Resultaat van een maand overleg in Genève: een zwevend evenwicht Gaat U verhuizen? KAAN Ontevredenheid over Eden Agenda voor Haarlem PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws Tussentijds ontslag van wethouders Demonstratie De radio geeft dinsdag Brand nabij irmnitieschip Verklaring van ds. Lugtigheid Hatta ver-uit favoriet voor het presidentschap £/ERMQGÈN£ MAANDAG 9 JANUARI 1956 2 Nu Nieuw Guinea en arrestanten aan de beurt F. DAMIAANS EN ZN. Het zelfbeschikkingsrecht der Zuid-Molukken Nieuwe regeling om willekeur tegen te gaan „K N I T T A X" BREIMACHINE He ringa Wu th rich Weer een première door het Opera-Ballet Geruchten over spoedig aftreden tegengesproken Opinie van Indonesische dagbladlezers De paus tolereert pijnloze bevallingen SPIERPIJN, SPIT... Tock ió liet zo Ontdekkingen J (Van onze speciale verslaggever) Over de opheffing: van de Nederlands-Indonesische Unie en de vervanging van de financieel-economische R.T.C.-accoorden zyn de Nederlandse en Indonesische delega ties het eindelijk eens geworden; de kwesties Nieuw-Guinea en „de arrestanten" komen nu ter tafel. Dit is, kort samengevat, het resultaat van bijna vier weken confereren in een niet altijd even hartelijke atmosfeer. Het overleg in Genève is na geschorst om beide partijen gelegenheid te geven ruggespraak te houden met hun regeringen en het hangt van dit interne overleg af of men de zaken deze week met kans op slagen kan voortzetten. Indien de Indonesiërs, evenals het vorig jaar de missic-Sunarjo, met nieuwe amendementen terugkeren, kan het beeld zich in één slag geheel wijzigen. De opheffing van de Unie en de vervan ging van de „FINEC" zullen in twee af zonderlijke protocollen worden onderge bracht. Deze „FINEC" is een verzamelnaam voor de aan het Unie-statuut gehechte financieel-economische overeenkomst. Het grote struikelblok was in de afgelopen weken de kwestie van de Nederlandse rechten en concessies in Indonesië (afdeling A van de „FINEC")die volgens Djakarta als een binnenlandse aangelegenheid moest worden beschouwd en volgens Den Haag in een internationale overeenkomst moest worden ondergebracht Deze kwestie heeft men nu eenvoudig op de lange baan ge schoven, door de beslissing uit te stellen tot het tijdstip, waarop de nationale wetgeving njef. jaten rusten, in Indonesië haar beslag heeft gekregen. Tot zover is dus alles in orde, zou men kunnen zeggen, als de grote moeilijkheid er niet was dat Indonesië deze regeling min of meer afhankelijk heeft gesteld van een oplossing van de kwestie Nieuw Gui nea. Anak Agung heeft daarvoor een for mule voorgesteld die de tegenstellingen geheel openlaat en waarmee, hij toch in Djakarta kan verschijnen; met andere woorden: de kwestie Nieuw Guinea zal op een later tijdstip worden besproken, maar dan opnieuw „met behoud van de weder zijdse standpunten". Het gevaar is hierbij niet denkbeeldig dat Nederland in zijn ijver om de regering-Harahap zoveel mo gelijk terwille te zijn genoegen zal nemen met een formule, die ons geen enkel voordeel oplevert en de Indonesiërs in de gelegenheid stelt steeds weer op dit pro bleem terug te komen. Men krijgt sterk de indruk, dat de missie-Anak Agung dank baar gebruik heeft gemaakt van haar zwakke positie in Djakarta om Nederland tot meer toegeeflijkheid te dwingen. Indien de Nederlandse regering het immers op een mislukking had laten aankomen, zou zij daarmee de Nationalisten (de PNI en de communisten) in de kaart hebben gespeeld. Bovendien zouden dan de anti-Nederlandse hartstochten ongetwijfeld weer hoog zijn opgelaaid. Dit is ook de opvatting van de Neder landse ondernemersraad voor Indonesië, die zich vorige week met een „suggestie tot doorbreking van de impasse" tot onze re gering heeft gewend, een suggestie die erop neerkwam dat Nederland zich bereid zou verklaren tot verder overleg over de „FINEC" en speciaal over de afdeling A (de bestaande rechten en concessies), nadat de wet op de buitenlandse investeringen in werking is getreden. In deze speelde waar schijnlijk ook de overweging mee dat de neiging om alles weer „waterdicht" vast te leggen op de lange duur toch in het nadeel van ons land zou werken, al was het alleen maar omdat zelfs in een internationaal akkoord geen voldoende garanties voor de toekomst liggen. De kwestie van de Nederlandse arrestan ten in Indonesië zou het struikelblok voor het overleg kunnen worden. De regering- Harahap is wel vol goede wil maar in feite te zwak om het grove onrecht te bestrij den; liever verschuilt zij zich achter het argument dat zij „niet kan ingrijpen in de rechtsgang". Dat de Nederlandse regering, en in het bijzonder de ministers Luns en Donker, hiermee genoegen zal nemen, is nauwelijks voor te stellen. Zolang er nog mensen van gevangenis naar gevangenis worden gesleept, zonder dat zij weten waar zij aan toe zijn, mag Nederland deze zaak ADVERTENTIE ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 Op een schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid de heer Oud betreffen de het aan de orde stellen van het zelf beschikkingsrecht der Zuid-Molukken bij de besprekingen tussen Nederland en In donesië hebben de heren Beven, minister van Buitenlandse Zaken, en Luns, minis ter zonder portefeuille, het volgende ge antwoord: „Zoals tijdens de mondelinge behande ling door de Tweede Kamer der staten- generaal van hoofdstuk III der Rijksbe groting over het dienstjaar 1956 op een desbetreffende vraag van het lid van deze kamer de heer Ritmeester reeds werd me degedeelde ziet de regering geen moglijk- heid tot het aan de orde stellen van het vraagstuk van het zelfbeschikkingsrecht der Zuid-Molukken bij de thans met de regering der Republiek Indonesië gevoerde besprekingen en zou zij daarvan ook geen nut verwachten. Honderdjarige overleden. Te Vrouwen parochie is de oud-politieagent P. Buwalda overleden. Vorig jaar heeft hij zijn hon- derste verjaardag op feestelijke wijze ge vierd. Hij was in 't Bildt geboren. ADVERTENTIE n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 90 ct. alléén bij Apothekers en Drogisten ADVERTENTIE door ervaren demonstra- trice elke dinsdag en donderdag 2—5 uur Gen. Cronjéstr. 129, H.N. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.B.U.: Hans Ykema: Colombia ont waakt. Eerste lezing. 11.30 Pianorecital. 12.00 Promendeorkest. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.35 Promenade-orkest (verv.). 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursbe richten. 14.00 Platen. 14.20 Wat gebeurt er met de was, die u de deur uit doet?, cau serie. 14.35 Platen. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U.: Drs. J. F. Posthuma: De automatisering in de industrie. Tweede lezing: De sociale zijde. 19.00 Voor de kleu ters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Koorcon cert. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.45 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoorspel. 22.15 Cello en piano. 22.40 De Ant woordman. 22.55 Ik geloof, datcauserie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Actualiteiten, of platen. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.15 Voor boeren en tuinders. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte mu ziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Gevarieerd programma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 15.45 Voor de plattelandsvrou wen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: De omscholing in de landbouw van aspirant-emigranten. 18.00 Dit is leven, cau serie. 18.15 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropoleorkest en solist. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Die Königskinder, opera. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., V.A.R A.) 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 L. J. Jordaan, de politieke tekenaar, 70 jaar. 20.20 Disneyland. 20.45 Spiegel aan de wand, TV-comedie. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevarieerde muziek. 14.00 Schoolradio. 16.02 Orgel. 16.02 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Houtblazerstrio. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 De Zandloper. 21.00 Platen. 21.30 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15—23.26 Hoorspel. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag en Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 m.). De regering heeft een wetsontwerp in gediend tot wijziging der Gemeentewet, die uitgaat van de gedachte dat de positie dei- wethouders op het vertrouwen van de raad dient te zijn gebaseerd. De bestaande wet artikel 87 a heeft dan ook tot strek king, tussentijds ontslag der wethouders mogelijk te maken indien deze het ver trouwen niet meer bezitten. Gedurende het ruim zevenjarige bestaan van dit artikel is evenwel gebleken, dat de betrokken bepaling lichtvaardig wordt toe gepast In enkele gevallen hebben Gedepu teerde Staten dan ook aanleiding gevonden het desbetreffende raadsbesluit ter vernie tiging voor te dragen. Dit laatste stuit ech ter op het bezwaar, dat voor het opzeggen van het vertrouwen geen enkel criterium in de wet is gesteld, zodat de vernietiging van zulk een raadsbesluit slechts op grond van formele onwettigheid mogelijk zou zijn. Vernietiging wegens strijd met het alge meen belang strijd met de beginselen van behoorlijk bestuur zal echter in de praktijk bezwaarlijk kunnen worden ge constateerd. Teneinde te voorkomen, dat ook elders aan een wethouder anders dan om klem mende redenen en in het belang der ge meente het vertrouwen zou worden opge zegd, stelt de regering thans voor, artikel 87 a aan te vullen met de ontbrekende criteria. De voorgestelde bepaling luidt aldus: „het vertrouwen in een wethouder kan overeenkomstig dit artikel alleen worden opgezegd, indien deze tengevolge van ken nelijk wangedrag of grove verwaarlozing van de uit zijn functie voortvloeiende ver plichtingen, dan wel om andere dringende redenen van openbaar belang niet langer in zijn functie kan worden gehandhaafd". Zaterdag brak brand uit op een motor bootje, dat dienst deed als contrölevaartuig voor munitieboten, liggend in de Maas on der Alem. Het bootje lag vlak bij een van deze munitieschepen, toen er een drie me ter hoge steekvlam uit opsloeg. De enige opvarende kon zich met moeite in veilig heid brengen. Het brandende vaartuig werd van zijn gevaarlijke ligplaats verhaald. In afwach ting van de komst van de brandweren be streed men het vuur met brandblusappara- ten en men slaagde daarin zo goed, dat het vuur bedwongen was voor de brandweren waren gearriveerd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. ADVERTENTIE HAARLEM ELEKTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Het Ballet van de Nederlandse Opera zal op vrijdag 13 januari in de Stadsschouw burg te Amsterdam wederom een première verzorgen. De muziek van het nieuwe bal let is gecomponeerd door de Zwitserse pia nist Nico Kaufmann, die bekendheid ver wierf door zijn medewerking aan de bal letten van Trudy Schoop en in de laatste tijd als begeleider van Lotte Goslar op trad. Het gegeven is van Leon Grieg, de choreografie van Franqoise Adret. In de tweede acte van „Giselle" zullen de hoofdi-ollen worden vertolkt door Han- ny Bouman, Maria Sylvaine, Cesar Horn en in „Coppélia" wordt de rol van Swanil- da ditmaal gedanst door Ymke Bloema. Het Amsterdams Kunstmaand-Orkest, dat thans voor de eerste keer in samen werking met het ballet van de Nederland se Opera in de Stadsschouwburg optreedt, wordt gedirigeerd door Anton Kersjes. Het besluit van het I.K.O.R. de bekende Haagse predikant voor buitenkerkelijken, ds. P. Lugtigheid, niet meer voor de micro foon toe te laten, heeft niet alleen in bui tenkerkelijke maar ook in kerkelijke krin gen sterk de aandacht getrokken. Zaterdag heeft het I.K.O.R. een communiqué gepu bliceerd waarin gezegd wordt, dat het on juist is dat ds. Lugtigheid niet meer voor de microfoon mag spreken, maar het I.K.O.R. bestuur blijft bij zijn besluit, zich nader te beraden over de vraag op welke wijze de uitzending van preken van <Ï3. Lugtigheid eventueel zou kunnen worden voortgezet. „Ik ben met het I.K.O.R. tot overeen stemming gekomen. De strijdbijl is begra ven", zei ds. Lugtigheid in een dienst, die Zondag in de Grote Kerk in Den Haag werd gehouden. Vele duizenden vulden het kerkgebouw. Honderden stonden op de ga lerijen en gangpaden. Ds. Lugtigheid zei verder, dat het niet zozeer ging om zijn preektrant, maar in de eer-te plaats om Gods zaak en werk in de wereld. Naast verdrietige had hij ook pret tige geluiden gehoord. Zo kwam er een brief van een Rotterdamse ouderling, die schreef: „Ik kan mij best voorstellen dat men de toon van ds. LugUgheid enigszins „shocking" vindt. Ik heb er zelf ook moeite mee en zou met deze prediking niet mijn zondagen willen doorbrengen. Maar ik kan zonder overdrijving zeggen dat de enige keer dat ik op het kantoor van het grote havenbedrijf waar ik werk, contact met collega's kreeg over de zaken van God en evangelie, dit was na een uitzending waar in ds. Lugtigheid te horen was geweest". „Dit zijn", aldus ds. Lugtigheid, „troost rijke lichtzijden van mijn preken. Zulke bekentenissen verblijden mij het hart. Want ik preek zoals ik preek, alleen maar, om de het verst van God en evangelie verwijder den te kunnen bereiken. Daartoe moeten alle middelen aangegrepen worden, ook de microfoon". (Van onze correspondent in Londen) Het gerucht, dat Sir Anthony Eden over enkele maanden zijn functie ais Brits pre mier zou neerleggen, werd zaterdag door een woordvoerder van de regering met klem tegengesproken. Deze geruchten vor men een onderdeel van een felle campagne tegen Eden in een gedeelte van de conser vatieve bladen, welke op haar beurt een weerslag is van een tegen Eden gerichte beweging in de conservatieve partij zelf. Hoofdoorzaak van dit alles is, dat Eden's proeftijd hij is thans negen maanden aan het bewind afgelopen is en de ai of niet op feiten berustende indruk heerst, dat Eden niet voor zijn taak zou zijn berekend. Anthony Eden De moeilijkheden zowel van de binnen landse als buitenlandse politiek stapelen zich op, zonder dat de regering blijk geeft ze aan te kunnen. Men verwacht van Eden krachtige en duidelijke leiding, maar hij wordt er in eigen kring al zo lang van be schuldigd, dat hij beslissingen uit de weg gaat. De vrees schijnt te worden bewaar heid, dat Eden een voortreffelijk diplomaat is, maar voor politicus niet deugt. Degenen, die hem verdedigen, voeren daar tegenover aan, dat hij nog nauwelijks de kans heeft gehad zich te doen gelden, omdat hij zich in de afgelopen periode heeft moeten in werken. Hij zou nu beter voor zijn taak ge schikt zijn, vooral omdat hij Butler als coördinator en als leider van het conserva tieve partijapparaat naast zich heeft ge kregen. De kans is echter niet gering, dat door de jongste kabinetsreorganisatie Butler in feite de leiding in handen zal nemen, ter wijl Eden zich, zoals vroeger, voornamelijk met de buitenlandse politiek zal bezighou den. Daarop wijst de benoeming van Sel- wyn Lloyd tot minister van Buitenlandse Zaken, die zulke lange tijd Eden's assistent is geweest. De oude positie zou daarmede hersteld zijn, dat Eden via Selwyn Lloyd weer zijn stempel zal zetten op het buiten landse beleid. Selwyn Lloyd is echter een krachtige figuur, in wie velen een toekom stige premier zien, en die zich op den duur (Van onze correspondent in Djakarta) Het in Djakarta verschijnende blad „Indonesia Raya" heeft een opinieonder zoek onder zijn lezers ingesteld, waarbij de vraag moest worden beantwoord wie zij als president van Indonesië wensen. Het resultaat van deze enquête is dat het aan tal lezers, hetwelk Hatta als president wenst, tweeënhalf maal zo groot is als het getal dergenen, die zich uitspraken voor Soekarno. Het blad vermeldt geen concrete cijfers, zodat niet bekend is hoeveel lezers zich aan het opinieonderzoek onderwierpen. Na Hatta en Soekarno waren volgens het blad achtereenvolgens sultan Hawengko Buwo- no, Natsir, Sjahir, Assaat, Dewantoro, dr. Halim, Bung Tomo, dr. Leimena, Sjafdin Prawiranegara, Roem, Tambunan en Abi- kusno favorieten voor het presidentschap. „Indonesia Raya," bekend om zijn felle en persoonlijke aanvallen op president Soekarno, hield het opinieonderzoek ter gelegenheid van zijn zesjarig bestaan. Het legde zijn lezers nog een aantal andere vragen voor. Uit de antwoorden bleek dat zeventig percent der ondervraagden in stemden met een twee-Kamerstelsel. De aanhangers van de eenheidsstaat bleken in aantal twee maal zo groot te zijn als die van een federale staat. Van de binnengekomen antwoorden waren 74 percent het er mee eens dat drs. Hatta eventueel als premier zal optreden. Het aantal aanhangers van een presiden tieel kabinet (het Amerikaanse systeem) bleek bijna even groot als dat van de voor standers van een parlementair kabinet (het West-Europese en ook het huidige Indone sische systeem). Het verschil bedraagt slechts vier stemmen ten gunste van een parlementair kabinet. zeker niet zal laten gebruiken als Edens spreektrompet indien hij het met diens op vattingen oneens zou zijn. De actie tegen Eden is een symptoom van de malaise, waarin de Britse politiek op het ogenblik verkeert. Het is zonneklaar dat Engeland in het Midden-Oosten en Cyprus formida bele blunders heeft gemaakt. Moedige ini tiatieven bleven sinds zijn optreden als premier uit. Men vraagt zich af, of Eden alleen maar tot werkelijke actie in staat was, zolang hij onder Churchill diende. In de komende weken is het van het grootste belang dat Eden zijn gezag zal laten gelden. Niet alleen om het crisisgevoel in eigen land te verdrijven maar ook om zijn repu tatie in de Verenigde Staten te herstellen. In de toekomst zal veel afhangen vam de komende conferentie tussen Eden en pre sident Eisenhower, waarin de gemeen schappelijke Brits-Amerikaanse politiek tegenover de nieuwste Russische lijn zijtn beslag dient te krijgen. Ook de leider van het Lagerhuis, Butler, heeft zondag met nadruk alle geruchten over Eden tegengesproken. Hij verklaarde vastbesloten te zijn om „de premier in al zijn moeilijkheden te steuineri". VATICAANSTAD Reuter/A.F.P.) Paus Pius de Twaalfde heeft zondag ver klaard, dat de rooms-katholieke kerk geen morele of theologische bezwaren heeft tegen de „psycho-profylactische methode" van het pijnloos doen verlopen van bevallingen, waarbij uitsluitend van de natuurlijke krachten van de moeder gebruik wordt ge maakt. „Het feit dat deze methode door communistische materialisten is ontdekt, doet aan haar bruikbaarheid en morele waarde niets af," aldus de paus in een toe spraak tot 700 gynaecologen en artsen uit geheel Europa. Hij gaf een uitvoerige beschrijving van de methode, welke er van uit gaat dat de aanstaande moeder de reflexen, die door de spierwerking gedurende bevalling worden opgewekt, kan leren beheersen. Volgens de paus wordt deze methode, die in Rusland en China in talloze gevallen is toegepast, nog maar weinig in het Westen gebruikt. Naar verluidt is in de gevallen, waarbij van deze methode gebruik wordt gemaakt, 85 tot 90 percent van de bevallingen pijn loos. (Deze methode, in het Westen bekend als de „methode-Reed," wordt de laatste jaren ook in Nederland veelvuldig toege past). ADVERTENTIE 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. MAANDAG 9 JANUARI. Cinema Palace: Marty", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het laatste vuurgevecht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The seven year itch", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: Tournee-avond N.C.R.V., 8.15 uur. Studio: „Heuvel 24 antwoordt niet", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Doctor at sea", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „A prize of gold", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 7 en 9.15 uur Begijnhofkapel, 20 uur: Interk. Evang. Co mité. Spr. Ds. A. van Gent. Gebouw „Zang en Vriendschap": 20 uur, Geestelijk centrum „De grotere wereld". Stadsschouwburg: 20 uur, De Haagse Comedie voert op „Pas op! Kijk niet om!" van Philip Ring. Gebouw Bethel, 20 uur: Ds. Van Wijngen spreekt over Nieuw-Zeeland. DINSDAG 10 JANUARI: Cinema Palace: „Marty", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur.Roxy: „De volmaakte moord", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The seven year itch", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De koninklijke reis", a.l., 2.30 uur en „Brood, liefde en fantasie", a.l„ 8.15 uur. Studio: „Heuvel 24 antwoordt niet", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Doctor at sea", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „A prize of gold", 18 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Café-Restaurant „Brinkmann", 20 uur: Stu dievereniging voor psychical research; spr. dr. C. J. Schuurman. 20. „Kijk, daar heb je de notaris!", riep Panda, op een roeibootje wijzend. „Wat komt die hier doen?" „Hij komt natuur lijk controleren, of ik het verzonken ei land netjes heb ontdekt", antwoordde de ontdekkingsreiziger. Als hij dat gedaan heeft, zijn we hier klaar". „Goedenmid- dag", zei de notaris, langszij komend. „Heeft u uw taak bereids verricht conform de voorschriften als neergelegd in het testa ment van wijlen uw Oom Govert?" „Dat is gebeurd", zei de ontdekkingsreiziger. „Als u even uw hoofd in het water wilt steken, zal ik u de vlag wijzen, die ik op het verzonken eiland heb geplant". Beiden dompelden het hoofd onder water en de ontdekkingsreiziger wees naar de vlag, die traag in de stromingen wapperde. „Blub, blub?", vroeg hij. „Borrel bloeb", ant woordde de notaris. Hij trok zijn hoofd terug, goot het water uit zijn hoed en ver volgde: „Uw taak is hier naar behoren verricht, dus kunt u overgaan tot de vol gende ontdekkingen". Maar nu begon de emmer, die zich tot dusver niet met het gesprek bemoeid had, opgewonden te gal men: „Ik protesteer! Ik protesteer!" De notaris trok vragend de wenkbrauwen op. „Ahum", zei hij. „Waarom protesteert die ehemmer?" Onwettig. Een aantal voormalige functio. narissen van het Poolse ministerie van Openbare Veiligheid is tot gevangenis! straffen variërend van twee tot negen jaar veroordeeld, omdat zij bij het on- derzoek „onwettige methoden" hadden gebruikt. Alle beklaagden hadden be. kend, aldus radio-Warschau. Gevlucht. Radio Peking meldt dat drie piloten van nationalistisch China met het vliegtuig van de zoon van maar! schalk Tsjang Kai Tsjek naar commu- nistisch China zijn gevlucht. Aardbeving. De Mexicaanse stad Acapuleo aan de Stille Oceaan is zondagochtend door een aardbeving getroffen. Er zijn 37 personen gewond door het instorten van gebouwen. Het epicentrum van de aardbeving, die ook in Mexico-stad werd gevoeld, bevond zich driehonderd kilometer ten Zuiden van de hoofdstad Almanak. De Westduitse uitgeverij C. A, Starke zal dit jaar een nieuwe druk verzorgen van „Le nouvel almanach du corps diplomatique", die gegevens zal bevatten over 's werelds voornaamste staatslieden en diplomaten. De diploma- tenalmanak verscheen voor het laatst voor de tweede wereldoorlog. Veranderingen. De Amerikaanse lucht macht zal binnenkort een aantal grote weerballons laten opstijgen van Ameri- kaanse bases in Schotland, Japan, Bra- zilië, Panama en enkele andere landen, teneinde te trachten een verklaring te vinden voor de vloedgolven, zandstor men en orkanen die het Amerikaanse vasteland teisteren. Men hoopt dat met de verkregen gegevens een verklaring kan worden gevonden voor de recente klimatologische veranderingen die zich in de Verenigde Staten hebben voor gedaan. Neergestort. Vier vrouwen en vier jonge meisjes zijn zaterdag om het leven ge komen als gevolg van het neerstorten van een Italiaanse straaljager op een boerderij in de omtrek van Napels. Het aantal gewonden bedraagt negen. De piloot verliet het toestel bijtijds en behield het leven. Ingestort. In Alexandrië is zondag een school ingestort. Veertig kinderen wer den onder het puin bedolven. Volgens de eerste berichten is een kind om het leven gekomen. Er zijn twintig gewon den. Protestanten. Volgens het Madrileense blad „Informactiones" zijn er in Spanje 1500 Rooms-Katholieken op één Protestant, De twintigduizend Spaanse protestanten beschikken over tweehonderd kerken. De voornaamste protestantse stromingen in Spanje zijn de Evangelischen, Doops gezinden, de „Plymouth Brethren" en de Episcopalen. Praktijken. De Amerikaanse vereniging „Americans for democratie action", die het opneemt voor de gekleurden in de Verenigde Staten, heeft president Eisen hower er van beschuldigd federaie maatregelen die aan de negers stemrecht zouden waarborgen, te vertragen. Zij heeft er bij het Congres op aangedron gen onmiddellijk een commissie voor eerlijke verkiezingspraktijken in te stellen. BygeIegd.r"De" Midden-Arriërikaanse repif blieken Costa Rica en Nicaragua hebben officieel de twist bijgelegd die een jaar geleden dreigde in een oorlog uit te lopen. Tijdens een plechtigheid te Washington, die werd bijgewoond door diplomaten van landen van het Ameri kaanse vasteland, ondertekenden de ambassadeurs van de beide landen twee overeenkomsten die erop zijn gericht de mogelijkheid van vijandelijkheden in de toekomst te beperken. Huwelijk. Naar in New York verluidt, zal in Juni te Monte Carlo het kerkelijk huwelijk van prins Rainier van Monaco en de filmster Grace Kelly gesloten worden. Grace Kelly is uit New York naar Hollywood vertrokken, waar een nieuwe film van haar opgenomen wordt Prins Rainier gaat een reis door de Verenigde Staten maken en zal zich waarschijnlijk later bij haar voegen. Goedkeuring. De Russische regering heeft haar goedkeuring gehecht aan de benoe ming van de tegenwoordige Westduitse ambassadeur in Turkije, de 59-jarige Wilhelm Haas, als de eerste ambassa deur van West-Duitsland in Moskou. Intussen heeft de Rus Valerin Zorin in Bonn zijn geloofsbrieven overhandigd als eerste Sovjet-ambassadeur in de Westduitse republiek aan president Heuss. VELEN VAN U zullen wellicht weten dat verscheidene ruïnes van de oude Maya beschaving in Yucatan vanuit vliegtuigen zijn ontdekt, hoewel zij volkomen door aarde of woekerende vegetatie waren be dekt en dus eigenlijk aan het oog onttrok ken waren. Dat men desondanks conclu deerde met bouwvallen te maken te heb ben, is een gevolg van het merkwaardige feit dat bouwvallen duizenden jaren lang hun werking op het oppervlak van de grond blijven uitoefenen, zelfs wanneer zij zich diep onder de grond bevinden. Wie het eerst uit luchtfoto's van het landschapsbeeld heeft besloten, dat zich ónder de grond resten van vroegere be schavingen, en zelfs van voorhistorische nederzettingen moesten bevinden, is niet meer na te gaan. (De K.L.M. is het in ieder geval niet geweest, want de inlichtingen die we haar enkele jaren geleden hierover vroegen, zijn thans nog niet verstrekt). Hoe het ook zij, op vele plaatsen waar zich funderingen, ruïnes of steengraven in de bodem bevinden, tekent zich de om trek van deze restanten in meer of minder duidelijke vorm in de begroeiing van de bodem af. Erg duidelijk is deze tekening weliswaar niet, want op de begane grond kunnen de wat donker getinte vlekken niet worden waargenomen. Eerst op grote hoogte is de donkere begroeting flauw te onderscheiden, zodat de geoefende waar nemer hieruit zijn conclusies kan trekken. Ondergrondse funderingen van verster kingen bij Goslar uit de tijd van Hendrik I werden door een dergelijke schaduw werking op de fotografische plaat zicht baar, en ook voorhistorische versterkingen in Sleeswijk-Holstein, Mecklenburg en Zwaben hebben zich door luchtfoto's ver raden. Ook de restanten van de verdron ken stad Rungholt tekenden zich op de fotografische plaat af. Ook voor Nederland is dit onderzoek niet zonder resultaat gebleven, want in de Wieringermeer wist men door dergelijke kentekenen oude kreken en geulen op te sporen die in sommige gevallen 600 jaar oud moeten zijn geweest en ook de weg van Paludanus, een dijk in Noordholland, die ongeveer 1000 jaar geleden door de golven werd verzwolgen en waarvan de restanten ongeveer 1 meter diep onder het oppervlak van het ingepolderde gebied liggen, tekent zich op de luchtfoto af. Ook dorpen, door het troebele Scheldewater overspoeld, verraden zich op de luchtfoto door schaduw- nuanceringen. In het algemeen heeft men de donkere vlekken in de bodembegroeiïng boven bouwvallen, willen verklaren door een krachtiger groei van de gewassen als gevolg van het feit dat de bodem boven ruïnes minder snel uitdroogt. Aangezien de oud- Romeinse versterkingen bij Vechten ech ter 3 m. diep, en dus onder het peil van het grondwater liggen, lijkt de „vochtig heidsverklaring" wat haastig en oppervlak kig. De ervaringen boven het Scheldewa ter komen onze twijfel nog versterken- Vooral ook het feit dat de schaduwnuan- ceringen bij bepaalde gewassen (gerst, ha ver en rogge) wèl aan de dag treden, maar bij een beplanting met knollen niet waar neembaar is, schenkt ons de overtuiging dat de werking van ondergrondse bouw vallen op het grondoppervlak niet uitslui tend door de vochtigheidsgraad te verkla ren is. Nu we toch zo met foto's hebben ge scharreld, moet u zich eens één foto-op name trachten voor te stellen, waarop de hele horizon is afgebeeld. Het zal u beslist niet lukken. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2