Naaldwerk en ceramiek van Josje Smit Kort en bondig Meer dan honderd krotten worden in Haarlem „officieel" bewoond Opmerkelijke stijging van aantal huwelijken in Haarlem Kerstmatinée van „Inter Nos" Volksuniversiteit houdt in Januari Mozart-herdenking Gevolg van toegenomen sociale zekerheid Ernstig auto-ongeluk op Herenweg TAXI? TEL. 13.300 Programma voor volgend jaar Aanmeldingsformulier 7 STADION NIEUWTJES Goede daden van padvinders met Kerst „TRESLONG"- HILLEGOM Wagen na botsing omgeslagen Nieuwjaars* Haarlems Dagblad Profiteer hiervan Kleine verbetering in toestand chauffeur Burgerlijke Stand van Haarlem Kerstspel in Sionskerk te Oud-Schoten Aanrijding in Grote Houtstraat te Haarlem VOGELHUISJES Zaadhandel JAN ROOZEN B. van Kampen overleden DINSDAG 27 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een cijfer, dat enige aandacht verdient, js dat der te Haarlem gesloten huwelijken. Alom heeft in de na-oorlogse jaren de hoge huwelijksfrequentie de aandacht ge- trokken. Aanvankelijk werd verondersteld, dat zich hier de invloed deed gelden van het sluiten van huwelijken, die in en door de oorlog waren uitgesteld. De laatste ja ren is echter gebleken, dat deze veronder stelling weliswaar juist, doch onvolledig was. Thans meent men een structurele wijziging aan te moeten nemen, welke ver band houdt met de grote sociaal-economi sche veranderingen, die zich na de oor log hier te lande hebben voorgedaan; met name de sterk toegenomen sociale zeker heid en sterk afgenomen werkloosheid. Wat Haarlem betreft is het nu een merk waardigheid, dat de huwelijksfrequentie in de laatste twee jaren opnieuw vrij aan zienlijk is gestegen. Bij het bezien van de absolute aantallen valt dit niet onmiddel lijk in het oog. Voor de eerste drie kwar talen van de laatste vier jaar luiden deze: Aantal huwelijken eerste drie kwartalen van 1952: 990 1953: 1.050 1954: 1.073 1955: 1.094 De op het eerste gezicht niet zo opval lende stijging in deze cijferreeks zou men licht kunnen toeschrijven aan een overeen komstige groei van de bevolking. Bij nader inzien blijkt dit echter niet juist. Berekent men.nl. het aantal huwelijken per 10.000 inwoners aan het begin van elk jaar, dan blijkt wel degelijk dat een belangrijke stij ging optreedt. Dit spreekt nog duidelijker, ols men één en ander in indexcijfers weer geeft: Aant. huwelijken per 10.000 inw. eerste drie kwartalen 1952: 59.9 1953: 60,2 1954: 65,0 1955: 65,8 Index cijfer 100 100 108 110 Deze stijging is des te opvallender, om dat het aantal vrouwelijke inwoners in de leeftijd met de meeste huwelijkskansen de laatste jaren voortdurend is afgenomen. De stijging van het aantal huwelijken per 10.000 vrouwen van 2035 jaar is dan ook nog geprononceerder: Index- Aant. huwelijken p. 10.000 vrouwen cijfer eerste drie kwartalen 1952: 541 100 1953: 584 108 1954: 607 112 1955: 621 115 Een verklaring van deze stijging boven ADVERTENTIE ajet Olympisch Stadion besluit a.s. Woensdag 28 Dec. om half vier het oude jaar met een „sterrenregen". Vuurwerk dus? Figuurlijk gesproken: ja! Die „sterrenregen" bëstaat uit de spe lers van Partisan (Joego-Slavië) en Wacker (Oostenrijk). Wat Partizan betreft kan men spreken van een bonte verzameling Abe's! Om er een paar te noemen: Bobek (52 x in ternationaal). Zebec (32 x), Belin (19 x), Milutinovic (13 x), Stojanovic (koel bloedige, soms „uithuizige" doelman, 13 x). Wanneer U het aantal elftallen dat Partizan in het laatste jaar heeft be dwongen (58 van de 64) op een rij ging zetten met een meter ruimte tussen elke speler dan heeft U638-meter nodig! Daarbij vindt U dan erkende groot meesters als van I-Ionoed (32), Rapid Wien (3—2), en Etoile Rouge Belgra do (4—1). Het zal U dan ook niet ver bazen. dat Partizan favoriet is voor het kampioenschap van Joego-Slavië èn van Europa. En tegenover dit team treedt het Weense Wacker aan. Eveneens een elf tal met artistenbloed. Daar zijn ze: Pelikan, 10 x Internationaal, Kollmann 5 x. Kozlicek I 3 x. Brousek 3 x en hun nieuwe ontdekking: middenvoor Sme- tana. Het sportieve sluitstuk van 1955 is dus met recht de wedstrijd van het jaar: PARTIZAN—WACKER De directie van het Olympisch Stadion wenst U een voorspoedig 1956 en brengt II ook in het nieuwe jaar het neusje van de zalm op sportgebied Drie padvindersgroepen in het district Haarlem van de vereniging De Nederlandse Padvinders hebben Zaterdag een extra goe de daad verricht. De Elswoutgroep in Bloe- mendaal plaatste tot voor twee jaar man den bij Bloemendaalse winkeliers en de daarmee verkregen levensmiddelen wer den aan behoeftige gezinnen gebracht. Aangezien men van mening is, dat de geestelijke zijde meer aandacht verdient dan de materiële, hielden de verkenners van de groep evenals vorig jaar een bijeen komst voor kinderen. In gebouw Marana- tha aan de Donkerelaan in Bloemendaal kwamen er twintig bijeen. Een Kerstwij ding werd geleid door oubaas D. Bonnes. Na afloop ontvingen de jeugdige gasten le vensmiddelen en speelgoed. De Kon Tiki zeeverkenners, een der drie groepen van de Verenigde Doopsgezinde gemeente Haarlem, heeft de juniorleden van de verschillende bakken (groepen van zes jongens) een bezoek laten brengen aan drie van de vier Doopsgezinde hofjes. De bewoners van het Wijnberghofje in de Barrevoetstraat, het Bruiningshofje aan de Botermarkt en het Blokshofje aan het Klein Heiligland zijn Zaterdagmiddag al len verrast met een kerststukje met bloe men, fruit en kerstgroen, dat de jongens thuis zelf vervaardigd hadden. Schipper R. Vroom had in het troephuis aan de Spaarn- dammerweg tevoren de zeeverkenners ge wezen op de viering van Kerstmis en de goede daad, die zij de bejaarden bewezen. De verkenners van de Duinzwervers, een dr andere Doopsgezinde groepen, hebben Zaterdagmiddag aan twintig families van Doopsgezinde en andere gezindten pakket ten met levensmiddelen gebracht, die wa ren verzameld bij de Doopsgezinden in de wijk van ds. S. M. A. Daalder, de wijken Aerdenhout, Overveen, Bloemendaal en Santpoort. het toch reeds zeer hoge niveau, dat sinds de oorlog bereikt was, is binnen beknopt bestek niet mogelijk. Dat er verband bestaat met de toe neming van de welvaart gedurende de laatste jaren, schijnt op het eerste gezicht echter zeer waarschijnlijk. De bovenaange- duide veranderingen in een zo belangrijke demografische faktor leken het Neder lands Economisch Instituut overigens in teressant genoeg om er de aandacht op te vestigen. Bevolking In het derde kwartaal van 1955 groeide de Haarlemse bevolking met 257 personen. Op 1 October bedroeg zij 166.984, op het ogenblik zal zij de 167.000 gepasseerd zijn. Zeer groot was de bevolkingsaanwas ook ditmaal echter niet. De aanwas is relatief nog steeds geringer dan die van Nederland als geheel. Oorzaak hiervan zijn, zoals be kend, vnl. de vertrekoverschotten. In het derde kwartaal vertrokken uit Haarlem 151 personen meer dan zich daar vestig den. Belangrijk was in dit verband weer het vertrekoverschot naar de gemeente Velsen (67). ADVERTENTIE Woensdags „Dancing by Candlelight" m. mcdew. v. internationale artisten Omstreeks kwart over zes op de avond van de Tweede Kerstdag heeft op het kruispunt van de Herenweg, de Adriaan Pauwlaan en de Laan van Rozenburg een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Een in Aerdenhout wonende houtagent, die van de Adriaan Pauwlaan naar de Laan van Rozenburg wilde oversteken, verleende geen voorrang aan een uit de richting Bennebroek komende personen wagen op de Herenweg. De bestuurder daarvan, een in Haarlem wonende sergeant die met een groot aantal familieleden na een autorit op weg naar huis was, pro beerde door uitwijken en remmen een aan rijding te vermijden, doch vergeefs. Zijn wagen werd aan de achterzijde zo hard geraakt, dat hij omsloeg en deerlijk gehavend op de linkerkant bleef liggen. De inzittenden konden zich echter uit hun benarde positie bevrijden en bleken geen ernstig letsel te hebben opgelopen. De auto moest worden weggesleept, die van de houtagent tegen wie proces-verbaal werd opgemaakt werd niet ernstig be schadigd. Een paar uur eerder was op de Zand- voortselaan een uit de richting Zandvoort komende auto in een file voor het kruis punt met de Herenweg tegen een voor hem staande bestelwagen gebotst, waardoor beide voertuigen het ene aan de voor-, het andere aan de achterzijde, licht werden be schadigd. Hier was de gladheid van de weg de oorzaak van het ongeval. I-Iet jeugdkoor „Inter Nos" heeft Maan dagmiddag in de gemeentelijke Concert zaal te Haarlem met talrijke kinderen en ook vele volwassenen een muzikaal kerst feest gevierd. Men kan wel zeggen dat deze bijzondere herdenking van het kerstge beuren door Jan Booda's jeugdkoor tot een traditie is geworden. De programma keuze is echter gelukkig niet traditioneel. Daarin weet Jan Booda afwisseling te brengen wat gelet op de overvloed van kerstmuziek, zelfs van werkelijk goede kerstmuziek geen bijzondere moeilijk heden behoeft op te leveren. Maar ten aanzien van één werk, dat ver leden jaar en ook nu weer in zijn geheel werd uitgevoerd: ,,A ceremony of carols" van Benjamin Britten, hoop ik dat het wél een blijvende plaats op de kerstprogram ma's van „Inter Nos" zal blijven innemen. Bij het neerschrijven van deze wens ben ik mij er ter dege van bewust, dat de uit- voeringspractijk voor dit werk eisen stelt, waaraan zeker niet steeds gemakkelijk voldaan zal kunnen worden. De bezetting van de harppartij bijvoorbeeld kan een groot probleem worden. Maar om de mu zikale schoonheid van deze cyclus van kerstliederen, de verrukkelijke synthese van het pure geestelijke volkslied met su perieure muzikale .bewerkingskunst, zou deze „ceremony" gehandhaafd moeten worden op de kerstconcerten. En boven dien biedt het kerstfeest de enige gelegen heid om het werk in een eigen sfeer te ondergaan. In de uitvoering van Maandag werd het „Hodie Christus natus est" met zijn prach tige Gregoriaanse melodie een glanzend hoogtepunt. Het kwam bij de inleiding en bij de afsluiting van de vertolking. De stemmen van de grotere meisjes van het koor die voor Britten's compositie verenigd waren, klonken daarbij verrassend mooi. En daar Jan Booda de voordracht eenvou dig hield, kon de muziek zelve haar meest intensieve werking krijgen. De tweede carol" kwam niet op dit hose peil te staan, omdat gevaarlijke ogenblikken on rust te weeg brachten. Veel beter werd „There is no rose" met de treffende uni- sono-zang van sopranen en alten. En ver der heeft het koor met de overige koor- „carols" een verdienstelijke indruk ge maakt, waarbij nog wel de noodzaak tot verdere vervolmaking zich liet gelden. Een afzonderlijk woord van waardering voor het geestige „Deo gracias" wil ik hier aan toevoegen. Drie vocale solisten hebben zich heel verdienstelijk bij de uitvoering van de „ceremony" geweerd. Ook voor de vertol king van de moeilijke solo-harppartij kon men waardering hebben. De jonge harpiste Vera Badings had deze partij in handen. Zij had echter te kampen met ontstem ming van de snaar van haar instrument en er was nog een te kort aan bewustheid in haar spel. Die bewustheid kwam echter in veel ruimere mate bij haar vertolking van variaties over een oud Frans kerstlied. Vera Badings werd daarbij niet tegenge werkt door ontstemming en zij kon haar koninklijk instrument daardoor zelfs in de volle indrukwekkende waardigheid van zijn karakteristieke klank laten klinken. Vera Badings heeft reeds een aanmerkelijke speel vaardigheid verworven. De succes rijke toepassing daarvan is een kwestie van uitvoeringsroutine. De tweede „officiële" solist op dit con cert was de tenor Han le Fèvre, die met gevoelige voordracht en verzorgde stem klank drie kerstliederen van Peter Cor nelius en verder drie coupletliederen over Advent en Kerstmis van Lodewijk de Vocht, die in hun beproefd melodische Met een in OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT bereikt U Uw vrienden, ken nissen en cliëntèle op het rustige moment dat zij de krant lezen De prijs van de Nieuwjaarsadvertenties welke in ons nummer van 31 December of 2 Januari worden geplaatst, bedraagt bij een minimum van 12 mm f 3.36 elke mm meer 0.28. Indien men een advertentie-contract heeft lopen, kan een Nieuwjaarswens in mindering van het contract worden gebracht. Gaarne ontvangen wij tijdig Uw opgave aan ons kantoor: GROTE HOUTSTRAAT 93 SOENDAPLEIN eenvoud direct tot de toehoorders spra ken, ten gehore bracht. Het volledige koor had het concert ge opend met „Komt allen te zamen" met een overmaat van opgelegde expressie. En zo werd ook het „Komt, verwondert u hier mensen" ontdaan van de onontbeerlijke, kinderlijke eenvoud. Daarna verliet Jan Booda gelukkig dit „liedertafelpad" en kwam het ongerepte en het werkelijk aan grijpende van waarachtige kinderzang met zijn natuurlijke emoties. Daar was een meisje, dat ons hart met het klaar gezon gen „Hoe leit dit Kindeke" kon verwar men. Twee jongenssopranen lieten hun stralende stemmen horen. Het koor heeft nog het fraai vertolkte „Gloria in excelsis Deo" en een kerstlied van Van Oort ge zongen. En na de pauze kwamen er met de Kerstcantate van Catharina van Rennes nog meer vertrouwde en geliefde klanken. Vermelding verdienen de uitnemend door het koor der groteren vertolkte Duit se en Franse kerstliederen, alsmede drie negro-spirituals, tussen welke voordrach ten twee meisjes-sopranen verrasten door glasheldere zang. Het Dandklied op het Kerstfeest van Catharina van Rennes werd een mooie, zinrijke afsluiting. De begelei ding van koor en van de zangsolist was wederom toevertrouwd aan de pianiste Emmy van Eden, wien muzikaal spel geen geringe bijdrage werd tot het succes der vertolkingen. P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE GARAGE: TWIJNDERSLAAN 35 Het ongeluk bij Vinkenbrug Naar wij vernemen is er enige verbete ring ingetreden in de toestand van de 23- jarige chauffeur H. Heeremans uit Haar lem, die op Dinsdag 20 December betrokken was bij een botsing tussen zijn vrachtauto en een N.Z.H.-tram bij Vinkenbrug. De chauffeur werd toen ernstig gewond naar de Mariastichting in Haarlem vervoerd. Hij is nog steeds rustig en komt zelfs af en toe bij kennis. HAARLEM, 24 December 1955 GEHUWD: 24 Dec., R. C. Snoek en M. J. Koppen: J. E. de Rooij en A. I. Hoogeboom. BEVALLEN van een zoon: 21 Dec., C. H. Kompier—Jongbloed; 22 Dec., J. B. de Groot Geertsema; 23 Dec., A. M. de Groot—Bee- len; M. J. H. KunnemanSengers; 24 Dec., J. de LepperZwaanswijk; M. W. van Straa- tenSmit. BEVALLEN van een dochter: 23 Dec., W. Chr. van de VeenbrinkWildschut. OVERLEDEN: 22 Dec., J. H. Chr. Sie- verts, 54 j., Slachthuisstraat; A. Met, 81 j„ Hazepaterslaan; J. Kool, 75 j., Gasthuisvest; 23 Dec., J. de Vries, 80 j., Westerhoutpark; P. P. UijlMuste, 68 j., Schoterweg; C. Raateland, 62 j., Kamperlaan. Het wordt langzamerhand een prettige traditie, dat we het werk van Josje Smit tijdens de Kerstdagen bij Kunsthandel Leffelaar kunnen bewoneren. Zij is wel zeer productief: er was hier grotendeels geheel nieuw naaldwerk en ceramiek bij eengebracht. De reis, die zij deze zomer naar Spanje en Portugal maakte, heeft duidelijke in vloeden op -haar werk uitgeoefend. Deze waren onder andere merkbaar aan fellere tinten, vooral bij het appliqué voorstellend een haan in brandende kleuren, die als het ware uit elkaar spat van zon en energie. Van het wandkleed „De ontmoeting", een viertal vrouwenfiguren onder een boom, gaat iets schuchters en ingetogens uit. De ovale gezichtjes doen onmiddellijk aan Portugal denken. Mooi zijn hier de kleurencontrasten van de grijze achter- grondtinten, de bruine boom, die zich op lost in bruine lussen, waaraan het doek hangt en de sprekender kleuren van de vrouwenkleding. Spanje inspireerde haar tot een sierplas- tiek, dat sterk van opzet en knap van tech niek is: een os met een tenger figuurtje op de rug. Het dromerig voortsjokken in een trillende hitte is goed getypeerd. In de wandlap „Balletdanseres" is het glas in lood idee verwerkt, een opvatting, die in veel van haar laatste werken is terug te vinden, bijvoorbeeld in haar ceramiek schalen met strenge contouren. Ook in het tegeltableau „Portugese vrouw" is deze techniek toegepast, waardoor een vrije op lossing van glas in lood is verkregen. Deze tentoonstelling dringt de indruk van een grote veelzijdigheid op, maar niet min der treft haar oorspronkelijkheid, onder andere in een gouache, voorstellend hoe de vissen vanuit het aquarium twee meisjes figuurtjes zien, die ervoor staan te kijken. Fraai van kleur is een pot met deksel, 'waarop twee gestyleerde dierenfiguren in aandacht voor elkaar zijn verzonken. Van Onder auspiciën van de Hervormde Jeugdraad Haarlem-Noord en Spaarndam werd tijdens het kerstfeest van de Zondags school „De Zaaier" door een aantal meisjes en jongens van deze Zondagsschool op tweede Kerstdag in de Sionskerk in Oud- Schoten het kerstspel „Het geschiedde in Bethlehem" opgevoerd. Dit lekenspel, dat het oude kerstverhaal tot inhoud heeft, ondervond door de een voudige, maar treffende wijze waarop het door de kinderen ten tonele werd gevoerd bij de talrijke aanwezigen veel waardering. Zowel de muzikale omlijsting als de be lichting bij dit spel hebben een groot aan deel in dit succes gehad. Zaterdagmiddag is er in de Grote Hout straat te Haarlem een aanrijding ontstaan tussen een twaalfjarige wielrijder uit Zandvoort, een 48-jarige wielrijdster- en een vrachtauto. De Zandvoorter reed naast de wielrijd ster door de Grote Houtstraat in Zuidelijke richting toen hij werd aangereden door een vrachtauto. De jongen viel en moest met een ernstige hoofdwond naar het Grote Gasthuis worden overgebracht. De twee fietsen werden ernstig beschadigd. VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 137 vette varkens. Notering: zwart f 184, lichte f 176f 182, slagersvarkens f 182f 184. Handel, onzeker. Twee expressieve figuren uit het werk van Josje Smit. een bakje in de vorm van een baby-kroko dil is de korstige huid van het kleine „mon ster" verkregen door met opzet een fout in de glazuur-techniek aan te brengen. Josje Smit heeft ook enkele van haar technieken gecombineerd. Zo staat het blauwe ceramiek masker uitgesproken mysterieus bij het bruine wandlapje met enkele sobere appliqué's een onver brekelijke eenheid. Haar werk is sterk, soms monumentaal van opzet, zeer per soonlijk en deels nieuw. De tentoonstelling blijft tot en met 15 Januari geopenu. T. R. Jaarsluitingsdienst. Bloemendaalse pad- vindersgroep, de Elswoutgroep, groep vijf in het district Haarlem van de vereniging De Nederlandse Padvinders, houdt de tradi tie geworden jaarsluitingslienst op de mid dag van oudejaarsdag. Om half zes op Za terdagmiddag 31 December komen padvind- sters van vele Haarlemse groepen van het N.P.G. en de N.P.V. dan met hun ouders bijeen in de Hervormde kerk aan het Kerk plein in Bloemendaal. Geslaagd. Mejuffrouw M. G. Maas te Haarlem is aan de universiteit te Utrecht geslaagd voor het examen dierenarts (dierengeneeskunde) ADVERTENTIE VETBOLLEN, alles voor de buitenvogels. SPEKSTRAAT 5 - TEL. 16061 In de ouderdom van 56 jaar is te Aer denhout overleden de heer B. van Kampen, gepensionneerd hoofdagent van politie van Bloemendaal. In 1920 is hij in dienst ge treden bij de politie te Heemstede. Na de annexatie in 1927 ging hij over naar de Haarlemse politie en op 1 Januari 1929 werd hij benoemd tot agent van politie te Bloemendaal. Op 1 Januari 1947 volgde zijn promotie tot hoofdagent van politie en met ingang van 1 Januari van dit jaar werd hem pensioen verleend. De teraardebestelling is bepaald op Woensdagmiddag om 1 uur op de begraaf plaats aan de Bergweg te Bloemendaal. Het vraagstuk van de krotopruiming is de laatste tijd meer in de belangstelling ge komen. Het inzicht is groeiende, dat de wo ningnood niet slechts bestreden dient te worden door het bevorderen van nieuw bouw, maar evenzeer door het doen ont ruimen en afbreken van krotten. Een an dere dan de tot nu toe gebruikelijke, meer „kwalitatieve' definitie van woningtekort dringt zich op: het woningtekort is het ver schil tussen de totale behoefte aan wonin gen, die voldoen aan redelijkerwijs te stel len eisen van bouwtechnische en hygiëni sche aard en van geestelijke volksgezond heid en de totale voorraad van deze wo ningen. Zoals uit het volgende zal blijken, is ook in Haarlem de activiteit op het gebied van de krotopruiming en de onbewoonbaarver klaring toegenomen. Uit het grote aantal nog bewoonde onbewoonbaarverklaarde woningen blijkt echter duidelijk, dat het vinden van woonruimte voor de bewoners der krotten slechts traag verloopt. In de eerste jaren na de oorlog vonden practisch geen onbewoonbaarverklaringen plaats. Te Haarlem geschiedde dit voor het eerst in 1951 en wel ten aanzien van twee woningen. In 1952, 1953 en 1954 werden resp. 40, 41 en 40 woningen onbewoonbaar verklaard. In.de loop van 1955 vond onbe woonbaarverklaring op veel ruimere schaal plaats. Tot en met September van dit jaar werden 80 woningen onbewoonbaar ver klaard, waarvan er op dat ogenblik nog 71 bewoond waren. Een belangrijke vraag", die men zich nu kan stellen betreft het tempo waarin de ontruiming van deze woningen verloopt. Uit de ter beschikking van het Neder lands Economisch Instituut staande gege vens kon worden afgeleid, dat op het einde van 1953 van de 83 onbewoonbaarverklaar de woningen er 42 toen reeds waren ont ruimd, 41 werden op dat ogenblik dus nog bewoond. In 1954 vonden 40 nieuwe onbewoon baarverklaringen plaats. In totaal werden in dat jaar 24 woningen ontruimd, zodat het aantal nog bewoonde onbewoonbaarver klaarde woningen steeg van 41 tot 57. Ge durende 1955 is dit aantal aanzienlijk ver- dei- gestegen. Het aantal nieuwe onbewoon baarverklaringen bedroeg t/m September van dit jaar 80, waarvan 71 nog bewoond. Aangezien het aantal ontruimingen 22 be droeg, steeg het aantal bewoonde onbe woonbaarverklaarde woningen op het eind van September tot 106. Dit laatste hoge aantal demonstreert duidelijk voor welke moei! ijkheden men zich op het ogenblik bij de krotopruiming gesteld ziet. De Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken opent de tweede helft van het winterseizoen met een Mozart-herdenking op Woensdag 11 Januari in de Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum. Ans Bou- ter en Miep van Luin zullen een quatre- mains recital geven. Paul Chr. van Westering zal weer in samenwerking met de „Vrienden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest" een muziekcursus geven; het doel is con certen van het orkest in te leiden. Er is zoveel geschreven over de nieuwe woordenlijst, dat onder hen, die de school tijd ver achter zich hebben, de mening dreigt te ontstaan, dat er zeer ingrijpende wijzigingen zijn voorgeschreven, waaraan zij zich nu moeten onderwerpen. Op Don derdag 12 Januari zal dr. L. H. van Dis, rector van het Coornhert-lyceum, uiteen zetten, dat de veranderingen niet zo groot zijn. „Moderne prozaïsten" is het onderwerp van een cursus van drie "voordrachten, die prof. dr. G. Stuiveling op Maandagen 16, 23 en 30 Januari zal geven. Hij zal spreken over historische romans (Albert Helman, Theun de Vries, Hella S. Haasse, Pierre IT. Dubois, Ruth Zimmermann e.a.) over psy chologie en pessimisme (Anna Blaman, Adriaan van der Veen en W- F. Hermans) en over humor en ironie (Simon Carmig- gelt, Willem G. van Maanen en Max Den- dermonde). De heer H. P. Baard vervolgt zijn in 1953 aangevangen cursus over vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden (vier voordrachten) op de Woensdagen 18, 25 Januari, 1 en 8 Februari. Gesproken zal worden over de zeventiende eeuwse por trettisten, de landschapsschilders, de genre schilders en de schilders van het stilleven. Prof. dr. F. van Thienen houdt op Woensdag 15 Februari een lezing met lichtbeelden over „Het costuum in onze gouden eeuw." Men leert de mentaliteit van de voorouders nader kennen in het „regentencostuum" der deftige burgerij. Daarnaast dragen anderen meer interna tionaal georiënteerde modedracht. Drie bijeenkomsten zullen gewijd zijn aan humor. Voor de eerste zijn Annie Schmidt en S. Carmiggelt uitgenodigd, die zullen spreken over humor in de krant en in eigen werk. Drs. H. L. Prenen behandelt het onderwerp „Humor in de beeldende kunst" en Paul Chr. van Westerling „Hu mor in de muziek." De data der bijeen komsten zijn Maandagen 13, 20 en 27 Februari. De geoloog dr. J. D. de Jong zal op Dins dag 21 Februari spreken over „Tienduizend jaar geschiedenis van Nederland in de tunnelput te Velsen," waarbij hij aandacht zal vragen voor de barre omstandigheden tijdens de laatste ijstijd, over verdringend land aan de Noordzee en West-Nederland sedert de Romeinse tijd. In aansluiting op ae lezing zal op 12 Mei een excursie naar Velsen worden gemaakt. Op Woensdag 22 Februari zal mr. A. Hustinx een lezing met films houden over „Onder de zon van Ceylon." In drie voordrachten zal dr. A. van Bie- men, directeur van de Arbeiders Gemeen schap der Woodbrookers te Bentveld, spreken over „Nieuwe wegen in de mo raal" en wel op de Vrijdagen 24 Februari, 2 en 9 Maart. Op deze cursus komen aan de orde: wat is moraal; waar liggen de pro blemen op het gebied van de moraal en welke nieuwe wegen doen zich voor. „De zon en haar invloed op het leven van de mens" zal in drie voordrachten met lichtbeelden behandeld worden door prof. dr. H. Minnaert op Woensdagen 29 Februari 7 en 14 Maart. Deze cursus wordt gegeven in samenwerking met de Weer- en Ster renkundige kring. T elevisie Op twee bijeenkomsten zal gesproken worden over televisie. Prof. dr. T. T. ten Have zal het onderwerp uit een sociaal oogpunt bezien op Maandag 5 Maart en ds. J. A. van Nieuwenhuijzen, predikant-direc teur T.V. van de VPRO, uit een cultureel oogpunt op Maandag 12 Maart. De redacteur van „Focus" Dick Boer zal op Dinsdagen 6 en 20 Maart voordrachten hcuden over amateurfotografie en op Za terdagmiddag 10 Maart wordt een excur sie gemaakt. Op de eerste bijeenkomst worden de moeilijkheden van de amateur aan de orde gesteld en op' de tweede zullen de resultaten van de excursie besproken v/orden. - - „Zaza" speelt Mr. R. de Waard zal een lezing met licht beelden houden op Woensdag 21 Maart over het Amsterdamse pierement. Hij zal een overzicht geven van een van de voor naamste mechanische muziekinstrumenten, het draaiorgel. Het Haarlemse orgel „Zaza" zal ter opluistering aanwezig zijn. Forumavond Onder leiding van de heer Jaap Buys, bestuurslid van de Volksuniversiteit, zal op Dinsdag 27 Maart een forumavond worden gehouden met als onderwerp „Wat doet u met uw vrije tijd". Achter de tafel zullen plaats nemen mevrouw mr. E. A. J. Schel- tema-Conradi, dr. A. van Biemen, drs. H. W. M. van Run en dr. C. Spoelder. Aan toekomstige toehoorders wordt gevraagd vragen of idééën vóór 15 Maart bij het secretariaat in te leveren. Op de Donderdagmiddagen in Maart zal onder leiding van de heer H. P. Baard rondgangen worden gemaakt in het Frans Halsmuseum. Dr. C. Spoelder zal op Zater dagmiddag 21 April een wandeling door oud-Haarlem maken en enkele hofjes be zoeken en dr. A. Meesters zal op Zaterdag 5 Mei de leiding hebben van een wandeling op Elswout. De cursus „spreken in het openbaar" en de taalcursussen in Haarlem-centrum, die in September begonnen zijn, zullen worden voortgezet. Heemstede In het Minerva-theater te Heemstede zal de heer J. J. van der Laan op Vrijdagen 10 en 17 Februari spreken over „Nieuw-Gui- nea en zijn ontwikkelingsmogelijkheden". Aar van de Werfhorst zal op Vrijdag 9 Maart over eigen werk spreken. In sa menwerking met de Natuurhistorische Ver eniging zal op Vrijdag 23 Maart een bij eenkomst gehouden worden, waarop Kees Hana zal spreken over „Lenteglorie aan de Cöte d'Azur". Oud-Schoten Voor oud-Schoten is het volgend pro gramma samengesteld: Woensdag 25 Januari dr. C. Spoelder over „Lichaam en geest": Woensdagen 15 en 22 Februari de heer H. Niessen over „Story van de Jazz" en Woensdag 14 Maart de heer J. Oude geest over „Levensverzekeringen". De bij eenkomsten worden gehouden in „Kenne- merland" aan de Rijksstraatweg 433. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 Januari 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 December 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9