Veelzijdig gemeente-ambtenaar hartelijk gehuldigd «5B The left hand of God" film van avontuur Kort en bondig Amsterdamse Beurs neven aan de redactie Stofzuigers l.60 p.w. Jubileumreceptie van waarnemend ontvanger P. Q. Wolff Geen dorre ambtenaar" Warmvoelend mens Koor-vader Feestlied Steun der kerk Mei. A. J. M. Dekker over „Berlijn, gespleten stad" 1. L. Schiernecker uit „de tabak" Haarlemse huisvrouwen zagen Griekenland Bakfiets tegen fiets op Santpporterplein Hoktentoonstelling van De Luchtbode Hulp aan slachtoffers brand in Oud-Schoten „Groen" heeft beroep nog niet ingetrokken Burgerlijke Stand van Haarlem Verkoop van huizen Verkeersavonden „Naast d'Appelaar" uitgesteld Confectiefabriek Van Item in nieuwe omgeving Jihe left hand of God" Rijwielhuis „W I L H E L M I N A" Agenten achtervolgden dronken chauffeur Zaandammer zou enkele huizen in brand gestoken hebben Grote legermagazijnen hij Spaarndam VRIJDAG 13 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de'aloude Ridderzaal van Haarlems stadhuis, waar voor deze gelegenheid de kaarsen in de prachtige gouden kronen ontstoken waren, heeft referendaris P. Q. Wolff gisteren gerecipieerd ter herdenking van het feit, dat hij veertig jaar geleden in gemeentedienst trad. Honderden stad genoten, waaronder het bijna voltallige college van B. en W. - alleen wethouder Geluk was verhinderd - hadden zich hier verzameld, toen de jubilerende waarne mend-gemeenteontvanger om vier uur 's middags de stemmige zaal binnengeleid werd, waar hij en zijn gezin met een har telijk applaus verwelkomd werden. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, die de rij van sprekers opende, noemde de heer Wolff - die zoals men weet zijn amb telijke carrière in de destijds nog zelfstan dige gemeente Schoten begonnen is - in zijn welkomstrede „de beste advocaat voor de annexatie van oud-Schoten door de Spaarnestad". „Als ontvanger hebt u blijk gegeven", zo vervolgde de burgemeester, „dat uw functie niet alleen hoeft te bestaan uit een ijverig krassen van de pen op dor papier; ge hebt ook - en vooral - uw menselijke hartelijkheid doen uitstralen op allen die met u in contact kwamen - een niet ge noeg te waarderen eigenschap in een amb tenaar. Maar ook buiten uw functie hebt ge u op talloze manieren verdienstelijk gemaakt voor de gemeente, als bestuurslid van de ambtenarenvereniging, lid van school- en kerkbestuur, organist, koorlei der en nog veel meer". Namens B. en W. wenste de burgervader de jubilaris in ambtelijk verband en daarbuiten nog .vele gelukkige jaren toe, waarna ook de overige leden van het college de heer Wolff de hand kwamen drukken. In een bloemrijke toespraak schetste gemeente-ontvanger B. J. Thijssen ver volgens de vele kwaliteiten van zijn plaats vervanger. „Eens, toen u pas als een soort ondergeschoven kind uit Schoten kwam, zo zei hij, moet ge u gevoeld hebben als een vreemde eend in de Haarlemse amb telijke bijt, maar al spoedig deed ge u kennen als een waardevolle medewerker en leider op het ontvangerskantoor, wie, behalve het werk, ook de belangen, van het personeel zeer ter harte gingen. Altijd kwam u op voor de ambtenaren. Wij heb ben u leren kennen als een warmvoelend mens. Ook u en ik, hoewel van verschil lende levensovertuiging tot elkaar geko men, hebben het steeds uitstekend met elkaar kunnen vinden en bijzonder prettig samengewerkt, waarvoor we u hier gaarne dank zeggen in de hoop, dat dit nog vele jaren mag voortduren!"' Namens de ge meente overhandigde de ontvanger de heer Wolff tenslotte een geschenk onder couvert en een fraai-gecalligrafeerde ju bileum-oorkonde. Gemeente-secretaris mr. H. E. Phaff prees de heer Wolff, „behoudens om de promptheid, waarmee hij steeds voor het verschijnen der ambtenaarlijke salaris zakjes zorgt", vooral als geestelijke vader en technisch leider van het Stadhuiskoor, „dat eigenlijk, met ambtelijke volledig heid, Stadhuis- en Ontvangerskantoor- koor" zou moeten heten, naar mr. Phaff schertsend opmerkte. Namens het perso neel van 's jubilaris kantoor bood de se cretaris een fraaie mand met fruit aan. Hoofdcommies A. Sandtke, chef van de afdeling Invordering, vond het voor deze speciale gelegenheid zaliger te geven dan te ontvangen en overhandigde dies de ju bilaris uit naam der ambtenaren een vul pen, waarvoor de geldelijke bijdragen, naar hij verklaarde, spontaan en zonder invorderings-moeilijkheden bijeengebracht waren, dit ten bewijze van 's heren Wolffs grote populariteit onder de collega's. De heer J. Smit zei, als voorzitter van de contactcommissie veel enthousiaste medewerking van de heer Wolff aan de personeelsavonden ontvangen te hebben en bood, als huldeblijk daarvoor, eveneens een mand met fruit aan. De heer A. J. M. van Emmerik vertolkte de dank van het Stadhuiskoor voor de kundige en artistieke leiding van de heer Wolff. Het koor zong de jubilaris daarna een speciaal voor deze gelegenheid geschre ven feestlied met heilwensen toe, waar voor de tekst geschreven was door de heer Lubberink. Een gecalligrafeerde tekst, ver vaardigd door de chef Burgerlijke Stand, de heer J. C. Luitingh, vergezelde deze treffende zanghui de. De voorzitter van de Haarlemse afde ling van de ARKA, de heer J. J. Loerak ker, huldigde de heer Wolff eveneens als kampioen en pleitbezorger voor de belan gen van de ambtenaren en haalde voorts als mede-oud-Schotenaar, gezamenlijke jeugdherinneringen op, waarbij hij ont hulde, eens als aankomend broekje de pruimenboom in de tuin van 's heren Wolffs ouders geplunderd te hebben. Mede ter delging van die ereschuld bood hij thans, uit naam van de ARKA, een wei- Na zijn hartelijke, van warme waardering getuigende toespraak was burgemeester Cremers de eerste, die de jubilerende heer Wolff de hand schudde. voorziene mand met fruit aan. Pastoor Schalke van de Liduina-paro- chie loofde het vele en belangrijke werk, dat de jubilaris in het kerk- en schoolbe stuur van die parochie verricht en wenste hem nog vele jaren de kracht en energie toe om de belangen van gemeente en kerk op dezelfde basis te dienen. In dezelfde geest sprak de heer W. Sui ker, die namens het personeel van de be trokken scholen woorden van dank en waardering sprak en eveneens, in navol ging van pastoor Schalke, een stoffelijk huldeblijk aanbood. Nadat de heer Wolff alle sprekers en verdere belangstellenden bedankt had voor hun goede wensen en geschenken, was er gelegenheid, de jubilaris de hand te schud den, waarvan een druk gebruik gemaakt werd. Lezing voor VVD-vrouwen in „Dreefzicht" In het restaurant „Dreefzicht" hield mejuffrouw A. J. M. Dekker uit Den Haag voor de VVD-vrouwengroep Kennemer- land-Zuid een lezing over „Berlijn, ge spleten stad". Zij bggoc haar interessant, betoog met de opmerking, dat zowel vóór als achter het ijzeren gordijn de vaste overtuiging bestaat, dat men het bij het rechte eind heeft, tevens verlangt men van de andere partij, dat deze anders wordt. Via het contact met enkele Duitse vrou wen, dat gelegd was in Hamburg tijdens een lezing over de UNO. ontving spreek ster een uitnodiging om naar Berlijn te komen. Als gast maakte zij daar een con ferentie over de eenheid van Duitsland mee. Van Tempelhof, het in het midden van de stad gelegen vliegveld komende, valt direct het monument op dat opgericht is ter gedachtenis aan de luchtbrug. Bij de poging van de Russen om geheel Berlijn te krijgen, was de luchtbrug enkele jaren geleden de enige mogelijkheid van West- Berlijn om contact met het overige Duits land te onderhouden. Talrijk zijn in Berlijn nog de ruïnes, hoewel in het westen van de voormalige hoofdstad veel wordt gebouwd, in tegen stelling met het oostelijk deel. Langs de Kurfürstendamm, de hartader van het wes ten, staan nog de noodwinkels, maar daar naast verrijzen de grote gebouwen van de verzekeringsmaatschappijen. In het wes ten tracht men zoveel mogelijk groene zones tussen de huizenblokken te maken. In Oost-Berlijn, eveneens door spreekster bezocht, valt de Stalin-allée op. waar lanas de huizen ruim gebouwd zijn. Hier zijn de mooie huizen van de helden van de ar beid, maar het is de portier van elk hui zenblok, die controle uitoefent op zijn be woners. Hier en daar zijn er wel mazen in het net. Zo zijn er Berlijners, die in het westen wonen en in het oosten werken, of omge keerd. Oo de conferentie, die mej. Dekker als gast mee maakte, waren ook vrouwen uit de Oostzone. dus uit het Russisch gebied huiten Berlijn. Hoewel die vrouwen, strij dende voof haar overtuiging, ook het woord voerden, verbleven zij daar incog nito. Zij. die contact met het westen zoe ken, vertonen grote behoefte, zich op de hoogte te stellen, vooral ook op weten schappelijk gebied. De opvoeding in de Oostzone bracht mej. Dekker ook ter sorake. Op de scho len. die oo een andere leest eeschoeid zijn dan in het westen, worden de kinderen in één richting ongeleid. De opvoeding wordt zo min mogeliik aan het gezin overgelaten. Een uitwisseling van kinderen van de twee zones heeft wel plaats; in goed ge organiseerde kinderkampen ontmoet de jeugd van west en oost elkaar* De spreekster bezocht ook een vluchte lingenkamp. waar zeer veel voor de vluch telingen gedaan wordt. Men verschaft er dn vluchtelingen voedsel, onderdak en een kleine toelage. Wel wordt er onderscheid gemaakt tussen toegelaten vluchtelingen, die politiek asyl gekregen hebben en de nïet-toegelaten vluchtelingen. De eerste groep wordt zo snel mogelijk naar West- Duitsland doorgezonden, de anderen moe ten in Berlijn blijven. De stroom vluchte lingen moet niet te groot worden, daar anders werkloosheid het gevolg is. Mej. Dekker besloot haar lezing met iets te vertellen over het aandeel van de vrouw in de politiek. Oud-gedienden in het poli tieke leven, die vóór de Hitler-tijd een rol gespeeld hebben, zijn weer op de voor grond gekomen. Om aan de jongere vrou wen leiding te kunnen geven, is veel hulp van buitenaf ingeroepen. Vooral Ameri kaanse vrouwen hebben voorlichting ge geven. hoe op democratische grondslag het verenigingsleven georganiseerd kan wor den. Met een drukbezochte receptie heeft de in Haarlem wonende heer J. L. Schiernec ker donderdag na een loopbaan van 50 jaar „in de tabak" afscheid genomen van zijn vele vrienden en relaties. De kantoorruimten van het gebouw der Algemene Tabakshandel N.V. aan het Ro- kin te Amsterdam, waar de heer Schier necker de laatste jaren als procuratiehou der werkzaam was, waren getooid met ve le bloemen en geschenken. Van de drectie vaal de maatschappij ontving de scheidende functionaris een fraai bewerkte zilveren sigarendoos. Zijn collega's hadden hem be dacht met een metalen opvouwbare schil dersezel met toebehoren. De heer Schier necker, die thans 68 jaar oud is, is van plan zich in de komende jaren geheel en al aan zijn liefhebberij, het schilderen, over te geven. Lezing drs W. O ver lie se Leden van de afdeling Haarlem van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen hebben donderdagmiddag in de tuinzaal van het Concertgebouw in Haarlem dank zij een amusante lezing plus vertoning van een groot aantal fraaie kleurendia's van drs. W. Overliese uit Overveen een uitstap je kunnen maken naar het oude en nieuwe Griekenland. De oudheid was voor de pauze aan de beurt en de heer Overliese vertelde daarbij, dat het voor onze be grippen met de vrouwen in die tijd vreemd gesteld was. Ongeveer vijfhonderd jaar voor Christus, toen Griekenland cul tureel toch op een zeer hoog peil stond, v/as de opvoeding van het meisje daar in het geheel niet in tel. Alleen de harde Spar tanen vormden een uitzondering; in Sparta mochten de meisjes wel naar school, maar dan niet zozeer om zich geestelijk te ver rijken dan wel om sterk te worden. „Kom je nu in Griekenland, dan is de toestand er in vele opzichten nog dezelfde," zei de heer Overliese, die onder meer wees op het feit, dat het algemeen kiesrecht pas in 1953 werd ingevoerd. Het eerste gedeelte van de middag werd besloten met de vertoning van een serie fraaie kleurendia's, onder meer van over blijfselen van tempels en openlucht theaters. Na de pauze werd het moderne Grieken land onder de loupe genomen dat, zoals spreker zei, straatarm is. Dat is niet zo verwonderlijk, wanneer men weet, dat het land twee wereldoorlogen gevoelig heeft meegemaakt, van 1946 tot 1949 een com munistische krijg in eigen land heeft be leefd en in 1953 is geteisterd door zeer krachtige aardbevingen. Dat de vrouw ook nu nauwelijks in tel is, wist de spreker te bewijzen met het feit, dat bijvoorbeeld het zware werk (aan wegen en dergelijke) door vrouwen wordt verricht. Eigenlijk alleen Athene maakt op deze toestand een uitzondering. In deze moderne stad is de emancipatie van de vrouw een feit geworden. Ook het tweede gedeelte van deze ge- noegelijke causerie werd afgesloten met een serie kleurige lichtbeelden. Op het Santpoorterplein,in HaaiTêm' Ls donderdagmorgen om tien uur een bak fiets in botsing gekomen met een wiel rijder. De bestuurder van de bakfiets wil de, komend uit de Mr. Cornelisstraat, linksaf de Santpoorterstraat inrijden, maar daarbij nam hij de bocht te klein. Een botsing met de in deze straat rijdende fietser was toen niet meer te vermijden.- De fietser viel met het hoofd tegen de trottoirrand. Hij is met een gebroken lin kerdijbeen en hoofdwonden naar het zie kenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. De postduivenvereniging De Luchtbode houdt ook dit jaar haar jaarlijkse hok tentoonstelling in café Bruggink in de Ko ningstraat 54 in Haarlem. Alle leden zen den acht duiven in. Daarnaast wordt er door ieder lid écn duif ingezonden voor de damesklasse. De tentoonstelling is voor iedereen toegankelijk op 14 januari van vijf tot tien uur en op 15 januari van twaalf tot vijf uur. Omwonenden zetten reeds actie op touw Na de brand in de Waalstraat in Oud- Schoten hebben de buurtbewoners een comité gevormd, teneinde de slachtoffers van deze brand, die doordat zij niet ver zekerd waren, alles hebben verloren, te helpen. Tot dusverre zijn reeds mooie re sultaten geboekt. Men is er in geslaagd de getroffen mensen voor een maand onder dak te brengen en tevens huisraad, kleding en een bed in te zamelen. Een lijstcollecte bracht bijna honderd tachtig gulden op. Daar dit bij lange na nog niet voldoende is, doet het comité een beroep op onze lezers om waar mogelijk bij te springen. In eerste instantie is er dringend behoefte aan twee dekens, als mede over een maand aan onderdak voor man en vrouw. Giften kunnen worden ge zonden naar F. Wezel, Rijksstraatweg 473, Haarlem-Noord. Tevens dankt het hulp comité diegenen, die reeds in zo grote mate bijdroegen. Hoewel de Haarlemse gemeenteraad woensdagmiddag heeft besloten bijna vier ton ter beschikking te stellen voor de al gehele restauratie van het schoolgebouw aan het Leidseplein, waarin een school van de vereniging „Groen van Prinsterer" is gehuisvest, heeft het bestuur van die schoolvereniging nog geen beslissing ge nomen over de vraag of het beroep dat bij de Kroon werd ingesteld tegen de afwijzing door de gemeenteraad van het indertijd door de schoolvereniging gedane verzoek tot medewerking aan de stichting van een nieuwe school in de omgeving van het De Ruyterplein, nu zal worden ingetrokken. Men deelde ons van de zijde van „Groen van Prinsterer" mede, dat het bestuur pas aan het einde van de maand hierover zal vergaderen. HAARLEM, 12 januari 1956 ONDERTROUWD: 12 jan., P. J. van Foe- ken en Th. E. A. Reintjens. GEHUWD: 12 jan., W. Zwertbroek en W. P. van Wijngaarden; J. L. Henzen en C. J. de Bondt. BEVALLEN van een zoon: 12 jan., H. Wierda—van der Weij; A. N. C. van Haard Bos. BEVALLEN van een dochter: 10 jan., M. A. E. Ruiter—Keeman; 11 Jan., E. A. ter MetzBrinkman; J. M. van den Wijngaard— Lagerweij; E. M. LempkeCoevoert; E. M. van den BergHeidegger; 12 jan., H. A. H. NelissenLoomans. OVERLEDEN: 10 jan., J. Prevost, 87 j„ Westerhoutpark; 11 Jan., G. J. Duiker, 58 j., Rijksstraatweg; C. Luijten, 31 j., Alberdinck Thijmstraat; S. den Dunne, 87 j„ Gasthuis- vest: H. de Graaf, 56 j., Vosmaerstraat; S. Tauber—Dubblinga, 89 j., Zaanenlaan; L. KruijffHilarius, 68 j., Aelbertsbergstraat. 3-3Nederl -47 3 Nedl 1962/64 'A. K. U. Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V A Verg. Deli Mijen Amsterd Bank Ned. Handel Mij Rotterd Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 99 !4 Ill0a/l6 334 54 312 274)4 362 470 318 343 )4 335)4 196)4 366)4 279 667 638)4 135)4 220 203)4 271 144 146 269)4 255 273 262 7054 158% 55% 132)4 64% 34% Openings koersen 99"/ie 100 ;,/lB 335 313 276)4 280 ex-cl. 468 317 344)4 33714 196)4 367 280 667 6'40 135 222 205)4 271 143 146 269)4 254 273 262 7054 159)4 56 )4 134)4 6554 3454 In het Notarishuis aan de Bilderdijk- straat te Haarlem is donderdag een ver koop van huizen gehouden. De uitslag luidt: Hunzestraat 24, hoek Diezestraat te Haarlem, I. Braaksma q.q. voor f 11.100; Zijlvest 15 te Haarlem firma Niephaus en Blansert q.q. voor f 13.100; Kostverloren- straat 20 te Zandvoort, mevrouw M. Mole naar-Dirken voor f 10.300; een dubbel woonhuis aan de Vijfhuizerdijk 245 en 246 te Vijfhuizen (Haarlemmermeer), B. J. Ken- selaar van f 1.950. De door het bestuur van het clubhuis „Naast d' Appelaar" georganiseerde verkeers- lessen voor de jeugd, waarmee onder lei ding van oud- adjudant J. van Zijl heden avond in dit clubhuis in Haarlem-centrum een begin zou worden gemaakt, zijn wegens ziekte uitgesteld. Ook de verkeerslessen op donderdag 19 januari, donderdag 26 januari en vrijdag 27 januari gaan niet door. Waar schijnlijk zal de eerste van deze verkeers avonden pas gehouden kunnen worden op 21 februari. De confectiefabriek F. van Item. die nu bijna vijf jaar bestaat, is in die periode uit haar oorspronkelijke behuizing in de Shagchelstraat gegroeid en onlangs ver plaatst naar een groot pand in de Korte Veerstraat. Donderdagmiddag vond de of ficiële ingebruikneming plaats, waarbij gelegenheid bestond de nieuwe fabriek te bezichtigen. Vele vrienden en relaties maakten hiervan gebruik en lieten niet na hun bewondering uit te spreken over de modern ingerichte ateliers. Het geheel maakt een lichte, frisse indruk, waarbij de nadruk valt op de vele voorzieningen, die getroffen zijn om het werken voor het personeel zo aangenaam mogelijk te ma ken, zoals de ruime werkzalen, ontvang en paskamer en cantine. Het gebouw bestaat uit drie verdiepin gen, maar de interne organisatie is dus danig opgezet, dat er zo weinig mogelijk trappen behoeven te worden beklommen. Het stoffenmateriaal en de afgewerkte produkten worden per lift naar de diverse afdelingen gebracht. Het bedrijf is ruim vier jaar geleden begonnen met ruim tien man personeel. Thans geeft de fabriek werk aan ongeveer vijfenzeventig mensen, waarvan het groot ste deel bestaat uit de meisjes van de ate liers. De personeelsvoorziening in deze in dustrie levert tot op heden nog geen on- overkomèlijke moeilijkheden op. Men houdt zich bezig met de fabricage van damesbovenkleding als mantels en mantelcostuums. De hiervoor benodigde grondstoffen betrekt men in de meeste ge vallen uit Tilburg, en ook de verkoopaf deling, onder leiding van de heer Van Item persoonlijk, vindt zijn afzetgebied in het binnenland. Het ziet er naar uit. dat deze voor Haarlem zo belangrijke industrie in zijn nieuwe behuizing tot verdere bloei zal komen. 9090 2'Jfi (Verkort weergegeven) Bezorgers en sneeuw. - Een Haarlemse huisvrouw deed het idee aan de hand om bij een dikke sneeuwlaag het werk van de bezorger te vereenvoudigen door voor twee keer in te slaan. Het idee is lang niet slecht, maar ik geef toch de voorkeur aan het be hoorlijk sneeuwvrij maken van de toegan gen tot de huizen, de trottoirs èn de helft van het weggedeelte door de bewoners zélf, vooral in de buitenwijken. Dit moest mijns inziens eigenlijk in de Politieveror dening verplicht worden gesteld. H. B. VAN S. Bezorgers en sneeuw (V). Bij ons in de straat hebben wij wat geld bij elkaar ge bracht om biscuit en limonade te kopen voor de kinderen, die gedurende de sneeuw- periode samen de gehele straat hebben schoongemaakt. Vooral de melkbezorgers en broodbezor gers waren vol lof over deze samenwer king. Misschien kunnen de andere straten dit de volgende keer ook eens proberen. Een goed voorbeeld doet goed volgen. MEVROUW B. 99 NAAR DE ROMAN „The left hand of God" is de film gemaakt, die van vrijdag af in het Rembrandt-theater loopt. Het is een typisch Amerikaanse „conflict-film", die speelt in het Verre Oosten, in dit geval China, omstreeks het jaar 1947. Men vergist zich echter door te denken dat de film het probleem van de ge loofsvervolgingen tot onderwerp heeft. Wel speelt een priester er de hoofdrol in, maar het verrassende is nu net gelegen in het feit dat die priester helemaal niet is voor wat hij zich uitgeeft. Hij heeft de soutane slechts aangetrokken om zijn ware identi teit te camoufleren. Als oorlogsvlieger stortte hij boven China neer, raakte in handen van een bendeleider en voerde diens manschappen aan als tegenprestatie voor de zorgen, waarmee hij na zijn val was omringd. De moord op een priester verschaft hem de gelegenheid tot zijn camouflage, waarbij verteld moet worden dat hij aan die moord niet debet is. Zo komt hij op een missiepost, waar iedereen trouwhartig aanneemt dat hij een bedienaar is van de Kerk. Hij speelt het spel mee al is het niet van harte. Het grootste probleem waarvoor hij wordt gesteld is evenwel niet dat van zijn geweten Men ondergaat dat niet. Men lijdt er niet onder. Neen. moeilijkheden zijn er pas als hij de genegenheid wint van een verpleegstertje en zelf ook niet on verschillig voor haar blijkt te zijn. DAT DIE MOEILIJKHEDEN worden opgelost is te verwachten al duurt het tot het eind van de film voor we weten dat de pseudo-priester inderdaad ook de ver pleegster heel erg aardig vindt. De romance is decent behandelt en zal geen sterveling kwetsen. De hele film is trouwens een bijzonder geslaagd toonbeeld van balanceren op het slappe koord en er niet van afvallen, want als het gewetens conflict van de oorlogsvlieger-priester niet de stof vormt van de film, wat kan ze in 's ehemelsnaam dan wel behandelen? Het antwoord luidt: het avontuur. De bende leider komt namelijk nog eens opdraven en de strijd van de vlieger om het behoud van de missiepost met als inzet zijn eigen vrij heid vormt wel het hoogtepunt van de film. die op deze wijze alle werkelijk diep ingrijpende problemen uit de weg gaat om er toch een intrige voor in de plaats te stellen, die de spanning erin houdt. Dat is dan een zij het betrekkelijke waarde als men de film naar haar verhalend ver mogen tracht te kwalificeren. Ze gebruikt China en de associaties met de daar heer sende toestanden als decor en stoffering voor een verzinsel, dat genoeg binnen de perken blijft om anderhalf uur meeleven te garanderen. Het zijn echter blijkbaar al- Humphrey Bogart al de pseudo-priester ii de film „The left hanc of God" in een vau de meest spectaculai re scènes van deze film leen de Fransen, die films maken naar eei en geweten. Zij zouden wel hout hebben gesneden uit deze stof. Zij durven de con flicten aan. Men heeft er „Dieu a besoin des hommes" en „Le défraque" maar voor ge zien te hebben. OM WAT DE FILM dus niet stelt moeten wij haar hard vallen. Om wat ze aan goede bedoelingen demonstreert en op een zo breed mogelijke aansprekende manier ver telt is ze voor de velen, die een eenvou dig strekking en uitwerking stellen boven de mysterieuze diepten van het menselijk hart en de menselijke rede, een mooie of wel onderhoudende film, die in ieder gevaJ haar delicate onderwerp met zorg en eer bied behandelt. Gemeten naar de maatstaf van het normale avontuur is ze boeiend. Geestelijke avonturen moet men er niet in verwachten. Regisseur Dmytryk speelt zijn spel geroutineerd. Humprey Bogart in de hoofdrol is als altijd een sympatie opwek kende verschijning. P. W. FRANSE Lyk aangespoeld. Het stoffelijk over schot van een zeeman, die op 24 november van het vorige jaar op het Duitse eilandje Spiekeroog is aangespoeld, i3 thans door de Duitse en internationale politie ge ïdentificeerd. Het is van de Nederlandse kapitetin W. van der Meulen uit Delfzijl. Tien jaar schadevrij. Honderdnegen chauffeurs van Van Gend en Loos hebben de laatste tien jaren schade vrij gereden; 54 van hen zijn te Utrecht door de directie ge huldigd. Aangezien het niet mogelijk was het totale aantal op dezelfde dag aan het bedrijf te onttrekken, zullen de andere 55 op 17 Januari gehuldigd worden. Zij ontvangen een oorkonde en een onderscheiding van het Verbond voor veilig Verkeer en tevens een gratificatie, van het bedrijf. Redder. De 19-jarige F. Ottenhof uit Amsterdam, die vorig jaar matroos was op de „IJstroom", heeft op 24 juni in Portsmouth een 15-jarig jongetje, dat van de havenkade was gevallen, uit het water gehaald. De Britse vice-consul te Amsterdam heeft hem thans hiervoor het getuigschrift van de Royal Human Society uitgereikt. Tentoonstelling geschenken. De tentoon stelling van geschenken, die koningin Juliana en Prins Bernhard tijdens hun reis naar Suriname en de Nederlandse Antillen hebben ontvangen, zal van 16 to en met 22 januari in het paleis aan het Noordeinde in Den Haag worden gehouden. Directiewisseling. Op 31 december heeft de heer C. P. Fluijt, voorzitter der directie van Philips Nederland N.V., zijn functie neer gelegd. Jhr. H. A. C. van Riemsdijk, direc teur van de N.V., is met ingang van 1 januari benoemd tot hoofddirecteur. De heren P. Ph. Hoeve, G. D. J. Hofhuis en L. de Kok, tot dusver onderdirecteuren, zijn tot directeuren benoemd. HAARLEM EN OMGEVING Ander spreekuur. De burgemeester van Heemstede zal niet op maandag 16, maar op dinsdag 17 januari van tien tot twaalf uur spreekuur houden. ADVERTENTIE HOLLAND ELECTRO Krocht 6 t.o. Hema Met vrachtauto van tipgever Twee Haarlerr.se agenten hebben don derdagmiddag in een vrachtauto de be stuurder van een andere vrachtauto ach terna gezeten, van wie zij vermoedden, dat hij in kennelijke staat verkeerde. Zij waren omstreeks vijf uur op het Soenda- plein in Haarlem door een vrachtauto chauffeur erop attent gemaakt, dat verder op een vrachtauto stond, waarvan de be stuurder dronken was. De agenten stapten in en gedrieën begon men een speurtocht door de stad. De bewuste auto was name lijk intussen weggereden; hij werd op de Kruisweg ingehaald. Aan de bestuurder werd een stopteken gegeven, maar deze negeerde dat, zodat men de auto moest klemrijden. Toen de ingehaalde chauffeur uit de cabine klom, moest hij zich aan de auto vastgrijpen om op de been te blijven. Hij is in het afdelingsbureau centrum ter ontnuchtering ingesloten; het rijbewijs van deze Amsterdamse chauffeur is ingenomen. Voor de Haarlemse rechtbank stond Don derdag een 24-jarige autospuiter terecht, die in het vorige jaar in Zaandam enkele malen zou hebben ingebroken, waarna hij de huizen, waaruit hij iets ontvreemd had in brand gestoken zou hebben. In de nacht van 14 op 15 mei 1955 ont dekte een Zaanse sjouwerman des nachts om ongeveer twee uur dat er in een dei- kamers brand was uitgebroken en hij kon zichzelf en zijn gezin slechts met de groot ste moeite in veiligheid brengen. Het huisje brandde tot de grond toe af. Onder de toeschouwers, die naar de brand stonden te kijken bevond zich de autospuiter die Donderdag voor de recht bank bekende, dat hij het huisje des nachts was binnengedrongen en dat hij er na enkele kledingstukken en enig geid gestolen te hebben de brand gesticht had. Ook in de nacht van 11 op 12 septem ber zou de verdachte weer ergens in Zaan dam hebben ingebroken, waarbij hij een hoeveelheid geld ontvreemdde. Nu werd het pas aangestoken vuurtje echter door de bewoners op tijd ontdekt. De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, verklaarde in zijn requisitoir, dat de verdachte zich niet geheel fen onrechte be klaagde over de geringe steun van de re classering. De daden zijn, aldus mr. Pitlo, enigszins te verklaren uit het feit, dat de verdachte van zijn vierde jaar af in ge stichten en tehuizen heeft doorgebracht zonder nu eens werkelijk iemand te vin den waarop hij ten volle kon steunen. De officier van justitie zag de verdachte meer als een patiënt dan als een misdadiger en hij vroeg daarom ondanks de ernst van de feiten een gevangenisstraf voor de tijd van slechts vier maanden en de terbeschikking stelling. De raadsvrouwe, mej. S. Boekman, had aan dit requisitoir slechts weinig toe te voegen, waarna de president de uitspraak bepaalde op 26 januari des morgens om half tien. Aanbouw zal 1.123.200 gaan kosten Te Spaarndam zal een groot complex magazijnen verrijzen, die bestemd zijn voor de Koninklijke Landmacht. Met de bouw is een bedrag van f 1.123.200 gemoeid. De bouw van deze magazijnen heeft, naar wij van de legervoorlichtingsdienst vernemen, niets te maken met de bevoor rading van de Kazernes te Haarlem. Daar in zijn parate legeronderdelen gevestigd, maar deze magazijnen zijn bestemd voor de bevoorrading van mobilisabele onderde len. Het probleem van de legering van al deze troepen is opgelost, zoals de staats secretaris van Oorlog in een rede heeft opgemerkt, maar dat van de bevoorrading nog niet. Daarom worden thans op ver scheidene plaatsen in ons land magazijnen als dit complex bij Spaarndam gebouwd.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7