„De ware vriend" m Rotterdam Kort en bondig Plannen voor Burgerzinweek in Haarlem nog niet opgegeven RANO ging op ziekenbezoek Alle dienendeverenigingen uitgenodigd voor bespreking Nieuwe actie omstreeks eind-april Directiewisseling bij „Het Klaverblad" grieven aan de redactie M A Arcu A G 2 JANUARI 195 6 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Aankoop „Caprera" door Bloemendaal goedgekeurd VOGELZADEN - VETBOLLEN Zaadhandel JAN ROOZEN Botsing bij hoek Overton- en Timorstraat Na botsing reed autobestuurder door Verbetering Bloemendaalse verlichting met mate Veertig jaar werkzaam bij Werf Conrad en Stork Hijseh Politie moest optreden in nieuwjaarsnacht Prijsvraag van Teylers tweede genootschap Vrij ernstige aanrijding nabij Halfweg Biljartkampioenschap eerste klasse libre Postduivenexpositie op 14 en 15 januari Ir. C. Krijn ridder Nederlandse Leeuw Tweede lustrum van bridgeclub „Het Garenkokerskwartier" Twee inbraken aan de Zandvoortselaan Nieuw lid der Eerste Kamer N ieinvjaarswens Vacature bij de Algemene Rekenkamer J. G. H. A. van Graas 40 jaar bij de P.T.T. Zeekrijgsraad Burgerlijke Stand van Haarlem Twee mannen, verdacht van negen inbraken, aangehouden i Beslissing Ged. Staten: c De plannen tot het organiseren van een „Burgerzinweek" in Haarlem, die het vorig voorjaar niet konden worden verwezen lijkt, blijken toch niet te zijn opgegeven. Het werkcomité onder voorzitterschap van de heer Joh. M. Schmidt, waarin verder de heer K. den Hartog als secretaris en mr. G. J. H. de Leeuw als penningmeester zit ting hebben, heeft thans een circulaire ver zonden aan „alle Haarlemse verenigingen, die tot dienen bereid zijn". Daarin wordt het voornemen bekend ge maakt een dergelijke week te doen houden omstreeks eind april, begin mei. De actie van het vorig jaar, waarvan de datum bepaald was in september 1955, moest op het laatste ogenblik uitgesteld worden tot het voorjaar van 1956, hoofd zakelijk omdat de tijd van voorbereiding te kort bleek te zijn. Het werkcomité werd bij zijn beslissing mede geleid door de op merkingen in de gemeenteraad van 31 augustus 1955, toen een verzoek tot het verlenen van subsidie voor de actie aan de orde kwam. Deze opmerkingen behelsden voornamelijk toejuichingen tot het voeren van de actie, doch tevens het uitspreken van teleurstelling, omdat een betrekkelijk gering aantal van de in aanmerking ko mende instellingen en verenigingen mee kon doen of was uitgenodigd tot deelname. Aan de voorbereiding van de komende actie is zeer veel werk verbonden, voor het comité niet alleen, doch ook voor de deelnemende verenigingen. De burgerzin week kan alleen dan slagen als alle of althans bijna alle in aanmerking komende verenigingen en instellingen hun steentje bij dragen en zich ieder afzonderlijk inzetten voor het gemeenschappelijk doel: de op wekking van de burgerzin en van de be reidheid tot dienen, offers getroosten, die bij een behoorlijk slagen van deze week ruimschoots beloond zullen worden in de vorm van voor alle verenigingen en instel lingen gekweekte belangstelling en good will, met al de mogelijkheden tot leden winst enzovoort, die daarvan het gevolg kunnen zijn. Het comité stelt rich voor om op 10 januari te 20 uur in. het stadhuis te Haar- ADVERTENTIE voor buitenvogels SPEKSTRAAT 5 TEL. 16061 Duo-passagiere gewand Op de hoek van de Timorstraat en Over- tonstraat in Haarlem-noord is zaterdag middag om halfvier een botsing ontstaan tussen een auto en een bromfiets. Het ge volg was, dat een vierentwintigjarige duo- passagiere ernstig gewond naar de Maria- stichting is overgebracht. De zevenender tig jarige J. C. K. reed per bromfiets in noordelijke richting in de Timorstraat en uit de Overtonstraat nader de een auto. Een botsing volgde, waardoor mejuffrouw C. de Jong uit de Sillemstraat op straat viel. Met een vermoedelijke schedelbasisfractuur en een bekkenfrac tuur is zij naar de Maria-stichting ver voerd. De bromfietser liep schaafwonden op aan de knieën. Zaterdagavond omstreeks acht uur reden in de Van Ostadestraat te Haarlem in noordelijke richting twee auto's. Nabij de Tetterodestraat stopte de voorste auto en de bestuurder van de tweede auto kon niet op tijd remmen. Het gevolg was een bot sing, waardoor de voorste auto aan de ach terzijde ernstig beschadigd werd. De be stuurder van deze auto begaf zich naar een telefoon, om de politie te waarschuwen. Toen hij terugkeerde, was de bestuurder van de andere auto vertrokken. Hij had de lichten gedoofd, waardoor het niet mogelijk was geweest het nummer te noteren. De politie verzoekt getuigen van de bot sing zich in verbinding te stellen met de verkeerspolitie, Lange Wijngaardstraat. Ook in 1956 zal de gemeente Bloemen daal dertigduizend gulden besteden aan de verbetering van de straatverlichting. In het afgelopen jaar werd reeds een gelijk bedrag verwerkt. Er zal nog een plan worden opgemaakt welke lanen en wegen dit jaar aan de beurt komen. Daarbij wordt het principe gevolgd, dat het te besteden bedrag over de vier dorpen van de gemeente wordt verdeeld. Men zal intussen begrijpen, dat er voor dertig mille geen grootscheepse plannen uitgevoerd kunnen worden. In feite heeft men dan ook met een vijf- of zesjarenplan te doen. Vele bewoners van de zijlanen van de Zandvoorterweg hopen, dat hun wijk ook eens aan de beurt komt, omdat naar hun mening de verlichting daar niet is aange past aan de toegenomen bebouwing. Met name zijn de voetpaden bij duisternis vrij wel niet te onderscheiden. De kans op in braak of overlast van andere aard wordt er daardoor ook niet geringer op. Het schijnt echter twijfelachtig, dat de wensen van deze wijkbewoners spoedig in vervul ling zullen gaan, omdat men eerst de hoofd verbindingen onder handen wil nemen. Dinsdag 3 januari hoopt de heer J. Koud- staal, wonende Marsstraat 62 te Haarlem noord, de dag te vieren, dat hij veertig jaar werkzaam is bij de n.v. Werf Conrad en Stork Hijsch. In 1915 kwam hij in dienst bij Stork in Hengelo en in 1932 ging hij naar Haarlem, waar de n.v. Gebroeders Stork en Co in samenwerking met de Werf Conrad een gedeelte der fabriek onder bracht. lem een vergadering te beleggen met ver tegenwoordigers van alle verenigingen en instellingen die aan de actie willen deel nemen. Dit geldt uiteraard ook voor de verenigingen, die tot dusver niet werden bereikt of meenden niet te moeten of kunnen meedoen. In deze vergadering zal onder meer de week van de actie worden bepaald en de uitgave van een brochure, bevattende pro pagandastukken van de deelnemers, wor den overwogen. Eigen plannen der verenigingen voor een tentoonstelling, die aan de actie is verbon den, worden gaarne ingewacht. Wanneer op oudejaarsavond de klok twaalf slaat dan is, het een goede gewoonte, dat men elkaar in de familiekring het al lerbeste voor het nieuwe jaar toewenst. Wie wel eens om de een of andere reden de jaarwisseling buiten die huiselijke kring heeft meegemaakt weet, dat het gemis van de familieleden toch altijd gevoeld wordt. Daarom is het voor de RANO-omroep voor zieken, afdeling Haarlem, een grote voldoening geweest op oudejaarsavond de patiënten van de Clarastichting in Zand- voort te kunnen verrassen met een pro gramma van bandopnamen waarop de uit gesproken wensen van de familieleden van de zieken voorkwamen. Gedurende enkele weken is een aantal RANO-leden bezig ge weest met het verzamelen van de nieuw jaarsgroeten. Hoewel het ontbreken van een vervoer middel de uitzending dreigde te belemme ren is het dankzij de medewerking van een jjr'Óte bakkerij mogelijk geweest de diverse Naar de Haarlemse politie ons mededeelt is het in de nacht van zaterdag op zondag, toen het nieuwe jaar aanbrak, rustiger ge weest dan het vorige jaar. Wel is de politie op twee plaatsen moeten optreden. Óp het Stuyvesantplein in Haarlem-noord had de jeugd in de loop van de dag een aantal kerstbomen verzameld, vermoedelijk met het doel die des avonds te verbranden. De politie heeft echter een vrachtauto met bomen weggehaald. Omstreeks twaalf uur zijn in de Sinneveltstraat (een zijstraat van het plein) een tiental bomen in brand gestoken. Er waren ongeveer tweehonderd jongens bij elkaar, die met een gummistok op een afstand zijn gehouden. Op de hoek van de Oranjeboomstraat en Brouwersstraat had de jeugd autobanden in brand gestoken. De brandweer heeft het vuur geblust en de politie heeft de jeugd uit elkaar gejaagd; er moest gebruik wor den gemaakt van gummistokken. Directeuren van de Teylerstichting en de leden van Teylers tweede genootschap hebben besloten voor het jaar 1956 een prijsvraag uit te schrijven. Gevraagd wordt een behandeling van de absolute betrekkingen volgens tijd en ruimte tussen de voorvallen in de werke lijkheid, zoals die door de theorie van Ein stein aan het licht zijn gebracht en van het belang der inzichten daaromtrent voor opvattingen uit andere gebieden van ken nis. De prijs bestaat, indien naar het oordeel van directeuren de omstandigheden dat gedogen, in een gouden erepenning, op de stempel van het genootschap geslagen, ter waarde van f 400 of, zo de bekroonde daaraan de voorkeur geeft, in een som gelds ten bedrage van f 400. De antwoorden moeten vóór 1 januari 1957 zijn ingezonden. Vanmorgen heeft er nabij Halfweg, even voor de Phoenix-fabriek, een verkeers ongeluk plaats gehad, waarbij de heer Van L. S. uit Aerdenhout vrij ernstig gewond werd. Om half negen kwam de automobilist Van L. S. uit de richting Haarlem en hij wilde bij de Phoenix-fabriek een voor hem rijdende auto passeren. Daartoe verliet hij de file, maar hij botste bij het inhalen tegen een tegenligger op. De wagen van de heer Van L. S. schoot door en ramde aan de linkerkant van de weg een lichtmast. Deze knapte af en viel op de rijweg. Boven dien schoot de wagen door en kwam pas tot stilstand op de tramrails. De bestuurder van de auto uit de richting Haarlem en een passagier werden gewond en moesten met een juist passerende zie kenauto naar het Grote Gasthuis in Haar lem vervoerd worden. De over de weg lig gende lichtmast veroorzaakte enige ver traging voor het verkeer en ook de NZH- trams werden door de geblokkeerde rails opgehouden. Na een half uur kon het ver keer in beide richtingen weer worden hervat. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben het raadsbesluit der gemeente Bloe mendaal tot aankoop van het landgoed „Caprera" aan de Brederodelaan te Bloemen daal, met alle bijbehorende gronden en op stallen ten oosten en ten westen van die laan, goedgekeurd. De prijs bedraagt f315.000. Op 4, 5, 6, 7 en 8 januari wordt in „Die Raeckse" te Haarlem de finale van het kam pioenschap van het district „Haarlem" van de K.N.B.B. eerste klasse klein biljart libre gehouden. De organisatie is in handen van de biljartvereniging „De Spaamestad". Het aantal te maken caramboles bedraagt twee honderd. De deelnemers zijn: De Bruin, Copini, Engwerda, Koopman, Kroon, Slote- maker, Van der Vaart en Wisker jr. Overal moesten de RANO-leden de band opnamen maken, waarbij het vooral moei lijk was om de stemmen van de kinderen vast te leggen. familieleden per bakfiets af te reizen. Een van de familieleden van een patiënte was zo vriendelijk de RANO zijn auto ter be schikking te stellen, zodat ook de familie leden in Haarlem-Noord bezocht konden worden. De verzorging van de uitzendingen in de diverse sanatoria en ziekenhuizen vraagt natuurlijk veel tijd en materiaal en daar om wil de RANO gaarne de ledenkring uit breiden met mensen, die beschikken over een goede stem. technische apparatuur, technische kennis en natuurlijk geestdrift. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot de heer J. v. d. Kerkhoff, Ten Kate- straat 77, Haarlem. In een buitengewone aandeelhoudersver gadering van de N.V. Zeepfabriek „Het Klaverblad" te Haarlem is aan de heer J. J. Swens op diens verzoek, wegens zijn leeftijd, onder dankbetuiging voor de vele aan de vennootschap bewezen diensten met ingang van 1 januari 1956 ontslag ver leend als directeur. Zijn zoon, de heer D. J. E. Swens, die reeds vele jaren aan „Het Klaverblad" is verbonden, is tot zijn opvolger benoemd. De heer Swens heeft van 1922 af de lei ding van de zeepfabriek gehad, nadat hij in 1904 bij dat bedrijf in dienst was getreden. Deze bekende Haarlemse onder neming is door hem tot grote bloei ge bracht. Dat de heer Swens algemeen als een bekwaam industrieel werd beschouwd bleek wel uit. zijn benoeming tot voorzitter van de Haarlemse Kamer van Koophandel en Fabrieken in 1937. Dat voorzitterschap heeft hij, met uitzondering van de jaren 1942—1945. tot 1953 bekleed. De heer Swens, die thans 74 jaar is, was vele jaren ook een bekende figuur op de Haarlemse sportvelden. De voetbalclub H.F.C. en de cricketvereniging „Rood en Wit" benoemden hem tot erelid. De postduivenvereniging „Haarlem Noord" houdt op 14 en 15 januari haar jaarlijkse tentoonstelling in het gebouw van de post duivenvereniging „De Reisduif" aan de Achterweg te Haarlem. Keurmeester is de heer Wolkers uit Am sterdam. Deze tentoonstelling is geopend op zaterdag 14 januari van vijf tot tien uur en op zondag van tien tot vijf uur. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot rid der in de orde van de Nederlandse Leeuw ir. C. Krijn te Haarlem, die zaterdag zijn functie van hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft neergelegd. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de bridgeclub „Het Garenkokerskwar- tien" in Haarlem houdt het bestuur op 7 januari van drie uur tot half vijf een recep tie in restaurant „Dreefzicht". Op 14 januari wordt er bovendien nog een grote jubileum bridge-drive gegeven. Ongewenste gasten hebben op oude jaarsnacht de Zandvoortselaan uitgekozen om in een tweetal percelen een bezoek te brengen. De heer A., bewoner van een der percelen, bemerkte bij zijn thuiskomst na elders oud-en-nieuw te hebben ge vierd dat in zijn woning alles onderste boven was gehaald; men had zich toegang verschaft door verbreking van een raam in de keukendeur. Er wordt f 150 vermist. Een soortgelijke ontdekking deed de heer P., bewoner van het andere perceel: ook hier dezelfde situatie en dezelfde wijze van binnenkomen. Hij mist een bedrag van f 40. BINNENLAND Secretaris. De raad der gemeente Woensdrecht heeft tot gemeentesecretaris benoemd de heer C. van Kaam, thans com mies ter secretarie te Oudenbosch. Gedu rende ongeveer 30 jaar is in Woensdrecht het ambt van burgemeester en secretaris verenigd geweest. Ereburger. Aan Ir. P. F. S. Otten, voor zitter van het praesidium van de raad van bestuur van de n.v. Philip's Gloeilampen fabrieken te Eindhoven, is zaterdag, op zijn zestigste verjaardag, de gouden medaille van de stad Eindhoven toegekend. Hierdoor is de heer Otten de vijfde ereburger van de stad geworden. De eerste, aan wie deze onderscheiding te beurt viel, was dr. A. F. Melkprijs. De regering heeft enkele dagen geleden mededelingen gedaan over de vaststelling van de garantieprijs voor de melk. Aan deze mededelingen werd de con clusie verbonden dat er voor verhoging van de consumentenprijs geen aanleiding be staat. Deze regeringsmededeling hield geen verband met de verhoging van de melkprijs, die op 25 december plaats vond. Onderscheiding. Vice-admiraal b. d. J. W. G. van Hengel, aan wie eervol ontslag is verleend als voorzitter van de commissie voor georganiseerd overleg bij de zeemacht, is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Naar Nieuw Guinea. Op 1 februari zal de torpedobootjager „Kortenaer" onder be vel van kapitein-luitenant ter zee P. Cool uit Den Helder vertrekken naar Nieuw Guinea ter aflossing van de torpedoboot jager „Piet Hein". HAARLEM EN OMGEVING Late kerstviering. De afdeling Heem stede van de Katholieke Bond voor Bejaar den en Gepensionneerden houdt op donder dagmiddag 5 januari een kerstbijeenkomst in het r.-k. jeugdhuis aan de Herenweg. In de plaats van de heer J. van Tilburg te Rotterdam, die tot gouverneur van Suri name is benoemd, heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd ver klaard tot lid der Eerste Kamer de heer J. B. Broeksz (Partij van de Arbeid) te Hilversum. De heer Broeksz is omroepsecretaris van de VARA en programmacommissaris van de Nederlandse Radio Unie. (Verkort weergegeven) Vrijgevochten jeugd. Men beklaagt zich tegenwoordig wel veel over de jeugd, die zo baldadig en vrijgevochten is, maar vraagt men zich eigenlijk wel af wat daar van de oorzaak kan zijn? Wij bouwen immers onze steden vol met huizen, maar we denken niet aan de jeugd, die tegenwoordig niet vrij meer kan spe len. Vroeger konden we naar hartelust for ten bouwen, slootje springen, voetballen en waar we verder zin in hadden. Nu kan dat niet meer: er is geen braak liggend stuk grond meer te zien en op straat spelen be tekent vaak overlast of gevaar. Het is dan ook hard nodig om in elke stadswijk een eigen terrein voor de jeugd te reserveren. Ze kunnen daar dan zelf hun clubhuis bouwen en alles doen wat ze graag willen. De jeugd krijgt dan een vei lige speel- en spelgelegenheid, waar zij haar eigen fantasie kan uitleven. Misschien dat deze brief tot zo'n eerste jeugdterrein kan leiden. C. J. BOOS, Tesselschadestraat 31 Haarlem-noord (Deze briefschrijver staat niet alleen. In de Haarlemse raad is reeds meer dan eens gewezen op het gebrek aan „uitleefruim te" voor de jeugd. In de komende uitbrei dingsplannen, zoals Parkwijk in Haarlem oost, is met deze wensen dan ook reke ning gehouden. Gebrek aan bouwterrein was er de oorzaak van dat in Delftwijk nog geen grond voor dit doel gereserveerd is. Red.) In bijna alle grote steden van ons land zijn zondagavond belangrijke premières ge geven of tradities voortgezet, waaraan na de pauze de gebruikelijke nieuwjaaarswen- sen in spelvorm werden verbonden. Am sterdam had natuurlijk zijn „Gysbreght" weer, met als nieuwe krachten in de rol verdeling: Ko van Dijk als de bode, André van den Heuvel als Arend en Sigrid Koetse als een der reizegsters. In Den Haag maakte Elizabeth Andersen haar joyeuze rentree in „Sybregh Willemsdochter" van Ary den Hertog, de eerste voorstelling van een Ne derlands stuk. Arnhemmers kregen „De dochter van de bronnenmaker" van Marcel Pagnol te zien. Een tweede Nederlandse première van „De omroeper van Mids- land" door de vandaag zeventig jaar ge worden auteur Josef Cohen had in Gro ningen plaats. Ook daar verschenen Tho- masvaer en Pieternel ten tonele. In Haar lem echter gebeurde niets bijzonders en daarom ben ik naar Rotterdam gegaan, waar onder regie van Ton Lutz het blijspel „De ware vriend" van Carlo Goldoni werd opgevoerd, gevolgd door een originele be groeting van 1956 op een tekst van Alex de Haas. Kennelijk had het gezelschap er alles op gezet om deze gebeurtenis zo feestelijk mo gelijk te maken. Toen. het kleurige voor doek van Nicolaas Wijnberg zichtbaar werd, voelde men een tinteling van prettige ver wachting in de zaal. En men werd niet te leurgesteld. Eens temeer werd bewezen, dat dit ensemble, trachtend met frisse onder nemingslust de op populair vermaak ge richte smaak van het uitgaande deel der bevolking naar een artistiek niveau mee te slepen, er geleidelijk in begint te slagen vat te krijgen op het publiek, dat lange tijd een weinig tegemoetkomende houding heeft aangenomen. Dit besef veroorzaakte een grote vergevingsgezindheid ten aanzien van de tekortkomingen der uitbundige verto ning. Goldoni, die bijna de gehele achttiende eeuw heeft beleefd, was een bijzonder pro- duktieve schrijver. Naar schatting leverde hij gemiddeld zestien stukken per jaar, waarbij hij Molière tot lichtend voorbeeld nam, zonder ooit diens menselijke diep gang te bereiken. Bij gebrek aan psycholo gisch waarnemingstalent of invoelingsver mogen bracht hij geen enkel karakter van werkelijke betekenis tot leven. Maar hij had een vruchtbare verbeelding. Zijn beste stukken - waartoe „De ware vriend" zeker behoort - zijn dan ook aaneenschakelingen van waarlijk komische vondsten uit de volle werkelijkheid, van zijn tijd. De Rot terdammers hebben deze uit alle macht en met gelijkgeschakelde fantasie uitge buit, zonder evenwel te kunnen camoufle ren dat charme een vluchtig element is. De Venetiaanse zwier kwam overigens voortreffelijk tot uiting in de leuke decors en in de aardige muziek, die Lex van Del den voor deze gelegenheid componeerde. Intussen kreeg men weer een merkwaar dig voorbeeld van de ironie der geschie denis. Goldoni immers was een toneelher vormer, die in verzet kwam tegen de plat vloers geworden en onfatsoenlijke ontaar ding der commedia dell'arte. Hij verving de gegevens voor improvisatie door vast gelegde spelsituaties en werkte de dialo gen volledig uit. Maar de typen bleven dezelfde en de geest van de clowneske komedie leefde duidelijk voort. Vandaar dat Ton Lutz heeft getracht de tegenstel ling uit te \yissen door zijn poging tot re constructie van de commedia dell'arte. Daartoe liet hij de in het'stuk geen rollen spelende figuren Spinetta, Arlecchino, II Dottore en Pulcinella optreden als verklede toneelknechten voor de veranderingen van decor, hetgeen op den duur uiteraard tot geforceerde grappigheid aanleiding gaf en eigenlijk niets wezenlijks bijdroeg, behalve dan een versterking van het spelkarakter Met dit laatste kan men alleen maar blij zijn. Deze kant van het toneelspelen is in Nederland schromelijk verwaarloosd. Ook nu bleek hoezeer onze acteurs qua fysieke expressiviteit tekortschieten. Het stuk be leefde zijn première tijdens het carnaval van 1750 op een plein in Venetië, maar daarom behoefden thans Ton van Duinho ven en Steye van Brandenberg in hun sa menspraken toch niet te gebaren als zui delijke verkeersagenten Alle naboot singen van de commedia dell'arte misluk ken als men niet het ware geheim beheerst: de stijl van de komediant. Deze had men Bob de Lange als de gierigaard Ottavio in „De ware vriend" van Goldoni. zich op twee uitzonderingen na slechts ei gen gemaakt wat betreft het lanceren van de tekst: licht en snel, sierlijk en met een vleug van romantiek. De scène van eerst genoemde, die gehandicapt werd door een slecht costuum en lelijke pruik, met het voorlezen van een belangrijke brief was rondweg kostelijk. Van de twee uitzonderingen moet in de eerste plaats Bob de Lange worden ge noemd, die een meesterlijke creatie in het kluchtige genre van de oude, beverige vrek Ottavio leverde. De hele zaal besefte het onmiddellijk: dit is het, zo moet het, zo kan het dus! En daarna: Wim van den Brink in een dubbelrol, twee bedienden. Vooral zijn mummelende, nieuwsgierige Trivella was een pronkstuk van komische overdrijving, een tot in finesses verzorgde typering. Nell Koppen zal nog wel wat losser komen als de trouwlustige tante, Ina van Faassen wat meer begerenswaar dige persoonlijkheid leggen in de poppe rige Rosaura en Henny Orri wat meer fiksheid in haar van opzet leuke soubret- terol. Wat heb ik nu nog vergeten? Ja, de in houdMen zal wel begrepen hebben, dat die niet zo heel veel ter zake doet. Het is een vernuftig geconstrueerde intrige over een jonge edelman, die bijna onmen selijke moeite moet doen om zijn beste vriend niet eerst van diens verloofde en later van diens bruidsschat te beroven. Het choreografische deel van de vertoning was aan Netty van der Valk en Albert Mol toevertrouwd. De nieuwjaarswens van Alex de Haas was vooral aan het slot wat breedsprakig, maar vol geestige trouvailles. Coba Kelling was een jolige Kaat Mossel en Lia Dorana zong een gevoelig liedje over emigranten. Verder passeerden allerhande actualiteiten de revue, met als komische hoogtepunten: de „triomf van het maniërisme" bij het bestijgen van de tram. de herrie bij een voetbalwedstrijd en een dwaas liedje over het snelverkeer. Leden van het Korps Mariniers verleenden ferme muzikale medewerking. De overledenen in 1955 wer den met lichtbeelden sober herdacht. De reeks kreeg een treffend besluit met het portret van de gewezen directeur Anton Ruys, c'ie bij het succes van deze avond vergenoegd in zijn handen zou hebben ge wreven. Wat hoe dan ook: er gebeurde wat in Rotterdam, met flair en goede smaak, waarmee het publiek hartelijk in stemde. DAVID KONING. Bloemendaler vierde op aan bevelingslijst Door het eervol ontslag met ingang van 1 januari 1956 van haar voorzitter, drs. M. de Bloeme, ontstaat een vacature in de Algemene Rekenkamer. De rekenkamer heeft de volgende aanbe velingslijst doen toekomen aan de Tweede Kamer: 1. M. Wallis de Vries, in Laren (Noordholland), accountant NIVA, hoofd ener contröleafdeling bij de Nederlandsche Handel-maatschappij N.V.; 2. N. de Vries, in Rotterdam, accountant NIVA, hoofd der afdeling bedrijven van de gemeente Rotter dam; 3. Th. R. Deelder, in Wassenaar, schout-bij-nacht van administratie, hoofd intendant der zeemacht; 4. A. Sissingh, in Bloemendaal, hoofd van de fiscale inlich tingen- en opsporingsdienst; 5. F. N. Gla- vimans, in Rotterdam, accountant NIVA, directeur van de accountantsdienst van her departement van landbouw, visserij en voedselvoorziening; 6. drs H. Scholtens, in Arnhem, hoofdinspecteur-titulair van 's rijks belastingen. De heer J. C. H. A. van Graas herdacht vandaag de dag waarop hij veertig jaar geleden in dienst trad bij de PTT te Haar lem, waarbij hij thans als hoofdbesteller eerste klas werkzaam is op de afdeling „aangetekende stukken". De jubilaris werd hedenochtend in zijn woning aan de Fabriciusstraat 20 te Haar lem toegesproken door de heer J. L. Trom melen, chef van het stationspostgebouw. Spreker prees de ijver en nauwgezetheid waarmee de heer Van Graas in deze afge lopen veertig jaren zijn werk heeft gedaan en namens de directie overhandigde hij de jubilaris een oorkonde voor veertig jaren trouwe dienst en een geschenk in enve loppe. Bij deze huldiging waren aanwezig de vroegere chef van de jubilaris, de heer T. J. van Barneveld, thans bureauchef; de heer H. Kruk, chef van de afdeling bestel lingen; de heer F. Smit, oud-directeur en een aantal collega's van de heer Van Graas. Deze ontving bij de vele gelukwensen en kele fraaie bloemstukken. In de loop van de dag zullen ongetwij feld nog vele collega's en kennissen van de heer Van Graas van hun belangstelling blijk geven. Tot fiscaal-plaatsvervanger bij de krijgs raad in het commandement der zeemacht in Nederland zijn benoemd mr. A. G. E. Agterberg, ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement 's-Gravenhage en mr. H. C. Vaandrager, luitenant-ter-zee van admini stratie le klasse Koninklijke Marine-reser ve. Op de laatste middag van 1955 iverd van de werf van de Haarlemse Scheepsbouw Maatschappij N.V. aan het Noorder Buiten Spaarne de „Noordzee" te water gelaten, een zeegaande motorhopper voor het aannemingsbedrijf D. Blankevoort en Zoon N.V. te Bloemendaal. Het vaartuig heeft een inhoud van 500 kubieke meter, een lengte van 56,45 meter, een breedte van 9,20 meter en een holte van 3,50 meter Het motorvermogen is 600 pk. Marijke Brink, de dochter van de oudste directeur van het genoemde aannemingsbedrijf, verrichtte de teruaterlating van de hopper, die ongeveer over twee maanden zal worden opgeleverd en daarna eerst in Neder land en later ook op projecten in het buitenland zal worden ingezet. HAARLEM, 31 december 1955 ONDERTROUWD: 31 dec., J. van Dijk en P. B. Fieman. BEVALLEN van een zoon: 28 dec., M. C. KounitzkyRomme; 30 dec., G. Kappen Troost: L. J. SchreurTollenaar; C. J. RichardsonAycock; P. H. G. Brouwer— Jansen; C. R. Kramer—Hankel; 31 dec., G. M. J. SmitBeenen; G. VermeulenRomijn; G. van der Horstvan Oijen. BEVALLEN van een dochter: 29 dec., C. M. PaauweKetelaar; 30 dec., W. C. Bronk Kwant; G. Th. WassenBosch; P. H. G. BrouwerJansen; 31 dec., E. W. H. J. Sweers—van Koningshoven; C. M. van den Kerkhof—Hoogland. OVERLEDEN: 29 dec., P. M. Kramer, 55 j., Lange Hofstraat; 31 dec., J. C. Fictoor— Duk, 52 j., Leeuwerikstraat. De politie van Geleen heeft twee per sonen L. D. en G. B., die tussen Kerstmis en Nieuwjaar in zes opeenvolgende nach ten op negen plaatsen hebben ingebroken, gearresteerd. Het tweetal had voorname lijk winkelhuizen en cafés als operatie terrein uitgekozen. Het verschafte zich meestal toegang tot de panden via het kel dergat. Beide mannen legden een volledige bekentenis af. De gestolen goederen konden voor het grootste gedeelte worden achter haald.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7