Ook Beverwijk bleef HFC de baas, HBC versloeg DEM Slechts weinig wedstrijden in HVB België maakte einde aan reeks overwinningen van Frankrijk: 2-1 De gele kamer De tweedeklassers Manchester United vergroot voorsprong op Blackpool NAS verspeelde een kostbaar punt Franse voorhoede was niet productief Grote Kerstprijs was voor Olga Pluto White Stars kan winnen van DECO FEUILLETON HBC—DEM Toepassing ongevallenwet op voetballers Wacker verloor van Augsburg en Schalke Iharos moet drie maanden rust nemen Voetbal in Engeland De vierdeklassers Heringa Wuthrich Courses in Hilversum De basketbalcompetitie Valentina Borisenko Russisch schaakkampioene door Mary Roberts Rinehart DINSDAG 27 DECEMBER 1955 HFC heeft tegen Beverwijk een verdiende twee-nul nederlaag moeten incasseren. In de eerste helft weerden de Haarlemmers zich ondanks het windnadeel op verdien stelijke wijze. De withemden, die technisch beter speelden, ondernamen diverse aan vallen op de Beverwijker veste, maar de voorhoede trok van de kansen geen profijt. Groeneveld miste enige malen op gran dioze wijze en De Nijs en Sander bleken niet bij machte bij de hun geboden kansen het doel van de Wijkers te treffen. In de 37e minuut nam Beverwijk een voorsprong. Na een door Springer genomen vrije trap kopte Gerrits de bal in de Haarlemse touwen. Na de hervatting speelde HFC een zwakke en onbeduidende partij voetbal, waarmede Beverwijk niet veel moeite had. De gastheren oefenden in deze periode een krachtige druk uit op het doel van HFC. Wegens te hardhandig optreden in de HFC- defensie kreeg Beverwijk na 28 minuten een strafschop toegewezen, waaruit Sprin ger de stand op twee-nul bracht. Tien mi nuten voor tijd kwam Oud bij HFC als in valler voor Groeneveld binnen de lijnen. Meteen daarop viel ook De Nijs uit. De resterende minuten speelde HFC met tien man uit. De ruim duizend bezoekers in het Sport park in Heemstede hebben HBC in de strijd tegen DEM een drie-een zege op de Wijker-ploeg zien behalen. Voor de rust was er sprake van een gestadig overwicht van de Heemstedenaren. Mede door het actieve optreden van midvoor Duiven voorde droegen de aanvallen van de gast heren een gevaarlijk karakter. Duiven voorde gaf zelf na tien minuten het goede voorbeeld door zijn club de leiding te geven. Op fortuinlijke wijze kwam HBC tien minuten later aan het tweede doelpunt. Bij een Heemsteedse aanval zette Neeskens voor. De DEM-spil trachtte het leer voor de gereedstaande Duivenvoorde weg te werken, maar kopte de bal ongelukkiger wijze in eigen doel: twee-nul. Tien minu ten voor de pauze werd het drie-nul toen Sedert de fusie tussen de Koninklijke Ne- derlandsche Voetbalbond (KNVB) en de Nederlandse Beroepsvoetbalbond (NBVB) tot stand kwam, is door de Rijksverzeke ringsbank voor de beroepsvoetballers, die voorheen in de competitie van de NBVB speelden, in tegenstelling tot de semi-pro- fessionals van de „oude" KNVB-vërenigin- gen loondienst aangenomen. De contracten, die eerstbedoelden hadden gesloten droegen namelijk naar de mening van de Rijksverzekeringsbank het karakter ener arbeidsovereenkomst. Ingaande 1 Juli 1955 zijn evenwel alle verenigingen, dus ook de beroepsvoetbalclubs, verplicht ge weest met hun betaalde spelers een over eenkomst aan te gaan volgens een door de KNVB voorgeschreven modelcontract. Aan gezien dit modelcontract niet is aan te mer ken als een arbeidsovereenkomst, be schouwt de Rijksverzekeringsbank alle spe lers, die dit contract hebben getekend als niet verzekerd. Er zijn echter verenigingen die zich, hetzij niet aan de ingangsdatum 1 Juli 1955, hetzij ten aanzien van bepaalde spelers in het geheel niet aan bedoelde ver plichting hebben gehouden. De beroeps voetballers, die het modelcontract niet heb ben getekend, doch nog spelen onder het eerstgenoemde contract, blijft de Rijksver zekeringsbank als verzekerd in loondienst beschouwen. Woensdag in Amsterdam De tournée van de Oostenrijkse voetbal club Wacker is tot nu toe niet erg geslaagd. Van Augsburg verloor Wacker van de club van die naam met éénvijf, tegen Schalke werd op tweede Kerstdag met ééntwee het onderspit gedolven. Wacker ontmoet Woensdag half vier in het Olymp. stadion in Amsterdam Partizan. Vervolgens gaat de reis naar Den Haag, waar op Nieuw jaarsdag een wedstrijd tegen Scheveningen Holland Sport op het programma staat. De tournée wordt besloten met een ontmoeting tegen BW op 4 Januari in Den Bosch. Algiers versloeg België B Frankrijk B won van Turkije In het stadion van Algiers is een voet balwedstrijd gespeeld tussen het Algerijnse elftal en de B-ploeg van België. Algiers won met tweeéén. In het Pare des Princes in Parijs is een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de Franse B-ploeg en het elftal van Turkije. De Fran sen wonnen de ontmoeting met drieéén, na bij rust reeds met éénnul te hebben geleid. invaller Van Bergen een pass van Deelis- sen inschoot. In de tweede helft ging de strijd aanvan kelijk gelijk op. Het duurde echter niet lang of DEM zette een hevig offensief in. Een kwartier voor het einde kwam het verdiende tegenpunt van de bezoekers. Een doelpunt, waarbij de misgrijpende HBC- doelman echter niet vrij uit ging. Met ver dubbelde kracht vielen de DEM-ers aan. HBC moest met man en macht verdedigen om zijn voorsprong te kunnen behouden. Hollandia Beverwijk HFC DEM Schoten HBC 13 21 Z.v.meeuwen 11 11 12 14 Kennemers 10 10 11 13 WFC 11 9 11 13 WB 10 7 11 12 Helder 11 I 12 12 De Hongaarse athleet en wereldrecord houder op de 3000 en 5000 meter, en op de, 2 en 3 mijl, die op het ogenblik met zijn landgenoten Tabori en Rozsavolgyi een tournee maakt door Australië, zal op last van een specialist drie maanden rust moe ten nemen. Iharos heeft een pees verrekt, waardoor een beentje in de rcchterenkel verschoven is. Wanneer Iharos de voor schriften van de arts niet stipt opvolgt, zou de mogelijkheid bestaan, dat de Hongaar nooit meer op wedstrijden zal kunnen uit komen. Iharos verklaarde na de uitspraak van de geneesheer, dat hij zoveel tijd van zijn trainingsprogramma niet kan missen. Na zo'n lange tijd rust zal het hem niet moge lijk zijn in topvorm aan de start te ver schijnen. voor de Olympische Spelen in Melbourne. De trainer van de Hongaarse ploeg Igloi was nogal optimistisch toen hij als zijn oordeel uitsprak, dat Iharos weer in Mei of Juni op de baan zal kunnen ver schijnen. Het toch al niet grote Kerstprogramma in de H.V.B. werd nog danig gestagneerd, omdat diverse velden onbespeelbaar ble ken. De oogst was dus niet groot. HFC 3 verbeterde zijn leidende positie in de eerste klasse B niet weinig. Er waren slechts twee wedstrijden voor 1 B vastgesteld. Het blijkt de HFC'ers hier wel degelijk ernst te zijn, want op overtui gende wijze behalen zij de ene zege na de andere. Nu weer moest EDO 4 er met vier- nul aan geloven en daarmee werd de lei dende positie van HFC 3 niet weinig ver sterkt. Wijk aan Zee 2 had met Schoten 3, dat zijn promotie naar de hoogste afdeling niet waardig toont, weinig moeite en won De jonge ploeg van Manchester United, leider van de eerste divisie, heeft op de tweede Kerstdag de voorsprong van drie punten kunnen handhaven. De spelers van Manchester lieten de overwinning van vieréén op West Bromwich Albion, des Zaterdags voor Kertsmis behaald, volgen door een vijféén zege ten koste van Charlton Athletic dat ook kampioensaspi raties heeft. De watervlugge binnenspeler Violett, die tegen de Albion voor drie doel punten gezorgd had, schoot thans tweemaal raak. Blackpool, dat in de race om het kam pioenschap wat afgezakt was door nederla gen tegen Arsenal en Portsmouth, werkte zich op naar de tweede plaats dank zij een viertwee overwinning in de thuiswed strijd tegen Huddersfield. Burnley zakte naar de derde plaats omdat het op eigen veld met tweeéén door Preston North End verslagen werd. Voor de verrassing van de'dag zorgde echter Arsenal door een gelijkspel (drie drie) af te dwingen aan Wolverhampton Wanderers. De uitslagen van de wedstrijden Zater dag gespeeld voor de Engelse league luiden: Eerste divisie: Birmingham CityShef field United 02; BlackpoolPortsmouth 23; Cardiff CityAston Villa 10; Charlton AthleticBolton Wanderers 31; ChelseaArsenal 20; EvertonBurnley 11 Huddersfield TownSunderland 40; Manchester CityWolverhampton Wanderers 22; Newcastle UnitedPres ton Nort End 50; Tottenham Hotspur Luton Town 21; West Bromwich Albion Manchester United 14. Tweede divisie: BarnleyFulham 30; Blackburn RoversLeicester City 23; Bristol CityNotts County 13; Bury Lincoln City 33; Doncaster RoversBris tol Rovers 21; Hull CityLiverpool 12; MiddlesbroughLeeds United 53; Not tingham ForestPlymouth Argyle 31; Port ValeRotherham United 4—1; Shef field WednesdayStoke City 40; West Ham UnitedSwansea Town 51. De uitslagen van de Maandag gespeelde wedstrijden van de Engelse league luiden: Eerste divisie SunderlandNewcastle United 16; Tottenham HotspurWest Bromwich Albion 41; Wolverhampton WanderersArsenal 33; Aston Villa Portsmouth 13; Birmingham CityEver ton 62; BlackpoolHuddersfield Town 42; Bolton WanderersManchester City 13; BurnleyPreston North End 12; Cardiff CityChelsea 11; Manchester United—Charlton Athletic 5—1; Sheffield UnitedLuton Town 04. Tweede divisie: Blackburn Rovers Sheffield Wednesday 22; Bristol Rovers Leicester City 21; FulhamSwansea Town 41; Leeds UnitedNotts County 10; Lincoln CityDoncaster Rovers 11; LiverpoolStoke City 22; Middlesbrough West Ham United 20; Nottingham Fo restHull City 21; Plymouth Argyle Bristol City 50; Port ValeBarnsley 12; Rotherham UnitedBury 13. dan ook met de veelzeggende cijfers van zeven-drie. H. F. C. 3 Haarlem 3 A T. Y. B. B. 2 H. B. C. 3 E. D. O. 4 R. C. H. 5 11-16 12-15 10-13 11-13 12-13 10-12 Zandvrtm. 2 Stormvogels 4 Wijk a. Zee 2 A. D. O. 2 Velsen 2 Schoten 3 11-12 9-9 10-8 10-7 10-6 10-2 D. S. B. op dreef In de tweede klasse was DSB tegen Nw. Vennep goed op dreef. Nadat Nw. Vennep vóór rust de leiding had genomen, kon DSB in de tweede helft niet slechts gelijkmaken, maar op zijn beurt de leiding nemen. Maar Nw. Vennep kwam terug en slaagde er net nog in een nederlaag te ontlopen. SHS kwam tegen Heemstede niet verder dan een gelijk spel, waardoor de spanning in deze afdeling weer iets is toegenomen. S. H. S. 11-17 V. V. D. 10-9 Nw. Vennep 12-17 Vogelenzang 10-9 S. V. Y. 12-17 Alliance 11-8 D. I. O. S. 11-12 Heemstede 11-5 D. S. B. 10-10 T. Z. B. 10-4 Van het programma bij de vierdeklas sers is niet veel terecht gekomen. Er wa ren toch al niet veel wedstrijden vastge steld en nu kwam bovendien de regen de pret nog bederven. Toch viel er nog een belangrijke uitslag te noteren. NAS kon het in de thuiswedstrijd tegen Bloemen- dael niet verder brengen dan een gelijkspel (1-1) en daardoor zijn de kansen van THB en Waterloo weer iets verbeterd. NAS mocht bovendien met dit gelijke spel meer dan tevreden zijn, want in een slecht gespeelde wedstrijd toonde Bloe- mendaal zich veelal de sterkste. De Witten konden voor de rust de leiding nemen en pas in de tweede helft slaagde de thuis club er in, zij het enigszins gelukkig, de stand weer in evenwicht te brengen. DIOSEMO was ingelast en eindigde in een twee-een overwinning voor DIO. De rust ging hier in met gelijke een-een stand en pas kort voor het einde slaagde DIO er in de volle winst in de wacht te slepen. APGSDCO en WHHalfweg werden uitgesteld. De stand luidt: NAS 13—21 THB 13—20 Waterloo 13—19 Halfweg 11—14 DIO 13—14 ETO 12—13 ADVERTENTIE DE IN HET HEYSELSTADION in Brussel gespeelde voetbalwedstrijd tussen België en Frankryk is met tweeéén door de Belgen gewonnen. By rust had België met éénnul de leiding genomen. De wedstrijd, die door zeventigduizend toeschouwers werd bijgewoond, stond onder leiding van de Nederlandse scheidsrechter Bronk- horst (Velp) met als grensrechters Roomer (Rotterdam) en Stouthandel (Schiedam). Met de rug tegen de muur heeft het Belgisch elftal de zege behaald tegen de Franse ploeg, die zonder twijfel beter voetbal speelde en gedurende enkele perioden ook een sterke veldmeerderheid bezat. En zo is een einde gekomen aan de reeks van goede resultaten van het Franse elftal, dat immers gedurende de laatste negen wedstrijden geen nederlaag had gekend. 1-Iet fijnere spel van de Franse technici werd gekeerd door het forse, maar volkomen faire defensieve voetbal van de Rode Duivels, die gesterkt door enthousiasme en felheid, zich steeds bewust bleven van de waarheid, dat doelpunten nog altijd een ontmoeting beslissen. De Franse ploeg heeft tactisch een niet al te best spel gedemonstreerd. De handige en gevaarlijke midvoor Kopa opereerde vrijwel voortdurend in teruggetrokken positie. Bloemendaal 1311 APGS 11—10 OG 12—10 WH 12— 7 DCO 12— 5 SEMO 13— 4 Na de oorlog stonden Frankrijk en Bel gië al elf maal tegenover elkaar en België heeft vijf van die wedstrijden gewonnen tegen Frankrijk slechts drie, resultaten, welke een duidelijke taal spreken. De tweeéén zege op Frankrijk, dat gedood verfd werd als een van de sterkste voet ballanden van Europa, stemt zeer zeker tot nadenken met het oog op de jongste resul taten van het Oranjeteam tegen België. Langzaam maar zeker schijnt het Neder lands elftal zijn plaats in de rij van goede voetballanden in Europa weer in te nemen. Het resultaat van de ontmoeting tegen Duitsland, de wereldkampioen, in Maart in Dusseldorp, zal dan ook met meei dan ge wone belangstelling worden tegemoet ge zien? 1 ivij. Na afloop van de wedstrijd in het Hey- selstadiori'heefëte er in Bélgisché? voetbal kringen grote vreugde. De stemming in het Franse kamp was beslist in mineur en menige official betreurde het, dat de pre mie van f 300,een vast bedrag, dat de internationals altijd voor een uitwedstrijd ontvangen, ongeacht of Frankrijk wint, ge lijk speelt of verliest reeds bij het vertrek uit Parijs aan de spelers was overhandigd. De wedstrijd Na negen minuten spelen kwam Marcel buiten het veld in onzachte aanraking met een zinken deksel van de ring voor het kogelstoten, waardoor hij dermate gebles seerd geraakte, dat hij na enkele minuten te hebben meegehinkt, vervangen moest Zo leefden de Bosmannetjes tevreden in het bos. Het waren mooie huisjes, die ze in de grote, gekleurde paddestoelen hadden gebouwd. Als 's morgens de zon was opgegaan, gingen de Bosmannetjes er alweer op uit; dan trokken ze met zijn allen het bos in en hadden daar allemaal hun werk. Denkelijk heb je die Bosmannetjes nooit gezien; maar als je eens in 'n bos komt, moet je de paddestoelen daar maar eens goed bekijken. Wie weet7-8 worden door Tellechea. De Franse voor hoede was inmiddels reeds zeer actief ge weest, maar het schieten was zwak. Aan de andere kant liepen de Belgische aan vallen dood op Marche, die in de eerste helft veel beter speelde dan na de rust. Het snelle spel van de Franse voorwaart- sen strandde vele malen op buitenspel, handig door de Belgische defensie toege past. Drie minuten voor de rust nam België de leiding, toen Van den Bosch en Mer- mans fraai combinerend Jonquet passeer den. De bal belandde bij linksbuiten Ja- dot, die met een hard laag schot juist de hoek bereikte, waar doelman Remetter niet stond (éénnul). In de tweede helft verwisselden Pen- verne en Tellechea van plaats. Een dribble van Kopa verraste de Belgische verdedi ging volkomen en toen de Franse midvoor de bal keurig aan de vrij staande Piantoni gaf, werd de gelijkmaker in de 17dè minuut van de tweede helft een feit (éénéén). De Franse ploeg oefende daarna sterke druk uit, maar doelman Dresen weerde zich voortreffelijk en halfspeler Mees de monstreerde ook dit maal een partij voet bal, welke op zeer hoog niveau stond. Met moed en zo nodig met kracht, met onver minderde geestdrift en een onbegrijpelijk uithoudingsvermogen op het vrij zware terrein, onderbrak de Belgische achter hoede de steeds terugkomende Franse aan vallen. En zoals zo vaak is gebeurd, ge schiedde het ook dit keer: een doelpunt kwam juist aan die zijde, waar men het niet verwachtte. Na ruim een half uur spelen nam Jurion op fraaie wijze een hoekschop. Van den Bosch nam de bal meteen op zijn schoen en het leer ver dween hoog en onhoudbaar voor Remetter in het net (twee—één). De leiding van Bronkhorst De Belgische bladen zijn vol lof over de Nederlandse leiding. „Les Sports" schrijft, dat de heer Bronkhorst een opmerkelijk goede partij heeft gefloten. „Belgique Sport" uit zich ongeveer in dezelfde geest. Franse bladen, in het algemeen in mineur in verband met de nederlaag, komen niet aan een critische beschouwing over de leiding van de heer Bronkhorst toe. Na afloop van de wedstrijd heeft Marche de heer Bronkhorst niet voor de leiding bedankt, in tegenstelling met Jef Mermans, die aan het banket naar hem toe kwam en zich verontschuldigde, dat hij dat nog niet eerder had gedaan. Het was de negende officiële landenwedstrijd van scheidsrech ter Bronkhorst. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCIIE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES De uitslagen van de op Tweede Kerstdag gehouden draverijen in Hilversum luiden: Mistletoe-prijs (1960 meter): 1. Tourterelle 1.34.5; 2. Tabor Harvester D 1.35.6; 3. Trek vogel S 1.37.7. W. f2,90, PI. f 1,20, f 1,50, f2,20, Gek. f4,70, Cov. f5,10. Kerstboom-prijs ("1960 meter): 1. Raffles 1.33.4; 2. Partijs S 1.32.7; 3. Reine J H 1.33.7. W. f'8,70, PI. f2,60, f3,10, f4,30, Gek. f20—Cov. f9,50. Grote-Kerst-prys I (1960 meter): 1. Qui Hollandia G 1.26.1; 2. Nelson 1.26.3; 3. Nuni Brewer 1.26 5. W. f4,20, PI. f2,40, f3,20, f5,20, Geg. f5,80, Cov. f7,40. Grote Kerst-prijs II (1960 meter): 1. Olga Pluto 1.24.2; 2. Norton Williams 1.24.2; 3. Olivier B 1.24.3. W. f 1,60, PI. f 1,30, f2,90, Gek. f6,50, Cov. f4,70. Finale grote Kerst-prys (1960 m.): 1. Olga Pluto 1.26.1; 2. Norton Williams 1.27.2; 3. Olivier B 1.27.2; 3. Olivier B 1.27.7. W. f2,50, PI. f 1,10, f 1,10, f 1,30, gek. f4,50, Cov. f3,20. Hulst-prijs I (2340 meter): 1. Rob 1.32.2; 2. Tecla van Oranje 1.33; 3. Quita Norma 1.33.9. W. 7,30, PI. f 1,80, f 1,40, f2,—, Gek. f 11,70, Cov. f4,30. Hulst-prijs H (2340 meter): 1. Queen Bon nie 1.33.6; 2. Skippy M 1.35.3; 3. Roland Spencer 1.35. W. f 8,30, PI. f 2,30 f 2,20, f 2,10, Gek. f29,70, Cov. f9,90. Kerstkrans-prijs 1960 meter): 1. Raleigh Harvester 1.30.1; 2. Sir Parisien O 1.30.3; 3. Quality Hollandia 1.29.5. W. f2,50, PI. f3,—, f 1,90, f2,20, Gek. f10,10, Cov. f5,80. Kerstklokken-prijs (2340 meter): 1. Paul B 1.30.1; 2. Parel Holland C 1.29.4; 3. Quite Heny 1.30. W. f4,10, PI. f 1,80, f 1,70, f4,50, Gek. f4,10, Cov. f4,80. Kerstroos-prijs (2840 meter): 1. President 1.31.3, 2. Querida Donum 1.31.4; 3. Queen G 1.31.5. W. f8,20, PI. f3,50, f6,70, f3,70, Gek. f7,90, Cov. f 14,30. Totale omzet f 182.025,50. Met het oog op de schoolbasketbal- finalewedstrijden op Vrijdagavond is er deze week alleen voor Donderdagavond in het Krelagehuis in Haarlem een volledig competitieprogramma vastgesteld, waarin echter niet minder dan twee overgangs klasse-wedstrijden zijn opgenomen. Het leidende herenteam van White Stars zal het deze week wederom gaan opnemen te gen een Haagse tegenstander, namelijk het op de onderste plaats staande DECO. In een dergelijke ontmoeting blijft altijd het gevaar van een verrassing, aangezien elk team het een grote eer vindt de leiders de eerste nederlaag te hebben toegebracht. Het programma voor Donderdag luidt: Dames: TyphoonsWhite Stars (19.50 uur). Heren: White Stars 3Z.B.V.S. 2; Antilopen 3Aurora; Schoten Giants Typhoons 2; S. C. Haarlem 3—I.H.J. 3; White StarsDeco (Den Haag) 19.50 uur; I.H.J.Harlem Tigers (21.15 uur). Vrij dag (Krelagehuis): Schoolbasketball finalewedstrijden (18 uur21.30 uur). Valentina Borisenko uit Leningrad heeft het dames-schaaktournooi in Moskou om de Russische titel gewonnen. Mej. Bori senko behaalde een totaal van WA punt uit vijftien partijen. Zij verloor geen enkele partij. 24 Luister nu eens goed, Tim, zei hij een heleboel mensen hebben vreemde baantjes in het leger. Het ene ogenblik zijn ze hier, het volgende daar. Dan op de Phi- lippijnen, dan in Japan. Hij was majoor, toen hij in Italië een schot in zijn been kreeg. Ik was er bij. En heb je daar je oog verloren? Ik heb er gelukkig niet veel last van gehad, antwoordde Alex geruststellend. Tim zweeg enige tijd. Hij was een typi sche Ier uit Brooklyn, New York, die zich opgewerkt had van politieagent tot par ticulier detective. Goed, zei hij lachend, hij is dus majoor. Maar wat ben ik? Een zwerver? Ik geloof dat je tuinman wordt. Tim staarde hem hoogst verbaasd aan. Wat een idee! zei hij somber. Tuin man! Wat wil dat overigens zeggen? Voor m'n dertigste jaar heb ik geen grasspriet gezien. Je kunt bést met een grasmachine werken, zei Alex, die zich begon te amu seren," je weet wel. Je hoeft dat ding alleen maar voort te duwen. Het snijdt het gras af. Daarna hark je het op. Verontwaardigd bleef hij enige tijd zwij gen. Maar tenslotte kon hij zijn nieuws gierigheid niet meer bedwingen. Goed dan, ik ga gras maaien. Maar dat is toch niet alles? Ik geloof dat je dat meisje Spencer in het oog moet houden. De majoor denkt dat ze in gevaar verkeert. Ditmaal was het Tim, die een verheugd gezicht trok. .Hij is dus tenslotte toch verliefd geworden, zei hij Dane heeft me altijd verteld dat als hij verliefd zou worden hij dit ook grondig zou doen. Hoe ziet ze er uit? Gewoon, een meisje. Je zult haar wel zien als je in haar tuin aan het graven bent. Daar pieker ik niet over! Ik ga beslist geen kuilen graven! zei Tim vastbesloten en verviel toen in een zwijgen. Even later verorberde hij met smaak een uitgebreid ontbijt en toen Dane tegen een uur of twaalf verscheen, laadde hij juist zijn camera. Tim grinnikte. Goede morgen, majoor, zei hij, ik heb gehoord dat je bevorderd bent. Tijdelijk, Tim, tijdelijk! Trek je maar niets van die rang aan, tenzij er vreemden in de buurt zijn. Hij keek naar het fototoestel. Ik zie dat je klaar bent. Ja, ik kan beginnen. Het volgende uur waren ze druk aan het werk, precies als ze vroeger zo vaak gedaan hadden. Tijdens de lunch werden de films ontwikkeld. Op alle onderdelen van het theeservies stonden vingerafdrukken, even als op de lijst van de foto. Tim keek op. Ze lijken me afkomstig van een vrouw, merkte hij op, nogal lang en enigszins spits toelopend. Vingerafdrukken van een man, zelfs als hij kleine handen heeft, zijn breder. Dane knikte. Hij twijfelde er niet meer aan of ze waren van Elinor Hilliard en de gehele geschiedenis was volgens hem nu zo klaar als een klontje. Ze was in Bayside geweest in de nacht van de moord, terwijl ze er op de een of andere manier in ge slaagd was de dingen, waar haar moeder bijzonder op gesteld was, in veiligheid te brengen vóórdat ze de brand stichtte. Hier onderbrak hij zijn gedachtengang echter. Ze had het huis niet in brand gestoken! Dat was pas later gebeurd, Zaterdag of Zondagnacht. Wat nu? De schop deed de vex-warring echter nog groter worden. De meeste afdrukken waren erg onduidelijk, maar enkele stonden toch zó goed op de foto, dat met één oogopslag al te zien was dat ze niet op die van het theeservies leken. Ze waren wel niet groot, maar Tim was er toch zeker van dat ze van een man waren. Zonder al te veel hoop te koesteren stuurde Dane ze naar Washing ton. Hij ging hiervoor helemaal naar het stations-postkantoor, omdat hij daar een speciale reden voor had. In de middaguren ging hij naar het ziekenhuis. Hij vroeg echter niet naar Lucy Norton, doch naar Geox-ge Smith, die rechtop in bed zat. Dane trok een stoel naar zich toe. En? Gaat het al beter? vroeg hij. 't Zou véél beter gaan als ze me maar niet steeds die afschuwelijke pap te eten gaven! antwoordde George somber. Hij keek naar Dane's uniform. U logeert in het huis van de familie Burton is 't niet? Ja. Ik had je graag eens willen spre ken. Ik heb een man gevonden, die je werk wel wil doen zolang je uit de roulatie bent, als je dat tenminste goed vindt. Mij best, antwoordde George, ik heb alleen maar wat kunnen maaien. Toen kreeg ik plotseling die aanval. In de tuin zélf heb je toch nog niets gedaan? Alleen maar gras gemaaid, en nog niet eens veel. U moet die knaap maar vertel len, dat hij alles keurig opgeborgen in de schuur kan vinden en dat hij alles steeds weer schoon moet maken. Ik ben bijzonder op mijn gereedschap gesteld. Voordat Dane wegging haalde hij nog het bekende trucje uit: hij gaf George zijn sigarettenkoker om er een sigaret uit te halen. Toen hij de kamer verliet, had hij vijf pracht vingerafdrukken. Nadat ze ge fotografeerd waren, behoefde hij ze niet eens meer met die op de schop te vex-ge- lijken Tim dwaalde in het middaguur geruime tijd over de heuvel. Iedereen, die hem zou hebben opgemerkt, zou gemeend hebben, dat hij naar een hond zocht. Hij floot nu en dan en riep telkens een denkbeeldige Roger. Hij onderzocht echter heel nauw keurig een stuk grond, maar vond niets. In de avonduren bespraken hij en Dane uitvoerig de zaak. Tenslotte gaf hij echter op. Alles wijst op die zuster, zei hij, maar ze heeft het niet alléén gedaan. Wie heeft haar geholpen? Dat wilde ik juist nu óók zo graag weten, antwoordde Dane en boog zich toen weer over zijn aantekeningen. HOOFDSTUK X Elinor arriveerde in de vroege ochtend van de dag, dat het openbaar onderzoek gehouden zou worden, Donderdags. Ze kwam per taxi en had een grote stapel koffers bij zich. Ze was geïrriteerd door het vroege uur, de reis, Carol's vasthoudend heid met betrekking tot haar overkomst, het feit dat ze haar diner had moeten af zeggen èn het feit dat ze haar kamenierster achter had moeten laten. Misschien was er wel nog meer, maar dat viel niet van haar gezicht af te lezen. Ze ging direct naar Carol's kamer en bekeek haar zuster aandachtig. Je ziet er uit om op je te schieten, zei ze; bespaar me overigens de geschiedenis maar. Ik heb er al genoeg over gelezen in de kranten. Die treinreis was afschuwelijk. Ik heb een bad nodig en ik wil ontbijten. Ze nam echter niet meteen een bad. Toen Carol zich had aangekleed en naar beneden was gegaan vond ze haar zuster in de bibliotheek. Het ontbijt had ze nauwelijks aangeraakt. Ze staarde naar de haven. Ik begrijp nog steeds niet, waarom je me hier wilde hebben, zei ze kribbig. En wat die geschiedenis met die auto betreft, er zijn honderden auto's zoals de mijne. Max-cia wilde alleen maar onrust vex-oorzaken. Ze heeft me trouwens nóóit uit kunnen staan! Ik hoef vandaag toch niet te getuigen? Nee, tenzij je natuurlijk iets weet. Carol's stem klonk niet natuurlijk en Elia- nor keek haar oplettend aan. Toen begon ze te lachen. Dat meisje heeft in New York naar jou gevraagd, niet naar mij! Toen ze dit triomfantelijk had gezegd, ging ze naar boven. Nauwelijks was ze op haar kamer, of de bel in de bedienden-afdeling begon te luiden. Carol wist wat dit beteken de. Nu ze haar eigen meisje niet mee had kunnen nemen, zou Frieda onder hoge druk worden gezet. Ze moest natuurlijk het bad klaarmaken, haar kleren persen, haar hel pen met kleden en haar kapsel verzorgen. Toen Carol enige tijd later ook naar boven ging, vond ze Elinor in bed. De geur van badzout zweefde door de kamer, ter wijl Frieda een half dozijn koffers aan het uitpakken was. Een bijzonder uitgebreid stel toilet artikelen stond al uitgestald. Frieda zag er niet opgewekt uit. Elinor's stem klonk scherp toen ze tót Carol zei: Ik begrijp niet waarom je de linnen kast in deze toestand laat, Carol. Je kunt haar toch wel laten opruimen en verven? Die vuurrode lakzegels maken me ziek. Ze lijken op bloedvlekken. De politie wil het zo. En dan die lakens! zei Elinor humeu rig, waarom in hemelsnaam déze din gen? (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6