Opbrengst van omzetbelasting liep ook in November terug Plaatjeskunst van Pijke Koch Wat de fiscus ontvangt Televisiebesluit treedt 1 Januari in werking Geleide projectielen naar West-Duitsland HINh., HAARLEM OPRUIMING 4 Groet uit de Sovjet-Unie aan onderwijzerscongres Splitsing van Noord- West-Duitse Omroep Regeling hulpverlening aan gerepatrieerden Expositie in Amsterdams Stedelijk Museum Rechtzitting in de openlucht bij Wassenaar Amerikaans leger bestelt twaalf luchtfietsen Londen en Caïro zullen de Soedan morgen erkennen Partij-twist in de Saar om het premierschap Amerikaanse Senaatscom missie onderzoekt pers België staat vrije handel in goud in 1956 weer toe In 65 dagen alleen over de Atlantische Oceaan Kort nieuws Vingerafdrukken van bezoekers der V.S. Amerikaans-Duitse militaire coördinatie Londen roept diplomaten uit Midden-Oosten bijeen Scheepvaart PLAATS EEN ..GROENTJE"! 2 vrl. kantoorbedienden DE KOUSENBAR NYLONS DE KOUSENBAR VRIJDAG 30 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het ministerie van Financiën heeft een overzicht gegeven van de opbrengst der rijksmiddelen over November. In November werd aan kohierbelastin gen een zeer aanzienlijk bedrag opgelegd en wel f 592,1 millioen. Het gemiddelde van de voorgaande maanden van dit jaar bedroeg f 200 millioen. Vooral het verloop van de aanslagregeling van de Vennoot schapsbelasting is voor deze ontwikkeling bepalend geweest. Het kohierbedrag van de inkomstenbe lasting vorderde met f 85,7 millioen tot f 1.140,7 millioen. Aan voorlopige aanslagen werd in November nog een vrij aanzien lijk bedrag opgelegd, namelijk f 102,2 mil lioen, waarmede thans totaal f 660 millioen ten gunste van het boekingstijdvak 1955/56 is gebracht. Door het opleggen van definitieve aan slagen 1954 steeg het totaal van het boe kingstijdvak 1954/55 van de vermogens belasting met f 5,6 millioen tot f 109,1 millioen. Aan Vennootschapsbelasting werd in No vember een uitzonderlijk hoog bedrag op gelegd: f376,4 millioen. Daarmede kwam het totaal van het boekingstijdvak 1055/56 op f 1.185 millioen. Aan aanslagen voor de Personele Belas ting 1955/56 werd inclusief opcenten f9.1 millioen ten kohiere gebracht, waarmede thans een totaal van f20,1 millioen is be reikt. Het boekingstijdvak 1954/55 van deze belasting werd ultimo November af gesloten. Het eindbedrag was f 43,6 mil lioen. Ontvangsten In November beliepen de ontvangsten uit hoofde van de gezamenlijke kohierbelas tingen f220,9 millioen tegen f 175,9 mil lioen in October. De toeneming is vooral het gevolg van het geleidelijk ruimer bin nenvloeien van betalingen van voorlopige aanslagen Inkomstenbelasting 1955. Daar f 592,1 millioen werd opgelegd, steeg het nog in te vorderen bedrag met f371,2 millioen tot het hoogste peil van dit jaar, namelijk f 1.572,2 millioen. Op het congres van de Nederlandse On derwijzersvereniging, dat in Hilversum wordt gehouden, is een bcnief voorgelezen van de drie millioen leden tellende zuster organisatie in de Sovjet-Unie, die een groet zond en voorts met voldoening gewaagde van het feit, dat de N.O.V. zich keren wil tegen het gebruik van atoomwapens. In deze brief, die een warm applaus oogstte, werd medegedeeld, dat ook de onderwijzers in de Sovjet-Unie vervuld zijn van een ver langen naar vrede. Namens het congres werd een antwoord aan de Russische onderwijzersorganisatie verzonden, waarin ook van de vredeswil der Nederlandse collega's wordt getuigd. Met grote meerderheid van stemmen werd een motie in de afdeling Amsterdam aangenomen^ waarin er bij de regering op wordt aangedrongen, haar vertegenwoordi ger bij de U.N.O. krachtig te doen ijveren voor een algemeen verbod tot het vervaar digen en in voorraad hebben van atoom- en andere massa-vernietigingswapens en voorts het tegelijkertijd instellen van een internationaal controle-apparaat, teneinde het naleven van dit verbod te verbeteren. Van de zijde van enkele afgevaardigden was verklaard, dat men tegen deze motie was, omdat deze buiten de arbeidssfeer der N.O.V. en meer op diplomatiek terrein ligt. Het hoofdbestuur betoogde dat niets mag worden nagelaten om de jeugd in vrede te doen opgroeien. Bij Koninklijk Besluit is het „Televisie- besluit 1956" vastgesteld. Dit besluit regelt met ingang van 1 Januari 1956 het Neder landse televisiebestel, dat sedert het einde van de experimentele periode bepaald werd door een overgangsregeling. Terwijl tijdens de experimentele periode en onder de werking van het overgangs- bestel alleen de Nederlandse Televisie Stichting een zendmachtiging had, zal nu ook een zendmachtiging gegeven worden aan de vijf omroepverenigingen. Ook de kerken, die daarom verzoeken, kunnen een zendmachtiging krijgen voor de uitzending van kerkdiensten. Het besluit bevat bepalingen omtrent samenstelling, doel en werkwijze van de Nederlandse Televisiestichting.Deze stich ting belichaamt de samenwerking van deze organisatie op televisiegebied. Zij beheert de televisie-inrichting en stelt het gemeen schappelijk personeel aan. Zij vertegen woordigt ook de Nederlandse televisie, waar deze als geheel optreedt, in binnen- en buitenland. Het bestuur van de N.T.S. zal volgens het nieuwe besluit uit ten hoogste dertien leden bestaan, waarvan maximaal tien leden worden benoemd door de omroep organisaties. Aan de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is voor behouden ten hoogste drie leden aan te wijzen, opdat ook op cultureel gebied voor aanstaande personen uit andere dan om- roepkringen zullen kunnen meespreken over het gebruik van de televisie. De dagelijkse leiding van zaken zal wor den toevertrouwd aan een dagelijks be stuur, waarin elke omroep-organisatie een vertegenwoordiger zal hebben, naast een door de minister aan te wijzen lid. De zendtijd wordt door de minister ver deeld onder de omroeporganisaties, na af trek van tenminste een vierde deel en ten hoogste de helft, welke tijd ter beschikking van de N.T.S. zal worden gesteld voor de uitzending van haar programma. Het grootste deel van de zendtijd zal, naar het zich laat aanzien, ook onder de werking van het nieuwe besluit door de omroepver enigingen onder eigen vlag worden uitge zonden. Aan de kerken kan in totaal 5 pet. van de zendtijd worden toegewezen. Zij kunnen de verzorging van hun uitzendingen opdra gen aan omroepverenigingen of aan daartoe in het leven geroepen organisaties (als bijv. het IKOR). Het televisiebesluit bevat verder een aantal bepalingen op financieel-admini- stratief gebied. De nieuwe regeling treedt in werking op 1 Januari 1956, met uitzondering van de bepalingen omtrent de zendtijdverdeling, de nieuwe bestuursvorm van de N.T.S. en het programma van de N.T.S., aangezien de uitvoering daarvan nog voorbereiding en overleg eist. De niet-kóhierbelastingen brachten in November totaal f317,4 millioen op tegen over in de overeenkomstige maand van het voorgaande kwartaal f339,6 millioen. De daling hangt samen met het teruglo pen van de opbrengst van de omzetbelas ting van f 110,4 millioen in Augustus tot f 80,5 millioen in November. Restitutie van belasting over voorraden als gevolg van de recente wetswijziging heeft de op brengst van de Omzetbelasting ongunstig beïnvloed. Ook de ontvangsten aan Loon belasting waren lager. De opbrengsten in Augustus en November beliepen respec tievelijk f 74,8 en f 69,1 millioen. De per 1 September van kracht geworden tariefs verlaging is hierbij van invloed geweest. De vereveningsheffing bracht met f 27,3 millioen een nagenoeg gelijk bedrag op als in de vergelijkbare maand van het voor gaande kwartaal. Aan Dividendbelasting was in de 11 maanden van dit jaar f 38 millioen ontvan gen tegen in de overeenkomstige periode van het voorgaande jaar f 80,8 millioen. Aan invoerrechten werd in November een betrekkelijk hoog bedrag geïnd, name lijk f 58,6 millioen. De ontvangsten aan bij zonder invoerrecht op benzine waren in November hoger dan normaal. Ook de opbrengsten van de rechten van registratie en successie vertoonden een stijging. De opbrengsten der accijnzen vertoon den in November slechts geringe afwijkin gen ten opzichte van de ontvangsten in de voorgaande maand. Met ingang van 1 Januari zal de Noord- West-Duitse Omroep, die het gehele gebied van de vroegere Britse bezettingszone be streek, worden gesplitst in een West-Duitse Omroep, welke in Keulen wordt gevestigd, en uitzendt over de staat Noordrijn-West- falen, en de Noord-Duitse Omroep te Ham burg, die Neder-Saksen, Hamburg en Slees- wijk-Holstein zal bedienen. Dit was reeds lang een wens van de premier van de staat Noordrijn-Westfalen, dr. Karl Arnold, die tot dusver echter door de beperkte golf lengte-mogelijkheden in de weg werd ge staan. Thans schijnt een modus door de regeringen der vier betrokken staten te zijn gevonden, waarbij de golflengte van 309 meter door beide omroepen om beurten zal worden gebruikt. Het ministerie voor Maatschappelijk Werk heeft aan de gemeentebesturen doen toekomen een nieuwe regeling voor de hulpverlening van gerepatrieerden. De herziening, welke deze circulaire brengt, houdt voornamelijk in, dat de hulpverle ning aan gerepatrieerden verstrekking van gelden voor de aanschaf van meube len en kleding uitgezonderd niet meer plaats heeft bij wijze van voorschot, zodat ten aanzien van de verrekening van inkom sten en uitkeringen voor levensonderhoud de bepalingen van toepassing zijn, welke gelden voor de regeling hulpverlening aan oorlogsslachtoffers. Dit geldt ook ten aan zien van de bijzondere voorzieningen. De gelden, verstrekt voor de aanschaf van meubelen en kleding, worden evenals tot dusver als voorschotten aangemerkt, welke voor terugvordering in aanmerking komen. In het Stedelijk Museum te Amsterdam is als onderdeel van de reeks „De vijf generaties" tot 16 Januari werk van de schilder Pyke Koch te zien. Deze rekent men tot de magische realisten, een bena ming van de criticus Plasschaert naar ik meen, voor die schilders, die een niet be staande maar toch te denken wereld met fotografische nauwkeurigheid tot een rea liteit in hun werken wisten of dachten te maken.De duidelijkste figuur onder deze z.g. magische realisten is naar mijn smaak A. C. Willink, die bijvoorbeeld een gezicht op een uitgestorven Amsterdam schilderde, waarbij het Rijksmuseum was weggedacht en een bos de plaats had ingenomen van dit door bommen weggevaagde cultuur monument. Juist de fotografische nauw keurigheid maakt zo'n doek zo beangsti gend. Het werk van de magische realisten is voor een belangrijk deel ontstaan onder de dreiging van de verschrikkingen, die nu achter ons liggen. Genoemd schilderij is van na de oorlog. Sterker wat betreft dat on heilsvermoeden leek mij Willink's werk van vóór de oorlog. Het is of Willink als zovelen onzer de dreiging, die we thans zouden kunnen voelen, anders ondergaat. Wat ons boven het hoofd zou kunnen han gen, realiseren we ons niet op de manier van vóór de oorlog. Moge Willink dan toch doorgegaan zijn in dezelfde wijze van wer ken, het is of er soms een zekere mildheid in kwam, zoals in Raoul Hynckes' stillevens een vlinder of een lintje verscheen. Na de oorlog kon men Hynckes trouwens betrek kelijk onverwacht ontmoeten als land schapschilder met een techniek, een ma nier van werken, die wel geheel anders was dan in zijn zo nauwgezet geschilderde stillevens met doodshoofden van voorheen. Het was een bewust verlaten van die mor bide sfeer, die het werk van de drie ge noemden veelal kenmerkte. Mij persoon lijk leek me het nieuwe werk voor Hyn ckes een bevrijding. Ook Koch lijkt veranderd. In plaats van een kermistante in een schiettent schildert hij nu vrouwen, die de jaargetijden moeten voorstellen. Hij schildert een doek van het oogsten van fruit. En verder vrouwenpor tretten van wel mildere aard dan zijn bekende „Bertha van Antwerpen" bijvoor beeld. Zijn vormen werden groter en een voudiger. De kleur werd, dacht ik, wat zachter. Men treft .op deze expositie in een kleiner schilderij van een staande schoor steenveger nog een voorbeeld aan van de wijze waarop Koch in 1944 werkte. Het is een doekje als een kleurenfotografie. De rest is dan van andere aard. Maar hoe morbide is dit werk eigenlijk gebleven! Dat men de winter verbeeldt in een vrouw met handen als van een lijk is nog te den ken. Maar dat de lente er niet veel beter afkomt, is iets waarin men toch moeilijk kan meegaan. De figuur draagt een lam, dat geen lichaam heeft onder de vacht, waarop merkinkt als bloed gevlekt zit. Bij zo'n precieze schilder als Koch, wiens werk knapheid pretendeert, gaat men op tekorten letten. Er is een doekje met op de achtergrond een stuk van een boogbrug, dat ik gewoon niet af zou willen Amazone brak een been De rechtbank te 's-Gravenhage heeft op het terrein van de Zuid-Hollandse Jacht- vereniging de zaak behandeld tegen twee Haagse grondwerkers, aan wie ten laste was gelegd, dat zij verleden jaar in De cember op onvoorzichtige wijze een ver sperring hadden aangebracht over een rui terpad. Een paardrijdster was tegen de versperring gereden en had een been ge broken. De leden van de rechtbank, onder presi dium van mr. De Jong, verzamelden zich met de verdachten en getuigen, paardrijd ster en paard op de plaats van het onge val, waar de versperring weer was aan gebracht. De verdachten en enkele ge tuigen werden gehoord. De verdachten de monstreerden, waarom zij de versperring hadden aangebracht. Zij hadden de weg opgeknapt en wilden voorkomen, dat de kanten van die weg door de ruiters zou den worden stuk gereden. De officier van Justitie hield een kort requisitoir en eiste tegen beide verdachten f 40,boete sub sidiair twintig dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van veer tien dagen. De raadsman nam de leden van de rechtbank mee naar een plaats op enige afstand van de versperring en be toogde, dat elk oplettend ruiter de ver sperring duidelijk had kunnen zien. Hij concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. noemen. In een wel echt Koch-achtig schil derijtje van een vrouw, kijkend naar een dood vogeltje in een kooi, loopt het haar van die vrouw nu niet bepaald om een schedel heen. In het „Portret met gele mantel" is de kleur van het gelaat transpa rant en geeft ons de indruk of er niets achter de huid zit. Op gloednieuwe ladder tjes staan figuren fruit te plukken. Die laddertjes zijn eerst netjes geschilderd. Daar waar 't nodig was zijn de bladeren van bomen er later keurig overheen gezet. Het doet er weinig toe, hoe men tot een een heid komt in een schilderij, al lijkt me de methode van eerst het ene en dan het an dere schilderen een dilettantistische. Maar dat de verfrandjes van de laddertjes onder de bladeren blijven doorlopen is toch iets, dat men van deze gladschilder niet be hoefde te verwachten. Van andere aard is dan mijn bezwaar tegen een bloedvlekje als van een schram op het been van een vrouw, dat wel buitengewoon onsmakelijk is. En als ik dan even door dit doek „Oogst" genaamd herinnerd word aan de Franse schilder Chapelain Midi, die ver beeldingen in deze geest maakte, dan vraag ik me af wat deze plaatjeskunst nog moet doen in het Stedelijk Museum, waar niet eens meer een schilderij van die andere Fransman, Oudot, aan wie ik ook werd herinnerd, wordt opgehangen. Is deze expo sitie misschien als tegenhanger van die van Appel's werk bedoeld en moeten we nu zeggen: dan toch maar liever Appel? Daar lopen we toch niet in, hoop ik. BOB BUYS. WASHINGTON (A.F.P.) In de loop van de eerste vier maanden van 1956 zul len zes batterijen geleide projectielen, die een reikwijdte hebben van 80 km en een snelheid groter dan die van het geluid, naar West-Duitsland gezonden worden, al dus is Donderdag uit gezaghebbende bron in Washington vernomen. Voorts is vernomen, dat rondom de grote Amerikaanse centra in Duitsland afvuu-r- inrichtingen voor luchtdoelraketten van het type „Nike" worden aangelegd. Deze in richtingen worden ook geïnstalleerd in Alaska en op Okinawa. Later zullen deze raketten ook voor het West-Duitse leger beschikbaar komen. De „Nike" kan een snelheid van meer dan 2600 km bereiken. De raket heeft een „electronisch brein", waarmee zij zelf het vijandige vliegtuig op zoekt. De reikwijdte is 48 km. In West-Duitsland zijn reeds verscheide ne bataljons die zijn uitgerust met geleide projectielen. Bovendien zijn in West-Duits land twee eskaders met circa 75 beman- ningsloze vliegtuigen van het type „B-61 Matador", een wapen dat ontwikkeld is uit de vroegere Duitse V-wapens, gelegerd. WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse leger heeft twaalf eenpersoons vliegmachines, „luchtfietsen", gekocht, waarmee de infanterie proeven zal nemen. Iemand kan in twintig minuten leren vliegen met dit toestel, dat een snelheid van 105 km. per uur kan halen en dat een reikwijdte heeft van 250 km. De „luchtfiets" is een kruising tussen een klein hefschroefvliegtuig en de „vliegende vlonder" van de Amerikaanse marine. De vlieger staat op een vlonder boven de schroef en stuurt de luchtfiets, die 90 kg. weegt, door te leunen in de richting die hij uit wil. De snelheid wordt geregeld door een gasmanette op een stuur als bij een motor. CAïRO (Reuter/AFP) Volgens een officiële Egyptische woordvoerder zal morgen een Brits-Egyptisch communiqué gepubliceerd worden waarin de onafhan kelijkheid van de Soedan erkend wordt. Egyptische vertegenwoordigers hebben te Cairo overeenstemming bereikt over de maatregelen die moeten worden genomen nu het Soedanese parlement de onafhanke lijkheid van het land heeft geproclameerd: De onafhankelijkheid van Soedan zal wor den erkend; de functie van gouverneur- generaal zal worden afgeschaft; de inter nationale commissie, die toezicht zou heb ben moeten houden op de zelfbeschikking, zal worden opgeheven en de Brits-Egyp tische condominium-overeenkomst van 1899 zal worden beëindigd, evenals de Brits-Egyptische overeenkomst van 1953, waarbij Soedan het recht kreeg te kiezen tussen onafhankelijkheid of een unie mei Egypte. SAARBRÜCKEN (Reuter). De Saar- landse christen-democratische partij heeft voorgesteld een Saarlandse regering te vor men van de drie pro-Duitse partijen op voorwaarde, dat haar leider, dr. Ney, in het kabinet wordt opgenomen, maar dat de na tionalistische leider van de democratische partij, dr. Schneider, noch minister, noch voorzitter van het parlement wordt. Dr. Schneider had voorgesteld, dat niet dr. Ney maar een andere christen-democraat, de advocaat dr. Reinert, eerste-minister zou worden. In een verklaring van de christen-demo cratische partij wordt gezegd, dat zij als sterkste politieke groepering van het land gerechtigd is zowel de eerste-minister als de voorzitter van het parlement aan te wijzen. Het Franse blad „Le Monde" maakt melding van opwinding in de Amerikaanse perswereld naar aanleiding van de onder vraging met gesloten deuren van een der tigtal huidige of oud-medewerkers van de „New York Times" door de senaats commissie voor binnenlandse veiligheid. Officieel betreft het onderzoek alleen de communistische infiltratie in pers, radio en televisie-wereld. De voorzitter van de commissie, senator Eastland, heeft gezegd, dat het meer ging om een onderzoek bij de pers in het algemeen, maar in feite be horen de ondervraagden vrijwel allen tot de redactie of de administratie van het grote New Yorkse dagblad. Sommigen trekken daar dé conclusie uit, dat het gaat om een aanval speciaal op dit blad, dat herhaaldelijk in het krijt is getreden tegen aantasting van de burgerlijke vrijheid. De „New York Times" zelf bewaart het stilzwijgen, aanvoerend dat de ter beschik king staande gegevens onvoldoende zijn. BRUSSEL (Belga). De Nationale Bank van België krijgt met ingang van Nieuw jaar een algemene machtiging, waarbij de vrije handel en de in- en uitvoer van goud in muntstukken en in staven hersteld wordt. Deze maatregelen maken de goud-trans acties in België volledig vrij en verlenen tevens de vrijheid om goud, onverschillig op welke wijze, zonder beperking in en uit te voeren, en dit zowel door alle Bel gische als buitenlandse personen. Betalingen, voortvloeiend uit transacties in goud met buitenlanders, kunnen uitge voerd worden hetzij in Belgische of bui tenlandse bankbiljetten, hetzij via de vrije wisselmarkt of via de financiële rekenin gen, geopend op naam van buitenlanders. Anderzijds zijn de Belgische en Luxem burgse ingezetenen gemachtigd, vrij te be schikken over het monetaire goud, dat zij in het buitenland bezitten. ST. CROIX (Un. Press) Dr. Lindemann, een 33-jarige Duitse arts uit Westfalen, is na een zeiltocht van 65 dagen over de At lantische oceaan in een achttienvoets zeil boot in de haven van St.Croix op de Maag- den-eilanden aangekomen. Het boetje is gemaakt van de drijver van een water vliegtuig. Lindemann vertrok uit de Portugese haven Oporto, deed Las Palmas op de Canarische eilanden aan en zeilde toen de oceaan over. Afgezien van zeventien dagen tegenwind, had hij geen bijzondere erva ringen gehad. Hij leefde van vis, conserven en meegenomen water. CCCCCCOCOCCK WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Geringe schade. Donderdag om kwart over elf is er op de Zandvoortselaan in Heemstede vlak bij de spoorwegovergang een aanrijding ontstaan tussen een vracht auto en een kleine bestelwagen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De materiële schade was gering. De bestuurder van de vrachtwagen wilde links af slaan en werd daarbij geraakt door de juist passe rende bestelauto. WASHINGTON (United Press) Het Amerikaanse ministerie van Justitie zal er bij het Congres op aandringen een bepa ling, volgens welke alle niet-officiële be zoekers aan de Verenigde Staten hun vin gerafdruk moeten laten nemen, te veran deren, zo verklaren kringen uit het Con gres. Dit is een van verscheidene aanbevelin gen die door het ministerie van Justitie zul len worden gedaan in een nieuw immigra tie-ontwerp, dat momenteel wordt opge steld. De bepaling, die alle buitenlandse toeris ten, officiële vertegenwoordigers uitgezon derd, dwingt hun vingerafdruk te laten nemen, was verleden zomer oorzaak van een klein internationaal incident, toen een groep Russische studenten, die een tournee door de Verenigde Staten zou maken, wei gerde zich eraan te onderwerpen en de reis afgelastte. Het ministerie stelt nu een nieuwe wet voor, volgens welke deze bepaling in spe ciale gevallen zou kunnen worden opge heven. Prins Starhemberg in Oostenrijk terug Prins Ernst Starhemberg, voor de oorlog fascistisch leider en commandant van de „Heimwehr" in Oostenrijk, is uit Chili te ruggekeerd na achttien jaar ballingschap, zo meldt het Weense dagblad Weltpresse. Starhemberg verliet Oostenrijk in 1937, nadat kanselier Schuschnigg een pact met Hitler had gesloten. Starhemberg heeft zijn bezittingen in Oostenrijk ter waarde van mi'llioenen guldens teruggekregen. De rech terlijke uitspraak daarover heeft felle pro testen ten gevolge gehad van socialisten en communisten. Generaal-majoor Joseph S. Bradley is benoemd tot chef van de adviesgroep voor militaire bijstand aan Duitsland. De groep wordt ingesteld volgens de Amerikaans- West-Duitse overeenkomst, welke thans in werking is getreden en wordt gevestigd te Bonn. Op 1 Januari vertrekken veertig leden van de pas opgerichte West-Duitse strijd krachten naar de Verenigde Staten om er op Amerikaanse leger- en luchtmachtbases een opleiding te krijgen. LONDEN (Reuter/U.P.) - Selwyn Lloyd, de nieuwe Britse minister van Buitenland se Zaken, zal, volgens een mededeling van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, acht Britse vertegenwoordigers in het Midden-Oosten naar Londen ontbie den voor overleg op 4 en 5 Januari over de situatie in het Midden-Oosten. Aan de besprekingen zullen deelnemen leden van ce vertegenwoordigingen te Caïro. Bagdad, Beiroet, Damascus, Amman, Tel Aviv, Djedda en Bahrein aan de Perzische Golf. In de meeste gevallen zijn dit de hoofden van de missies. De Britse diplomatieke vertegenwoordigers in Teheran en Jemen zullen de vergadering niet bijwonen. Waarnemers vermoeden dat de proble men in drie afdelingen zullen worden ge splitst: de militaire en economische ont wikkeling en het verwezenlijken van de vrede tussen Israel en de Arabische staten. Naar het oordeel der regering kunnen deze vraagstukken niet van elkaar geschei den worden. Deskundigen zijn de mening toegedaan dat deze problemen een onmid dellijke actie vereisen om binnenhalen van het communistische „Trojaanse paard" te verhinderen. Waarnemers vinden dat Lon den overhaast en bruusk is geweest, toen het trachtte Jordanië over te halen zich bij het pact van Bagdad aan te sluiten. Er zijn ook waarnemers volgens wie er In Israel een groepering is die in de Israë lische vergeldings-aanvallen een poging zien om de Arabische staten tot een oor log te provoceren vóór zij versterkt zijn door vliegtuigen, wapens en tanks uit Oost-Europa. Alhena, 29 Rosario. Alphacca, 29 Santos. Alpherat, 29 Baltimore. Altair, 29 v. Buenos Aires n. Montevideo. Amstelland, pass. 28 Madeira n. St. Vincent. Arendsdijk, 28 v. New York n. Boston. Alioth, 29 v. Rotterdam n. Hamburg. Ampenan, 29 v. Suraba.ia n. Sungeigerong. Antonia, 29 v. Biak n. Hollandia. Aalsum, 29 Colombo. Adrian, 29 te Amsterdam. Arendskerk, 28 te Genua. Aagtekerk, 28 Galveston. Aludra, 29 rede Calicut. Arnedijk, 28 Londen. Abbekerk, pass. 30 Minikov n. Aden. Arkeldijk, pass. 30 Vlissingen n. Antwerpen. Aalsdijk, 30 New York. Aalsum, 30 Aleppey. Agamemnon, 30 La Guaira. AlchiDa, 29 v. Norfolk n. Rotterdam. Aldabi. 30 Rotterdam. Amstelkroon, 30 Rotterdam. Argos, 29 Valencia. Artemis, 29 v. Caracol n. Houston. Averdijk, 30 v. Rotterdam n. Bremen. Axeldijk, 30 Montevideo. Baarn, 28 v. Rotterdam n. Delfzijl. Blijdendijk, 29 Baltimore. Bussum, 30 te Port Said verwacht. Blitar, 29 v. Rotterdam n. Antwerpen. Borneo, 29 te New York. Britsum, 28 600 m. O.NO. Pto Rico. Beninkust, 29 v. Amsterdam n. Antwerpen. Boschfontein, 30 v. Aden n. Suez en Port Said. Blommersdijk, 30 Rotterdam. Cradle of Liberty, 29 v. Suez n. Mena el Ahamadi Celebes, 29 420 m W. Sabang n. Belauan. Caltex Pernis, pass. 29 Malta n. Rotterdam. Charis, 29 te New York. Clavella, 29 v. Abadan n. Rastanura. Cottica, pas. 29 t.h.v. Fayal n. Plymouth. Camitia, 29 Cristobal verwacht. Castor KNSMpass. 28 Lizardhead n. Antw Camitia, 29 v. Balboa n. Brisbane. Caltex Leiden, pass. 30 Algiers n. Rotterdam. Ceronia. pass. 30 Muscat n. Lorenzo Marquez. Crania, 29 v. Pta Cardon n. Liverpool. Delfshaven, 28 laat Buenos Aires. Dorestad, 28 v. Curacao n. Groton. Dordrecht, pass. 29 Scilly's n. Londen. Dalerdijk, 28 v. Curagao n. Cristobal. Duivendijk, 29 Antwerpen. Delfland, 30 v. Amsterdam n. Hamburg. Eemdijk, 28 v. Lissabon n. Havana. Esso Amsterdam, pass. 28 v Oran n. Sidon. Eendracht, pass. 29 Kp. Matapan n. Esbjerg. Esso Den Haag, pass. 29 Str. Ormoes n. Antw. Esso Rotterdam, 29 60 m. Z. Startpoint. Esso Amsterdam, pass. 29 Algiers n. Sidon. Friesland (SSM), 28 v. Kopenhagen n. Gdynia. Gabonkust, 28 Accra. Ganymedes, 28 v. Aueeayes n. Port au Prince. Groote Beer, pass. 29 Gibraltar n. Rotterdam. Groote Kerk, 30 te East London. Gordias, 30 Famagusta. Graveland, 30 Ilheos. Guineekust, 30 Freetown. Hector, 29 v. Istanboel n. Napels. Heemskerk, 29 v. Shanghai n. Takubar. Hersilia, 29 te Curagao. Helicon, 29 Pto Limon. Hersilia, 29 Curagao verwacht. Holland, pass. 29 Mozambique n. Zanzibar. Heerengracht, 29 te Rotterdam. Hathor, 29 v. Malta n. Alexandrië. Hestia, 29 v. Shanghai n. Manilla. Hydra, 28 v. New York n. Port au Prince. fsis, pass. 29 Lands End n. Liverpool. Java, 29 Belawan verwacht. Kenia, 28 Rotterdam. Kieldrecht, 28 Duinkerken. Korovina, 29 te Stockholm. Kalianget, 29 te Makassar. Kota Gede, 30 te New York. Kota Inten, 31 Rotterdam verwacht. Kota Agoeng, 30 Marseille. Kylix, 30 Rotterdam. Kertosono, 30 Los Angeles. Korenia, 29 Pto La Cruz. Lemsterkerk, 28 v Bushire n. Port Said. Leuvekerk, 29 Marseille. Loppersum, 28 pass. Finisterre n. Port Talbot. Lankoeas, pass. 28 Flores n. Houston. Laurenskerk, pass. 29 Kiel Holtenau n. Hamburg Lekkerkerk, 28 v. Le Havre n. Aarhus. Leopoldskerk, 28 Amsterdam. Lindekeik, 29 150 m. W.ZW. Kreta. Laertes, pass. 29 Aden n. Philadelphia. Laagkerk, 29 Rotterdam. Lekhaven, 30 Buenos Aires. Leto, 29 v. Avonmouth n. Key West. Lombok, 29 v. New York n. Los Angeles. Lutterkerk, pass. 29 Suez n. Dubai. Meliskerk, 29 Port Said. Meerkerk, 29 v. Genua n. Antwerpen. Muiderkerk, 29 v. Suez n. Aden. Malvina, 29 v. Surabaja n. Balikpapan. Mirza, 28 v. Singapore n. Aden. Modjokerto, 29 v. Semarang n. Cheribon. Maasdam, 29 Kingston verw. Maureen, 31 Philadelphia verw. Meliskerk, 30 v. Suez n. Djibouti. Noordam, 29 950 m. W. Scilly's n. Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 30 Havana. Oranjestad, 28 v. Madeira n. Trinidad. Osiris, 28 v Houston n. New Orleans. Ovula, 29 v. Makassar n. Balikpapan. Oranjefontein, 28 380 m. NO. St. Helena. Oranje, 28 v. Southampton n. Port Said. Ouwerkerk, 31 Suez verwacht. Oldekerk, 30 Lissabon. Prins Alexander, 28 v. Lelxoes n Reggio. Prins Casimir, 29 Rotterdam. Prins Willem II, 28 v Leixoes n. Moss. Prins Willem IV, pass. 29 Dover n. Malaga. Purfina Nederland II, 29 Port Said. Peperkust, 28 v. Lagos n. Port Harcourt. Prins Willem IV, pass. 29 Vlissingen n. Malaga. Prins Willem v. Oranje, 29 te Hamburg. Polydorus, 30 v. Port Soedan n. Djiboumi. Poseidon, 29 v. Aruba n. Baltimore. Ridderkerk, 29 te Zanzibar. Rijndam, 29 v. Le Havre n. Southampton. Rondo, 28 470 m. W. Minikoy. Sloterdijk, 29 Belawan. Straat Bali. 29 Montevideo. Schouten, pass. 29 Zuidp. Formosa n. Kobe. Straat Banka, 30 te Bombay. Salawati, 28 te Colombo n. Suez. Sumatra, 28 te Suez n. Port Said. Schelpwijk, 29 420 m. O ZO. Esperance. Sinabang, 29 v. Sydney n. Hollandia. Sibigo, 29 te Singapore. Stanvac Pendopo, 29 te Penang. Stad Amsterdam, 29 IJmuinden. Stad Leiden, 30 Rotterdam. Salland, 29 v. Bahia n. Amsterdam. Sarangan, 29 Rotterdam. Schie, 29 Rotterdam. Sheratan, pass 29 Kp. de Goede Hoop n. Santos. Stad Arnhem, 29 Rotterdam. Stad Haarlem, 29 Immingham. Straat Soenda, 30 Singapore. Taria, 28 Port Said. Tegelberg, 29 Rio de Janeiro. Tomini, 29 v. Belawan n. Colombo. Ternate. 1 Jan Rotterdam verwacht. Tabian, 28 te Beiroet n. Port Said. Tibia, pass. 29 eil. Lord Howe n. Mirl. Tankhaven III, 31 Sungeigerong verw. Tjipondok, 29 te Tj. Priok. Trajanus, 28 1000 m. ZW. Funchal. Trompenberg, 30 te St. George verwacht. Talisse, 29 v. Amsterdam n. Bona, Port Said en Indonesië. Tara, 30 Houston. Tero, 30 Rotterdam. Utrecht, 29 v. Rotterdam n. Southampton. Van Noort, 30 Brisbane verwacht. Van Waerwijck, 29 te Beira. Van Cloon, 30 te Singapore. Van Linschoten, 29 v. Lobito n. Novoredondo. W. Alton Jones, 29 v. Pulu Sambu n. Mena el Ahmadi. Willem Ruys, 29 720 m. O.t.Z. Kp Guardafui. Waterland, pass. 29 Madeira n. Emden. Waal, 29 v. Amsterdam n. Midd. Zee. Westland, 30 Montevideo. Willemstad, 29 75 m NO. Barbados. IJsel, 29 v Hamburg n. Bremen. Zuiderzee, 28 460 m. Z.ZW. Kp. St. Vincent. Zijpenberg, 28 v Piombino n. Bona. Zeeland (KRL), 30 Halifax. KLEINE VAART Arnoudspolder, verm. 29 v. Maassluis n. R'dam. Atlas, 29 v. La Pallice te Rotterdam. Alcetas, 28 te Hamburg n. Kopenhagen. Boreas, 29 te Amsterdam. Bab T, 26 te Santander. Bierum, 29 te Middlesborough. Batavier III, 28 v. Casablanca n. Bordeaux. Castor, 28 v. Hansweert te Rotterdam. Condor, 29 v. Antwerpen te Vlissingen. Casana, 28 v. Korsor n. Malmö. Draco, 28 v Pasajes n. Bilbao. Daje Bohmer, 1 Jan. v. Triëst te Ryeka verw. Domburgh, pass. 29 Wight n. Casablanca. Duurt, 29 v. Amsterdam n. Rotterdam. Elsenburgh, 28 op Theems n. Londen. Ella, 1 Jan te Rouaan verw. Escaut, 28 v. Rouen n. Rotterdam. Frans Bohmer. 29 v. Londen te Hull. Frans van Seumeren, verm. 30 v. Vlissingen n. Shoreliam. Fiducia, verm. 29 v. Londen n. Maassluis. Flevo, 20 v. Fowey te Hango. Gaasterland, 28 v. Harlingen te Goole. Haaksbergen, verm. 29 v. Antwerpen n. Rotterdam Harold, 29 v. Helsinki te Baesrode. Harold, 28 v. Helsinki te Baesrode. Ilias, 28 v. Cadiz n. Ceuta. Jaba, 28 v Rotterdam te Middelharnis. Kaap St. Vincent, 28 Kiel gepass. n. Rotterdam. Lijnbaan, verm. 30 v. Rotterdam n. Liverpool. Maasym N, 29 v. Montevideo te Pto Alegre. Marcella, 29 v. Rotterdam te Dieppe verw. Marne, 29 v. Rouen n. Parijs. Matthew, 29 v. Terneuzen n. Rotterdam. Merwehaven, 28 v. Casablanca n. Port Lyautey. Merwestad, 29 v. Harlingen te Amsterdam. Marianne, 21 .v Rouen n. Gothenburg. Midas, 28 v. Limasol n. Elusis. Marietie Bohmer, 4 Jan. te Hamburg verw. Meuse, 29 v. Antwerpen te Vlissingen. Mirzam N, 29 v. Rouaan n. Loctudy. Nero, 28 te Kopenhagen n. Aalborg. Notos, 28 v. Carlovassi n. Cavalla. Neeltje B, 29 v. Teignmouth n. Civita Vecchia. Nautic, verm 29 v. Greenock n. Rotterdam. Nieuwland, 28 v. Grangemouth n. Rotterdam. Nyenburgh, 28 v. Karlshamn teNorrkoping. Odile R, 29 v. Antwerpen te Vlissingen. Plato, 29 te IJmuiden n. Rotterdam. Procyon, 29 v. Amsterdam n. Londen. Perregaux, verm. 29 v. Bordeaux n. Casablanca. Paloma, 28 nog bij Kalmar schuilen. Rien Teekman, 29 v. Algiers te Liverpool verw. Spurt, 29 v. Londen n. Vlissingen. Spoorhaven, 28 v. Leixoes n. Port Lyautey. Tilly, 28 v. Sundsvall n. Wifstavarf. Vechtstroom, 29 v. Amsterdam n. Portsmouth. Westerhorn. 31 v. Rotterdam te Liverpool verw. Zevenbergen, 29 v. Livorno te Bristol. SLEEPVAART Rode Zee, 28 200 m. N.NW. Bilbao met tanker Bente Maersk. Tyne, 28 1050 m. O.NO. Bermuda met Letizia Montanari. Zwarte Zee, 29 v. Genua te Maassluis. Zoekt U een bWtjC om te vissen? KOUSENFABRIEKEN vraagt voor spoedige indiensttreding (16—20 jaar) voor eenvoudige bedrijfsadministratie. Kunnende typen. Aanmelden schriftelijk met vermel ding op enveloppe HH (R) aan de afdeling Personeels zaken, Zijlweg 138 Haarlem. ENKELE DAGEN van al onze 1.25 - ƒ1.50 - ƒ1.95 HAAST U GEN. CRONJéSTRAAT 114 Naast de Blauwe Winkel. HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6