DE KERSTSTER ROMANTIEK VAN DE KERSTKAARTEN VAN 'S KLEERMAKERS WERKTAFEL Kunstmaand-Orkest blijvend ensemble Ronde kleedjes ZATERDAG 24 DECEMBER 1955 7 HUIDVERNIEUWING Helena H. Begemann Mej. mr. Stemberg Com mandeur Orde Leopold II Predikant te Uitgeest richt zich tegen woningtoewijzing Vorkooplokaal. NOTARISHUIS INBOEDELVEILING 3/4 TAN. 1953 Straf voor roekeloos automobilist verdubbeld Accountant veroordeeld tot 1V2 jaar gevangenisstraf Raad Bolsward protesteert tegen „gemeente-bevoog- ding" DIT MAKEN WE ZELF Recept voor witte bonen met klapstuk „In ons huis regeert de liefde" Voor de vijfde keer in dit jaar (van half Mei tot half Juni) werd de Amsterdamse kunstmaand gehouden. De belangstelling beweegt zich nog steeds in stijgende lijn: in totaal werden er voor de concerten 1225 abonnementen genomen, vierhonderd meer dan het jaar tevoren. Zoals men zich zal herinneren, werd door de Haagse Comedie in deze Kunstmaand tevens de première gegeven van „Kains geslacht" door Eö. Hoornik, welk stuk ondanks het onmis kenbaar behaalde succes geruisloos en zon der opgave van redenen van het répertoire verdween. De opvoering van „Aias" in de vertaling en met muziek van Bertus van Lier en de voorstelling door het Neder lands Ballet trokken zeventienhonderd be zoekers. Het totaal aantal verkochte plaat sen voor alle manifestaties bedroeg 9775. Het komende jaar hoopt men de tiendui zend te overschrijden. Voor bijzondere evenementen op het gebied van toneel en opera is de subsidie (vijfentwintigduizend gulden) van de gemeente Amsterdam niet toereikend. In Februari 1953 werd een kameror kest gevormd, voorlopig met geen andere bedoeling dan om concerten in de Kunst maand Amsterdam te geven. De leden werden per keer betaald en kregen het eerste jaar geen, het tweede een rijksdaal der vergoeding per repetitie. Voor het sei zoen 1954-1955 verleende de hoofdstad een subsidie van drieduizend gulden voor het geven van enkele zelfstandige concerten. Bovendien werd het orkest herhaaldelijk voor begeleidingen gevraagd. Vandaar dat directeur Jan Huckriede de mogelijkheid van voortbestaan van zijn ensemble is gaan onderzoeken. De Raad voor de Kunst heeft gunstig geadviseerd wat betreft de vraag of er plaats voor een orkest naast dat van het Concertgebouw was. In de vergadering van de Amsterdamse raad van 23 Juli van dit jaar werd een subsidie van f 85.000 verleend. Dit bedrag is alleen bestemd voor het orkest, dat dus onafhankelijk van de Kunstmaand Amsterdam staat. Voor het komende seizoen zijn reeds vijfenveertig concerten 'en begeleidingen afgesloten, waarvan dertig in de hoofdstad. Vijftig tot zestig concerten per jaar wordt het wen selijke maximum geacht. Het orkest, dat bestaat uit twintig strijkers, dubbelvoudig hout en twee hoorns, wordt door Anton Kersjes gedirigeerd. In de toekomst hoopt men op hogere subsidie, niet om meer concerten te geven, maar om meer te kun nen repeteren. Thans hebben de orkest leden slechts een zogenaamde halve be trekking en moeten zij verder door het ge ven van lessen enzovoorts aan de kost zien te komen. Op alle concerten zal het orkest een artistieke traditie van de Kunstmaand Amsterdam voortzetten: het spelen van één werk van een hedendaagse Nederlandse componist. Voor de komende maanden zijn drie concerten in de kleine zaal van het Concertgebouw in de hoofdstad vastge steld, waarop onder meer enkele Branden- burgse concerten van Bach en werken van Mozart worden uitgevoerd met de volgen de solisten: op 26 December Paul Godwin, op 29 Januari George van Renesse en op 26 Februari Jan Huckriede, waarna op 29 Februari een volksconcert in de grote zaal plaats heeft. Verder worden er uitvoeringen gegeven in de wijkcentra, voor het personeel van J. J. Berkhout. Hilversum, grote bedrijven, ter begeleiding van het Nederlands Ballet en van het Ballet van de Nederlandse Opera, voor de Handel- vereniging en als onderdeel (ook in Haar lem) van de Caplet-herdenking. Het orkest zal zich met koorverenigingen laten horen in Alkmaar. Aiohen. Hillegom. Hilversum. Katwijk. Leiden. Wageningen en Zaandam. ADVERTENTIE door Peeling Speciale droge huid-behandeling met Vapazone Middenlaan 9 - Telefoon 34857 Haarlem-Zuid Tijdens een te harer ere te Brussel ge houden lunch, waarbij onder meer de Ne derlandse ambassadeur aanwezig was, heeft dezer dagen de Belgische minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, de heer L. E. Troclet, aan mejuffrouw mr. G. J. Stemberg de versierselen uitgereikt, be horende bij de haar door Z.M. de Koning der Belgen toegekende onderscheiding van commandeur in de orde van Leopold II. Mejuffrouw Stemberg, thans adviseur voor Internationale Arbeidszaken bij het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, heeft nu reeds sedert dertig jaar een werkzaam aandeel in de activi teiten van de Internationale Arbeidsorga nisatie. In de jaren 19511954, toen België lid was van de raad van beheer van het In ternationaal Arbeidsbureau, vertegenwoor digde zij Nederland in de delegatie van onze Beneluxpartner. Besluiten van B. en W. in flagrante strijd met het algemeen belang Het college van B. en W. van de ge meente Uitgeest heeft bij besluit van 1 De cember de toewijzing geregeld van vier-en- twintig gereedgekomen woningen van de R.K. Woningbouwvereniging Sint Adelbert ter plaatse. Voorts wees dit college bij be sluit van 14 December een aantal oudere woningen te Uitgeest toe, die onder andere door de nieuwbouw leeg kwamen. Ds. J. van Beek, Nederlands Hervormd predikant te Uitgeest heeft zich met een verzoek tot de Kroon gericht om deze beide besluiten van B. en W. als „in flagrante strijd met het algemeen belang" te ver nietigen. „In beide toewijzingsbesluiten werden urgente noodgevallen in de ge meente verwaarloosd, werden lage rang nummers op de lijst van woningzoekenden gepasseerd en werd het advies van een minderheid in de woningadviescommissie genegeerd", aldus ds. Van Beek. „Ook al heerste in het college van B. en W. zelf geen eenstemmigheid over deze toewijzingen en ook al is er te Uitgeest grote beroering gewekt, zowel onder het Katholieke volksdeel als onder niet-katho- lieke minderheid" aldus ds. van Beek „toch hebben B. en W. van Uitgeest deze besluiten ten uitvoer laten brengen, waar bij nieuwe woningen zouden zijn toege wezen aan een wethouder, een raadslid, leden van de woningadviescommissie, een bestuurslid en bestuursrelaties van wo ningbouwvereniging Sint Adelbert". ADVERTENTIE Directeur W. N. WOLTERINK Bilderdiikstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep de 43-jarige importeur en ral lyerijder J. H. Z» uit Malden wegens roe keloos en te snel rijden veroordeeld tot twee maanden onvoorwaardelijke gevange nisstraf en ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van twee jaar, het dubbe le van de geëiste straf. In eerste instantie had de rechtbank te Utrecht Z. tot een maand veroordeeld. Op Maandagavond 7 Februari van dit jaar reed Z. met zijn wagen op de rijksweg no. 12 onder Renswoude. Het was nat weer en het wegdek was glad. Plotseling zag hij een melkauto, die door een takelauto gesleept werd, in zijn lichtbundel. Z. week naar links uit om te passeren, maar op dat ogen blik naderde een tegenligger, die hij niet meer kon ontwijken. Als gevolg van de bot sing was de vriend en compagnon van Z., de heer A. Franssen, om het leven gekomen. De rechtbank te Utrecht heeft de 58-ja- rige accountant H. W. te Utrecht wegens verduistering van f21.140 veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. W. werd er van beschuldigd in de jaren 1950/'55, toen hij een vertrouwenspositie had bij een vereniging van handelaren in bouwmaterialen in het rayon Leiden en Alphen, zich contributiegelden van de le den te hebben toegeëigend. Door de grote mate van vrijheid welke de accountant ge noot, was het mogelijk, dat zijn manipula ties geruime tijd konden worden voortgezet alvorens het tekort werd ontdekt. De verdachte had gemeend dat hem meer salaris toekwam dan met de vereniging was overeengekomen, omdat zijn werk de vastgestelde tijdsduur te boven ging. De eis luidde twee jaar met aftrek. De raad van de gemeente Bolsward, die in de afgelopen zomer ter gelegenheid van de viering van het 500-jarig bestaan van de stadsrechten tot alle Nederlandse ge meentebesturen een manifest heeft gericht, waarin een krachtig pleidooi werd gevoerd voor de autonomie der gemeenten en die daarop vele adhaesiebetuigingen heeft ont vangen, heeft in zijn begrotingsvergadering geprotesteerd tegen de huidige gang van zaken betreffende de financiële verhouding rijkgemeenten. Aan het slot van de vergadering werd een matie werd aanvaard, waarin werd gezegd matei werd aanvaard, waarin werd gezegd dat de regeling, die door de minister van Binnenlandse Zaken in overleg met zijn ambtgenoot de minister van Financiën is voorgesteld, een verstarring doet optreden in de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten en dat hierdoor een nor male ontwikkeling in het gemeentelijk leven wordt geremd. Hierover meent de raad zijn ernstige verontrusting te moeten uitspreken. Besloten werd de motie ter ken nis te brengen van de minister van Bin nenlandse Zaken en van het college van Gedeputeerde Staten van Friesland. <*Üoor de^O rouw Onze tuin- en kamerplanten Poinsettia of Euphorbia pulcherrima is meer algemeen bekend als Kerstster; een prachtige snijbloem met mooie rode of witte of rose schutbladeren. De fel rode kleur wordt echter wel het meest gekweekt. Mooie snijbloemen die het best voldoen in een matig verwarmde kamer. Tegenwoordig worden ze ook veel als potplant gekweekt en juist rondom de kernstdagen ziet men die veel. Hiervan kunt u veel langer plezier hebben en het is de moeite waard zo'n plant aan te schaffen. De bloemist heeft er nogal wat warmte voor nodig gehad en dus voldoet ze ook bij u het best in een nor maal verwarmde kamer. Geef vooral geen koud leidingwater; de plant is daar erg gevoelig voor en reageert onmiddel lijk door geel blad te vormen. ADVERTENTIE MEER DAN HONDERDTIEN jaar ge leden kwam een Londens heer plotse ling tot de ontdekking, dat het nog maar enkele dagen zou duren, voordat het Kerstmis was, terwijl hij er nog niet toe was gekomen zijn vrienden de ge bruikelijke brieven met gelukwensen te schrijven. Nu kon hij er nog wel aan beginnen, maar dan zou hij nooit alles op tijd klaar krijgen. Wat moest hij doen? Hij besloot tot een maatregel, die hem, Henry Cole (later mocht hij het praedicaat Sir voeren) min of meer be roemd maakte. De heer Cole, die het Victoria en Al- bert Museum oprichtte en er de direc teur van was, stelde zich in verbinding met de tekenaar J. C. Horsley. „Teken eens een kerstvoorstelling voor me, die ik aan mijn vrienden kan zenden", zei hij. Horsley nam de opdracht aan en op die manier werd de eerste kerstkaart geboren. Er werden duizend exempla ren in zwart-wit van gedrukt en later kleurde men ze met de hand in. Nadat hij er een aantal van aan zijn vrienden had gestuurd, verkocht Henry Cole de rest tegen een shilling per stuk in zijn winkel aan de Bond Street. Een shil ling per stuk; Dat was in die dagen een hoop geld, voldoende om er een goede maaltijd van te betalen en van het res tant naar de schouwburg te gaan. Sommigen nemen aan, dat de prins gemaal van koningin Victoria, prins Albert, eigenlijk het initiatief heeft ge nomen tot het ontstaan van de eerste kerstkaarten. Er is bekend, dat hij de Duitse prins zeer gesteld was op het kerstfeest en dat hij ook de kerst boom in Engeland heeft geïntroduceerd. De prins was bovendien een persoonlijk vriend van Cole en het is dus niet on denkbaar, dat Cole zijn vergeetachtig heid met de prins heeft besproken. De vraag is nu nog altijd of prins Albert hem het idee van de gedrukte kaarten aan de hand deed of dat Cole er het eerst aan dacht. Een van die eerste kaarten is in het bezit van de bekende drukkerij Ra phael Tuck Sons. Deze firma heeft hem enkele jaren gereproduceerd en weer als kerstkaart in de handel ge bracht. DE SCHUCHTERE POGING van 1843 scheen niet direct tot een interna tionaal gebruik te leiden. Het duurde zelfs bijna twintig jaar, voordat men inderdaad van een gewoonte kon gaan spreken. Toen ging blijkbaar iedereen eraan doen; in 1871, weer enkele jaren later, beklaagde de deftige Times er zich tenminste over, dat de normale post werd opgehouden door de manie van de mensen om elkaar zoveel moge lijk kerstkaarten te sturen. Het zou nog erger worden. Negen jaar later gebeur de er iets, waardoor de publieke be langstelling voor deze kaarten hoog werd opgezweept. Er werd een natio nale prijsvraag uitgeschreven en de re sultaten ervan vormden een tentoon stelling in de toenmalige Dudley Galle ries te Londen. Er waren ruim zesdui zend gulden aan prijzen uitgeloofd. De prijsvraag was georganiseerd door Ra phael Tuck Sons en er werden vijf duizend ontwerpen ingezonden. De kranten stonden er vol van en het pu- bliek kwam in drommen op om de te keningen te bekijken. In datzelfde jaar werd de kerstkaart voor het eerst in het parlement ge noemd. De minister van Posterijen sprak in het Lagerhuis over de nog steeds toenemende populariteit kerst groeten te sturen en hij deed een be roep op het publiek de kaarten zo vroeg mogelijk te posten. In onze tijd geldt deze aansporing in niet mindere mate! Van de tachtiger jaren af werd het mode beroemde ontwerpers kerstkaar ten te laten tekenen. De firma Tuck, in 1866 klein begonnen en inmiddels een grote zaak geworden, nodigde ook be kende dichters uit, onder anderen lord Tennyson, om speciale gedichtjes voor de kaarten te schrijven. Velen gingen op het verleidelijk aanbod voor twaalf verzen van acht regels duizend guineas te ontvangen in Tennyson weigerde echter hooghartig. Ook in Nederland is de gewoonte el kaar op die wijze een gelukkig Kerst feest en een voorspoedig Nieuwjaar te wensen hoe langer hoe mer verbreid. Baanbrekers waren zakenlieden, die in navolging van de Engelsen en Ameri kanen hun relaties in de hele wereld op een gemakkelijker manier dan per brief en althans iets persoonlijkers dan het saaie visitekaartje geluk en voorspoed wensten. VOORAL NA DE OORLOG is het een hele industrie geworden. Diverse zaken zijn er het hele jaar door druk mee. De Nederlandse productie vindt hier te lande veel aftrek en daarnaast wordt er nog heel wat geïmporteerd. De huidige Engelse kaarten acht men over het algemeen te bont van kleur; ze zijn typisch ingesteld op de Engelse markt en smaak. Een gunstig teken mag men noemen, dat de conventionele tak jes hulst en de kerstklokken, de mo lentjes, Volendammertjes en bruggetjes, steeds meer plaats moeten maken voor fraaie reproducties of gravures, o.a. uit het Rijksmuseum en het Prentenkabi net. Deze kaarten slaan een bijzonder goed figuur, vergeleken met de vaak in een meer grappige stijl en sfeer gehou den Amerikaanse kaarten. Uit Oosten rijk is een zeer verfijnd genre afkom stig. Onze zegsman een fabrikant en importeur die gedurende het hele jaar in de kerstkaarten zit en trots is op zijn jaarlijks assortiment van circa tweeduizend stuks, is van mening, dat het met de Nederlandse smaak de goe de kant uitgaat. Het publiek vraagt naar betere dingen, al zijn ze veelal wat duurder. Bekende schilders werken er aan mee de keuze zo groot mogelijk te maken en zelfs de abstracte kunst heeft zich meester gemaakt van de kerst kaart. Zo vindt men originele etsen, re producties van oud-Hollandse tegels (die het bijzonder aardig doen) naast Perzische, Japanse of Chinese prenten. Alle mogelijke drukprocédé's worden toegepast; vaak worden de kaarten met de hand ingekleurd, dus geaquarelleerd. De formaten variëren; het nieuwst zijn de langwerpige. Reeds twee jaar tevoren stelt de drukker van kerstkaar ten zijn collectie samen. Een maquette van het nieuwe Rotterdamse Raadhuis plein is nu al op een kaart vereeuwigd. Wat de taak van de vrouw bij dit al les is? Zij heeft veelal een beslissende stem bij het kopen van de kaarten. Bo vendien zijn het hele jaar door vrouwen en meisjes in diverse bedrijven bezig met vouwen, tellen, de kaarten vlek- vrij maken en ze te verpakken. TINEKE RAAT Het afwerken van ronde kleedjes is een secuur en lastig werkje. We geven u hierbij een paar voorbeelden van een gemakkelijke en niet zo tijdrovende ma nier. We werken de kleertjes n.l. af met zig-zag-band U kunt er witte of gekleurde katoen voor gebruiken; als u er de kersttafel mee wilt versieren is rood natuurlijk erg aardig. Op de stof tekent u de vorm van het kleedje. U knipt het uit met rondom een halve centimeter naad. Nu slingert u het in de rafel om en rij^gt daarna de naad naar achteren (dus zon der inslag). U koopt het band, voor de kerstkleedjes groen of wit, en splitzij in dezelfde kleur. Hét band er omheen rij gen, naar verkiezing met afwisselend één puntje op stof en één eronder; of één puntje op de stof en twee eronder. Tenslotte zet u het band met een paar siersteken vast. Zorgt u er voor, dat de steken op de puntjes mooi naar binnen wijzen en dat u met de steek langs de kant de onderliggende puntjes hecht. De einden van het band zo onzichtbaar mo gelijk afwerken. Op deze manier kunnen ook vale kleedjes worden afgewerkt en mocht u al met plannen voor de voor jaarsschoonmaak rondlopen, het staat erg aardig langs plankenranden. De Kerstster in bloei sterke ruigheid. De door ruwen omhoog- gehaalde wolvezeltjes maken het weefsel vrijwel onzichtbaar. Tweed kennen wij tegenwoordig alle maal. Het oorspronkelijk niet zo heel grote aantal variaties in dit weefsel is momenteel, dank zij de langdurige popu lariteit, die de wolfabrikanten dwingt steeds weer nieuwe variaties te bren gen, sterk uitgebreid. Het zijn wollen twill-weefsels van strijkgarens. Hec loont zeker hier de beste kwaliteiten te kopen, zoals de originele Harris-tweeds en de niet minder goede Nederlandse kwaliteiten, die van zuivere nieuwe wol zijn gemaakt en van sterk getwijnde garens. Tropicals behoren tot de fijnste stof fen in de herensector. Hoewel ze in principe tot de zomerstoffen behoren, maken centrale verwarming en ver warmde auto's het mogelijk, dat deze heerlijke stoffen ook steeds meer in de winter worden gedragen. Ze zijn licht, plat geweven, glad en weinig geneigd vuil aan te nemen en zijn in hoge mate kreukherstellend. Tropicals zijn daarom ideaal voor maatkleding. Gabardine is een weefsel van kam- garen. Wanneer het van zuiver wol en fijn geweven wordt, is het sterk kreuk- hersTellend en kan het tegen een stootje. Het wordt gebruikt voor costuums, regenjassen en lichte overjassen. Sharkskin is eveneens wol. Het voelt zacht aan, maar is stevig en practisch. Het is te herkennen aan de afwisselend in lengte en breedte liggende lichte en donkere garens. Deze stof is zowel effen als gestreept of gedessineerd in de handel. Serge is een van de oude garde. Het is bekend door zijn uitstekende kwalitei ten. In principe heeft het een glad en hard oppervlak, maar als wapen tegen glanzen kunnen wat wolvezeltjes aan het oppervlak goede diensten bewijzen. Cheviot is een serge-variatie, die in derdaad wat ruwig is en daardoor uiterst aangename draagkwaliteiten heeft. Shetland tenslotte is een strijkgaren- weefsel, dat vaak verward wordt met fijne tweed. Het weefsel is echter zach ter, lichter in gewicht en losser van structuur. Het is prettig in het dragen en geeft een luxueus uiterlijk aan pak ken en jassen. Witte bonen met klapstuk. Vi kg. klapstuk of indien men minder vet wil hebben bouilli, wat thijm (gedroogd), laurierblad, ui, l/s kg. witte bonen. Het vlees opzetten met water, zodat het net onder staat en laten koken on der toevoeging van de genoemde krui den gedurende 4 a 5 minuten. De bonen wassen en weken in zoveel water dat ze onder staan. Na het weken gaarkoken zoveel bouillon als nodig is, de rest kan voor soep bewaard worden. Zijn de bo nen gaar. dan voorzichtig het vlees eruit nemen en in plakken snijden, de krui den verwijderen. De plakken vlees op de bonen schikken. Als saus wat ge smolten boter geven. Na de bloei de plant iets terug snijden; de wond afdekken met wat droge as en dan de plant droog wegzetten en geheel droog houden tot half Maart. Daarna uit de pot halen en alle oude droge aar de tussen de wortels uitschudden en voedzame bloemistengrond geven. Volle zon in normaal verwarmde kamer en liefst niet meer jonge scheuten door laten groeien dan de plant eigenlijk wel kan volbrengen; drie scheuten per plant is al meer dan voldoende. G. KROMDIJK De uitspraak, dat de mannen vrijwel zonder uitzondering hun vrouw een zeer grote zeggenschap geven bij het uitzoeken van hun pakken, is langzamerhand wel gemeengoed geworden. Onderzoekingen hebben aangetoond, dat deze toestand in de westelijke landen vrijwel zonder uitzondering bestaat. Wat is daar nu eigen lijk de reden van? Dat de mannen in het algemeen niet in hun uiterlijk geïnte resseerd zouden zijn, lijkt onwaarschijnlijk. In heden en verleden wijst alles erop, dat zij dat wel zijn: Cow boys in zwarte pak ken met witte stiksels en witte handschoe nen en dito hoed, kleurige wapenrus tingen in middeleeu wen, schone zijden rokken en vesten, diamanten gespen op hooggehakte schoenen en kanten lubben in de achttiende eeuw en kleurige sporthem den, nauwkeurig bij gehouden snorren en kapsels en het dragen van (te) korte zoge naamde autocoats in het heden. Mannen, die alléén het mode magazijn betreden zijn ondernemender en modieuzer dan hun sexegenoten, die door vrouwen worden ge adviseerd. Nee, de vrouwelijke invloed op de man nenkleding is, naar het ons wil voorko men, gebaseerd op de algemeen gangbare mening, dat vrouwen de kwaliteit van de stof beter zouden kunnen beoordelen. Nu was het vroeger inderdaad zo, dat de huisvrouw, zorgvul dig opgeleid door haar moeder en geconfron teerd met een beperkt aantal stoffen, zeker in staat was de kwaliteit te be oordelen. Maar is ze dat ook nu nog? Voor de overgrote meerderheid dur ven wij zonder meer te zeggen, dat zulks niet meer het geval is. Zelfs zeer velen uit het confectie- en kleermakers vak zijn daartoe niet langer in staat. Zij moeten afgaan op de verklaringen van wevers of importeurs, die, omdat het hier gaat om belangrijke posten, natuur lijk de samenstelling van hun garens en de kwaliteit van hun stoffen zullen specificeren. Het publiek heeft tegen woordig nog slechts twee maatstaven voor zijn aankopen: Prijs en betrouw baarheid van zijn kleermaker of winke lier. Aangezien beide in het heden niet langer voor een ieder controleerbaar zijn, wordt het wel hoog tijd, dat de .samenstelling van stoffen verplicht en duidelijk op stoffen en kledingstukken vermeld wordt. Weet men namelijk met zekerheid dat een stof zuiver wol is of Een wollen kamgaren jersey jasje is een tamelijk ingeburgerde dracht. In deze uitvoering, met een afneembare fluwelen kraag, is het een dankbare dracht, zowel op kantoor als thuis. Het heeft grote opgestikte zakken en drie knopen in één rij. De voering is wit en grijs gestreept, terwijl de jersey middentoon grijs is. van één van de andere in het gebruik beproefde vezels, dan wordt de kwali teitsbeoordeling weer een stuk makke lijker. Laten wij als eerste stap tot hernieuw de kennis van herenstoffen eens nagaan, wat er tegenwoordig in deze groep wordt gemaakt en gedragen: In de eer ste plaats is flanel weer belangrijk ge worden, na een jarenlange verwaar lozing. Flanel wordt geweven van wollen kamgarens of strijkgarens, ofwel van een combinatie van beide. Kamgaren flanel is fijner en heeft een minder Deze treffende uitspraak van Groot hertogin Charlotte van Luxemburg gebruikt Lia Avé - befaamd jour naliste die te gast was aan vele vorstenhoven - om de sfeer te karakteriseren in het Grootherto gelijk gezin. In Libelle van 31 December leest U het eerste van een korte reeks artikelen over dit gezin. Openhartige en boeiende notities rond de vrouw die eens de mooiste vorstin van Europa werd genoemd In hetzelfde nummer brengt Libelle "Europese haarmode, made in Har- lingen", het sensationele verhaal van de jonge Fries die in Brussel de Grote Prijs in de wacht sleepte van een in ternationaal kapperstournooi. Scheherazade ging weer op pad om haar petekinderen te bezoeken: Libelle's mooiste vorstin geadopteerde drielingenEN NIET TE VERGETENEen bladzij vol plannen voor de jaargang 1956 Nieuwe rubrie ken, nieuwe verhalen. Léés er over in Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3