Federatie van Nederlandse Journalisten protesteert ZWITSM Belgisch atoomcentrum nadert zijn voltooiïng Cttefarine A PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws Tegen suggesties als zou in Nederland geen volledige persvrijheid heersen Gevaar voor radio-activiteit in de Kempen is vrijwel uitgesloten De radio geeft donderdag J. B. MEENK* krachtige middelen griep in 1 tablet mm* ter"han den Toch ió het zo K. J 2 Enkele gebruikte SCHRIJFMACHINES Antwoord van IPI Eén Wleenk's poeder... en alle pijn IS wegl Amsterdamse journalist in beroep tegen vonnis wegens belediging Ook Tsjechoslowakije voert de industrialisatie op Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Premier van Denemarken zou overbelast worden Amerikaanse auto- en staal industrie gaat uitbreiden Westduitse vakbond houdt grote schoonmaak Westduitse hulp aan India Londen zou op defensie willen bezuinigen Japan wil de uitvoer van katoenstoffen beperken Indianen in Oregon eisen onafhankelijkheid gewéést Menselijke spierkracht "SY OENSDAG 18 JANUARI 1956 AMSTERDAM (A.N.P.) Het bestuur van de Federatie van Nederlandse Journa listen ziet zich genoodzaakt naar aanleiding van daarover in de pers verschenen uittrek sels en commentaren protest aan te teke nen tegen het door het internationaal pers- instituut te Zürich uitgegeven rapport inzake de invloed van regeringen op de pers. In dit rapport wordt, door het vermelden van enkele voorvallen, de indruk gewekt dat op de persvrijheid in Nederland van de zijde van de overheid enigerlei inbreuk wordt gemaakt, hetgeen er toe leidt dat Nederland blijkbaar niet wordt gerekend tot de niet-totalitaire staten, waar volledige persvrijheid bestaat. Het rapport, dat uitgaat van de stelling dat de pers niet boven de wet staat the press is not above the law schijnt deze zienswijze te willen motiveren op grond van o.a. de gijzeling van een journalist, het afwijzen van een bepaalde vertegenwoordi ger van een bepaald blad bij een journalis tieke reis naar Nieuw Guinea, alsook in de beperking, welke de hoofdredacteuren van Nederlandse dagbladen zich vrijwillig heb ben opgelegd ten aanzien van berichten over doen en laten in ^e persoonlijke sfeer van de leden van het Koninklijke Huis, dich in welke vrijwillige beperking de bui tenlandse persvereniging in Nederland een aantasting meende te moeten zien van de persvrijheid en haar als zodanig bij het Internatinoaal Pers-instituut te Zürich wenste te signaleren. Het bestuur van de Federatie van Neder landse Journalisten wenst hiertegenover uitdrukkelijk te stellen, uitgaande van de zelfde praemisse, namelijk dat de pers niet boven de wet verheven is, dat van wezen lijke aantasting van de persvrijheid in Ne derland geen sprake is. Voorvallen, als in het rapport genoemd, komen voort uit in een rechtsstaat bepaald niet verwerpelijke toetsing van het optreden van de journalist aan voor alHe burgers bestaande wetten en algemeen geldende opvattingen omtrent hetgeen in het maatschappelijk verkeer toelaatbaar is. Zo is de zaak van de gijze ling van een journalist bij het vooronder zoek in een strafzaak, teneinde hem er toe te brengen zijn bron te noemen, ten princi pale een vraag van het verschoningsrecht van de journalist, waarvan het bestuur van de Federatie van Nederlandse Journalisten overigens meent dat het de journalist moet toekomen. Moeilijkheden betreffende de toelating van de journalist tot het nieuws, die ongetwijfeld hier te lande bij tijd en wijle naar aanleiding van publicaties of het optreden van journalisten ontstaan, raken evenmin de persvrijheid in wezen, getuige de wijze waarop de pers in het openbaar zulke voorvallen aan de orde stelt en daar tegen te velde trekt. De vrijheid van drukpers is in Nederland ADVERTENTIE In prima staat voorhanden tegen zeer lage prijzen Q.'th.Staritunta Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 in de grondwet gewaarborgd. De pers hier te lande kan, behoudens haar verantwoor delijkheid jegens de wet, hetgeen voor ieder geldt, openlijk stelling nemen tegen welke schijn of dreiging ook van inbreuk op de persvrijheid ten principale. De voorvallen, in het rapport van genoemd instituut opge somd en blijkbaar op te vatten als sympto men van persbreideling of van pressie van de regering op de pers, raken niet het we zen van de persvrijheid, over welk bezit de Nederlandse pers op grond van een veel ruimere dan uitsluitend journalistiek-his- torische traditie zichzelf in staat acht te waken. Het bestuur van de Federatie van Neder landse Journalisten betreurt daarom in ern stige mate de suggesties, welke door dit rapport over de persvrijheid in Nederland en de tendenzen van de Nederlandse over heid dienaangaande in het buitenland kun nen zijn gewekt. Het stelt er prijs op te ver klaren dat dit rapport geheel buiten mede werking en zonder enige informatie van de zijde van de georganiseerde journalistiek in Nederland moet zijn samengesteld. ZÜRICH (United Press). Het protest, dat de Federatie van Nederlandse Journa listen heeft doen horen naar aanleiding van de beschouwingen van het „Internatio nal Press Institute" over de positie van de pers in Nederland berust op een misvatting omtrent de aard van het door het IPI ge geven overzicht, aldus de directeur van het IPI, E. J. B. Rose te Zürich. Ten onrechte, aldus Rose, zou men de op merkingen, die over Nederland gemaakt zijn onder het hoofd „regeringsdruk op de pers" rangschikken onder de rubriek „vrijheid van de pers". Zij zijn gerang schikt en behoren bezien te worden onder de rubriek „druk, gevaarlijk of anders zins, die uitgaat van de autoriteiten in landen met een vrije pers". Dergelijke gevallen van pressie, aldus Rose, zijn vermeld ongeacht of zij al dan niet met succes door de pers werden weer staan. De gevallen, die uit Nederland werden gereleveerd, aldus de heer Rose verder, vonden alle plaats gedurende de laatste vier jaar en werden hetzij door Nederland se redacteuren hetzij door buitenlandse correspondenten aan het.IPI bekend ge maakt. Sommige ervan lokten protesten uit in de Nederlandse pers. Het feit, dat zulke gevallen in het over zicht worden vermeld betekent niet, aldus Rose, dat de pers in het betrokken land niet vrij is. Het betekent slechts, dat op een gegeven ogenblik de autoriteiten in dat land gepoogd hebben, die vrijheid te be knotten. (Van onze correspondent in Brussel) Het Belgisch centrum voor atoomonder zoek, dat te Mol in de Belgische Kempen wordt gebouwd, zal tegen de lente klaar komen. Mol ligt te midden van een verlaten en uitgestrekt heidelandschap. Het 180 hectare grote terrein is omringd door den nenbossen. De heideboeren hebben zich aanvankelijk afgevraagd of het met de vei ligheid wel in orde was, daar een ontplof fing te Mol de gehele streek zwaar zou kunnen beschadigen. Intussen is gebleken dat deze vrees ongegrond is. De reactor wordt omringd door een aan tal laboratoria voor natuurkunde, schei kunde, ertsenonderzoek en bijzondere tech nieken. Bovendien zijn er een geneeskun dig en biologisch laboratorium en alge mene werkplaatsen. Het gebouw van de reactor met een ruimte van zesduizend vierkante meter, zal bestaan uit de reactor, waarvan de fundamenten twaalf meter diep in het zand liggen, de machinezaal en enkele laboratoria ten behoeve van de wer- ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Lichte mu ziek. 11.40 Platen. 11.45 De gebrekkige mens, causerie. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje, cauesrie. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Het werk van het Prinses Margriet-fonds, causerie. 13.20 Mededelingen of platen. 13.25 Metropole Orkest en soliste. 13.55 Beursberichten. 14.00 Platen. 13.15 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox, hoorspel. 14.45 Pianorecital. 15.15 Voor de zieekn. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Hammondorgel. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Instrumentaal trio. 17.45 Regeringsuitzen ding: Nederland en de wereld: De omscho ling in de landbouw van aspirant-emigran ten. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19,00 Voor de kleuters. 19.05 Cabaret. 19.25 Lichte muziek. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmo- nisch orkest. 21.10 Parijs, half vier 's mor gens, causerie. 21.25 Die lustige Witwe, operette (fragment). 22.30 Pianorecital. 22.25 Lichte muziek. 22.40 Actualiteiten. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.2524.00 Jazzmuziek. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vocaal dubbelkwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. (12.30—12.33 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.50 Rally van Monte Carlo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Tenor en piano. 13.50 Platen. 14.00 Salonorkest. 14.25 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Amusementsmuziek. 15.40 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermu ziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 18.10 Metropole orkest. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspec tief. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., V.A.R.A.) 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Spiegel der kunsten. 20.35 Volleybalwed strijd. 21.00 U en uw regering. 21.25 Pauze. 21.30 De nieuwe huurder, een-acter. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Pla ten. 15.0 Kamerorkest. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinde ren. 18.15 Zang en piano. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Orkestconcert. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Verzoekpro gramma. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Gezongen mis. 22.5523.00 Nieuws. BC, uitzending voor Nederland 17.4518.15 Nieuws, feiten van de dag, en: Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 464 en 50 m.). Koorts, hoofdpijn, kiespijn en periodieke pijnen worden snel en Verdreven door poeders. radicaal Meenk's Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Let op onderstaand han delsmerk, Uw waarborg! GENEESMIDDELEN De procureur-generaal bij de Hoge Raad nam heden conclusie in de zaak van de 68- jarige Amsterdamse journalist J. H. J. L., die door het gerechtshof te Amsterdam, met bevestiging van een vonnis van de rechtbank wegens belediging was veroor deeld tot f .250 boete. De journalist had in een dagblad een ar tikel geschreven, getiteld „De schietdien- der" en zich daarin gekant tegen ambtena ren van politie, die gebruik maken van vuurwapenen om te voorkomen dat een arrestant ontvlucht en niet ter beveiliging van eigen of andermans leven. Beide rechtscolleges hebben een aantal termen in dit artikel beledigend geacht voor de Nederlandse politie. De procureur-generaal merkte op, dat van een zich in het openbaar bij geschrift uitlaten sprake is wanneer het stuk over eenkomstig de bedoeling van de schrijver inzender wordt opgenomen en gepubliceerd in het dagblad, waaraan hij het ter opne ming aanbood. De strafrechtelijke aan sprakelijkheid van de uitgever, drukker en in 't bijzonder van de redactie achtte de procureur-generaal hier niet ter zake doende. Wat de inhoud van het stuk betreft, zei de procureur-generaal, dat hij dit, gezien de herhaling en de cumulatie van denigre rende en grievende uitdrukkingen, wel van beledigende aard achtte. Hij concludeerde tot verwerping van het beroep. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 14 februari. LONDEN (Reuter) Het Tsjechoslo- waakse nieuwsbureau Ceteka heeft be kend gemaakt, dat de Tjechoslowaakse regering een tweede vijfjarenplan heeft ontworpen, dat voorziet in grootscheepse industrialisatie. Evenals het nieuwe vijf jarenplan van de Sovjet-Upie legt het plan de nadruk op verhoging van de kolenproductie. De „ondergrondse zee" bij Ostrava, waar zich, naar men aanneemt, grote kolenvelden bevinden, zal worden drooggepompt. Nieuwe schachten zullen worden aangelegd en bestaande mijn schachten zullen worden gemoderniseerd. In tegenstelling met het Russische plan wordt er echter geen gewag gemaakt van plannen voor de ontwikkeling van atoom energie voor industriële doeleinden. ADVERTENTIE HAARLEM KOPENHAGEN (Ritzau) Ole Bjoern Kraft, de voormalige Deense minister van Buitenlandse Zaken en conservatief leider, heeft er tegen gewaarschuwd premier Han sen te overbelasten. Hij zei op een conser vatieve jeugdbijeenkomst, dat de regering klaarblijkelijk bevangen was door een geest van passiviteit, wat tot gevolg had dat het land geen krachtige leiding genoot. Naar zijn mening was een der oorzaken hiervan het feit, dat de premier tevens minister van Buitenlandse Zaken is en bovendien de lei ding voert van een grote politieke partij en in de vakbeweging, hetgeen voor één man teveel zou zijn. ADVERTENTIE Vier werkelijk beirouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I Chefarine „4" bevat 4 wereldberoemde geneesmiddelen, die tezamen nog krach tiger werken. Bovendien zorgt één van de middelen, dat ook de zwakste maag niet van streek raakt. Chefarine „4" is dan ook het middel bij uitstek tegen pijnen en griep TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 ct NEW YORK (Reuter) Twee van de grootste Amerikaanse industriegroepen, de staalindustrie en de auto-industrie, hebben voor het komende jaar uitbreidingspro gramma's aangekondigd ten belope van een miljard dollar. De General Motors Corpo ration heeft voor het volgende jaar plan nen voor de uitvoering van een programma van uitgaven voor kapitaalgoederen aange kondigd tot een bedrag van een miljard dollar, dat het grootste programma in de geschiedenis van het concern is. De presi dent van het American Iron and Steel In stitute, Benjamin Fairless, kondigde een uitbreidingsplan voor de staalindustrie aan, dat over drie jaar verdeeld is en eveneens een miljard dollar per jaar zal kosten. Hij noemde dit een bewijs van vertrouwen in voortgezette economische groei van het land. Het programma heeft ten doel de Amerikaanse capaciteit voor de staalpro- duktie tegen 1959 tot op 143 miljoen ton te vergroten. Communisten in Rijnland uitgestoten DüSSELDORF (Reuter). - De Westduitse federatie van bouwvakarbeiders, die 430.000 leden telt, heeft tien plaatselijke organisaties, waaronder het belangrijke hoofdkwartier van het verbond in Rijn land, ontbonden en vijfentwintig bezoldig de functionarissen, van wie er vijftien lid zijn van de communistische partij, alsmede enkele honderden onbezoldigde functiona rissen, wegens bevordering van commu nistische infiltratie van de federatie, ont slagen. Een onderzoek had uitgewezen, dat de afdeling-Rijnland „het belangrijkste bolwerk van de communistische partij in de bondsrepubliek" was. De federatie beeft bet uitvoerende or gaan en .het hoofdkwartier van de federa tie in het Rijrilahd, dat in' Düsseldorf is gevestigd, opgeheven en de bureaus in Duisburg, Hamborn, Düsseldorf, Essen. München-Gladbach, Moers, Mühlheim, Niederberg en Wuppertal gesloten. Ont bonden zijn ook alle technische en jeugd organisaties in hetzelfde gebied. Het dis trict Rijnland van de federatie omvat on geveer 50.000 bouwvakarbeiders en heeft in het geheel achttien plaatselijke bureaus. BONN (United Press) Een overeen komst ter verlenging van technische hulp door West-Duitsland aan India is in voor bereiding. De Westduitse vice-kamselier Franz Blücher heeft een daartoe strekken de toezegging gedaan en uit officiële bron v er luidt dat tussen de Indiase ambassade te Bonn en de Westduitse regering onder handeld wordt over een formele overeen komst. Men gaf te verstaan, dat het verdrag ge reed ter ondertekening zal zijn wanneer premier Nehroe van India in juni West- Duitsland zal bezoeken. LONDEN (A.F.P.) Het orgaan van de Britse socialistische partij, de Daily He rald, meldt, dat Groot Brittannië het aan tal van zijn vliegtuigen „van de eerste linie" zal beperken en daarmede de de fensie begroting „terwijl de Amerikaanse wordt verruimd." De reden van deze maatregel zou het verlangen zijn om de defensiebegroting, die „thans 540 miljoen pond sterling beloopt", met vijftig miljoen te verminderen. De Valiant-bommenwerper, de Hunter en de Shackleton, een viermotorig ver kenningstoestel, zouden in het bezuini gingsplan opgenomen zijn. De Daily Sketch meent te weten, dat de Britse regering binnenkort in een witboek het bezuinigingsplan uiteen zal zetten. 28. „Zo", murmelde neef Lodewijk, „nu zal de bom moeten barsten". Dat deed de bom ook prompt. Er klonk een daverende ontploffing en allerlei auto-onderdelen vlogen door de lucht. „Ach, hoe lieflijk", fluisterde hij vol boosaardige verrukking, „er zal niet veel van die jeep zijn overge bleven. Wat zal mijn neef op zijn neus kijken, als hij zijn auto zo terug vindt! Ik wil zijn gezicht dan wel eens zien, reuze grappig! Hihihi!" Langzaam keerde hij zich om ten einde het resultaat van zijn wandaad te bekijken. „Niet veel van over", herhaalde hij, toen hij de rokende resten zag. Maar toen hij wat nauwkeuriger keek, verdween de glimlach als bij toverslag van zijn gezicht en hij maakte een luchtsprong van ontzetting. „M-maar, dat is MIJN auto!", gilde hij uit. „Aan gruzelementen! In diggelen! In de poeier! Dat is een ge mene streek! Ik ben bedrogen!" king van de reactor. Een rijdende hijsbrug van tien ton is op dertig meter hoogte in de reactorkamer aangebracht. In deze zaal is een fundament van zwaar beton gelegd voor de reactor. Dit beton, dat vermengd is met bariumsulfaat, bezit een hoge weerstand tegen de gevaarlijke neutronen en gammastralen. Zes grond- platen zijn gegoten en bewerkt in de werk plaatsen van een gi-oot bedrijf te Charleroi. Koeling De koeling van de reactor zal geschieden door lucht, die door de uraniumkanalen stroomt. De mees-te reactoren moeten uit gerust zijn met een afkoelin-gsstelsel, anders ontstaan er door de hoge temperaturen schadelijke gevolgen. De afkoeling dient niet alleen ter bescherming, zij kan ook' gebruikt worden ter opwekking van ener gie als schakel tussen de bron en het ge bruik van de energie. Er zullen uitgebreide voorzorgsmaatre gelen tegen besmetting door radio-actieve koellucht genomen worden. De lucht wordt niet naar buiten geblazen maar afgezogen door ventilatoren in een gebouw op een af stand van honderd meter van de reactor. Een onderdruk in de reactor voorkomt dat er radio-actieve lucht naar de zaal lekt. Achter de ventilatoren vangt een dubbel filterstelsel de in de lucht aanwezige stof, waarin zich het grootste gedeelte van de radio-activiteit bevindt, op. Deze wordt naar een zestig meter hoge schoorsteen ge leid en in verdunde toestand de atmosfeer ingeblazen op een punt, waar geen scha delijke werking meer te verwachten is. De president van het Belgische centrum van Mol is de heer Pierre Rijckmans, ex- gouverneur-generaal van de Belgische Kongo, die zijn medewerking verleende bij het tot stand komen van de Belgisch-Ame rikaans akkoorden over de levering van Kongolees uranium aan de Amerikaanse atoomcentra. TOKIO/NEW YORK (Reuter) De Ja panse katoenindustrie en het Japanst mini sterie van Handel hebben besloten vrijwil lig toezicht te houden op de verscheping van katoenen goederen naar West-Europa en Canada. De Japanse vereniging van expor teurs van katoenen garens en stoffen deel de mede, dat de verscheping naar West- Europa beperkt zullen worden volgens een stelsel van procentuele hoeveelheden, van dezelfde aard als geldt voor de export van gesponnen rayonstoffen naar Europa. De voorstellen zullen besproken worden in een bijeenkomst van een speciale commissie van de Japanse raad voor textielexport. De vereniging van Amerikaanse katoen- textielhandelaren te New York heeft er bij de regering op aangedrongen de invoer van Japanse textiel -te beperken ter -bescher ming van de katoentélers en van het prijs steunprogramma voor katoen. De uere«ii~ ging verzocht de minister van Landbouw, Benson, snel te handelen en drong er bij hem op aan, dat hij gebruik zou maken van de mogelijkheid van kwantitatieve beper king van de textielinvoer. Katoenproducen ten en het katoenprogramma zijn volgens de vereniging sterk afhankelijk van de Amerikaanse textielindustrie, die negen tot tien miljoen balen katoen per jaar ver bruikt. FLORENCE (Reuter) Drie Ameri kaanse indianenstammen dreigen zich af te scheiden van de Verenigde Staten en lid te worden van U.N.O. Het zijn de Siuslaw, beneden-Umpqua en Coosbay-stammen, die aan de kust van de staat Oregon leven. Zij verklaren, dat de Amerikaanse re gering nooit de honderd miljoen dollar heeft uitbetaald, die zij de stammen schul dig was wegens het overnemen van het grondbezit. Volgens de advocaat was een verdrag dat in 1855 door de stammen was onder tekend, nooit door de Amerikaanse Senaat geratificeerd. De stammen hadden daarom nooit hun soevereiniteit opgegeven. „Wij menen dat deze stammen vrije volken zijn, niet onderworpen aan de Amerikaanse wetten", zo voegde hij hieraan toe. Postzegel-verzamelaars. Ten gerieve van postzegel-verzamelaars isde gelegen heid geopend om Pakistaanse postzegels op de ambassade in Den Haag (Van Stolkweg no. 7, Scheveningen) te kopen, tegen de prijzen, welke zij (omgerekend in Nederlands geld) ook in Karatsji zou den kosten, vermeerderd met de kosten van verzending. Komisch. De „Detroit Free Press" heeft zijn lezers „de grootste hoeveelheid komische strips in de geschiedenis van het blad" beloofd. Het blad zal een bij lage van 24 pagina's uitgeven om de achterstand in de strips tengevolge van een krantenstaking die 46 dagen heeft geduurd, in te halen. Monster. Namens de graaf vpn Parijs is tegengesproken, dat zijn 23-jarige doch ter prinses Isabella zich zal verloven met koning Boudewijn van België. Een woordvoerder zei, dat dergelijke berich ten op gezette tijden worden verspreid, doch steeds zonder enige grond. Hij vergeleek het bericht met de verschij ningen van het monster van Loch Ness. Huwelijk. Het huwelijk tussen de 32-jarige prinses Elizabeth van Luxemburg en de 28-jarige Oostenrijkse prins Franz- Ferdinand van Hohenberg zal op 9 Mei in de kathedraal van Luxemburg wor den voltrokken. Prinses Elizabeth is de oudste dochter van groothertogin Char lotte en prins-gemaal Felix. Prins Fer dinand is de oudste kleinzoon van aarts hertog Ferdinand, wiens gewelddadige dood in Serajewo aanleiding tot de eer ste wereldoorlog werd. Carrière. De 57-jarige James Bowman is benoemd tot hoofd van de genationali seerde steenkoolindustrie in Groot-Brit- tannië. Hij werd op vijftienjarige leef tijd mijnwerker. Op 31 Juli volgt hij Sir Hubert Houldsworth op als voorzitter van de nationale kolenraad. Gebeten. De Franse boer Jules Michaux is dezer dagen in zijn schuur te Boisment bij Atrecht aangevallen door grote rat ten Op zijn hulpgeroep kwamen drie knechts hem helpen, doch de mannen moesten na een uur voor de ratten wijken. Alle vier waren zij flink ge beten. Zij hadden 63 ratten doodgesla gen. Oorsprong. Gedeelten van de Dode-Zee rollen, die indertijd ontdekt zijn in een grot in Jordanië en die handelen over oorsprong en ontwikkeling van het Christendom, zullen naar de McGill- universiteit in Montreal en het Vaticaan gezonden worden. Op het ogenblik zijn zij in het Jordaanse museum in Jeruza lem. Wetenschappelijk. Volgens de internatio nale vereniging van mode-ontwerpers in de Verenigde Staten wordt de ge middelde Amerikaanse man steeds lan ger en breder. Als een van de redenen hiervoor werd genoemd „het beter, op wetenschappelijke wijze, voeden van babies". Honds. In Berlijn hebben duizenden hon den deelgenomen aan een blafwedstrijd. De wedstrijd, die werd gehouden op vier grote pleinen, was georganiseerd door de twee Westberlijnse radiostations. De opzet was de hond te vinden die het hardst kan blaffen. Doodvonnis. Het militaire gerechtshof in Warschau heeft Stanislas Dsjidoesjko ter dood veroordeeld wegens-spionnage ten behoeve Vari Groot-Brittannië. Zijn ';vrouw werd tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld, aldus meldt het Poolse persbureau P.A.P. Volksfront. In Griekenland hebben par tijen van het centrum en links een „volksfront" gevormd met het oog op de algemene verkiezingen van 19 februari. Het front staat tegenover de „nationale radicale unie" van premier Karamanlis, de voornaamste conserva tieve groepering. Volgens de nieuwe kieswet zal, naar de mening van de regering, in Griekenland een twee partijenstelsel ontstaan. Niet nodig. De Indiase autoriteiten hebben inreisvergunningen geweigerd aan drie Oostenrijkse missiezusters van de „Ko ningin der apostelen"-orde, die voor werk in India waren opgeleid, aldus meldt het Rooms-Katholieke nieuws agentschap Kathpress. De Indiase auto riteiten zijn van mening dat India geen missiezusters nodig heeft. ADVERTENTIE BIJ ATLETIEKWEDSTRIJDEN, bij zwem men of schaatsenrijden, worden eigenlijk nooit snelheden gemeten. Juist in tijden, waarin de records hoogtij vieren en de sportslui op alle mogelijke gebieden trachten elkaar in snelheid te overtroeven schijnt dit een onzinnige uitspraak, maar toch is het zo! Op een gegeven moment wordt een bepaalde afstand weliswaar in een zeker tijdsbestek afgelegd, waardoor de gemiddelde snel heid kan worden vastgesteld, maar dit is een relatief begrip dat ons niet inlicht aangaande de werkelijk bereikte snelhe den. Werkelijke snelheidsbepa lingen, die ons dus een indruk geven van de hoogste snelheid die op het traject werden gemaakt, vinden in dergelijke sporten niet plaats. Bij ski-wedstrijden vergenoegt men zich echter niet met gemiddelden, maar worden ook de behaalde snelheden gemeten. En de vaart die het menselijk lichaam op de ski schans, waar dïis van de zwaartekracht wordt geprofiteerd, kan bereiken, zijn werkelijk fabelachtig. Zonder motor, zon der machine, maar alleen met twee een voudige houten latten die met een bijzon dere wassoort zijn ingewreven, worden snelheden van 100 km. per uur regelmatig overschreden. Enige jaren geleden heeft de Italiaan Zeno Colo het absolute snel heidsrecord op de ski's op zijn naam ge bracht met een snelheid van 152 km. per uur! Dat was dus geen gemiddelde, maar de hoogste snelheid die hij tijdens de af daling kon bereiken. En wie op een motor wel eens harder dan 110 km. heeft gereden, kan onmiddellijk bevestigen welk een ver schrikkelijke snelheid de Italiaan heeft bereikt. Even weinig bekend, maar nog fantastl- scher is het absolute snelheidsrecord van de Fransman José Meiffret, die het voorste tandwiel van zijn racefiets verving door een tandrad van een halve meter door snede en daardoor een verhouding in de overbrenging kreeg van 1 op 6. Met één omwenteling van de pedalen vxerkreeg hij dus zes omwentelingen van het achterwiel. U zult dus moeten toegeven, dat het zwaar trappen was op dit karretje, maar daaraan behoefde Meif fret, die een sterke kerel was, zich blijkbaar niet te storen. Hij gebruikte een race-auto als gangmaker, waardoor de" weerstand van de lucht gebroken werd en bovendien een zuigende wer king ontstond, waarvan de wielrenner aanzienlijk profijt had. Niemand zal dat willen ontkennen, maar desondanks is de door hem bereikte snelheid van 175,7 km. per uur iets ongelofelijks. Want probeert u het stuur maar eens meester te blijven met deze als razend ronddraaiende peda len bij een snelheid die 100 km. lager ligt. We hebben op dit gebied geen ervaring, maar menen dat iedere ongeoefende tegen de grond zal worden gesmakt wanneer de vaart tegen de 80 km. loopt. Meiffret wist zijn racefiets echter nog te beheersen bij een snelheid die bijna 100 km. hoger lag, rvat op zichzelf al een bijzondere prestatie is. Nu we het toch over grote en kleine raderen en wielen hebben, willen we gaan bewijzen dat de omtrek van een kleine cirkel even groot is als de omtrek van een grotere cirkel. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2