ZE VEN DA GEN HAARLEM Wat sneeuw ons doet Op 5 maart begint in Haarlem de rijks-woningtelling Het hek van het Teylershofje N ieu w j aar s ver r assing voor de Haarlemmers Honderd mi in 6 uur Jaarverslag 1954 van G.G. en G.D. Haarlem Van der WERFF l HUBRECHT Va li mensen en i limgeo ond er de Dami: latjes Wat wij met de sneeuw doen Drs. Roemers over de loonpolitiek Remmen van vrachtauto werkten slecht 7 Ongeveer negentig tellers gedurende twee maanden aan het werk Drs B. W. Schaper voor Humanistisch Verbond Gabaret in Minerva Bedrijfsklaverjassen Geneeskundig schooltoezicht sterk uitgebreid U nicum Boeken in Oost en Noord Haarlems properste inwoner Hulde voor ruimers Bijbelstudie Hechtenisstraffen voor patroon en bediende Burgerlijke Stand van Heemstede VRIJDAG 13 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op 5 maart zullen tachtig a negentig tellers en telsters door Haarlem uitzwer men om een begin te maken met de door het rijk uitgevaardigde woningtelling. Ge durende twee maanden zullen zij alle flats, woonhuizen, pensions, rust- en verpleeg huizen, kortom alle bewoonde percelen be zoeken en ervan de gegevens noteren die op de hiervoor bestemde formuliren ge vraagd worden. Alle gemeenten in Neder land zullen dit voorjaar tellers en telsters uitzenden en op 30 juni moeten alle inge vulde formulieren in Den Haag gearriveerd zjjn. Daar zullen verscheidene instanties, onder andere het Centraal Bureau voor de Statistiek, deze lawine van gegevens ver werken. Als resultaat van deze telling hoopt men een nauwkeurig overzicht te krijgen van de totale woningvoorraad in ons land, de graad van woningdichtheid enzovoort, dus een precies overzicht van de noden op wo- ninggebied. Met „de huisvesting" als zo danig heeft deze telling echter niets te ma ken. Voor elk perceel vullen de tellers één formulier in dat bestaat uit een A, B en C deel. Het A-deel bevat velerlei vragen over het perceel zelf: van welk materiaal en in welke tijd het huis gebouwd is, of er aansluiting is op de gas- en elektrici teitsnetten, wie de eigenaar is, of het een vrijstaand of aangebouwd huis is, waar voor het gebruikt wordt (als pension, kin dertehuis e.d.) en nog vele andere vari ërende vragen. De B- en C-delen van het formulier hebben uitsluitend betrekking op de be woning van het pand. Hier komen dus de gebruikers aart de beurt. Het aantal gezin nen per perceel wordt genoteerd, de huur waarde van het huis, het aantal kamers, privaten, badkamers, keukens dat per ge zin gebruikt wordt, de burgerlijke stand der bewoners enzovoorts. De bewoning van de verscheidene percelen loopt natuur lijk sterk uiteen. In een rusthuis met vele gasten bijvoorbeeld is de toestand geheel anders dan in een eengezinsflatje. Het zou te ver voeren om de gehele reeks vragen op te sommen en bovendien zal men te zijner tijd met de wonii^tellers kennis maken. Voor de gemeentelijke afdeling bevol king brengt deze telling natuurlijk vele extra werkzaamheden met zich mee. De heer H. Oderkerk, hoofd van de afdeling bevolking van de gemeente Haarlem ver telde ons dat hij naast de grote groep tel lers, de „buitendienst", tevens een staf van twintig man in de „binnendienst" heeft, bestaande uit vast personeel. Deze reiken elke ochtend aan de tellende dames en he ren formulieren uit en nemen deze des avonds weer in ontvangst. Bovendien ver zorgt deze binnendienst de mutaties die optreden bij de percelen waarvan de be woners korte tijd nadat zij reeds „geteld" zijn verhuizen of waar op een andere ma niet de situatie verandert. De woningtel ling moet namelijk een overzicht geven van de toestand zoals die op 30 juni is. Het tellerscorps bestaat voor het groot ste deel uit gepensioneerden die enige administratieve ervaring hebben. Met het tellen verdienen zij zeventig gulden per week. Voor de gemeenschap Haarlem van het Humanistisch veroond heeft drs. B. W. Schaper woensdagavond in restaurant Brinkmann gesproken over het humanisme en de arbeiders. De enorme verscheiden heid maakt het niet mogelijk alle soorten arbeiders gelijk te stellen en over één kam te scheren. De relatie tussen de arbeider en het humanisme is aanwezig, al wordt er weinig over gepraat. Het arbeiders vraagstuk was 'ëen eeuw geleden het so ciale vraagstuk bij uitnemendheid. Als we nu over sociale vraagstukken spreken, dan wordt daarmee veel eerder gedacht aan de kleine man inplaats van aan de arbeider in het grote bedrijf met de goede sociale voorzieningen. Het sociale vraagstuk valt dus niet langer samen met het arbeidersvraagstuk, zoals een eeuw ge leden. In de twintigste eeuw voltrekt zich echter een tweede ontmenselijking, aldus drs. Schaper. Het proces van de massa- produktie is typisch kenmerkend voor de eerste helft van deze eeuw. De massale produktie aan de lopende band is een ont menselijking, omdat de machine hoger wordt geacht dan de mens. Men dient twee processen te onderscheiden, die zich ont wikkelen, de volledige aanpassing van de menselijke arbeid aan deze mechanisatie en de volledige automatisering van een fabriek. Spreker stelde Amerika als voor beeld om de menselijke waarde in het be drijf nader te belichten. In het bedrijfs leven wordt veel aandacht aan de persoon besteed, maar het gaat er om of deze be langstelling inderdaad de mens geldt of al leen het belang van het bedrijf. Voor auto matisering van een bedrijf is niet alleen een groot kapitaal nodig, maar het vraagt ook om een goede afzetmarkt. In Europa zag de spreker hiervoor weinig perspec tief. Er ontstaat vaak gebrek aan arbeids vreugde, want men is een klein radertje in een groot apparaat. Het humanisme wil deze arbeiders geestelijk opheffen, opdat zij niet alleen naar de bioscopen gaan of in de politiek vluchten, zoals in Frankrijk het geval is. De heer Schaper besprak de grote onverschilligheid van de jongeren, die vaak niet in het minst aandacht heb ben zich voor een vakvereniging in te zet ten. Er heerst zelfs een verzet zich daar voor te laten inschrijven. Zij willen liever opzichtig langs de straat lopen. Ontevre denheid met zijn bestaan leidt er toe te vluchten in de vrije tijd en dan net. zo te kunnen doen als een ander. Maar eigen lijk weet men geen raad met deze vrije tijd. Dat blijkt in Engeland, waar per jaar tachtig miljoen pond sterling in cafés wordt uitgegeven, en een procent van het volksinkomen bij hondenrennen wordt be steed. Het aantal personen werkzaam in de „gokindustrie" is even groot als het aantal werkers in de Engelse textielindus trie. In ons land worden volgens spreker de driften uitgeleefd in motoren en de bromfiets. In het humanisme is plaats voor de eenzame mens, van wie zo weinig over blijft als hij in zijn arbeid niet het respect kan ontmoeten, dat hij verdient. Spreker drong aan om rekening te houden met het zelfrespect van de arbeider en de nieuwe lingen een inzicht te geven in het gehele bedrijf. Het humanisme kan bijstaan in de verdere emancipatie en geestelijke ont wikkeling. Men heeft geschat dat de tellers voor een bezoek aan eem perceel gemiddeld een half uur nodig zullen hebben. Natuurlijk variëren de tijden sterk. Iemand die een serie gelijke huizen te bezoeken krijgt heeft voor het invullen van het A-gedeelte der formulieren minder tijd nodig dan de gene die in het centrum van de stad de zeer uiteenlopende types van woningen op de korrel neemt. „Wij beginnen er maar liefst een beetje vroeg mee" vertelt de heer Oderkerk, „daar wat speling in de tijd ons zeker ten goede zal komem Er doen zich vaak bij derge lijke enquêtes moeilijkheden en storingen voor die men niet heeft kunnen voorzien. De tellers beginnen om negen uur. Vroe ger kunnen zij al niet bij de mensen aan kloppen. In totaal kunnen zij dan, gere kend volgens de gemiddelde tijd van een half uur per pand, op één dag twaalf wo ningen doen. Het zal echter wel voorkomen dat verscheidene formulieren dan nog niet geheel ingevuld konden worden, daar de huisvrouw van wie de teller de inlichtin gen kreeg niet met alle gegevens over het huis en de bevolking op de hoogte is, zo dat de teller moet terugkomen om met de heer des huizes de vragen verder te beant woorden. Omdat Toon Hermans met zijn eenmans- programma „Tien jaar liedjes van Toon" niet in Haarlem komt, worden er zes voor stellingen in het Minerva Theater te Heem stede gegeven. De serie begint op vrijdag 3 februari. Ook Wim Sonneveld treedt met zijn en semble in Heemstede op. Op zondag 26 fe bruari borden er twee voorstellingen van het programma „Huis, tuin en keuken" ge geven, met onder andere Conny Stuart, Kitty Kluppelt, IJda Andrea en Joop Doderer. Hans Lichtenstein geeft in het Minerva- theater op vrijdag 13 januari een zang recital. Met begeleiding van Justine Koot worden liederen van Schubert en Brahms ten gehore gebracht. In de Haarlemse bedrijfsklaverjas-competi- tie waren de uitslagen in de afgelopen week: Hoofdklasse: StorkPTT 108134, GEB —SAC 2 130—106, Figee—SAC 1 128—126, DSH—DKC 130—114. 1 A: Nederland—GEB 2 13(1-116, PTT 2 —Union 126—96, JohezVMB 128—130, DSH 2—L. Coster 96—142. 1 B: Stork 2—HSM 98—122, Meer Zicht— PTT 3 112—128, Boru—GEB 3 126—124. 2 A: L. Coster 2—Hout en Plants. 110126, HSM 2—Figee 2 126—114, DKC 3—DSH 3 2309g 'z B: Nederland 2—Boru 2 136114, SAC 3—Johez 3 120—130, Figee 3—Meer Zicht 2 124—126, DKC 4—OW 116—134. 3 A: PTT 5—Meer Zicht 3 148—92, HAC —Johez 4 118—124, Hout en Plants. 2—Figee 4 124122, Haarlems DagbladDKC 5 122—126, VMB 2—Nederland 3 110—132. Thans is verschenen het jaarverslag over 1954 van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst in Haarlem. Omdat het betreffende verslagjaar al zover acnter ons ligt, volstaan wij met de vermelding van slechts enkele passages uit dit verslag. De belafcgrijkste gebeurtenis in 1954 voor deze dienst was wel het feit, dat het zie- kenvervoer door de gemeente in expolitatie werd genomen. De nieuwe afdeling van de dienst begon op 1 mei haar taak, gedeelte lijk met oud materiaal van de firma J« Th. Mathot, ten dele uitgerust met nieuw materiaal. Het aantal personeelsleden werd door deze nieuwe taak aanzienlijk uitge breid: per 31 december bedroeg het 136. Sedert 1 mei werd voor ambulancever voer in totaal 48.086 kilometer afgelegd of per dag gemiddeld ruim 196 kilometer en voor „zittend" vervoer 34 665 kilometer of per dag gemiddeld ruim 141 kilometer. Armenverzorging Gemiddeld stonden in het verslagjaar per maand nog geen twaalf stadspatiënten ingeschreven. Reeds enkele jaren beweegt het aantal ingeschrevenen zich rond dit minimum. Gezinshulp werd in 382 geval len door de gemeente verstrekt, gemiddeld per geval gedurende 54.4 dagen. Gezins verzorging werd gedurende 5633 hele en 423 halve dagen verstrekt, door de stich ting Katholieke gezinszorg, de stichting ADVERTENTIE Indontsticht Specialisttn sinds 1899 Beursbericht no 152 is virschtnan Wm. H. MULLER CO. Christelijke gezinszorg en door „Humani- tas". Gemeentepersoneel Het gemiddeld aantal ziektedagen per lid van het gemeentepersoneel bedroeg 15. In 1953 was dat 19.6. De belangrijkste ver_ zuimsoorzaak was influenza. Krankzinnigenverpleging De stijging van het aantal patiënten, dat voor rekening van de gemeente in krank zinnigengestichten verblijft, hield aan. Het aantal patiënten op 31 december 1945 be droeg 347, in 1953 521 en iri 1954 542. Er kwamen in het verslagjaar geen epi demieën voor van enige betekenis. Het aantal roodvonkpatiënten was wederom groter dan het voorgaande jaar (230). Schooltoezicht Door de benoeming van een vierde schoolarts kon het geneeskundig schooltoe zicht aanmerkelijk uitgebreid worden. Het aantal onder toezicht staande scholen be- doreg op 31 december 139 met 30.119 leerlingen. Hogere premie. De Amsterdamse zie kenfondsen hebben besloten de premie voor de vrijwillige verzekering te verhogen van fl ,50 tot f 1,70 per persoon per week en die van de aanvullende ziekenhuisverzekering van 7 tot 8 cent per persoon per week. Zelfs de sneeuw is geen rust gegund. Als ze haar doel bereikt schijnt te hebben, blijkt het een zeef te zijn. Even weegt en wikt de stad de witte last en te licht bevonden gaat deze met zout en zand de afwateringsbuizen in. Een schriel einde na zo'n weelderige opzet. De sneeuw is weg van Haar lem, is door Haarlem heen. Een dag is zij raak geweest, maar een groot bestaan was haar niet beschoren, nauwelijks een wit. Sneeuw is een zweverig onderwerp, maar om daarom net te doen alsof ze er niet geweest isEén dag hebben alle Haarlemmers over de sneeuw gedacht, hebben zij er mee te maken gehad, was de sneeuw belangrijker dan anders de regen, de zon of de wind. We zijn niet zo romantisch meer blijkbaar, we lazen dat de romantiek van de sneeuw even platgetreden is als zijzelf. De sneeuw heeft dit jaar dus géén bizarre bloesems in de bomen gehangen. Maar als wij dan niet meer aan de sneeuw die extra-witte schakering van onze romantische zienswijze zouden kunnen geven, dan blijft er toch één ding onver anderd: wat de sneeuw óns doet; zonder dat wij er aan te pas komen. Zelfs in maar een dag. Sneeuw heeft dezelfde werk wijze als de dichter: zij geeft het bestaande nieuwe werke lijkheid. Daarom kan men haar niet met een romantische blik ijken, men kan haar alleen ondergaan, zoals ook de stad haar ondergaat. Eén dag deze week en hoe lang schijnt het alweer geleden is Haarlem zichzelf niet geweest. De stad was ruimte geworden. De nieu we dimensie van de sneeuw ontnam de werkelijkheid haar beperkingen. Nergens liet de sneeuw onze stad onaangeroerd. En zo precies tastte zij de stad af dat haar geen hoek verbor gen bleef. Hoe weinig kieskeu rig de sneeuw ook is, toch De Haarlemse Klavarskribo Accordeon Club (HKAC) is voornemens op 11 februari in het Concertgebouw een weldadigheidsfeest te geven ten bate van Herstellingsoord Unicum, Herenweg 126 te Heemstede. Aan dit feest wer ken mee de HKAC, Accordia, twee radio-accordeonartisten en enkele leden van het circus Lamberta. Vijf jaar geleden opende de heer C. J. Koppen in Haar lem-Noord iets voorbij de Jan Gijzenbrug een kantoor boekhandel annex uitleenbi bliotheek en vandaag ont vangt hij de eerste klanten in zijn filiaal in een meer ooste lijk deel van de Spaarnestad, om precies te zijn aan de Spaarnwouderstraat 62. Hier was vroeger ook reeds een dergelijke winkel gevestigd. De heer Koppen heeft in een vierweekse verbouwing het interieur van de zaak dras tisch laten vernieuwen. Alle kasten, toonbanken, Iaden, rekken en de grote boeken planken achter zijn van een moderne, lichtgekleurde ma kelij, waartegen de rode vloerbedekking „fris en mon ter" afsteekt. Hij zelf en twee winkeljuffrouwen zullen het personeel vormen dat de koop- en vooral de leenklan- ten ten dienste zal staan. De boekenvoorraad die in de open boekenkasten kan worden opgeslagen is groot want de heer Koppen is over de leeshonger van de omwo nenden optimistisch gestemd. Een kostelijk jubileum kun nen we u deze week melden; een jubileum dat vermoedelijk landelijk ongeëvenaard is. De heer A. de Vries uit de Grote Houtstraat 144 ij (het Prove niershuis) heeft zestig jaar el ke week en men beweert ons: zonder een week te ver zuimen! zich gebaad in bad huizen van het Witte Kruis; twintig jaar op de Koudenhorn en daarna veertig jaar op het Leidseplein. Een proper jubi leum! Wij stellen ons voor dat heeft zij smaak. In een détail toont zij haar overmacht; daar komen wij niet met zout en zand, daar komen wij niet aan een romantische visie toe, daar is de sneeuw het meest sneeuw. Daar ligt de sneeuw niet, daar bestaat zij. Daarom, als een herinnering aan die ene sneeuwdag bieden wij u de bovenstaande foto aan: het hek van het Teylershofje en de sneeuw. Een detail van Haar lem en de sneeuw, maar een kenmerkend. Men schrijft ons: „We kunnen wel weer een commissie en een subcommissie benoemen, maar al dat geharrewar en heen en weer praten moet nu maar eens uit zijn. Dezer dagen heb ik veel in De Hout gewandeld en werkelijk er is geen plaats voor het Hildebrand-monument; te dicht bij de weg zou elke vreemdeling het zo maar zien De organisatie waarmee wij de sneeuw „te lijf" gaan is per fect. Sneeuw valt nu eeenmaal niet te dulden in straten, waac veel verkeer moet rijden. De ellende van sneeuw is dinsdag duidelijk gebleken, te land, ter zee en in de lucht. We hebben even deel uitge maakt van de bestrijdings- ploeg, tot we er genoeg van hadden. Stel u eens het volgen de tafereel voor. Het is twee uur 's nachts. Het is doodstil in de straten; alleen de sneeuw valt. Er komt een personen auto aanrijden. Hij stopt, een man stapt uit en belt bij een huis aan. Boven gaat een raam open en de van-bed-uit-slape- rige stem roept „Wattistur?" „Het is glad!" Het hoofd boven verdwijnt. Het bericht wordt binnenskamers ongetwijfeld gelijkluidend doorgegeven. „Ik kom", klinkt het en tien minu ten later staat de man op straat, dik aangekleed. Hij wordt naar de strooiwagen ge bracht en hij gaat zijn werk doen: zout en zand strooien, 's Morgens vanaf half-acht tot half-zeven gaat die dienst weer verder alsof er 's nachts niets gedaan is. Dit is het menselijk aspect van de sneeuwploeg. De orga nisatie, het schema der werk zaamheden, is op onmiddellijk handelen ingesteld. Haarlems belangrijkste straten hoofd wegen, bus routes en door gangswegen zijn in 29 rou tes van elk ongeveer 6V2 kilo meter verdeeld. Met dertien wagens, bemand met elk drie man, worden die routes „ge daan". Honderd kubieke me ters zand en zout zijn voor de stad nodig, dan is hij één keer geheel gedaan. De ploegen hebben daar zes uur voor no dig. Maar in zes uur kan er weer zoveel sneeuw gevallen zijn en dat was dinsdag dat men daarna weer van vo ren af kan beginnen. Maar de tweede maal is alleen om glad heid tegen te gaan, want als het zout er eenmaal ligt vreet dat langzaam maar zeker de onderlaag weg. De organisatie is perfect. De mannen die haar uitvoeren verrichten een wei nig benijdenswaardige taak. Zij werken onder de minst gunstige omstandigheden en bovendien langer en ongere gelder dan normaal. Ze zijn van hun slaap niet zeker. De wijze waarop deze gemeente mensen maandag, dinsdag en woensdag hun werk hebben gedaan verdient alle lof! de heer De Vries twintig jaar de Koudenhorn heeft „gepro beerd" en toen dacht, mis schien is het op het Leidseplein toch wel leuker, effe veertig jaar proberen. In 1896 is de heer De Vries ermee begonnen. Wereldrampen hebben zijn baadlust onaangetast gelaten, seizoenen faalden een bres te slaan in zijn schoonheidsideaal. Hij heeft het er nooit bij laten zitten! Hier is geen reden meer met een braaf gezcht „Bravo" te roepen; hier past een verhe ven jalouzie. Wie zal zo van zijn bad kunnen genieten als deze fijnproever? Haarlems properste inwoner! De Gemeente van Christus vestigt de aandacht op de lees zaal op de Gedempte Oude Gracht 47, zaal 2, waar gele genheid bestaat voor het lezen van Bijbelse geschriften en boeken. Men kan er rustig le zen en er worden gratis boeken uitgeleend. De zaal is open op dinsdag, donderdag en vrijdag van 10 tot 13 en van 14.30 tot 17 uur. Elke dinsdagavond om 8 uur geeft de Engelsman F. Worban lessen in bijbelstudie. Ook deze avonden zijn koste loos. Na afloop gezellig samen zijn en discussie. en per saldo moet er naar ge zocht kunnen worden door el ke automobilist, anderhalf uur op de kaart van Haarlem en omstreken. Neen. En verstoppen in het struikgewas? Dan spreekt elk paartje maar af bij het Hilde brand-monument of Bronner en dat moeten wij, geordende Haarlemmers, niet meer heb ben, daar hebben we genoeg van en de Klok is ook al weg gedaan. Nu hebben we maar besloten het meest practische punt te nemen. Waar 's zomers het plantsoen was en onlangs de grote kerstboom, daar en ner gens anders plaatsen wij het Hildebrand-monument. We stoppen het niet weg, het komt op de Grote Markt. Wat een feest voor Loutje om zo'n fijn gezelschap te krijgen na de lange eenzame nachten. De Nurksen van Teisterbant zullen wel foeteren, maar zul len meestal wel beneveld zijn. Daar hoeven we ons dus niets van aan te trekken. En prof. Romme? Na ampele bespreking gaf deze direct toe stemming, als er maar spoed bij betracht wordt. Daar ook de klok zonder onze toestemming is weggehaald, geliefde dorpsgenoten, moet ook deze weder op haar plaats komen. Kan het niet mèt uur werk dan maar zonder. Er worden echter geen afspraak jes meer gemaakt, dus geen huwelijken meer, en binnen enkele jaren staan er in Haar lem zoveel huizen leeg als men maar wil. Maar het weerhuisje, wat daar mee? Dat komt ook in zijn oude glorie .weer terug op de nu in binnen- en buitenland bekende vluchtheuvel van de Grote Markt. Dan hebben we nog iets. Die nissen van het kantoor van de gemeente-onivanger worden gevuld met (in het eerste) een beeld van Beets, zodat hij ten allen tijde toezicht op zijn pu pillen kan houden. De tweede nis is bestemd voor Kenau Simonsz Hasselaer, zonodig met teerpot en walm. Uit de vergetelheid moet die dame. Als u nu binnenkort een schut ting op de vluchtheuvel ziet plaatsen is het voor het Hilde brand-monument en niet voor een plantsoen, zoals u dacht" De naam van de inzender van deze brief is ons bekend. Het is niet allemaal waar wat in de brief staat, niet van prof. Romme, niet van het Weer huisje, niet van het Hilde brand-monument en allemaal een beetje niet. Maar toch is die brief helemaal waar, want de oprechte Haarlemmer die deze brief schreef vloerde in niets ontziende grootheid zo veel om zich heen. dat hij uit eindelijk op een podium ach terbleef, vanwaar hij mateloos kon regeren: Alleen, dus al leenheersend. En vanuit de hoek waar de slagen vielen - nooit waren we zo verbonden - zitten wij allen naar hem op te zien, in grote vreze hoe hij wel zal wezen. Maar ziet, een glimlach omspeelt zijn mond, hij kwispelt met zijn tenen, en hij geeft ons een dag vrij. We mogen doen en laten wat we willen. Kenau komt terug, Beets krijgt een standbeeld, het Weerhuisje staat er al weer bijna, Bronner's groep blaakt van welstand. We zijn het al len met elkaar eens want we weten niet hoe we het oneens kunnen zijn. En de grote man glimlacht en wij zijn hem dankbaar. Hij is een echte Haarlemmer. Wij volgen zijn voorbeeld, we worden zelf ook echte Haarlemmers, de grote man is dus niet groot meer enwe krijgen ruzie over het Hildebrand-monument. Het is ook niet alles een echte Haar lemmer te zijn.... Woensdagavond hield drs. D. Roemers, secretaris van het N.V.V. en lid van de Tweede Kamer, voor leden en genodigden van afdeling Haarlem VII van de Partij van de Arbeid in het clubgebouw van de speel tuinvereniging „Het Vondelkwartier" in Oud-Schoten een inleiding over het onder werp „De Loonpolitiek". De heer Roemers zeide, dat de Neder landse regering op het ogenblik wat de te volgen loonpolitiek betreft, op een kruis punt van wegen staat. Te verwachten is, dat de regering in de naaste toekomst enige principiële wijzigingen in de tot nu toe ge voerde loonpolitiek zal brengen. De heer Roemers achtte het feit, dat de fractie van de Partij van de Arbeid in de Tweede Ka mer zich bij deze koerswijziging heeft neer gelegd, geen bewijs voor de stelling, dat de in het verleden gevoerde geleide loonpoli tiek onjuist is geweest. Spreker was er in tegendeel van overtuigd, dat deze geleide loonpolitiek voor ons land zeer gunstige resultaten heeft opgeleverd. De heer Roe mers wees er op, dat een eventueel ge heel vrij laten van de lonen de ondergang van onze huidige conjunctuur tengevolge zou kunnen hebben, waarbij dan in het bij zonder de niet aan het productieproces deelnemenden, de zogenaamde „vergeten groepen", de zwaarste klappen zouden krijgen. Hierna gaf de heer Roemers een samen vatting van de verbeteringen op econo misch en sociaal gebied, welke door de ge leide loonpolitiek werden bewerkstelligd, met name ons in vergelijking met andere landen constant gunstige prijspeil, het op voeren van de arbeidsprestaties, het tot aanvaardbare verhoudingen terugbrengen van de loonverschillen in bepaalde bedrijfs takken en tenslotte de verbeteringen in de sociale voorzieningen. Vervolgens zette de heer Roemers uiteen waarom de Partij van de Arbeid zich neer gelegd heeft bij het streven van de regering om ten aanzien van de loonpolitiek nieuwe wegen te zoeken. Eén van deze redenen was de omstandigheid, dat niet meer als voor heen gerekend kon worden op de steun van het gehele geoerganiseerde bedrijfs leven. Op het gebied van de geleide loon politiek stond het N.V.V. op een eenzame post. Uitvoerig besprak de heer Roemers de door de regering voorgestelde wijzigingen in de loonpolitiek, waarvan spreker als de voornaamste noemde de gedeeltelijke of zelfs wel gehele taakovername van het College van Rijksbemiddelaars door de So ciaal-Economische Raad, de mogelijkheid van differentiatie in de lonen per bedrijfs tak (uiteraard met inachtneming van de coördinatie) en de ruimere mogelijkheid van het verstrekken van winstdelingen per onderneming. Vooraleer deze plannen gerealiseerd zul len zijn, voorzag de heer Roemers echter nog tal van moeilijkheden welke om een oplossing vragen. Vooral de beantwoording van de vraag of bij de lonen van de werk nemers een achterstand is ontstaan ten op zichte van de stijging van het nationale in komen, moet als een probleem van de eerste orde worden gezien. Na de pauze werd een druk gebruik ge maakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Aan het slot van de avond dankte de afdelingsvoorzitter, de heer Minholts, de heer Roemers voor zijn knappe en heldere inleiding. Overeenkomstig de eis van de ambtenaar van het openbaar ministerie heeft de kan tonrechter te Haarlem een expediteur uit Hillegom en een van diens chauffeurs tot hechtenisstraffen veroordeeld en intrekking van het rijbewijs, omdat de remmen van een vrachtauto niet en onvoldoende werk ten. Beide verdachten hadden zich te verant woorden voor twee feiten. De politie had op 18 november te Lisse een controle gehou den en toen bleek, dat de remmen van een vrachtauto met tien wielen niet werkten. Vier dagen later volgde opnieuw een con trole van dezelfde auto, en toen werkten de remmen nog gebrekkig. In beide gevallen werd de vrachtauto door een bediende van het Hillegomse expeditiebedrijf bestuurd. Er werd niet alleen tegen hem, maar ook tegen zijn patroon proces-verbaal opge maakt. Woensdag had het tweetal, zich voor het kantongerecht te Haarlem te verantwoor den. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie mr. J. v. d. Oever herinnerde er aan, dat de patroon in de afgelopen zomer veroordeeld is tot een hechtenisstraf van zeven diagen, omdat de remmen van een zijner auto's niet werkten. Het bedrijf blijkt door te gaan en spreker heeft vernomen, dat er in het kanton Den Haag vele klach ten binnenkomen over de slechte remmen van de auto's van het expeditiebedrijf. Waarschuwingen slaat men blijkbaar in de wind, want toen op 18 november proces verbaal was opgemaakt, heeft men geen voldoende maatregelen getroffen, want vier dagen later volgde weer een proces verbaal. Spreker zeide, dat als er weer klachten binnenkomen hij zal besluiten tot het in beslag nemen van de auto. Zijn eis luidde tegen de patroon een hechtenisstraf van veertien dagen voor het eerste geval en een van een maand voor het tweede ge val en bovendien intrekking van het rij bewijs gedurende twee jaar. Tegen de chauffeur luidden de eisen zeven en veer tien dagen hechtenis en intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar. Mr. Th. F. Raedt veroordeelde de ver dachten overeenkomstig de eisen. ONDERTROUWD: J. C. Streumer en J. J. van Norden; J. Bonkenburg en M. A. van Veen. GETROUWD: I. H. Brouwer en Ch. G. Schut; A. Perfors en A. D. P. Bruinenberg. GEBOREN: Joseph Adrianus Adam, z. van J. J. M. Kompier en W. H. M. Chris- tiaanse; Inge Pauline, d. van E. Schoolder- man en M, A. E. Janssen; Patricia, d. van J. L. Weijgers en A. Honken Ogelwight; Bernardus, z. van B. Dammann en M. P. van Vessum. OVERLEDEN: F. Keerwolf, 72 j„ Heren weg 126, m.; A. Wijnands, 78 j., Achterweg 5, m.; A. A. M. Veenboer, 13 j., Gelderland laan 29, v.; Wed. A. M. J. Geldens—Pond man, 88 j., Kerklaan 85, v.; Wed. M. A. Faber—Westra, 87 j., Jan Steenlaan 3, v.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11