Regeringsblok sterk verdeeld door interne geschillen Zetels en stemmen worden evenwel niet bedreigd ORR PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws Wapenschouw der politieke partijen De radio geeft Woensdag ^doclx ió het zo 2 Beloften ycufiuy! Falcon Harris Tweedjassen j Schandalen Balans V ooruitzichten Krimpen van pijn Geneesheer-leider van sanatorium bekent verduistering Kamercandidaten der Socialistische Unie Nationale Veteranen- herdenking te Amsterdam Examens Tijdschrift over en voor Noordholland De heer G. E. Kauffmann verlaat de KLM Prijsindexcijfer levens onderhoud niet veranderd Kerkelijk Nieuws Werkelijke invloed zonnevlekken J DINSDAG 27 DECEMBER 1955 Van onze correspondent in Parijs) Men kan de 28 verschillende partijen en partijtjes die deelnemen aan de Franse algemene verkiezingen van 2 Januari, verdelen in vier grote groepen: de com munisten, liet republikeinse front van socialisten, radicalen en linkse Gaullisten onder leiding van Mollet, Mendès-France, Mitterrand en Chaban-Delmas, de rechtse extremisten waarvan Pierre Poujade de schallende woordvoerder is en die we in een volgend en laatste artikel aan een beschouwing zullen onderwer pen en tenslotte de rest, de coalitie van rechtse radicalen, onafhankelijken of conservatieven en de Rooms-Katholieken, die tezamen verantwoordelijk zijn voor de politiek die de laatste vijf jaar werd gevoerd en die tegen hun zin kunnen worden aangeduid als het blok van het „immobilisme". De vaandeldrager van deze groep is de huidige minister van Buitenlandse Zaken, Antoine Pinay, die, als premier, indertijd een einde maakte aan de inflatie en der halve vooral bü de kleine en de grote bur- gerü nog altijd een aanzienlyke aanhang geniet. Als motor in deze combinatie treedt op de tegenwoordige minister van Weder opbouw, de 49-jarige oud-veearts Roger Duchet. Van het politieke opperbevel ma ken voorts deel uit de radicale premier Edgar Faure, die door zün partijbestuur werd uitgestoten en de 47-jarige Rooms- Katholieke minister van overzees Frank- ryk, Pierre Henri Teitgen die van huisuit professor in de staatswetenschappen is. Vrü'wel alle ministers die in de laatste vüf jaren aan het bewind zijn geweest, met uitzondering van een kleine minderheid die zich achter Mendès-France heeft gesteld, hebben hun politieke heil in deze groep ge zocht die haar macht probeert te bevesti gen. Het rechtse centrum beschikte in de vo rige Kamer over een theoretische meer derheid. Met behulp van het onpopulaire lijstkoppelingsstelsel hoopt deze coalitie haar overwegende positie te behouden of zelfs te versterken. Of dat lukken zal? Het uitgebreide aantal lijsten maakt het bij voorbaat wel zeker dat de lijstverbindin- gen de centrumpartijen veel minder baat zullen opleveren dan in 1951. Een tweede gevaar voor de coalitie schuilt in de ag- gressieve oppositie van Poujade die haar rechtse flank bedreigt. Een derde onze kerheid is de vraag hoeveel radicalen van de oude stempel Mendès-France zullen volgen en voor het rechtse centrum verlo ren gaan. In een verkiezingscampagne zijn de regeringspartijen ten opzichte van de oppositie meestal in het nadeel. Het is over het algemeen winstgevender een beroep te doen op de ontevredenheid dan te trach ten het eigen beleid te verdedigen. In dit geval kan bovendien moeilijk worden vol gehouden dat de politiek van de rechtse partijen bijzonder gelukkig is geweest en hun balans is, objectief gezien, rooskleurig. Het gunstigste zijn de resultaten van haar activiteit op economisch gebied. De prijzen zijn vrijwel stabiel gebleven en de lonen werden iets verhoogd. Van een wer kelijke economische expanse is echter geen ADVERTENTIE H )RISSI« ILST-R. 4 pp IEL 13439 L. 7.17,162 4 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ka merorkest. 11.45 Platen. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Middagpauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 14.00 Ma drigaalkoor. 14.30 Platen. 15.40 Vocaal ensemble. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Pla ten. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Strijk kwartet. 18.45 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Volksliederen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Philharmonisch or kest. 21.10 Overheid en onderdaan in West- Europa. causerie. 21.30 Geestelijke liederen. 22.00 Boekbespreking. 22.20 Amusements muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.28 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.35 Platen. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Hawaiianmuziek. 13.45 Medi sche kroniek. 13.55 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.15 Dansmuziek. Regeringuitzending: 17.50 Nederland en de Wereld. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Piano. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Amusementsmuziek. 19.00 Liedjes voor de jeugd. 19.10 Het Volle pond, causerie 19.30 Klankbeeld over de vluchtelingen. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar op vragen van de dag. 20.15 Leert uw landgenoten kennen. 20.40 David Garrick, hoorspel. 22.05 Prome nade-orkest, Omroepkoor en solist. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.20 Sport. 23.25 Hammond-orgel. 23.45—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V., N.T.S.) 17.0017.30 Voor de kinderen. 21.1522.15 Eurovisie: Gala-avond in Davos. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. (Om 12.30 Weerbericht). 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00, 14.30 en 15.15 Platen. 16.15 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Vocaal trio. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Or kestconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Koorzang. 19.54 Platen. 20.00 Hoorspel. 20.45 Platen. 21.15 Amusements muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Gitaarrecital. 22.40 Moderne muziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.00 Nieuws en: Engelse les voor beginnelingen, (Op 224 en 49 m.). sprake geweest en internationaal slaat Frankryk nog altüd een vrij pover figuur. Niettemin zün het vooral de „successen" van zyn „anderhalf jaar plan" waarmee premier Faure indruk probeert te maken. Aan die successen heeft hy nieuwe belof ten vastgeknoopt door het toe te zeggen dat het levenspeil binnen tien jaar zal worden verdubbeld op voorwaarde dat hy en zijn coalitie op 2 Januari de meerderheid der zetels zal verwerven. In de overige sectoren heeft Faure wei nig redenen zich op de borst te slaan. Het Franse aanzien is tot het nulpunt gedaald. Frankrijk is in bijna alle delen van de we reld verder teruggedrongen. Indochina ging verloren. Noord-Afrika wordt be dreigt. De helft van het Franse leger werd aan het Atlantisch opperbevel onttrokken en naar de overzijde van de Middellandse Zee gedirigeerd. De kosten van deze mili taire actie beloven een tekort van tweedui zend milliard francs op de begroting op te leveren. Nieuwe belastingen zullen onver mijdelijk zijn. Frankrijk heeft verder de hoop beschaamd dat het uiteindelijk de leiding in Europa op zich zou nemen. Een treurige collectie schandalen is de afgelopen jaren in de doofpot gestopt, uver de verantwoordelijkheid voor de val van Dien-Bien-Phoe is geen enkel licht ver spreid. Het „complot der generaals" heeft de regering eveneens in het duister gela ten. De kwalijke financiële transacties tus sen Vietnam en Frankrijk waardoor velen zich tijdens de oorlog gewetenloos heb ben verrijkt, zijn nimmer uit de doeken gedaan. De gebeurtenissen in Marokko waar een sultan van de troon gelicht werd om enkele jaren later als vrijheidsheld te worden binnengehaald, is een drama ge weest dat stromen bloeds heeft gekost en waarmee de goede naam van Frankrijk te grabbel werd gegooid. De openliijke onge hoorzaamheid van hoge ambtenaren en generaals onder leiding van maarschalk Juin heeft het staatsgezag tot een fictie ge maakt. Deze droeve lijst zou met vele andere voorbeelden zijn aan te vullen die elk een even dankbaar onderwerp bieden voor de oppositie om tegen de regeringspartijen te worden uitgebuit. Neen, gelukkig is het rechtse centrum dat, met uitzondering van de acht maanden dat Mendès-France het roer in handen had, onafgebroken aan de macht is geweest, de vier afgelopen jaren niet geweest. Die sombere balans kan niet uitsluitend worden toegeschreven aan po litieke en andere vormen van corruptie en aan het onvermogen der ministers, die in die verschillende kabinetten zitting had den. De hoofdoorzaak schuilt in de onder linge verdeeldheid van de partijen die aan deze centrum-coalitie hebben deelgenomen. Ten aanzien van geen enkel kernprobleem hebben deze partijen een eenheid kunnen vormen waardoor op het juiste ogenblik een beslissing kon worden genomen laat staan uitgevoerd. De Europese integratie, de toenaderingspolitiek in Noord-Afrika, de staatkundige hervormingen, de econo mische' sanering, de bestrijding van het al coholisme, de wederopbouw: het zijn even zovele vraagstukken geweest die telkens op het kardinale ogenblik de regering dreigden te doen springen. Uit vrees voor de val bleef een premier dan geen andere oplossing over alle beslissingen zoveel mo gelijk uit de weg te gaan en het „immo bilisme" te belijden. De Rooms-Katholieken zijn voorstanders van een federaal Europa en van de integra tie. De Gaullisten zün er en bloc tegen en de conservatieven zijn op dit punt sterk ver deeld. Ten opzichte van de Noord-Afri kaanse problemen lagen de stukken vrijwel evenzo. Het gevolg was dat iedere beslis sing net zo lang werd uitgesteld men heeft het met het Europese leger ervaren dat zelfs de mogelijkheid van een compro mis verkeken was. De verdeeldheid onder de regeringspartüen was zo diep en zo al gemeen dat ieder initiatief en elke stap een premier onmiddellük in de afgrond kon storten. De enige kans aan de regering te blüven was de zaken op hun beloop laten en alle verantwoordelijkheid zoveel moge- lük vermijden. Alleen Mendès-France heeft kans gezien deze vicieuse cirkel korte tijd te doorbreken, doordat hij minder op de partyen steunde dan wel op het gezag dat hij- buiten het parlement door zijn moedige houding en zijn erkende bekwaam heden had verworven. Hoe zijn de vooruitzichten voor de cen trumpartijen op 2 Januari? De Rooms Katholieken zullen hun twee millioen stemmen vermoedelijk wel niet terugvin den in de stembussen. In verscheidene districten worden hun stellingen ernstig bedreigd door het Republikeinse front dat de sociale aspiraties van de oorspronke lijke MRP heeft overgenomen. De conser vatieven of onafhankelijken worden op hun beurt ernstig belaagd door de legioenen van Poujade. Niettemin zullen Pinay en de zijnen hun stemmencijfers wel handhaven, zo niet verhogen, dank zij de rijke arfenis van generaal De Gaulle's dertienhonderd duizend stemmen waarvan zij het grootste deel mogen verwachten. Slechts een min derheid der vroegere Gaullisten zal ver moedelijk de officiële leider Chaban- Delmas volgen, die plaats heeft genomen naast Mendès-France in het Republikein se front. Ofschoon er in het verkiezings- spel nog tal van onbekende kaarten zit ten, wordt vrij algemeen voorspeld dat de rechtse centrumpartijen over het ge heel genomen hun stemmencijfers zo niet hun zetels zullen behouden. Of ze echter zoveel Kamerzetels zullen winnen, dat ze op eigen houtje verder kunnen re geren, lijkt twijfelachtig. Marianne blijft een capricieuse vrouw. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95. 2.40, 8.88. De 42-jarige longarts A. II. uit Zwoller kerspel, leider van het in Zwollerkerspel gelegen sanatorium van de gemeente Zwol le, heeft tijdens een verhoor door de nolitie van Zwolle bekend ruim vijfduizend gul den uit een door hem beheerd fonds voor de patiënten voor privé-uitgaven te hebben aangewend. De arts is enkele dagen voor verhoor in verzekerde bewaring geweest en inmiddels op vrüe voeten gesteld. Het fonds was enige jaren geleden ont staan doordat in het sanatorium verpleeg de patiënten kleine bedragen stortten als bewijzen van dankbaarheid en met de be doeling het bestuur van het sanatorium te helpen bij aankopen ten behoeve van de uitrusting en inrichting van de verpleeg inrichting. Toen later inzamelingen voor dit fonds op touw werden gezet, groeide het snel. Er werd van dit geld onder ande re een nachtverblijf voor verpleegsters ge bouwd. Dit gebouw werd in huurkoop aan de gemeente Zwolle gegeven en het geld dat van die zijde binnenkwam zou de arts voor een deel hebben gebruikt ter bestrij ding van de moeilijke financiële omstandig heden waarin hij verkeerde. In 1952 is het fonds, dat de patiënten hadden gevormd, omgezet in de Stichting Steunfonds Sanatorium; het vorige jaar heeft de arts de gelden uit het Patiënten fonds overgedragen aan de Stichting. Van de zijde van deze stichting is medegedeeld dat de Stichting geen nadeel heeft onder vonden. Een door de rijksaccountantsdienst bij de boekhouding van het consultatiebureau te Deventer ingesteld onderzoek, maakte het noodzakelijk een nader onderzoek in te stellen naar declaraties die de arts bij dit bureau had ingediend. Dat bracht de verduistering aan het licht. De Socialistische Unie heeft voor de Tweede Kamerverkiezingen lijstaanvoer ders aangewezen. In op drie na alle kies kringen is de heer C. Pronk te Rotterdam de eerste candidaat op haar lijst; in de provincies Groningen en Drente de heer A. van Bolhuis te Emmen en in Friesland de heer G. Roorda uit Opsterland. Dit is dan P.M.F. bij de T.V. of, als u niet van afkortingen houdt, de vroegere Franse premier Pierre Mendès-France, die in een televisie studio in Parijs een korte uitleg ontvangt van de technicus. Urn met aarde van Generaal Spoor's graf in Nationaal Monument? Op Tweede Kerstdag heeft het „Vete ranen Legioen Nederland" met twee bij eenkomsten in de Oude Lutherse Kerk aan het Spui en in de Nieuwe Kerk te Am sterdam de .nagedachtenis geëerd van de na 1945 in Indonesië, Korea en Suriname gesneuvelde militairen van Zee-, Land- en Luchtmacht. In de bijeenkomst in de Oude Lutherse Kerk spraken pater R. D. Lamers, oud-legeraalmoezenier in Korea, en ds. J. H. Koningsberger, oud-hoofdlegerpredikant in Indonesië. In de Nieuwe Kerk legde de heer B. H. J. Doppen, algemeen voorzitter van het „Veteranen Legioen Nederland" namens het V.L.N. een krans bij de Indo nesische urn van het Nationaal Monument. In zijn toespraak na de kranslegging zei de heer Doppen onder meer: „Zij die hier om ons staan zijn allen één in waai-dering voor wat de gevallenen voor ons hebben gedaan. Maar zij zijn ook één in hun teleurstelling over de wijze waarop deze doden van na 1945 officieel worden ver geten. Men kan van mening verschillen over de wijze waarop een machtsapparaat wat een leger is wordt gebruikt. Maar het getuigt van weinig eerbied wan neer de gesneuvelden in de discussies over dit punt worden betrokken," aldus de spre ker. Hij vervolgde: „Degenen die na de oorlog zich vrijwillig hebben gemeld voor de bevrijding van Indonesië hebben de illegaliteit voortgezet. Het is grondwette lijk en feitelijk onjuist scheidingen aan te brengen." „Er zijn veertien nissen geprojecteerd in het Nationale Monument; 12 urnen zullen er worden geplaatst. Het V.L.N. heeft twee urnen doen vervaardigen om de lege plaat sen te vullen. Eén ervan is gevuld met aarde van het ereveld te Poessan, en de andere met aarde van het graf van wijlen generaal Spoor. Wanneer het Nederlandse volk deze twee urnen van het V.L.N. uit naam van de nabestaanden wil ontvangen, zal de nagedachtenis van onze doden op passende wijze zijn gèëerd,".'bësloot de heer Van Doppen zijn toespraak. Na de toespraak van de heer Van Doppen werd een taptoe geblazen. Deputaties van verschillende militaire verenigingen en organisaties legden kransen. Ook vertegen woordigers van de republiek der Zuid- Molukken in Nederland en van het Neder landse Rode Kruis legden een krans. Verschillende leden van het voormalige KNIL bevonden zich bij de circa 2000 ner- sonen, die de plechtigheden in de hoofdstad bijwoonden. Leiden. Doctoraal examen Godgeleerdheid: J. Smit Sibinga, Warmond. Doctoraal exa men Klassieke Taal- en Letterkunde: H. Chr. Albertz, Leiden (rum laude). Candidaats- examen Klassieke Taal- en Letterkunde: P. A. Meyer, Rotterdam (cum laude). Utrecht. Candidaatsexamen Rechten: F. C. de Vries. Utrecht: G. M. C. van Nieuwstadt, Utrecht; G. F. T. Heseeling, Utrecht; K. van Brussel, Hilversum; H. R. Slawik. Breda; ir. L. J. G. Henssen, Eindhoven; A. C. M. Douwes, Venlo; J. J. Praats, Maarheze. Semi-artsexamen: mej. D. F. D. M. van der Ham, Alkmaar; B. en J. Hillemans, Roosen daal; mej. M. C. R. Kamphuis, Utrecht; mej. Y. Th. Chr. T. Pouw, Utrecht; J. J. A. H. Rijken, Boekei. Artsexamen: mevr. E. C. DetmarVan Daalen, Rijkswijk (Z.H.)W. J. J. M. van Hooff, Eindhoven; E. G. M. Schermer, Heerlen; W. van Weerde, Utrecht; P. W. Windels, Utrecht. Candidaatsexamen Theologie: J. J. Duvekot, Utrecht; C. A. Metting van Rijn, Utrecht; J. P. B. Visser, Utrecht. Doctoraal examen Rechten: J. Knecht, Eindhoven; O. E. A. van der Geld, Utrecht; mej. A. D. van Mill, Gorinchem; A. J. H. Athmer, Utrecht; mevr. E. J. Pfeif fer, Bussum; mej. J. C. Haeck, Maarsber- gen; W. G. Th. M. van Kalmthout, Nijme gen. Doctoraal examen Sociologie: mej. A. M. Pieters, Utrecht. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doc- toraal-examen Frans: A. C. Ridders, Alk maar. Candidaatsexamen Muziekwetenschap: M. Hoving, Amsterdam. Candidaatsexamen Kunstgeschiedenis: mej. E. Th. Kamerlingh Onnes. T00*04* ITüOOi 9. „Ik protesteer, meneer de notaris!", riep neef Lodewijk. „Hij heeft hulp van die kleine Panda gehad, toen hij de tuintjes hier ontdekte en dat MAG niet!" „Hm", zei de notaris, „in het testament is niet bepaald, dat hij geen assistentie mag heb ben. Ik moet uw protest dus afwijzen en verklaar deze streek naar behoren ont dekt". „Mooi", zei de ontdekkingsreiziger, „dan zijn we hier dus klaar en kunnen aan nieuwe ontdekkingen beginnen. Kom mee, Panda". Hij bracht Panda naar een jeep, die volgeladen was met vlaggestokken, slaapzakken, tandenborstels, verrekijkers, vruchten op sap en andere dingen, die ont dekkingsreizigers nodig hebben. Panda raakte er opgewonden van. Hij droomde al van de verre landen, die hij zou zien, nu hij op stap ging met een echte ontdek kingsreiziger! „Waar gaan we nu heen?", vroeg hij, toen ze wegtuften. „Naar de kust", antwoordde de ontdekkingsreiziger. „We gaan een eiland ontdekken, dat on der de zee ligt". „WAT!", riep Panda, „zei u: ONDER de zee??" „Ja, dat zei ik", ant woordde de ontdekkingsreiziger. „Een ei land BOVEN de zee, kan iedereen ontdek ken, maar om een verzonken eiland te vin den moet je een meester-ontdekkingsrei ziger zijn". In een buitengewone vergadering heeft de' Culturele Raad Noordholland, juist een jaar na de oprichting, twee belangrijke be slissingen kunnen nemen. De Raad benoemde de heer mr. H. van Ree uit Amstelveen tot consulent. De heer Van Ree zal zijn functie op 1 Januari aan vaarden. De Raad besloot bovendien reeds in het voorjaar 1956 een blad over en voor Noord holland te laten verschijnen. Tot leden van de redactie werden benoemd: mevrouw M. PotVan Regteren Altena, te Schoorl en de heren drs. G. J. v. d. Berg te Haarlem; mr. J. W. Groesbeek te Haarlem; G. A. Köhne te Z.O.-Beemster; Gabriël Smit te Laren en mr. D. Vis te Amsterdam. De heer C. E. Kauffmann, hoofdverte genwoordiger van de KLM voor Zwitser land. zal na een ruim 35-jarig dienstver band op 1 Januari de dienst van de KLM met pensioen verlaten. De heer Kauffmann, die de gehele ont wikkeling van de burgerluchtvaart heeft meegemaakt van af de open Tweezits-De Havilland, werd in 1921 op dertigjarige leeftijd door dr. Plesman belast met de leiding van 's werelds eerste luchtpassage- kantoor op het Leidseplein te Amsterdam. Eind 1925 werd hij benoemd tot commer cieel vertegenwoordiger te Londen en waar hij een groot aandeel kreeg in de uitbouw van de KLM-organisatie in Engeland. In October 1945 werd de heer Kauffmann be noemd tot hoofdvertegenwoordiger voor Zwitserland met standplaats Zürich. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft prijsindexcijfers van het levensonder houd samengesteld per 15 November 1955 op basis 1951 100. Het totaal-indexcijfer onderging tussen 15 October en 15 November geen wijziging en bleef 105. Ook het indexcijfer voor de voeding on derging geen verandering. Er deden zich prijsdalingen voor bij groenten en fruit. De prijzen van eieren liepen iets op. Bij de niet-voedingsmiddelen deden zich geen prijswijzigingen van betekenis voor. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Schoondijke P. A. I. Brink man te Purmerland; te Oldeboorn (toez.) J. H. J. B. Austi, candidaat te Amsterdam; te Rekken W. Janssen, vicaris te Amster dam. Benoemd tot directeur van de stichting Kerkelijk en maatschappelijk werk in Gel derland M. J. W. Schopenhauer te Schoon dijke. Benoemd tot secretaris van de afdeling publiciteit en voorlichting van het landelijk diaconaal bureau G. J. Geels te Oldeboorn. Geref. Kerken Beroepen te Mechelen (België) C. Honig, candidaat te Amsterdam. Geref. Gemeenten Bedankt voor Sheboygan (U.S.A.) A. Vergunst te Corsica (U.S.A.) (voorheen te Zeist). Complot. In San Luis in Argentinië is een complot van Peronisten ontdekt. Twin tig onder-officieren, politiemannen en tientallen burgers werden gearresteerd. Tijdens een huiszoeking werd een mili tair gedood. Twee Peronisten werden gewond. De laatste tien dagen zijn hon derden arrestaties gemeld uit La Plata, Cordoba en Tandil, naar aanleiding van Perónistische samenzweringen en po gingen tot sabotage. Samenwerking. De Joegoslavische en Ethiopische staatslieden hebben bij het officiële bezoek van President Tito aan Addis Abeba bevonden, dat zij gelijke standpunten huldigen ten aanzien van de wereldvrede en het verwezenlijken van algemene welvaart. In een gemeen schappelijke verklaring, die werd uit gegeven bij het vertrek van maarschalk Tito uit Massawa in Eritrea, na een be zoek van dertien dagen aan Ethiopië, wordt nauwere samenwerking, speciaal op economisch en cultureel gebied aan gekondigd. Vuurwerk. In ziekenhuizen op Ceylon zijn tweehonderd kinderen behandeld voor ernstige brandwonden, die zij op gelopen hadden bij het afsteken van vuurwerk. Paniek. Zeven personen werden gedood en 43 gewond tijdens een paniek in een bioscoop te Tampico in Mexico tenge volge van een loos brand-alarm. Drie kinderen, twee mannen en twee vrou wen werden onder de voet gelopen toen het publiek de uitgangen bestormde. Verscheidene personen braken benen en kregen inwendige verwondingen door dat zij van het balcon naar beneden waren gesprongen. Top. Drie Britten hebben de Frances, een van de hoogste toppen in het Zuilpool gebied beklommen (2761 meter). De mannen maken deel uit van een expe- ditiegroep van de Britse Falkland- eilanden, die haar basis heeft op een eiland aan de Westkust van Graham- land. Oudste. Kjai Kasan, woonachtig in de Kampung Krutug, desa Sampiran Bo- bor, regentschap Cheribon, beweert de oudste wereldbewoner te zijn. Hij zou omstreeks 1810 ter wereld zijn gekomen. Hij heeft 21 vrouwen gehad. Bij zijn tweeëntwintigste vrouw heeft hij twee kinderen. De jongste is tien jaar. Balans. Bij de overstroming in Californië zijn tot dusver 42 mensen om het leven gekomen. In de naburige staat Oregon zijn zes doden en vijf vermisten. Het water begint te zakken. Men vreest echter, dat het aantal doden nog met enige tientallen zal stijgen. In de twee staten zijn vijftigduizend mensen dak loos. Opvolger. Dr. Ali Gholi Ardalan, die de afgelopen vijf jaar Perzië bij de UNO heeft vertegenwoordigd, is benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken, als opvolger van dr. Entezam. Dr. Entezam, die voor een medische behandeling te Parijs verblijft, krijgt de post van waar nemend premier en minister van staat. Piraten. De politie te Penang heeft de Indonesische autoriteiten gewaar schuwd, dat een bende zeerovers, in het bezit van automatische wapens, zich mogelijk schuil houdt op een eiland voor de kust van Sumatra. De waar schuwing volgde op twee aanvallen van piraten op vaartuigjes in de Straat van Malakka. Treinongeluk. Op ongeveer tachtig kilo meter van Sao Paulo (Brazilië) zijn Maandag bij een treinbotsing achttien personen omgekomen en ongeveer hon derd gewond. Een personentrein wacht te op een enkel spoor bij een tunnel tot het sein op veilig zou komen. Hij stond aan de voet van een steile helling. Vier wagons met cokes van een andere trein, die boven op de helling stond, raakten los en reden met grote snelheid naar beneden. Een stalen postrijtuig dat de schok opving, viel over een houten per sonenrijtuig heen, waarin zich twee honderd mensen bevonden. Het rijtuig werd versplinterd. De rest van de trein werd slechts weinig beschadigd. Belangstelling. De Sovjet-Unie heeft voor het eerst een ambassadeur in Uruguay benoemd: Sergei Michailow. Westelijke waarnemers te Moskou zijn van mening dat uit deze benoeming een groeiende belangstelling van de Sovjet-Unie voor Latijns Amerika blijkt. De Egyptische regering heeft haar goedkeuring ge hecht aan de benoeming van Dmitrivitsj Kisselev tot Russisch ambassadeur te Cairo. Hij volgt Daniel Solod op, die nu Kisselevs oude functie krijgt: hoofd van de afdeling Midden-Oosten van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. MEN KAN in het algemeen niet erg geestdriftig zijn over de pogingen van sommige mensen om allerlei gebeurlijk heden in de menselijke samenleving toe te schrijven aan het periodieke optreden van zonnevlekken, we moeten toch niet den ken dat die merkwaardige verschijnselen op het zonne-oppervlak de menselijke om geving onberoerd laten. U weet, dat het optreden van het Noorderlicht voor een belangrijk deel sa menhangt met de zonnevlek ken, omdat uit de zonnekraters een stroom van electronen en protonen naar ons wordt aj- geschoten en onze atmosfees wordt blootgesteld aan een bij zondere straling die in het bij zonder werkzaam is in de hogere lucht- f te heeft hij aan een onderzoek onderworpen, en hij nam waar dat tijdens de maxima twee- a driemaal zoveel ijsbergen werden aangetroffen als tijdens de perioden van verminderde zonnevlekken-activiteit. Dr. C. Braak, eertijds directeur van de afdeling Klimatologie van het K.N.M.I. in De Bilt constateerde een sterke vermin dering van de regenval twee jaar vóór het optreden van een zon- nevlekkenminimum, terwijl één jaar vóór het maximale aantal zonnevlekken juist een vergrote regenval werd waar genomen. Dit wil echter niet zeggen dat met enige zekerheid voorspellingen op lange termijn aangaande de verwachten regen kan worden ge lagen. Niet alleen het veelvuldiger optre-\ daan, want deze waarnemingen bleken den van de Noorderlichtverschijnselen j op te gaan voor 6 van de 7 perioden van zijn hiervan het gevolg, doch tevens oe- paalde afwijkingen van het magnetische veld van de aarde en de aan allen welbe kende magnetische stormen. Maar hierdoor is de invloed van de zon nevlekken toch nog onvolkomen geschetst, want Bauer heeft in 1924 aangetoond dat ook de potentiaalverschillen in onze at mosfeer toenemen bij het optreden van grotere aantallen zonnevlekken. En deze potentiaalverschillen hebben weer invloed op de meteorologische omstandigheden. Het zal u wellicht dan ook niet verbazen te vernemen dat door verscheidene onder zoekers een duidelijke samenhang is ge constateerd tussen het weer en perioden van verhoogde zonnevlekken-activiteit. Clayton heeft de gegevens onderzocht aan gaande de sneeuwval op het Blue Hill 0b- servatory te Milton en constateerde tijdens zonnevlekkenmaxima 40 °/o meer sneeuw val dan tijdens de minima. Ook de fre quentie van ijsbergen in de poolgebieden 11 jaar. Een ijzeren wet is het dus niet, maar anderzijds is men toch zeker gerech tigd te spreken van een zekere correlatie, een bepaald verband, tussen beide ver schijnselen. Iets soortgelijks werd ook waargenomen bij het geweldige Victoria Meer in Afrika, waar in de periode van 1899 tot 1921 de waterstanden het hoogste waren tijdens perioden van veel zonnevlekken, doch na het laatstgenoemde jaar is de correlatie verloren gegaan. Door welke oorzaken dit is geschiedt, is uiteraard niet bekend. Ook op het verband tussen de tempe ratuur, stormen, aardbevingen en het op treden van zonnevlekken, is door verschil lende onderzoekers gewezen, maar laten we liever eens een blik slaan op de biolo gische wereld. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2