Bestemming Holland-Nautic nog steeds onzeker Moeilijkheden met melksanering in Aerdenhout Kort en bondig „Nederland deed niets reëels om Ambons zaak te bepleiten" Gemeente verleent geen medewerking, aan industrievestiging Meesterlijk vioolspel van Janine Andrade Zandvoort Burgemeester van Bloemendaal verzet zich tegen door minister gegeven dispensatie Conflict tussen bestuur en directie „Door de eeuwen trouw" in De Leeuwerik bijeen „Woningnood beschamend en bedroevend" Rijksgoedkeuring voor bouw Prinsenbrug Amsterdamse Beurs WOENSDAG 18 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAJVi 8 D-concert van N.Ph.O. Afscheidsavond van de zendeling K. Glas Tegen chauffeur uit Haarlem 4 weken geëist Directrice en directeur nemen ontslag CPN roept op tot „krachtige actie" Simpanghotel in Surabaja brengt drie miljoen op Velsens burgemeester: Teruggaande Ambonezen worden gevangen gezet GOV voert ook laatste werk van Honegger in Haarlem uit Nu is het wachten op Gedeputeerde Staten Scheepvaart Naar wy vernemen heeft de Haarlemse wethouder van Openbare Werken, volks huisvesting en industrieaangelegenheden aan vertegenwoordigers van de Amster damse Ballastmaatschappy meegedeeld, dat van de zijde van de gemeente geen medewerking te verwachten zal zyn wan neer dit bedrijf zou overgaan tot aankoop van het complex van de vroegere scheeps werf en machinefabriek Holland-Nautic. De officiële bevestiging van dit stand punt door het College van Burgemeester en Wethouders moet nog verzonden wor den. Het was reeds lang bekend, dat de Bal- lastmaatschappij voor gebouwen en ter reinen van de Holland-Nautic aan de Spaarndamse weg belangstelling koestert, omdat men er een onderdeel van het be drijf de vervaardiging van voorgespan nen betonelementen zou willen vestigen. B. en W. stellen zich echter op dit stand punt, dat de hand gehouden moet worden aan het destijds voor deze omgeving ont worpen uitbreidingsplan, waarvan de grondgedachte is, dat de industrie aan de westelijke zijde van het Spaarne zoveel mogelijk beperkt moet worden, omdat dat stadsgedeelte voor alles een woonkarakter draagt. Om dit laatste te bevorderen in een aanvankelijk niet zeer gelukkig op gezette arbeiderswijk is op het terrein van de Holland-Nautic onder meer speel- gelegenheid voor de jeugd en een park met zwembad gedacht, zoals wij reeds meer dan eens hebben geschreven. Ook is het zo, dat de Amsterdamse Bal- lastmaatschappij lang niet de enige ge gadigde voor het complex van de Holland- Nautic is. Ongeveer een jaar geleden wezen wij er reeds op, dat een combinatie van een zestal Haarlemse bedrijven belang stelling voor de vroegere fabriek en scheepswerf had. Deze combinatie meent, dat een goede oplossing voor alle partijen kan worden verkregen door een aankoop van het complex tezamen met de gemeen te, zodat ook een deel van het uitbreidings plan gerealiseerd kan worden. Intussen is er nog kort geleden contact geweest tussen de directie van de Conti nentale Handelsbank in Amsterdam, die eigenaresse van het complex is, de waar nemend directeur van Openbare Werken van Haarlem. Deze bespreking heeft geen resultaat opgeleverd. De moeilijkheid schuilt, zoals in zoveel van dat soort on derhandelingen, in de prijsbepaling. Wel is zoveel duidelijk geworden, dat de direc tie van de Continentale Handelsbank tot soepelheid weinig geneigd was, omdat zij Marinus Adam dirigeerde dinsdagavond op het zesde D-concert van het Noordhol lands Phiiharmonisch Orkest te Haarlem een programma, waarin de mistige sfeer van Scandinavië, Finland en Noord-Duits- land overheerste. Maar zo gesloten kan in Noord-Europa de lucht niet zijn of er priemt ook wel eens een straaltje zon door, die de componisten vand ie landen verlokt tot meer heldere kleuren en een warmere gemoedsstemming. Het minst is dit echter het geval met de Fin Jean Sibelius, wiens Vioolconcert in d uitgevoerd werd met in de hoofdpartij de gereputeerde Franse violiste Jeanine Andrade. Dit werk van de pas geleden negentig jaar geworden componist dateert van 1905, doch heeft zich in die halve eeuw geen vaste plaats op onze podiums weten te ver werven. Viooltechnisch heeft het veel van Max Bruch doch zonder navolging van diens romantisch-klassieke vorm. Daar voor is Sibelius een te markante persoon lijkheid, te veel de rapsode van het land der duizend meren, kind van zijn volk dat uit de oeroude legenden van de Kalevala zijn inspiratie put en zich met de helden van dit nationale epos vereenzelvigt. Zo kreeg zijn Vioolconcert, ondanks pogingen tot klassieke vormgeving, het karakter van een symphonisch gedicht, dat weliswaar een taal spreekt, die wij niet verstaan, doch waarvan wij de menselijke hartstocht uit zijn pathetische verhaaltoon kunnen begrijpen. De solo-viool is van deze, hoofd zakelijk zwaarmoedige, confidenties de draagster en zij dient het te wezen met een virtuoze gulheid die de beste eigenschap pen van het instrument en zijn techniek uitbuit. Jeanine Andrade heeft met haar vertolking van het zware werk een mees terschap getoond, die de meest zonloze muziek nog warm en boeiend zou maken door haar eerlijke pathetiek, haar feilloze greep en haar sonore toon. Geen wonder dat het publiek haar een geestdriftige ovatie bracht. De soliste betrok terecht de dirigent en het orkest in de hulde. Ondanks de gave „Hebriden"-ouverture van Mendelssohn heeft „Efterklange af Ossian" (Herinneringen aan Ossian) van Gade, die haar op menig punt schatplich tig is, zich lang op het répertoire gehand haafd. Maar het ziet er nu toch naar uit dat haar dagen geteld zijn en zij zich te vreden zal moeten stellen met een eer volle plaats op de programma's van goede amateur-orkesten alsmede in bewerking voor harmoniekorpsen. Zover is het echter met de „Hebriden" nog lang niet. Met dat al heeft de vertolking van „Ossian" ons nog eens gebracht te doen meeleven met de ge fingeerde poëtische verhalen van de Schot se bard, waar de vroegromantici op afge vlogen zijn als vliegen op de suikerpot. Als de Hollanders van honderd jaar geleden niet zo nuchter geweest waren, hadden zij er evengoed kunnen inlopen met het be ruchte Oera-Linda-Bock nu waren het enkel een paar oer-Germanen die zich lie ten beetnemen. Wat de „Ossian"-muziek van Gade betreft, kunnen wij de componist nog dankbaar zijn om het straaltje zon dat hij met zijn hobo-melodie door de ne velsfeer laat breken. Dirigent Adam ver dient hulde voor de wijze waarop hij de romantische geest van het werk wist op te roepen. Ten slotte loodste hij het orkest veilig door de klippen van de Eerste Symfonie van Brahms, die haar noordse en norse stugheid nu en dan vergeet om in een An dante een paradijselijke droom te dro men of, zoals in de finale, de natuurklan ken van de alpenhoorn van het Berner Oberland te hulp te roepen als thematisch materiaal, ver van de geest van het neve lige noorden. JOS. DE KLERK weer een tendenz tot prijsstijging meende te kunnen waarnemen. De aankoop door derden van het com plex van de Holland-Nautic zou op dit ogenblik niets anders dan een grove spe culatie zijn, omdat de gemeente voor zelfs de geringste verbouwing vergunning dient te geven en daarmee dus het gebruik van het perceel in de hand heeft. CONTACTAVOND Vanavond wordt in „Ons gebouw" te Zand voort door de algemene bond „Mercurius" een contactavond gehouden. Hieraan wordt medewerking verleend door de voordrachts kunstenaar Cor Zwart uit Haarlem. Men hoopt deze avond een zelfstandige afdeling Zandvoort van „Mercurius" te kunnen op richten. ALGEMENE NED. BEDRIJFSBOND De afdeling Zandvoort van de algemene Nederlandse bedx-ijfsbond zal ter gelegenheid van de viering van haar eerste lustrum op zaterdag 25 februari in „Zomerlust" een cabaretavond geven, die verzorgd zal worden door het Amsterdams kleinkunst-ensemble. Koningin naar concert. Koningin Juliana is voornemens het concert, dat het Nederlands Studenten Orkest geeft ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van de Nederlandse Studentenraad op 20 januari in Tivoli in Utrecht, bij te wonen. Naar wy vernemen heeft de minister van Landbouw aan de coöperatie van Heem- steedse handelaren voor een aantal dun bevolkte wyken van de gemeenten Heemstede, Bloemendaal en Haarlemmermeer dispensatie verleend van de bepaling, dat in de wyken waar de melkbezorging is gesaneerd toch een keuze uit drie slijters mogelijk moet blyven. De burgemeester van Bloemendaal heeft meegedeeld, dat hij over deze dispensatie, welke ook voor Aerdenhout geldt, waar slechts één slijter behoeft te bezorgen, overleg wil plegen met de minister en het bedrijfschap voor zuivel. Hangende dit overleg heeft de Heemsteedse coöperatie erin toegestemd deze dispensatie voor Aerdenhout nog niet af te kondigen. ratie er nimmer bezwaar tegen heeft ge maakt, dat deze wijk ook bediend wordt door een slijter uit Haarlem en een uit Bentveld. Hoe weinig lucratief een melk- wijk in Aerdenhout is, blijkt wel uit het feit, dat nog kort geleden de melkinrich ting „Weeresteijn" uit Hillegom de bezor ging daar heeft gestaakt. Intussen worden de bezwaren tegen de dispensatie ook krachtig gesteund door de buurtvereniging Aerdenhout-Bentveld. De ze meent zelfs, dat de sanering in Aerden hout tot een monopolievorming heeft ge leid, waarvan de nadelige gevolgen ook tot in de kwaliteit van het produkt merk baar zijn. De directeur van de Keurings dienst kon ons deze mening echter niet bevestigen. De Heemsteedse wijken waarvoor dis pensatie werd verkregen, zijn De Glip en de omgeving van de Herenweg ter hoogte van de Manpadslaan, waar slechts één slijter behoeft te komen, en de Rivieren buurt, waarvoor twee handelaren aange wezen blijven. Ook het gedeelte van de Haarlemmer meer, dat onder de Heemsteedse sanering valt, is in de dispensatie begrepen. De Cruquiusbuurt mag door twee, de omgeving van IJweg, Spieringweg en Bennebroeker- weg door één slijter bediend worden. Ook werd door de slijterscombinatie van de bollenstreek dispensatie verkregen voor de bezorging in Vogelenzang, waar met één bezorger volstaan kan worden. Wat Aerdenhout betreft is de dispensatie ook in die zin verleend, dat met één slijter kan worden volstaan. Hiertegen heeft de burgemeester bezwaar gemaakt. Dr. D. H. Peereboom Voller staat namelijk op het standpunt, dat vastgehouden dient te wor den aan een keuze-mogelijkheid van drie slijters. De coöperatie van slijters heeft daartegen aangevoerd, dat Aerdenhout verdeeld is in drie wijken welke gemiddeld een omzet van slechts duizend liter per week opleveren. Bovendien bestaat in feite een keuze uit drie slijters, omdat de coöpe- Op donderdag 19 januari aanstaande zal des avonds om 8 uur in de Zuiderkapei aón de Zuiderstraat 15 te Haarlem een zendings- dienst worden gehouden ter gelegenheid van het vertrek naar Japan van een jonge zen deling, de heer K. Glas uit St. Pancras. Hij is daartoe opgeleid aan de Bijbelschool van de Wereldwijde Evangelisatie Kruistocht te Londen en stond vorig jaar gereed om naar India te vertrekken, toen hem het visum voor dat land geweigerd werd. Thans wordt hij door dit zendingsgenootschap uitgezonden naar Korea. Vooraf moet hij echter nog enige tijd ter voorbereiding naar Japan, waarheen hij 26 januari met het s.s. „Amers- kerk" van Amsterdam hoopt te vertrekken. Kees Glas sprak meermalen op jeugd- en evangelisatiesamenkomsten te Haarlem. Tegen een chauffeur uit Haarlem, die op 12 september van het vorige jaar onder Julianadorp op de Heldex-seweg met zijn vrachtauto onverwacht naar links was uit geweken, waardoor een hem achterop rij dende motorrijder tegen zijn auto was ge botst met het gevolg dat diens duo-i-ijder hierbij dodelijk werd gewond, heeft de officier van justitie bij de Alkmaarse recht bank dinsdag vier weken gevangenisstraf geëist. Herstelplaats antiek textiel De Stichting werkplaats tot herstel van antiek textiel, gevestigd aan het Leidse- plein te Haarlem, heeft sollicitanten opge roepen voor de functie van directeur, die naast de functionaris, die de artistieke lei ding heeft, belast zal worden met de zake lijke leiding van de werkplaats voor de restauratie van oude wandtapijten. De reden is, dat er moeilijkheden zyn ontstaan tussen het bestuur der stichting, welke stichting op 22 november j.l. officieel in werking is getreden nadat de werkplaats enige jaren onder leiding had gestaan van enkele gemeentebesturen, en de leiding der werkplaats. Mejuffrouw dr. G. T. Ysselsteyn, die een groot aantal jaren de artistieke leiding had gehad, heeft met ingang van 1 januari haar werkzaamheden neergelegd, nadat haar ontslag was verleend. Het bestuur be schouwde de opdracht, die haar vroeger door de gemeenten Nijmegen en Maastricht was verleend, als geëindigd. In haar plaats is belast met de artistieke leiding mevrouw E. Kalf, die zich binnenkort te Haarlem hoopt te vestigen. De heer G. Zijlstra, die zakelijk direc teur is, kan zich met deze gang van zaken niet verenigen; hij deelde ons mee, dat hij daarom ook zijn ontslag heeft ingediend. Daardoor is een vacature ontstaan, waar voor sollicitanten zijn opgeroepen. Op een openbare vergadering van de Communistische Partij Nederland in Am sterdam heeft de heer Paul de Groot, alge meen secretaris van de CPN, een rede uit gesproken. Hij spoorde de vergadering aan, ten aanzien van de loonsverhoging niet te wachten op de regering, maar krachtig ac tie in de bedrijven te voeren. SURABAJA (per luchtpost) Van wel ingelichte zijde verneemt PIA, dat het voormalige Simpang hotel te Surabaja, dat thans staatseigendom is, verkocht zal wor den voor drie miljoen rupiah. Bij de ver koop zal voorrang gegeven worden aan overheidsinstanties en nationale bedrijven. In „De Leeuwerik" werd dinsdag een „Ambon-avond" gehouden van de Stich ting „Door de eeuwen trouw", waarin ach tereenvolgens het woord werd gevoerd door het TVveëde Kamerlid mr. K. véri Rijckevorsel de stichtingsvoorzitter, de heer H. Coenradi en mevrouw N. Lokollo, de echtgenote van de gevolmachtigd mi nister van de „Republiek der Zuid-Moluk- ken". De eerste spreker vestigde, na een inleidend woord van de voorzitter van de Haarlemse afdeling, mr. W. Boers, de aan dacht op de rechtsschending, die de repu bliek Indonesië reeds spoedig na de sou- vei-einiteitsoverdi-acht tegenover de an dere deelstaten heeft gepleegd door zich het centrale gezag in Indonesië toe te eige nen en van de federatieve staat een een heidsstaat te maken. Het bij het R.T.C.- accoord en de Renville-overeenkomst vast gelegde zelfbeschikkingsrecht der deel staten werd daarbij, naar hij zeide, met voeten gtereden. De ZuidlMolukken was de enige deelstaat, waarin naar aanleiding daarvan terstond het verzet oplaaide. Het Nederlandse volk dient zich daarvan, naar mr. Van Rijckevorsel zeide, bewust te wor den en de zaak van Ambon, dat Nederland 350 jaar lang trouw was, krachtig te steu nen. Het leeft volgens hem zélf ook bij de gratie van het volkerenrecht, omdat het slechts zo'n klein land is en dient alleen daarom reeds uit eigen drang tot behoud tegen deze schending van het volkeren recht op te komen. Getrouw aan de traditie is Velsens raad gisteren geopend met de nieuwjaarsrede van burgemeester mr. M. M. Kwint, die echter dit jaar afweek van de gewoonte de raad een uitvoerige opsomming te geven van alles, wat er op gemeentelijk niveau in het gepasseerde jaar is gebeurd: naar mate de bestuurstaak groeit, wast zulk een overzicht in omvang en derhalve werd in druk een jaaroverzicht gegeven, bijwijze van documentatie naast des burgemeesters nieuwjaarsrede. Het afgelopen jaar heeft ons opnieuw een stap dichter gebracht tot het doel, dat ons allen voor ogen staat, n.l. de voltooiing van de opbouw van de gemeente zowel in materieel als in maatschappelijk opzicht. Het stemt tot bijzondere verheugenis, dat in het vervlogen jaar vele bouwstenen kon den worden aangebracht om de gevels van dit, ons voor de geest staande bouwwerk verder op te trekken. Nochthans wordt de voldoening over al hetgeen werd bereikt in belangrijke mate overschaduwd doordat wij lijdelijk moesten toezien, hoe op een belangrijk terrein eigenlijk het belang rijkste van alle onze krachten het tegen de omstandigheden moesten afleggen. Ik doel hier op de woningnood, welk probleem verder van zijn oplossing verwijderd schijnt dan tevoren. Het is bedroevend, ja bescha mend, om te moeten constateren, dat, ter wijl de stijgende welvaart tot verhoging van het levenspeil voert, de woningnood in tal van gezinnen tot verarming in geestelijk zowel als zedelijk opzicht moet leiden. De agenda van Velsens raad was gister avond eigenlijk maar bijzaak: er is over de 18 punten lange agenda weinig gediscus sieerd. Aan de lopende band zijn panden en gronden door de hele gemeente ver kocht. Alleen de heer W i 1 j o u w (Ar beid) drong aan op de afsluiting van stra ten in IJmuiden, waar hij een bezwaar voor het verkeer in veronderstelde en de heer W a 11 h u i s (CH) zag moeilijkheden na het afsluiten van de Neptunusstraat voor de Visseringstraatbeide vragen gin gen in dezelfde richting. De Breesaapstraat blijft open, antwoord de wethouder Verbeek: er komt een doodlopende Visseringstraat en een dood lopende Neptunusstraat, maar dit is alle maal tijdelijk de Duinstraat wordt daar entegen bestraat en het verkeer zal door de Breesaapstraat even makkelijk kunnen geschieden als vroeger door de Neptunus straat. Tot zijn genoegen had de heer Lips (A.-R.) gezien, dat de burge meester de Weertstraat in een plantsoen- naam terugkomt; hij pleitte overigens voor een vernoeming van de heer Schroder in Velsen-Noord en de heer N u y e n s (Kath.) herinnerde er aan, dat het college indertijd had toegezegd dokter De Groot sr. uit Santpooi't te vernoemen. Daarbij lag het bij de wethouder kenne lijk voor, dat men overleden burgers eer der vernoemt dan nog levende oud-Velse- naren. Daar kwam de heer v. L e u s e n (Arbeid) op terug: hij had gemeend, dat 't college altoos volkomen bereid was. dr. De Groot te vernoemen. Maar de persoon van dr. De Groot verdiende naar zijn smaak een uitzondering op de „regel" van het vernoemen: hier ligt haast een zeker „recht" de bekende en geliefde Santpoor ter terug te zien in een straatnaam. Getrof fen door al die bewogenheid wilde wet houder Verbeek toezeggen, dat deze kwestie een volgende keer alle oor in het college zal krijgen. Bij de verhoging van de bijdrage aan de Stichting voor geestelijke volksgezond heid in Noordholland had mevr. K 1 i m p (Arbeid) de bemoeiingen van dit bureau in de gemeente gemist; wethouder D e Boer (Arbeid) wilde toezeggen," dat zulke feiten in het verslag der GGD tot uiting komen. De raad kreeg tenslotte enige benoemin gen te verrichten; deels bij hamerslag, deels bij stemming; alle benoemingen wer den volgens de vqordracht gehonoreerd. De heer Coenradi ging uit van een ar tikel in de Mozaïsche wetgeving in het Oude Testament „Gij zult het recht niet buigen" en vergeleek de R.M.S. met het door de eeuwen vervolgde Joodse volk, dat nu weer een eigen staat heeft, hopende dat dit de R.M.S. even zeer zou gelukken. Hij verklaarde, dat de Nederlandse regering niets reëels en oprechts heeft gedaan om de .zaak van Ambon te bepleiten. „Hier praten we,'beste mensen", zo riep hij uit, „maar-daar op Ceram vallen de koppen. Ër is oorlog. Er vecht een volk voor zijn vrijheid. In Nederland loopt men daar niet warm voor. Als we een collecte houden voor de Ambonese kindertjes in de kampen dan komt er 28.000 gulden binnen maar wanneer we collecteren voor de steun in de strijd dan komt er f 280 binnen. Wat is er aan de hand met dat volk van ons?" Na de pauze kwam de echtgenote van minister Lokollo aan het woord, die een beschrijving gaf van de invasie van de T.N.I. op Ambon, de daarop volgende strijd en de vlucht van de R.M.S.-leiders naar Ceram, waar zij werden gevangen genomen. Zij deelde mede, dat er in de strijd om Ambon 32 man van de Zuid-Molukse troe pen waren gesneuveld en meer dan 5000 van de T.N.I. Op Ceram wordt, naar zij zeide, de strijd voortgezet met hulp van 10.000 Alfoeren. 'Zij verklaarde, na haar gevangenneming goed behandeld te zijn en noemde als oorzaak daarvan dat haar be wakers Atjehers waren. Door vele leugens was het haar en andere R.M.S.- leiders gelukt te ontsnappen. Zij noemde voorts vele wreedheden tegenover de Zuid-Molukse bevolking op. die naar zij zeide, door de T.N.I. waren begaan. Mevrouw Lokollo meende te weten, dat de Ambonezen, die aan de voorlichting van de Nederlandse regering het oor lenen en naar hun vaderland terugkeren, daar onmiddellijk gevangen worden gezet. Zij zeide voorts, dat de dagbladen veel grotere aantalle nrepatriërende Ambonezen noem den dan er in werkelijkheid gingen. De toespraken werden afgewisseld met het optreden van de „Indische dansgroep Ramayana" en van een Ambonees guitaar- ensemble. De avond had een rustig verloop. Alleen de heer Coenradi werd steeds onderbroken door stormachtig applaus. Vooral één op merking van hem baarde veel opzien, toen hij de verwachting weergaf, die een jonge man tegenover hem had uitgesproken, na melijk „dat er in Nederland wel iets zou gaan gebeuren als ze nu ook Nieuw Guinea zouden weggeven". „Met andere woorden: als er een spoorlijn wordt opgeblazen, dan weet je wie het gedaan heeft", aldus d,e heer Coenradi; „Is het geen schande, dat zulke jongens door déze regeringspolitiek op zulk een dwaalspoor worden geleid?" Ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de Christelijke Oratoriumvereniging, dat op 11 Mei 1911 werd opgericht, heeft het bestuur besloten in December 1956 een uit voering te geven van de Honderdste Psalm van Max Reger en de Kerstcantate van Arthur Honegger. Met de uitvoering van deze werken zet de C.O.V. een traditie voort om op haar programma steeds werken te nemen die nog niet eerder in Haarlem werden uitgevoerd. De Kerstcantate betekent tevens een sluit stuk van de uitvoering van de werken van deze beroemde onlangs overleden compo nist. Na „Jeanne d'Arc au Bücher" in 1951 volgde „Dodendans" en „Nicolas de Flue" in 1955. In 1926 reeds werd uitgevoerd het werk „Le Roi David" en in 1928 „Judith". ADVERTENTIE Kruisstraat 33 Haarlem Tel. 15SU/ Naar wij vernemen heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting zijn goedkeuring gehecht aan het in november van het vorige jaar door de Haarlemse ge meenteraad genomen besluit, waarbij een krediet van twee miljoen gulden werd ge geven voor de bouw van de Prinsenbrug over het Noorder Buitenspaarne even ten noorden van de spoorbrug. Intussen doet zich nu het rrferkwaardige feit voor, dat het rijk zijn toestemming tot de bouw heeft gegeven, terwijl Gedepu teerde Staten 't betrokken raadsbesluit nog niet hebben goedgekeurd. Gedeputeerden plegen hun goedkeuring over dergelijke voorstellen pas te geven wanneer zij een gunstig advies hebben ontvangen van dé Provinciale Waterstaat. Het is een algemeen bekend feit, dat ook deze dienst o vér kropt met werk is en blijkbaar is het bezwaarlijk voorrang te verlenen aan projecten waarvan men kan aannemen dat zij op de urgentielijst hoog genoteerd staan. Men kon ons tenminste niet meedelen of er kans bestaat op een spoedige goedkeuring van dit niet alleen voor Haarlem gewichtige raadsbesluit. De Prinsenbrug immers dient zeker gereed te zijn op het ogenblik, dat de Velser tunnel in gebruik wordt genomen, omdat de brug een belangrijke schakel vormt in de toe komstige oostelijke stadsrandweg. Aavdijk, 16 v. Galveston n. Corpus Christi. Aegis. 17 a d. Hoek v. Boll. verw. n. R'dam Alblasserdijk, 17 v. Hamburg n. Rotterdam. Alioth, 17 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Abbekerk, 17 Marseille. Alioth, 17 Las Palmas. Amstelbrug, 17 Port Swettenham Averdijk, pass. 16 Flores n. Now Orleans. Alkaid, 17 te Hamburg. Andiik, 16 v. Havana n. Le Havre. Antionia, 17 v. Tj. Priok n. Singapoi-e. Artemis, 17 v. Trinidad n. Guanta. Almkerk, 17 v. Suez n. Aden. Arendskerk, 16 te Hambui'g. Aagtekerk, 16 Marseille. Almkerk, 17 v. Suez n. Aden. Aagtekerk, 17 v. Marseille n. Duinkerken. Aalsdijk. 18 New York. Abbekerk, 17 v. Marseille n. Tanger. Algenib, 18 Las Palmas. Alhena, 18 Santos. Alnati, 17 v. Montevideo n. Buenos Aires. Britsum. 17 te Cristobal n. Vancouver. Baarn, 17 te Amsterdam. Blitar, pass. 17 Dover n. Port Said. Boschfontein, pass. 17 Ouessant n. Antwerpen. Blitar, 17 Zeebrugge n. Port Said. Bontekoe. 17 Dongala. Bloemfontein, 17 v. Southampton n. Antw. Boskoop, 18 San Antonio. Caltex The Hague, 17 v. Sldon n. Rotterdam. Crania, 17 vroeg Liverpool. Cleodoi-a, 17 v. Plad.iu n. Surabaia. Camerounkust, 16 te Bordeaux. Caltex Pernis, 17 Sidon verwacht. Caltex Utrecht, pass. 17 Pantellaria n. Sidon. Caltex Pernis, 17 v. Sidon n. Rotterdam. Dordrecht, pass. 16 Flores n. Houston. Delfland, pass. 17 Finisterre n. Las Palmas.- Drente, pass. 17 Ceylon n. Aden. Dorestad, 17North.weyjpbu^h bij BostoiV,;, Dongedijk, 17 v. Londen -rT."Curacao. Delfshaven, pass. 17 Bahia n. St. Vincent. Etrema, 18 Stanlow verwacht. Felipes, 19 te Pladju verwacht. Fairsea, 14 v. Sydney n. Southampton. Gaasterland, pass. 16 Palma Kanarische eil n. Recife. Groote Kerk, 17 v. Beira n. Zanzibar. Graveland, 16 te Amsterdam. Hathor. 20 Collo (Tunis) verw. Hydra, 17 Georgetown. Hoogkerk, 16-17 Singapore. Hecuba. 17 Ciudad Trujillo. Hermes, 17 Ciduad Trujillo. Hera, 18 Morrisville. Ivoorkust, pass. 17 Casqucts n. Rotterdam. Jason, 18 Curasao. Japai-a (KRL), 18 Kuwait verwacht. Katelysia. pass. 17 Ceylon n Rotterdam. Kota Agoeng, pass. 17 Kp. Guardafui n Belawan Kryptos, pass. 17 K p.Leeuwin n. Singapore. Kellia, 17 v. Rotterdam n. Oslo. Karimun, 17 v. Bremen n. Antwerpen. Kalinga, 17 Curacao verwacht. Krebsia, 17 Cabimas. Kabylia, 18 Port Said. Keizerswaard, 18 Maracaibo. Korenia, 18 Heysham. Korovina, 17 Rotterdam. Kylix, 18 Curacao. Luna. pass. 16 Ouessant n. Rotterdam. Laurenskerk. 17 v Bremen n. New York. Langkoeas, 17 New York. I.arenbei-g, 17 v. La Guaira n. Jacksonville. Liberty Bell, 17 v. Philadelphia n. Mena el Ahmadi. Lofenerkerk, pass. 17 Finisterre n. Antwerpen. Lombok, 17 San Francisco. Loppersum, 17 Port Talbot. Meliskerk, 17 Singapore. Maetsuycker, 17 v. Fremantle n. Singapore. Modjokerto, 17 v. Singapore n Port Swettenham Maas, 19 Oran verwacht. Markelo, 17 Goole. Mapia, 18 Suez. Molenkerk, 18 Antwerpen. Nieuw Amsterdam 17 New York. Nias, 12 v Vancouver n. Los Angeles. Nestor, 18 Maracaibo. Oranjestad, 17 v. Cristobal n. Aruba. Orion, 16 Piraeus. Prins Fred Willem, pass 16 Finisterre n. Palma Prins Willem v Oranje, 17 St. John. Prins Willem Hl, 17 v Hamburg n Halifax. Prins Willem IV, pass. 17 Kp. Finisterre naar Rotterdam. Pygmalion, pass. 17 Ouessant n. Hamburg. Peperkust, 17 200 m. zw. Lissabon. Pygmalion, pass. 17 Ouessant n. Hamburg. Pieter S. verm. 18 v. Swansea n. Amsterdam. HAARLEM EN OMGEVING Tentoonstelling voor de schooljeugd. De Haarlemse wethouder va'n onderwijs en kunstzaken, de heer D. J.- A. Geluk zal op zatei'dagmiddag 21 januari in het museum „Het Huis van Looy" een tentoonstelling van ï-eprodukties van schilders uit de tijd van de impressionisten openen, die daar tot zondag 19 februai-i gehouden wordt onder auspiciën van de „Commissie ter bevorde ring van de culturele en esthetische vonning van de rijpei-e schooljeugd". Politie-voetbal. Het Heemsteedse politie- elftal speelde dinsdagmiddag een thuiswed strijd tegen Politie Zandvoort. De Heem- stedenai-en wonnen deze competitiewedstrijd met tweenul. „Mens, dier en plant". Maandagavond 23 januari zal voor de afdeling Bloemendaal en omstreken van de Koninklijke Nedexdand- sche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde de heer G. Houtman uit Hoorn in Hotel Rusthoek te Bloemendaal een voor dracht met lichtbeelden geven over: „Mens, dier en plant". Ei. Een kip van mevrouw Longaroux in Zandvoort heeft een ei gelegd, dat een gewicht had van 107 gram. Een normaal ei weegt vijftig tot zestig gx-am. Geen bezwaren. Aangezien geen bezwa ren zijn binnengekomen tegen het partieel uitbreidingsplan in ondex'delen „omgeving Noordlaan" in Bloemendaal, waar een aan tal woningen gebouwd wordt, stellen B. en W. van die gemeente aan de gemeenteraad voor het plan definitief vast te stellen. Beëdigd als makelaar. De Haaxiemse rechtbank heeft dinsdag beëdigd als make laar in onx-oerende goederen de heer L. Hommels te Bentveld. 3-3% Nederl "7 3 Nedl 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew Philips Gloeil Nieuwe Philips pref.Philips Gloei) Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 997/ui 100% 325% 307 275% 283 458 309 335 327% 199 357% 275 657% 629 129% 219 205% 267 141 142% 268 248 272% 260 70% 155% 52 130% 34% Openings koersen 99% 100% 323 308 277 282 460 310 340% 332 199 362 274 663 635 133 220 206% 267 142% 145 268 250 277 260 70% 157% 55 134 65% 34% Prins Fred. Hendrik, 17 v. Rotterdam n. Castellon Roepat, 17 v. Port Swettenham n. Belawan. Rjjnkerk, 19 Nacala verwacht. Sibajak, 18 Sydney verwacht. Stx-aat Bali, 17 Santos. Salatiga, 18 te Tj. Priok. Salland, 17 te Amsterdam. Soestdijk, 17 v. Tj. Prtoiï n. Cheribon. Salland, 17 te Amsterdam. Saidja, 18 Pulubukom verwacht. Stanvac Talang Akar, 16 200 m. n. ten w. Kp. Cambodja. Sommelsdijk, 16 Baltimore. Salland, 17 Amsterdam. Stad Leiden, 18 v. Narvik n. Bremen. Talisse, pass. 16 v. Malta n Port Said. Tarakan, 17 te Genua. Taria. 17 435 m. w. Bombay. Tankhaven III, 17 v. Sungeigerong n. Singapore. Tjiwangi,. 21 Hongkong verwacht. Tomocyclus, 17 Curagao. Tarakan, 16 v. Marseille n. Genua. Tiba, pass. 17 Kp. Frio n. Bristolkanaal. Tjipanas, 17 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Tero, 17 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Tjisadane, 17 v. Hongkong n. Moji. Tjitjalengka, 18 Durban. Tomori, 18 Rotterdam. Van Linschoten, pass. 17 Las Palmas n. A'dam. Wonosobo, 17 v. Aden h. Massawah. Van Spilbergen, 18 Amsterdam. Westland, 17 Bahia. Westerdam, 17 Rotterdam. Weltevreden, 17 v. Abadan n. Cochtn. Wonoi-ato, 17 v. Beyrouth n. Port Said. Waal, 17 v. Piraeus n. Alexandrië. Wonosari, 17 320 m. nw. Kp Negrais. W. Alton .Jones, 1.7 v. Port Said n. Lands End. Wohögirï, pass. 17 Gibraltar n. Halifax. IJse), 18 'te Tunis. Annie G. 17 v. Amsterdam n. Londen. Audacia, 17 v. Antwerpen n. Terneuzen. Annie G, 17 v. Amsterdam n. Londen. Agiena, pass. 17 Vlissingen n. Londen. Albert Willem, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Anne S, 17 v. Vlissingen n. Huil. Att S, 17 v. Avonmouth n. Swansea. Albergen, 17 v. Cardiff te Barry. Batavier III, 17 v. Hansweert te Vlissingen. Bierum. 17 v. Amsterdam n. Huil. Bei-gsingel, 17 v. Workington n. Moh i Rana. Bab T, 13 v. Goole n. Gijon Mussel. Betty Anne S, 18 v. Honfleur te Birkenhead verwacht. Bill S, 17 v. Swansea te Amsterdam. Bestevaer, pass. 17 Vlissingen n. Boston. Cornelia B III, 17 v. Duinkerken n. Casablanca Casana. 17 v. Gothenburg te Rotterdam. Castor, 16 v. Amsterdam n. Paramaribo. Da Capo, 17 v. Rotterdam te Lissabon verw. Deni, 17 v. Zeebrugge te Portsmouth. Daniel, 17 te Dover. Driebergen, 17 v. Barry n. Caen. Eibergen. 17 v. Sables d'Olonne n. Birkenhead. Eisenburgh, 17 v. Casablanca te Duinkerken. F.lla, 17 v Antwerpen n. Gothenbui-g. Ellewoutsdijk, 17 v. Middelfart te Vlaardingen. Flevo. pass. 14 Gibraltar n. Amsterdam. Frans van Seumeren, 17 v. Esbjei-g te Fawley. Fi-ejo, 16 v. Liverpool n. Carregyllam. Haaksbergen, 17 v. Gent n. Newport. Henrica, 18 v. Antwerpen te Gai'ston vei'w. Henrica B, 17 v Ardrossan te Gent. Harold, 17 te Amsterdam verwacht. Heemi-aadsingel. 17 v Dordt n. Antwerpen. Irene, pass. 17 Vlissingen n. Berwick. John M, 17 v. Stockholm n. Sundvall. Jonan, 17 v. Hamburg n. Belfast. Joost, 15 te Aviles. Jan, 17 v. Londen n. Antwerpen. Jan, 17 v. Londen n. Antwerpen. Keyser, 17 v. Newport te Vlissingen. Kaap Falga, 14 te Rotterdam. Lijnbaan, 17 v. Rotterdam te Londen verw. Larix, 15 v. Shoreham n. Bilbao. L.euvehaven, 17 v. Rotterdam te Malmö. Lindesingel, 17 v. Preston n. Drogheda. Maartje, 17 v. Zeebrugge n. Londen. Marcella, 17 v. Drogheda n. Liverpool. Matthew, 17 v. Antwerpen n. Rotterdam. Munhrid N. verm. 17 v. Nantes n. Tonna.vcharente Midas. 17 te Amsterdam. Markelo, 17 te Goole. Martje, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Marianne, pass. 15 Kiel n. Malmö. Matthew, pass. 17 Vlissingen n. Rotterdam, Maymere, pass. 17 Vlissingen n. Londen. Madjoe, 16 v. Duinkerken n. Hamburg. Nieuwland, 16 v. Rotterdam te Grangemouth. Nyenburgh, 16 v. Karlshamn n. Stockholm. Noorderlicht, 17 v. Sluiskil te Newross. Nautic, 17 dwars Wight. Nigeria, verm. 17 v. Rotterdam n. Lissabon. Oranje, pass 17 Vlissingen n. Antwerpen. Pavo, 15 v. Gijon Mussel te Bayonne. Procyon, 17 v. Londen n. Amsterdam. Plato, 16 v. Algiers n. Oporto. Port Talbot, 16 te Belfast. Phecda, 17 v Rouen te Casablanca. Reliable, 17 v. Bayonne te Liverpool. Rio, pass. 17 Vlissingen n Goole. Sonsbeek, 18 v. Lissabon te Londen verw. Spes, verm. 17 v. Kopenhagen n. Gent. Stientje Mensinga, 17 v. Londonderry te Londen Sambre, 17 v. Amstredam te Rotterdam. Spurt, 17 v. Rotterdam n. Duinkerken. Spurt, verm. 17 v. Rotterdam n. Duinkerken. Stella Maris, verm 17 v. Goole n. Drammen. Swallow, 17 v. Shoreham n. Le Treport. Ton S. 18 v. Antwerpen te Cardiff verw. Tilly, 15 te Goole. Texelstroom, 17 v. Liverpool te Amsterdam. Wubiena, 17 te Koog aan de Zaan. Westersingel, 17 v. Tonnaycharente te Manchester Westerhorn. verm. 18 v. Rotterdam n. Liverpool Willy. 17 v Vlissingen n. Garston. Walenburgh, 16 v. La Pallice te Bordeaux. Wexford. 16 v. Teignmouth n. Rotterdam. Zwaantiena, 17 v. Bremen te Glasgow. Zeehaan, 17 rede Vigo. Zevenbergen, 17 v. Whitehaven te Genua verw. SLEEPVAART Gele Zee, 16 v. Colombo te Rotterdam met 2 zuigers. Humber, 16 v. Palermo n. Bizerta. Noordholland, pass. 16 ten no. v. Barbados naar Maracaibo. Oceaan, 16 v. Maracaibo te Curagao met ss. Oostzee, 16 pass. Jebeiteir n. Port Soedan met zuiger. Poolzee, pass. 16 Kp. Verde n. Izmir met 2 bak ken pontons. Rode Zee, 16 700 m. w.zw. Madeira met tank- lichter. O Thames, 15 v. Lissabon n. Fayal. Tyne, pass. 16 Kp. Hatteras n. Baltimore met Letizia montanari. Waterweg, 16 v. Zee n. Boulogne. Witte Zee, 16 v. Falmouth n. Priok met bagger molen

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10