zal worden bespro ken op de eerste bijeenkomst van de finan cieel-economische werkgroep in Den Haag, die Vrijdag zal worden gehouden. Inmiddels wordt van Indonesische zijde de hoop gekoesterd, dat de Nederlands- Indonesische conferentie op 3 of 4 Januari, wanneer ook de Nederlandse delegatie weer in Genève aanwezig zal zijn, gereed zal zijn met de voorbesprekingen en de beraadslagingen zullen kunnen beginnen over de opstelling van de definitieve tek sten van de overeenkomsten betreffende punt een en twee van de agenda: de op heffing van de unie en de financieel-econo mische betrekkingen. Verwacht wordt, dat het daarna nog minstens een week zal duren, voordat de ministers met dit werk gereed zullen kunnen zijn. Van Indonesische zijde zou men graag zien indien er van Nederlandse kant geen onoverkomelijke bezwaren zijn dat ook de ondertekening van de resultaten van de conferentie te Genève zal geschie den. Inmiddels is aan de interne besprekingen van de Indonesische delegatie sinds giste ren ook deelgenomen door mr. Susuf Wibi- sono, fractie-voorzitter van de Masjumi in het Indonesische parlement, en dr. Sadjar- wo, permanent vertegenwoordiger van In donesië bij de Verenigde Naties. ATLANTA (Georgia, V.S.) De win keliers van kinderspeelgoed in Atlanta en omgeving zijn vlijtig op zoek naar een sprekende pop, die een ongewenste verras sing dreigt te bezorgen aan het kind, dat er met Kerstmis gelukkig mee gemaakt moest worden. Het is een enkel exemplaar van een mas sa-product, een sprekende pop, die als men haar neerlegt, een avondgebedje moet op zeggen. Duizenden van die poppen zijn er vervaardigd, ingepakt, verzonden en in talloze winkels nu uitgestald of in voorraad gereedgezet. De fabriek, die dit speelgoed maakt, heeft ook een bestelling gehad van de Amerikaanse „Forestry Service," die een campagne tegen bosbranden voert, en daarbij gebruik maakt van een berenfiguur. Als attractie in een wedstrijd van de Forestry Service waren 96 teddybeer-pop pen besteld als prijzen. Ook die waren „sprekend." Zij zeggen met een diepe grom- stem: „Ik ben smokey, de beer, Ik loop heen en weer, zoekend naar rook en vuur. Ik waarschuw de mensen, voorzichtig te zijn In bossen en bij struikgewas, want bosbranden zijn gevaarlijk en duur." Toen het eerste exemplaar van de be stelde 96 „smokeys" werd afgeleverd in het bureau van de Forestry Service, moest het natuurlijk proefdraaien. Tot ontzetting van de aanwezigen zei de oude brombeer met allerliefst meisjesstemmetje: „Ik lig in mijn bedje"enz. Het was duidelijk, dat de fabriek twee geluidsinstallaties verwisseld had,, en ook, dat er dus een kinderpop is verstuurd, die in plaats van haar nachtgebedje een wel gemeende maar verre van lieflijke waar schuwing tegen bosbrand uitstoot. Zo komt het, dat de winkeliers in Atlanta, die het toch heus al zo druk hebben, in hun vrije ogenblikken argwanend hun spreken de poppen op de rug leggen en luisteren DJAKARTA (PIA). De tweede Indone sische vice-premier Tjokroaminoto, heeft na afloop van een bespreking tussen pre mier Harahap, president Sukarno en hem zelf ten paleize, aan de pers medegedeeld, lichtpunten te zien in de luchtmachtaffaire. PIA vernam van welingelichte zijde, dat waarschijnlijk de gecombineerde chefs van staven van de drie onderdelen van de strijdkrachten bij het zoeken naar een oplossing zullen worden ingeschakeld. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Fliegende Blatter: Menig geheim zou niet zo wijd en zijd bekend worden, als het geen geheim was. 14e verantwoording N. N. ƒ1,—; v. d. L. ƒ2,50; N. N. ƒ2,—; Wed. P. W. ƒ2,50; „Bridgeclub Bosch en Vaart" ƒ35,—; Trio T. ƒ3,—; S. C. P. f5,—; D .O. P. ƒ25.—; N. N. ƒ2,50; PE ƒ2,50; N. N. ƒ2,50; A. J. K. B. ƒ2,50; G. R. ƒ3,—; De Jokerspot ƒ2,50; W. I. ƒ5,O. v. Br. ƒ1, G. V. ƒ1.Mevr. P. P. v. R. ƒ2.50; Fam. K. K. ƒ2,50; D. L. ƒ2,50; Mevr. v. D.—v. Z. ƒ10,—; Carla ƒ2.50; M. S. ƒ3.—; A. V. ƒ7,50; Fam. S. S. ƒ2,50; Mevr. W. ƒ2,50; Jaap ƒ5,—; C. M. ƒ1,—; N. N. ƒ2,—; Ned. Ver. v. Huisvrouwen ƒ165,10; H. L. ƒ2.50; Col lecte Grotere Wereld 137,70; C. K. ƒ2,50; Fam. D. ƒ3,50; M. G. ƒ5,—; A. H. H. ƒ5,—; Joh. v. D. ƒ10,—; K. ƒ2,50; N. N. ƒ10,—; J. M. C. ƒ2,50; P. J. v. d. B. ƒ10,—; A. v. Z. ƒ2,50; R. ƒ10,—; N. N. ƒ2,50; Mevr. J. F. K. 10,Mevr. M. M. K. 10.—; Kantoor en Incassopersoneel „Ziekenfonds Ziekenzorg" 26,—; N. N. 2,—; G. v. d- A. 1,—; J. en R. 2,50; H. F. 1,—; A. Y. Z. 2,50; Baltus ƒ2,50; H. V.—I. ƒ5,—; Fam. T. ƒ2,50; Dr. G. J. S. ƒ25.—; C. D. P. ƒ25,—; B. C. M. S. 10.—; Z. 10,—; A. D. V. 10,—; H. C. M. 10,—; Joska ƒ10,—; J. E. d. V. ƒ10,—; K. R. B. ƒ10,—; Ir. H. M. ƒ10,—; R. S. ƒ10,—; V. P. W. H. ƒ10,—; Mej. E. d. G. ƒ10,—; B. en D. ƒ10,—; H. G. R. ƒ5,—; H. A. H. ƒ5,—; R. E. 5,Mej. S. ƒ5,Mevr. J. v. d. H. R.—v. D. ƒ5,—; Ir. J. J. F. ƒ5,—; G. v. d. B. ƒ5,—; H. V. ƒ5,—; Mej. J. M. P. ƒ5,—; H. G. ƒ5,—; Mevr. N. S.—B. ƒ2.50; Mej. M. E. K. ƒ2,50; P. A. ƒ2,50; N.—St. ƒ2,50; N. N. ƒ2,50; Mej. J. L. S. ƒ2,50; M. de G. ƒ2,50; Mevr. M. C. F.—v. d. W. 2,50; N. W. T. ƒ2,50; A. J. v. d. P. ƒ1,—; R. H. ƒ25,—. Dagtotaal ƒ846,80. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van f 10.604,78. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat §3 en Rijksstraat weg 2, Haarlem en Kennemerlaan 186, IJmuiden of worden overgeschreven op postgiro 273107 onder verm elding „Voor de Stille Armen". Bij het Comité is binnengekomen: C. G. V. T. ƒ25,—; C„ N.V. ƒ10.—; H. G. H. en A. ƒ25,—; V. D., N.V. ƒ100,—; A. C. S.—O. ƒ2,50. Het KNMI deelt mede: Het ziet er naar uit dat aan het koude weer van de laatste dagen een einde komt door een sterk toenemende depressie activiteit op de Atlantische Oceaan. Een diepe depressie, die naar de Faroer trekt, bracht op de Britse eilanden neerslag. Deze regenzone zal in de nacht van Donderdag op Vrijdag ons land bereiken. Intussen is een tweede Oceaanstoring ten Noorden van de Azoren aangekomen, die op West-Europa aankoerst. Verder op de Oceaan is nog een derde depressie in ontwikkeling. Deze grote depressieactiviteit waarborgt voor de eerstvolgende vier dagen een temperatuur, welke gemiddeld flink boven het vriespunt zal liggen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- D. w E - E toestand E a T* s <u r* 1) zE Helsinki zwaar bew. NO -11 0,7 Stockholm sneeuw NO -2 4 Oslo mist NNO -19 0 Kopenhagen zwaar bew. NO -1 7 Aberdeen zwaar bew. windstil -12 0,2 Londen mist windstil -4 0 Amsterdam onbewolkt windstil 1 0,3 Brussel mist windstil -1 1 Parijs mist WNW 2 0 Bordeaux geheel bew. W 11 5 Grenoble regen windstil 4 3 Nice licht bew. NW 5 0 Berlijn Poolsneeuw W 1 0,1 Frankfort regen windstil 1 0,4 München zwaar bew. ZW 2 0,6 Zürich zwaar bew ZO 2 1 Genève regenbui z 5 4 Locarno onbewolkt O -4 0 Wenen onbewolkt w 3 5 Innsbruck nevel windstil -3 0 Rome regen NO 9 4 Den Helder onbewolkt zw. ZZW 1 2 Ypenburg onbewolkt windstil 1 0,1 Vlissingen onbewolkt zw. ZZO 3 0 Eelde onbewolkt zw. W -1 2 De Bilt onbewolkt zw. NNW -3 0,3 Twente onbewolkt windstil -1 1 Eindhoven mistbanken windstil -2 0,1 VI. Z.-Limb. dichte mist matige Z -1 1 Neerslag laatste 24 uur. ocxxxxx5C«>-r<*>^ocrroavxvx^x»-rioooi-xxx*vxr>ricoooc!OOOOOOOC ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Veel bewolking met nu en dan wat regen of mogelijk vannacht ook nog wat natte sneeuw. Matige tot krach tige, aan de kust tijdelijk wellicht harde wind tussen Zuid en Zuid-West. Vrij zacht voor de tijd van het jaar. 23 December Zon op 8.49 uur. onder 16.33 uur. Maan op 12.31 uur, onder 1.40 uur. Maanstanden 22 Dec. 10.39 uur: Eerste kwartier 29 Dec. 4.44 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 22 December Hoog water: 8.44 en 21.10 uur. Laag water: 4.01 en 16.26 uur. Vrijdag 23 December Hoog water: 9.39 en 22.11 uur. Laag water: 4.55 en 17.23 uur. XX»CKXXXXXX)0CXXXXXX)000>JO(XU00kX)OuO0Olj«julA^X>X)C«000000O

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1