Tanks De Franse premier wil een regering van nationale eenheid Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Poujade:„Ze zullen nogzvat met ons beleven Amerikaanse wapenleveranties aan Bonn beginnen spoedig Derde informele gesprek in Genève zonder resultaat Het woord is aan Deze maand lichtere wapens; in april komt het zwaardere materiaal Vrijdagavond wordt het kouder Aanklacht wegens doodslag tegen dr. Otto John Mistinguett overleden 82 jaar oud Indonesië wil Volkenrecht niet laten praevaleren hoven Nationale Wetgeving Prof. Sumitro hield zich op de achtergrond Jee. rlUKKlo bef,ateijm mw Moeilijkheden Weerrapport il 70e JAARGANG No 153 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 5 JANUARI 1956 Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 304 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE BRITSE REGERING beleeft geen blij begin van het nieuwe jaar. Haar verkoop van oude Valentine-tanks naar België, waar zij opgeknapt zijn en doorgeleverd aan Egypte, heeft een verontwaardiging gewekt die niet licht te bezweren blijkt te zijn. Premier Eden heeft nu wel een uit voerverbod van overtollige wapens uitge vaardigd. Hij heeft in een parlementair debat over het nare onderwerp toegestemd, maar wil het pas houden als eerst een Witboek zal zijn verschenen, zodat de par lementsleden zich tevoren van alle omstan digheden grondig op de hoogte hebben kunnen stellen. Dat klinkt erg degelijk, maar aangezien de hoofdzaak de schan dalige uitvoer van wapens naar het met oorlog dreigende Midden-Oosten niet door de regering ontkend wordt, lijkt het document overbodig. Die aanvullende in lichtingen kan zij ook wel mondeling tijdens het debat verstrekken. De Labour- oppositie verdenkt haar van streven tot tijd-winnen. Haar nieuwe leider, Hugh Gaitskell, is trouwens evenmin tevreden over het uitvoerverbod. Hij is van mening dat reeds-verstrekte vergunningen er niet onder vallen, hetgeen de mogelijkheid zou openlaten dat nog vrijwat meer Brits oor logsmateriaal zou vertrekken naar landen, welker gevaarlijk-strijdlustige stemming steeds is toegeschreven aan de wapen leveranties van de Sovjet-Unie. Het is een akelige geschiedenis, die het vertrouwen ook in de overheid der best- bestuurde landen waartoe Groot-Brit- tannië zeker behoort weer eens een lelijke schok toebrengt. Waarom drijven autoriteiten in zulk gebied een handeltje in tweedehands wapens? Heeft hun land dat nodig? Zal het ten onder gaan als het deze baten niet oppikt? Natuurlijk niet. En welke ernst moet men toekennen aan fraaie officiële verklaringen over buitenlandse problemen, bij voorkeur met de saus der braafheid overgoten, ais intussen zulke dingen gebeuren? Er is nu een vertegenwoordiger van een handelaar in oud ijzer te Gent voor het voetlicht getreden, die de toestand voor de Britse regering niet zonniger heeft gemaakt door haar vierhonderd verbouwde oude Britse Sherman-tanks aan te bieden. Als zij maar flink betalen wil. Er is ook nog een partij reserve-onderdelen bij, maar de Belgische zakenman heeft niet willen ant woorden op de vraag, of die misschien af zonderlijk naar het buitenland zullen wor den verkocht. Neen neen, hij zal wel wijzer wezen. Als hij de prijzen op de ouwe wapenmarkt kan helpen stijgen zal hij het niet nalaten! Intussen zijn die wapens in een strijd tussen landen, die niet over mo derner oorlogstuig beschikken, nog ten- volle bruikbaar en vergroot hun leverantie dus de oorlogskans aanzienlijk. Men kan bezwaarlijk verwachten dat alle hande laren in oud ijzer (en zij niet alleen) dit ooit zullen begrijpen. Vervuld van de mazzel, van de centen, komen verscheidenen onge twijfeld aan dergelijke gedachten niet toe. Wellicht zijn zij oprecht van mening dat hun mooie beroep zulks ook niet vereist. Er zijn nóg erger dingen in de historie geboekstaafd. Gevallen, waarin kooplieden in landen-in-oorlog oorlogstuig aan de vijand leverden. Dat is eeuwenlang voor gekomen. Het Britse geval met de Valen tine-tanks is alleen gradueel minder erg. In feite is het, evenais die oude zaken: een schandaal. Geen wonder dan ook, dat zelfs in de regeringspartij protesten tegen de regering zijn aangeheven en dat sommige conservatieve bladen een toon hebben aan geslagen, die haar wel bijzonder onaange naam in de oren moet klinken. Des te onaangenamer moet deze klank zijn, omdat de critiek zich niet tot de tanks bepaalt. Van belang is zeker de me ning van een invloedrijk blad als de Daily Telegraph, dat ronduit gezegd heeft dat het kabinet-Eden in de eerste zeven maan den van zijn bestaan zowel aan besluit vaardigheid als in aanzien heeft ingeboet. Men vindt Eden aarzelend, weifelend, on zeker. De Daily Telegraph eist krachtiger beleid vooral op sociaal-economisch ge bied. Het is niet voor de eerste maal, dat in de Britse Pers ongeduld en geprikkeld heid ten aanzien van Eden's bewind blij ken. Nu is het geen benijdenswaardige po sitie waarin hij verkeert, die een man als Churchill moet opvolgen. Alleen al bij diens enorme zelfverzekerdheid en brutale parlementaire behendigheid moet hij ver achterblijven. Maar men heeft dit in Enge land zeer wel voorzien, toen Eden door de conservatieve partij als opvolger werd aangewezen. Men vertrouwde op zijn grote bekwaamheid en zijn ervaring in buiten landse aangelegenheden. Denkelijk dacht menigeen ook, dat hij in lange jaren van nauwe samenwerking met Churchill veel moest hebben geleerd. Misschien heeft hij vooral geleerd: om voor de grote man opzij te gaan telkens als de grote man dit ver wachtte. Misschien is Eden, zelf niet jong meer en verzwakt door ernstige ziekte, te lang nummer twee geweest. Wellicht is het premierschap, de zozeer begeerde kroon op zijn levenswerk, te laat voor hem gekomen. R. P. BONN (DPA-UP). - Een ingezetene van Bonn heeft bij het openbaar ministerie te Bonn tegen het voormalige hoofd van de Westduitse contra-spionnagedienst dr. Otto John een aanklacht wegens veelvoudige doodslag ingediend. Na zijn vlucht naar Groot-Brittannië in 1944 zou John aan de toenmalige Britse premier, Churchill, de plaats van de oefenbasis voor raketwapens in Peenemünde aan de Oostzee hebben verraden. Door de hierop volgende lucht aanvallen door de koninklijke Britse luchtmacht kwamen honderden mensen om het leven. Wie de aanklacht heeft in gediend was niet na te gaan. John, die op 11 december uit Oost- Duitsland terugkeerde, bevindt zich in hechtenis te Karlsruhe, omdat hij van landverraad wordt verdacht. In Peenemünde werden de VI en V 2 raketten gebouwd en beproefd. John vluchtte na de mislukte bomaanslag op Hitler in 1944 via Portugal naar Engeland. Tn Londen werkte hij met de Britse auto riteiten samen in een propaganda-oorlog tegen Hitler-Duitsland. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat hij „geen com mentaar" had op de bewering dat John een agent van de Britten was gedurende de tweede wereldoorlog. PARIJS (Reuter) Edgar Faure, de Franse premier, heeft zich woensdag uit gesproken voor een „regering van nationale eenheid," die alle groepen van socialisten tot conservatieven omvat. Hij zei dit op een lunch van de buitenlandse persvereniging in Parijs. Op de vraag, wie een dergelijke regering zou moeten leiden, zei hij slechts „ik niet." Op de vraag of hij zich verzoenen wilde met Mendès-France zeide hij slechts: „Ik kan geen melk verdragen." De regering van nationale eenheid zou volgens de premier op een urgentieprogram van twee punten grondwetsherziening en oplossing van het Algerijnse vraagstuk moeten worden gevormd. Faure geloofde dat er ruimte was voor een algemene overeenstemming tussen de niet-extremistische partijen. Hij zei, dat men niet te pessimistisch moest zijn wegens het aantal zetels dat door anti-parlemen taire groepen, zoals de beweging van Pou jade, is gewonnen. Toen de oude Nationale Vergadering voor het eerst bijeenkwam, was er 'n „stelselmatige oppositie" van 120 gaullisten en 100 communisten en na de verkiezingen in 1946 was zelfs de commu nistische leider Maurice Thorez, gesteund door de socialisten, kandidaat voor het premierschap. „Alles is nog niet verloren," aldus Faure, „omdat er nu 150 inplaats van 100 communistische afgevaardigden zijn." De premier verklaarde, dat zijn besluit om de Nationale Vergadering te ontbinden niet verantwoordelijk is geweest voor de verkiezingsuitslag. Die is een gevolg van de beperking van het stelsel van lijstver- bindingen, een stelsel waartegen hijzelf gekant is. Het stelsel van lijstverbindingen had de bestaande communistische sterkte verdoezeld, en een vals gevoel van veilig heid geschapen. Wel zei Faure verontrust te zijn over de groei van het anti-parle- mentarisme. Verwijzend naar het „republikeinse front" van Mendès-France en de socialis ten zei Faure, dat het nu de tijd is om een republikeins front te vormen ter hervor ming van de instellingen van de republiek. „Als die instellingen blijven zoals zij nu zijn, zullen we overspoeld worden," aldus de premier, die overigens niet geloofde, dat er gevaar bestond, dat een „Volksfront" met deelneming van communisten gevormd zou worden. Fascist De United Press correspondent te Parijs heeft een exclusief interview gehad met Pierre Poujade, het eerste dat deze nieuwe ster aan het Franse politieke firmament na zijn stembusoverwinning verleend heeft. In dit interview legde Poujade de belofte af dat hij belastingstakingen, werkstakin gen en welke andere soort staking ook zal uitschrijven als Frankrijk zich niet „her vormt." Hij gaf niet precies aan welke hervor ming hij nodig vindt. In de verkiezingen van maandag hebben zijn kandidaten, die in de verkiezingscam pagne gesteund werden door tomaten en eieren en stinkbommen gooiende knok ploegen, 51 zetels gekregen in de 626 zetels tellende nieuwe Assemblee. Het was een overwinning die groter was dan hij zelf voorspeld had. In het interview vertelde Poujade: „Als wij er niet waren geweest, zou het de com munisten nog veel beter gegaan zijn. Ik ben niet van plan wie ook te benaderen. Maar als iemand me benadert, zal ik graag v/at ook met hem bespreken." Op de vraag wat hij te antwoorden had op de beschuldiging, dat hij een fascist is, verklaarde Poujade: „Het kan me geen zier schelen hoe je me noemt. Noem me een fascist als je dat wilt tenslotte hadden die ook wel een paar goeie ideeën. Laten de anderen proberen ons te laten zitten op de rechter vleugel in de Assemblée. Goed. Het komt er niet op aan waar we zitten. Desnoods kunnen we werken zittend in het gangpad. We hebben heel wat aanmoedi ging uit het buitenland ontvangen. In de week voor de verkiezingen ontving ik een stapel brieven uit de Verenigde Staten, Duitsland, Engeland en heel veel ook uit Canada. Ik wil duidelijk maken, dat we niet gewoon een nieuwe RPF (de bewe ging van generaal Charles de Gaulle) zijn. De gaullisten hadden heel wat achter zich en ze hebben het er niet al te best afge bracht. Wij hadden niets achter ons en we hebben het bliksems goed gedaan. Ze zullen nog wat met ons beleven." Einduitslag Wat de einduitslag der verkiezingen be treft, tot dusver is de uitslag van 589 van de 627 zetels bekend. Van de resterende afgevaardigden worden er dertig in Algerië aangewezen, v/aar de verkiezingen met het oog op de onrustige toestand zijn uitgesteld; drie zetels op het eiland Réunion; één (van de vier zetels) in de Franse Soedan en één zetel in Midden-Congo. Bovendien zullen Frans-Oceanië en Nieuw-Caledonië later in deze maand ieder één afgevaardig de aanwijzen. Er zullen geen verkiezingen worden gehouden voor de zetel voor de (voormalige) Franse bezittingen in India, die officieel nog steeds in het Franse parle ment zijn vertegenwoordigd. De vrijwel complete uitslag van de Franse verkiezingen geeft de onderstaande verhoudingen te zien: zetels stemmen Communisten 148 5.426.803 Socialisten 97 3.526.763 Radicalen (alle frac ties) 77 2.919.142 Conservatieven 97 3.008.487 Volksrepublikeinen 72 2.261.676 Sociaal- Republikeinen (oud-gaullisten) 22 893.811 Poujadisten 51 2.413.240 Uiterst rechtsen 3 337.486 Anderen 22 162.893 Totaal ^589 20.950.301 Bij de verkiezing van 544 afgevaardigden in Frankrijk zelf zijn in totaal 21.138.15.9 geldige stemmen uitgebracht tegen 18.850.411 in 1951. Ditmaal is slechts 17,4 percent van de stemgerechtigden niet op gekomen, in 1951 was dit percentage 19,8. De Socialistische Partij houdt op veer tien en vijftien dezer in Parijs een buiten gewoon congres. In het. bijzonder zal van gedachten worden gewisseld over de toe stand, welke door de verkiezingsuitslag is ontstaan. PARIJS (Reuter). De Franse revuester van wereldfaam Mistinguett is overleden. Mistinguett, wier werkelijke naam Jeanne Bourgeois was, is 82 jaar geworden. Zij overleed ten huize van haar broer, te Bougival, bij Parijs. Mistinguett kreeg met Kerstmis een beroerte. Zij was herstel lende, doch liep op Nieuwjaarsdag een dubbele longontsteking op. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Bernard Shaw: De grootste prestaties op alle ge bieden des levens zijn altijd door vrouwen verricht - door middel van mannen. BONN (Reuter/UP) Op het minis terie van Buitenlandse Zaken te Bonn is een Amerikaans-Westduits akkoord ge tekend, dat voorziet in de uitwisseling van patenten en technische ervaringen voor verdedigingsdoeleinden. Met de andere lan den van de Noordatlantische Verdragsor ganisatie hebben de Verenigde Staten reeds eerder dergelijke overeenkomsten gesloten. De eerste militaire leveranties van de Verenigde Staten voor de nieuwe West duitse strijdkrachten zullen slechts bestaan uit lichte wapens en materieel voor de op leiding van de nieuwe strijdkrachten. Eind januari komt de eerste zending aan. aldus werd te Bonn vernomen. Amerikaanse in structeurs beginnen op 15 januari te An- dernach met hun opleidingscursus voor het leger en te Landsberg en Fürstenfelds- brück met die voor de luchtmacht. Een soldaat tweede klasse van het West duitse leger zal maandelijks 203.20 mark soldij krijgen. De generaals zullen een jaar inkomen hebben van 33.600 mark. De eer ste groep soldaten van het nieuwe West duitse leger is met een Superconstellation van de Lufthansa in New York aange komen. De 38 officieren en onder-officie ren zullen een militaire opleiding ont vangen. Zij waren in uniform. Generaal-majoor Joseph S. Bradley, de nieuwe chef van de Amerikaanse mili taire hulpverleningsmissie in Duitsland, heeft medegedeeld dat de Westduitse strijdkrachten pas in April een flink aan tal moderne Amerikaanse tanks, kanonnen en vliegtuigen zullen krijgen. West-Duits- land zal geen verouderd materiaal krijgen maar wapens die in gebruik zijn bij de Amerikaanse strijdkrachten of de strijd krachten van andere NAVO-landen. West- Duitsland zal eerst lichte wapens krijgen. De latere leveringen zullen gelijk op gaan met de uitbreiding van de sterkte der strijdkrachten. Pas in April zal West- Duitsland zoveel mannen onder de wape nen hebben dat het zin zal hebben zwaar der materieel te leveren. Volgens Westduitse gegevens zal de sterkte van de strijdkrachten in ApriJ 24.000 man zijn, te weten 6000 vrijwilligers en 18.000 mannen van de grensbewakings- politie, die naar het leger zullen overgaan. Bradley -weigerde te bevestigen dat de Amerikaanse regering West-Duitsland de volledige uitrusting van zes tankdivisies en materieel voor de gedeeltelijke uitrus ting van een kleine luchtmacht en een kleine kustmarine, een en ander ter waar de van een miljard dollar, zou schenken. West-Duitsland zal materieel ontvangen dat het zelf nog niet kan vervaardigen, zoals moderne tanks, kanonnen en vlieg tuigen. Voor vrachtauto's en jeeps zal West-Duitsland zelf zorgen. Een deel van het oorlogsmaterieel ligt al gereed in West-Duitsland en Frankrijk in opslagplaatsen van de Amerikaanse strijdkrachten. Een deel ervan is gebruikt door uit Oostenrijk teruggetrokken Ame rikaanse strijdkrachten. Er zal ook ma terieel uit de Verenigde Staten komen. Het ligt volgens Bradley niet in het voor nemen West-Duitsland nu al te voorzien van geleide projectielen van de types Nike en Corporal of van het nieuwe atoomkanon van 280 mm. De levering van oorlogsmaterieel aan West-Duitsland geldt voorlopig voor een jaar. In de loop van het laar zal blijken of West-Duitsland wellicht zelf de pro ductie van een deel van het benodigde oorlogsmaterieel ter hand kan nemen. Men zal dan ook onderzoeken of West- Duitsland zal kunnen gaan betalen voor verdere leveringen. De Amerikaanse opleiding van West duitse militairen zal een uitsluitend tech nisch karakter hebben. Amerikaanse in structeurs zullen Westduitse militairen oefenen in het gebruik van moderne wa pens. Zij zullen geen onderwijs geven in Amerikaanse oorlogsvoeringsmethoden. De opgeleide West-Duitsers zullen optre den als instructeurs. Zij krijgen hun op leiding aan kaderscholen van leger, lucht macht en marine van Amerika in West- Duitsland. Enkelen krijgen een opleiding in de Verenigde Staten. Volgens Bradley moet een nieuwe West duitse luchtmacht van de grond af opge bouwd worden, gezien de vooruitgang in de afgelopen tien jaar in de militaire lucht vaart. Uit Bradley's uitlatingen valt op te maken dat vermoedelijk vliegers in de Het is stil op de trawlerkade in IJmuiden. Drieëntwintig treilers zullen niet voor maandag uitvaren. Met deze staking willen de vissers kracht bijzetten aan hun looneisen. (Telefonisch van onze correspondent in Genève) De Nederlandse en Indonesische ministers zijn er ook woensdag, tijdens hun derde informele gesprek, niet in geslaagd „de touwtjes aan elkaar vast te knopen". In het even korte als weinig zeggende communiqué, dat na afloop van de ontmoeting in het Batiment Electoral aan de journalisten werd voorgelezen, wordt slechts geconsta teerd dat er „naast punten van overeenstemming geschilpunten bestaan die nader overleg noodzakelijk maken". Dit nadere overleg begon vanmorgen in het Batiment Electoral. Zowel van Indonesische als van Nederlandse kant wordt erkend dat de con ferentie nu ook op ministerieel niveau in een gevaarlijk stadium is geraakt. „De situa tie is kritiek maar niet hopeloos", zo karakteriseerde een lid van de Nederlandse delegatie de stand van zaken. Het is niet uitgesloten, dat men de besprekingen een gunstiger verloop zal trachten te geven door van beide zijden wat water bij de wijn te doen. De grootste belangstelling is gisteren uiteraard uitgegaan naar de Indonesische minister van Financiën prof. dr. Sumitro, wiens late komst al zoveel pennen in be weging heeft gebracht en die vooral door de Indonesiërs naar voren wordt geschoven als de voornaamste tegenspeler van minis ter Zijlstra in het financieel-economische overleg. In de zitting van gisteren heeft hij zich weliswaar nog wat op de achtergrond gehouden maar men verwacht dat hij van daag een meer uitvoerige toelichting zal geven op de Indonesische plannen inzake buitenlandse investeringen. Tijdens het gesprek, dat onder voorzitter schap van minister Anak Agung woensdag plaats vond, is men niet veel verder geko men dan een nuchtere vaststelling van het feit, dat men eigenlijk op de zelfde punten is vastgelopen als de missie Sunar- jo het vorig jaar in Den Haag. De kwestie waar alles om draait, is de vraag of de Nederlandse rechten en con cessies (afd. A van de financieel-economi sche R.T.C.-akkoorden) onder de nationale wetgeving moeten worden geregeld. Over dit onderwerp is eigenlijk alles gezegd wat er over te zeggen valt. De Nederlanders zijn niet bereid hun belangen prijs te ge ven, in afwachting van een wetgeving die nog maar nauwelijks op papier staat en die bovendien door een toekomstige rege ring zonder meer krachteloos gemaakt zou kunnen worden. Het probleem van de investeringen is dan ook nooit een zuiver technische kwes tie geweest. Het is vooral in Indonesië een politieke kwestie, die wordt gekenmerkt door een wat overdreven maar daarom psychologisch wel verklaarbare angst voor iedere „inbreuk op de souvereiniteit". In Nederland liggen de stukken vrij eenvou dig: het overgangsrecht behoort voor wat betreft de oude concessies tenvolle te wor den gehandhaafd. De Nederlanders beroe pen zich hierbij op het volkenrechtelijk be ginsel, dat bij sta tenop vol ging de nieuwe staat de verplichtingen van de oude over- ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARIEM'TEL 13439 FERD.'B0LSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 Verenigde staten zullen worden opgeleid. Regenjassen met uitritsb. voering r-CCCCCODOXWXOOCCCCOOCOOOCWX)OC<XXWX>OOCCCCOOCOCOClCOOC q Toen woensdagmiddag de Indonesische 8 minister van Financiën, prof. Sumitro, S op het vliegveld Cointrin te Genève aangekomen icas, werd hem door een 8 journalist de vraag gesteld of hij al een 8 oplossing in gedachten had voor de k gerezen moeilijkheden bij de financieel- q economische besprekingen. Prof. Sumi- ïj tro glimlachte en vroeg: „Zijn er dan moeilijkheden? xx>ocoooodoooc>50ooooooooocooooooooocxx)ooooooooooooocxxxo neemt. De vraag of in deze en andere gevallen het volkenrecht moet prevaleren boven de nationale wetgeving, heeft ook in 1954 een punt van uitvoerige discussies uitgemaakt. Men heeft toen dit primaat zowel in de preambule van het protocol als in de brief wisseling LunsSunarjo uitdrukkelijk vastgelegd. Dat men ditmaal een zelfde oplossing zal bereiken is echter zeer twij felachtig. Vooral als men bedenkt dat het juist de Masjumi is geweest, die zich het vorig jaar tegen deze regeling heeft uitge sproken; met het oog op de zwakke positie van de regering Harahap is het duidelijk dat Anak Agung met meer winst thuis wil komen dan de missie-Sunarjo indertijd. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, mr. Anak Agung Gde Agung, heeft gisteravond kennelijk als voorberei ding op zijn bezoek aan Londen de Britse. Amerikaanse en Indiase ambassadeurs een' diner aangeboden op het Indonesische ge zantschap in Bern. Aan dit diner zaten van Indonesische zijde behalve Anak Agung ook de ministers Roem en Leimena aan. GENèVE (AFP) De ministeriële bijeen komst van de ministers ter Nederlands- Indonesische conferentie, die hedenmorgen om 11 uur in Genève zou worden gehouden, is uitgesteld tot vanmiddag half 4. Het verzoek van de Indonesische delega tie, de informele bijeenkomst uit te stellen, wordt in conferentiekringen in Genève op gevat als een aanwijzing, dat de tot dusver aan de dag getreden geschillen moeilijker te overbruggen zjjn dan wel wordt ver ondersteld. De Indoneeische delegatie heeft vanmorgen bijna drie uur afzonderlijk ver gaderd en na afloop daarvan zeiden Indo nesische delegatieleden, dat „hoewel er nog wel een kans is op een oplossing van de problemen, dit zeer moeilijk zal zijn." Inmiddels wordt van Indonesische zijde vernomen, dat het in de bedoeling ligt in ieder geval deze week tot een definitieve beslissing te komen. Het K.N.M.I. deelt mede: Op het noordelijke deel van de Atlanti sche oceaan trekt een diep depressiegebied langs Groenland naar het noordoosten. Rond deze depressie stromen hoeveelheden uit Canada afkomstige zeer koud? lucht. Het Nederlandse weerschip „Cumulus", dat in het zeegebied ten westen van IJsland op post ligt. meldde een langdurige storm bij temperaturen van 3 tot 5 graden onder het vriespunt. De begrenzing van de koudere lucht na dert de Britse eilanden en zal zich lang zaam in oostelijke richting blijven bewe gen, maar Nederland niet vóór vrijdag avond kunnen bereiken, zodat het neve lige en rustige weer nog voortduurt. (van hedenmorgen 7 uur) toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome w wnw o nw zzw onbewolkt mist mist motregen licht bew. geheel bew. zzw mist nevel nevel onbewolkt mist nevel onbewolkt motregen nevel nevel nevel nevel licht bew. motregen licht bew. onbewolkt nno windstil windstil nno zzo z nw nw windstil zzw no n zo w windstil nno re d temp. O 41 2s 0 -8 0 -6 0 5 0,1 7 0 5 0 -1 0 -1 0 -2 0 0 0 -1 0 1 0 4 0 3 2 -0 0 -0 0 -1 0 1 0 -4 0 2 0,1 -5 0 1 0 z 2 0 Den Helder geheel bew. zwakke Ypenburg onbewolkt windstil -1 0 Vlissingen onbewolkt zw. ono 0 0 Eelde geheel bew. zwakke w 4 0 De Bilt licht bew. windstil -3 0 Twente mist windstil 1 0 Eindhoven mist zw. ozo -2 0 Vlv.Z.-Limb. onbewolkt zw. ono -2 0 Neerslag laatste 24 uur. NEVELIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van don derdagavond tot vrijdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Nevelig of mistig, overwegend droog weer. Weinig wind. Vannacht vrijwel nergens vorst. Morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als van daag. 6 januari Zon op 8.49 uur, onder 16.46 uur. Maan op 2.39 uur, onder 12.13 uur. Maanstanden 13 jan. 401 uur: nieuwe maan 20 jan. 23.58 uur: eerste kwartier 27 jan. 15.40 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 5 januari Hoog water: 9.07 en 21.35 uur. Laag water: 5.26 en 17.02 uur. Vrijdag 6 januari Hoog water: 10.05 en 22.41 uur. Laag water: 5.26 en 17.57 uur. xxxxoooont***" XV* nt* O».*. joooooqooooooooo

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1