„Westelijke economische hulp leidt tot uitbuiting" Weerbericht I Verkeerdelijk Eisenhowers Kerstgroet aan Oost-Europainmenging OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verenigde Staten versterken positie in verre Oosten Politieke werkgroep pleegde „nuttig overleg" over vorm der protocollen Kroesjtsjev voor Opperste Sovjet: Amerikaanse rassen- haters verenigen zich Hogere tarieven voor het wegvervoer Het woord is aan, Meer en betere vliegtuigen, alsmede uitbreiding van de vloot De conferentie in Genève Athene verzoeningsgezind in het geschil om Cyprus Geen opzet Waterstofbom De „Groote Beer" niet voor Nieuwjaar thuis Afscheid van 1955: Storm beukt de kust Scherp commentaar uit Djakarta op verklaring van minister Luns in Tweede Kamer Ook rechter Maengkom zou vervangen worden Auto door locomotief geramd Ir. Minderhoud landdrost Zuidelijke IJselmeerpolders Nachtvorst Zaandamse Kustvaarder „Ruby" vermist Weerrapport 70e JAARGANG No 148 VRIJDAG 30 DECEMBER 1955 29 9e JAARGANG No 299 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IEMAND heeft onlangs in een Amster damse krant betoogd, dat men mensen die verkeersfouten begaan ook maar tot de verkeersmisdadigers moet rekenen en hen zonder pardon opsluiten. Hij had zich ken nelijk nogal opgewonden, deze ingezonden stukken-schrijver en ik miste de koele hand, die de redactie in een bijschrift op zijn voorhoofd had kunnen leggen. Zij zweeg, het schrijvend verkeer wellicht even moede. Natuurlijk had zij hem kunnen ant woorden, dat ieder mens fouten in zijn werk maakt, en niet alleen in zijn werk. Zij had kunnen zeggen: Dit geldt ook voor u; kom tot inkeer en een tikje bescheiden heid; bezin u alleen maar eens op uw blunders van de laatste week en doe geen onzinnige voorstellen. Gij gaat veel te ver. Meer mensen zijn in de laatste tijd ver gegaan in hun raadgevingen inzake de verkeersonveiligheid. Nevens de goede maatregelen zijn krasse voorgesteld, blijk baar nog steeds beïnvloed door de gerezen toorn jegens dronken autobestuurders. Men is verder gaan piekeren over onvoldoende straffen en zo heeft een officier van justitie in het Gelderse alarm geslagen, omdat jon gens die fietsen met de handen los van het stuur nooit meer dan een boete krijgen. Nu zijn dronken autobestuurders en jon gens, die hun fietssturen loslaten, ongetwij feld grote gevaren in het verkeer en zeer laakbaar, zij het op verschillend motief en in verschillende mate. Maar beide catego rieën zijn gering in aantal. In een gesprek van twee autorijders, van wie een zeventien jaar en de ander twintig jaar gereden had zonder ooit ongevallen te veroorzaken, bleek onlangs dat zij beiden maar éénmaal in die lange jaren een kennelijk-dronken autorijder hadden ontmoet. Lijkt u dat vreemd? Hoeveel hebt gij er zelf, in de loop der jaren, gezien? Tegenwoordig, zult u zeggen, krijgt men de indruk dat zij tal rijk zijn. Dat komt doordat nu zoveel aan dacht aan dit soort gevallen wordt besteed In verhouding tot. het enorme aantal auto ritten, dat dagelijks wordt gemaakt, is het aantal natuurlijk miniem. Het lijkt goed daar eens op te letten, want zelfs als men alle mensen, die dronken achter autosturen hebben gezeten, een poos opsluit en hun voor lange jaren de rijbewijzen ontneemt, zal de verkeersonveiligheid nog niet be langrijk zijn verminderd. Ook niet als men er de met-handen-los-fietsende jongens bij in het gevang heeft geworpen. Er zijn er niet veel die in het huidige verkeer die kunstjes nog aandurven. Overigens horen ze wel echt bij jongens. Die officier van justitie in het Gelderse zal er indertijd ook aan gedaan hebben. Misschien kon hij ook wel, als hij genoeg vaart had, op zijn zadel gaan staan, en toen hij nog klein en lenig genoeg was, al rijdend door zijn frame kruipen. Als dit in Arnhem nu nog in het verkeer wordt gedaan lijkt het tijd er een jongensclub voor op te richten, die op speciaal-aangewezen terrein haar toeren uithaalt natuurlijk met uitschrijving van een jaarlijks te behalen kampioenschap. Dat zal meer goed doen dan de gevangenis, die wreekt maar niet verbetert. Bij al het gepraat over verkeersonveilig heid blijft het goed er rekening mee te houden, dat Nederland geen alleenstaand geval is. Integendeel. Of het bij ons on veiliger is dan in Engeland, Frankrijk of b.v. Italië, valt daarbij niet uit te maken, want er zijn teveel verschillen in omstan digheden. Maar het is overal slecht gesteld. De economische hoogconjunctuur, waarin het "Westen verkeert, heeft hierop haar invloed, want daardoor neemt het aantal motorische vervoermiddelen jaarlijks in ongekend-snel tempo toe. Een internatio nale economische crisis zou de verkeers veiligheid dus meer bevorderen dan welke weloverwogen maatregel ook. Geen wegen bouw en geen veiligheidsmaatregelen zijn tegen de huidige groei opgewassen. Toch zullen zulke maatregelen als uitbreiding van het politietoezicht op het verkeer in en buiten de steden wel een mate van goede uitwerking hebben. Ook de beveiliging van de voetganger biedt een kans als men tenminste in ons land de zebrapaden even ordelijk toepassen en respecteren wil als bijvoorbeeld in Parijs. Ja zeker, dit is geen vergissing: in Parijs. En de Nederlander is toch zo degelijk, zegt. hij zelf zo graag. Maar niet als hij een stuk of wat verkeers regels moet kennen. Zolang het verkeer zich zal blijven ver dichten door de stijging van het aantal vervoermiddelen zal al verbetering in de toestand blijken als het aantal ongevallen stationnair blijft. Zonder nieuwe maat regelen zou het „automatisch" verder zijn gestegen. Dit is geen vrolijke gedachte, maar het i's nu eenmaal geen vrolijk vraag stuk. Dat het door de vele betrokken naties niet per internationale conferentie hoeft opgelost te worden, zal evenwel menigeen de bemoedigende gedachte geven, dat toch misschien wel iets goeds bereikt zal wor den. Als ieder land het afzonderlijk pro beert en als ze elkaar dan nuttig bericht verstrekken of naar de uitwerking van eikaars maatregelen gaan kijken, komen er wellicht resultaten. Intussen blijft het heel jammer en heel droevig van de talloze mensen, die in al die landen vahen op ..het slagveld des verkeers". Tk schrijf wei- overdacht: in al die landen. Niet a1,r,e'"' in het onze. R- P- 99 MOSKOU (Reuter) Het Sovjet-parlement heeft Donderdagmiddag haar zitting be sloten met een resolutie, waarin het reisverslag van premier Boelganin en eerste par tijsecretaris Kroesjtsjev goedgekeurd werd. De volgende grote gebeurtenis in de Sovjet-Unie is het congres van de communistische partij, dat op 14 Februari beginnen moet. Kroesjtsjev heeft gisteren naar aanleiding van de „vijandige reacties en boos aardige aanvallen" na de verklaringen van de Sovjet-leiders op hun reis, opgemerkt, dat Boelganin en hij „slechts bekende feiten hadden verhaald". Zijns inziens zou het Groot-Brittannië duur te staan zijn gekomen als het niet uit India was wegge trokken. De Indiërs zouden de Britten hoe dan ook hebben verdreven, zoals het Chi nese volk het met Tsjang Kai Tsjek heeft gedaan. De bewering dat Groot-Brittannië India de beschaving zou hebben gebracht noemde Kroesjtsjev „een sprookje voor on- nozelen en voor mensen die niets van geschiedenis af weten". Het Indiase volk is met voortvarendheid bezig de gevolgen van het Britse bestuur „armoede, honger, onwe tendheid en analphabetisme" kwijt te raken. ATHENE (Unit.ed Press) De Griekse minister van Buitenlandse Zaken Spyros Theotokis, heeft verklaard dat Grieken land geen partij is bij het conflict inzake Cyprus, doch dat het gezien het feit dat het de Cypriotische eisen voor zelfbeschik kingsrecht ondersteunt, geen onpartijdig bemiddelaar kan zijn tussen Londen en aartsbisschop Makarios van Cyprus. Het Griekse standpunt kan volgens Theo tokis aldus worden samengevat: Rechtstreekse onderhandelingen, liever dan een beroep op de UNO, behoren het voornaamste middel te vormen om tot een oplossing te komen. Die onderhandelingen moeten gevoerd worden tussen Londen en aartsbisschop Makarios. Griekenland kan voorstellen van de beide partijen slechts aan de wederpartij overbrengen zonder ze te aanvaarden of te verwerpen - al steunt Griekenland de Cypriotische wens, zelf beschikkingsrecht te krijgen. Hij verklaarde evenwel dat de Sovjet- Unie vriendschappelijke gevoelens koestert jegens het Britse volk. Toen de Sovjet leiders over koloniserende landen spraken, hadden zij Groot-Brittannië zelfs niet ge noemd. Volgens Kroesjtsjev juicht „de meerderheid van het Britse volk beëindi ging van het koloniale stelsel toe". Vervolgens besprak hij de Amerikaans- Portugese verklaring over Goa. Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, behoorde dit gebied bij Por tugal, omdat dit land het vierhonderd jaar geleden had „geroofd". „De Indiase pers had gelijk, toen zij Dulles er aan herinner de, dat de Verenigde Staten 188 jaar ge leden een Britse kolonie waren". Kroesjtsjev ontkende, dat de Sovjet-ver klaringen die in India en Afghanistan zijn afgelegd, bedoeld waren om Aziatische lan den tegen het Westen op te zetten. Hij wenste overigens ook de niet-blanke be volking van Afrika bij haar streven naar onafhankelijkheid succes toe. Hij noemde evenwel een Kerstboodschap van Eisenhower en andere Amerikaanse leiders tot de communistische landen van Oost-Europa „een grove inmenging". Het was de eerste maal dat de Amerikaanse president van Russische zijde werd aange vallen sinds de bijeenkomst van regerings leiders te Genève in Juli. Kroesjtsjev noemde de Kerstboodschap „onverenig baar met de geest van Genève". „Het roept hartstochten op. Ik spreek niet graag op deze manier over president Eisenhower, die ik zo zeer hoogacht". Kroesjtsjev be schuldigde de Verenigde Staten er van dat zij pogen „in de Oost-Europese landen het kapitalisme te vestigen door het zenden van dergelijke kerstboodschappen, doch het is onmogelijk de klok terug te zetten". Vervolgens sprak hij over nieuwe vor men van kolonialisme, door middel van „aggressieve militaire blokken", de uitbrei ding van „economische hulp en de kostelo ze levering van wapens". „De imperialis ten geven één dollar als hulp en ontvan- MEMPHIS, Tennessee (V.S.) (United Press) Vooraanstaande voorstanders van rassendiscriminatie hebben zich Don derdag tot een enkele organisatie aange sloten om te strijden tegen het samengaan van blanken en kleurlingen. Deze mannen, afkomstig uit 12 Zuide lijke staten, kwamen V/oensdag achter ge sloten deuren bijeen om een organisato rische bijeenkomst te houden, bedoeld om de werkzaamheden van anti-kleurlingen- groepen te coördineren. De procureur-generaal van de staat Georgia, Eugene Cook, een erkend voor stander van rassenscheiding was ook van de partij, evenals senator Eastland, voor zitter van de Senaatscommissie voor bin nenlandse veiligheid. gen tien dollar door het uitbuiten van de bevolking waaraan zij hulp verstrekken". Hoewel de Russen niet wilden pochen op hun technische militaire kracht, wilde Kroesjtsjev het Westen toch herinneren aan de jongste waterstofbomontploffing in de Sovjet-Unie. De kracht van dit wapen was gelijk aan „vele millioenen tonnen ge wone ontplofbare stoffen" en deze kracht kan nog aanzienlijk worden vermeerderd. Deze verklaring ontlokte aan de afgevaar digden een luid applaus. De Sovjet-Unie sympathiseert met het verlangen van de Arabische staten om hun onafhankelijkheid te verwerven en te be houden, aldus Kroesjtsjev, die een felle aanval op Israel deed. „Van de eerste da gen van zijn bestaan af heeft Israel een vijandige dreigende houding tegenover zijn buurlanden ingenomen. Achter Israel staan imperialisten die dit land ten eigen bate pogen te gebruiken als instrument tegen de Arabieren". Tenslotte oefende Kroesjt sjev critiek op het toetreden van Turkije en Perzië tot het verdrag van Bagdad. „Er waren ook van onze kant misplaatste uitlatingen die de betrekkingen hebben vertroebeld. Wij hebben pogingen gedaan lit goed te maken. Van de zijde van Turkije is niet een soortgelijke poging gedaan. Het heeft nu verkeerdelijk zijn lot verbonden aan het aggressieve pact van Bagdad", aldus Kroesjtsjev. De plaatselijke belangenorganisaties van transportondernemingen in Amsterdam, Den Haag en Leiden hebben besloten diverse tarieven met ingang van 1 Januari te verhogen. De vervoerders in Rotterdam en Gouda zullen, naar wordt verwacht, dit voorbeeld spoedig volgen. De tarieven voor het ongeregelde vervoer zullen gemiddeld ongeveer 10 percent om hoog gaan, waardoor zij geheel of bijna geheel de toelaatbare tarieven zullen be reiken. Te Amsterdam ging deze verhoging reeds op 1 November jongstleden in. De verhogingen, die binnen de door de minister van Economische Zaken gestelde normen blijven, worden gemotiveerd dooi de voortdurende stijging van bedrijfson- kosten in het vervoerbedrijf. Het ss „Groote Beer", dat met 667 repa- triërenden uit Indonesië onder wie 234 kinderen beneden de 12 jaar op weg is naar Rotterdam, wordt in de nacht van Zondag op Maandag aan de kade van de Rotterdamse Lloyd verwacht, waar de ontscheping der passagiers Maandag 2 Ja nuari om 8 uur een aanvang zal nemen. Op de dag voor Kerstmis overleed aan boord de 27-jarige heer W. B. Juta, die met vrouw en vier kinderen naar Nederland kwam. De laatste dagen van 1955 worden geken merkt door de wispelturigheid der weer goden. Een fikse storm beukte gisteren op de kust. Wolken, water en wind tekenen dit beeld van de Zuiderpier te IJmuiden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Fliegende Blatter: Het leven is gelukkig te kort om ons alle illusies te ontnemen. TOKIO (Reuter) De Amerikaanse mi nister voor de Luchtmacht, Donald Quarles, heeft op een persconferentie te Tokio ver klaard, dat de Verenigde Staten meer en betere vliegtuigen naar het Verre Oosten zullen sturen. „Wij zullen de defensieposi tie van de vrije wereld in het gebied blijven opbouwen", aldus Quarles, die een reis maakt door het Verre Oosten. Hij zei aan te nemen, dat communistisch China meer luchtbases aanlegt en verklaarde, dat de luchtmacht va:1 de Sovjet-Unie numeriek sterker is dan de Westelijke. Tegenover zevenduizend Russische ma chines in het Verre Oosten beschikken de Amerikanen over tweeduizend toestellen, die van betere kwaliteit zijn en met beter personeel zijn bemand. Dit deelt generaal Kuter, bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, mede in een artikel in het blad van de Amerikaanse land-, zee- en luchtmacht. Volgens Kuter heeft het com munistische blok ongeveer een derde van zijn totale luchtmacht in Noord-Korea en overige gebieden van het Verre Oosten. De Amerikaanse minister van Marine, Charles Thomas, verklaarde op de Philip- pijnen, dat de Verenigde Staten in het Verre Oosten tegenmaatregelen nemen met het oog op de uitbreiding van de Sovjet- vloot. Hij weigerde bijzonderheden te ge ven, maar zei, dat de Amerikaanse zevende vloot „zeer krachtig is en elke opdracht kan uitvoeren". Thomas maakt een reis door het Verre Oosten om er op toe te zien, dat alle Amerikaanse marinestrijdkrachten zodanig worden opgeleid en uitgerust, dat zij iedere gebeurtenis het hoofd kunnen bieden. Japanse wapens Japan en de Verenigde Staten hebben een overeenkomst bereikt, volgens welke de Ja panse defensie-industrie wapens mag ver vaardigen, die Japan thans uit de Verenig de Staten ontvangt, zo verneemt Reuter in betrouwbare Japanse regeringskringen. De overeenkomst zou inhouden, dat Ja pan en de Verenigde Staten geheimen uit wisselen over wapenproductie. Het gaat alleen om wapens, die aan Japan worden gegeven of geleend volgens het Ameri kaans-Japanse verdrag van wederzijdse bijstand. Men verwacht dat de wapenover eenkomst in Maart of April van kracht zal worden. De bijeenkomst van de politieke werk- groep van de Nederlands-Indonesische con. j ferentie, die Donderdag in Genève is ge- j houden, heeft tot „nuttig overleg" geleid over de vormen, waarin de op te stellen protocollen zullen worden gegoten, aldus is van Nederlandse zijde in Den Haag mede gedeeld. Van beide zijden werden daarbij de wederzijdse standpunten nader toege licht. Het ligt in de bedoeling, dat de Ne derlandse en Indonesische delegaties op 4 Januari in Genève aanwezig zullen zijn voor de voortzetting van de conferentie. Het is nog niet bekend, of vóór deze datum nog vergaderingen zullen worden gehouden van de werkgroepen. PIA) Een woordvoerder van het Indo nesische ministerie van Buitenlandse Za ken heeft aan de pers verklaard ten zeerste de verklaring van minister Luns in de Tweede Kamer, dat de souvereiniteitskwes- tie niet ter sprake zou komen op de bespre kingen te Genève, te betreuren. „Zulk een verklaring belemmert het bereiken van een accoord, zoals dat ook in de UNO-resolutie wordt genoemd". In een lange schriftelijke uiteenzetting wijst de woordvoerder nogmaals op het In donesische standpunt, dat Indonesië zich souverein acht over West-Irian en consta teert, dat in artikel 2 van het Handvest van de Souvereiniteitsoverdracht wordt er kend, dat West-Irian een geschilpunt be treft tussen Indonesië en Nederland. Hij voegt hieraan toe, dat achtereenvol gende onderhandelingen in 1950, 1951, 1952 en 1954 niet hebben geleid tot oplossing van de kwestie West-Irian. ,Na gerecapitu leerd te hebben, hoe het kabinet Harahap het initiatief nam tot het zoeken van een oplossing in het geschil-Irian, betoogt de woordvoerder, dat op grond van het derde punt van de agenda voor de huidige Neder- Zaak-J ungschlaeger (Van onze correspondent in Djakarta) Rechter Maengkom, voorzitter van het Landgerecht in 't proces-Jungschlaeger, zal worden vervangen, aldus meldt het blad „Bintang Timoer". Dit zou volgens het blad geschieden op aandringen van de minister van Buitenlandse Zaken Anak Agoeng naar aanleiding van de besprekingen met Neder land. Nadere inlichtingen waren nog niet te verkrijgen, daar rechter Maengkom niet in Djakarta vertoeft. De voorzitter van het Hooggerechtshof, mr. Wirjono Prodjodiko- ro, is echter tegen een der-gelijke vervan ging. De officier van Justitie Sunarjo, de openbare aanklager in deze zaak, verklaar de desgevraagd de juistheid van het be richt te betwijfelen. Indien het juist is, zou de zaak-Jung schlaeger van het begin af opnieuw in be handeling moeten worden genomen. De nieuwe rechter zou geen kennis hebben van de voorgeschiedenis. Dat is ook ge beurd toen in de zaak-Schmidt rechter Liem vervangen werd door rechter Roch- jani. lands-Indonesische conferentie het niet mo gelijk is om bespreking van de souvereini- teitskwestie in de zin van „bepaalde aange legenheden betrekking hebbend op West- Irian" uit te sluiten, omdat juist de kwestie van de souvereiniteit het belangrijkste punt is in het probleem over West-Irian. Deze formulering bepaalt slechts, dat beide par tijen hun eigen standpunt blijven innemen, doch sluit behandeling van de kwestie van de souvereiniteit niet uit, aldus de woord voerder. Om nu te verklaren, dat de souvereini- teitskwestie niet ter sprake zal komen bij de besprekingen in Genève, noemt de woordvoerder praematuur en niet overeen komstig de gezamenlijke Nederlands-Indo nesische verklaring van 7 December. Een dergelijke prejudiciërende houding vormt volgens de woordvoerder een grote belem mering voor een goed verloop der bespe- kingen, die op gemeenschappelijk verlangen van beide partijen worden gehouden, aldus de verklaring van de woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken. Op de spoorwegovergang in de Veiling straat in Den Haag is een auto geramd door een locomotief van de WSM. De bestuur der van de auto, de 46-jarige F. J. J. B. uit de Vlierboomstraat, merkte bij het krui sen van de spoorbaan de locomotief, die vijf wagens trok, niet op. Toen omstanders hem door geroep waarschuwden stopte hij op de spoorbaan, in de veronderstelling dat iemand met hem mee wilde rijden. Zijn auto werd toen door de locomotief geramd en vijftien meter meegesleurd en volkomen vernield. B. kwam-er zonder letsel af. Ir. A. P. Minderhoud te Zwolle, directeur van de Noord-Oostpolderwerken, landdrost van de Noord-Oostelijke polder, is op voor dracht van de minister van Buitenlandse Zaken benoemd tot landdrost van de Zui delijke IJselmeerpolders. Tegelijkertijd is de secretaris van de Noord-Oostpolder, dr. A. Blaauboer te. Zwolle, benoemd tot plaats vervangend landdrost van de Zuidelijke IJselmeerpolders. De heer Blauboer is te vens landdrost van Elten. Het gebied van de Zuidelijke IJselmeerpolders omvat voor lopig alleen Oostelijk Flevoland. Een depressie, die gistermiddag de in gang van Het Kanaal naderde, trok van nacht over Frankrijk in de richting van Zuid-Duitsland. Ze veroorzaakte in het Zuid-Oosten van het land enige regen. In de Ardennen ging de regen tijdelijk over in sneeuw. Het Noorden van het land ge raakte korte tijd in een windstil gebied tussen de depressie boven Frankrijk en die voor de kust van Noorwegen. Daar door daalde de temperatuur in de Noorde lijke provincies tot 1 a 2 graden onder nul. Intussen herstelt zich een Noordelijke tot Noord-Westelijke luchtstroming, waarin opklaringen voorkomen maar ook ver spreid enkele buien. Komende nacht zal de temparatuur in het binnenland tot om het vriespunt dalen. Morgen overdag worden ongeveer dezelfde temperaturen verwacht als vandaag. Sinds Dinsdag niets vernomen van schip en 6 koppige bemanning De kustwacht van Tynemouth heeft mee gedeeld, dat het Nederlandse motorscheepje „Ruby", een kustvaarder van 211 brt. wordt vermist. De „Ruby" is Dinsdag van de rivier de Tees vertrokken met bestemming Blyth. Sindsdien heeft men niets meer van het scheepje gehoord. De „Ruby" heeft geen radio aan boord. Het in 1939 gebouwde m.s. „Ruby" is eigendom van de heer M. de Vries te Zaan dam en vaart in dienst van de Invoer Transport Onderneming „Invotra" te Rot terdam. De bemanning telt zes koppen. Reeds is gebleken, dat de „Ruby" niet een andere haven langs de Oostkust van Engeland is binnengelopen om te schuilen voor het noodweer. De kapitein-eigenaar, de heer M. de Vries uit Zaandam, was met zijn echtgenote aan boord. Namens het Britse ministerie van Lucht vaart is medegedeeld, dat een „Neptune" van de „Royal Air Force" het schip zoekt. (van hedenmorgen 7 uur) toestand ■o - S3 m 5 g E Helsinki regen Z 2 3 Stockholm regen ZW 2 3 Oslo zwaar bew NNW -2 0 Kopenhagen zwaar bew. WZW 4 0,4 Aberdeen regen NNW 2 0,4 Dublin onbewolkt W -5 0 Londen geheel bew. NNO 4 Amsterdam mist ONO 1 0 Brussel regen NO 5 6 Parijs zwaar bew. WZW 3 14 Bordeaux half bew. W 10 17 Grenoble regenbui ONO 9 13 Nice geheel bew. ZW 13 0 Berlijn onbewolkt ZW 2 2 Frankfort sneeuw O 1 11 München regen windstil 4 6 Zürich regenbui WZW 8 28 Genève zwaar bew ZZW 10 9 Locarno regen WNW 4 3 Rome regen Z 12 0,1 Wenen nevel ZO 3 2 Innsbruck geheel bew. W 3 0 Den Helder onbewolkt matige N 5 0 Vpenburg geheel-bew. mat. NO 3 0,2 Vlissingen geheel bew. mat. NNO 5 1 Eelde mist windstil -1 0,3 De Bilt mist mat. NNO 4 0,1 Twente geheel bew. zw. NO 3 1 Eindhoven geheel bew. matige O 5 1 VI. Z.-Limb. regen matige O 4 6 Neerslag laatste 24 uur. KANS OP BUIEN j Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij- dagavond tot Zaterdagavond, opge- jj maakt om 11.15 uur: Aanvankelijk opklaringen, later weer l i toenemende bewolking. Plaatselijk enkele buien. Vannacht iii het binnen- land temperaturen om het vriespunt, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige tot krachtige en later langs de kust mo- gelijk harde wind tussen Noord en West. 31 December Zon op 8.50 uur, onder 16.39 uur. Maan op 20.16 uur. onder 10.04 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrjjdag 30 December Hoog water: 4.14 en 16.31 uur. Laag water: 12.18 en uur. Zaterdag 31 December Hoog water: 5.03 en 17.21 uur. Laag water: 0.43 en 13.08 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1