lÉÊÊ Prijsverlaging Hulp voor vluchtelingen vloeide overvloedig toe Kerkzaal reeds te gevaarlijk voor samenkomst der gemeente Aanvang nieuwe lessen Dansschool KWEKKEBOOM - Parklaan 6A Waalse Kerk raakt in verval Restauratie van Haarlems oudste bedehuis zal grote offers vergen „BOLWERK" Mr. N. Debrot ridder Nederlandse Leeuw Slot der sleutelactie Op 1 Januari nieuwe spelling Veehandelaar wegens smokkelarij veroordeeld Bergen op Zoom krijgt nieuwe brandweerkazerne „Communist" is geen belediging Diefstal bij juweliers Belangwekkende vondst in veengebied bij Ruinen Examens Parachutist-lifter na vijf dagen boven water Protest tegen uitslag van verkiezingen in Guatemala Kerkelijk Nieuws Tiendaagse wapenstilstand op Malakka voor overleg Klacht van UNO-voorzitter over te veel recepties Contrabas en wiskunde J. J. van Balkom verlaat de KLM Oud-burgemeester van Bergen op Zoom overleden etaleert directiekamer Kersttentoonstelling van pluimvee en konijnen ZATERDAG 2 4 DECEMBER 1955 De consistoriekamer van de Waalse Kerk, die vroeger in, gebruik was als sacristie. Vooral de schouw en de wanden met blauwe tegeltjes geven er een buitengewoon karakter aan. Terwijl de plannen voor de restauratie van de Waalse kerk nog door verschillen de instanties van gemeente, provincie en rijk bekeken worden en vooral de finan ciering een punt van overweging uitmaakt, begint deze oudste kerk van Haarlem op het Begijnhof steeds ernstiger tekenen van verval te tonen. Reeds een maand lang worden de erediensten van de Eglise Wal- lone in de kapel naast de kerkzaal gehou den. Een touw verspert de weg door een gedeelte van de kerk, waarin ongeveer een maand geleden, kort nadat er een padvin- dersdienst in was gehouden, een stuk uit de tufstenen kozijnen van een der toogra- men aan de Noordzijde naar beneden kwam. Het schampte een stuk van het baldakijn boven de zijbanken af en viel vervolgens door de zitting van een stoel heen op de grond. Toen heeft Bouw- en Woningtoe zicht de kerkruimte in het hoge koor on bruikbaar verklaard. En nu er een stuk uit het kozijn van dit rechter-toograam is, maakt men zich te recht zorgen over de houdbaarheid van het gehele raam, evenals van het toograam er naast. „Als er een flinke Noordooster op steekt, gaan ze in", zei een deskundige. Door het verschuiven van een schot heeft men de ruimte in de kapel weer wat uitge breid, zodat daar onder voorbehoud van enige inschikkelijkheid de diensten kunnen worden gehouden. Het vallen van dit brok tufsteen was de directe aanleiding tot het sluiten van de kerkruimte, maar reeds lang daarvoor zag men de symptomen van toe nemende bouwvalligheid: er vielen grote plakkaten kalk van de muur als gevolg van het zich overal diep invretende vocht. En wanneer er in deze kerk iets losweekt brokkelt het nog zoveel te sneller af door het gedreun van de vele zware expeditie auto's over het Begijnhof. Bij zware regen val lekt het op verscheidene plaatsen tege lijk. Het cement tussen de bakstenen van de steunberen is hier en daar helemaal weggevreten. Het tocht bovendien hevig in de kerkzaal, doordat er zo nu en dan door de straatjeugd stenen door de koorramen worden gegooid. Een restauratie van dit belangrijke historische gebouw van Haarlem zal even grondig als kostbaar moeten zijn omdat er vooral in het oudste deel van de kerk zeer veel van de oorspronke lijke toestand is gewijzigd. De architect IJsbrand Kok heeft plannen ontworpen waarbij dit Westelijke deel van het kerkgebouw grondig wordt gesaneerd en de mogelijkheid wordt geschapen, deze vrij aanzienlijke ruimte beter ex- ADVERTENT1E Café-Restaurant KENNEMERPLEIN wenst cliëntèle PRETTIGE KERSTDAGEN De economische Kamer van het gerechts hof in Den Haag heeft de veehandelaar P. G. M. uit Hontenisse veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 weken, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en aftrek van voorarrest. Voorts werden 22 stuks vee en een vee-auto verbeurd ver klaard. Een zelfde straf was M. reeds op gelegd door de politierechter te Middel burg, omdat hij een poging tot smokkelarij zou hebben gedaan. Van deze poging werd hij verdacht, omdat twee kommiezen hem in de nacht van 6 op 7 Augustus hadden aangehouden toen hij van zijn boerderij vertrokken was met een auto, waarin negen vaarzen en dertien kalveren waren. Kort voor zijn aanhouding was een bekende smokkelaar bij M. op bezoek geweest. Gemeenteraad besluit Vrijdag over plan van prof. G. H. M. Holt Vrijdag 30 December zal de gemeente raad van Bergen op Zoom zijn maandelijkse vergadering houden. In deze vergadering komt onder meer aan de orde een voorstel lot het bouwen van een brandweerkazerne cp het St. Geertruidaplein, antworpen door de architecten prof. G. H. M. Holt te Haar lem en J. Weijts te Bergen op Zoom. De bouwkosten zijn geraamd op 462.000. De raad besloot reeds eerder een nieuwe brandweerkazerne te bouwen in de- tuin achter het pand Stationstraat waartoe een crediet van 325.000 was verleend. Dit plan is destijds niet gerealiseerd wegens de moeilijke positie van de kapitaalmarkt en het feit, dat voor een dergelijk gebouw geen bouwvolume beschikbaar werd ge steld. ploitabel te maken en bovendien meer recht te doen wedervaren aan de ar chitectuur van het oude bouwwerk. Dit is een zeer omvangrijk werk, dat na tuurlijk een indrukwekkend financie ringsprobleem opwerpt. Het is uiter aard onmogelijk, dat de kleine Waalse gemeente van Haarlem het oplost. De Waalse Kerk op het Begijnhof. Het belang, dat met deze restauratie ge diend is, reikt ver buiten deze kerkelijke gemeente: het is een stedelijk belang en, zoals reeds wordt aangetoond door de grote aandacht van Monumentenzorg ervoor, ook een landelijk belang. De eerste kerk op het Begijnhof, dat in 1262 was :Qst,ioht, werd reeds in 1268 ge bouwd, doch brandde in 1347 af. De her bouw ervan vorderde slechts langzaam: in 1388 was het koor voltooid en in 1398 de toren en het tussenstuk. Vooral de toren vertoont duidelijke Romaanse kenmerken. Na de Hervorming ging de kerk in eigen dom aan de stad over en die gaf het ge bouw in 1586 aan de Hugenoten in Haar lem, die in dat jaar onder leiding van ds. Jean Taff een gemeente vormden. En de Waalse gemeente is er sindsdien gebleven tot op de huidige dag. Voor de politierechter te Groningen heeft terecht gestaan de 41-jarige journa list G. H. P. In een artikel van 1 Juli had hij over toestanden in Finsterwolde ge schreven, onder meer over de benoeming van een leerkracht aan een openbare school, waar een van de vrouwelijke leer krachten moest worden vervangen. Er was echter een oproep gedaan voor een onder wijzer. „Finsterwolde weet wel waarom er een man moet worden benoemd en waarom zo lang gewacht is met het in zee sturen van de oproep. Arnold Jansen moet op die school, zegen ze. en Arnold Jansen is com munist en er moest even gewacht worden, omdat hij pas dit jaar eindexamen heeft gedaan", zo schreef de heer P. De heer A. Jansen voelde zich daardoor in zijn eer en goede naam aangetast, om dat hij geen communist is en diende een klacht wegens smaadschrift in. De journalist verklaarde niet de opzet te hebben gehad de heer Jansen te bele digen, maar bepaalde toestanden in Fin sterwolde openbaar te moeten maken. De officier van Justitie vond de passage niet beledigend en vroeg vrijspraak. De verdediger, mr. G. Warburg, zette uiteen, dat het geval-Jansen alleeij, is ge noemd als voorbeeld van benoemingsme thoden. Om deze methoden aan de kaak te stellen was het nodig man en paard te noemen. Dit heeft resultaat gehad, want later is een oproep gedaan voor een on derwijzeres die ook is benoemd. Pleiter zei, dat van smaadschrift geen sprake was. De term „hij is communist" achtte hij niet beledigend. Opzet tot belediging was niet aanwezig. De politierechter sprak de journalist daarop vrij, omdat hij eveneens van oor deel was, dat de opzet ontbrak en de be naming „communist" niet beledigend is. Hij betreurde het echter, dat de naam van de betrokkene voluit genoemd was in het artikel. Een tweetal étuis is gestolen uit een ju welierszaak in de Spuistraat te 's-Graven- hage. De étui's waren op de toonbank naast de kassa gezet. De eerste bevatte 60 gouden zegelringen, de tweede 25 gouden ringen bezet met brillantjes. Zij vertegenwoordig den een waarde van 18.000. Oudste boot van Europa Bij de aanleg van de verkeersweg Eur- singeHoogeveen is in het Blikkenveen te Pesse onder Ruinen een merkwaardige vondst gedaan, waarvan men dacht dat het een uitgeholde boomstam was. Bij het on derzoek van het biologisch-archeologisch instituut te Groningen is thans gebleken, dat het voorwerp een boot is met een leng te van drie meter en een middellijn van 40 centimeter. Het door het instituut in gestelde onderzoek heeft uitgewezen dat het vaartuig tussen de 8000 en 9000 jaar oud moet zijn, en daar ter plaatse in het veen terecht gekomen is. De vondst zal worden geconserveerd en naar het Provin ciaal Museum van Oudheden te Assen wor den vervoerd. Het staat wel vast, dat dit de oudste boot in Europa is. De gewezen gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen in Nederland, mr. N. de Brot, is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De minister van Overzeese Rijksdelen, prof. Kernkamp, heeft tijdens een bijeen komst in het ministerie de heer Debrot mededeling gedaan van deze onderschei ding. De minister herinnerde aan de merk waardige carrière van de heer Debrot, die rechtswetenschappen en medicijnen heeft gestudeerd en geruime tijd medische prac- tijk heeft uitgeoefend in Amsterdam en op Curagao, en die met grote litteraire gaven begiftigd is. Op zeker ogenblik is hij in de politiek gegaan en daarbij moet zeer sterk zijn sociaal gevoel gesproken hebben. Hij was sinds 1951 als vertegenwoordiger der Nederlandse Antillen in Nederland geves tigd, eerst als algemeen vertegenwoordiger en daarna een zevental maanden als ge volmachtigd minister. Voor de wijze, waar op de heer Debrot zijn taak verrichtte, had de minister de grootste lof en hij memo reerde de prettige samenwerking en ook met zijn ministerie, dat daar het volle pro fijt van heeft getrokken. De heer Debrot dankte voor de hem ver leende hoge onderscheiding en verklaarde, dat hij met minister Kernkamp de meest gelukkige vorm van samenwerking had ge vonden om de eenheid van het koninkrijk te bewaren en tot de zelfstandigheid der landen te geraken. Amsterdam. Gemeentelijke Universiteit. Bevorderd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld: „Waarnemingen bij de Plasmodium Berhei Infectie van de Muis" de heer Tan Tjong Gwan, geboren te Sema- rang. Candidaatsexamen Economie: W. S. Franken, H. M. Mauser, Siem Swan Njo, allen te .Amsterdam; J. Bres, Hilversum. Delft. Candidaatsexamen Scheikundig Ingenieur: W. A. Dekker, Aerdenhout; F. J. Koeken, Schiedam; J. van Leeuwen, Schie dam; J. Lodewijks, Zeist, P. B. Meijer, 's Gravenhage: j. Snelderwaard, Rotterdam; T. G. W. Stijntjes, Lonneker. Candidaats examen Mijningenieur: H. Schram, 's Gra venhage; R. S. Verkerk, Rotterdam. Inge nieursexamen Mijningenieur: H. ,T. de Groot, Nipuw,eijhagen; J. N. van Hulst, Arnhem; J. F. J. Wiliéms (met lof)T Am^efdam; W. de Wit, 's Gravenhage. Nijmegen. Candidaatsexamen Paedagogiek: Th. M. L. Baronesse Van Voorst tot Voorst, Tilburg. Doctoraal examen Psychologie: W. A. M. Croonen, (cum laude), Den Bosch. Candidaatsexamen Rechten: W. G. d' Ancona, Heerlen; V. M. Phijffer, Nijmegen; C. J. J. Swinkels, Eindhoven. Candidaatsexamen Psychologie: de dames M. E. Th. Wortman, Wildervank; H. J. M. Sukkel, Gouda; L. J. A. H. Sweens, Zeelst N.B. en de heren A. P. P. M. Giesberts, Heythuysen; W. W. Pott, Scheveningen; O. G. J. I. I. Taborsky, Nij megen; pater B. H. H. Dechesne O.P., Leeuwarden. Amsterdam. Vrije Universiteit. Candi daatsexamen Engelse Taal en Letterkunde: ELLENSBURG. (United Press). Na vijf dagen in de onherbergzame sneeuw vlakte van het Cascade-gebergte zoek te zijn geweest, is de Amerikaanse segeant- parachutist Horan in het dorpje Rustic Inn aangekomen. Horan was verleden week uit een vlieg tuig gesprongen waarmee hij als „lifter" de tocht naar Seattle wilde maken. Het toestel kreeg motorpech, doch landde later veilig. Zijn commandant had bij het ver nemen van zijn vermissing opgemerkt, dat Horan zich wel zou kunnen redden als hij een sneeuwhut maakte en zich in zijn para chute wikkelde om de bittere koude te weerstaan. GUATEMALA (AFP) De Guatema- laanse regeringspartij, de nationalistisch- democratische beweging, heeft bij de ver kiezingen voor een nieuwe wetgevende vergadering alle zetels verworven.De.partij kreeg 157.104 stemmen tegen 36.639 voor alle andere partijen gezamenlijk. Deze uit slag heeft een golf van protesten van de andere partijen teweeggebracht. Regerings ambtenaren zouden, aldus deze andere par tijen, door onrechtmatige handelingen de regeringspartij hebben begunstigd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bennekom H. Roelofsen te Zeist; te Huizum C. J. v. d. Bogerd; te Euohna (New York) (Rev. Church) T. Schellingerhout, vic. te Rotterdam. Aangenomen naar Steenderen A. Mol te Wons. Bedankt voor Hoornaar J. Enkelaar te Vreeswijk; voor St. Annaland P. Westland te Waarder. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Rotterdam-Charlois J. J. Arnold te IJmuiden. Geref. Gemeenten Aangenomen naar Borssele M. Heerschap te Corsica (Amerika) (voorheen te Wage- ADVERTENTIE SEDAN DE LUXE thans ƒ7450.- incl. schuifdak, verwarming, rolhoes, temp.meter en voor- ruitsproeier. Automobielbedrijf JAN VAN DER VOSSEN Botermarkt 5 - Haarlem - Telefoon 10599 203 Cfeuq&ot KOEALA LOEMPOER. (Reuter). De re gering van Malakka heeft voor tien dagen een wapenstilstand afgekondigd in een gebied van duizend vierkante kilometer in Noord-Perak met het oog op vredeson derhandelingen met de communistische op standelingen. Noodmaatregelen ter voor koming van bevoorrading van de opstan delingen blijven van kracht. De besprekingen zullen worden gevoerd door premier Tengkoe (prins) Abdoel Rahman en de leider der communisten, Tsjin Peng. Sedert de Tengkoe acht maan den geleden premier werd, heeft hij ge poogd tot een regeling met de communis ten te komen, waardoor de noodtoestand opgeheven zou kunnen worden. Jose Maza, de Chileense voorzitter van de beëindigde tiende zitting van de UNO- assemblée, heeft gezegd, dat de maat schappelijke kant van zijn functie nogal tijdrovend was als gevolg van de vele diplomatieke recepties in UNO-kringen. Inplaats van veel korte ontvangsten zou Maza liever bijvoorbeeld één receptie per week doen houden, die dan langer zou kunnen duren. Bij zulke gelegenheden zou den de diplomaten elkander beter leren kennen dan zoals tot nog toe door alleen maar handdrukken en het uitwisselen van enkele beleefdheidsphrases. Nog een week en de in October met algemene instemming en medewerking be gonnen nationale actie „de vluchteling wacht op uw sleutel" zal „in het slot val len". Dat wil zeggen: dan sluit de inzend termijn van de prijsvraag, welke de alle gezindten overkoepelende federatie voor vluchtelingenhulp aan deze inzameling (van oude sleutels en financiële bijdragen) heeft verbonden. Deelnemerskaarten, dan wel met vijftig cent extra gefrankeerde gewone briefkaarten met daarop ingevuld de schatting van het gewicht aan in het land opgehaalde oude sleutels moeten uiterlijk op 31 December zijn gepost. Wie daarna nog instuurt dingt niet meer mëe naar de prijzen, waarvan de voornaamste drie zijn: drie, twee en één jaar gratis wonen. De komende, laatste, week zal de actie vooral geconcentreerd zijn op Amsterdam, waar jeugdige vrijwilligers de huizen langs zullen gaan om oude sleutels op te halen onder aanbieding van een deelnemerskaart. Het succes van Amsterdam zal dan de laat ste bijdrage leveren tot het vele overwerk, dat de federatie voor vluchtelingenhulp met een groep andere vrijwilligers, waar- ADVERTENTIE Vanaf 11 Januari 1956 INSCHRIJVING: Elke Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond van 7 tot 10 uur. Telefoon 13525 - Haarlem In Rome is Vrijdag een scheidsgerecht van drie .personen bijeengekomen om te be palen of een vraag in een vraag- en ant woordspel voor de Italiaanse televisie al of niet eerlijk is geweest. Op juiste beant woording stond een prijs van 15.000 gulden. De kwestie was, dat men een wiskunde leraar, Degoli, een reeks vragen had gesteld over operettes, die hij alle goed had beant woord. De volgende vraag, waarvoor hij bij goede beantwoording 15.000 gulden zou hebben gekregen, of in aanmerking zou zijn gekomen voor beantwoording voor de laat ste en dertigduizend-guldenvraag, luidde. „In welke opera gebruikte Verdi voor de eerste maal de contrabas?" Degoli moest het antwoord schuldig blijven. De volgende dag schreven alle Italiaanse bladen in een zelden voorkomende eensgezindheid, dat de vraag te moeilijk was geweest. Het ant woord van de omroeper, die „Don Carlos" zei, zou bovendien onjuist zijn. De beslis sing van het driemanschap zal op Oude jaarsdag uitmaken of Degoli terecht gepro testeerd heeft, bij welke beslissing de te levisiemaatschappij zich zal neerleggen. De heer J. J. van Balkom, onderdirecteur der KLM en hoofd van het Bureau Veilig heid van deze maatschappij, zal per 1 Fe bruari de KLM verlaten. Hij wordt direc teur van een fabriek van scheepsschroeven te Drunen. De heer Van Balkom trad op 1 Mei 1932 als vlieger bij de KLM in dienst. Hij heeft de vlucht van het KLM-vliegtuig „Snip" in 1934 naar West-Indië voorbereid en was tweede bestuurder-navigator op die tocht. In de tweede wereldoorlog heeft de heer Van Balkom gevlogen bij het negentiende squadron en bij het „Army Transport Com mand". Daartoe was .hij in Australië ge- stationneerd. In Mei 1945 werd hij „operations ma nager" van de KLM in West-Indië, in 1947 hoofd van het hoofdinspectiebureau en in 1949 hoofd „General Operations" per KLM. Op 1 April 1950 werd hij onderdirecteur der KLM en op 1 Januari 1955 hoofd van het Bureau Veiligheid. In het St. Elisabethgesticht te Halsteren, waar hij sinds enige maanden verbleef is in de ouderdom van 76 jaar overleden mr. dr. P. A. F. Blom, oud-burgemeester van Bergen op Zoom. Van *1929 tot 1 Januari 1945 was hij burgemeester van Bergen op Zoom met een onderbreking van enkele ja ren tijdens de bezetting, toen hij gedwon gen was zijn ontslag te nemen. onder werkstudenten, zich de laatste maanden moest getroosten aan het ontvan gen en ordenen der duizenden prijsvraag- kaarten uit alle delen van het land en daarbuiten. Een onderhoud met deze werk groep leverde de indruk, dat de nationale actie welke vorig jaar in de vorm van „een uur loon voor de vluchteling" vieren- eenkwart millioen gulden opbracht ook deze keer zeer wel heeft „aangeslagen". Daar is in de eerste plaats het feit dat buiten de prijsvraag en sleutelactie om in de afgelopen maanden meer dan drie- hónderdduizènd gülden aan giften is ge stort op giro 5100 van de Vluchtelingen- federatie, Den Haag. Blijkbaar, zo werd ons gezegd, en aan de hand van begelei dende opmerkingen op de girobiljetten be wezen, hebben vele Nederlandse bedrijven en particuleren een gift aan de vluchte lingenhulp als een vaste post op hun jaar budget geplaatst. Anders kan het binnen komen van drie ton zonder dat daar voor in feite propaganda is gemaakt moeilijk worden verklaard. En de sleutelactie annex prijsvraag? Wel iswaar is die gehandicapt, doordat in de aanvang vrijwel tegelijk enkele andere, niet minder instemming verwervende na tionale acties liepen. Maar kennelijk ge troffen door de nood der ontheemden, heeft ook deze keer het Nederlandse volk zich van zijn menslievende kant laten zien. Na dat vrijwel terstond bij het starten van de actie in October de B.E.F. dat is de beweging der Europese federalisten met de Nederlandse prof. Brugmans als promotor de eerste sleutel aan het actiecomité kwam thuisbezorgen, heeft het binnen vloeien van de stroom oud metaal niet meer opgehouden. Het gewicht daarvan? Dat is gegeven de nog steeds wassende aanvoer uiteraard niemand bekend en zal ook strikt geheim blijven tot het mo ment waarop het tijdens de slotbijeen komst op 18 Januari a.s. in de Stadsgehoor zaal van de „Sleutelstad" Leiden offi cieel en onder notarieel toezich zal wor den vastgesteld. Nog één week en dan sluit de „sleutel actie". Wie, zo zeggen de mensen van de federatie, met de Kerstdagen een extra goede daad wil doen voor de duizenden wier vaderland onherbergzaam werd, helpt daarmee in het nieuwe jaar hen een betere toekomst en mogelijk een eigen tehuis te ontsluiten. Postbus 404 en giro 5100 staan daarvoor open. De chef steward van de „Maasdam" de heer J. A. van Witzenburg, toont hier een schilderij van Dorus Rijkers, dat aangeboden zal worden aan president Eisenhower. Het is een werkstuk van de Rotterdamse kunstenaar J. Rijkhoek. Op 1 Januari zal ook ons blad de nieuwe schrijfwijze gaan volgen. De Schrijfwijze Commissie, waarin ver tegenwoordigd de Vereniging de Neder landse Dagbladpers, de Federatie van Ne derlandse Journalisten en het Algemeen Nederlands Persbureau „ANP", heeft be sloten aan de Nederlandse Pers de volgen de aanbevelingen te doen (welke door ons blad zullen worden opgevolgd). A. zonder uitzondering zullen worden ge volgd1: 1. de regeling van het voornaamwoor delijk gebruik 2. het gebruik van tweede-naamvals vormen als der, dezer en zijner 3. de regeling ten aanzien van de tus senklanken in samenstellingen zoals deze zijn voorgeschreven in de Lei draad en de Woordenlijst der Neder landse taal. B. de „Aanbeveling aan de openbare licha men" d.d. 26 Augustus 1955 zal worden gevolgd ten aanzien van de schrijfwijze van bastaardwoorden, zulks echter met inachtneming van een lijst met uitzon deringen. Derhalve zal ten aanzien van de ongelijkwaardige dubbelvormen van een aantal bastaardwoorden de voor keurspelling van de woordenlijst worden gevolgd, terwijl ten aanzien van de gelijk waardige dubbelvormen van een aantal bastaardwoorden de als gelijkwaardig aangegeven schrijfwijzen zullen zijn toegelaten, dit laatste echter behoudens uitzonderingen. C. 1. ten aanzien van de ongelijkwaardige doubletten bij de meervoudsvorming van een aantal zelfstandige naam woorden (gemeenten en gemeentes) zal de voorkeur van de woordenlijst worden gevolgd; 2. ten aanzien van de ongelijkwaardige dubbele tijden van een aantal werkwoorden (zei en zegde) zal de door de minister-president in diens richtlijnen d.d. 26 Augustus 1955 ge geven vrijheid worden aanvaard; 3. ten aanzien van de gelijkwaardige dubbele meervoudsvorming (appelen „of" appels) en de gelijkwaardige dubbele tijden (jaagde „of" joeg) zal eveneens de in de ministeriële richt lijnen gelaten vrijheid worden aan vaard. D. conform de ministeriële richtlijnen zal zowel ten aanzien van de zelfstandige naamwoorden met een ongelijkwaardige dubbele genusaanduiding als ten aan zien van die met een gelijkwaardige dubbele genusaanduiding vrijheid van toepassing der in de woordenlijst ver melde geslachten worden gelaten'. E. ten aanzien van de gelijkwaardige dub belvormen van een aantal woorden (zo wel bastaard- als andere) zal, conform het bepaalde in de ministeriële richt lijnen d.d. 26 Augustus 1955, vrijheid, van keuze tussen de als gelijkwaardig in de woordenlijst opgenomen schrijf wijzen bestaan; dit echter met dien verstande, dat, in afwijking van de door de minister-pre sident gelaten vrijheid, ten aanzien van 104 woorden door de Schrijfwijze Com missie het gebruik van voorkeurspellin gen dringend wordt aanbevolen. Bij voorbeeld: abdiceren (in plaats van: abdiqueren); afmars (in plaats van: af- marche); anachronisme (in plaats van: anakronisme); antiquiteit (inplaats van: antikwiteit)arsenicum (in plaats van: arseniek); aspirant (in plaats van: ad- spirant); balsemien (in plaats van: bal samine); bascules (in plaats van: bas- kuuls); choreografie (in plaats van: ko- reografie); chrisma (in plaats van: kris- ma); chronisch (in plaats van: kro- nisch); chronogram (in plaats van: kro- nogram); equilibrist (e) (in plaats van: ekwilibrist(e), equipage (in plaats van: ekwipage); equivalent (in plaats van: ekwivalent); essayeren (in plaats van: essaaieren); expliceren (in plaats van: expliqueren); fabriceren (in plaats van: fabrikeren); lesrooster (in plaats van: lessenrooster); liefdesbetrekking (in plaats van: liefdebetrekking)meesten tijds (in plaats van: meesütijd); niezen (in plaats van: niesen); parcours (in plaats van: parkoers); pyjama (jas) (broek) (in plaats van: piama(jas) (broek); synchroon (in plaats van: syn- kroon); tramdienst (in plaats van: trein dienst); treurmars (in plaats van: treur - marche). F. overeenkomstig de ministeriële richt lijnen zullen de aanwijzingen gevolgd worden, welke gegeven zijn in de Lei draad, behorende bij de Woordenlijst Nederlandse taal 1954, met betrekking tot: 1. de spelling van de spraakklanken 2. de verdeling van woorden in letter grepen 3. het gebruik van het koppelteken, het deelteken en het weglatingsteken en 4. het gebruik van hoofdletters. ADVERTENTIE In Apeldoorn heeft de directeur van het Rijkspluimvee-instituut te Beekbergen, ir. P. Ubbels Vrijdagavond een landelijke kersttentoonstelling van pluimvee en ko nijnen geopend, waarop pieer dan 1200 in zendingen te bewonderen zijn. Voor deze expositie hadden Prins Bern- hard, de minister van Landbouw, het ge meentebestuur van Apeldoorn en de bur gemeester van Apeldoorn médailles be schikbaar gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5