TRIPJE I. KAN Geldomzetten in de detailhandel hoger dan in november 1954 O PvdA hield agrarisch congres in Heerenveen De gele kamer Wat Kan Kan Kan Kan alleen FEUILLETON VRIJDAG 13 JANUARI 1956 Horloges Tafelzilver Dringend verzoek om ver betering Rijksweg Naarden Mevrouw Klaasesz te Paramaribo onderscheiden Koninklijke Marine krijgt 30 Seahawk-straaljagers Ontslagen politiemannen voor ambtenarengerecht Kan scooter-instructeur op rijden van leerling invloed uitoefenen? Kerkelijk Nieuws Rioleringsplan van Breda kost 18 miljoen gulden Betere voorlichting over Nederland in den vreemde gewenst Vonnis in kort geding over de „zaagschaats" Amerikaanse boeren niet tevreden over de regering Verenigde Staten verkopen U. 235 aan West-Duitsland IN ONZE OPRUIMING Fris gestreepte DEKENS Mooi gebloemde DEKENS MODERNE DEKENS Zeer zware zuiver wollen DEKEN GESTIKTE DEKENS 10% KORTING MERKDEKENS Actie voor de Verenigde Staten van Europa Oud-KNIL-officieren voelen zich achter uitgezet door Mary Roberts Rinekar 4 De heer E. Vermeer, voorzitter van de Partij van de Arbeid, heeft in Heerenveen het tiende Agrarisch Congres dezer partij geopend. Bij de huidige landbouwpolitiek, al dus de partijvoorzitter, wordt uitgegaan van het standpunt, dat de agrarische be volking volledig moet delen in de cultu rele, economische en sociale vooruitgang van geheel ons volk. De scheiding tussen stad en platteland en de tegenstellingen daaromtrent zijn ontstaan en werden in het verleden gevoed door wanbegrip aan beide zijden. Negen sprekers voerden op deze con gresdag het woord; dr. ir. Z. Y. van der Meer over „Ruimtelijke ordening en land bouw"; de heer Beemsterboer in plaats van de heer W. F. G. Wiese over „Naar verantwoorde tuinbouwbedrijven"; de heer H. Oosterhuis, N.V.V.-voorzitter, over „Agrarisch en Algemeen loonbeleid"; ir. H. M. Krijnen over „Onderwijs ten platte- lande"; de heer W. Harmsma over „Sociale en culturele taak van plattelandsgemeen ten"; prof. R. Hornstra over „Opbouwwerk in provinciaal verband"; mej. N. van Evk over „Het landbouwonderwijs"; drs. H. M. Franssen 'over „Maatschappelijke gevolgen van ontsluiting en industrialisatie van het platteland"; mr. G. J. Balkenstein, in plaats van drs. D. Roemers over „De ontwikke ling van de PBO in de voedselvoorziening". De eerste congresdag werd besloten met een demonstratieve avondvergadering met als spreker de minister-president, dr. W. Drees. In zijn kort getuigenis, zoals dr. Drees zelf zijn rede noemde, zei de minis ter-president onder meer: „Wij moeten geraken tot een ruim econo misch verkeer, zonder daarbij echter zekere waarborgen te verwaarlozen. Ook zijn er spanningen ten opzichte van de prijzen, waarbij telkens weer getracht wordt, de juiste verhouding te vinden tus sen producenten en verbruikers. Spannin gen ook tussen landbouw en industrie. Ook moet aandacht worden besteed aan de culturele ontwikkeling van het agrari sche deel onzer bevolking. De tweede dag van het congres begon met een rede door de voorzitter van de ANAB, de heer D. Tiggelaar, over „Stich- ADVERTENTIE SPECIALE AANBIEDING en Barteljorisstraat 2 - Tel. 13004 Haarlem Juwelier Horloger Wegens de vele ongelukken met dodelij ke afloop op de Rijksweg nr 1 tussen Am sterdam en Amersfoort heeft het gemeen tebestuur van Naarden zich reeds enige malen tot Rijkswaterstaat gewend. Enige weken geleden nam de gemeenteraad een motie aan, gericht tot de minister van Wa terstaat en Gedeputeerde Staten, om ver betering te brengen in de toestand van de Rijksweg onder Naarden. Thans heeft de burgemeester zich in een telegram tot de hoofdinspecteur van Rijks waterstaat gericht, waarin hij dringend verzoekt op zo kort mogelijke termijn het wegdek stroever te laten maken en on middellijk waarschuwingsborden voor slip gevaar te plaatsen. In dit jaargetijde, waarin de wegen herhaaldelijk bijzonder glad zijn, is onmiddellijk ingrijpen een dwingende noodzaak om mensenlevens te sparen, aldus de burgemeester. De echtgenote van de gouverneur van Suriname, mevrouw KlaaseszDe Bruyne, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Deze onderscheiding, waar van de versierselen te Paramaribo werden uitgereikt door premier Ferrier, werd ver leend voor haar grote activiteit op sociaal gebied tijdens haar verblijf in Suriname. De Marineluchtvaart zal dertig Sea- hawk-straaljagars ontvangen, zo deelt de Koninklijke Marine mee. Deze Britse toe stellen, die door Amerika aan ons land worden geschonken, zullen de eerste straal jagers zijn waarover de Koninklijke Marine beschikt. Zij zullen, ingedeeld in twee squadrons, dienst doen op de „Karei Door man." ting voor de Landbouw en Landbouw schap". Na hem sprak ir. H. Vredeling, eveneens van de ANAB, over „De nieuwe functie van de stand- en vakorganisatie". Vervolgens sprak de heer H. Manders, re dacteur van de Landbouwbode, over „landbouw en Publiciteit". De heer L. O. ten Cate, redacteur van de Friese Koerier, behandelde „Landbouw en Dagblad". Dr. J. J. van der Lee, de laatste inleider, had als onderwerp gekozen „Internationale Or dening". Minister Mansholt voerde als laatste het woord. Hij zei de mens als middelpunt van de vraagstukken rondom het produktie- proces te willen zien en toonde bezorgd heid ten aanzien van de gewijzigde koers in de loonpolitiek. Wij bevinden ons thans op een hellend vlak, waarschuwde de mi nister, en men zal zich schrap dienen te zetten om te blijven staan. De arbeid en haar waardering hebben voor ons een an dere betekenis dan alleen als economische factor. Rentabiliteit mag geen richtsnoer zijn voor de loonpolitiek. Op het ogenblik heerst in Europa een hoogconjunctuur, zelfs een gevaarlijke hoogconjunctuur, om dat nog niets is gedaan om een eventuele omslag te voorkomen of op te vangen. Dit maakt ons bezorgd, aldus de spreker en daarom zijn. wij verheugd, dat wij met de neus op de feiten zijn gedrukt. De burgemeester van Renkum heeft on langs een agent van politie en een adjunct commies bij de politie-administratie ont slagen omdat zij naar zijn oordeel onge schikt waren voor de politiedienst. Beiden hadden een verzoek tot nietigverklaring van deze ontslagen ingediend bij het amb tenarengerecht te Arnhem, dat thans deze zaak behandelde. Beide^olitiemannen, bestuursleden van de Renkumse Politiesportvereniging, zijn de initiatiefnemers en organisatoren van de jaarlijkse Airborne-wandelmars. Het ontslag was gegrond op twee feiten. Zij zouden op 31 mei na het officiële slui tingsuur aanwezig zijn geweest in een café en omstreeks 12 uur in de nacht van 4 op 5 augustus zouden zij zich ongepast heb ben gedragen in een feesttent te Ooster beek, waar zij na het sluitingsuur vertoef den in gezelschap van de beschonken pachter, naar de hoofdinspecteur van poli tie te Renkum verklaarde. Na het verlaten van de tent hadden ze rumoer gemaakt bij een hötel. Voor de ontslagen politiemannen traden op mr. E. H. de Vrieze van de Nederlandse Politiebond en de heer H. Schaafsma van de Algemene bond van Ambtenaren. De heer Schaafsma merkte op, dat sinds mr. D. Matzer van Bloois burgemeester van Renkum is er steeds moeilijkheden met de raad en het ambtenarenkorps zijn. Onlangs hebben twee hoofdambtenaren hun ont slag aangeboden. Dit wijst er zijns inziens op, dat in Renkum een eigenaardig per soneelsbeleid wordt gevoerd. Zowel de heer Schaafsma als mr. De Vrieze betoogden dat beide politiemannen een behoorlijke staat van dienst hebben en met instemming van hun superieuren ja renlang het omvangrijke organisatorische werk voor de Aïrböi^ë-ivanöëTa'ars hebben verricht. De burgemeester heeft hun zelfs nog na de laatste1 wahdelmars döarVöór lof toegezwaaid. Pas na deze mars werd werk gemaakt van de uitvoering van het ont slag. De indruk is zelfs gewekt, dat na de datum van ontslag bezwarende verklarin gen werden verzameld om het ontslag te motiveren. Door hun werk voor de Airbor- ne-mars moeten zij vaak besprekingen voe ren in cafés. Beide raadsleden vroegen nietigverkla ring van de ontslagen, omdat ongeschikt heid voor de politiedienst niet zou zijn be wezen. Namens de gemeente betoogde mr. G. de Cocq dat de beide politiemannen enige ke ren zijn gewaarschuwd. Toch werden ze opnieuw onder bezwarende omstandighe den betrapt. Door hun geestesgesteldheid zijn zij niet te handhaven, aldus mr. De Cocq. De burgemeester, mr. Matzer van Bloois zei dat er een betere geest in het politie korps moet komen. Als waarschuwingen niet helpen moet men dan maar doorgaan met waarschuwen? De burgemeester had advies van de pro cureur-generaal gevraagd en deze zei: „Eruit, snij te rotte plekken weg". Een andere weg was er niet. Toen het ontslag besluit was gevallen, zijn de beide mannen geschrokken. Maar ze kunnen het toch niet laten: steeds ziet men ze samen in cafés. Zij waren gewaarschuwd, dat ze ontslag zouden krijgen wegens ongeschiktheid als ze niet zelf ontslag vroegen". Binnen drie weken zal het ambtenaren gerecht uitspraak doen. Principiële zaak voor Kanton gerecht te Meppel De vraag of een rij-instructeur invloed kan uitoefenen op het rijden van de voor hem op een scooter zittende leerling, is aan de orde gekomen voor het kantonge recht te Meppel. Gedagvaard was de vis handelaar D. B. uit Steenwijk wegens rij den zonder rijbewijs. Het verweer van ver dachte was, dat hij op een scooter had ge reden, terwijl zijn rij-instructeur die uiteraard wel een rijbewijs had op de duo zat en door middel van een dubbele koppeling en een dito achterrem invloed op het rijden kon uitoefenen. Als deskundigen over de waarde van de dubbele koppeling en de dubbele achterrem werden gehoord de brigadier J. de Vries van de gemeentepolitie te Meppel en de motormonteur J. Remmelts uit Meppel. Als getuige a decharge trad op de rij-instruc teur de heer De Wit uit Steenwijk, die er op wees dat hij behalve door middel van rem en koppeling ook invloed kon uit oefenen door het geven van mondelinge in structies tijdens het rijden. De raadsman, mr. B. J. A. Sprey uit Den Haag, zei van mening te zijn, dat wel degelijk invloed op het rijden van de leer ling kon worden uitgeoefend, ook al omdat op een tweewielig motorrijtuig het sturen met het lichaam mogelijk is. De ambtenaar van het O.M., die de mo gelijkheid van appèl wilde openhouden, eiste f 12 boete of 4 dagen hechtenis. De kantonrechter zal over 14 dagen schrifte lijk vonnis wijzen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Putten o. d. Veluwe H. Har- kema te Zeist. Beroepen als zendingspredikant dr. H. H. Rosin te Bazel, benoemd als bijzonder hoogleraar aan de Theol. Hogeschool te Djakarta. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Biezelinge D. Henstra te Oud-Beyerland. Doopsgezinde Broederschap Bedankt voor Gorredijk-Lippenhuizen da. E. FrankenLiefrinck te Nieuwe-Nie- dorp. Vlootpredikanten. Ds. C. R. H. ter Haar Romeny, vlootpredikant op Nieuw Guinea, is na een verblijf van anderhalf jaar al daar met verlof naar Nederland gekomen. Ds. D. van der Meulen, vlootpredikant op Curagao, komt eind januari met verlof naar Nederland en zal zich dan beroepbaar stel len in de Geref. kerken. Geref. Gemeenten Beroepen te St. Annaland H. v. Gilst te DLrksland. De gemeenteraad van Breda heeft beslo ten gelden te voteren voor een groot pro ject: men hoopt namelijk omstreeks 1960 het vuile water van de Bredase huishou dens en industrieën naar Moerdijk te lo zen. Niet alleen technisch is dat een zeer groot project, maar ook wat de financiën betreft: f 18.000.000 bedragen de totale kos- ton. Een deel van dit project is overigens reeds voltooid. De Bredanaar klaagt er al jaren over, dat men steeds maar de straten opbreekt met alle ongemakken van dien. Dit was noodzakelijk om de stad te voor zien van een modern centraal rioolstelsel. De raad heeft nu de laatste kredieten voor de nieuwe riolering in de stad toege staan en hechtte tevens zijn fiat aan het voorstel van B. en W. om f 11.599.000 uit te trekken voor de aanleg van een pijplei ding naar Moerdijk, die in de toekomst het vuile water uit de stad in het Hollands Diep zal lozen. Uit gegevens van het Economisch Insti tuut voor de Middenstand over het omzet- verloop in het midden- en kleinbedrijf ge durende november 1955 blijkt dat de ont wikkeling van de geldomzetten ten op zichte van de overeenkomstige maand in 1954 over het geheel genomen alleszins be vredigend mag worden genoemd. In de voedingsmiddelensector was de toeneming van de geldomzet in november het grootste in de slagersbedrijven, waar een stijging met 13 percent werd waarge nomen. De omzetverbetering in de detail handel in aardappelen, groenten en fruit en die in melk en zuivelproducten met respec tievelijk 11 en 9 percent, wordt eveneens bevredigend genoemd. Voor deze branches hebben prijswijzigingen hun invloed doen gelden op de hoogte van de geldomzet. Van geringere betekenis was de omzetvermeer- dering in het bakkers- en in het kruide- niersbedrijf, namelijk respectievelijk 6 en 4 percent. Bij de duurzame consumptiegoederen werd de grootste toeneming behaald in de kantoorboekhandel en in de meubel branche, namelijk met respectievelijk 16 en 13 percent. Ook in de detailhandel in tex tiel en in die in schoeisel was de omzet stijging met respectievelijk 10 en 9 percent niet onbelangrijk. Zowel in de meubel- als in de textielbranche hebben de geldom zetten zich na de laatste prijsverlagingen in september tengevolge van de omzetbe lasting, op een betrekkelijk hoog peil kun nen handhaven. De omzetstijging in de detailhandel in glas, porselein, aardewerk en huishoude lijke artikelen en in de boekhandel bleef in november beperkt tot respectievelijk 6 en 7 percent. In de banketbakkerijen nam de omzet in november met 8 percent toe ten opzichte van november 1954. De gemiddelde omzet verbetering in de eerste tien maanden van 1955 bedroeg voor het banketbakkersbe drijf 4 percent. Voor de detailhandel in al coholhoudende en alcoholvrije dranken en voor die in tabaksfabrikaten, bedroeg respectievelijk 7 en 3 percent. Genootschap voor Reclame hield studiedag Het Genootschap voor Reclame heeft in Utrecht een studiedag gehouden, gewijd aan „het merkartikel". De voorzitter van het genootschap, jhr. W. van Andringa de Kempenaer, zei in zijn openingswoord, dat de zegetocht van het merkartikel nog lang niet ten einde is. Het kan echter alleen bloeien in een wereld van vrije concurrentie, gezonde middenstand en vrijheid van distributie, zo betoogde deze spreker. Een der inleiders, de heer L. Fokkema - directeur van de Nederlandse Exportcom binatie - sprak over de introductie van een Nederlands merkartikel in het bui tenland, dat zich aldaar moet aanpassen bij de wensen van de klant. De heer Fok kema geloofde in de man met het mon sterkoffertje en hechtte minder waarde aan marktverkenning en marktanalyse. Bijzonder hoge eisen moet men volgens deze inleider stellen aan de verkoopleider in het buitenland. Het introduceren van merkartikelen in het buitenland kan vol gens hem niet door de directeur van het bedrijf geschieden „die toch even in het buitenland moet zijn". De heer Fokkema betoogde voorts, dat de voorlichting in het buitenland over Nederland te wensen overlaat. In Amerika had hij een schoolboekje in handen gehad waarin onder meer stond, dat de Neder lander als voornaamste middel van ver voer de hondenkar gebruikt, waarmee men zich naar en van het land begeeft. „Willem Ruys". Het m.s. „Willem Ruys' van de Koninklijke Rotterdamsche Llovd xs onder commando van kapitein Frits de Jonge voor de 48ste maal uit In donesië, Malakka en Ceylon te Rotterdam aangekomen. Met inbegrip van 50 reizigers voor tussen trajecten vervoerde het schip 886 passagiers, onder wie 47 kinderen bene den twaalf jaar. Tripje vond het pistool aardig en hij wou het wel hebben voor zijn verzameling. Dus kocht hij het en de winkelier pakte het netjes in. Nou, de jongens waren net thuis uit school en je snapt, dat ze vol nieuwsgierigheid keken naar het wapen! En ze wilden natuurlijk weten, wat dat was. Toen vertelde Tripje, dat dit een pistool was, zoals men nog eeuwen geleden ge bruikte. „Die zeerovers hadden ze ook", zei hij. 3-4 Vergelijkt men de omzet in november met die in oktober dan blijkt, dat deze in vele branches een daling te zien gaf. Deze achteruitgang houdt mede verband met de omstandigheid, dat november een zaterdag minder telde dan oktober. Daarnaast werd evenwel in een aantal branches tengevolge van reeds in november door het publiek verrichte aankopen voor St. Nicolaas een belangrijke omzetstijging genoteerd. Van deze branches verdienen die in glas, por selein, aardewerk en huishoudelijke arti kelen, die in boeken en die in kantoorbe hoeften speciale aandacht. Deze toeneming bedroeg namelijk respectievelijk 43, 21 en 17 percent. Journalist vrijgesproken „Van een journalist kan niet gevergd worden, dat hij iedere hem door een be trouwbaar deskundige gedane mededeling op haar waarheidsgehalte onderzoekt." Dit staat te lezen in het vonnis, waarbij de vordering van de eisers inzake een kort geding over de „zaagschaats", dat de vorige week voor de president van de rechtbank te Almelo diende, werd ontzegd. De heren W. J. Netelenbos, de uitvinder van de zaagschaats en G. Rodijk te Almelo hadden een kort geding aanhangig gemaakt, omdat zij meenden dat door een artikel van de Enschedese journalist G. K. in een blad schade aan hun onderneming was be rokkend. In het vonnis wordt de mening uitge sproken, dat het artikel geen ongeoorloofde kritiek op de zaagschaats bevatte. Over het al dan niet lichter rijden van deze schaats stond het de journalist geheel vrij de mening van een door hem geraadpleegde deskundige weer te geven. Wel wordt in het artikel gezegd, dat de ijzers recht ge slepen zijn en alle verdere kritiek gaat van deze veronderstelling uit. Bij de behandeling ter zitting kwam evenwel vast te staan, dat de ijzers van de zaa'gschaats niet recht, doch bol geslepen zijn. De expert heeft de journalist dus op dit punt verkeerd voorgelicht. Deze on juiste voorlichting had niet gegeven mogen worden. Van de journalist, een leek op dit gebied, behoort echter te worden aange nomen, aldus het vonnis, dat hij het er voor gehouden heeft dat de expert hem de waarheid vertelde. Daarna volgt in de mo tivering van het vonnis bovengenoemde uitspraak. Van een onrechtmatige daad van de jour nalist tegenover de eisers kan dan ook niet worden gesproken. Wel kan van hem ver langd worden, dat in het volgende nummer van het blad de erkenning van de fout zai worden opgenomen. K. heeft zich daartoe bereid verklaard. WASHINGTON (AFP) Het land bouwprogramma, dat president Eisenho wer deze week aan het Congres heeft voor gesteld, wordt over het algemeen door de Amerikaanse boeren, de democraten en sommige republikeinen beschouwd als een stap in de goede richting, die evenwel niet voldoende is. Men is van oordeel, dat de uitvoering van het programma op korte termijn niet de gewenste uitwerking zal hebben en geen einde zal maken aan de daling van de inkomens der landbouwers. Op grond hiervan geloven politieke waarnemers, dat 'het Congres tenslotte zal besluiten tot een agrarisch programma, dat op korte termijn gunstiger is voor de be langen der boeren dan het programma van de president. Dit zou volgens de waarne mers geen ongebruikelijke gang van zaken zijn, daar de traditie wil, dat in een jaar van verkiezingen de politieke partijen zich inspannen om de gunst der landbouwers te winnen. In de economische kringen in de Ver enigde Staten, waar men tracht een objec tief oordeel te vellen over het landbouw programma van Eisenhower, wordt over het algemeen de opvatting gehuldigd, dat hij het kwaad in zijn wortel tracht te be strijden, door er naar te streven de voort durende opeenhoping van agrarische over schotten tegen te gaan. Men geeft er zich ten volle rekenschap van, dat het in de ge geven politieke en economische omstandig heden moeilijk zou zijn anders te hande len, maar men vestigt er niettemin de aan dacht op, dat het programma neerkomt op een versterking van het dirigisme en op een verhoging van de staatssubsidies. MÜNCHEN (Reuter) West-Duitsland zal in maart zes kilogram uranium 235 van de Verenigde Staten kopen. Dit is de eerste hoeveelheid splijtbaar materiaal, dat in West-Duitsland zal worden inge voerd. De minister voor atoomzaken, Strauss, die dit meedeelde, zei verder dat hij van plan is de wet op de atoomenergie in februari bij het parlement in te dienen. Zonder dat deze wet is aangenomen, kan geen begin worden gemaakt met de werk zaamheden op het gebied van de atoom kracht. ADVERTENTIE 150 x 200 1 1.98 150 x 200 15.50 zwart-groen zwart-geel, 150 x 200 1 9 .25 zwart-rood Grote maat 2-pers. 175 x 210 58.75 120 x 180 15.90 grote maat 2-pers. M 180 x 215 21.90 op alle aanwezige AABE ZAALBERG VAN WIJK - BEMO, enz. KRUISSTRAAT 11 HAARLEM Telefoon 11491 PARIJS (A.F.P.) De eerste bijeen komst van het comité van actie voor de „Verenigde Staten van Europa" zal dins dag en woensdag te Parijs worden gehouden in het Brantingl instituut. Het comité is in October op initiatief van Jean Monnet ge vormd. Het omvat 35 leiders van politieke partijen en vakorganisaties in Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux- landen. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft een drietal klachten behandeld van voormalige oud-KNIL-officieren, die niet tevreden waren over de hun toegekende plaats op de ranglijst van het Nederlandse officierscorps, waartoe zij bij de opheffing van het KNIL waren overgegaan. De eerste zaak betrof kapitein H. F. te 's Gravenhage, voor wie als woordvoerder optrad mr. J. Schuurmans. Deze betoogde dat er bij de rangschikking van de voor malige KNIL-officieren een fundamentele fout is begaan doordat de minister zich niet heeft gehouden aan de bepalingen van de Wet op de Soevereiniteitsoverdracht, maar zich heeft gebaseerd op de Bevorderings- wet 1902. Dit was zijns inziens onjuist, omdat de betrokken officieren in 1949 waren geplaatst voor de keuze van over gang naar de Koninklijke Landmacht, af vloeiing of indiensttreding bij de Indo nesische weermacht en hun bij die keuze bepaalde voorwaarden krachtens de Soe vereiniteitsoverdracht werden voorgelegd, welke de basis voor hun beslissing moesten vormen. De gemachtigde van de Kroon, kapitein W. A. Roeden, stelde hiertegenover, dat de minister van Oorlog wel verplicht was bij de overgang van de voormalige KNIL- officieren naar de Koninklijke Landmacht zich te baseren op de bepalingen van de Bevorderingswet, omdat hier een overgang van de jurisdictie geschiedde van de of ficieren, waardoor zij kwamen te ressor teren onder het ministerie van Oorlog in plaats van dat van overzeese rijksdelen. Het was echter niet gemakkelijk deze over gang tot ieders tevredenheid te regelen, mede omdat er nogal verschillen waren in de aanstelling en promotieregeling van beide korpsen. De tweede zaak van soortgelijke aard be trof de luitenant F. Ch. W. D. te Arnhem, die betoogde, dat hij en zijn mede in beroep gekomen collega J. G. R. uit Roermond twee a drie jaar in hun promotie achter uit gezet waren. Kapitein Roeder merkte op, dat men hiervan niet de minister van Oorlog een verwijt kan maken, omdat rekening moest worden gehouden met de verschillen tussen KNIL en de Koninklijke Landmacht. De Centrale Raad zal 31 januari uit spraak doen. 39) Hij roerde de kwestie van de brandtrap niet aan, evenmin als Dane. Hij mopperde nog wat over het feit, dat Lucy niet alles, wat zij wist, had willen vertellen, dat dit hem geweldig speet, maar dat, als zij haar mond open had gedaanHij was echter iets op het spoor, hij was op het spoor van het meisje. Ze kwam waarschijnlijk ergens uit het Midden Westen, zei Floyd, St. Louis waarschijnlijk. Hij keek Dane grinnikend aan, waar-op Dane bemoedigend teruglachte. Ik geloof dat we dat allebei spoedig zullen weten! antwoordde Dane voordat hij vertrok. Het was rustig in het ziekenhuis. Nie mand lette op Dane toen hij er rondliep. Eerst dwaalde hij door de tuin, later liep hij in de hal op en neer. Floyd had ge lijk gehad wat betreft de brandladder. Op het roestige ijzer zaten verse krassen. Boven, op de eerste etage, had hij geen moeite Lucy's kamer te vinden. Maar hij was teleurgesteld toen hij zag dat het ver trek was opgeruimd en dat Lucy's eigen dommen waren verdwenen. Hij was uitge put toen hij tenslotte naar huis terugreed. Wat was het geweest, dat Lucy zo had doen schrikken dat haar hart stil was blijven staan? Of wie was dat geweest? Lucy's houding was van de beginne af vreemd geweest. Voor zover hij wist, had ze niets over de aanwezigheid van het meisje gezegd toen ze met een gebroken been beneden aan de trap was gevonden. Ze had slechts verteld dat plotseling een hand uit de kast te voorschijn was ge komen. Bij het openbaar onderzoek had ze zeker iets achter gehouden, alhoewel ze toen weer meer had verteld dan na haar opneming in het ziekenhuis. Waren haar woorden soms een dood vonnis geweest? Was als gevolg daarvan soms de nachtelijke bezoeker de brand ladder opgeklauterd om haar de pin op de neus te zetten en had hij haar daarbij zo aan het schrikken gemaakt, dat ze als gevolg van een shock was overleden? Maar dan zou zij toch iets geweten moeten heb ben of in haar bezit hebben gehad, dat de geheimzinnige bezoeker in een kwalijke positie kon plaatsen! Het waren deze vragen, die hem naar het ziekenhuis hadden doen gaan. Hij had willen nagaan, welke sleutel Lucy in haar bezit had voor het ontdekken van de iden titeit van het meisje. Hij piekerde hier nog steeds over, toen Tim hem laat in de middag uit St. Louis opbelde. Niets, zei hij. En het is hier warmer dan in de hel! Wat zal ik nu doen? Vlieg maar zo gauw mogelijk terug. Ik heb je hier waarschijnlijk nodig. Tim protesteerde heftig tegen het vliegen. Ik ben doodziek geweest!, zei hij. Heb toch medelijden met me! Laat me met de nachttrein gaan! Het is trouwens best moge lijk dat ik helemaal niet meer kan boeken. Iedereen die met een actetas rondloopt, krijgt tegenwoordig voorrang. Dane grinnikte en stemde tenslotte toe. Hij voelde zich echter niet op zijn gemak. Er was maar één reden, waarom Lucy haar bed zou hebben verlaten, en die reden was angst! Als het zo zou doorgaan Hij ijsbeerde de kamer op en neer. Zijn been was weer bijna hersteld en hij reali seerde zich dat hij niet veel tijd meer had. Maar als Carol in gevaar verkeerde en hij begon te geloven dat zij dat inderdaad was moest het mysterie snel opgelost worden. Niet dat dit nu een persoonlijke kwestie was. Geen man met werk zoals hij dat had kon zich veroorloven verliefd te worden. De vreemde gebeurtenissen moes ten echter een halt worden toegeroepen. Die nacht reed hij naar het huisje van de Nortons. Het lag enkele mijlen verderop, aan een achterweggetje. Een paar gepar keerde auto's duidden er op, dat Joe niet alleen gelaten werd met zijn verdriet. Toen Dane uit zijn wagen stapte, merkte hij dat de droogte eindelijk voorbij was. Een mot regentje viel. Hij voelde zich als een soort indringer, toen hij op de deur klopte. Een vrouw deed de deur open. Ze keek hem argwanend aan. Ja, ze zou Joe wel even roepen. Hij zag er vermoeid en haat dragend uit. Als u van de poilitie komt, kunt u me wel alleen laten, zei hij niet al te vriendelijk. Ze is dood. Dat is toch vol doende, is het niet? Dat is niet genoeg als iemand haar gisteravond doods en doodsbang heeft ge maakt, zei Dane. Denkt u daar maar eens goed over na, mijnheer Norton. Ze had een gebroken been, maar toch kwam ze uit bed. Waarom heeft ze dat gedaan? Joe balde zijn vuisten. Als u me zegt wie mijn vrouw de dood heeft ingejaagd, zei hij, zal hij nooit te weten komen wie hem gemolesteerd heeft. Pas na enige tijd slaagde Dane er in Joe over te halen om hem te laten zien wat hij uit het ziekenhuis uit de kamer van zijn vrouw had meegenomen. Het was teleurstellend. Joe had zijn bezoekers uit de keuken weggewerkt en onder Joe's nog enigszins argwanend toeziend oog onder zocht Dane wat er op de tafel werd uitge spreid: enkele katoenen nachthemden, wat zakdoeken, de kledingsstukken, die zij tij dens het onderzoek had gedragen, en ten slotte haar schamele tas. Er zaten slechts twee of drie dollars in. Het meisje had Lucy dus niet omgekocht om op Crestview te kunnen logeren. VerdeT vond Dane nog een zakdoek en een bood schappenlijstje van de dag, waarop het meisje gekomen was. Dit klopte dus met wat ze tijdens het onderzoek had verklaard. En Joe wist niets meer dan Lucy hem had verteld, en dat kwam overeen met haar verklaringen. Toen Dane echter bleef vragen, gaf hij toe dat hij Lucy anders dan anders had ge vonden, toen hij haar in het ziekenhuis had opgezocht. Ik kreeg de indruk dat ze met een of ander probleem niet goed weg wist, zei hij. Ik vroeg haar wat het was, maar ze wilde me dat niet vertellen. Ze zou het juffrouw Carol wel vertellen als ze haar zou zien. Ik kreeg maar één ding uit haar. Het meisje, dat op Crestview logeerde, was op de avond, dat zij werd vermoord, ergens bang voor geweest. Maar ze wist niet waar voor of voor wie. Hij was met zijn naspeuringen dus weer bij de familie Spencer terecht gekomen, overdacht Dane somber toen hij naar huis reed. Maar welk lid van de familie? Gre gory had gelegenheid gehad om de brand op de heuvel te stichten. Zijn luchtigjes afgelegde verklaring dat hij pas na de brand was aangekomen zei nie mendal. Maar tot dusverre had iedereen in dit alibi geloofd. Maar een man kon moeilijk in Washinton zijn om een onder scheiding voor betoonde moed te ont vangen en tegelijkertijd in een ander deel van het land een moord plegen. Als trou wens Gregory bij Lucy Norton was ge weest had ze daarvan nooit zó kunnen schrikken, dat haar hart verder alle dienst weigerde. Toch belde hij die avond Washington nog op. Hij deed dat veiligheidshalve niet thuis, maar in de telefooncel bij het station. Hij verzocht dringend om in het antwoord- telegram geen namen te noemen en toen hij tenslotte voor de laatste maal huis waarts reed, had hij het gevoel dat hij alles had gedaan, wat in zijn vermogen lag. Het was zijn beurt om het huis van de Spencers in het oog te houden. Alex zou hem om vier uur 's morgens komen af lossen. Er viel nog steeds een miezerig motregentje, waar de op het land staande gewassen nauwelijks van konden profi teren, maar hij was in een oogwenk door weekt. Het was erg donker, zodat hij slechts langzaam vooruit kwam. De tussen de bo men door oplichtende marmeren fontein was het punt, waar hij op afstevende. Enkele ogenblikken later doemde een vijftig meter verderop het grote huis als een donkere massa steen op. Nergens viel een lichtje te ontwaren, het ademde rust en dit deed hem goed. Plotseling weerklonk er een luide don derslag en even later knalde de uitlaat van een auto. Dat meende hij tenminste, hij was daar niet zeker van. De regen was plotseling veel heftiger gaan vallen, zo dat alle geluiden enigszins vervormd wer den. Tenslotte kwam hij tot de conclusie, dat die knal van daarnet niets anders geweest kon zijn dan een auto-uitlaat. Gerustge steld begon hij aan zijn ronde om het huis. Eerst liep hij langs de zijde, die uitzicht op de zee gaf, en om het terras heen, dat leeg en verlaten was omdat de stoelen en tafel tjes met het oog op de regen waren binnen gehaald. Geruisloos sloop hij verder tot dat hij de achteruitgang had bereikt. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6