Conflict in trawlersbedrijf nog geen stap dichter bij oplossing Kort en bondig Bloemendaals hoofd agent gaf geen voorrang Mozartherdenking van Volksuniversiteit Hoofdbode Prikker met pensioen Verenigde Spelers met Madame Tic-Tac Hollands Strijkkwartet in Minerva-Theater Amsterdamse Beurs DONDERDAG 12 JANUARI 1956 Na vergadering Centrale van Zeevarenden Bestuur doet beroep op gezond verstand van vissers H. M. van Unen 80 jaar Tweede KVP-afdeling in Heemstede Opbrengst inzameling stille armen te Heemstede Kantonrechter legde geldboete van f 75 op Burgerlijke Stand van Bloemendaal Vierhandig pianospel Bode Meijer volgt hem op Amateurtoneel Ledenvergadering HPG Een jaar voor auto-verduistering Vrouwen in woonwagen kamp slaags met besteller Burgerlijke Stand van Haarlem Scheepvaart De visgronden om de noord zullen voor lopig dit jaar nog niet door de IJmuidense trawlervloot, waarvan thans na binnen komst van de „Elie" IJM 32 in totaal 24 schepen aan de zuidzij liggen, worden op gezocht. De voorzitter van de Centrale van Zeevarenden, de heer P. de Vries, heeft ons namelijk na afloop van de huishoude lijke vergadering meegedeeld, dat onder de ongeveer honderd ter vergadering aanwe zige leden-trawlervissers van de Centrale wel in bepaalde mate een bereidwilligheid om naar zee te gaan was waargenomen, maar dat men nu eenmaal in een haven plaats als IJmuiden met de mentaliteit heeft te maken, die er toe leidt, dat een trawler niet met een incomplete beman ning kan varen. Daar de reders in de hui dige constellatie zeker niet zullen onder handelen, zolang wordt gestaakt, heeft de Centrale van Zeevarenden een ernstig be- Vrijdag 13 januari hoopt de heer H. M. van Unen, oud-wethouder der gemeente Heemstede, zijn tachtigste verjaardag te vieren. Hij geniet nog een goede gezond heid en heeft belangstelling voor diverse zaken. Dat blijkt uit zijn voorzitterschap van de huisvestingscommissie en van de commissie tot het exploiteren van een zweminrichting en badhuis te Heemstede. De heer Van Unen is tot 1913 administra teur van Publieke werken geweest, van 1913 tot 1916 directeur van het Staatsbe drijf der Artillerie-inrichtingen aan de Hembrug en van 1916 tot 1938 admkiistra- tief-direeteur van de N.V. Werkspoor te Amsterdam. In 1919 is de heer Van Unen gekozen tot lid van de gemeenteraad van Heemstede, als vertegenwoordiger van de Vrijheids bond; hij maakte o.a. deel uit van de finan ciële commissie en de commissie voor het grondbedrijf. Toen in 1939 besloten werd het aantal wethouders van twee op drie te brengen werd de heer Van Unen gekozen tot wethouder en werd hij belast met de portefeuille van financiën. In 1946 bedank te hij als lid van de gemeenteraad en trad daardoor af als wethouder. Dat hij nog be langstelling bleef tonen voor de gemeente zaken blijkt uit zijn functies, die wij reeds mededeelden. Tijdens de woensdagavond in het paro chiehuis „Anno Santo" aan de Achterweg gehouden ledenvergadering van de afdeling Heemstede van de Katholieke Volks Partij, is de oprichting van een tweede afdeling, waartoe reeds eerder besloten was, defini tief geworden. Deze afdeling is voorname lijk bedoeld voor de bewoners van de pa rochie Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart in Heemstede-Zuid, De vergadering werd ingeleid door de heer H. van Grinisven, die nog eens de aan dacht vestigde op de noodzakelijkheid van deze tweede afdeling, nu het ledental van de K.V.P. in Heemstede binnen enkele maanden was gestegen van vierhonderd vijftig tot ruim achthonderd. Vervolgens sprak de heer L. J. P. N. A. Bouwman, lid der Gedeputeerde Staten van Noordholland, die enige woorden ter nage dachtenis wijdde aan de verleden jaar overleden afdelingsvoorztiter, ir. A. J. A. IJsselmuiden. Ook herdacht spreker wijlen kardinaal De Jong, die zich altijd zulk een voorstander van een katholieke eenheid heeft getoond. Hij herinnerde verder aan de terugkeer in de K.V.P. van de K.N.P.- leden, die spreker zijn dank betuigde voor hun gebleken wil tot medewerking. Met het oog op de komende verkiezingen noemde de heer Bouwman het zojuist be gonnen jaar uitermate belangrijk en hij meende dat de K.V.P. alle krachten diende in te spannen om straks voor de Tweede Kamer minstens vijftig zetels te kunnen be halen. De spreker wees hierbij op de grote katholieke voorgangers, zoals dr. Schaep- man en mgr. Nolens, in wier geest men dient voort te gaan, zodat men de zoge naamde doorbraakgedachte ten enenmale moet afwijzen. Het gaat hierbij voor de K.V.P. immers om te zijn of ndet te zijn, aldus besloot de heer Bouwman zijn met grote aandacht beluisterde toespraak. Hierna werd het initiatief-comité, be staande uit de heren H. Dekker, C. Duik, H. van Grinsven, A. Verdonschot en G. J. Wil- lemse bij acclamatie als bestuur van de nieuwe afdeling gekozen, waaraan de heren W. Pappot en Th. Gosens nog werden toe gevoegd. De diverse functies zullen op de eerstvolgende bestuursvergadering worden verdeeld; behalve die van voorzitter, waar de vergadering reeds direct de heer H. van Grinsven voor heeft aangewezen. Deze ledenvergadering werd onder meer bijgewoond door wethouder E. J. van Lent, pastoor W. Drost, kapelaan jhr. P. von Fi- senne en de afdelingsvoorzitter van de K.A.B., de heer N. J. van der Linden. Het comité voor stille armen te Heem stede heeft na de verantwoording van 20 december nog de volgende bijdragen ont vangen: Dames H. en C. C. ƒ4,50; D. G. K. ƒ3,—; J. J. v. L. ƒ15,—; C. B. ƒ5,—; P. J. v. D. ƒ35,—; Mr. A. J. H. ƒ10,—; H. J. L. 10.—; J. H. M. 25,—; N. N. 2,50; J. P. P. ƒ15,—; J. J. R. ƒ5,—; T. W. S. ƒ10,—; Mej. H. B. ƒ2,—; D. K. ƒ10,—; A. V. ƒ7,50; A. J. Z. 25,—; Brica 5,50; H. d. G. 10,—; S. F. f 25,—; N. N. 35,—; N. N. 5,—; G. C. 1,—; X. ƒ100,—; Mevr. L. Z. ƒ2,50; J. H. Ph. ƒ10,—; J. G.—H. ƒ2,50; V. P. W. H. ƒ10,—; Mevr. T. ƒ5,N. S.v. d. W. ƒ2,50; A. B. ƒ5,—; A. B. ƒ85,—; A. J. C. J. S. ƒ5,—; N. N. ƒ1,Douar. D. v. L. ƒ5,52; A. B.M. ƒ3,Mevr. J. P. P. ƒ2,50; fa. V. en B. te H'lem ƒ50,—; H. E. d. V. ƒ25,—; v. H. ƒ5,—; A. M, A. B. ƒ2,50; Mevr. v. K. ƒ2,—; D. B. 100,J. W. v. B. 10,De cirkel ƒ10,—; N. N. ƒ5,—; R. S. ƒ10,—; fam. K. ƒ7,—; A. R. P. J. ƒ10,—; Drs. G. D. R. 10,—; J. R. 2,50; via Handelsblad 27,50; A. W. V. ƒ50,—; J. S. ƒ10,—; Coöp. Verg. M. ƒ50,—; H. L. S. ƒ5,—; J. V. ƒ2,50; H. H. B. ƒ10,—; Ph. J. S. Zn. ƒ50,—; G. B. H. d. W.—B. ƒ5,—; Mevr. G. A. ƒ10,—; Mej. E. C. v. N v. M. ƒ25,—. Totaal 999,52, zo dat nu is ontvangen f3925,84. Het resultaat is fraai, maar het is toch ƒ206,62 minder dan het bedrag in 1954 ont vangen. Gaarne betuigt het comité zijn hartelijke dank aan allen die door him giften het mogelijk hebben gemaakt dat aan een groot aantal gezinnen een kerstgave kon worden uitgereikt. roep op het gezonde verstand van alle vis sers gedaan. Alleen door. gestadige opbou wende arbeid, aldus een aan de vissers ver strekt manifest van de Centrale, kunnen verbeteringen tot stand worden gebracht. De Centrale van Zeevarenden blijft de staking veroordelen, stelt de kas voor geen enkel lid open en zal de reders verzoeken de vissers, die wel naar zee willen, in het walbedrijf van de rederij in dienst te ne men en uit te betalen. De Centrale is van mening, dat het in dienst houden van dit personeel met het oog op de précaire per soneelsvoorziening op de trawlervloot, van het grootste belang is. De vergadering Volgens de heer P. de Vries, voorzitter van de Centrale van Zeevarenden, op de persconferentie, bestaat er een grote mate van misverstand over de feitelijke situatie, waarin men zich thans bevindt. Terwijl er bij de leden van de Centrale een bepaalde mate van bereidwilligheid bestaat om te varen, zijn andere vissers de mening toege daan, dat zij niet onder de tegenwoordige CAO naar zee kunnen gaan. Als gevolg daarvan kunnen ook de goedwillende vis sers niet vertrekken. De bezwaren van de stakers, aldus de heer De Vries, richten zich tegen de voor stellen van de reders in de loonsector. Er bestaan echter geen voorstellen op dit punt. Wel bestonden er bij de Centrale bepaalde wensen ten aanzien van de secundaire ar beidsvoorwaarden, zoals lever- en kuitgeld, voeding, vacantiegeld en kledinggeld, zeke re verlangens. De reders waren bereid hier over te praten, maar stelden van hun kant voor om dan ook eens over een andere loon- opbouw te spreken. De machtiging om de onderhandelingen te openen is door de leden van de Centrale verleend. Het ver vangen van de vaste gage door een garan tieloon, aldus de heer De Vries, is thans niet aan de orde. De mogelijkheid ten aanzien van deze vervanging kan er echter wel zijn bij de reders, meende de heer De Vries verder. Het gaat in deze kwestie dus niet om bij voorbaat vaststaande voorwaarden. Wel hebben de reders gezegd, dat het ele ment van de vaste gage ter sprake zal wor den gebracht op de eerste vergadering op 20 januari. Het zal van de vissers zelf af hangen of zij deze nieuwe gedachte aan vaarden. Weer een vergadering Vanmorgen om elf uur is opnieuw een vergadering, uitgeschreven door het sta kingscomité en bestemd voor alle trawler vissers, begonnen. Ditmaal is men bijeen gekomen in het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost, daar het Ge bouw voor Christelijke Belangen, waar men tot nu toe bijeenkwam „niet langer voor politieke doeleinden wordt verhuurd". Een hoofdagent van de Bloemendaalse politie, die zich woensdagmiddag voor de kantonrechter te Haarlem te verantwoor den had wegens het als bestuurder van een motor geen voorrang verlenen aan een wielrijder nabij de Brouwerskolkweg te Overveen, is veroordeeld tot een geldboete van 75, subsidiair vijftien dagen hechte nis. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie had behalve de geldboete intrek king van het rijbewijs gedurende vier maanden geëist. Op 28 juli reden op het rijwielpad van de Brouwerskolkweg in oostelijke richting een drieëntwintigjarige hulp in de huishouding en een eenentwintigjarige leerling-cotton- breier. De jongeman reed voorop en daar het rijwielpad omlaag gaat, had hij een flinke gang. De Brouwerskolkweg gaat over in de Duinlustweg, welke weg met een bocht naar de richting Aerdenhout gaat. Op de Duinlustweg reed op dat mo ment in Westelijke richting de Bloemen daalse politieman op een motorrijwiel, met een, naar zijn mededeling, snelheid van vijftig tot zestig kilometer. Hij wilde linksaf de Duinlustweg vervolgen, maar kwam in botsing met de wielrijder. Deze is met een hersenschudding naar een zie kenhuis vervoerd en heeft vijf weken niet kunnen werken. Verdachte verweerde zich door op te merken, dat hij meende voorrang te heb ben, omdat hij op de Duinlustweg bleef, maar de ambtenaar van het O.M. zeide, dat de rijweg en het rijwielpad van de Brou werskolk naar de Duinlustweg rechtdoor lopen; men dient een en ander visueel te zien. Voorts deelde de hoofdagent mee, dat het uitzicht door gewas slecht was. De ambtenaar: „Een reden te meer, om voorzichtig te rijden; inmiddels is het uit zicht verbeterd". De kantonrechter mr. Th. F. Raedt zeide, dat de politie een goed voorbeeld moet geven en voorzichtig dient te rijden op punten, die onoverzichtelijk zijn. De Bloe mendaalse politiemannen kunnen weten, dat er achter het struikgewas bij de Brou werskolkweg verkeer kan komen. Verdachte: „Een politieman is ook een „Voor dat geluid heb ik mens Mr. Raedt: waardering". De ambtenaar van het openbaar ministe rie mr. J. v. d. Oever noemde de zaak niet bijzonder prettig. Aanvankelijk had hij de indruk, dat de politie de wielrijder als de verdachte wilde beschouwen. Dat zou niet juist geweest zijn, want de hoofdagent heeft een zeer duidelijke overtreding ge maakt. Daarbij kwam, dat hij met grote snelheid reed. „Het is geen fraai voorbeeld van de politie", merkte de ambtenaar op, die een geldboete van 75 en intrekking van het rijbewijs gedurende vier maanden eiste. De kantonrechter deelde mee zich te kunnen verenigen met de eis wat de geld boete betreft, maar hij wilde het rijbewijs niet intrekken. „Als het nog eens gebeurt, dan gaat u onherroepelijk van de weg af", aldus mr. Raedt. GEBOORTEN: M. M. A. van Reijenvan den Bunt, z.; L. C. G. Margesden Hoed, d. ONDERTROUWD: J. van Dijk en C. H. van Waard; K. M. de Raaf en M. Koetse; J. van der Veldt en M. C. van Schaagen; G. L. Dreijer en J. Fidder; G. C. Mense en A. M. Schrama; J. A. A. Th. van der Heijdt en G. M. Vreenegoor; A. J. M. van Strijp en C. C. M. Mannaart. OVERLEDEN: Wed. G. M. Groen—Huls- hoff, 83 j. Vijftigste Rijks H.B.S. De vijftigste Rijks H.B.S. in Nederland, in Zeist op het landgoed Schoonoord aan de Driebergseweg gevestigd, is door de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mej. dr. A. de Waal, geopend. HAARLEM EN OMGEVING Meisje verdacht van diefstal. Tegen een zeventienjarig meisje uit Haarlem, werk zaam in een wasserij in Heemstede, is pro ces-verbaal opgemaakt. Zij wordt verdacht van diefstal van een zilveren kettinkje en enige andere zilveren voorwerpen. Religieuze Kring. Dr. P. Jonges, Neder lands Hervormd predikant te Rijswijk, zal op maandag 16 januari, 's avonds om kwart over acht in het gebouw van de Religieuze Kring te Aerdenhout aan de Eikenlaan 5 een voordracht houden over „De evangelist Johannes in de godsdienstige situatie van zijn tijd." Operette. Het Nieuw Operette-Gezel schap geeft op donderdag 26 januari in de Haarlemse schouwburg een opvoering van „Een Walsdroom" door Oscar Strauss. De openingsavond, die woensdag ter in leiding van het wintercursusseizoen van de Haarlemse Volksuniversiteit in 1956 in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum werd gegeven, bracht een Mozart herdenking. De pianisten Ans Bouter en Miep van Luin vroegen de aandacht van een talrijk auditorium voor een nogal ge- isoleerd staande groep uit Mozarts werken, namelijk de composities voor vierhandig klavierspel. Voordat Mozart deze muziek schreef, werd het vierhandig klavierspel vrijwel niet beoefend. Een eenzaam bestaan voer den een paar Engelse stukjes uit het begin van de zeventiende eeuw. Het ene werd „A verse for two to play on one virginal or organs" genoemd en is naar de hand van Nicolaas Carleton, het andere was het werkje „A Fancy" van Thomas Tonkins (geboren in 1580). De „vierhandige" muziek van Mozart kwam omstreek 1765 als een nieuwe ontdekking. De eerste proeve leverde het Salzburgse wonderkind op negenjarige leeftijd. Het was een sonate in C, charmante, verfijnde muziek, die de jonge Wolfgang ongetwijfeld dikwijls met zijn muzikale zusje Nannerl gespeeld zal hebben. En zeker is de instrumentale vaar digheid en de ambitie van dit zusje voor Mozart een sterke stimulans geweest tot het schrijven van meer werken in dit genre. Ongeveer tegelijk met Mozart kwam ook de „Engelse" Bach Johan Christiaan, een zoon van de grootmeester Johan Se- bastiaan met vierhandige muziek voor de dag. Toen was het hek van de dam. Er kwam een overvloed van vierhandige werken, die in de loop van de negentiende eeuw door de talloze, meestal onverant woorde arrangementen tot een ware zond vloed werd. Men zag er zelfs niet tegen op dé gehele opera „Tannhauser" van Ri chard Wagner als vierhandige klavierbe werking uit te geven. Maar uit die zond vloed konden zich toch de voortreffelijke werken van componisten als Schubert, Brahms, Debussy, Grieg, Reger en Ravel hoog verheffen. En natuurlijk konden ook de vierhandige sonates, fantasieën en va riaties van Mozart zich als bijzondere kleinodiën blijven onderscheiden. Van die juwelen brachten Ans Bouter er. Miep van Luin de Sonates in F (K.V. 497) en die in G (K.V. 521 en K.V. 357) ten gehore. Verder de prachtige, bewogen Fan tasia's I en II in f (K.V. 594) „für ein Orgelwerk in einer Uhr" geschreven. De ongecompliceerde, blijmoedige Variaties over een thema in G (K.V. 501) comple teerden dit programma, dat aan de ver tolksters in technische en muzikale zin geen geringe eisen stelde. Daar kwam dan nog een speciale eis bij: die van geestelijke assimilatie, wat voor twee bewuste en karakteristieke kunstenaressen als Ans Bouter en Miep van Luin uiteraard een afzonderlijk probleem vormde, waarvan de oplossing door verstandelijk inzicht al be vorderd kon worden. Maar tot een vol komen zelfverloochening ter wille van de interpretatie kwam het, althans bij het gedeelte, dat voor de pauze werd uitge voerd, nog niet. Impulsief spel van een der partners, met daarmede gepaard gaande individuele ritmische stuwingen en dyna mische contrasten, schiep onrust en on gelijkheid. Het vertolkingsevenwicht werd beter bereikt met de voordracht van de Variaties in G en vooral in de tweede helft van de avond met de aangrijpende Fan tasie in f, de Sonate in G en ten dele ook de Sonate in C (andante!). Bij deze uit voeringen kreeg de klank meer zijn eigen functie en werden de figuraties beter op genomen in de organische samenhang der muziek. Met deze hoogtepunten hebben Ans Bouter en Miep van Luin de muziek van Mozart uitstekend gediend. Hartelijke bijval vormde de beloning voor haar spel. P. ZWAANSWIJK Op 24 Februari heeft in het Haarlemse stadhuis aflossing van de bodewacht plaats. Hoofdbode H. C. Prikker neemt dan op zijn 65ste verjaardag afscheid en bode J. M. F. Meijer volgt hem dan per 1 Maart de datum waarop het pensioen van de heer Prikker officieel ingaat als hoofdbode op. Men zal de heer Prikker op het stad huis even node missen als men de heer Meijer als zijn opvolger hartelijk zal be groeten. De heer Prikker heeft de gemeente lan ger dan veertig jaar gediend op een manier die elke bezoeker van het stadhuis respect afdwong door zijn correcte wijze van op treden. Hij was een voortreffelijk visite kaartje van het gemeentebestuur en ieder een die hem kent, zal hem van harte een langdurig pensioen en de reis naar zijn kinderen in Canada gunnen, die hij van plan is kort na zijn afscheid te onder nemen. Velen zal het verheugen, dat bode Meijer zijn opvolger wordt. Want ook hij heeft zich vele vrienden gemaakt sinds hij op 7 juli 1919 in het stadhuis zijn werk begon. De heer Meijer is voor alles een bemin nelijk mens, die zich al evenzeer onder scheidt door zijn humor als door zijn fleg ma, waarmee een grote mate van bereid willigheid gepaard gaat. Tot de pauze hebben de Verenigde Spe lers ons gisteravond in de stadsschouwburg in de waan kunnen laten dat het toneelspel van Falkland L. Cary en Philip Weathers „Madame Tic-Tac" toch nog wel ergens hout sneed. De doorzichtige en gebrekkige constructie, de herhalingen en oppervlak kigheden gingen schuil achter het goede spel, waarmee een schijn van belangrijk heid werd verleend aan wat in werkelijk heid eigenlijk mate een armetierig be weging was. Het laatste bedrijf bleek funest. Hier konden de spelers niet meer tegenop. Het rekken en rekken van de auteurs om het eind nog even uit te stellen en de spanning op te voeren was hen te machtig. Het spelpeil zakte en we bleven zitten met een ontknoping, die verre van indrukwekkend was. Hetgeen een jammer lijk slot betekende van iets dat tooh zoo veelbelovend was begonnen. Het heeft weinig zin hier omstandig uit een te zetten waarom „Madame Tic-Tac" per saldo een desillusie werd. Alleen al het feit, dat we twee bedrijven lang in het duister tasten omtrent de redenen, die ge noemde dame dreven de leiding uit te oefe nen over een soort gangsterbende, pleit reeds tegen de auteurs, die daarmee een kans verzuimden om die praktijken zin en logica mee te geven. Na de pauze haasten zij zich die redenen te onthullen, maar toen zat er kennelijk de bedoeling mee voor tijd te winnen. Over tuigen deden zij allerminst. Karakters komen in hun stuk niet voor. Het blijven tenslotte typeringen. Dat de dramatis personae ons nochtans boeiden is een succes van de regie, ditmaal in handen van Henk Pollack. Het is ook een succes van de spelers, die in meerderheid theater wisten te maken van wat in feite een zwak speelstuk was. Het was de eerste keer dat Pollack naar buiten optrad als regisseur. Afgezien van een soms niet kloppende mise en scène verzorgde hij het solo-en-samenspel der verschillende figuren heel behoorlijk en viel er op het stuk van intonatie niets aan te merken. Tot de pauze was het een goed afgewogen voorstelling voorzover de regie het in haar hand had. Men zag een knappe rol van een met de last van wat zij allemaal wist en liever niet wou weten bezwaard meisje, dat door Willy Pauw fraai tegen de ingenue aan werd gespeeld. Jo Cats van Hamburg gaf een dame van lichte zeden voldoende hart mee om haar boven de oppervlakkige schijn van een verloren bestaan te verhef fen. Willy KreeftMassink trof de juiste toon met haar dove en blinde madame Tic- Tac, die vaak imponeerde maar nog niet genoeg doorstootte om helemaal te over wegen, waaraan een tekort aan tekstvast heid schuld was. Vooral het derde bedrijf leed daar onder. Pollack zelf speelde de gladde intrigant Rudge met verve. Cor Blom maakte het kleine mannetje Hobby een tikje te zielig, al was die rol dan ook erg weinig uitgewerkt, een even grote kluif als de mrs. Parsons, die Mies Hoff mann kreeg aangeboden. Deze exentrieke dame moest het van de overdrijving heb ben en dan gaat men al gauw ver. Een be vredigend debuut maakte Gerard Zuider- duyn als de naar volwassenheid hakende jongeman Luke. Ploontje Londema typeer de de dievegge Chloe, wier optreden overi gens nogal onwaarschijnlijk was en wier dankbaarheid tegenover haar verraadster een van de vele onlogische bestanddelen van het stuk uitmaakte. De deus ex machi na, waarvoor men Kate kon verslijten, was bij Tiny van der Linden in goede handen. Het werd nog een aardig stukje dramatiek. Sergeant Harris kreeg van Jaap Plas een waardig, zij het ietwat tam aanzien. De misdadiger Clem werd door Paul Haanstra naar de marqué getrokken, hetgeen niet bezwaarlijk was want het bracht leven in de brouwerij en leidde vaak de aandacht van de zwakke plekken af. Summa summarum: de Verenigde Spe lers lieten met hun regisseur zien dat zij op het toneel van wanten weten. Ik geloof echter dat na al die moordzaken, die zij ons nu al enige keren achtereen hebben voor gezet, de tijd gekomen is om een andere greep te doen uit het repertoire. Hun voor keur voor het Amerikaanse genre behoeft daar niet onder te lijden. P. W. FRANSE De Heemsteedse zwem- en poloclub „HPC" heeft voor dinsdag 24 januari een ledenvergadering uitgeschreven, die ge houden wordt in de tuinzaal van het café- taria-restaurant aan de Binnenweg. Behal ve de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester vermeldt de agenda een be stuursverkiezing en een bespreking over het komende seizoen. Deze avond zullen te vens de prestatie-bekers worden uitge reikt. Tot een gevangenisstraf van een jaar, door te brengen in de bijzondere strafge vangenis voor jongelieden in Zutphen, heeft de Haarlemse rechtbank hedenmor gen veroordeeld een 21-jarige houtbewer ker uit Zaandam. Deze jongeman had in september vorig jaar in Zaandam een auto gehuurd, deze in de buurt van Ede aan de kant van de weg gezet en was vervolgens liftend naar Frankrijk gereisd, waar hij dienst nam in het Vreemdelingenlegioen, waaruit hij na veertien dagen weer ont snapte. De auto was inmiddels weer door de politie opgespoord en bij het verhuur bedrijf teruggekeerd. De officier van Jus titie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, had veertien dagen geleden terzake van verduistering twee jaar geëist. Een chauffeur-besteller van een wasserij heeft er bij de Haarlemse politie aangifte van gedaan, dat hij woensdagmiddag om streeks één uur is mishandeld door een paar vrouwen, wonende in het woonwagen kamp in de Waarderpolder in Haarlem. Hij kwam wasgoed halen en had daarbij de opdracht van de zaak meegekregen, het wasgoed van een der vrouwen, die nog een schuld bij de wasserij had, te weigeren. Toen hij dit inderdaad deed, ontstond een woordenwisseling tussen deze vrouw en de chauffeur, die een toeloop van andere vrouwen tengevolge had. Deze trokken ge zamenlijk ten aanval en sloegen en stomp ten hem, waarna hij overhaast het terrein verliet. Naar het oordeel van de politie is hier sprake van een geval van mishandeling van zeer geringe aard. Heemsteedse Kunstkring Eindelijk weer eens een kwartetavond in onze contreien! Wij dankten deze avond aan de „Heemsteedse Kunstkring" die er het „Hollands strijkkwartet" (bestaande uit Nap de Klijn, Jaap Schroder, Paul Godwin en Carel van Leeuwen Boomkamp) voor uitgenodigd had om te musiceren in het Minerva Theater. Het publiek werd vergast op Mozarts K. V. 575, het strijkkwartet van Ravel, het Negerkwartet van Dvorak en de Italiaanse Serenade van Hugo Wolf (als toegift). Dit laatste werk kwam met zijn frisse ritmen en spirituele vondsten wel te pas om de avond een besluit te geven, dat gelijkwaar dig was aan de eerste helft. Want na een krachtige en heldere „Mozart" en het geraffineerde klankfenomeen dat Ravels unieke kwartet is, valt de negerromantiek, met Tsjechisch folkloristische inslag, van Dvorak toch wel wat zwaar op de maag, hoe verfijnd zij dan ook door Nap de Klijn en de zijnen gerealiseerd wordt. Als ik mij herinner hoe' ruig destijds de „Bohemers" (Hoffman, Suk, Herold en Zeleuka) dit stuk tot een sensationele belevenis maak ten, zou i'k in dit geval haast gaan twijfelen aan de waarde van zoveel verfijning. Die is in ieder geval gunstig besteed aan de pé tillante muziek van Wolf, welke ons tot afscheid geboden werd. Mozarts 21ste strijkkwartet, waarmee de avond ingeleid werd, is het eerste van een drietal, dat de muzieklievende koning van Pruisen, Frederik Willem II, bij de com ponist bestelde, toen hij hem in 1789 te Potsdam ontving. En daar de vorst zelf een vaardig bespeler van de cello was, heeft Mozart in elk dezer drie kwartetten de partij voor dit instrument extra concer tant behandeld. Hij stelde zich aldus een probleem dat, achteraf gezien, prachtig op gelost is, zonder in het minst de eenheid van het samenspel te schaden. Opvallend in dit Kwartet in D is de zangerigheid van de thematiek. Het zingend Allegro, zoals wij dat kennen uit de Symfonie in Es, is hier volop aan de orde, evenals het uit buiten van het contrapunt, waarvan Mo zart de betekenis had leren beseffen. En boven alles uit planeert de rijpe persoon lijkheid van de componist met beheerste kracht en warm gemoed. Het is muziek, die om intimiteit vraagt, om gehoor en hart voor de fluistering en van een „sotto voce" en - zonder maar enige schijn van pathos - vol van tere confidenties, altijd in hoogste instantie „muziek". Zo heeft het Hollands Strijkkwartet het stuk ook ten gehore ge bracht. En wie het nog niet wist, dat we in dit ensemble een kwartet rijk zijn van superieure kwaliteit, kon het uit deze delicate interpretatie ervaren. De vertolking van Ravels Kwartet kwam dit op overtuigende wijze bevestigen. Een technisch raffinement ging hier hand in hand met een vrijheid van interpretatie, die van een persoonlijk inleven getuigde. Deze jonge „Ravel" kon zo'n vrijmoedig tempo rubato best hebben, vooral als het zo natuurlijk vloeiend toegepast wordt. Wij willen hopen het Hollands Strijk kwartet weer eens gauw in onze „con treien" te horen. JOS DE KLERK Haarlem, 11 januari 1955 ONDERTROUWD: 11 Jan.: E. J. Post en C. J van den Hoven; Th. A. van Zonneveld en A. M. van der Reep; B. Onsoe en L. G. de Graaf; R. Cornelis en A. de Leeuw; J. H. A van Buel en M. C. Th. Bakker; C. M. Noordeloos en C. M. Deen; N J. Buné en I. M. Draijer; J. M Langewen en E. M. Jansen; J. Jonker en M. J. M. Bronkhorst; J. H. Wagenaar en E. J. Heere; G. Nix en A. H. van Galen; B. H. Verstraten en F. E. Lensen; L. Schreuder en M. J. van den Nouwland; H. J. C. Kenselaar en J. A. Wilshaus; D. Bakker en M. de Mooij; W. C. de Mooij en C. J. M. Zonneveld; A. M. Litjens en C. C. M. Geuke; J. Hoogkamer en C. Reijer, Ch. J. M. van Marrelo en M. M. Mes; J. P. W. Heermans en M. de Vries; G. Joren en M. P. van Vaneveld; J. de Goe de en M. G. Ariës; N. van Es en P. M. Ver speek; D. P. M. Janse en J. M. J. E. de Boer. GEHUWD: 11 jan.: K. van Oudheusden en G. Brouwer; F. A. Hetem en J. L. van Oerle; B. Ph. Admiraal en H. van Oostrom; P. A Th Kremers en C. E. Daas; Th. Th. Wassenaar en A. Ploeg; Ch. R. Mc Cain en J. Geeris. BEVALLEN van een zoon: 8 jan.: L. W. M. Handgraaf-Demmers; 9 jan.: M. Boo- gaard-Koesveld; A. Koppen-Wijckelsma; 10 jan.: S. H. Meinders-Redeker; R. van Kleef- Bruinenberg; H. Bellaart-Melchior; 11 jan.: S. Kraak-Bos. BEVALLEN van een dochter: M. C. Th. Damave-van der Kamp; W. Schrander- Kalinina; C P. van Soest-Sindorf; 11 jan.: W A Berkhof-Hellenberg; M. P. Bijster- Houthuijzen; L. Jans-Smit. OVERLEDEN: 7 jan.: C. Engel, 22 d., Ha- zepaterslaan; 9 jan.: M. P. Giel-Lagers, 84 j., Raamvest; 10 jan.: J. Koekkoek, 79 j., Atjehstraat; J. M. van Delft-Masselman, 84 j., Van Nesstraat. 3-3 54 Nederi 47 3 Nedl 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederi. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloei] Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 997/ie 100)4 334)4 318 272)4 372 472 315)4 343)4 335)4 196 367)4 274 663)4 635 138 221)4 204 271 147 150)4 269)4 256 279)4 261)4 70)4 158)4 55% 131)4 63)4 343/i« Openings koersen 99% 100)4 336 318 276 372 472 317 344 336 196 U 369)4 275 668 639 136)4 219 203 271 146 146 269)4 255 279)4 261)4 71 158 56 132 64)4 34)4 Amerskerk, 11 v. Hamburg n. Rotterdam Agamemnon, 10 v. Maracaibo n. Houston! Alioth, 10 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alnati, 10 v. Rio de Janeiro n. Santos. Altair, 11 te Bahia. Amstelland, pass. 10 Victoria n. Montevideo. Abbekerk, 12 Genua verwacht. Arendskerk, 11 te Antwerpen. Aalsdljk, 10 te Baltimore. Alblasserdijk, 10 te Bremen. Arendsdijk, 10 te New York. Aardijk, 11 v. Houston n. New Orleans. Albireo. 12 te Buenos Aires. Alhena, 12 te Montevideo. Alpherat, 11 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Amor, 11 v. Rotterdam n. Emden. Angelakust, 11 v. Freetown n. Abidjan. Arendskerk, 12 te Rotterdam. Artemis, 12 te Willemstad. Axeldijk, 11 v. Santos n. Rio de Janeiro. Aalsum, 12 v. Aden n. Assab. Almkerk, 12 v. Genua n. Port Said. Arnedijk, 12 v. Bremen n. Rotterdam. Boskoop, 11 te Valparaiso. Bussum, 11 te Abadan. Boschfontein, 11 Marseille. Bonaire, 12 te Paramaribo. Caltex Delft, 11 te Rotterdam. Caltex Utrecht, 10 v. Rotterdam n. Sidon. Castor, 11 te Rotterdam. Caltex Leiden, pass. 11 Oran n. Sidon. Caltex Pernis, pass. 11 Kp. St. Vincent n. Sidon Caltex The Hague, 11 pass. Gibraltar n. Sidon. Cradle of Liberty, 15 te Suez verw. n. Phila. delphia. Calisto, 14 te Rotterdam. Ceronia, 12 te Lorenzo Marquez. Crania, 12 v. Horta n. Liverpool. Delfland, 11 Amsterdam verwacht. Dordrecht, 28 te Houston. 1 Duivendrecht, 16 te Goodhope verwacht. Duivendijk, 10 v. Londen n. Bremen. Eendracht, pass. 11 Finisterre n. Bremen. Esso Rotterdam 12 te Sidon verw. Esso Den Haag, pass. 12 Gibraltar n. Antw. Erinna, pass. 10 Oostp. Timor n. Balikpapan. Falco, 10 v. Vlaardingen te Rotterdam. Fairsea, 9 v. Adelaide n. Melbourne. Felïpes, 11 te Pladju. Gabonkust, 10 nog rede Accra. Ganymedes, 10 v. Pto Plata n. Le Havre. Gooiland, 11 te Paranagua. Gaasterkerk, 12 Hongkong. Gadila, 11 500 m. W. Thursday ell. Gaasterland, pass. 12 Ouessant n. Recife. Gooiland, 12 te Santos. Graveland, 11 v. Las Palmas n. Amsterdam. Groote Kerk, 11 v. Lorenzo Marquez n. Beira. Helicon, 10 v. Cap. Haitien n. Europa. Hilversum, 11 v. Suez n. Mena el Ahmadi. Hector, pass. 11 Gibraltar n. Rotterdam. Hera, pass. 10 ten o. v. Pto Rico. Houtman, 11 te Zanzibar verwacht. Hathor, 12 v. Vassiliko n. Saloniki. Hetcor, pass. 12 Lissabon n. Rotterdam. Java, pass 11 Socotra n. Suez. Joh. v. Oldenbarnevelt, 11 v. Amsterdam n. Fr«. mantle. Karimata, 10 v. Marseille n. Amsterdam. Kellia, 11 v. Abo n. Rotterdam. Katelysia, 11 v. Miri n. Rotterdam. Kieldrecht, verm. 11 v. Hamburg n. Bremen. Kertosono, pass. 11 Aruba n. Trinidad. Koratia, 11 te Curacao. Kota Xnten, 11 v. Hamburg n. Rotterdam. Krebsia, 11 te Curagao. Korovina, 12 v. Stockholm n. Gefle. Lissekerk. 11 v. Basrah n. Khorramshar. Laurenskerk, 11 v. Antwerpen n. Hamburg. Leuvekerk, 11 v. Suez n. Aden. Loppersum, 11 v Almeria n. Port Talbot. Luna, 11 te Ceuta. Liberty Bell, 16 te Port Said verw. Llndekerk, pass, 11 Muscat n. Damman. Lemsterkerk, pass. 11 Kreta n. Genua. Marpessa, 11 te Curagao. Maasdam, 11 te Carthagena. Meerkerk, 11 v. Rotterdam n. Hamburg. Maashaven, pass. 11 Kp. St. Vincent n. Melilla, Maaskerk, 11 Antwerpen. Mapia, 11 Massawa. Muiderkerk, 12 Bombay. Moordrecht, verm. 12 v. Mena el Ahmadi naai Napels. Marlsa, 12 te Napels. Mentor, 13 te Paramaribo verwacht. Merwede, 11 te Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 11 te La Guaira. Nieuw Holland, 11 v. Priok n. Brisbane. Notos, 10 70 m. zw. Oporto n. Rotterdam. Nigerstroom, .11 v. Cape Coast n. Lagos. Oberon, 18 te Rotterdam. Orestes. 11 te La Guaira. Omala, 11 v. Spezia n. Saloniki. Ondina, 11 v. Singapore n. Geelong. Oranje, 11 v. Colombo n. Belawan. Oranjestad, 11 v. Aruba n. Pto Limon. Ouwerkerk, pass. 11 Finisterre n. Antwerpen. Overijsel, 11 v. Rotterdam n. Shanghai. Prins Willem George Fred., 11 te Cadiz. Prins Fred. Willem, 11 v. Rotterdam n. Taragom Pleter S, verm. 11 v. Swansea n. Amsterdam. Peperkust, 12 te Dakar. Papendrecht, pass. 11 Sombrero eil. n. R'dam. Phrontis, 11 v. Karlshamn n. Hamburg. Prins Willem II, 12 te Stavanger. Ruys, 11 te Buenos Aires. Rijnland, 11 St. Vincent. Rotula, 11 v. Rio de Janeiro n. Santos. Salland, 10 v. Las Palmas n. Amsterdam. Scherpendrecht, 11 te Cristobal. Stad Schiedam, 10 v. Bona n. Rotterdam. Soestdijk, 11 v. Belawan n. Tj. Priok. Stad Maassluis, 11 v. Amsterdam n. Narvik, Straat Banka, 12 Colombo. Sinabang, 11 Sorong. Stanvac Talang Akar, 9 v. Sungeigerong naar Bangkok. Sliedrecht, 19 te Kwinana verwahct. Statue of Liberty, 17 te Port Said verw. Stad Maassluis, verm. 11 v. Amsterdam n. Nar vik. Sarangan, 11 te Bremen. Sigli, pass. 11 Sibutu Passage n. Shanghai. Schie, 12 te Rotterdam. Sloterdijk, 12 te Cochin. Stad Alkmaar, 11 v. Narvik n. Rotterdam. Stad Leiden, 12 te Narvik. Tegelberg. 11 te East London. TiitJalengka. 11 te Mauritius. Tjisadane, 11 320 m. NO. Singapore. Tomocyclus, 11 v. Pta Cardon n. Curagao. Tankhaven II, 11 te Saigon. Tjiluwah, 11 te Hongkong. Tankhaven III, 11 Sungeigerong verw. Teiresias, 11 Penang Tjibadak, 11 Makassar. Tero, 11 te Bremen verwacht. Tomori, 10 v. Barcelona n. Rotterdam. Utrecht. 11 te Dieddah. Van Linschoten. pass. 11 Kp. Paimas n. Freetown Westland, 11 te Rio de Janeiro. Wonogiri, 11 te Suez. Waterman, pass. 11 Finisterre n Rotterdam. Willemstad, 11 Amsterdam. Wonosobo, 11 v. Colombo n. Aden. W. Alton Jones, 16 te Suez verw. Wieldrecht, 12 te Paulsboro verwacht. Woensdrecht, 11 te Mena el Ahmadi verw. Willem Ruys, 12 te Rotterdam. Zijpenberg, 12 te Dagenhamn. KLEINE VAART Albergen, pass. 11 Vlissingen. Algarve, verm. 11 v. Rotterdam n. Engeland. Arctic, 11 v. Londen te Rotterdam. Anja, 11 v. Amsterdam n. Londen. Arnoudspolder, 11 v. Lissabon te Oporto verw Atlas, pas. 8 Ouessant n. Savona. Beekbergen, 11 v. St. Nazaire n. Marans. Batavier I, pass. 11 Kp. St. Vincent n. Bordeaux Calvijn, 11 v. Kingslynn te Wemeldinge verw. Castor, 10 v. Antwerpen n. Rotterdam Cinderella, 11 rede Duinkerken n. Rotterdam. Da Capo, verm. 11 v. Rotterdam n Lissabon. Deni, 11 v Portsmouth te Zeebrugge. Driebergen. 11 v. Sables d'Olonne n. Avonmouth. Domburgh, pass. 11 Casquets n. Rotterdam. Elisabeth Roorda .11 v Middlesbro n. Huelva. Erkalin, 11 v. Middlesbro n. Rotterdam. Flevo, 10 v. Tarragona n. Valencia. Fiducia, 11 v. Middelharnis te Londen verw. Frans van Seumeren, 11 v. Esbjerg te Fawley. Gerrie S. pass. 11 Vlissingen. Henrica, verm. 11 v Rotterdam n. Antwerpen. Hilda, 11 v Den Bommel n. Londen. Hoe Vinces, verm. 11 v. Rotterdam n. Grimsby Import, 11 v. Antwerpen te Rotterdam. Joost, 10 v Goole n. Aviles. Kaap taiga, 9 te Amsterdam. Kirsten, 11 nog te Kiel Holtenau. Lindesingel, Verm. 12 v. Nantes n. Preston. Lingestroom, 11 v. Amsterdam n. Huil. Marietje Bohmer. 11 v. Rotterdam n. Algiers. Mynelis, 11 dwars Elbe n. Vejle. Mypuck, verm. 11 v. Boston n. Maassluis. Matthew, verm. 11 v Gent n. Rotterdam. Nassauhaven, 11 v. Helsingborg te Antwerpen. Noorderlicht, 11 te Cuxhaven n. Sluiskil. Olivier van Noort, 11 v. Porsgrunn n. Arendal. Pavo, 8 v. Goole n. Gyon Musell. Ransel, 11 v. Amsterdam n. Hul. Spaarnestroom, 11 v. Duinkerken te Amsterdam. Stella Maris, 12 v. d. Tyne te Horsens verw. Trito, 11 v Dublin te Belfast. Tilly, 8 te Rotteradm Volharding, 11 v. Algiers te Toulon. Westereems, 11 v. Maassluis te Stockholm verw. Westpolder, 11 v. Rotterdam n. Lissabon. Westerhorn, verm. 11 v. Ellesmereport n. R'dam SLEEPVAART Goeree, 10 te Maassluis. Poolzee, 10 100 m. z. Freetown met 2 bakken pontons. Rode Zee, 10 150 m. w. Lissabon met lichter. Tyne, 10 150 m. n.t.w. Bermuda zonder sleep.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10