Grafsteen uit 1518 ontdekt, de oudste die Haarlem kent LOUTJE HONDERD JAAR OP HAARLEMS GROTE MARKT Onverwachte witte last noopte tot veel nachtelijke arbeid Kort en bondig Belangrijke vondst tijdens restauratie van meubilair in de Grote Kerk Eerbetoon aan Coster aanleiding tot groots volksfeest Zuivering van wegen bleek vruchteloos werk Gladheid oorzaak van vele ongelukken Idee gevraagd mmm wWèmmmm Meisje aangereden in de Gierstraat Kinderen veroorzaakten brand in tuinhuis Haarlemse successen op Nijmeegse konijnenshow Mutaties bij dienst van publieke werken Districtsband Haarlem Mejuffrouw H. I. Büch in Amsterdam benoemd Vrachtauto in Bakenessergracht Sneeuw speelde Haarlemse verkeer parten Feest op Grote Markt „Voor twee dagen tegelijk inslaan" Stuivertje wisselen in de Haarlemse raadscommissie Drukpers in optocht BISEMËiïIEST Drieling geboren in Hilversum Ben week ontzegging voor kapitein van „Barracuda" Ontspanningsavond NCRV in Heemstede Burgerlijke Stand van Haarlem DINSDAG 10 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tijdens restauratiewerkzaamheden in de Grote, Kerk in Haarlem is dezer dagen een brok geschiedenis met een eerbiedwaardige leeftijd te voorschijn gekomen: een graf steen, daterend uit 1518 of zo mogelijk nog ouder. Deze steen slaat in bejaardheid al zijn Haarlemse soortgenoten, want de oud- ste tot nu toe bekende grafstenen in Haar lem dateren uit de eerste helft van de ze ventiende eeuw. De restauratiewerkzaamheden, die wor den uitgevoerd onder leiding vain architect H. Korriiriiga, betreffen onder meer de elek trificatie van de lichtkronen op twee lo-onen na gereedgekomen en de res tauratie van houten banken en de houten vloer van het schip. Ongeveer tien rijen hoge banken, tezamen één meubelstuk vormend, worden zodanig verlaagd, dat van al deze banken af een beter uitzicht op de kansel wordt verkregen. De houten vloer, bestaande uit op balken rustende planken, rust op zijn beurt weer op oude grafstenen, waarvan er vele zodanig zijin verzakt, dat zij min of meer onder het zand bedolven zijn geraakt. In het midden van het schip, naast de kansel, heeft men dezer dagen onder een dezer banken een soort lei-achtige Naamse steen aangetroffen met afmetingen van on geveer 1.10 bij 2.20 meter. De oppervlakte van deze steen is gedeeltelijk aangetast, zo dat de erin gebeiteldctek&t, dae loopt langs oe zijkanten van het platte vlak, niet meer volledig bewaard is gebleven. Maar na in tensief onderzoek is koster Jac. Kerkvliet toch reeds tot de ontdekking gekomen, dat er onder meer staat: hier lijt begraven voornaam ontbreekt Woutszoon starf opte eerste dach va op de a een liggend streepje, in piaats van het volledige woord „van" (waarschijnlijk) september. Het jaartal is door beschadiging verloren ge gaan. De tekst volgend leest men verderop: starf op ....dachen vrijwel aan hetj einde het jaartal 1518 en tenslotte: b vo d siele. De heer Kerkvliet meent uit de tekst te kunnen opmaken, dat men hier te doen heeft met een oud familiegraf. Aangezien i het jaartal in het begin van de tekst ver loren is gegaan, lijkt het niet uitgesloten, dat de grafsteen eerder dan 1518 in gebruik is genomen. Men tast nog volkomen in het duister, op wie de steen betrekking heeft. Het graf- nummer is 348, maar daar bereikt men weinig mee, omdat het oudste grafregister dateert uit 1655. Ook de oude kasboeken met perkamenten kaften, die de heer Kerk vliet meteen na de vondst heeft nageslagen, gaven in d'it opzicht geen opheldering. Een aanwijzing is wellicht een getrouwe afbeelding op de zerk van het uurwerk, dat horizontaal in de koepel van de kerk is aan gebracht: een uurklok met als enige wijzer een handje met een uitgestrekte vinger. Deze uurklok loopt op hetzelfde uurwerk als de torenklok. De heer Kerkvliet tracht naar aaleiding daarvan de steen in ver band te brengen met een kokkenmaker. De grafsteen zal een plaats krijgen in de Brouwerekapel van de kerk, aan de zuid zijde naast de ingang aan de Groenmarkt. Maandagmorgen omstreeks negen uur is een 15-jarige wielrijdster, A. v. d. B. uit Bloemendaal, in de Gierstraat in Haarlem in aanraking gekomen met een trekker met oplegger, die haar juist passeerde. Tijdens dit passeren was het meisje gaan slinge ren. De wielrijdster is met een gebroken rechterpols en vermoedelijk een rechter heup-fractuur naar het Grote Gasthuis overgebracht. Thans is vast komen te staan, dat de brand in het tuinhuis achter het Kenne- merplein in Haarlem op zaterdagmiddag is veroorzaakt door met vuur spelende kin deren. Een zes- en een negenjarig jongentje waren het gebouw binnengedrongen, had den er lucifers gevonden en wat papier aangestoken. Toen een in het gebouw aan wezige hoeveelheid stro vlam vatte, waren zij er vandoor gegaan. Ook prijzen in H ill e gom en Heemstede In de Nijmeegse veilinghallen werd het afgelopen weekeinde een landelijke ten toonstelling van konijnen en pluimvee ge houden, die talrijke bezoekers uit het ge hele land heeft getrokken. Meer dan vier en twintig honderd inzenders uit binnen- en buitenland exposeerden op deze door de Nederlandse konijnenfokkersbond georga niseerde monstershow, die werd geopend door de loco-burgemeester van Nijmegen, in totaal rond 2600 konijnen en goed 300 kippen en hanen. Tientallen keurmeesters hadden negen uur werk om de dieren aan een nauwkeurig onderzoek te onderwer pen. Volgend jaar, als de Nederlandse ko nijnenfokkersbond het twaalfde lustrum viert, zal een nog grootscheepser opgezette jhow in Utrecht worden gehouden. Op de in Nijmegen gehouden expositie, waarop het puikje op konijnen- en pluim- veegebied te pronk zat, werden o.m. prij zen behaald door: de heer M. Visser uit Haarlem, die een fraaie prijs veroverde in klasse A met een Alaska-voedster (oud). Tevens verwierf hij een prijs voor een door hem ingezonden Pool-Roodoog, ram (jong). De heer Fokkelman, eveneens uit Haarlem, zag zijn Franse hangoor, ram (oud) behan gen met een A-prijs. Ook een Franse hang oor, ram (jong) van de heer Fokkelman veroverde een prijs in de klasse P.P. De heer K. van Dijk kreeg een prijs met een Papilion, voedster (jong). Een andere prijs in de P.P.-klasse ging naar de heer J. M. Verrijzen uit Heemstede, die een Vlaamse reus, voedster (jong) had ingezonden. De heer J. van Leeuwen uit Hillegom boekte meer dan één succes. Niet alleen werd hem een ereprijs toegekend, maar daarnaast vielen hem twee A-prijzen ten deel, resp. voor een Trianta-voedster (oud) en een Deilenaar, ram (oud) en een PP- prijs voor een Deilenaar, voedster (jong). Bij de dienst van Publieke Werken in de gemeente Bloemendaal zal na de heer P. C. van der Maas op 16 januari over wiens jubileum de vorige week is bericht de heer I. Vermeer, chef-kweker op de ge meentelijke kwekerij aan de Veldlaan in Aerdenhout, z'n veertigjarig ambtsjubileum vieren. Dit zal begin maart geschieden. Een kwart eeuw in dienst van de gemeente Bloemendaal is op 1 mei de heer G. van Gelder.Drie leden gaan dit jaar met pen sioen. Het zijn de heren F. Krom (op 1 maart), P. J. Bremer (op 1 juni) en E. Vollbehr (op 1 november). De heer G. J. Oudendijk uit Driehuis werd met ingang van 1 januari benoemd tot technisch amb tenaar. De heren A. Smeenge, technisch ambtenaar, en M. Logtenberg, tekenaar, verlaten de dienst van publieke werken wegens het aanvaarden van benoemingen elders. De N. P. V.-districtsband Haarlem zal za terdagmiddag in Heemstede zijn medewer king verlenen aan een loten-verkoopactie ten behoeve van een nieuw troephuls voor de Heemsteedse padvindersgroep „De V/aeckende Leeuwe", groep 33 in het district Haarlem van de vereniging De Nederlandse Padvinders. Om drie uur wordt zaterdag middag 14 januari van het Raadhuisplein vertrokken voor een rondgang door de ge meente Heemstede. Des avonds houdt de groep een ouderavond, waarop de trekking van de loterij zal geschieden. De districtsband verleent op 14 februari medewerking aan de viering van het tien jarig bestaan van de padvindersgroep van „Meer en Bosch" in Heemstede en op 17 maart aan een ouderavond van de groep „De Meervogels" in Hoofddorp. Op 25 fe bruari wordt in de school in de Overton- straat in Haarlem-Noord een kienavond ge houden. De baten zijn bestemd voor uitbrei ding van het muziekmateriaal. Op 4 mei zal de band medewerking verlenen aan de do denherdenking aan de Jan Gijzenvaart in Haarlem. In de zomer van 1856 waren er in Haarlem voor die tijd uitbundige feestelijkheden ter gelegenheid van het feit, dat het „metalen beeld van Lourens Janszoon Coster onthuld werd. Een tentoonstelling, orgelconcerten, muzikale rondgangen en een groot vuurwerk stonden op het programma. De Grote Markt was in een feestdos getooid. De bewoners van de markt hadden gewedijverd in het aanbrengen van versieringen, maar het gemeentebestuur van Haarlem bleef achter. Kort tevoren had de gemeen teraad met 11 tegen 7 stemmen besloten geen krediet (duizend gulden was gevraagd) beschikbaar te stellen voor de illuminatie van het stadhuis op 16 juli, de dag waarop het standbeeld onthuld werd. De koster van de Grote Kerk in Haarlem, de heer Jac. Kerkvliet, onderzoekt pein zend de in zijn kerk gevonden grafsteen uit 1518. Eindelijk gebeurt wat twee en een halve week geleden tijdens de kerstdagen een passender verschijnsel zou zijn geweest: het sneeuwt. En goed ook. De slee liefheb bers juichen en zullen straks wanneer het zo door blijft sneeuwen in groten getale naar de Hoge Duin en Daalse weg trekken om daar naar beneden ie suizen. De man nen van de gemeentereinigingsdienst ech ter zeggen niet veel en werken hard om de dikke witte last op te ruimen. Reeds maandagmiddag zijn de Haarlemse reinigingsploegen uitgerukt om zand te strooien. Des avonds viel de sneeuw echter nog gestadig neer en zij had zich opgehoopt tot een dikke koude deken, zodat de ge meentelijke sneeuwruimers omstreeks half twaalf opnieuw zijn begonnen. Er werd versterking ingeschakeld en met vijftig man en vijftien tot zestien wagens is men in de weer geweest om volgens het vaste schema de sneeuw van hoofdwegen, be langrijke zijstraten en alle wegen die op een busroute liggen, te ruimen. In totaal strooiden zij ongeveer 200 kubieke meter zand en pekel rond. Ondanks deze nachtelijke werkzaam heden waren de mannen vanochtend wéér aanwezig en zij gingen opnieuw aan de slag. En nog steeds sneeuwt het Ook Rijkswaterstaat is geducht aan het sneeuwruimen en wel op de grote wegen van en naar Haarlem. Hij heeft ongeveer vijftig man en vijf wagens ingezet om op de eerste plaats de autobanen veiliger te maken en daarna aan de rijwielpaden te beginnen. De stadsbussen van de N.Z.H.V.M. heb ben natuurlijk enige vertraging ondervon den van de plotselinge flinke sneeuwval, daar de chauffeurs in de eerste plaats voorzichtiger moeten rijden op de nu glad de wegen en voorts heeft alle autoverkeer Mejuffrouw Herma I. Büch, thans onder wijzeres aan de B.L.O. school „Buitenrust" te Haarlem, is met ingang van 1 maart be noemd tot adjunct-directrice van het Ob servatiehuis voor Jongens te Amsterdam. Mejuffrouw Büch was van 1 juli 1937 tot 14 januari 1946 onderwijzeres bij een school voor buitengewoon lager onderwijs te Hengelo (Ov.). Daarna was mejuffrouw Büch enige ja ren werkzaam bij de U.N.R.R.A., de voor malige hulporganisatie der Verenigde Na ties. Zij was hoofd-sociaal werkster in de Franse bezettingszone van Duitsland, waar zij met name de supervisie had over de kinderzorg in de kampen der ontheemden. Daartoe richtte zij een groot aantal kin derhuizen op. Na die periode keerde zij weer naar Ne derland terug, waar zij van 1 januari 1949 af onderwijzeres was aan de Buitenrust- school in Haarlem. De twee inzittenden hebben zich gered Vanmorgen omstreeks elf uur reed op de smalle (westelijke) kant van de Bake nessergracht te Haarlem een vrachtauto van de firma Elferink. Door de gladheid van de weg raakte de bestuurder de macht over het stuur kwijt en het gevolg was, dat de auto in het water reed. In de cabine zaten twee personen, die er in slaagden zich te redden. Voor nader onderzoek zijn zij naar het Sint Elisabeths Gasthuis over gebracht. De bestuurder had vermoedelijk een lichte shock. meer last van wielrijders, die de sneeuw hopen aan de zijkanten van de wegen mij den. Zij rijden dus veelal op de autobanen. Bovendien is het aantal buspassagiers sterk toegenomen, omdat velen met dit 'weer niet gaan fietsen. Er zijn echter extra bussen ingeschakeld, zodat men hoopt de plotselinge toeloop redelijk te kunnen ver werken. De trams ondervonden vertraging door het feit, dat de met een vracht Haarlem, namelijk de gedenksteen in de sneeuw bedekte beugels doorbogen en de stroomdraden niet geheel meer raakten. Ook de reinigingsdiensten van de omlig gende gemeenten draaien op volle toeren cm de wegen begaanbaar te houden. Bij Hoge Duin en Daalseweg heeft men maandagavond nog slechts zeer beperkt kunnen sleeën. De wind blaast daar veel van de gevallen sneeuw weg en hedenoch tend was het nog niet mogelijk om daar te sleden. Er zijn in Haarlem maandag twaalf ver keersongelukken gerapporteerd, waarvan ei enige door de gladheid van de weg zijn veroorzaakt. Zo slipte een elfjarig meisje met haar fiets op de Rijksstraatweg. Zij brak haar linkeronderbeen en is in het Grote Gasthuis opgenomen. Een negenjarige jongen slipte in de Slachthuisstraat met zijn fiets, viel met het hoofd tegen een juist passerende auto en is met een bloedende hoofdwond in het Grote Gasthuis opgenomen. Op de Amsterdamsevaart nabij de Prins Bemardlaan werd een bromfietser aange reden door een auto, die, komende uit de Prins Bernhardlaan, aanvankelijk had stil gestaan om het verkeer van de Amster damsevaart voorrang ie verlenen. Door het slechte zicht had de automobilist de bromfietser niet opgemerkt. Deze is met een gebroken linkerbeen in het Grote Gasthuis opgenomen. Een houtauto reed tengevolge van de gladheid op de Kleverparkweg, hoek Velserstraat, een verkeerszuil omver. Een personenauto deed hetzelfde met een gas lantaarn op de Middenweg, hoek Schoter- bosplein. Ook vanmorgen Vanmorgen omstreeks negen uur werd een zestienjarig meisje, dat tijdens het sneeuwballen gooien op de Schalkwijker- weg onvoorzichtig de rijbaan overstak, aangereden door een auto van het G.E.B. Zij is met een shock naar het Grote Gast huis gebracht. De archivaris van het bisschoppelijk museum in Haarlem, de heer P. Verhoofd stad, is vanmorgen omstreeks tien uur in de Jansstraat uitgegleden en met zijn hoofd tegen een huis gevallen. Per auto van de G.G. en G.D. is hij naar huis gebracht. Bezorgers uit de nood Binnenkort is het dus honderd jaar gele den, dat Haarlem dankzij bijdragen uit het Nederlandse volk een standbeeld, dat ontworpen was door L. Royer en gemaakt was door gebroeders Lurasco te Amster dam, aangeboden werd. Enige jaren van voorbereiding waren nodig geweest om de gelden te verzamelen en de feestelijkheden voor te bereiden, eveneens om overleg te plegen met het gemeentebestuur. In de vergaderingen van de gemeenteraad van 1853 en 1854 werden discussies gehouden over het te plaatsen „statuette" en het re sultaat was, dat de Grote Markt werd aan gewezen als plaats voor het beeld en dat de gemeente bereid was f 9000 beschikbaar te stellen voor het maken van de fundering. Bij het besluit werd de verwachting uitge sproken, dat de kosten minder zouden zijn dan dit bedrag, als gebruik gemaakt werd van de stenen, afkomstig van de te slo pen vestingmuren. In samenwerking met de gemeente is van 15 juli tot en met 17 juli 1856 uitbundig feest gevierd, waarbij verscheidene vereni gingen samenwerkten, o.a. de boekhande laren- en de typografenorganisaties. Op dinsdag 15 juli van dat jaar kwamen velen om twaalf uur bijeen, om tegenwoordig te zijn bij de opening van de typografische tentoonstellnig, ingericht door de Haar lemse boekhandelaarsvereniging Lourens Janszoon Coster. Een uur later werd in de Grote Kerk een orgelconcert gegeven, een bewijs, dat men vroeger van mening was, dat bij stadsfeesten een orgelbespeling niet op het programma mocht ontbreken. Twee dagen later kwam de Amsterdamse organist J. Bastiaans naar Haarlem, om het orgel te bespelen. Op de avond van de eerste dagen van het Costerfeest trokken tallozen naar het Binnen- en het Zuider Buiten Spaarne, waar muziekkorpsen van de Haarlemse schutterij, van het zesde regiment infante rie en van het eerste regiment dragonder? in versierde en geïllumineerde vaartuigen muziek ten gehore brachten. Het program ma vermeldde „groot watermuzijk". Het hoogtepunt van de feestviering was op woensdag 16 juli. Reeds om acht uur in de morgen waren velen op de been. Le den van de typografenvereniging uit ande re delen van het land trokken met hun Haarlemse collega's door de stad naar de Doelen. Twee uur later verenigden geno digden zich bij het paviljoen in de Haar lemmerhout voor het houden vnn een plechtige optocht langs het huldeblijk van Hout, opgericht ter dankbare herinnering aan de plaats, waar de drukkunst is i itge- vonden. Het doel was aan de gevers van 't standbeeld, dat op de Grote Markt ge plaatst was, dank te brengen. Mr. Joh. Enschedé hield een toespraak en leden van typografenverenigingen verzorgden koorzang. Des middags om één uur is het stand beeld van Lourens Janszoon Coster onthuld in tegenwoordigheid van vele honderden, die van hun belangstelling in de viering van het Costerfeest blijk gaven. Aan de westzijde van de Markt had de directie van de gasfabriek een kolom opgericht, gede coreerd met nationale, oranje- en Engelse vlaggen. Langs de kolom was een ureed lint geschilderd, waarop stond: „Hulde aan Lourens Janszoon Coster, door de Haar lemse Gasfabriek", met de jaartallen 1423 en 1856. De burgemeester, de heer C. J. Bruyn Kops, leden van de gemeenteraad, stelden zich met de leden van de hoofdcommissie van het Costerfeest voor het beeld op, waarna mr. L. Metman, voorzitter der commissie, het woord voerde, die opmeric- te, dat het Nederlandse volk „in deze plechtige stond" hulde wil brengen aan de nagedachtenis van de Haarlemse burger Lourens Janszoon Coster. „Is het misschien een ijdele zelfverhef fing, uit nationale trots geboren, die ens de ogen doet sluiten voor de waarheid, en de rechtmatige aanspraken van vreemden doet verwerpen? Hebben Mentz en Straatsburg geen gedenktekenen, om der wereld te ver kondigen, dat aan Guttenberg en niet aan Coster de eer toekomt van de boekdruk kunst te hebben uitgevonden? Onkunde en vooroordeel alleen kunnen ten nadele van Nederland uitspraak doen. Getuigt het gij, die onpartijdig hebt onderzocht, wat de scherpzinnige geleerde De Vries, geholpen door zijn kunstvriend Schinkel en door de onvermoeide en volhardende ijver van onze Noordziek, aan het oordeel van landgenoot en vreemdeling heeft on derworpen", aldus sprak mr. Metman, om de toehoorders te bewijzen wie volgens hem het meest in aanmerking komt de uit vinder van de boekdrukkunst genoemd te worden. Hij vervolgde: „Wat alzo is opge- Ongetwijfeld ondervinden vele brood- en melkbezorgers veel last van de plotselinge sneeuwval. „Er is haast geen doorkomen meer aan" is de zin die vrijwel elke huis vrouw vandaag van haar leverancier aan de deur te horen krijgt. Een Haarlemse huisvrouw deed het idee aan de hand dat thans alle huisvrouwen voor twee dagen tegelijk hun etenswaren inslaan. Hier en daar kunnen enkele be zorgers niet reeds alle klanten meer bezoe ken, daar de dikke sneeuwlaag en de ge stadig neervallende sneeuwbuien dit te zeer bemoeilijken. Door het bedanken van het raadslid M. J. Goedee komt er enige wijziging in de samenstelling van de commissie van bij stand van de Haarlemse gemeenteraad. De fractie van de Partij van de Arbeid zal daartoe voorstellen, dat het nieuwe raadslid, de heer W. A. de Vos, zitting zal nemen in de commissie voor arbeids- en pensioenzaken en bezwaarschriften. Mr. G. H. J. de Leeuw zal de heer Goedee dan opvolgen in de commissie voor Openbare Werken en Volkshuisvesting, terwijl de heer Sap in zijn plaats zal komen in de commissie voor de economische aange legenheden. De heer Sap blijft zitting hou den in de subsidiecommissie, maar zal be danken voor de commissie voor sociale zaken (met uitzondering van maatschap pelijk werk), welk terrein voortaan mede door de heer J. Willemse zal worden be hartigd, die arbeids- en pensioenzaken aan de heer De Vos heeft afgestaan. De heer Mensink tenslotte zal de plaats van de heer De Leeuw innemen in de commisie voor de strafverordeningen. OOCXXX>^XOOOOOOCX)«XXX»COCOOCCCC<XX)OOCCiOCÖOCCOC»OCOOOOOC Eeuwfeesten genoeg dit jaar: Oprechte Haarlemsche Courant, Mozart, Langen- dijk, Bilderdijk en - zeker niet de min- ste in dit gezelschap - Lout je. Wanneer men zich verdiept in de rela- zen van honderd jaar geleden over dei, feestroes waarin Haarlem verkeerde ter: gelegenheid van de plaatsing van dit metalen standbeeld komt men onwille- ft keurig tot de verzuchting dat men toen toch wel eens met meer vuur uit de: plooi kwam dan nu. Intussen kan dit standbeeldige jubileum wellicht de Haarlemmers van 1956 in spireren tot een herdenking de uitvin der van de boekdrukkunst en zijn va derstad waardig. Natuurlijk behoeft het niet allemaal even serieus te gebeuren gezien de twij fel welke er in vele harten bestaat omtrent de authenticiteit van Costers' vinding, maar aan de andere kant moe- ten wij, Haarlemmers, natuurlijk ook}: die twijfel niet meer voedsel bieden dan nodig is. 8 Maar tenslotte zijn er lieden met geest} genoeg in deze stad om daar het juiste antwoord op te geven. Wie neemt het initiatief? Haarlems} Bloei? Teisterbant? Trou moet blycken? of zo maar een eenvoudige typograaf die zijn grote voorganger nog eens een postuum pleizier wil doen? De gelegenheid tot het spuien van ideeën jj staat van nu af open voor een iegelijk die zich daartoe geroepen voelt. a xccoooooooooooixxjocKxxxxxx>xccoxcciCXC'yyx>yyyy>Tocccccci richt moet zijn een nationaal gedenkteken, aangeboden aan de stad, waar de boek drukkunst werd uitgevonden, waar Lou rens Janszoon Coster werd geboren en waar hij zijn kunst heeft uitgeoefend". Mr. Metman besloot met te zeggen: „Gelieft nu het beeld te aanvaarden. Dat het tot in het laatste nageslacht ten spoorslag strekke aan Haarlems ingezetenen, om alle krachten aan te wenden tot heil van het vaderland en ten zegen der mensheid". Burgemeester de heer De Bruyn Kops heeft het beeld aanvaard namens de ge meente. „Nederland heeft opnieuw ge toond, dat het zijn grote mannen weet te waarderen en er prijs op stelt hun grote daden of gewichtige diensten in aandenken te houden; het gevoelt, dat de roem die aan hun verdiensten toekomt, op geheel de be volking terugstraalt", zeide de burgemees ter. Des middags was er optocht, waarbij de leden der typografenverenigingen door de hoofdstraten trokken met een in werking zijnde drukpers. Er werden verder onder leiding van de vereniging „Door vermaak IPLRUaiÜAikXfflJL fMWsBlfc 15 lllïfófc „«ut jpigggSg otTwraiainroo* okhsjktow* KöMMHt' iH jftti 1*5* mCTICEI BFTÜCT 0STI0LL1H6 icTim'miiRKEi» M98318 9*8938 im «ft '«ik FEESTELIJKE OPT0ÖT «IMT mfclFCBtT MWRIWjjTjIilJ «51. lïÊllllIk *Ü*A8i. BIBflf B»Blic_BIC« 1T Grote aanplakbiljetten hingen in de zomer van 1856 in de stad, waarop het programma vermeld werd van de viering van het Costerhuis. In het Johez-huis aan de Jans straat is een aanplakbiljet te zien. tot nut" een harddraverij en vermakelijk heden gehouden. Des avonds was er in de Hertenkamp in de Haarlemmerhout een bloemenfeest en in de stad heerste een grote drukte, om de verlichting van de Dreef, de Grote Markt en andere straten in ogenschouw te nemen. Het onthulde standbeeld was verlicht, waarbij gebruik gemaakt werd van gas. Donderdag 17 juli werd de pret voortge zet met een „matinee musicale" door het muziekkorps der grenadiers en jagers en een orgelconcert. Tot besluit werd des avonds een groot vuurwerk ontstoken op het veld buiten de Nieuwpoort (nabij het Kennemerplein BINNENLAND Air-Austria. Een Oostenrijkse lucht vaartmaatschappij, „Air-Austria" geheten, is te Wenen opgericht met een kapitaal van 30.000.000 schillings, waarvan 26 percent door de K.L.M. is gestort. De ondersecreta ris van handel, Fritz Bock, deelde op een persconferentie echter mede, dat het mi nisterie van Verbindingen nog geen conces sie heeft verleend. Air-Austria is een par ticuliere onderneming. Aanklacht. De heer P. J. Galliard uit Assen heeft bij de officier van justitie te Amsterdam namens het bestuur der Neder landse Conservatieve Partij een aanklacht ingediend tegen de heer K. Voskuil, omdat deze in zijn wekelijks radiocommentaar Zaterdagavond onder meer zei: „En nu is Poujade naar Nederland uitgenodigd om le spreken voor de laatste resten van het na- tionaal-socialisme". De Nederlandse Conser vatieve Partij is van mening, dat alleen zij hiermede is bedoeld omdat zij Poujade heeft uitgenodigd. HAARLEM EN OMGEVING „Snelverband". Vrijdag 13 januari houdt de heer P. Goldschmidt voor leden van de eerste hulpvereniging „Snelverband" en verdere belangstellenden een lezing over spasmo-philie in de dansschool Schroder, Raamsingel 30 te Haarlem. Voorts zullen er enkele films vertoond worden. Vanochtend heeft de heer A. Meyer, chemicus te Hilversum, op de burgerlijke stand aangifte gedaan van de geboorte van een drieling. Zondag heeft zijn echtgenote mevrouw J. Meyer-Dik het leven geschon ken aan een meisje, Tonny Alida (vijf pond 70 gram) en twee jongens Eric (vijf pond 400 gram) en Hendrik (vijf pond 240 gram). Moeder en kinderen verkeren in uitstekende gezondheid. Het echtpaar had reeds twee kinderen: een meisje van vier en een jongetje van twee jaar. De Raad voor de Scheepvaart heeft kapi tein-eigenaar L. H. V. van het 290 brt. me tende kustvaartuig „Barracuda" schuldig bevonden aan de stranding van zijn schip op het Deense eiland Hirsholm op 20 ok tober van het vorige jaar en heeft zyn diploma ingetrokken voor de tijd van een week. De inspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, had de raad voorgesteld het diploma van de kapitein in te houden voor de tijd van drie weken. De „Barracuda" is op 20 oktober 1955 in de vroege ochtend tijdens slecht weer op de rotsen van het eiland gestrand op 25 meter afstand van de vuurtoren. Het schip heeft daar ruim een dag vastgezeten en is toen door een sleepboot van een bergingsmaatschappij losgetrokken. In het dok te Frederikshaven is de schade aan de bodem, die ruim f 100.000 bedroeg, hersteld. Van het pogramma voor de ontspan ningsavond van de NCRV, welke maandag- avrrd in het Heemsteedse Minerva theater gehouden werd, vormde het optreden van hei bekende radiomuziek-ensemble „Vrij en Blij" ongetwijfeld de hoofdschotel. Dit onder leiding van Wessel Dekker staande gezelschap heeft zich via de microfoon reeds zulk een grote populariteit verwor ven, dat een omschrijving van de vocale en muzikale prestaties der leden totaal over bodig kan worden genoemd. Dit ensemble is inmiddels versterkt met een tweetal hoorns, dat niet alleen het klankvolume heeft vergroot, doch waarvan het sonore geluid bovendien bij deze specifieke tok- kelmuziek een prettige en welluidende aan passing betekent. Zoals gewoonlijk stelde het publiek de persoonlijke kennismaking met „Vrij en Blij" op bijzonder hoge prijs en ook Henk Dorel mocht als solist een be langrijk deel van het grote succes voor zijn rekening nemen. Verder bewees deze ontspanningsavond, dat het publiek zich soms kostelijk kan amuseren met enige flauwe spelletjes. Zo als op het moment, dat een dames- en herenteam elkaar op het podium moesten bekampen met het vormen van een zin, waarvoor door de spelleider 'n woord als beginletters werd opgegeven. Hetgeen dan bijvoorbeeld de volzin opleverde als: „Piet Eet Rustig Radijs Onder Naarden," of iets dergelijks. Origineler was het raadsel filmpje „Ziet u er wat in?", waarin diverse objecten van zeer dichtbij waren opgeno men en welk vertekend beeld dan door de toeschouwer moest worden thuisgebracht. Een tamelijk moeilijke opdracht, waarin geen enkele deelnemer slaagde. Naast dit alles werd nog aandacht ge vraagd voor de film „De radio kreeg een gezicht," waarin de NCRV wenste aan te tonen dat zij ook de televisie niet wil ver waarlozen als een modern hulpmiddel bij de verbreiding van het evangelie. Deze pretentieloze ontspanningsavond werd aan het begin ingeleid door dr. A. Dondorp, Gereformeerd predikant te Heemstede. HAARLEM, 9 januari 1956 ONDERTROUWD: 9 jan.: J. van de Werfhorst en C. Leijen; J. M. Fijnaut en M. E. van den Bogaardt. GEHUWD: 9 jan.: P. J. Fris en J. Boeré. BEVALLEN van een zoon: 6 jan.: G. Holvan Borre; C. C. A. MathotBorst; 7 jan.: A. M. Wesselsvan der Wiel; H. IpenburgAlbers; B. J. LutgendorffFris; 8 jan.: A. BeekKok: Chr. M. van der PeetDijkzeui; C. MeijerOomen. BEVALLEN van een dochter: 5 jan.: G. A. H. van VlotenMooij; 7 jan.: A. Bak kerKruijff; D. Spoelstravan Veen; C. F. Jansende Man; W. van Leuvenden Exter; K. Brouwervan den Akker; 8 jan.: G. HolSieraad; P. J. ter HaakJansen; A. M. LaatschHoekstra. Overleden: 5 Jan.: N. A. A. van Dijk, 59 jr., Rustenburgerlaan. 6 Jan.; F. J. de Rijcke, 66 jr., Kamperlaan; K. van der "Wagen, 81 jr., Boogstraat; A. Miebies- 't Hart, 84 jr., Julianastraat. 7 Jan.: D. Freriks, 58 jr., Luciferstraat; J. Klink, 75 jr., Emmakade; D. Wilgenhift, 73 jr., Dreef, B. Bosman, 67 jr., Kamperlaan; J. J. Roo- semalen, 64 jr., De Clercqstraat; H. J. Meijer, 66 jr., Vrouwehekstraat; A. J. Bais- Limpers, 83 jr., Kennemerstraat; J. W. Dingerdis-Borreman, 66 jr., Gasthuisvest; C. J. Beek-Regenbogen, 81 jr., Zaanenlaan. 8 jan.: M. B. Bonting, 71 jr., Ramplaan; L. Brands, 76 jr., President Steijnstraat.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3