imkoudmden Uitgaan in Haarlem „Ged. Staten moeten niet op de stoel van gemeentebestuur gaan zitten" Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden WICKS Eén arbeidsmarkt voor drie Benelux-landen VALDA Vier Nederlandse getuigen in zaak-Jungschlaeger gehoord KALODERMA GELEE Mening van Eerste Kamerleden V00P Ir. J. Volkers naar Deltadienst Ontwerp-verdrag naar de parlementen Verklaringen van getuige a charge een voor een tegengesproken 'Hoe is het ontstaand Dr. A. Schuckink Kool overleden VvapoRub De heer J. G. Fraenkel overleden Beeldhouwer John Radecker overleden Mozart-herdenking van de Nederlandse Opera met drie werken Overdracht van Porkkala begint volgende week Dit woord: BENGEL J V0QR UW HANDEN Uit Haarlems Dagblad van 13 januari 1906 VRIJ HAG 13 JANUARI 1956 In het voorlopig verslag der Eerste Ka mer over de begroting van Binnenlandse Zaken verklaren verscheidene leden de ont wikkeling van de gemeentelijke zelfstan digheid niet zonder ongerustheid te volgen, pie zelfstandigheid is onderhevig aan de centralistische tendenties, welke bij menig departement zijn te bespeuren en waarvan verschillende colleges van Gedeputeerde Staten niet zijn vrij te pleiten. Zij waren getroffen door de geneigdheid bij die col leges, kritiekloos adviezen van hun ambte naren of van raadgevende autoriteiten over te nemen, welke adviezen er toe strekken, dat men op de stoel der gemeentebesturen plaatsneemt. Deze Kamerleden achtten zulks veelal een gevolg van onvoldoende kennis van staats- en gemeenterecht, zo dat men de grenzen der bevoegdheid van de provinciale besturen niet meer weet te onderscheiden. Vele leden hadden met voldoening ken nis .genomen van de mededeling van minis ter geel, dat hem bij de verdeling van de overheidstaak tussen rijk, provincies en ge meenten een gedecentraliseerde beharti ging van de onderscheidene belangen voor ogen staat. Met belangstelling zagen zij dan ook de uitkomsten van het werk der com missie-De Vos van Steen/wijk tegemoet. Vele leden betoogden, dat de totstand koming van gemeentelijke grenswijzigingen gewoonlijk een reeks van jaren vordert. Het zich snel uitbreidende westen des lands vraagt echter radicale oplossingen. De be slissing over deze belangrijke vraagstukken ligt voornamelijk in handen van de ge meenten. De intercommunale belangen worden daarbij te weinig in acht genomen. Het dienen van intercommunale belangen zal moeten geschieden met behulp van streekplannen. Deze leden vroegen of met betrekking tot d'e IJ-mond, de Maasmond, het gebied tussen Leiden en 's-Gravemhage en dat tussen Delft en Rotterdam een spoe dige vaststelling van de streekplannen kan worden tegemoet gezien. Sommige leden stonden voorshands enigszins sceptisch tegenover de instelling van een raad voor de IJ-mond'. Een en ander achtten zij weinig bevorderlijk voor de spoedige totstandkoming van een inter communaal werkplan. Met het oog op de grote betekenis van het gebied, waarvan hier sprake is, adviseren zij met een be stuurlijk experiment de uiterste voorzich tigheid te betrachten. In Utrecht is in de ouderdom van 82 jaar overleden dr. A. Schuckink Kool, oud directeur van de gemeentelijke geneeskun dige dienst in Utrecht. De heer Schuckink Kool werd in 1873 in Beverwijk geboren. Na zijn gymnasiale studie in Haarlem studeerde hij aan de rijksuniversiteit in Leiden, waar hij pro moveerde op een proefschrift over de on derlinge waarde van netvliesbeeld en oog beweging bij de beoordeling van lengte afmetingen. In 1900 werd hij arts in Kol-? lum (Fr.) en in 1907 vestigde hij zich in Beverwijk. Op 1 november 1914 werd hij benoemd tot directeur van de gemeente lijke geneeskundige dienst in Utrecht. Hij was de eerste directeur van deze dienst. Op 1 april 1938 nam hij afscheid wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Kort voor zijn pensionnering was dr. Schuckink Kool benoemd tot voorzitter van het Centraal Genootschap van Kinder herstellingsoorden en gezondheidskolonies, waarvan hij later ere-voorzitter werd. Dr. A. Schuckink Kool was officier in de Orde van Oranje Nassau. ADVERTENTIE Deze aangename zalf verlicht méér, omdat ze geconcentreerd isl Snelle opluchting volgt, wanneer U borst, keel en rug met Vicks Vapo- Rub inwrijft. De verzachtende dam pen worden direct door de ontstoken luchtwegen ingeademd. Tegelijker tijd verlicht de verwar mende pleister-werking de benauwde borst. VRIJDAG 13 JANUARI Roxy: „Commando des doods", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The left hand of God", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Romeo en Julia", 14 jaar, 8.15 uur. Studio: „Heuvel 24 antwoord niet", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Doctor at sea", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Carla, de zonda res van het eiland", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Geen liefde duurt eeuwig", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Les nuits de Montmartre", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Con certgebouw: 20.15 uur, Vijfde V-concert door het N. Ph. O., onder leiding van Marinus Adam Solisten: Jan Hesmerg, viool en Eduard Biele, cello. Minerva Theater, Heem stede. bovenzaal: 20.15 uur, Liederenavond door Hals Lichtenstein; aan de vleugel Justine Koot. ZATERDAG 14 JANUARI 14 jaar, The left Roxy: „Commando des doods' 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: hand of God", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Romeo en Julia", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Heuvel 24 antwoordt niet", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: ••Doctor at sea", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Carla, de zondares van het eiland", 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: Geen liefde duurt eeuwig". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Les nuits de Montmartre", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, De toneel groep „Theater" voert op „Kat op een heet zinken dak" van Tennessee Williams. De gemeenten zullen in de komende 25 jaren belangrijke bevolkingstoenernimg moeten verwerken en daarvoor ook moe ten beschikken over het nodige grondge bied, zo betoogden vele leden. Als nu tien jaren na de bevrijding nog zo weinig van vastgestelde streekplannen merkbaar is en verscheidene gemeenten moeilijkheden ondervinden van te enge grenzen, bestaat het gevaar, dat men zijn heil zal gaan zoeken in incidentele oplos singen. Daarom achtten deze leden het ge wettigd op korte termijn althans naar een globale oplossing van dit probleem te 'Streven. In Amsterdam is op 68-jarige leeftijd overleden de heer J. C. Fraenkel, oud hoofdredacteur van het dagblad „De Tele graaf." De heer Fraenkel werd geboren in 1887 te Kediri (Java). Op jeugdige leeftijd kwam hij naar Nederland. Nadat hij enige tijd in Den Haag in de journalistiek werk zaam was geweest, werd hij aangesteld bij „De Telegraaf", waar hij leidende functies bij de redactie heeft bekleed. De heer Fraenkel was tevens verbonden aan de uit geversmaatschappij Elsevier. lr. Van Kendegom uit Arnhem naar arrondissement Noordzeekanaal Ir. J. Volkers, hoofdingenieur A van de j Rijkswaterstaat in het arrondissement Noordzeekanaal met standplaats Haarlem, is door de minister van Verkeer en Water staat met ingang van 1 februari belast met het dienstonderdeel Benedenrivieren van de Deltadienst in oprichting ter standplaats 's-Gravenhage. Zijn opvolger wordt de hoofdingenieur A van de rijkswaterstaat ir. L. van Bende- gom, die tot nu toe werkzaam is in het arrondissement Rijn en IJssel van de direc tie Bovenrivieren ter standplaats Arnhem. Ir. Volkers werd op 21 juli 1904 in Zut- phen geboren. Hij volgde daar de HBS en studeerde van 1922 tot 1928 aan de Tech nische Hogeschool te Delft, waar hij de graad van civiel ingenieur verwierf. Na enige jaren bij het waterschap Regge te Almelo te hebben gewerkt, kwam hij in 1930 in dienst bij de Rijkswaterstaat met als eerste standplaats Brielle. Vervolgens werkte hij in Middelburg en Assen en in 1945 bij de droogmaking van Walcheren. In 1946 kwam hij naar het arrondissement Noordzeekanaal. Ir. Volkers is lid van de Commissie van advies voor het Staats- vissershavenbedrijf en hij vestigde in 1954 de aandacht op zich door zijn ontwerp voor een IJ-oeververbinding te Amsterdam door middel van een brug in combinatie met een nieuw zeescheepvaartkanaal om de Noord naar de havens in Amsterdam-Oost. De heer Volkers is officier in de Orde van Oranje-Nassau en ridder eerste klasse in de Noorse Orde van Sint Olaf. Voor het eerst sinds het een officiële sta tus heeft gekregen - daarvoor gaf het al eens een voorstel ling onder leiding van Dar ja Collin - treedt het Ballet van de Nederlandse Opera in de Haar lemse Schouwburg op. Het initiatief daartoe is door de Haarlemse Kunstge meenschap geno men. Het program ma vermeldt „Qua- tre Mouvements" op de 88ste symfonie van Haydn en „De droom van Véroni- que" op de muziek van Katsjatoerian voor „Maskerade" van Lermontov, 2 werken met choreo grafie van directri ce Frangoise Adret, benevens de polka en furiant uit „De verkochte bruid „De verkochte bruid" door het Ballet van de van Smetana en het Nederlandse Opera. duet „De blauwe vo gel" uit „De schone slaapster" van Tsjaikofsky-Petipa, uitgevoerd door Ymke Bloema en balletmeester Roland Casenave. Deze voorstelling heeft plaats op donderdag 19 januari. Een week later wordt in het Rembrandt-Theater de film „Herrliche Zeiten" (vijftig jaar wereldgeschiedenis) van Günther Neumann voor de H.K.G. vertoond. In het voorprogramma is een filmpje van dr. O. Domnick over moderne schilderkunst te zien. (Van onze correspondent in Brussel Onder voorzitterschap van de voortva rende Belgische minister van Buitenlandse Handel, Victor Larock, heeft gisteren het comité van Beneluxministers in Brussel vergaderd. De ministers besloten de Bene lux op de wereldtentoonstelling van 1958 met een eigen paviljoen te laten zien, welke commerciële en industriële macht de eco nomische unie in wording betekent. De mi nisters besloten verder het ontwerp-ar- beidsverdrag, dat in feite een vrije arbeids markt voor de drie landen in het leven roept, aan de drie parlementen voor te leggen. De Nederlandse delegatie wenste het verdrag na de ratificatie door de parlemen ten onmiddellijk van kracht te doen wor den. De Belgen en Luxemburgers vrezen echter dat in geval van economische terug slag, gezien het nog vrij aanzienlijke ver schil van de lonen en de werkloosheids vergoeding, zich teveel Nederlandse arbei ders naar België zouden begeven. In ieder geval zal de vrije arbeidsmarkt uiterlijk samen met de economische unie van kracht worden. Intussen zal als overgangsmaat regel de reglementering, die tussen België en Luxemburg bestaat tot Nederland wor den Uitgebreid. Van Luxemburgse zijde vernemen wij, dat dit betekent dat vrijwel aité' aangevraagde arbeidsvergunningen worden verleend en dat in geval van de pressie de Belgische arbeiders in Luxem burg of de Luxemburgers in België inzake ontslag- en werkloosheidevergoeding gelijk moeten worden behandeld. De nationale re geringen houden de verlening van arbeids vergunningen echter in de hand. Volgens het nieuwe arbeid'sverdrag zal slechts bij hoge uitzondering een beperking van de uitwisseling van arbeidskrachten worden toegelaten. In vele beroepen is er gelijkheid voor Belgen en Luxemburgers. Vele Luxemburgers vervullen privé- of open bare functies in de Belgische Congo. Dit stelsel, dat tot de "Nederlandse arbeids krachten zal worden uitgebreid komt de vrije arbeidsmarkt zeer nabij. Nederlandse arbeiders in België zullen in de overgangs tijd tot de vrije arbeidsmarkt waarschijn lijk kosteloos een permanente arbeidskaart krijgen. Benelux-handel Voorts werd besloten onmiddellijk te be ginnen met de onderhandelingen over ge meenschappelijke handelsaccoorden. De Zijn grote beeld van de Vrede was juist op de Dam geplaatst Donderdagavond is te Amsterdam op zeventigjarige leeftijd overleden de beeld houwer John Radecker, ontwerper van het nationaal monument op de Dam. Al gerui me tijd leed de kunstenaar aan een ziekte die zijn gestel ernstig ondermijnde. Johan Radecker werd op 5 september 1885 geboren. Hij kreeg zijn eerste artistie ke opleiding in de steenhouwerij van zijn vader en bezocht daarna de academies te Antwerpen en Amsterdam. Reizen naar Parijs en Italië verruimden zijn artistieke horizon. Tot zijn bekendste werken behoren het Tooropmonument te Den Haag, het Verwey- monument te Rotterdam en het oorlogsmo nument te Waalwijk. Gisteren is zijn grote beeld van de Vrede tegen het pyloon van het Nationale Monu ment op de Dam geplaatst. Benelux heeft bij de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking te Parijs een gemeenschappelijke liberalisatielijst ingediend van ruim 91 percent. Over de niet-geld'beraliseerde negen percent zal met ieder der O.E.E.S-landen en met gemeen schappelijke Benelux-delegaties worden ge sproken. Een aantal landen, zoals Zwitser land, Tsjecho-Siowakije en de Sovjet-Unie willen alleen met afzonderlijke Belgische en Nederlandse delegaties onderhandelen. De hogere ambtenaren en juristen kregen opdracht te onderzoeken hoe men deze „on_ willigen" tot rede kan brengen. Tevens werd besloten het programma van deze ge meenschappelijke onderhandelingen vast te leggen. Met Frankrijk en Italië zijn reeds onderhandelingen gevoerd, waarbij de Bel gische en Nederlandse delegaties met Fran sen en Italianen aan dezelfde tafel zitten, maar nog ieder voor zich de tot stand ge brachte handelsverdragen ondertekenen. Nieuwe werkgroepen zullen zich bezighou den met het tot overeenstemming brengen van de zaken op het gebied' van de volks gezondheid, de uitbreiding van de inter- Beneluxhandel in landbouwproducten en de moeilijkheden met de invoer van Neder landse gecondenseerde melk in België. De Sovj'et-Unie zal deelnemen aan Europese jaarbeurzen De president van de Kamer van Koop handel der Sovjet-Unie, Nesterov, heeft meegedeeld, dat de Sovjet-Unie dit jaar zal deelnemen aan een aantal jaarbeurzen in het Midden-Oosten en West-Europa. Vol gens Nesterov was Nederland in het afge lopen jaar een der belangrijkste handels partners der Sovjet-Unie in het Westen. Andere belangrijke handelspartners waren Groot-Brittannië, België, Denemarken, IJs land, Italië en Finland. Dansscène uit Als bijdrage tot de Mozart-herdenking zal de Nederlandse Opera enige voorstel lingen geven van „De Toverfluit" van „Don Giovanni" en van „Cosi fan tutte" in Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. De reeks wordt op 27 januari in Amster dam geopend met „De Toverfluit". Deze voorstelling staat onder leiding van Georg Meyer, chef-dirigent van de Stadtische Bühnen in Bern, die voor het eerst in Ne derland zal optreden. Medewerkenden zijn Uta Graf, Chris Scheffer, Marilyn Tyler, Guus Hoekman, August Gschwend, Nel Duval, Jan van Mantgem, Gee Smith, Paolo Gorin, Greet Koeman, Lidy van der Veen, Jo van de Meent en anderen. De voorstel ling van „De Toverfluit" op 9 februari in Den Haag staat eveneens onder leiding van Georg Meyer. Twee voorstellingen van „Don Giovanni" worden geleid door Alexander Krannhals in Amsterdam en Rotterdam op 29 en 30 januari. De solisten zijn: Gré Brouwenstijn, Uta Graf, Nel Duval, Scipia Colombo, Fritz Ollendorff, Guus Hoekman, Chris Scheffer, Paolo Gorin. Dirigent van de voorstelling van „Don Giovanni" op 16 februari in Den Haag is Arrigo Guarnieri. Voorstellingen van „Cosi fart tutte" onder leiding van Alexander Krannhals worden gegeven op 2 februari in Den Haag, op 5 en 12 februari in Amsterdam en in Utrecht (6 februari). Medewerkenden zijn: Uta Graf, Cora Canne Meijer, Marilyn Tyler, Guus Hoekman, Paolo Gorin en Chris Scheffer. ADVERTENTIE BIJ HOEST Etf KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND - VERZACHTEND DJAKARTA (A.N.P.) Voor het land- gerecht te Djakarta zijn tijdens de 51ste zitting in de zaak-Jungschlaeger vier Nederlandse getuigen a décharge, die uit Nederland naar Indonesië zijn gekomen, gehoord. Vier leden van de voormalige Nederlandse militaire missie in Indonesië werden geconfronteerd met de Indonesi sche getuigen Manoch en Amiruddin. De zitting werd bijgewoond door de voorzitter van het gerechtshof Subekti, en vertegen woordigers van de Britse en Belgische ambassades en van het Nederlandse Hoge Commissariaat. De verklaringen van de Indonesische ge tuigen en de Nederlandse getuigen stonden lijnrecht tegenover elkaar. Amiruddin, voormalig kasbeambte bij de Nederlandse militaire missie, deed mede delingen over fondsen tot financiering van een illegale organisatie. Majoor Van Tuin, eertijds hoofd van de administratie van de missie ontkende de juistheid van deze mededeligen ten enenmale. Sergeant Verschoor en Manoch bleven verschillen in hun verklaringen over het nummer van een jeep, die in gebruik was bij de Nederlandse militaire missie. Rechter Maengkom meent dat Manoch zich vergist moet hebben, waarop Manoch zich veront schuldigde. Onder-luitenant-Koenders ontkende de vader van Manoch gekend te hebben en Manoch verklaarde, dat zijn overleden vader behoorde tot het onderdeel van Koenders. Koenders herhaalde, dat hij niet kan chaufferen, terwijl Amiruddin vol hield, dat Koenders hem eens naar Bogor had gereden. Overste Duitz ontkende, dat er ooit verga deringen bij de Nederlandse militaire mis sie waren gehouden van een illegale orga nisatie, zoals Amiruddin beweerde. Geleende goederen Amiruddin merkte op dat, als hij goed gehoord heeft, overste Duitz verklaarde dat er bij de Nederlandse militaire missie geen lange wapens waren. Hij zegt dat er bij begrafenissen van militairen van de missie een aantal militairen met een geweer aan wezig waren, die in de lucht schoten. Overste Duitz schiet in een lach en ver klaart dan aan de rechter dat die wapens voor die gelegenheid van het Indonesische leger werden geleend. Indien ze werkelijk illegaal waren geweest, en men ze verbor gen had willen houden, dan zou men ze toch niet bij zo'n officiële gelegenheid hebben afgeschoten. Rechter Maengkom sluit de zitting, die vrijdag zal worden voortgezet, dan zullen de getuigen kolonel Wierda en generaal- majoor Pereira gehoord worden. Bij de aanvang der zitting deelde rechter Maengkom de verdedigster mede, dat hij haar verzoek, om ook de heren Knonp en Mulder als getuigen a décharge te doen op roepen, nog in overweging heeft. Te Dja karta zijn nog drie getuigen a décharge aangekomen. Het zijn majoor Van Buren, kapitein Renssen en luitenant Hovenier, allen van het voormalige KNIL. Het aantal der getuigen a décharge, dat in de proces sen tegen Schmidt en Jungschlager ver gunning heeft gekregen om naar Indonesië te komen, bedraagt thans veertien. De ondervoorzitter van de juridische commissie van het Indonesische parlement, Suparno (PNI) heeft aan de Indonesische regering de vraag gesteld of het bericht juist is, dat aan de uit Nederland overge komen getuigen diplomatieke immuniteit is toegekend, en zo ja, welke redenen daar voor bestaan. Vandaag, op de 52ste zitting, is kolonel Wierda, die tot de voormalige Nederlandse militaire missie heeft behoord, geconfron teerd met getuige Amiruddin, die klerk bij deze missie was. Amiruddin herhaalde zijn beschuldigingen over geheime bijeen komsten van officieren van de missie, waarbij, naar hij zeide, ook Wierda tegen woordig was. Wierda verwees alle verkla ringen van Amiruddin over illegale activi teiten naar het rijk der fantasie. Amirud din zei, dat hij Wierda in 1950 had ont moet. Wierda merkte op, dat hij in 1951 naar Indonesië was gekomen. Behalve een vertegenwoordiger van het Nederlandse hoge commissariaat was ook een afgevaardigde van de Amerikaanse ambassade op de zitting aanwezig. Op de volgende zitting, die dinsdag wordt gehouden, zal generaal-majoor Pe reira, eertijds hoofd van de Nederlandse militaire missie, worden gehoord. HELSINKI (United Press) De over dracht van de marinebasis Porkkala aan de Finse autoriteiten zal volgende week vrijdag beginnen en in zes dagen voltooid worden. De laatste Russische soldaten zul len de basis op 26 januari verlaten hebben. Tegen die tijd zal ook het protocol van overdracht ondertekend zijn. TONEEL EN DANS Zaterdag 14 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft onder regie van Richard Flink de Nederlandse première van „Kat op een heet zinken et Hetty Flink, Een bengel is een kwajongen die kat- tekwaad uithaalt. Het is een vriendelijk scheldwoord, heel wat vriendelijker dan zijn collega: vlegel, waarmee het overi gens merkwaardige punten van overeen stemming heeft. Een bengel is oorspron kelijk: een knuppel. Dit blijkt nog dui delijk uit het Engelse to bang: slaan, ranselen. Men vindt het ook in de be tekenis: klepel en in die van deugniet. Precies dezelfde overgang toont het woord vlegel. Het Latijnse flagellum betekent: zweep, en ook: dorsvlegel; daarvan stamt ons vlegel en ook het Franse fléau af. Dat woorden die zaken aanduiden, ook voor personen worden gebruikt, is een veel voorkomend ver schijnsel. Men denke aan: zwabber, dweil, schoelje, slet, slons, dronkelap enz. dak" van Tennessee Williams. Beek, Anny de Lange, Richa Kees Brusse en anderen. Zondag 15 januari. Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" speelt „Kat op een heet zinken dak", van Ten nessee Williams in de vertaling van Elise Hoomans. Zie Zaterdag 14 januari. Maandag 16 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De bekende actrice Charlotte Kohier zal voordragen „Frasquita", een verhaal van Pedro de Alarcón. Dinsdag 17 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie voert op „De koppelaarster" van Thornton Wilder in de vertaling van Bert Voeten. In de hoofdrollen: Mary Dresselhuys, Mimi Boesnach, Jacqueline Royaards—Sandberg, Joan Remmelts, Onno Molenkamp en regisseur Henk Rigters. Décors: Friso Wiegersma. Donderdag 19 januari, Stadsschouwburg, 20.15 uur: Onder auspiciën van de Haar lemse Kunstgemeenschap geeft het Ballet van de Nederlandse Opera onder leiding van Frangoise Adret een voorstelling. Op het programma staan onder meer „De droom van Véronique" op muziek van Katsjatoerian, „Quatre Mouvements" op de 88ste Symfonie van. Haydn, de pas-de- deux „De blauwe vogel" uit „De schone slaapster" van Tsjaikofsky-Petipa en „Polka en furiant" uit „De verkochte bruid" van Smetana. De begeleiding ge schiedt aan twee vleugels. MUZIEK Vrijdag 13 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder auspiciën van de vereniging Geloof en Wetenschap treden op de mezzo-sopraan Cora Canne Meyer en de harpiste Rosa Spier Voor de pauze speelt Rosa Spier werken van Bach, Handel, Fournier, Rousseau en eigen werken. In het tweede gedeelte zingt Cora Canne Meyer, begeleid aan de vleugel door Liesbeth RümkeHoppen, liederen van Debussy, Schubert en Hugo Wolf. Vrijdag 13 januari. Concertgebouw, 20.15 uur: Concert door het N. Ph. O. met medewer king van de solisten Jan Hesmerg. viool, en Eduard Biele, cello, onder leiding van Marinus Adam. Uitgevoerd worden het Concerto Grosso nr. 11 van Handel, Sym fonie in D van Haydn, het Dubbel concert van Delius en Simple Symphony van Britten. Vrijdag 13 januari, Minerva Theater, Heem stede, 20.15 uur: bovenzaal: Liederenavond door Hans Lichtenstein, die onder meer liederen van Brahms en Schubert ten ge hore zal brengen. Aan de vleugel Justine Koot. Maandag 16 januari, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stads- beiaardier Arie Peters. Dinsdag 17 januari, Concertgebouw, 20.15 uur: Zesde D-concert door het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam, met solistische medewerking van de Franse violiste Janine Andrade. Uitgevoerd wor den het vioolconcert van Sibelius, de Ouverture Ossians Nachklange van Gade en de Eerste Symfonie van Brahms. Donderdag 19 januari, Grote Markt, 12 uur: Gedurende een half uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stads- beiaardier Arie Peters ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Margriet. Donderdag 19 januari, Frans Halsmuseum, Renaissancezaal, 20 uur: Concert onder auspiciën van het Haarlems Comité voor Kamermuziek door Frans Vester, fluit, Koen van Slogteren, hobo, Nic. Roth, viool, Wim ten Have, altviool en Bruno Schrecker, violoncello. Donderdag 19 januari, gebouw Vrijzinnig Herv. Vestestraat. 20 uur: Voor de vereni ging „Weten en Werken" voeren Jan Hes merg, viool, Eduard Biele, cello en Ans Bouter, piano, werken uit van Haydn, Mendelssohn en Beethoven. Vrijdag 20 januari. Concertgebouw, 16.15 en 19.30 uur: Onder auspiciën van de Commissie ter bevordering van de cul turele en esthetische vorming van de rijpere schooljeugd voert het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam een Mozart-herdenkingsconcert uit. Solisten zijn Corry van Beckum, sopraan, Henk Meijer, tenor en Otto Couperus, bas. Uit gevoerd worden de serenade voor strijk orkest „Eine kleine Nachtmusik" en „Bas- tien en Bastienne", komische opera in één akte. DIVERSEN Zondag 15 januari, Concertgebouw, 16 en 21 uur: Volksdansbal onder auspiciën van de „Haarlemse Volksdans Federatie" on der leiding van Henk van de Wateren. Zondag 15 januari, Gebouw „Cultura", 10 uur: Voor de vereniging „De Dageraad" zal de heer M. Paulissen spreken over „Helderziendheid en waarzeggerij". Maandag 16 januari, Café-restaurant Brink- mann, 20 uur: Onder auspiciën van het reisbureau Cebuto houdt dr. L. van Ege- raat een lezing over Italië. Maandag 16 januari, Aula Gymnasium Prin senhof, 20 uur: Ónder auspiciën van het „Genootschap Nederland-Frankrijk" en „Alliance Frangaise" houdt mevrouw Marie Madeleine Davy een lezing over „De rol van het dagblad in de litteratuur". Dinsdag 17 januari, Café-restaurant Brink- mann, 12 uur: Voor het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel houdt dr. E. B. J. Postma een lezing over het onderwerp „De opleiding van technische kooplieden". Woensdag 17 januari, Minerva Theater, Heemstede, 20.15 uur: Onder auspiciën van de r.-k. blindenbond „St. Odilia" voert de rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" op „Het witte schaap van de familie" van L. du Garde Peach en Ian Hay. Vrijdag 20 januari, Minerva Theater, Heem stede, 20 uur: Voor de Heemsteedse Kunst kring houdt de heer dr. J. B. de la Faille een lezing over Joegoslavië. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur, des zondags van 13—15 uur. Teylers Museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain; Fossielen en mine ralen, historische natuurkunde-instru- menten. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1115 uur en de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Teylers Museum: Expositie van etsen en tekeningen van Rembrandt. Tot 5 maart. Geopend iedere werkdag, behalve maan dag, van 1115 uur en de eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 10—17 uur, des zondags van 1316 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrjjburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 912 en van 1416 uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 1517 uur. Schotersingel 17 a: Palestina-diorama's (Bij belse voorstellingen). Geopend op aan vraag, ieder uur van de dag. Zondags ge sloten. Museum „Het Huis van Looy": Tot 13 januari expositie van werken van leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel". Geopend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur. Des zondags van 14 tot 17 uur. Woonhuis Van Looy: Des zondags van 1417 uur en donderdags van 1012.30 en van 13.30—17 uur geopend. Gebouw van de vereniging „De Reisduif', Achterweg: De postduivenvereniging „Haarlem-Noord" exposeert postduiven op zaterdag 14 januari van 1722 uur en op zondag 15 januari van 1017 uur. De Waag: Tot 30 januari ere-tentoonstel- ling van werken van mevrouw E L. H. Woutersen-Van Doesburgh, onder auspi ciën van het genootschap „Kunst Zij Ons Doel". Opening op zaterdag 14 januari om 15 uur. Geopend dagelijks van 1017 uur. Zondags van 1317 uur. GELOOF EN WETENSCHAP Maandag 16 januari, hotel De Leeuwerik, 20 uur: In de cursus „hedendaags toneel" houdt prof. dr. J. G. A. Ros S. J. zijn eerste voordracht getiteld: de gestroomlijnde muze. Maandag 16 januari, hotel De Leeuwerik, 21.10 uur: Eerste causerie door de heer B. A. J. Reith in zijn cursus ,De Spaanse schil derkunst". Hij zal deze avond spreken over de Spaanse schilderkunst gedurende de vroege middeleeuwen. Vrjjdag 20 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Prof. dr. F. J. J. Buytendijk houdt een voordracht geïllustreerd met lichtbeelden over „Het dierlijk geluid en de menselijke taal". INSTITUUT ARBEIDERSONTWIKKELING Vrijdag 13 januari, Wijkgebouw Molenaer- straat, 20 uur: Ir. H. A. Wormgoor houdt de eerste van zijn drie voordrachten over het Delta-plan. Hij spreekt thans over de strijd tegen het water. Zaterdag 14 januari, hotel De Leeuwerik, 20 uur: Dansavond voor de jongeren waar moderne en volksdansen zullen worden ge demonstreerd. Woensdag 18 januari, hotel De Leeuwerik, 20 uur: Dr. T. de Booy, een lid van de An- des-expeditie, die in 1952 naar de Cordillera Blanca in Peru vertrok, zal over deze reis een lezing houden. Vrijdag 20 januari, hotel De Leeuwerik, 20 uur: Begin van de nieuwe cursus mo derne dansen. VOLKSUNIVERSITEIT De bijeenkomsten worden gehouden in de Renaissancezaal van het Frans Halsmu seum. Ingang Klein Heiligland. Aanvang 20 uur. Maandag 16 januari: Eerste voordracht door prof. dr. G. Stuiveling in zijn serie over mo derne prozaïsten. Hij spreekt thans over historische romans. Woensdag 18 januari. Voordracht door de heer H. P. Baard in zijn cursus „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden". ADVERTENTIE maakt handen zacht als fluweel ARNHEM. Een dienstbode gaf aan de justitie kennis van haar vermoeden, dat hare meesteres, de winkelierster D., haren man poogde te vergiftigen, door in een drank, dien. hij tegen rheumatiek gebruikte, centen te laten aftrekken. De justitie stelde een onderzoek in en legde ten huize van de winkelierster beslag op een koffiepot, waarin zich behalve deze drank, ook twee centen bevonden. De winkelierster bekende deze centen in den pot geworpen te hebben, doch zei- de dat het niet de bedoeling was haren man te dooden, maar hem wat zieker te maken opdat hij zich niet meer zooveel met den winkel kon bemoeien. De man verklaarde dat hij zich sedert het innemen van het centen-aftreksel heel wat beter bevindt.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5