„Verantwoordelijkheid voor gemeentelijk welzijn wordt door te weinigen gedeeld" Aantallen processen-verbaal, ongelukken en doden in 1955 in stijgende lijn Burgerzinweek in Haarlem wordt begin Mei gehouden Haarlems burgemeester in zijn nieuwjaarsrede: Bij gemeentebestuur tevredenheid over gang van zaken in 1955 Propaganda-avond voor de A.V.O. Openbare veiligheid in Haarlem WOENSDAG 11 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 W oningbouw Verkeer Glas-in-lood-raam in Montessori-kleuterschool Reinaldapark in 1957 opgehoogd Kunst en cultuur Onderwijs Minder werkzoekenden Maatschappelijk buurtwerk Ideeënbus Hisvis* Burgerlijke Stand van Haarlem Vechtpartij in stalling in Hillegom Geval van kolendamp vergiftiging Ned. Chr. Vrouwenbond Jules de Gorte op vasten avondfeest in Hillegom Drieling te Winschoten Der traditie getrouw vermeldde de agenda voor de eerste vergadering van de Haarlemse gemeenteraad in het nieuwe jaar als eerste punt de nieuwjaarsrede door de burgemeester. Zo heeft mr. O. P. F. M. Cremers ook vanmiddag weer zijn overzicht gegeven van de belangrijkste feiten van de verstreken periode en de stand van zaken in het gemeente lijk leven op dit moment. In zijn inleiding echter heeft de burgemeester gewezen op de noodzaak de burgerzin en het besef van de medeverantwoordelijkheid der burgerij voor belang van dit vraagstuk laten wij deze passages hier in hun geheel het welzijn van de stad aan te wakkeren. Gezien het belang volgen: „Een gedachte, die mij nimmer geheel loslaat is, dat deze verantwoordelijkheid nog te vaak gedragen wordt door een verhoudingsgewijze te klein aantal personen. He^is een van de gevolgen van het groeiend inwonertal onzer steden, dat de afstand tussen bestuurders en bestuurden steeds groter wordt, zonder dat er voldoende middelen zijn om deze ruimte te overbruggen. Verheugend is het, dat wij constate ren, dat er verschijnselen zijn, die er op duiden, dat ook anderen, die buiten het bestuur der gemeente staan, een aandeel willen nemen in de behartiging van het algemeen belang. Het is mijn stellige overtuiging, dat een van de belangrijke taken van het gemeentebestuur hierin bestaat, de krachten, die in onze samenleving aanwezig zijn telkens weder opnieuw op te wekken tot deelneming aan het ge- meenschapswerk; de individuen in onze samenleving steeds weer opnieuw aan te trekken en aan te moedigen om een persoonlijk en actief aandeel te nemen in het bouwen aan ons aller welzijn. Pietzij dit nu is ter leniging van woning nood, ter bevordering van de verkeersveiligheid, tot verbe tering van verstandhoudingen tot culturele of maatschap pelijke opheffing, op kerkelijk of wereldlijk gebied, op iedei in deze samenleving, niemand uitgezonderd, rust een taak, omdat hij mens is onder de mensen en individu in een sa menleving. Daarom wil ik bij deze gelegenheid als eerste burger van deze stad en dat wil zeggen als eerste dienaar van deze samenleving, dank en waardering uitspreken voor ieder, die als bestuurder van een instelling of vereniging, als leider van een sport- of jeugdclub, als vader of moeder van een gezin of in welke functie, kerkelijk of wereldlijk, gekwalificeerd of niet-gekwalificeerd, mede verantwoorde lijkheid draagt; en daarbij uitspreken hoe enorm belangrijk uw aller werk is. Het welzijn van deze stad te behartigen is niet alleen de taak van uw negenendertig plus een van dit college, maar van de gehele Haarlemse samenleving". Daarna liet de burgemeester, in het al gemeen in volgorde van de begrotings hoofdstukken, de voornaamste gebeurte nissen en problemen van 1955 de revue passeren. Ter wille van de ruimte geven wij daaruit slechts die punten welke in het licht van de actualiteit ook thans vermel ding verdienen. Een ander deel van het jaaroverzicht heeft betrekking op feiten welke nog zo vers in het geheugen liggen en in onze kolommen al zoveel aandacht kregen, dat zij hier onvermeld kunnen blijven of slechts summier aangeduid be hoeven te worden. De Haarlemse samenleving telde per 1 januari 1956 166.769 inwoners, te weten: 80.415 mannen en 86.354 vrouwen. Het bevolkingscijfer steeg met 615 in woners. Het aantal geborenen bedroeg 2.932 en dat van de overledenen 1.472. In de toestand van de volksgezondheid kwam nagenoeg geen wijziging. De nieuwe afdeling ziekenvervoer van de gemeentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst bleek dit jaar ten volle voor haar taak berekend. In meer dan 13.000 gevallen werd het vervoer verzorgd, waar bij een afstand van ruim 130.000 km werd afgelegd. 4 Voor de bejaardenzorg wordt vanuit de burgerij veel gedaan. Burgemeester en wethouders hebben bovendien een com missie in leven geroepen, teneinde dit vraagstuk verder te bestuderen en nieuwe aktiviteiten te ontwikkelen. Met het ver strekken van warme maaltijden zal door deze commissie binnenkort een proef wor den genomen. Met de volksgezondheid staat de huis vesting van de Haarlemse burgerij in nauw verband. De burgemeester meende te mo gen zeggen, dat het gemeentebestuur alles in het werk stelt om de woningnood zo spoedig mogelijk te lenigen. In deze gedachtengang hebben burge meester en wethouders aan het gemeente- personeel uitdrukkelijk de opdracht ge geven aan alle zaken betreffende de wo ningbouw voorrang te verlenen. Het aanvankelijk voor de periode 1954/56 toegekende richtcontingent bedroeg 1.617 woningen. Diverse extra toewijzingen brachten het totale contingent tot nu toe op 2.073 woningen. Tot op heden is hiervan uitgegeven bouwvolume voor 1.802 woningen, te weten voor 1.060 woningwet- en 742 premie- woningen. In 1955 kwamen 474 woningen gereed. Thans zijn in aanbouw 904 woningen, terwijl verwacht mag worden, dat in 1956 een aanvang zal kunnen worden gemaakt met de bouw van nog 1.200 woningen. De woningbouw verloopt niet in het ge wenste tempo. Het aantal in 1955 voltooide woningen geeft dan ook reden tot teleur stelling. De besprekingen met een onderneming, welke systeembouw toepast, verkeren in een vergevorderd stadium. Mochten de onderhandelingen een gunstige uitslag hebben, dan kan tot bouw van ongeveer 250 van deze woningen per jaar worden overgegaan. Naast de opheffing van de woningnood vragen verschillende verkeersproblemen onze voortdurende aandacht. Het overleg met de rijkswaterstaat om trent aansluiting van de te verbeteren rijksweg nr. 9 op Delftlaan, Rijksstraat weg en Vondelweg-Spaarndamseweg is in zodanig stadium gekomen, dat verwacht mag worden, dat in dit jaar met de uit voering van het plan kan worden be gonnen. Het ligt in de bedoeling dit jaar ook een aanvang te maken met de werken tot ver betering van de oostelijke stadsrandweg van Delftplein tot Prinsenbrug. Evenals in 1955 zullen ook dit jaar op grote schaal asfalteringswerken worden uitgevoerd. Teneinde voldoende bouwrijpe terreinen voor de woningbouw c.a. beschikbaar te houden, zal in dit jaar met kracht worden ADVERTENTIE Op maandag 16 januari zal in de hal van de Maria Montessorikleuterschool aan de Pleiadenstraat in Haarlem-Noord door de wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, een glas-in-lood-raam worden ont huld. Het raam werd vervaardigd door de heer F. G. W. Nols. gewerkt aan de totstandkoming van het uitbreidingsplan voor het noordelijk ge deelte van „Schalkwijk", gelegen tussen de Schipholweg en de gemeentegrens. Zonodig zal daar in 1957 met de woningbouw be gonnen kunnen worden. De verstrekking van gas in 1955 kwam boven de 50 miljoen m3 en vertoonde een stijging van ruim 4%, terwijl de hoeveel heid afgeleverde elektriciteit over 1955 met ruim 10% omhoog ging. De in 1955 afgeleverde hoeveelheid water steeg met 6% (vorig jaar 7%) tot ruim 4.500.000 m3. Door de reinigingsdienst is het toekom stige Burgemeester Reinaldapark reeds voor 7/12 volgestort met huisvuil. Rekening houdende met een toeneming van de hoe veelheid te storten vuil, kan worden be rekend, dat het terrein in het najaar van 1957 volgestort zal zijn. Al het mogelijke wordt en zal worden gedaan om eventuele overlast aan de omwonenden tot een mini mum te beperken. Met de modernisering van het gebouw en de inrichting van de keuringsdienst van waren werd voortgegaan. Een nieuw melk en broodlaboratorium kwam gereed. Wanneer de verbouwingen en verbete ringen nog enige jaren op dezelfde voet kunnen worden voortgezet, zal de keu ringsdienst te Haarlem, wat inrichting en outillage betreft, voldoen aan de eisen, die men aan een modern laboratorium voor het onderzoek van levensmiddelen en an dere waren behoort te stellen. Het aantal slachtingen in het openbaar slachthuis blijft geleidelijk toenemen. Thans wordt ongeveer 40 kilogram vlees per hoofd per jaar geconsumeerd. Dit ver bruik ligt bijna op hetzelfde peil als voor de oorlog, ondanks de huidige relatief hoge vleesprijzen. Na de opsomming van belangen van meer materiële aard noemde de burge meester enige bijzonderheden van cultu rele aard. Het aantal bezoekers van het Frans Halsmuseum is in 1955 iets teruggelopen, n.l. van 58.061 tot 57.409. Door aankoop werden onder meer de volgende waardevolle aanwinsten voor het museum verkregen: een negental kunst werken van de „Bergense School"; een aantal werken van de kunstenaar Herman Kruyder; schilderijen vervaardigd door Cojnelis Dusaert en Quiringh Gerritsz Bre- kelenkam; een zogenaamde fopkan, ver vaardigd in het atelier van Hendrick Cor- nelisz Vroom; en een keukeninterieur, ver vaardigd door Floris van Schooten. Bijzonder verheugend noemde spreker het, dat ook gedurende het afgelopen jaar de verzamelingen van het museum weder om door schenkingen en legateringen door particulieren werden verrijkt. In het afgelopen jaar werd de stichting werkplaats tot herstel van antieke textiel in het leven geroepen. Hiermede is bereikt, dat niet alleen een instelling van grote waarde voor het behoud van ons nationaal kunstbezit, doch ook een belangrijke so ciale werkgelegenheid voor circa 70 men sen in onze gemeente kan blijven voort bestaan. Aan het restaureren van de wand tapijten van Nijmegen en Maastricht wordt onafgebroken voortgegaan. Met voldoening constateerde de burge meester, dat de belangstelling voor het in ternationaal orgelconcours van jaar tot jaar toeneemt. Dit baanbrekend werk van Haarlem oogst thans in de gehele wereld bewonde ring. Voor het eerst werd een internatio nale zomerakademie voor orgel gehouden. Een herhaling ligt in het voornemen. Het gebruik, dat van de stadsbibliotheek wordt gemaakt, werd ook in 1955 groter. In dit jaar zijn 327.000 boeken uitgeleend, dit is meer dan enig jaar tevoren, terwijl het bezoek aan onze leeszalen 70.000 be droeg. Ten aanzien van het onderwijs gewaag de spreker van de vele moeilijkheden op het gebied van de huisvesting van de scholen, die om een oplossing vragen. De stichting van nieuwe specialistische inrichtingen van onderwijs, zoals een nij verheidsschool voor zwakbegaafden, een school voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden e.d. wordt niet alleen hierdoor belemmerd, doch ook door het gebrek aan daarvoor geschikte terreinen binnen de gemeente. De personeelsvoorziening bij het onder wijs vraagt bij voortduring ernstige aan dacht. Dank zij de van vele zijden onder vonden medewerking is het nog steeds ge lukt binnen een redelijke termijn in alle vacatures te voorzien. De vorming van onderwijzend personeel voor de nieuwe typen van scholen, alsmede hun oriëntering op het gebied van de vernieuwing van het onderwijs staat in het middelpunt van de belangstelling. De huisvesting van verschillende jeugd groepen vormt nog een probleem. Naarstig wordt gestreefd hierin binnen de kortst mogelijke tijd verbetering te brengen. Voor de groepen, welke binnenkort de beneden verdieping van het perceel Klein Heiligland moeten verlaten, is reeds ander onderdak gevonden. Verwacht mag worden, dat de plannen voor het aanleggen van vrije speelgelegen- heden, waaronder pleinen voor rolschaat sen, volleybal en baskethal, dit jaar zullen kunnen worden uitgevoerd. De Haarlemse Sportraad heeft het afge lopen jaar een tweetal voor het sportleven zeer belangrijke plannen ingediend, te weten één voor de aanleg van een sintel- baan en één voor de bouw van een sport hal. De aanleg van het sportvelden complex in Noord-Akendam vordert snel. Verwacht wordt, dat het complex in 1956 gereed komt en in 1957 in gebruik kan worden genomen. Het aantal werkzoekende werklozen in de gemeente Haarlem is geringer gewor den. Bedroeg het aantal als werkloos in geschreven werkzoekenden op 1 december 1954 totaal 811, op dezelfde dag in 1955 was dit aantal 436. Het is onmogelijk een voor spelling te doen voor het jaar 1956. Wel kan worden vastgesteld, dat er momenteel geen aanwijzingen zijn op grond waarvan verwacht zou kunnen worden, dat de werk loosheid zich in de naaste toekomst zal uit breiden. Op 1 december 1954 waren bij de dienst voor sociale zaken in zorg totaal 181 werk lozen; dit aantal is gedaald op 1 december 1955 tot 98. Voor deze werklozen blijft het een leemte, dat er voor hen geen beschut tende werkplaats is, waar zij geplaatst kunnen worden. Het aantal hulpbehoevenden, dat op 1 december 1954 in zorg was bedroeg 1718. Dit aantal is gestegen tot 1767 op 1 decem ber 1955. Dit is het gevolg van de ver hoging van de normen der gemeentelijke steunverlening, welke in de loop van het jaar 1955 plaats vonden, waardoor een groter aantal bejaarden eerder in aanmer king kon komen voor een aanvullende hulpverlening van de dienst voor sociale zaken. Door een nieuwe regeling werd bereikt, dat naast de gemeentelijke psychiatrische voor- en nazorgdienst, thans ook de sociaal-pedagogische nazorg haar werk zaamheden in het gebied van genoemde gemeenten heeft. De in het voorjaar van 1954 in het leven geroepen stichting Bijzondere Sociale Zorg en Maatschappelijk Buurtwerk Haarlem heeft haar werkzaamheden met energie aangevat en voortgezet. In het afgelopen jaar is de organisatie van het werk uitge breid en verder geconsolideerd. Inmiddels werd ook in ruime mate de financiële medewerking voor dit project verkregen van het ministerie van Maatschappelijk Werk. De stichting van een eigen buurthuis verkeert in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Ten aanzien van het personeelsbeleid maakte de burgemeester met voldoening gewag van de vaststelling van de verorde ning ziektekostenvoorziening ambtenaren. Hiermede is voor het Haarlemse ambte narenkorps een regeling tot stand gekomen, omtrent een onderwerp, waarover in amb- tenarenkringen reeds jarenlang gesproken wordt, en is een positieve bijdrage geleverd voor het welzijn van het korps. Nagenoeg alle ambtenaren zijn vrijwillig tot deze regeling toegetreden. Daarom mag worden aangenomen, dat deze regeling in een be hoefte voorziet. De uitvoering tot nu toe geeft reden tot tevredenheid en zelfs tot dankbaarheid. Naast deze betere materiële verzorging is door de instelling van een ideeënbus er naar gestreefd de belangstelling van de ambtenaren op te wekken voor de vele problemen, welke zich op besluurs- en administratief gebied voordoen. Voorts streven B, en W. er naar om, ge bruikmakend van de adviezen van een taakanalyst, enerzijds de efficiency van de gemeentelijke diensten en bedrijven te ver hogen, maar niet in de laatste plaats ook het individuele werk van iedere functio naris beter tot zijn recht te laten komen en daardoor ook de bevrediging in de arbeid van een ieder te verhogen. De burgemeester besloot met de gevolg trekking, dat in 1955 de gezamenlijke activiteit tot bevredigende resultaten heeft geleid. Hij gaf uiting aan zijn gevoel van waardering voor de wijze, waarop de raad zijn taak vervult en van waardering voor het werk dergenen, die als ambtenaar of als burger hun ijver en toewijding in 1955 gegeven hebben. Met de gebruikelijke wens voor een voorspoedig 1956 was de nieuw jaarsrede ten einde, welke zoals gewoon lijk met een enkel woord werd beantwoord door de nestor van de raad, mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi. ADVERTENTIE Kruisstraat 33 - Haarlem - Tel. 15507 Van de oorspronkelijk vastgestelde da tum, de week van maandag 23 tot en met zaterdag 28 april, is men afgestapt bjj het comité, dat de voorbereidingen treft voor de burgerzinweek in Haarlem, die al eer der in september 1955 werd uitgesteld. Dat april evenmin daarvoor in aanmerking komt houdt met allerlei factoren verband, zoals het niet kunnen beschikken over de raadzaal in het Haarlemse stadhuis voor het houden van een tentoonstelling. In deze raadzaal deelde de voorzitter van het comité, de heer Joh. M. Schmidt, dins dagavond op een bijeenkomst van de Haar lemse verenigingen, die tot dienen bereid zijn, mee, dat nu zijn vastgesteld de data 7 tot en met 9 en 11 en 12 mei. De tiende mei (Hemelvaartsdag) valt af. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, die een deel van de vergadering bijwoon de, zeide het niet doorgaan van de burger zinweek in september te moeten wijten aan twee oorzaken: het te laat beginnen met de voorbereidingen om nog tot een goed resultaat te kunnen komen; het ge brek aan stuwkracht voor de vertegen woordigers van de verenigingen, waardoor niet uit de bus kwam wat het comité had verwacht. Vaak wordt, aldus de burge meester, terecht de verzuchting geslaakt, dat de openbare zaak door te weinig men sen moet worden gedragen. Het is nuttig, dat dit door een brede groep wordt ge daan. Daarom ook steunen B. en W. het voorstel van de heer Schmidt tot het hou den van een burgerzinweek. Zij en de raad zegden hun medewerking toe. alleen heb ben enige raadsleden zich toen afgevraagd of niet nog meer organisaties zouden heb ben kunnen deelnemen. Spreker ontkende niet dat het werk tijd en energie vraagt, maar hij stelde het elan en het vuur waar mee de heer Schmidt is bezield, als voor beeld. Tegenover de nog geen vijfentwintig ver tegenwoordigers van de bijna zestig aan geschreven verenigingen zette de voorzitter het doel van de burgerzinweek uiteen. Van het bestaan van vele verenigingen weten nog zovelen zo weinig. De burgerij beseft dikwijls niet hoeveel en nuttig werk de verenigingen doen. Het binnenskamers verrichte werk moet meer naar buiten worden uitgedragen. In grote lijnen zal het destijds opgestelde programma worden gehandhaafd. Dit be tekent, dat de week op maandagavond 7 mei begint met de opening van een ten toonstelling in het stadhuis. Als sluitstuk heeft het comité in gedachten het houden van een bijeenkomst op het als „burger zinplein" aangeduide Van Zeggelenplein in Haarlem-Oost. Daar zouden de fractie voorzitters van de politieke stromingen in de Haarlemse gemeenteraad hun stand punt over de burgerzin kunnen uitdragen. Een brochure, bevattende propaganda- berichten van de deelnemende vereni gingen zou om enig effect te kunnen sorteren aan alle gezinnen moeten wor den toegezonden. Daarvoor zóu eèn oplage van 40 tot 45.000 exemplaren vereist zijn. Om de kosten van vez-spreiding geen groot deel van de begroting te laten uitmaken werd dinsdagavond de medewerking van de verenigingen gevraagd om voor de ver spreiding zorg te dragen. Enkelen zegden hun medewerking reeds toe. Eveneens om de kosten zoveel mogelijk te beperken zal de brochure een aantal advertentie pagina's krijgen. De vertegenwoordiger van een geheelonthoudersvereniging verklaar- HAARLEM, 10 januari 1955 ONDERTROUWD: 10 jan., C .A. Warmen- hoven en Th. M. van der Ploeg. GEHUWD: 10 jan., J. J. Kneppers en E. M van Reijsen. BEVALLEN van een zoon: 9 jan., E. H. Wever—Meijers; D. Vring—Vallentgoed; 10 M. van Wooningde Waal. BEVALLEN van een dochter: 8 jan., T. JanseBouwhuis; 9 jan., E. Kauffman Schelling; M. Ouwerslootvan Bruggen; M. KapteijnKoster; M. A. de VisserSpaar garen. OVERLEDEN: 7 Jan., L. Kuijk—Setzger, 47 j„ Kamperlaan; P. van der Putten Baks, 87 j., Kruistochtstraat; 8 jan., M. E. Schade van Westrum, 83 j., Pijnboomstraat; 9 jan., M. G. Th. Maaskant, 61 j., Hazepaters- laan; 10 jan., J. Timmermans, 65 j., Kamper laan. de zich bereid gaarne mee te werken, maar hij achtte het noodzakelijk, dat er geen advertentie over alcoholhoudende dranken werd opgenomen. De heer Schmidt zegde toe met de mededeling rekening te zullen houden. Tegen de bezwaren, die door enkelen werden geopperd over de gekozen data, werden ook de voordelen genoemd. De ver tegenwoordiger van het speeltuinwerk was juist dankbaar voor een week in het voor jaar, waardoor demonstraties beter tot haar recht komen. Hof Amsterdam Tegen foeragehandelaar twee maanden geëist Een dansavondje op 29 November 1954 in Hillegom heeft wel een bijzonder triest slot gekregen. Na afloop ontstond in een als rijwielstalling ingerichte stal een kleine vechtpartij tussen de bewaker van de rij wielen, de 58-jarige H. E. en een 24-jarige foeragehandelaar uit Nieuw Vennep. De bewaker kreeg een stomp tegen het rech teroog waarbij glasscherven in het oog drongen. Tengevolge hiervan is hij thans blind aan dit oog: Door de Haarlemse rechtbank was de foeragehandelaar wegens dit feit veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf. De procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtsof, mr. J. F. Hoeffelman, eiste dinsdag bij de behandeling in hoger be roep twee maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. van der Plas uit Den Haag, vroeg het gerechtshof een voor waardelijke straf te willen opleggen, om dat de foeragehandelaar veel spijt heeft van het gebeurde, na de dood van zijn vader de zaak drijft, waarvan een gezin van elf personen bestaat en nog nooit met de politie in aanraking is geweest. Mr. Van der Plas deelde mede, dat de gedupeerde een eis van 10.000.smartegeld heeft ingediend. „Dit bedrag zal door zijn cliënt betaald worden, hoe moeilijk het ook voor hem zal zijn het op te brengen". Het gerechtshof zal in deze zaak op 24 januari arrest wijzen. Bewoonster uit Haarlem-Noord raakte bewusteloos Dinsdagmorgen om half twaalf heeft zich in de Radboutstraat te Haarlem een geval van kolendampvergiftiging voorge daan. De vijftigjarige mevrouw C.V.-B. voelde zich onwel; zij begaf zich naar de buren en viel daar bewusteloos. Daarna is zij naar de Mariastichting overgebracht. Uit qen onderzoek is gebleken, dat de schoorsteen niet goéd werkte en dat er zich kolendamp in de kamer ontwikkelde. De eigenaar van het huis had een metse laar gevraagd voorzieningen te treffen en daarin was hij niet geslaagd. Toen de be woonster gistermorgen bemerkte, dat er zich opnieuw kolendamp ontwikkelde heeft zij de metselaar gewaarschuwd, maar voor diens komst had zij reeds het bewustzijn verloren. Haar toestand is gunstig te noe men. De afdeling Haarlem-Centrum hoopt op maandag 16 jan. a.s. haar maandelijkse le denvergadering te houden in het wijkge- bouw Ged. Oudegracht 104. Aanvang 8 uur. Ds. R. Bijl zal spreken over het onder werp: „De Godsdienst in het gezin". Evenals vorige jaren geeft de R.K.-mid- denstandsvereniging te Haarlem weer een vastenavondfeest op 8 februari. Het pro gramma wordt verzorgd door het show orkest van Con de Vries. Verder werkt aan deze feestavond Jules de Corte mede. Het programma wordt verder aangevuld door: Willy Rex, conférencier; Frans van Dusschoten, imitator en Joe Andy, jong leur. Coen van der Lende over betekenis van dit werk Nadat het gemeentebestuur van Haarlem verleden jaar december in het Proveniers huis het voorlopige bestuur van de ver eniging Actio Vincit Omnia (Strijdt over wint alles) had geïnstalleerd, werd dinsdag, avond in het gebouw van de Nederlandse Hervormde gemeente aan de Gedempte Oudegracht de eerste propaganda-bijeen- komst van de regionale afdeling van de A.V.O. gehouden. Helaas was de belang stelling voor deze eerste bijeenkomst niet bijzonder groot, waaraan de slechte weers omstandigheden zeker niet vreemd waren. Zoals de voorzitter van de Haarlemse af deling A.V.O., de heer G. J. Kouwe- naar, reeds mededeelde blijkt de belang stelling voor het werk van deze vereniging voor minder validen uitermate groot, het geen zeker niet te verwonderen valt indien men bedenkt dat ook de gemeente Haarlem voor deze werkzaamheden een behoorlijk financieel offer brengt. De heer Kouwenaar was dan ook zeer optimistisch gestemd en dat dit optimisme gerechtvaardigd bleek, was ongetwijfeld te merken uit de propagandarede van de heer C. van der Lende, hoofdbe stuurslid van de A.V.O., die op vlotte, prettige en duidelijke wijze de vele werk zaamheden van deze vereniging voor de minder valide medeburgers uiteenzette. Enthousiast sprak de heer van der Lende over deze werkzaamheden en de behaalde resultaten en hij was dan ook zeer verheugd dat men thans na een achtentwintig jarig bestaan van de vereniging A.V.O. ook in Haarlem tot de oprichting van een afdeling was gekomen. Inleider memoreerde dat thans reeds meer dan tachtig afdelingen in ons land zijn samengebundeld in provinciale raden, welke raden nauw samenwerken met de andere verenigingen en de officiële dien sten voor bijzondere arbeidsbemiddeling. Ook van regeringszijde gaf men vol ledige medewerking aan de werkzaam heden van de vereniging en dank zij een subsidie van 200.000,per jaar maakte men het de vereniging A.V.O. mogelijk nog intensiever en op groter schaal te werken, zodat meer minder validen hulp kon worden verleend. Hiervoor werden direct na de oorlog enkele buitendienst ambtenaren en sociale werkers (sters) aan gesteld, die contact opnamen met particu liere en overheidsinstellingen om deze min der valide burgers geplaatst te krijgen. In dien hiervoor echter geen mogelijkheden aanwezig blijken, dan helpt de vereniging A.V.O. door het zoeken van een passende werkkring terwijl bovendien de zgn. „huis arbeid" aanwezig is om de mensen toch tegen een behoorlijk loon in het arbeids proces op te nemen. Met medewerking van de regering zag de vereniging A.V.O. kans binnen enkele maanden niet minder dan vijftien werk plaatsen voor minder valide arbeiders te stichten en verheugend was wel dat deze werkplaatsen daarna als „paddestoelen" uit de grond verrezen. Thans is met geen mogelijkheid te schatten hoeveel van dergelijke werk plaatsen er in ons land aanwezig zijn, zo dat tijdens het in 1955 te Enschedé ge houden congres van de A.V.O. besloten werd een enquête te houden. De heer Van der Lende besloot zijn ongetwijfeld zeer interessante inleiding met de mededeling dat een stichting voor revalidatie van min der valide burgers zonder steun van ieder niet mogelijk is. Reeds heeft de stichting de medewerking verkregen van vele dok toren, terwijl talrijke adviesbureaus in ons land werken. Hij wekte de aanwezigen daarom tenslotte op voor zover dat nog niet was gebeurd zich te melden als lid van de A.V.O., de vereniging voor minder validen in Nederland. Zoals de voorzitter van de Haarlemse af deling ons mededeelde, is ook in Haarlem reeds een adviesbureau in voorbereiding en waarschijnlijk zal men reeds deze week gereed komen met de volledige samen stelling hiervan. Met de vertoning van enige films, be trekking hebbende op dit werk, werd deze propaganda-avond besloten. Het secretariaat van de vereniging is ge vestigd: U.V.V.; Grote Houtstraat 142; Re gionale Afdeling A.V.O. In het R.K. ziekenhuis te Winschoten heeft mevrouw Niezen-Flink vanochtend vroeg het leven geschonken aan een drie ling. Het zijn drie meisjes, die respectieve lijk 1480 gram, 1290 gram en 870 gram we gen. Het gezin Niezen, waarvan de vader los arbeider is, telt thans veertien kinderen. De drie meisjes zijn in een couveuze, waar in men ze in het leven hoopt te houden. Burgemeester Cremers heeft in zijn nieuwjaarsrede, die hij vanmiddag in de Haar lemse gemeenteraad hield, veel aandacht gewijd aan de openbare veiligheid en met name aan de veiligheid van de weggebruiker. Ook aan de Bescherming Bevolking werd een uitvoerige passage besteed. Wij laten hier een uittreksel uit dit gedeelte van de rede van de burgemeester volgen. „Bij herhaling werd het politiepersoneel gestimuleerd de grootst mogelijke activiteit te ontwikkelen ten aanzien van het naleven van de verkeersvoorschriften door het publiek. Deze activiteit beperkte zich niet tot de extra inzet bij de dit jaar gehouden drie landelijke verkeersacties, doch werd voortdurend onderhouden. Van de, tot begin december, ruim 16.000 opgemaakte processen-verbaal (het vorig jaar omstreeks 10.600), werd het grootste deel opgemaakt naar aanleiding van ge pleegde verkeersovertredingen. Voor de derde achtereenvolgende maal werd aan Haarlem uitgereikt de wisselbe ker in de door. de KNAC georganiseerde verkeersveiligheidscompetitie, in de groep van gemeenten tussen de 100.000 en 200.000 inwoners, met betrekking tot het aantal in 1954 plaats gehad hebbende verkeerson gevallen met dodelijke afloop én die, ten gevolge waarvan ernstig lichamelijk let sel ontstond. Hoewel blijkt, dat ook voor dit jaar Haarlem in vergelijking met an dere gemeenten in deze groep geen ongun stig resultaat heeft geboekt, moet helaas worden geconstateerd, dat het reeds hoog opgelopen aantal verkeersongevallen over 1954 dit jaar nog weer vrij belangrijk wordt overtroffen. Bedroeg het aantal verkeersongevallen over 1954 1547, tot 1 december van dit jaar werd helaas reeds volgens voorlo pige telling een aantal van 1639 bereikt. Het totaal aantal dodelijke ongevallen bedroeg op die datum 15, tegen een totaal aantal doden in 1954 van 11. Het aantal ter kennis van de justitiële dienst gekomen delicten over de eerste 11 maanden van het jaar 1955, zijnde in totaal 1142, is in vergelijking met dezelfde pe riode van het vorige jaar te weten 1226, wederom afgenomen. De reeds in 1954 geconstateerde vermin dering van de criminaliteit, laat zich ook in 1955 zien, hetgeen als een weerspiegeling kan worden beschouwd van het gunstige beeld van het economische leven. In 1955 is de brandmeldersinstallatie 340 maal afgelopen. Voor deze meldingen is het vrijwilligerskorps 51 maal gealarmeerd, terwijl de andere keren met klein mate rieel uitgerukt werd. Met dankbaarheid kan worden geconsta teerd, dat in het afgelopen jaar de be langstelling voor en de bereidheid tot me dewerking aan de dienst bescherming be volking in de gemeente Haarlem, besten digd is gebleven. Helaas bleek een deel der vrijwilligers hun verbintenis niet gestand te kunnen doen. De daardoor ontstane teruggang werd echter goeddeels weer opgevangen door nieuwe aanmeldingen. Een gunstig verschijnsel is, dat van de nieuw geworven vrijwilligers een belang rijk hoger percentage aan de oproep tot het volgen van de voorgeschreven cursussen gevolg geeft. Hieruit blijkt tevens, dat de BB-gedach- te langzamerhand beter en in ruimere kring wordt begrepen. Uit het per 1 oktober 1955 - pgemaakte verslag blijkt, dat van het aantal benodig de vrijwilligers voor de zelfbeschermings organisatie, die verreweg het grootste deel der aan te werven vrijwilligers opeist, zich 82 heeft aangemeld. Haarlem staat hier mede bij de beste geplaatste van de 11 grootste A-gemeenten in Nederland. Medio december 1955 waren beschikbaar 2883 noodwachters. Hiervan hadden er 2573 de verbintenisakte getekend, waar van 1224 opgeleid, 448 in dple'ding, ter wijl een 200-tal in begin 1956 in opleiding komt. Met het beschikbaar komen van de voor malige drukkerij van Haarlems Dagblad/ Oprechte Haarlemsche Courant aan het Zuider Buiten Spaarne als magazijn voor de dienst bescherming bevolking, is het magazijnsvraagstuk de oplossing nabij ge komen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10