Haarlemse vrouwen betalen vier miljoen aan fiscus KABO-afdeling Heemstede herdacht veertigjarig bestaan Ook in 1955 is het aantal gasten aanzienlijk toegenomen Nieuwe serie onwettige ontslag-zaken Verscheidene dames genieten inkomen van zestig tot zeventig mille Het Zandvoortse caravancamp Egmond en Katwijk solidair met IJmuiden Nieuw draaideurplan voor Concertgebouw GITA hield onderlinge wedstrijden in O verveen Stijlvolle receptie van gouden „Turnlust" Oubaas De Jong nam afscheid van padvinderij Economische politierechter Leerzaam en amusant voorjaarsprogramma Staking breidt zich uit Veertienduizend ongehuw de vrouwen met inkomsten Verbetering van het slechte dak van de tuinzaal Noodvoorziening B. en W. van Den Haag wensen parkeermeters DINSDAG 10 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE CO IJ RAN 1 De laatste dag: van de jubileumfeesten ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de afdeling Heemstede van de katholieke bond van overheidspersoneel werd zondag ingezet met een plechtige hoogmis in de parochiekerk van Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart aan het Val kenburgerplein; een mis, welke werd op gedragen door de geestelijk adviseur van de afdeling, kapelaan jhr. P. von Fisenne. Hierna verenigden de leden zich met hun dames in het parochiehuis „Anno Santo" aan het gemeenschappelijk ontbijt, waar onder meer ook werd aangezeten door de heer F. Spit. oud-afdelings- en districts bestuurder. De huidige voorzitter, de heer P. Zegwaart. sprak hierbij een korte her denkingsrede uit, welke een terugblik be vatte op de historie van de jubilerende af deling, waarbij hij niet verzuimde hulde te brengen aan de oprichters. Vervolgens richtte districtsbestuurder A. Damhuis zich tot twaalf ieden, die al len op het vijfentwintigjarig lidmaatschap van de KABO mogen bogen, en daarna overhandigde hij hun het zilveren KAB- insigne. Hierna werd het bestuur een bij zonder fraai afdelingsvaandel aangeboden, uitgevoerd in grijs-rode kleuren, waarop een gestyleerd gemeentewapen en de naam van de afdeling waren aangebracht. Nadat het nieuwe vaandel door de geestelijk ad viseur was aanvaard en ingezegend, waar bij deze zijn goede wensen voor de afdeling verbond aan een gebed om Gods zegen, werd nog in het kort gesproken door de enig in leven zijde mede-oprichter van de afdeling, de heer M. J. Goseling. Receptie Daarop had des middags, eveneens in het parochiehuis „Anno Santo" een bij zonder druk bezochte receptie plaats, waar talrijke autoriteiten en bestuurders van zuster-organisaties van hun belangstelling voor de jubilerende afdeling blijk gaven. Hieronder bevonden zich onder meer de Heemsteedse wethouders H. Disselkoen en E. J. van Lent; de gemeentesecretaris van Heemstede, de heer Th. Schelling; de pastoors C. Pauw en W. Drost; diverse gemeenteraadsleden, waaronder de heren N. J. van der Linden, J. Dijkstra en Th. Verhoeven; de voorzitter van de KABO, de heer A. Weijters en verder talrijke af gevaardigden van verschillende katholieke en christelijke vakorganisaties. Districtsbestuurder A. Damhuis heette de vele bezoekers van harte welkom. De groei van de afdeling heeft, aldus spreker, zowel in- als extern de algemene tevre denheid kunnen wegdragen en mede door haar invloed, op grond van het verheugend grote ledenaantal, heeft zich in de afge lopen veertig jaar een sociale omwente ling kunnen voltrekken, die de oprichters met geen mogelijkheid konden voorzien. Als voorzitter van de afdeling Amsterdam en als lid van het hoofdbestuur noemde spreker een hartelijke gelukwens voor de bereikte resultaten volkomen op zijn plaats. De KABO-voorzitter, de heer A. Weijters uit Den Haag, bracht in de eerste plaats hulde aan de oprichters voor hun initiatief, waardoor een katholieke orga nisatie is ontstaan die de arbeiders voor talloze gevaren heeft behoed. Op aanspo ring van pausen én bisschoppen en met trouw aan de christelijke beginselen werd men aldus geïnspireerd tot waarlijk sociale daden, waarvan de moderne overheids dienaar thans de vruchten plukt De heer Weijters gaf de jubilerende afdeling ten slotte de verzekering, dat het hoofdbestuur hierbij ook in de toekomst zoveel mogelijk steun zal blijven verlenen. De voorzitter van de katholieke gemeen- teraads-fractie, de heer Th. Verhoeven her innerde er op zijn beurt aan, dat de over heidsdienaren door hun arbeidszekerheid en recht op pensioen vroeger tot de uitver koren lieden werden geacht. Deze verhou dingen zijn de laatste jaren ingrijpend ge wijzigd en in vele opzichten is het thans het particuliere bedriifsleven. dat de werk nemers de beste posities kan bieden. Nadat nog enige vertegenwoordigers van andere organisaties het woord hadden ge voerd. meldde de voorzitter van de afde ling Heemstede van de Katholieke Arbei ders Beweging, de heer N. J. van der Lin den zich als laatste spreker. Hij verklaarde de grootste bewondering te hebben voor de manier, waarop de KABO steeds de belangen der leden behartigd heeft, zodat de bereikte mijlpaal in alle opzichten een hartelijke felicitatie waard moet worden geacht. Spreker wenste het bestuur hierbij toe, dat men erin zou mogen slagen ook de jeugd te inspireren, steeds meer aan dit werk te gaan deelnemen. Feestavond De herdenking van het KABO-jubileum werd daarop des avonds in het R.K. Ver enigingsgebouw aan de Herenweg besloten met een feestelijke bijeenkomst voor de leden en genodigden, ter gelegenheid waar van het „R K. Amsterdams Toneelgezel schap" een blijsnel kwam opvoeren. De bijeenkomst werd geopend met het ge zamenlijk zingen van het bondslied, waarna ADVERTENTIE „TRESLONG"- HILLEGOM Woensdags „Dancing by Candlelight" m. medew. v. internationale artisten Zondagochtend hield de damesatletiek vereniging GITA op het terrein van het cen traal instituut voor sportleiders te Over- veen voor haar leden een gecombineerde wedstrijd voor ploegen, waaraan door circa zestig dames en meisjes werd deelgenomen. Iedere ploeg, bestaande uit vier deelneem sters, moest een afstand van 800 meter bin nen een gestelde tijdslimiet afleggen waarbij de tijd van de laatstbinnengekomen loopster telde. Men moest kogelstoten en tenslotte een estafette lopen over 4 x 60 meter. Bij de dames won de D-ploeg, bestaande uit de dames A. Stolwijk, J. Smeenk, N. Heilker en B. Stouten met 44 punten, vóór de A-ploeg met 42 punten en de E-ploeg met 38 punten. Bij de A- en B-meisjes zegevierde de ploeg bestaande uit de meisjes E. Nieboer, I. Rabé, L. Baay en A. Sinnigen met 40 punten en bij de C-meisjes bleken C. Fictoor, A. Koelemij, S. Grund en C. Costers de meest succesvolle combinatie te hebben. Met 31 punten legden zij beslag op de eerste plaats. Ondanks de minder gunstige weersomstan digheden kan het bestuur van GITA met genoegen op deze eerste wedstrijd in het nieuwe jaar terugzien. Na afloop ontvingen de leden van de winnende ploegen een clubvaantje. voorzitter P. Zegwaart nog een korte in leiding sprak. Hij verklaarde daarbij, dat de sluizen der welsprekendheid des mid dags tijdens de receptie zo wijd geopend zijn geweest, dat hij thans slechts enige woorden ruimschoots voldoende achtte.. Deze bestonden uit een hartelijk welkom tot de aanwezigen, een felicitatie voor de leden met het jubileum van hun bond en een betuiging van erkentelijkheid voor het vlagcomité, door welks bemoeiingen de afdeling thans over zo'n fraai vaandel mag beschikken. „Een huis vol bluf" Daarna was het de beurt aan het reeds genoemde toneelgezelschap, dat een voor stelling verzorgde van het blijspel „Een huis vol bluf" door Jan van Ees en Henk Bakker. Ofschoon dit stuk zeker reeds een kwart eeuw geleden heette het toen niet „De houten ham"? ontstond, hebben wij het nog maar zelden door een toneelver eniging gespeeld gezien. Wellicht is deze kennelijke afwijzing der amateurs toe te schrijven aan de schromelijk grove manier, waarop de familie Santé zich tegenover het dienstmeisje gedraagt, dat door de in timiteiten van de zoon des huizes in ern stige moeilijkheden is geraakt. Want deze houding neemt door haar totale harteloos heid meermalen bijna pijnlijke vormen aan. Overigens is het een niet onvermake lijk stukje, waarin een Haagse ambtena- renfamilie tamelijk hardhandig voor de lachspiegel wordt geduwd. Bij wijze van moraliserend contrast te genover de schijndistinctie werd door de auteurs een sympathieke jonkheer gesteld, die het allerminst beneden zijn stand acht een eenvoudige betrekking als tramconduc teur te accepteren, zo lang hij als inge nieur nog geen emplooi gevonden heeft. Onder regie van Jos van der Valk werd in deze opvoering juist het kluchtige in de situaties sterk geaccentueerd, ofschoon een minder uitbundige opvatting de intrige stellig acceptabeler zou hebben gemaakt. Tengevolge hiervan werden de toeschou wers geconfronteerd met een luidruchtig ruziemakend echtpaar. Het was voor Bert Willemse en Leny Lonis-Brosse onmoge lijk nog een climax in hun spel te berei ken. Automatisch werden door het voort durende fortissimo tevens de fijnere nuan ces verwaarloosd, welke dit blijspel welis waar in geringe mate bevat, doch die deze voorstelling toch in waarde kunnen doen stijgen. In ieder geval heeft deze klucht stijl de jubileumviering een uitermate vrolijk slot bezorgd. Hetgeen ongetwijfeld de bedoeling van het bestuur is geweest. De Muziekzaal van café-restaurant Brinkmann was zaterdagmiddag fleurig versierd met talrijke bloemstukken en vaasjes met bloemen toen om circa 4 uur de receptie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de gymnastiekvereniging „Turnlust" begon. Vele afgevaardigden van zusterverenigingen en andere organisaties waren aanwezgi; vele verenigingen hadden door gelukstelegrammen blijken van belang stelling gegeven. De heer J. B. Roosenboom, lid van het Bondsbestuur van het KNGV bracht de ge lukwensen over ohdéF aanHedihg^H-'ah' de speciale herinneringsmedaille... Spreker hoopte dat Turnlust nog zeer vele jaren in de bres zal blijven staan voor de beoefe ning van de gymnastiek. In gelijke zin sprak de heer S. Hyers, inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding en Jeugdzaken der gemeente Haarlem, die mede het gemeentebestuur vertegen woordigende mededeelde, dat Haarlem zal blijven voortgaan door verbetering van de outillage der turnzalen de turnvereni gingen in staat te stellen haar voor de lichamelijke ontwikkeling van de Haarlemse burgerij zo belangrijke taak te blijven ver vullen. De heren A. J. Fortgens, F. Jansen en W. de Wolf, respectievelijk voorzitter van de Kennemer Turnkring, voorzitter van Concordia en afgevaardigde van Bato, me moreerden allen het 40-jarig bestaan van Turnlust in 1946, toen KTK, Concordia, Bato en Turnlust vieren steeds te hetzelfde jaar een lustrum - door nauwe samenwerking enige grote gymnastiekgebeurtenissen ge organiseerd konden worden. Dat dit thans door verschillende oorzaken niet mogelijk is, doet niets af aan de waardering en vriendschap, die door deze sprekers tot uiting werden gebracht. Namens de leden werd nog een enveloppe met inhoud aan geboden als bijdrage in een aan te schaffen stencilmachine. De sprekers werden door de voorzitter van Turnlust bedankt voor de betoonde be langstelling. Spreker bracht bovendien dank aan enige vroegere voorzitters en oud bestuursleden, die getuigen waren van de hulde aan hun vereniging betoond. Ongeveer drie jaar geleden trad de heer M. C. de Jong, te Haarlem, af als districts commissaris van het district Haarlem van de vereniging „De Nederlandse Padvinders". Hij had deze functie toen achttien jaar ver vuld. Het officiële afscheid van oubaas De Jong geschiedde echter pas zaterdagavond in het wijkgebouw aan de Molenaerstraat te Haarlem onder aanbieding van een districts logboek, waaraan alle groepen in het district hun medewerking hadden gegeven. Oubaas De Jong werd met zijn echtgenote en zijn onafscheidelijke hond Mowgli bin nengeleid door de commissie, die zich met het in orde brengen van het districtslogboek had belast. De tegenwoordige districtscommissaris van de N.P.V. in het district Haarlem, hopman ir. J. Pool. maakte zich als tolk van de meer dan honderd aanwezigen om uiting te geven aan de gevoelens van dankbaarheid voor het werk. door oubaas De Jong in het belang van de padvindersbeweging geaaan. Bij het bereiken van de zestigjarige leeftijd (in september 1951) wilde oubaas De Jong als districtscommissaris aftreden, maar op ver zoek is hij toen nog enige jaren aangebleven. Hopman Pool besloot met oubaas De Jong dank te brengen voor de onschatbare dienst, bewezen aan de jeugd, die in de padvinders beweging een deel van hun maatschappe lijke vorming ontvingen. Na het aanbieden van het districtslogboek aan oubaas De Jong door een land- en een zeeverkenner, boden twee welpen aan me vrouw De Jong, die voor de oorlog assistent districts-commissaresse was voor welpen met bijzondere eisen bloemen aan voor de hulp en steun aan haar echtgenoot en voor haar steeds geuit meeleven. De huidige districtscommissaris van Lei den, hopman A. Beekes, destijds de eerste assistent van oubaas De Jong, herinnerde aan de hoogtepunten in de padvinderstijd van de oud-districtscommissaris. Deze zeide in zijn dankwoord nog steeds van mening te zijn, dat in de padvindersbeweging een hul diging niet past. Maar hij vond het prettig hiermee de gelegenheid te krijgen nog eens contact te hebben met de mensen, waarmee al die jaren is samengewerkt. Na het officiële gedeelte werd de avond verder gevuld met samenzang en recreaties. Voor de economische politierechter te Haarlem verscheen maandag weer een aantal overtreders van artikel 6 van het Bijzonder Besluit Arbeidsverhoudingen: zij hadden ontslag genomen, zonder dat hun dit was verleend en zonder een vergunning van de directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau, die in zulke gevallen nood zakelijk is. De werkgevers, die werknemers zonder vergunning van het arbeidsbureau hebben ontslagen, komen thans in verhou ding met de eerstgenoemde categorie vrij wel niet voor, hetgeen met het oog op de situatie van de arbeidsmarkt wel begrijpe lijk is. Overtreders onder de werknemers prij ken iedere week op de rol van de econo mische politierechter te Haarlem. Heden morgen werd er een boete van veertig gul den geëist tegen een achttienjarig meisje, dat haar arbeidsverhouding in een confec tiefabriek in Haarlem had opgezegd zonder instemming van de directie en voordat er een vergunning van het G.A.B. was ver leend. Zij kreeg een boete van 25. Een 22-jarige arbeider, die met de simpele mel ding aan ^ijn baas, dat hij elders meer kon verdienen, was weggelopen, moest even eens terecht staan. Hij was in dienst van een slopersbedrijf en zijn werkgever ver klaarde als getuige, dat hij was meege sleept door een ander, die al eerder voor een zelfde feit was veroordeeld. Deze werk nemer was echter teruggekomen en had zich altijd een uitstekende arbeidskracht getoond. „Waarom wilde u toen ineens weg?", zo vroeg de economische politierechter, mr. J. A. Bletz. „Er was een jongen uit Lisse, die zei dat ik ergens anders veel meer kon verdienen", aldus de verdachte. „Waar komt u dan vandaan?", zo luidde een volgende vraag. „Uit Nieuw Vennep", zei de verdachte. „Nu dan", zei de economische politie rechter, „een Nieuw Veneper hoeft toch niet alles te geloven wat ze in Lisse zeg gen?" De verdachte betuigde daarmee spontaan zijn instemming. Er was 25 geëist en er werd 20 onvoorwaardelijk en 30 voor waardelijk opgelegd. Een andere overtreding van deze aard, die hedenmorgen werd berecht gold een groot bedrijf in Beverwijk. Een 36-jarige arbeider, die daar 8 1/2 jaar had gewerkt, wilde zich tot baggermachinist in een an der bedrijf laten opleiden en verliet het bedrijf zonder instemming van zijn direc tie en van het Arbeidsbureau. Hij ver klaarde echter, dat hij een half jaar lang contact had gezocht met de bedrijfsleiding om hier over te spreken, maar dat hij er eenvoudig geen kans voor kreeg. „Het werd me volkomen onmogelijk gemaakt", zo zei hij. Bovendien zou de bedrijfsleider van deze industrie, toen zijn nieuwe werk gever informaties over hem inwon, zoiets gezegd hebben als „neem hem maar niet aan, want het is er een die weer binnen een halve week verdwenen is". De officier van justitie, mr. J. Wiarda, eiste f 50 boete, maar de economische politierechter overwoog, dat de man toch eerlijk geprobeerd heeft, op een verant woorde manier ontslag te krijgen en legde hem een boete van f 30 op. Inst. voor Arbeidersontwikkeling De afdeling Haarlem van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft het nieu we jaar ingezet met het voorleggen aan haar leden van een programma, dat reikt tot ongeveer half februari. Op dinsdag 10 januari komt Willem van Iependaal wederom bij het Instituut op bezoek. Ditmaal in de Koningin Emma- school voor de leden van groep Noord. Hij zal het daar naar aanleiding van zijn boek „De commissaris kan me nog meer ver tellen" hebben over het voeren van pro cessen en wat daar mee in verband staat. Op 12 januari volgt in gebouw Cultura voor de gehele afdeling een bespreking over een reis naar het buitenland, welke voor het zomerseizoen op het programma staat. Over het Deltaplan kunnen de leden wat meer te weten komen van een drietal lezin gen, te houden door ir. H. A. Wormgoor. Deze zal op vrydag 13 januari, vrydag 20 januari en op vrüdag 27 januari in het wijkgebouw aan de Molenaerstraat, respec tievelijk spreken over „De strijd tegen het water", „Het grote plan" en „De uitvoe ringsmogelijkheden". Dat het Instituut het dansen niet ver waarloosd blijkt wel uit het feit dat er op dit programma twee avonden en een geheel weekeinde voorkomen, waarop zowel de moderne als de volksdansen aan hun trek ken zullen komen. Op zaterdag 14 januari begint deze trits met een gezellige dans avond voor de jongeren in hotel „De Leeu werik", waar de dansleerlingen van Dik Houtgraaf kunnen demonstreren hoever ze gevorderd zijn. Ook de liefhebbers van volksdansen krijgen op deze avond hun kans. Ook in hotel „De Leeuwerik" volgt daar na op vrydag 20 januari de start van een nieuwe cursus moderne dansen. Het weekeinde op 11 en 12 februari dat de leden in huize „Banjaert" te Wijk aan Zee kunnen doorbrengen, staat weer geheel in het teken van de volksdans en zoals het programma aankondigt, kunnen oud en jong daar naar hartelust dansen onder lei ding van Henk van der Wateren. Over de Andes-expeditie, die in het voor jaar van 1952 onder leiding van dr. C. G. Egeler, dr. T. de Booy en de Fransman Lionel Terray naar de Cordillera Blanca in Peru vertrok, zal dr. De Booy de leden van het Instituut het een en ander vertellen op woensdag 18 januari in hotel „De Leeuwe rik". Deze lezing wordt geïllustreerd met kleurendia's en een kleurenfilm. Op donderdag 2 februari zullen de leden zich ten tweede male, thans in café-restau rant Brinkmann, gaan beraden over de plannen voor de zomervacantie. Zij zullen worden voorgelicht over de mogelijkheden om in binnen- en buitenland in natuur vriendenhuizen enzovoorts hun vacantie- dagen door te brengen. De avond zal wor den besloten met de vertoning van enkele vacantiefilms. Op de laatste bladzijde van het program ma waarin de chronologische volgorde van de verscheidene bijeenkomsten nogal te wensen overlaat, is een oproep tot de leden geplaatst om voor de laatste contactavond van dit seizoen, op zaterdag 31 maart, mee te helpen aan het verzorgen van een bont en gezellig programma, onder het motto „Amateurs zetten hun beste beentje voor". De heer E. H. van Breemen, exploitant van het Zandvoortse caravancamp „Den- nendal", heeft zaterdag in een rapport aan de burgemeester van Zandvoort de uit komsten van de exploitatie over het jaar 1955 uiteengezet. Uit dit overzicht blijkt, dat ook in het afgelopen jaar de belang stelling van de caravanners voor dit camp weer aanzienlijk is toegenomen. Verge leken bij de twee voorafgaande jaren lig gen de verhoudingen aldus: het aantal overnachtingen bedroeg in 1953 11.798, in 1954 18.369 en in 1955 25.144. Een enorme groei van het aantal Duitse gasten werd dit jaar geconstateerd; ook was dit per centsgewijze het geval met de Scandi- naviërs en Fransen; het aantal Engelsen, Belgen en Zwitsers liep aanzienlijk terug, hetgeen uit onderstaand overzicht moge blijken: Overnachtingen in: 1953 1954 1955 Nederlanders 10.786 14.833 17.480 549 1.718 5.758 75 700 526 24 61 126 Belgen 49 247 65 172 319 694 18 110 8 22 107 40 126 331 135 Italianen 3 20 Oostenrijkers 2 67 71 Amerikanen 7 5 Canadezen 12 18 Zuid-Afrikanen 14 8 Australiërs 4 Statenlozen 1 (Van een verslaggever) DAAR ZOWEL DE EGMONDSE als de Katwijkse trawlervissers zich gisteravond in een openbare vergadering als één man achter het stakingscomité hebben gesteld en hebben toegezegd vandaag hun plunje van boord der trawlers te halen, is de sta king op de IJmuidense trawlervloot thans volledig geworden. Na een inleiding door de voorzitter van het comité hebben de ruim zeventig Egmondse trawlervissers voor het merendeel leden van de Centrale van Zeevarenden geluisterd naar de OVB-hoofdbestuurder J. Koning, die even als op de openbare vergaderingen te IJmui den heeft uiteengezet waarom de Centrale van Zeevarenden nimmer onderhandelin gen met de IJmuidense reders mag begin nen over een nieuw loonsysteem, waarbij garantieloon en een deel van de besomming voor de bemanning worden vastgesteld. De vaste gage, die de vissers thans hebben, moet vastgehouden worden en verhoogd en daarnaast moeten tal van verbeteringen in de CAO vooral ten aanzien van voeding, kleding en smees worden opgenomen. Uit dit overzicht blijkt tevens, dat in tegenstelling tot het trekkerskamp „de Branding", waar het aantal buitenlanders het aantal Nederlanders overtrof, de Hol landers in het caravancamp verre in de meerderheid waren. Nieuwe aanvragen Voor dit jaar voorziet de heer Van Bree men wederom een aanzienlijke toeneming van het aantal gasten. Reeds nu komen aanvragen voor plaatsing binnen en daar de Paasdagen dit jaar vrij vroeg vallen, op 1 en 2 April, verwacht men indien het weer gunstig is ook reeds een groot aan tal caravanners in het voor-seizoen. De heer Van Breemen heeft zich voor genomen, dit jaar het kamperen van de zogenaamde auto-tentkampeerders op zijn terrein niet meer toe te staan, maar zich uitsluitend te bepalen tot de werkelijke caravans. Met het oog op de te verwach ten toeneming moet het zelfs dan niet uit gesloten worden geacht, dat in het hoog seizoen niet aan elk verzoek om plaatsing zal kunnen worden voldaan. In hoeverre het gemeentebestuur voor de autotentkampeerders ertoe zal over gaan, deze evenals verleden jaar toen als tijdelijke noodmaatregel dit jaar definitief naar het duinterrein bij het Kennemersportpark te verwijzen, zal moe ten worden afgewacht. Het kampeerpro- bleem, dat ook dit jaar in Zandvoort weer dreigt te ontstaan, wordt op het ogenblik door B. en W. onder het oog gezien, opdat zoveel mogelijk teleurstelling zal worden voorkomen. De fiscus heeft de volgens velen onplei- zierige gewoonte zoveel mogelijk mensen in zijn greep te krijgen. Dat gelukt hem, voor wat het inkomen betreft, natuurlijk beter ynet de mannen dan met de vrouwen. De meeste vrouwen zijn gehuwd en van deze gehuwde vrouwen heeft slechts een klein gedeelte eigen inkomsten, hetzij uit arbeid hetzij uit eigen vermogen. Toch val len er in Haarlem heel wat meer vrouwen binnen het bereik van de fiscus dan men wellicht zal denken. En het aandeel dat zij krachtens hun inkomen in de belasting opbrengst moeten bijdragen, is lang niet gering. Er zijn namelijk in Haarlem rond negen tienduizend vrouwen, die persoonlijk loon- en/of inkomstenbelasting moeten betalen. Dat zijn dus ongehuwde of zelfstandig v/erkende gehuwde vrouwen, of weduwen. Viouwen, die in gemeenschap van goede ren zijn gehuwd en geen loondienst ver richten, vallen er buiten, welk vermogen zij in het huwelijk ook mogen hebben „meegebracht." Deze negentienduizend Haarlemse vrou wen betalen gemiddeld ruim tweehonderd gulden belasting. Dit is, in verhouding tot elders, allerminst weinig, wat mede ver oorzaakt wordt doordat verscheidene Haar lemse vrouwen een werkelijk hóóg inko men genieten: er zijn er onder hen namelijk verscheidene met een inkomen van zestig a zeventigduizend gulden 's jaars! Het aantal gehuwde vrouwen, dat loon- en/of inkomstenbelasting moet betalen dat zijn dus gehuwde, werkende vrouwen dan wel vermogende vrouwen, die niet in gemeenschap van goederen zijn gehuwd is in Haarlem bepaald laag: van de boven bedoelde negentienduizend nog géén hon derd! Met elkander komen deze vrouwen in aanmerking voor kinderaftrek voor ongeveer zestig kinderen. Het merendeel heeft een eigen inkomen van ongeveer drieduizend gulden of minder. Gemiddeld betalen deze vrouwen honderd gulden be lasting. Vijfduizend belastingplichtige vrouwen zijn gehuwd geweest, dat wil dus zeggen dat zij weduwe zijn of gescheiden van echt. Deze vijfduizend vrouwen hebben aanspraak op kinderaftrek voor tezamen tweeduizend kinderen. Het overgrote deel van hen heeft een inkomen tussen twee en drieduizend gulden, maar in alle hogere inkomenklassen vindt men toch een aantal van deze vrouwen terug. Inkomens tussen tien en vijftienduizend gulden zijn in deze groep ook allerminst zeldzaam en een der tigtal van deze vrouwelijke ingezetenen overschrijdt zelfs de grens van twintig mille. Enkelen van hen kunnen zelfs bogen op een inkomen van een ton. Dientenge volge hebben deze dertig vrouwen van de topgroep gemiddeld twintig mille aan de fiscus te offeren. De totale groep van vrou wen, die gehuwd zijn geweest, de boven bedoelde vijfduizend derhalve, betaalt ge middeld driehonderd gulden per jaar aan loon- en/of inkomstenbelasting. De grootste groep belastingplichtige vrouwen in Haarlem wordt gevormd door de ongehuwde vrouwen; deze groep omvat ongeveer veertienduizend belastingplichti gen. Blijkens de fiscale statistieken kan ook een deel van deze ongehuwde vrouwen aanspraak doen gelden op kinderaftrek, en wel in totaal voor ruim honderd kinderen. Ongetwijfeld zullen althans een aantal van deze kinderen zogenaamde pleegkinderen zijn, waarvoor onder bepaalde omstandig heden ook kinderaftrek kan worden ver leend. Overigens komen deze „fiscale kin deren" weliswaar in hoofdzaak voor bij belastingplichtige vrouwen met een laag inkomen, maar ook in de inkomenklassen van omstreeks negen mille worden derge lijke kinder-aftrek bepalingen toegepast. Ook onder de ongehuwde vrouwen komen er voor met bepaald hoge inkomens of schoon niemand van hen de grens van een ton overschrijdt. In het algemeen zullen deze hoge inkomens, zoal niet geheel dan toch grotendeels, de vrucht van vermogen zijn. In hoeverre zij de vrucht van eigen arbeid zijn, valt uit de statistieken niet af te leiden. Wat eigenlijk voor een juiste be oordeling van de prestatiemogelijkheden van de ongehuwde vrouwen in onze stad wel jammer is. Overigens blijft het aantal ongehuwde vrouwen dat een hoger inko men heeft dan tienduizend gulden per jaar, tot slechts enkele tientallen beperkt. Het overgrote deel van de ongehuwde belastingplichtige vrouwen, méér dan de helft van het totale aantal, heeft een inko men beneden drieduizend gulden per jaar. Deze vrouwen genieten kinderaftrek voor ruim tachtig kinderen van de ruim hon derd, waarvoor de groep ongehuwde vrou wen in totaal in aanmerking komt. Gemiddeld moeten onze Haarlemse on gehuwde vrouwen, voor zover zij dan be De Sovjet-Russische ambassadeur in Bonn, Valerin Zorin (tweede van links), heeft in de villa „Hammerschmidt" in Bonn zijn geloofsbrieven aan bondspresident Heuss aangeboden We zien hier v.l.n.r. de minister van Buitenlandse Zaken van de bondsrepubliek Von Brentano, Valerin Zorin, een tolk en bondspresident Heuss. lastingplichtig zijn, 175,aan de fiscus offeren. De twee procent van de ongehuwde be lastingplichtige vrouwen in onze stad, die een hoger inkomen hebben dan zes mille per jaar, genieten tezamen 9 procent van het totale inkomen van deze groep maar zij betalen als gevolg van de progressie in de beastingheffing 24 procent van het totale bedrag, dat de groep aan belasting ver schuldigd is. Bij de gehuwde vrouwen liggen de ver houdingen geheel anders doordat bijna niemand van hen een inkomen boven zes mille heeft. Maar bij de groep vrouwen, die gehuwd geweest zijn, verdienen de analoge berekeningen alleszins de aan dacht. Bij deze categorie'is het namelijk zo, dat de 7 procent van de vrouwen, die meer dan zes mille inkomen genieten, met elkander 31 procent hebben van het totale inkomen der groep en uit hoofde daarvan 72 procent moeten opbrengen van de totale belastingsom, die van de gehuwd geweest zijnde vrouwen wordt geheven. Tenslotte kan nog vermeld worden dat de vrouwelijke belastingbetalers in Haar lem in de loon- en/of inkomstenbelasting voor 14 procent van het totale bedrag bij dragen, terwijl zij 26 procent van het corps belastingbetalenden vormen. „Dure draaideur doorgedraaid." Onder dit opschrift publiceerden wij een verslag van het gedeelte van de zitting van de Haarlemse gemeenteraad op 10 november 1954, dat gewijd was aan een voorstel van B. en W. om de oude draaideur van het vroegere kantoor van de Handelmaatschap pij in het Concertgebouw te plaatsen om de tocht op de achterste rijen tegen te gaan. De kosten werden op bijna 3600 geraamd. Er ontwikkelde zich een geanimeerde dis cussie over een onderwrep, waar iedereen verstand van had. Het resultaat was dat wethouder Happé het voorstel terugnam, toen hem do.or de „oppositie" duidelijk werd gemaakt, dat het college zich had ver gist door te veronderstellen, dat de deur binnen zou worden 'aangebracht, bij de toegang tot de zaal. Met schier ongelooflijke voortvarendheid heeft men thans, veertien maanden later, reeds een nieuw voorstel uitgewerkt, dat in de eerstkomende vergadering van de raad ter tafel komt. Gebleken is, dat een nagenoeg tochtvrije ingang verkregen zou kunnen worden door aan de binnenzijde van de buitendeurkozijnen aparte nieuwe teakhouten deuren te maken. Deze tocht deuren zullen als draaideuren moeten worden uitgevoerd, voorzien van panelen van hardglas. De huidige buitendeuren zullen, indien het gebouw in gebruik is, ia geopende stand kunnen worden vastgezet. '2é füngerën dan alleen als wachtsluiting. Het verdient aanbeveling, aldus schrij ven B. ep W. verder, op het trottoir voor de deuren een wegneembaar hekwerk aan te brengen, zulks om een ordelijke rijvor- ming te verzekeren van hen, die nog toe gangsbewijzen moeten kopen. Met de uit voering van deze voorzieningen is een be drag van bijna 5000 gemoeid. Maar mis schien komt deze duurdere draaideur er met een enkele hamerslag. Voorts is het noodzakelijk, dat op korte termijn voorzieningen worden getroffen aan het plafond in de tuinzaal van het ge bouw. Dat het doorbuigen van de houten dakspanten was geconstateerd, hebben wij al enige maanden geleden bericht. Dit verschijnsel zou geen reden tot bezorgdheid geven, ware de constructie (in de vorige eeuw) oordeelkundig uitgevoerd. B. en W. delen de raad thans mede, dat de verdere ontwikkeling nauwlettend in het oog is ge houden. Het betreft hier een flauw hellend les senaarsdak. De kapspanten lopen boven de buitenmuur aan de tuinzijde zeer flauw puntig toe, hetgeen in constructief opzicht een bepaald ongunstige vorm is. Bovendien staan de diagonalen van de zuidoostelijke helft van deze spanten in de verkeerde richting. Tengevolge daarvan is de span ningsverdeling niet goed, staan de verbin dingen open en buigen de spanten door. Uiteraard neemt dit complex van ver schijnselen toe, naarmate het materiaal vermoeid raakt. Enige delen van het stuc- plafond zijn losgeraakt en moesten verwij derd worden. B. en W. achten het niet lan ger verantwoord met voorzieningen te wachten, al moeten deze met het oog op andere, in studie zijnde plannen beperkt worden tot die, welke constructief nood zakelijk zijn. De beoogde verbetering kan worden ver kregen door de legramen, die niet fraai en „uit akoestisch oogpunt" (er zal wel: oor- punt bedoeld zijn) ongunstig zijn, en de bovenlichten van de zaal weg te nemen. Een belangrijke versterking van de spanten kan worden verkregen door de zuidooste lijke helft aan beide zijden van een houten beplanking te voorzien en op deze wijze een moderne, gespijkerde spantconstructie tot stand te brengen. Verder doorbugien van de spanten is dan uitgesloten. De zoldering dient te worden vereenvoudigd tot een vlak stucplafond, zodanig opgehangen, dat de aanwezige doörbuiging van de spanten, die niet weggenomen kan worden, op afdoende wijze wordt gestuit en onzichtbaar gemaakt. Ook de dakbedekking moet worden ver nieuwd. Er komen twee elektrische venti latoren. Met al deze voorzieningen is een bedrag van 19.000 gemoeid. B. en W. van 's-Gravenhage hebben de raad een nota gezonden over het parkeer probleem in de hofstad. Om het parkeren in de binnenstad te beperken wordt voor gesteld daar het stelsel van parkeermeters in te voeren naar Amerikaans voorbeeld. Voor automobilisten die langer parkeren willen, zouden in de buurt van de voor Den Haag geprojecteerde ringwegen zoals de aan te leggen ringweg Raamweg Konings kade parkeerterreinen moeten worden aangelegd en garages moeten wordien ge bouwd.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10