Nieuwe betogingen tegen het pact van Bagdad in Jordanië Weerbericht Dulles geeft uiting aan grote bezorgdheid OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Eden zal met Eisenhower over het Midden-Oosten spreken B-36 vloog met een werkende atoomreactor boven Texas Regering Hasjim dient haar ontslag in President Eisenhower terug in Washington President van Liberia Het woord is aan Gemeenschappelijke politiek geboden AlLeen proefneming, geen aandrijving Prof. mr. P. A. J. Losecaat Vermeer overleden Communisten ontslagen bij Westduits bedrijf 70e JAARGANG No 156 MAANDAG 9 JANUARI 1956 300e JAARGANG No 1 Vlagincident Vernielingen Jee rlUKKlo befrnycu rnj! Nog geen beslissing over zijn kandidaatstelling Koningin en prinsessen op weg naar Nederland Indonesisch Nederlander in Bandoeng vermoord Stafchef der Indonesische marine in Stockholm Lagerhuis heeft andere oude hoge hoed gekocht Vader redt kinderen uit brandende woonark Kubitschek gaat, via Den Haag, toch naar Londen Drieling in Vlaardingen Daggeldrente verhoogd van 1 tot IV2 percent Fietser na botsing overleden Merapi blijft gevaarlijk De winter zet door Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat Ü3, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendapiein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman AMMAN (Rcuter/AFP) De nieuwe regering-Ibrahim Hasjim van het Hasjcmleti- sche koninkrijk Jordanië is afgetreden en in het gehele land is de noodtoestand afge kondigd na bloedige protestbetogingen tegen aansluiting van Jordanië bij het pact van Bagdad. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft zondag de Jordaanse zaakgelastigde in afwezigheid van de ambassadeurontboden en zUn „grote bezorgdheid" geuit over de ongeregeldheden waardoor Amerikaanse levens in gevaar zijn gebracht en Amerikaanse eigendommen beschadigd. Dulles verzocht de Jordaanse regering maatregelen te nemen om Amerikaanse burgers en eigendommen te beschermen tegen gewelddaden van betogende menigten. De minister gaf eveneens uiting aan zijn bezorgdheid over de „onwaardige houding van Jordaanse menigten, die de Amerikaanse vlag beledigden". Zaterdag en zondag zijn in Jordanië be togingen tegen het militaire verdrag van Bagdad gehouden die door militairen van het Arabische legioen uiteen werden ge jaagd. Eén persoon werd gedood. Drie an deren werden gewond. Een woordvoerder van de regering verklaarde zondagavond, dat het weer rustig was en dat de veilig heidstroepen de toestand meester waren. Voor Amman, de hoofdstad, het Jordaanse gedeelte van Jeruzalem en Ramallah, twin tig kilometer ten noorden van deze stad, is een uitgaansverbod van kracht. Volgens in Damascus ontvangen berich ten is zondag een aantal communisten in verscheidene delen van Jordanië gearres teerd. Volgens radio Damascus is Samir Rifai, vice-premier en voormalig premier, begonnen met besprekingen over de vor ming van een nieuwe regering. De Jor daanse regeringsradio waarschuwde de be volking tegen oproerkraaiers, die beweren de rechten van het land te verdedigen, maar in werkelijkheid worden betaald en geleid door „buitenstaanders, wier enige doel is Jordanië's bestaan te ondermijnen". Volgens de Israëlische radio werd Zater dag in het Jordaanse deel van Jerazulem gevuurd op betogers, die naar het Ameri kaanse consulaat optrokken. De Ameri kaanse vlag werd verwijderd en verbrand. Duizenden Jordaniërs namen deel aan betogingen in geheel Jordanië. Alle bui tenlandse ambassades en legaties die de vorige maand door betogers waren aange vallen, werden streng bewaakt, aldus de Israëlische radio. Volgens radio-Cairo eisten de betogers voor de regeringsgebouwen te Amman luidkeels verwerping van „imperialistische verdragen" en zuivering van het Arabische legioen van Britse officieren. De betogers, onder wie vele studenten en meisjes, eisten verder nieuwe verkiezingen. De politie be geleidde de demonstranten. Amman was zaterdagavond in het duis ter gehuld daar de stroomvoorziening in de meeste hoofdstraten van de stad was ver broken. Kantoren van de UNRWA (de hulporganisatie van de UNO voor Arabi sche vluchtelingen) werden vernield. Vol gens een verklaring van de Jordaanse re gering werden een Amerikaans verken ningsvliegtuig en een Amerikaans bureau in brand gestoken. Ook een Britse bank werd aangevallen. Volgens radio-Cairo zouden dorpen en steden in Noord- en Zuid-Jordanië ge dreigd hebben met afscheiding en aan sluiting bij Syrië of Saoedi-Arabië, beide ADVERTENTIE BARTELiORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERO. B0LSTR 48 A DAM TEL. 717162 DUFFEL MONTY COATS 59.50 KEY WEST, (Reuter/UP) President Eisenhower heeft meegedeeld, dat hij nog niet heeft besloten of hij zich herkiesbaar zal stellen als president. Hij hield in Key West zijn eerste persconferentie na de hart aanval op 24 september. De president heeft twaalf dagen in Florida vertoefd op advies van zijn artsen. Hij Is gisteren in Washing ton terug gekeerd om zich weer volledig aan het presidentschap te wijden. In een televisie programma zei de afge vaardigde Seott, voormalig voorzitter van het nationaal comité der republikeinse Partij, dat Eisenhower er verstandig aan doet, zijn beslissing geheim te houden. Scott zei, dat Eisenhower zo meer kans heeft zijn regeringsprogramma door het Congres aan genomen te krijgen dan wanneer hij al laat weten, of hij zich al dan niet kandidaat stelt. Vandaag zal Eisenhower een programma van negen punten over de landbouw aan het Congres voor leggen, waarin een sub sidie wordt voorgesteld op kleinere ver bouw, ten einde de landbouwoverschotten te voorkomen. Het ontwerp is door Ezra T. Benson, de minister van Landbouw op gesteld. tegenstanders van het verdrag van Bagdad. Vertegenwoordigers van alle politieke partijen, vakorganisaties, handelsgenoot schappen en studentenverenigingen in Jor danië hebben zich tegenstanders verklaard van alle „buitenlandse verdragen". Zij heb ben besloten, het land vrij te maken van buitenlandse invloeden door met de an dere Arabische staten samen te werken, „die ook tegen buitenlandse verdragen en het imperialisme zijn". Zij zijn het er over eens, dat het „gestolen deel van Palestina" INNSBRÜCK (United Press) Koningin Juliana is zondagavond, vergezeld door haar drie dochters Beatrix, Irene en Mar griet, uit het Oostenrijkse wintersportoord St. Anton vertrokken naar Nederland. BANDUNG (PIA - per luchtpost) Een afschuwelijke moord is gepleegd op de 52- jarige eigenaar van de aan de Djalang Bra- ga te Bandung gelegen foto- en radiohandel „Cine-Radio", de heer J. F. W. de Kort. Het misdrijf werd ontdekt door een voor bijganger, die omstreeks 7 uur bloedsporen zag voor de deur van de woning van de heer De Kort. Hij waarschuwde een op Braga surveillerende agent van de ver keerspolitie, die op zijn beurt de recherche alarmeerde. Een inspecteur van politie for ceerde de deur en vond aan de voet van een nog geheel opgetuigde kerstboom het lichaam van de heer De Kort, een Indone sische staatsburger van Nederlandse af komst. Het lichaam vertoonde een diepe steekwonde in de buik en aangenomen moet worden, dat het slachtoffer korte tijd na het toebrengen van de verwonding aan bloedverlies is overleden. Naar de daders wordt een onderzoek ingesteld. moet worden heroverd op Israel en dat de Palestijnse vluchtelingen naar hun haard steden moeten terugkeren. Zaterdag werd een algemene staking af gekondigd uit protest tegen de beslissing van de raad voor de grondwet, dat de par- lementsontbinding door koning Hoessein onrechtmatig is geweest. In alle steden en dorpen bleven winkels gesloten. Voor de tweede maal in enkele weken heeft Jordanië zich gekant tegen aanwezig heid van een Egyptische journalist op Jor daans gebied. Zaterdag werd de correspon dent van het Egyptische blad „Al Goem- hoeria", Zakaria Chalifa, uitgewezen. In Damascus hebben duizenden studen ten sympathiebetogingen met de Jordaniërs gehouden. De agitatie der Jordaniërs heeft reeds tot de val van twee Jordaanse re geringen geleid. De tussentijdse regering van Hasjim is slechts achttien dagen aan het bewind geweest. Intussen wankelt ook de Libanese regering. Een aantal ministers dreigt met ontslag omdat premier Rasjid Karam eigenmachtig zou hebben gestreefd naar een defensieverdrag met Syrië zonder eerst de ministerraad te raadplegen. Een dergelijk verdrag zou passen in het stelsel van defensie-verdragen dat Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië hebben gesloten na de ondertekening van het pact van Bag dad waartegen die landen gekant zijn. President William V. S. Tubman van de negerrepubliek Libe ria op de westkust van Afrika knielt in de Centennial Hall in zijn hoofdstad Monro via om een gebed uit te spreken. Tubman is voor vier jaar her kozen als president van de staat, die in de vorige eeuw werd gesticht door slaven die in de zuidelijke Amerikaanse staten waren vrijgelaten. De staatsinrichting komt overeen met die van de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Liberia geniet de laatste tijd de bijzon dere belangstelling van de Sovjet-TJnie. Volkov, de voorzitter van de Eerste Kamer van het Sovjet-parle ment heeft de inhul diging van Tubman met een delegatie bij gewoond en hij heeft de negerrepubliek na- mens de Sovjet-rege ring alle mogelijke economische en des kundige hulp toege zegd. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Yge Foppema Er is geen einde aan de voort schrijdende kracht der oorlogs middelen, maar er komt een einde aan datgene wat vernield kan worden. In het Waldorf Astoria hotel te New York hebben prins Rainier van Monaco en de filmster Grace Kelly hun verloving met een bal gevierd. Het gelukkige paar brengt hier een toast uit ophet gelukkige paar. LONDEN (Reuter-UP-AFP) Het ziet er naar uit, dat op de besprekingen, die premier Eden van Groot-Brittannië eind januari te Washington met president Eisen hower zal voeren, de toestand in het Mid den-Oosten het voornaamste onderwerp zal zijn. Britse en Amerikaanse diplomaten zyn van mening dat, nu de Sovjet-Unie bezig is haar invloed in dit strategisch belangrijke gebied, waarin zich bovendien veel olie bevindt, uit te breiden, het een eerste vereiste is dat een regeling wordt gevonden voor het geschil tussen Israel en zijn Arabische buurstaten. Evelyn Shuckburgh, de autoriteit van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken betreffende het Midden-Oosten, gaat deze week naar Washington, om de besprekin gen in te leiden. De gegevens, die Shuck burgh mee neemt, zijn door de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd verkregen na de beraadslagingen, welke hij te Londen met de voornaamste Britse diplomatieke vertegenwoordigers in het Midden-Oosten heeft gehouden. Wel ingelichte bronnen hebben gezegd, dat uit de diplomatenconferentie als voornaamste punt naar voren is gekomen de noodzaak van een gezamenlijke.gecoördineerde Brits- Amerikaanse politiek voor het Midden- Oosten. Vertegenwoordigers van de landen, die het verdrag van Bagdad hebben onder tekend, zijn inmiddels in de hoofdstad van Irak bijeen ter bespreking van „geheime" politieke rapporten. Economische deskun digen begonnen aan de opstelling van een agenda voor de economische raad van de organisatie. President Tito van Joegoslavië heeft, vol gens het Joegoslavische persbureau Tan- joeg, voor zijn vertrek uit Egypte op een persconferentie het verdrag van Bagdad veroordeeld. Het verdeelt volgens Tito de volken van het Midden-Oosten en vormt geen enkele verdediging tegen wie dan ook. STOCKHOLM (Reuter/A.F.P.) De staf chef van de Indonesische marine, Subiakto, is uit Brussel in Stockholm aangekomen. Subiakto wordt vergezeld door zijn echtge note en door een militaire delegatie van vijf personen. De delegatie, die onder lei ding van Subiakto een studiereis door Europa maakt, zal in Zweden de wapen fabrieken in Bofors en de marinebases be zoeken. Woensdag zal de delegatie zich naar Londen begeven. FORT WORTH (United Press) De Amerikaanse luchtmacht heeft tezamen met de Convair vliegtuigfabrieken te Fort Worth in Texas, meegedeeld dat een inter continentale bommenwerper van het type B-36 met een atoomreactor aan boord in december een proefvlucht boven Zuid westelijke Amerikaanse staten heeft ge maakt. Deze proef werd genomen om vast te stellen of een vliegtuig door een kern reactor kan worden aangedreven. Deze mededeling is uitgelokt door het bericht in een dagblad in Albuquerque (Nieuw Mexico), dat een B-36 boven Texas en Nieuw Mexico gevlogen had „moge lijkerwijs voortgedreven door een atoom- reactor". Volgens het communique is de reactor niet in werking geweest tijdens het op stijgen en dalen, doch uitsluitend zolang het toestel vloog boven van tevoren daar toe uitgezochte woestijngebieden, waar een maximum aan veiligheid kon worden be reikt. Er bestond geen gevaar voor een atoomexplosie als gevolg van een even tueel ongeluk met het vliegtuig. Er zijn in december talrijke geslaagde vluchten ge maakt. De machine bevindt zich nu in de Convair fabriek te Fort Worth om te wor den voorbereid op nog meer proefvluchten. „De reactor wordt onder andere gebruikt om een onderzoek in te stellen naar de beschermingsmogelijkheden tegen straling en om de uitwerking van straling op vlieg tuigen en materialen alsmede om de kern- splitsingsapparatuur die voor vliegtuigen bruikbaar is verder te ontwikkelen. De politie en plaatselijke autoriteiten waren op de hoogte van de proefvluchten. Ver dere ontwikkelingen zullen te gelegener tijd worden aangekondigd. De Amerikaanse minister van de Lucht macht, Quarles, heeft te Manilla, de hoofd stad van de Philippijnen gezegd, dat er geen plannen bestaan om bommenwerpers om te bouwen zodat zij door atoom energie voortgestuwd zouden worden. Hij liet uitkomen, dat de proefvluchten slechts een onderdeel vormen van een heel pro gramma van proeven op het gebied van voortstuwing door atoomenergie. Dwight D. Eisenhower Tito zeide ook nog, geen verlangen te hebben om tussen Egypte en Israel te be middelen, doch hij hoopt, dat de vrede in dat deel van de wereld zou heersen, zodat de volken in dat gebied zich met succes zouden kunnen ontwikkelen. OSOOOCOOOOOCXXCOOOCCXXXXJCCCOCOCOCOOCOCCOOOCXXlOOOCOOOOC.r»' LONDEN (AFP). - De onooglijke hoge c' hoed waarmee de leden van het Britse 8 Lagerhuis, die een kwestie van proce- H dure aan de orde willen stellen, zich moeten tooien, wordt vervangen door - 8 een geschikter hoofddeksel, zo heeft de 8 waarnemende voorzitter. Sir Charles Mac Andrew, medegedeeld. Leden van - 8 het huis hadden geklaagd over de ou-8 ,8 derdom van het tot dusver gebruikte hoofddeksel. Vele hoedenzaken hadden 8 aantnedinpen gedaan voor een nieuwe J 8 hoed, maar op deze aanbiedingen kon men niet ingaan. Sir Charles heeft van 8 een „gentleman" een ongebruikte hoge 8 hoed, die kort voor de oorlog voor zes 8 pond was gekocht, voor twee pond ster- 8 8; ling overgenomen. Sir Charles heeft de 8 naam van de „gentleman" niet genoemd. X xooocxxoooooooooooooocooooocooooooooooooooooooooooooocx> In de ouderdom van 67 jaar is vannacht in Den Haag: plotseling overleden de raads heer in de Hoge Raad der Nederlanden prof. mr. P. A. J. Losecaat Vermeer. De teraardebestelling zal geschieden donder dagochtend om elf uur op de Algemene Begraafplaats aan de Kcrkhoflaan te Den Haag. Pieter Antonie Jacobus Losecaat Vermeer werd op 11 mei 1888 te Winschoten ge boren. Na het gymnasium te Haarlem te hebben doorlopen studeerde hij aan de rijksuniversiteit te Leiden rechtsweten schappen. In 1913 promoveerde hij op een proefschrift „Wil en Verklaring bij Over eenkomsten" cum laude tot doctor in de rechtswetenschappen. Na twee jaar de ad vocatenpraktijk in Haarlem te hebben uit geoefend begon mr. Losecaat Vermeer een loopbaan bij de rechterlijke macht. Hij werd in 1914 ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht in Almelo, in 1920 rechter te Tiel. Twee jaar later verliet hij de rechterlijke macht om het ambt van hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam te aanvaarden. Hij do ceerde daar inleiding tot de rechtsweten schappen en beginselen van het burgerlijk Recht, Handelsrecht en Faillissements- reciht. Hij bekleedde dit hoogleraarschap tot 1940, waarbij hij sinds 1928 tevens raadsheerplaatsvervanger was in het ge- raadsiheer-plaatsvervanger was in het ge- Losecaat Vermeer benoemd tot raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden. Prof. Losecaat Vermeer heeft verschei dene werken op juridisch gebied gepubli ceerd. Sinds 1916 was hij redacteur van de .Nederlandsche Jurisprudentie". (Van onze correspondent in Bonn) De directie van de Dortmunder West- falenhütte een van de grootste Westduitse ondernemingen in het Ruhrgebied, heeft twee communistische leden van de bedrijfs- raad op staande voet ontslagen. In het be gin van december hadden de communisten victorie gekraaid omdat zij bij de verkie zingen zetels hadden veroverd. Een aanzienlijk percentage van de kan didaten was alleen maar gekozen, omdat de overige werklieden ze persoonlijk sym pathiek vonden, zodat politieke overwegin gen hierbij op de achtergrond bleven. ^Te voren hadden de socialisten in de bedrijfs raad een overweldigende meerderheid van 21 zetels gehad. De twee communistische leden van de bedrijfsraad, die thans hun congé gekregen hebben, voelden zich blijk baar door de jongste gebeurtenissen over het paard getild, want zij hebben het ge presteerd de president van de communis tische Oost-zóne, Wilhelm Pieck, ter ge legenheid van zijn tachtigste verjaardag op 3 januari uit naam van alle 15.000 mensen, die bij de Westfalenhütte aan het werk zijn, de beste gelukwensen benevens een ge schenk aan te bieden. De directie van de onderneming te Dortmund is daarover ten zeerste verbolgen en verklaarde, dat zij de gedragswijze van de beide communisten volstrekt niet kon dulden, omdat het niet aanging het hele bedrijf op dusdanige wijze in partijpolitieke aangelegenheden te be trekken. Met de door dit ontslag opengevallen twee plaatsen in de bedrijfsraad zijn nu de socia listen gaan strijken. Een van de thans ont- lagen communisten was al 33 jaar lang in het bedrijf. In de woonark van de familie R. Visser in de Bladderswijk te Oranjedorp (bij Em- men) is zaterdagavond brand uitgebroken op een ogenblik dat de drie kinderen van twee tot vier jaar alleen waren. Onmiddellijk na het ondekken van de brand werden de ouders die bij buren op visite waren, gealarmeerd. De vader drong de brandende woonark binnen door een gat, dat hij in het dak hakte. Hij vond zijn drie kinderen bewusteloos naast de bedden op de grond liggen en slaagde er in, hen aan de wal te brengen. Het oudste kind moest bijgebracht wor den met behulp van een zuurstofapparaat van de gealarmeerde Emmense brandweer. Alle drie de kinderen zijn met rookvergif tiging in het ziekenhuis van Emmen opge nomen De woonark brandde vrijwel geheel uit. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een petroleumlamp die de ouders hadden laten branden. WASHINGTON (United Press). Vol gens leden uit de naaste omgeving van Juscelino Kubitschek, de aanstaande pre sident van Brazilië, zal Kubitschek van avond per vliegtuig uit New York naar Den Haag vertrekken. Vandaar zal hij zich naar Londen begeven. Het staat nog niet vast wanneer hij in de Britse hoofdstad wordt verwacht. Maar eerder was als da tum van aankomst in Londen 11 januari opgegeven. Daarna staan bezoeken op het program aan Brussel, Parijs, Bonn, Rome, Madrid en Lissabon. In een vraaggesprek heeft Kubitschek gezegd de hoop te koesteren dat zijn bezoek aan Europa leiden zal tot goede politieke en commerciële betrekkingen met Brazilië. Kubitschek zal zijn opwachting maken bij Koningin Elizabeth en de gast zijn van Sir Anthony Eden. Eerst zou het bezoek aan Londen niet doorgaan „wegens tijdge brek". Men vermoedt echter dat het bezoek werd afgezegd omdat Kubitschek niet ten paleize was genodigd. Het gezin van de heer A. J. Haddeman te Vlaardingen is vermeerderd met de ge boorte van een drieling, namelijk een jon gen en twee meisjes. Cornelia, Pieter-Dirk en Suzanne wegen respectievelijk 1900, 2450 en 2210 gram. Moeder en kinderen maken het uitstekend. Met ingang van heden is de daggeldrente van 1 percent op lllt percent gebracht. Dit is een zeer drastische verhoging, die een teken is van de sterk toegenomen spanning op de geldmarkt. Zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven is op de Loosduinseweg een per sonenauto, bestuurd door de 33-jarige A. N. M. uit Monster, in botsing gekomen met de 64-jarige fietser G. R. uit Den Haag. De fietser kwam op de motorkap terecht. Met enkele wonden aan het hoofd is R. opgenomen in het ziekenhuis aan het West einde, waar hij is overleden. De autobestuurder, die aan gelaat en ogen gewond was door glasscherven, is eveneens in het ziekenhuis aan het West einde opgenomen. DJAKARTA (ANP) Het hoofd van de vulkanologische dienst in Djokjakarta, Surjo, heeft verklaard, dat de Merapi nog zeer gevaarlijk is. Hij zei, dat de toestand is zoals in 1954, toen meer dan honderd mensen werden gedood, doch hij voegde h:eraan toe, dat, indien er een uitbarsting komt, deze ernstiger zal zijn dan de vorige keer. Deskundigen zijn intussen met „walkie- talkies" de gevaarlijke zone binnengegaan. De dorpen aan de noodloostelijke kant van de vulkaan worden het meest bedreigd. Bruggen en wegen worden versterkt om vlugge evacuatie op grote schaal mogelijk te maken. Een dikke aslaag bedekt grote delen van het gebied bij de vulkaan. Op sommige plaatsen is de aslaag vijf centi meter dik. DE BILT: Gedurende het weekeinde heeft zich een belangrijke wijziging in de alge mene circulatie voltrokken. Het hogedruk- gebied boven Rusland is iets afgenomen en de verbinding met het Atlantisch maximum die over onze omgeving liep, is totaal ver dwenen. Er is op de Noordzee een depressie ontstaan, die ons sneeuw gebracht heeft en nu over Oost-Engeland naar het zuiden trekt. Ook op de Middellandse Zee en de Golf van Biscaye is de luchtdruk laag geworden, zodat in onze omgeving zuidoostelijke win den gaan overheersen. De eerste paar dagen zal er in elk geval lucht naar ons land gevoerd worden, waarin over het algemeen lichte vorst heerst. Bij nachtelijke opkla ringen kan boven het thans ontstane sneeuwdek zelfs wel matige vorst optreden. Wel bevond er zich maandagmorgen een buitengewoon actieve depressie ten zuiden van IJsland, maar deze koerst naar het zuid zuid oosten en zal ons niet beïnvloe den. De winter zet dus door. (van hedenmorgen 7 nnr) weers- w 1 S UB "C d toestand ri t. S z.5 Helsinki sneeuw zo -11 0.3 Stockholm ij zei zo -3 0,4 Oslo geheel bew. 0 -4 9 Kopenhagen geheel bew. ozo -0 0 Aberdeen onbewolkt wnw -4 4 Dublin onbewolkt w -5 1 Londen sneeuw nnw 0 1 Amsterdam sneeuw 0 0 1 Brussel sneeuw windstil -0 1 Parijs geheel bew. wzw 1 5 Bordeaux geheel bew. windstil] 0 0 Grenoble geheel bew. windstil 1 0 Nice lichte regen n 5 0 Berlijn geheel bew. ozo 2 0 Frankfort geheel bew. windstil 0 0 München zwaar bew. zo -7 0 Zürich zwaar bew. windstil -2 0 Genève zwaar bew. 0 Locarno sneeuw windstil -1 0,3 Wenen nevel zo -1 0 Innsbruck licht bew. windstil -9 0 Rome zwaar bew. 0 4 0 Den Helder geheel bew. matige zo 1 1 Ypenburg sneeuw mat. ozo 0 2 Vlissingen licht bew. matige zo 0 0,2 Eelde geheel bew. zw. ozo -2 4 De Bilt sneeuw zw. ozo 0 1 Twente geheel bew. zw. ozo -1 0,3 Eindhoven sneeuw mat. ozo -1 3 VTv.Z.-Limb. sneeuw matige 0 -1 4 Neerslag laatste 24 uur. WINTERWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maan dagavond tot dinsdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk sneeuw, maar later ook enkele opklaringen. Tot matig of vrij krachtig toenemende zuidoostelijke wind. Over het alge meen lichte vorst. 10 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.51 uur. Maan op 6.46 uur. onder 14.40 uur. Maanstanden 13 jan. 4.01 uur: nieuwe maan 20 jan. 23.58 uur: eerste kwartier 27 jan. 15.40 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmulden Maandag 9 januari Hoog water: 1.09 en 13.35 uur. Laag water: 8.58 en 21.22 uur. Dinsdag 10 januari Hoog water: 2.04 en 14.20 uur. Laag water: 9.57 en 22.16 uur. XUUJCOQQQQMCXXlttXXXmxXUX^CiCOUOXLXlCO v xAaX-OjOOOOO

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1