„Wij allen bezitten de toverstaf om kwaad in goed te veranderen" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nehroe noemt de communisten in India „reactionnairen" Verwijt aan het adres van Boelganin en Kroesjtsjev tegengesproken Auto te water in Hillegom, een dode Egyptenaar voert drie Arabische legers aan Kerstboodschap van de Koningin: Eenzaam Faure en Mendès-France slaags over Algerije Tijdbom in crypte van de Sacré-Coeur Het woord is aan Voor de Stille Armen 70e JAARGANG No 145 DINSDAG 27 DECEMBER 1955 299e JAARGANG No 296 Kerstweekeinde kostte 731 Amerikanen het leven Kabinet van Peru afgetreden U itweg Schuld T overstaf Majoor Saleh Salem moet de Soedan verlaten Taak Premier belooft een handvest; PMF een persoonlijk onderzoek Zwakzinnige dader waarschuwde - overigens overbodig - bijtijds Morgen overleg op Malakka met de communisten Zacht en regenachtig weer Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Eerste Kerstdag landde in alle vroegte de eerste van de vier door de K.L.M. bestelde nieuwe Lockheed-Super constellations de „Pegasus" op Schiphol. Dit nieuwe vliegtuig, dat de afstand New York naar Amsterdam zonder tussenlanding kan volbrengen, onderscheidt zich van de andere Constellations door de twee tip-tanks aan de uiteinden der vleugels. TRICHOER (Reuter-AFP-UP) Premier Nehroe van India heeft in een toespraak te Trichoer de communistische party van In dia „een groep reactionnairen, die doorgaat voor revolutionnairen" genoemd. Hij zei dat de communisten in India geduld wor den, „zoals alle soorten mensen, de idioten inbegrepen". Zy willen elders gebruikte methoden toepassen, zonder rekening te houden met de omstandigheden die in India heersen. Met deze critiek op de Indische commu nisten wilde hy niets zeggen ten nadele van „het grote land dat de Sovjet-Unie is". India kan nog veel van de Sovjet-Unie leren en zal dat ook doen. Op een grote bijeenkomst te Coimbatore in Zuid-India heeft Nehroe verklaard, dat India vriendschap met alle landen wil, ook als sommige landen geen vriendschap met India wensen. Het bezoek van de Sovjet leiders heeft in andere landen „grote me ningsverschillen" verwekt en de vraag is gesteld, of India zich met de communisti sche landen en de Sovjet-Unie verbinden zal. India heeft echter eigen „individuali teit en ziel" en zal zijn eigen onafhanke lijke politiek volgen, aldus Nehroe. Nehroe heeft berichten, volgens welke hij premier Boelganin en eerste partijsecreta ris Kroesjtsjev beschuldigd had van „ver wringing van de geschiedenis", „onwaar en ongegrond" genoemd. In Indiase persbe richten was gezegd, dat Nehroe voor een In de afgelopen nacht is in Hillegom een auto te water geraakt, tengevolge waar van één der inzittenden, de 20-jarige mej. A. Jepkes uit Hillegom om het leven is ge komen. Omstreeks middernacht reed de wagen langs de Haven bij de Wethouder Balvers kade, bestuurd door mej. A. J. zelf. De heer J. M. zat naast haar. Door onbekende oor zaak reed de wagen de haven in en zij ver dween geheel onder water. Alleen de heer J. M. wist zich te bevrijden. Zodra hij bo ven water was, dook hij opnieuw om te trachten het meisje te redden, doch zijn herhaalde pogingen waren tevergeefs. Even later verscheen de brandweer-auto op de kade en men wist een kabel onder de wa gen door te krijgen. De auto werd opge takeld en de artsen Lecoq en Wijkmans en EHBO-leden hebben vergeefs kunst matige ademhaling bij het slachtoffer toe gepast. CAIRO (AFP/Reuter) Generaal-ma- joor Abdel Hakim Amer, de Egyptische mi nister van Oorlog en opperbevelhebber der strijdkrachten, is tot opperbevelhebber der gemeenschappelijke Egyptische en Saoedi- Arabische strijdkrachten benoemd op grond van het verdedigingsverdrag, dat twee maanden geleden is gesloten. De minister van Buitenlandse Zaken, dr. Maihmoed Fawzy, en generaal-majoor Amer hebben in de Saoedi-Arabische hoofdstad besprekingen met koning Saoed gevoerd. Zij besloten een gemeenschappelijke opper bevelhebber te benoemen en een gemeen schappelijke verdedigingsstaf te vormen. Zij besloten tevens de bepalinsen van het verdrag snel uit te voeren. Men werd het eens over verschillende maatregelen met het oog op de politieke toestand in het Midden-Oosten. Generaal-majoor Amer is ook opperbe velhebber van de Egyptisch-Syrische strijd krachten op grond van het Syrisch-Egyp- tische verdedigingsverdrag. Overleg Het overleg tussen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk dat tot doel heeft de wapenleveranties aan landen in het Midden-Oosten te coördineren, is uit gebreid tot Italië en Canada zo wordt van gezaghebbende zijde te Washington verno men. De laatste tijd hebben deze twee lan den ook aanvragen om wapens uit het Mid den-Oosten ontvangen. Voorstel In diplomatieke kringen te Jeruzalem verluidt dat'de Sovjet-Unie, die tot dusver geen betrekkingen met Jordanië onder houdt, via haar ambassade te Cairo aan de regering te Amman heeft voorgesteld, „de diplomatieke betrekkingen te normalise ren". Jordanië staat op een tweesprong, waarbij het moet kiezen tussen toetreding tot het verdrag van Bagdad, waarvan be halve Turkije, Perzië, Irak en Pakistan ook Groot-Brittannië deel uit maakt, of het sluiten van een anti-Brits bondgenootschap met Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië. CHICAGO (United Press) Volgens een telling van United Press zijn tijdens het Kerstweekeinde in de Verenigde Sta ten in drie etmalen 731 personen om het leven gekomen. De onderverdeling van dat totaalcijfer is: verkeersongevallen 550 do den, branden 60 doden, vliegongevallen 4 doden, andere ongelukken 117 doden. Het kabinet van Peru is Zaterdag afge treden en vervangen door een regering van militairen. Het verenigde front van arbei ders en studenten, dat de val van de bur gerlijke regering bewerkstelligde door stakingen, betogingen en wanordelijkheden te veroorzaken, heeft vérgaande eisen ge steld: intrekking van de wet op de binnen landse veiligheid, herziening van de kies wet en een algemeen amnestie voor poli tieke gevangenen. Koningin Juliana heeft op Eerste Kerstdag over beide ITilversumse radiozenders een toespraak gehouden. „Het is mij altijd een bijzonder voorrecht", .zo zei de Koningin, „met Kerstmis een heilwens tot u allen te kunnen richten en me als het ware met U te bezinnen op dit feest. Bijna iedereen trekt zich nu graag terug uit de afleiding van het dagelijks leven, om na te gaan wat er aan warmte en licht is in de menselijke samenleving de grote optelsom van wat er in ieders leven gebeurt, die beduidt wat er in aller leven aan de orde is. Daarbij blijkt er dan in de menselijke samenleving niets om trots op te zijn. Geschiedde hier of daar een nodige verbetering of vooruitgang, dan was dat een eenvoudig staaltje van plicht, en het werd hoog tijd, dat het daar van kwam. Klinkt dit te somber? Toch zeker niet in de oren van velen, die bij het opentrekken van de gordijnen op Nieuwjaarsochtend, en zelfs in de lichtschijn van Kerstmis, d.at vreselijke gevoel hebben van het nutteloze van alle'streven, van een algemeen schaakmat. De enkeling is dikwijls wijs, maar de mens in groepsverband is vaak van een beangstigende kortzichtigheid. Hij sluit de ogen voor wantoestanden elders, hij wil niet beseffen dat die alleen nog erger dreigen te worden en zet daarom nog liever zijn denken stop, en vergeet dan maar dat de rekening voor wat elders verkeerd gaat, hem nog wel eens thuis gepresenteerd zou kunnen worden. De mens in onze tijd vereenzaamt in eigen kring. Hoe groter en dichter de me nigte om hem heen wordt, hoe verlorener voelt hij zich. Een enkeling, alleen in de woestijn, is even eenzaam als een naamloos nummer in de massa. Bovendien heeft hij twee wereldoorlogen meegemaakt en leeft sindsdien voortdurend met op de achtergrond angst. Het enige verlossende gevoel, dat hij in zijn leven soms ervaart, is het samen met anderen werken voor een doel, dat niet zijn eigen, maar een groter en hoger belang dient. Vreemd genoeg voelt hij zich dan door de voldoening, die het geeft, weer tot zijn recht komen, zijn eenzaamheid en angst verzwakken en hij heeft het gevoel, dat zijn wezen verruimd is geworden. Over het algemeen lijkt het dan toch echter alsof we allen samen zijn gekomen, niet één keer bij de Kerstboom, maar alle dag in een groot moeras, door de onnaden kendheid van elk van ons. In hoeverre een ieder voor zich zich be trokken voelt in deze gemeenschappelijke schuld, is zijn eigen strikt persoonlijke zaak. Hij zal diit zelf tegenover God en zijn mede mens moeten verantwoorden. Waarom eigenlijk blijft de mens zo vol slagen berustend neerzitten bij de pakken van deze gemeenschappelijke schuld waar de onderlinge verhoudingen immers uit ontstaan zijn? Er is toch geen enkele reden waarom we deze onhoudbare toestand in ons aller levens zouden behoeven te dul den? Is er een gemeenschappelijke uitweg? Ons gemeenschappelijk geweten kan die wijzen, want het is het geweten, dat de beste krachten in ons wezen actief maakt. Maar de grote moeilijkheid in het alge meen gezien is, dat we altijd weer onze be perkingen hebben liefgekregen. We zitten in een kooi, we zien door de tralies heen het zonlicht. We zouden wel graag onze vleugels uitslaan en ons in het volle licht begeven. Maar uit de kooi komen kost moeite, ja misschien pijn. Dat is schijnbaar onaanvaardbaar. Och, laten wij erin blij ven. De kooi is toch ook zo knus en sluit zoveel buiten wat wij niet aandurven. Maar niet de ondergang. En dat beseffen wij wel, met diep heimwee naar de vrijheid. Want velen weten uit eigen ervaring hoe sterk de geestkracht is, waardoor een mens kan stij gen tot op grote hoogte en hoe zij gedragen kan worden tot in een zeer hoge vlucht, vanwaar zijn uitzicht veel wij der en ruimer wordt. Door de ons gegeven mogelijkheden on gebruikt te laten, laadt men voortdurend schuld op zich. In het bijzonder spreekt dat in onze kritieke tijd. Wij moeten niet alleen samen in een kring blijven ronddraaien en op dezelfde lage hoogte, die daarbij steeds lager wil worden. Wij moeten voor ons be houd gemeenschappelijk naar hoger peil. Alleen zó kunnen wij de nood van al onze broeders overzien en die ter harte en ter hand nemen. Alleen zó is het Kerstlicht niet morgen of overmorgen gedoofd, maar wordt het steeds sterker, totdat het de krachtbron is, waaruit de mensheid leeft. Christus is de bron, waarin "wij alle leed, ellende en mislukking kunnen werpen, om dat hij zelf de Liefde is, die zuivert tot nieuw leven en het mensenleven van zijn begin tot zijn einde verlost, evenals het ge hele wereldbestaan. Wat is het, dat verruimt? dat ons uit ons zelf haalt? is het niet al wat wij voor een ander over hebben? hebben wij veel over vloed misschien van welwillendheid voor al wie in wezen onze broeder of zuster is? en daarbij gaat het niet alleen om het wil len, maar vooral ook om het doen. Het wonder van het leven is, dat het alles kan doen verkeren, zelfs het meest vol strekte kwaad in het meest volstrekte goed. Het is ieder mens gegeven hierin de hand te hebben. Een toestand kan als bij tover slag veranderen, zeggen we, en wij allen bezitten zelf de toverstaf. Dat is de gave, die God ons bij de geboorte heeft meege geven om alles op te kunnen wekken en in stand te houden, wat maar menselijk denk baar is om het leven op een hoger plan te brengen. Daardoor zal pas blijken welke mogelijk heden er in het leven verborgen liggen, hoe het ons tegemoet kan komen en ons helpen en hoe ons zo openbaar kan worden, wat het leven in een mens vermag. In tegenstelling hiermee, dus wanneer KHARTOEM, (AFP) Premier Azjari van Soedan heeft de Egyptische majoor Saleh Salem laten meedelen, dat hij Soedan verlaten moet. Vijf Soedanese ministers brachten aan Salem de boodschap in diens hotel in Khartoem over.. Salem was kort nadat het Soedanese par lement de onafhankelijkheid van het land proclameerde, naar Soedan gekomen. De eerste drie dagen van zijn bezoek was hij de gast van premier Azjari, doch daarna nam hij zijn intrek in een hotel waar hij contact opnam met politieke en religieuze leiders uit het Zuiden en het Noorden van het land, naar men meent te weten om pro-Egyptische krachten bijeen te brengen met het oog op de komende verkiezingen in Soedan. Voorts zou Salem er naar stre ven de eerste Egyptische ambassadeur in Khartoem te worden. Salem is indertijd af getreden als minister van voorlichting en Soedanese Zaken van Egypte toen het ka binet van premier Nasser zijn Soedanese politiek niet wilde volgen. wij ons deze mogelijkheden niet ten nutte maken, worden we tot degeneratie ge bracht en tot ondergang gevoerd, die ten slotte door niets kan worden weerstaan. God houdt rekening met onze hoogste verlangens, als wij onze geconcentreerde kracht opbrengen en strijdvaardig zijn.. De allerschoonste taak ligt nu klaar, juist nu, waar de wereld is geworden tot een vol strekt onhoudbare woonplaats voor mensen, die van goede wille zijn en die vaak menen dat zij tegen de muren te pletter zullen lopen. De allerschoonste taak om met ons allen deze wereld uit liefde voor God, die ons haar geschonken heeft als tijdelijke woonplaats, weer te maken tot een gastvrij oord, zoals God het bestemd heeft en daar door op aarde te bestendigen die vrede, waarin Hij welbehagen heeft." PARIJS (Reuter) Premier Faure van Frankrijk heeft in een verkiezingstoe- spraak in Parijs verklaard dat de eerste taak van de Nationale Vergadering, die zal worden gevormd na de verkiezingen op 2 Januari het opstellen van een nieuw handvest voor Algerije zal zijn. Faure deed een felle aanval op zijn politieke tegen standers, die zoals hij zei „het Algerijnse probleem op een lage en afkeurenswaar dige manier misbruiken om enkele stem men en enkele zetels te winnen". Het dringendste probleem is volgens de pre mier het herstellen van orde en rust. De gouverneur-generaal moet hiertoe de no dige strijdkrachten tot zijn beschikking krijgen. Een regeringscommissie is in Algiers aangekomen om de toestand te onderzoeken. Oud-premier Mendès France heeft te Marseille in een verkiezingsrede gezegd, dat hij. als hij de volgende regering vormt, naar Algerije zal gaan om te trachten de moeilijkheden daar op te lossen. Allereerst dienen daar verkiezingen te worden ge houden, parlementaire en plaatselijke. De Algerijnse assemblée vertegenwoordigt niemand meer. Een tweede belangrijke taak van de Franse regering zou zijn de verhoging van de levensstandaard in Al- gerië. In de armste gebieden zou voedsel moeten worden uitgereikt. Er moet meer land worden ontgonnen en het grootgrond bezit moet worden verdeeld. Een politiek van geweld zou nooit kunnen slagen. Een burgeroorlog moet tot elke prijs worden voorkomen. 24 doden Tijdens het Kerstweekeinde zijn bij ter reurdaden in Algerije 24 mensen omge komen, onder wie elf opstandelingen. Een blanke boswachter, zijn vrouw en een twaalfjarige zoon werden door dertig op standelingen vermoord. Twee zoontjes van negen en drie jaar werden gewond. Zij werden overvallen tijdens een uitstapje met hun auto. Volgens onbevestigde berichten uit Oran worden twintig leden van de burgerwacht, onder commando van een Franse onder officier, aan de Algerijns-Marokkaanse grens vermist. Op advies van de Algerijnse nationalis tische partij zijn in Oran drie en in Con- stantine acht gemeenteraadsleden afge treden. Drie afgevaardigden van de Alge rijnse Assemblée zijn ook afgetreden. In een interview met een Frans blad heeft Mendès-France verklaard, dat de on productieve uitgaven, zoals voor bewape ning, spoedig moeten worden verminderd om aan inflatie te ontkomen. Ook kan er volgens hem aanzienlijk worden bezuinigd door een reorganisatie van de openbare diensten en modernisering van administra tieve methoden. commissie van de Congrespartij had ver klaard, dat hij aanvallen van de Sovjet leiders op het Westen tijdens hun bezoek aan India betreurde. Erkenning De regering van India en de regering van de Mongoolse Volksrepubliek hebben be sloten diplomatieke betrekkingen aan te knopen en diplomatieke vertegenwoordi gers op ambassadeurs-niveau uit te wisse len. De Indiase ambassadeur in Peking zal tevens geaccrediteerd worden in Mongolië. De Mongoolse ambassadeur in Peking te vens in Nieuw-Delhi. De regering van de Mongoolse Volksre publiek heeft een boodschap gezonden aan de secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, waarin zij de toelating van Buiten-Mongolië tot de UNO eist, al dus meldt het Russische nieuwsagentschap Tass. In de boodschap wordt gezegd dat de onafhankelijke en democratische Mongool se volksrepubliek reeds 35 jaar bestaat en dat deze republiek reeds door talloze UNO- leden de jure is erkend. Verder wordt erop gewezen dat Buiten-Mongolië actief heeft deelgenomen aan de strijd tegen de fascis tische aggressie gedurende de tweede we reldoorlog en dat de Mongoolse regering een vredespolitiek volgt in overeenstem ming met alle voorwaarden gesteld in het UNO Handvest. Van onze correspondent in Parijs) Tientallen kerkgangers van de Sacré- Coeur, de kerk van Montmartre, zijn aan een groot gevaar ontsnapt. Een zwakzin nige banketbakker, die zich Daniel de Saint Maur noemde en wiens eigenlijke naam Daniel Havas is, heeft daags voor Kerstmis een tijdbom van nogal primitieve makelij gelegd op de treden van een altaar in de kapel van Sint Pieter in de crypte van de basiliek. Hij had haar samengesteld uit een goedkope wekker, elementen van een zak lantaarnbatterij en een blik buskruit. Het instrument lag onder een witte lap, waarop een tuiltje paarse viooltjes was neergelegd. Het was zijn bedoeling geweest de bom in de Kerstnacht te laten ontploffen. Was dat gebeurd, dan zouden tientallen kerk gangers het slachtoffer zijn geworden,want deskundigen hebben de kracht op die van een granaat van 75 mm geschat. De wekker liep echter achter. Havas heeft, vermoede lijk gedreven door wroeging, de politie op gebeld en brieven geschreven aan de hoofd commissaris van politie en aan de rector van de Sacre-Coeur, waarin hij schreef, dat hij reeds vijf jaar probeert van de Paus de belofte los te krijgen, dat hij alle ge leerden, die zich met atoomonderzoek bezig DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Links: de bom verpakt in een metalen doos met bovenop een vaasje. Rechts: de inhoud van de koker. De wekker op de bom was gesteld op 12 uur. houden, uit de Rooms-Katholieke kerk zal stoten. Daar hem dat niet is gelukt, meende hij op opzienbarende wijze de aandacht op zijn streven te kunnen vestigen. De Parijse politie vond hem spoedig. Zij kwam alras tot de slotsom, dat de dader een zonderling moest zijn, die in de buurt van de Sacré-Coeur woonde. Dat bleek ook het geval. De 45-jarige Havas had ook ge schreven,dat hij een bom in de Notre Dame wilde leggen, doch dat hij daarvan had afgezien toen op zijn wandeling naar de kerk God hem opdracht had gegeven terug te gaan. Desalniettemin heeft de politie op eerste Kerstdag de Notre Dame van de ge welven tot en met de torentransen nauw keurig onderzocht. Er werd echter niets verdachts gevonden. (Reuter) - Aan de sacristie van de Sacré- Coeur is Zondagochtend nog een derde brief afgegeven, bestemd voor Edouard Herriot, voormalig voorzitter van de Fran se Nationale Vergadering en ondertekend „namens het Kerstmannetje, door zijn zoon Daniel". Bij het Franse persbureau A.F.P. werd een afschrift van een brief van „Daniël" aan kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs, afgegeven, waar hij de vraag stelt of de kardinaal aan de gelovigen zal mee delen waarom de aanslag op de Sacré Coeur gepleegd is. Franklin Een toornig man berijdt een dol paard. 17e verantwoording Jurjen ƒ10,Mowgli ƒ1,.J. H. ƒ1,50; F. V. 10,Henkie 5,Domineerclub „Die Raeckse" ƒ9,—; F. de C. ƒ3,—; N. N. ƒ5,J. de G. 1,50; N. N. ƒ2,50; Salon Mary 12,H. A. W. 1,50; Kaartpot Vader en Zoon f 2,50; N. N. 1,Dames S. 2, J. S. B. B. I. 10,Pers. Rijkswaterstaat ƒ15,25; H. C. W. ƒ2,50; Makelaar ƒ2,50; B. W. ƒ1,—; J. O. ƒ2,50; T. H. H. ƒ2,50; A. ƒ2,50; fa. de L. S. ƒ10,—; Fam. BI. ƒ2,50; Dames S. en G. ƒ7,Dames L. D. en L. L. ƒ5,—. Dagtotaal 130,75. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van 12.400,44. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93 en Rijksstraat weg 2, Haarlem en Kennemerlaan 186, IJmuiden of worden overgeschreven op postgiro 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen". SINGAPORE (Reuter) De communis ten in Malakka hebben zich bereid ver klaard over een wapenstilstand te onder handelen als de regering bereid is te on derhandelen over redelijke voorwaarden. Zij hebben in een manifest geëist dat Ma lakka zo spoedig mogelijk onafhankelijk wordt. De communisten zeggen in hun manifest, dat er een geheel gekozen volks vertegenwoordiging moet komen, die het hoogste wetgevende lichaam zal zijn en een nieuwe grondwet moet opstellen. Alle ras- sengroepen moeten op gelijke wijze worden behandeld en buitenlandse zakenlieden moeten geen speciale voorrechten hebben. De eerste minister van Malakka, tengkoe (prins) Adboel Rahman, heeft verklaard, dat hij niet verder wil gaan dan zijn am nestie-aanbod. Abdoel Rahman en zijn collega van Singapore zullen Woensdag ochtend in het grensdorpje Baling hun „vredesbesprekingen" met Tsjin Peng, de leider van de ondergrondse communisti sche partij, beginnen. De communisten hebben in hun manifest gezegd dat de besprekingen alleen zullen s'agen, indien zij met alle andere politieke partijen kunnen samenwerken voor de on afhankelijkheid van Malakka. De verbit terde oerwoud-guirilla op Malakka duurt nu al acht jaar. Tijdens de Kerstdagen werd het weer in ons land bepaald door een stroming van zachte Oceaanlucht, die in stand gehouden werd tussen een diepe depressie bij IJsland en een hogedrukgebied boven Spanje. In de Zuid-Westelijke stroming boven de Oceaan was de depressie-activiteit zeer levendig waardoor het weer bij ons bo vendien onbestendig was. Tweede Kerst dag viel uit een grijs wolkendek op vele plaatsen regen of motregen. Pas in de avond toen een koufront passeerde, hield de regen op. Boven de Oceaan is een nieu we depressie in aantocht, die een nieuwe hoeveelheid zachte en vochtige Oceaan- lucht naar West-Europa stuwt. De voor ste begrenzing van de lucht zal bij ons op nieuw enige regen verooorzaken, terwijl de Zuid-Westelijke wind iets in kracht zal toenemen. (van hedenmorgen 7 nur) toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven VI. Z.-Limb. sneeuw regen mist geheel bew. licht bew. geheel bew. onbewolkt regenbui zwaar bew. zwaar bew. regen half bew. half bew. onbewolkt regen regen regen onbewolkt nevel sneeuw zwaar bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt half bew. zo z z w wzw wzw zw w wzw w windstil NW WZW ZW WZW WZW zw windstil W windstil O C. u B E g 3 zS -2 3 2 3 8 5 6 7 6 6 6 12 4 6 0 6 10 5 5 -1 0 2 0,4 1 4 0 Neerslag laatste kr. WZW 8 4 kr. WZW 7 4 m. WZW 7 7 m. WZW 5 10 m. WZW 6 8 m. WZW 6 15 kr. WZW 5 5 mat. ZW 7 5 24 uur. PLAATSELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krach tige en voornamelijk langs de Wadden- kust tijdelijk harde Zuid-Westelijke wind. Aanhoudend zacht weer. 28 December Zon op 8.50 uur, onder 16.36 uur. Maan op 16.06 uur. onder 7.59 uur. Maanstanden 19 Dec. 4.44 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 27 December Hoog water: 1.34 en 13.58 uur. Laag water: 9.35 en 21.56 uur. Woensdag 28 December Hoog water: 2.32 en 14.52 uur. Laag water: 10.38 en 22.57 uur. •■■■■■■■■■■■■■■■■a

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1