Pré doel méér itoor UW WaS^oed dan mh m Smetteloos Schooit wiaSSmJ Pre Nieuwe Gezondheidswet door de Eerste Kamer goedgekeurd Fa. J. DE GRAAF Arbeidsbureau helpt jeugd bij het zoeken naar werk IsANATOGEb Geldelijke tegemoetkoming aan leerlingen van kweekscholen Boekhouder maakte goede sier met geld van zijn werkgever Voorlichting aan scholieren, ouders en onderwijzers Sinds augustus f 58.000 opgemaakt Huidgenezing 3 Cezond Sterk Dank zij Sanatogen Internationale campagne tegen sprinkhanenplagen Examens Jungschlaeger bood excuus aan na woordenwisseling Aanmeldingstermijn voor rijkstoelageregeling eindigt op 1 februari Driehonderd gulden per jaar Militaire dienst BELANGRIJKE MEDEDELING voor Wielrijders en Bromfietsers Kerkelijk Nieuws Pré bevat 12 actieve waskrachten. Hierdoor wast Pré niet alleen heerlijk snel en weergaloos wit, maar.... bovendien zó donzig zacht, dat iedere wasbeurt een weldaad is. Koop nu Pré. Spaar de bovenklepjes van de pakjes! Straks komt Pré op nieuw met een prettige verrassing. vWVWWWVWVVVVVVSA WEES COED VOOR UW WASGOED-CE BRUI K POLYVALENT Optreden tegen Kitawala- beweging in de Kongo Zelf getuigschrift geschreven Houdt de winter uit handen en voeten. Faillissementen WOENSDAG 18 JANUARI 1956 Voor velen, die de leeftijd van veertien jaar hebben bereikt en geen plannen hebben tot verder schoolbezoek en leerlingen van het uitgebreid lager onderwijs, die spoedig hun eindexamen doen, is de vraag welk beroep zij zullen kiezen actueeL Er is een grote groep meisjes en jongens, die al weet in welke richting zij zal gaan, maar een andere groep dient voorgelicht te worden. De grote groep beseft niet altijd welke moeilijkheden zij moet overwinnen om het doel te bereiken. Wat Haarlem, Beverwijk en Velsen betreft, wordt aan alle leerlingen, die daarop prijs stellen, de helpende hand geboden door het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem, dat contact opneemt met de leerlingen, met de ouders en met onderwijskrachten. In Zandvoort worden ouder avonden gehouden. De heer W. H. van Paasschen, chef van de afdeling jeugdbemid- deling van het bureau, is met deze voorlichting reeds van 1951 af bezig en in de eerste maanden van het jaar gaat hij regelmatig op pad. Met het werk voor het jaar 1956 is hij dezer dagen begonnen, maar het zal tevens de laatste keer zijn wegens zijn benoeming tot chef van een afdeling bij het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland. Wij hebben hem in een school in Haarlem- Noord aan het werk gezien en kunnen con stateren, dat hij zijn voorlichtende taak met grote geestdrift vervult. De leerlingen stellen zijn arbeid op hoge prijs, hetgeen gebleken is uit de wijze, waarop er naar zijn „les" geluisterd werd en waarop vra gen gesteld werden. Hij bezocht een school voor voortgezet gewoon lager onderwijs (7de en 8ste leerjaar) en vertelde over de toekomstmogelijkheden voor de leerlingen. Hij gaf een uiteenzetting van de taak van de werkgever en werknemer en van de steun, die men van het Gewestelijk Ar beidsbureau kan genieten. Uit de reacties van de jongens bleek, dat verscheidenen reeds weten in welk beroep zij zich geplaatst wensen te zien De heer Van Paasschen gaf inlichtingen over de mogelijkheden, die het door hen voorge nomen vak biedt. Ook vertelde hij op welke wijze men zich dient te bekwamen en welke scholen of cursussen gevolgd moeten worden. De heer Van Paaschen bezoekt diverse scholen in het gewest Haarlem om open hartig met de leerlingen te spreken. Bo vendien bereidt hij excursies voor, opdat de jongens weten voor welke taak zij ko men te staan als zij in het bouwvak te werk worden gesteld, op een drukkerij gaan werken of in een machinefabriek. Directies van bedrijven verlenen aan de bezoeken van de jeugd grote medewerking en ook worden excursies naar fabrieken gemaakt, die leerzaam zijn voor de ontwik keling der leerlingen. Behalve voorlichting aan jongens en meisjes tot achttien jaar, geeft de afdeling jeugdbemiddeling voorlichting aan ouders, waarbij ook betrokken is de chef van de afdeling vrouwenbemiddeling. Op ouder bijeenkomsten worden spreekbeurten ver vuld en de bezoekers krijgen een inzicht van de toekomstmogelijkheden van hun kinderen. Een derde taak ls het onderwijzend per soneel een indruk te geven van de bedrij ven, waar later de schooljeugd geplaatst kan worden. In het najaar van 1954 en het voorjaar van 1955 zijn vijftig leden van de afdeling Haarlem van de Nederlandse On derwijzersvereniging tegenwoordig geweest op bijeenkomsten, o.a. op het kantoor van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Verder zijn zeg excursies gemaakt, waarvan één naar de tunnelbouw te Velsen en het resultaat is geweest, dat onderwijzeressen en onder wijzers op de hoogte zijn gekomen van nijverheid en handel in Haarlem en om geving. Met onderwijzend personeel van andere organisaties zal de voorlichting worden voortgezet, als daartoe belangstel ling bestaat. In de zomermaanden, korte tijd voordat de leerlingen de school verlaten, neemt het arbeidsbureau weer contact op met de ADVERTENTIE De groeiperiode is de belangrijk-' ste in het leven. Dan toch wordt het lichaam opgebouwd en de basis gelegd voor de gehele ver dere ontwikkeling. Dan echter moet het jonge lichaam ook de daartoe onontbeerlijke stoffen krijgen. Dan eist het: 1 het zenuwsterkend tonicum ROME (Reuter) Ondanks bestrijding door veertien landen is de sprinkhanen plaag die in 1948 in Arabië ontstond en die zich verspreidde over een gebied dat zich uitstrekt van India tot aan de Atlantische kust van Afrika, nog niet onderdrukt. Zo lang geen verklaring is gevonden voor de onvoorspelbare gewoonten van de woestijnsprinkhanen, kan men de plaag niet geheel onder controle krijgen. De bestrijding der sprinkhanen vergt grote sommen. De voedsel- en landbouw organisatie van de UNO (FAO) stelt dit jaar ruim vijf miljoen gulden beschikbaar voor bestrijding van de sprinkhanen in Arabië. In Oost-Afrika wordt daarvoor jaarlijks achttien miljoen gulden uitgege ven, in Pakistan vijf miljoen, in Libië drie miljoen en in Egypte een miljoen gulden. De huidige plaag begon in 1948 in Ara bië. Elf landen Groot-Brittannië, Egyp te, India, Perzië, Irak, Jordanië, Pakistan, Saoedi-Arabië, Syrië, Turkije en Jemen hebben voor het seizoen 1955-56 hulp voor bestrijding van de plaag in Arabië toege zegd. Vanuit dit gebied verplaatsen de zwermen zich in oostelijke richting tot India toe, in westelijke richting tot aan de Kanarische eilanden en in noordelijke rich ting tot in het zuiden van de Sovjet-Unie. Men verwacht, dat ook Frankrijk, Libanon en Soedan het komende seizoen zullen meewerken. Een speciale commissie van de FAO heeft een plan-de-campagne op gesteld. scholen en er bestaat gelegenheid zich als werkzoekende te laten inschrijven. Bij de inschrijving mogen de ouders ook tegen woordig zijn. In het algemeen ontstaat een prettig contact, dat voor de toekomst van het meisje of de jongen van belang is. De bedrijven hebben grote belangstelling voor de jeugd en het Arbeidsbureau heeft niet veel moeite tot plaatsing over te gaan. Natuurlijk hebben de jongens en meisjes de gelegenheid zelf een patroon te kiezen. Geschiedt de bemiddeling via het Arbeids bureau, dan heeft dat tot gevolg, dat over de daarvoor in aanmerking komende be drijven de jeugdige arbeidskrachten gelijk verdeeld worden. In het afgelopen jaar bestond een vrij wel onbeperkte behoefte aan jeugdige krachten: het aanbod was belangrijk lager dan in voorgaande jaren. In 1955 werden slechts 759 jeugdigen aan een betrekking geholpen tegenover 1233 in 1954. Volgens de leiding van het Haarlemse Gewestelijk Arbeidsbureau duiden de plaatsingscijfers er op, dat bij de ruime werkgelegenheid tal van jongeren zonder tussenkomst van het bureau een arbeidsplaats hebben ge vonden. Daarin schuilt volgens het bureau het ge vaar, dat de jonge van school komende krachten eerder op de verdiensten dan op de verdere opleidings- en promotiemoge lijkheden in de werkkring letten. Vandaar dat het bureau aan dat onderdeel speciale aandacht wijdde in de afgelopen jaren door in klassikaal verband de jeugd van voor lichting te dienen. De afdeling beroeps keuzevoorlichting had daarbij een zeer be langrijk aandeel in het werk en bracht ruim 250 beroeps- en studie-adviezen aan leerlingen uit. Groningen. Candidaatsexamen Economi sche Wetenschappen: A. Haak, Nieuw Bui- nen; G. van Veenen, Groningen. Doctoraal examen Tandheelkunde: A. E. de Graaf, Apeldoorn; F. P. J. M. van der Wegen, Tilburg; H. H. Funke, Amsterdam; W. J. van der Linden, Berkhout; J. Jongsma, Fols- gare. Candidaatsexamen Geneeskunde II a: J. P. Peters, Apeldoorn; R. H. Zondag, Scherpenzeel (Fr.) mej. H. Dik, Appinge- dam; R. F. J. Noordhoek Hegt, Leiden; T. Vogel, Breda; G. H. Kranendonk, Voorburg. Candidaatsexamen Klassieke Letteren: J. L. de Haan, Groningen. DJAKARTA (ANP) Op de 53ste zit ting in de zaak Jungschlaeger voor het landgerecht te Djakarta is het tot een zo felle woordenwisseling gekomen tussen de beklaagde, getuigen, de rechter en de ver dedigster, dat rechter Maengkom besloot de zitting te schorsen, zoals wij gisteren nog konden melden. Getuide a charge Ma- noppo verklaarde de getuige a décharge onderluitenant Koenders uit de jaren tus sen 1945 en 1948 te kennen. Koenders ver klaarde zich Manoppo niet te kunnen her inneren, doch liet de mogelijkheid open, dat Manoppo in zijn compagnie zou hebben gediend, aangezien het aannemelijker is dat een mindere zich zijn meerdere her innert, dan andersom. Manoppo beweerde, dat Koenders hem in het gerechtsgebouw bij de eerste zitting, waarop de uit Nederland gekomen getui gen werden gehoord, de hand had gedrukt. Koenders ontkende zulks, waarop Manoppo aanbood, in de zaal aanwezige personen aan te wijzen, die van deze handdruk ge tuige zijn geweest. Een in de zaal aanwe zige ambtenaar, genaamd Datang Sastra- wirja, bevestigde het wisselen van deze handdruk te hebben gezien. De verdedigster, mevrouw Bouman, merkte op, dat deze getuige buiten ede werd gehoord. In het daarop volgende debat mengde ook Jungschlaeger zich. Hij merkte op dat de heer Koenders, indien hij deze hand druk heeft gegeven, zulks toch wel in het publiek zou toegeven. Nadat er in de rechtszaal enig rumoer was ontstaan en de rechter had opgemerkt dat hij trachtte uit te vinden, wie de waarheid sprak, hetgeen weer werd gevolgd door een opmerking van Jungschlaeger, schorste rechter Maengkom de zitting. Na heropening bood Jungschlaeger zijn verontschuldigingen aan. De zitting wordt Donderdag voortgezet. Het is een algemeen bekend feit, dat er in het pasbegonnen jaar en in een reeks van jaren die nog komen, een groot tekort aan onderwijzend personeel zal zijn. In alle tak ken van onderwijs; het lager-, het nijver heids-, het U.L.O.-, het huishoud-onderwijs en op de middelbare scholen dreigt een noodtoestand of is reeds een onvoldoende personeelsbezetting. Het is op grond hier van wenselijk, nogmaals de aandacht te vestigen op die inrichtingen van onderwijs, waarvan de meeste scholen in de toekomst hun personeelsleden moeten verwachten: de kweekscholen. Tot deze inrichtingen kunnen diegenen worden toegelaten die overgegaan zijn van klasse III naar klasse IV van een middel bare school, lyceum of gymnasium en zij die een volledig ULO-diploma behaald hebben. Deze 15, 16, 17-jarigen nemen dan zonder examen plaats in de eerste klas se van een kweekschool en ontvangen in de eerste leerkring van twee jaren een verde re vorming, ten naaste bij als in de beide hoogste klassen van een middelbare school. Ze worden bovendien in handenarbeid, handwerken, zang en muziek onderricht en gaan na twee jaar over naar de eigenlijke vakopleiding voor onderwijzer (es). Deze wordit gegeven in de tweede leerkring die eveneens twee jaar duurt. Daarin zijn Ne derlandse taal en letterkunde, Opvoedkun de en haar hulpwetenschappen en Kennis van Cultuur en maatschappij de hoofdvak ken, naast de zoëven genoemde en de di dactiek van de lagere-school'vakken. Naar keuze kunnen de leerlingen onderricht ontvangen in Frans, Duits, Engels, Wiskun de, Vrij Vormen en enkele andere, ten hoogste twee van die keuzevakken. Tot deze tweede leerkring kunnen we derom zonder examen worden toegela ten: zij die in het bezit zijn van een eind diploma van een-middelbare school, een lyceum of een gymnasium. De studie kan geëindigd worden na af loop van de tweede leerkring door het be halen van een (z.g. onvolledige) onderwijs bevoegdheid. Deze geeft alleen het recht, benoemd te worden tot onderwijzer (es) in een van de leerjaren van een gewone lage re school. Voor alle andere inrichtingen van onderwijs en voor de benoembaarheid tot hoofd der school is het nodig, dat nog de eenjarige derde leerkring tot een goed ein de gebracht wordt. Bij het slagen voor dat definitieve eindexamen is men in het bezit van dezelfde rechten (ook financiële) als de tegenwoordige bezitters van de hoofd akte. Door verdere specialisering staat dan het gehele onderwijs open. De cursussen aan de kweekscholen van gen in september aan. Wij vestigen reeds thans de aandacht op deze voor ons volk zo hoogst belangrijke opleiding omdat de ter mijn, waarbinnen men in aanmerking kan komen voor een rijkstoelage, op 1 februari verstrijkt. Wie van de Rijksstudietoelagen voor deze opleiding wil profiteren moet namelijk be slist vóór 1 februari een aanvTageformulier naar het ministerie in Den Haag hebben opgezonden. Deze toelagen kunnen worden gegeven aan leerlingen met goede studie resultaten en bedragen 300 maximaal per jaar. Dit bedrag behoeft niet te worden te rugbetaald. In bijzondere gevallen bestaat de mogelijkheid een hogere toelage te ont vangen. Van hetgeen meer dan 300 be draagt behoeft later slechts de helft te wor den terugbetaald. Overigens wordt elk jaar dat men het onderwijs dient 20% van die aangegane schuld kwijtgescholden. Voor goede leerlingen die ver van een kweek school veiwijderd wonen, is de opleiding zodoende ook mogelijk gemaakt. In het lopende studiejaar genieten ruim 2700 leerlingen van kweekscholen een stu diebeurs tot een gezamenlijk bedrag van bijna 800.000, terwijl een 730-tal gedeel telijk beurzen, gedeeltelijk renteloze voor schotten ontvangen tot een gezamenlijk be drag van ruipi een half miljoen gulden. Uitdrukkelijk wordt vanwege het minis terie meegedeeld, dat na 31 januari ont vangen formulieren onherroepelijk terzijde worden gelegd. Een vaak geopperde vraag is deze: hoe staat het met de opkomst in militaire dienst? Welnu, de leerling van een kweek school die in geschreven was in het jaar voorafgaande aan het jaar waarin hij zijn oproep voor de militaire dienst ontv_angt, wordt steeds in de gelegenheid gesteld zijn studie aan de kweekschool geheel af te maken. Hij kan dan de dienst ingaan met de zekerheid, dat hij na het einde daarvan volledig bevoegd is voor een ambt in het onderwijs. Voor goede, goedwillende en ge schikte jongemannen en jongevrouwen lig gen er prachtige kansen op een bevredigen de en sterk persoonlijke werkkring. Inlichtingen en formulieren zullen door de leiders van de scholen gaarne worden verstrekt. Een vroegtijdige, eventueel voor lopige, aangifte voor de kweekschool is zeer wenselijk. ADVERTENTIE In verschillende bladen is er al op gewezen, dat de wielrijders en vooral de bromfietsers, zuinig moeten zijn op hun gezondheid. Zij moeten zorgen voor kleding die afdoende beschermt tegen ons gure en natte klimaat. Het beste dat wij u kunnen raden is een Indianajas. een fabrikaat van topklasse LEDERVINYL vanaf 80.50 Kleverparkweg 2a - Haarlem Ned. Herv. kerk Benoemd tot vic. te Vlaardingen J. Balk kand. te Elburg. Benoemd tot legerpredikant R. J. Middel koop te HarkemaÓpeinde. Aangenomen naar Maarn-Maarsbergen D. Zinkstok te Hoge Zwaluwe de benoeming tot vicariê te Wagenborgen P. Post vic. te Lichtenvoorde de benoeming tot vic. te Harkema-Opeinde B. J. v. Tent kand. te Amsterdam. Beroepbaarstelling: de heer R. G. J. Tim- mers vic. bij de zeevarende gmeente te Rot terdam stelt zich beroepbaar. Chr. Geref. kerken Beroepen te Amsterdam-O., J. de Vuyst te Vlissingen. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Winterswijk (in comb, met Zutphen) J. A. A. Meyer te Zutphen, die dit beroep ook aannam. Geref. kerken Beroepen te Geesteren-Gelsenaar C. Pad mos, kand. te Amsterdam. Geref. gemeenten Beroepen te Slikkerveer Ohr. v. Dam te Barneveld te Tholen M. Blok te Rot terdam-C. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer is dinsdagmiddag de heer J. B. Broeksz (P. v. d. A.) als lid ge ïnstalleerd als opvolger van de heer J. van Tilburg. De heer Broeksz is secretaris van de V.A.R.A. en programmacommissaris van de Nederlandse Radio Unie. Daarna behandelde de senaat het ont werp van de nieuwe Gezondheidswet. Naar aanleiding van de critiek, zowel van de heer Maenen (KVP) als van dr. Wibaut (P. v. d. A.), dat alleen de Kruis verenigingen in de wet zijn genoemd als vertegenwoordiging van het particulier initiatief en de provinciale raden, wees minister Suurhoff er op, dat zulks niet goed te doen viel met andere organi saties, aangezien deze in de verschillende provincies in betekenis en omvang sterk uiteenlopen. Ondanks de volstx-ekte pari teitsnorm, bij amendement in de Tweede Kamer er in gebracht, zal men er volgens de bewindsman toch wel in de diverse pro vincies in slagen voor een juiste vertegen woordiging van de andere particuliere organisatie? te zorgen. Lijnrecht tegenover de heer Maenen stond de heer Branden burg (CPN), die vond dat niet het parti culier initiatief," maar de overheid de primaire zorg voor de gezondheid heeft. Dr. Wibaut had liever gezien dat in de wet de samenwerkingsgedachte wat sterker tot uitdrukking was gebracht. Volgens de minister zal de samen werking in de praktijk wel blijken mee te vallen. Met de woordvoerder van de Partij van de Arbeid was minister Suurhoff het eens, dat het beter is, dat de Centrale Raad zijn adviezen niet in de vorm van wets ontwerpen inkleedt. Op zijn vraag of men ingeval van samenwerking tussen verschil lende gemeenten met overheids- dan wel met particuliere samenwerking te maken heeft, kreeg dr. Wibaut te horen, dat het eerstgenoemde dan het geval zal zijn. Het zou onjuist zijn, aldus de minister, de pro vinciale raden tot uitvoerende organen te maken; het gaat hier alleen om samen- spreken en overleg. Niet in alle, maar wel in de belangrijke gevallen van subsidie verzoeken zal de minister de provinciale raden advies vragen. Tenslotte trachtte de minister de com munistische fractie toch nog tot aanvaar ding van dit wetsontwerp te brengen, door te verklaren dat de vraag wie tot uitvoe ring aangewezen is, door dit ontwerp ge heel onaangeroerd blijft. Deze poging slaagde niet, want de heer Brandenburg hield vol, dat het de overheid formeel wel vrijstaat overeenkomstig de van particu liere zijde afkomstige adviezen te hande len, maar materieel niet. Met aantekening van het communistische „tegen" werd het ontwerp zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Volgende week dinsdag komt het adop tie-ontwerp aan de orde. STANLEYSTAD (Belga) Een detache ment van de Kongolese weermacht van Stanleystad heeft een politie-actie onderno men in het gebied van Ponthierstad waar een verhoogde activiteit van de Kitawala - beweginig was waargenomen. Tweehonderd leden van deze sekte, onder wie een dbrps- hoofd, zijn aangehouden en naar het gevan genenkamp Teum Osio nabij Stanleystad overgebracht. De Kitawala is een beweging, die haar wachtwoorden haalt uit een vrije Bijbel verklaring. De aanhangers van deze sekte worden tot burgerlijke ongehoorzaamheid aangezet. In Centraal-Afrika bestaan di verse takken van de Kitawala. Dezer dagen is bericht dat bij een groot modemagazijn in Den Haag een kastekort van 42.000 was geconstateerd en dat de boekhouder zich ziek had gemeld. De boekhouder is thans in Hoeven by Breda gearresteerd. De rijkspolitie, die de arrestatie verrichtte in samenwerking met de Haagse recherche, ontdekte de 39-jarige boekhouder ten huize van familie, verstopt onder een stapel beddegoed. Hjj heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het kas tekort, dat nader vastgesteld is op 58.000, blijkt geheel te wijten te zijn aan verduis teringen door de boekhouder. Sinds zijn indiensttreding in augustus heeft hy uit de kas steeds geld weggenomen. Toen vorige week een onverwachte kascontrole werd gehouden, meldde de boekhouder zich ziek en nam de vlucht naar familie in Hoeven. Een vriend en diens echtgenote, die ook profiteerden van de verduisteringen, zijn eveneens aangehouden. Tot augustus van het vorig jaar was de boekhouder geruime tijd zonder werk ge weest. Van een vriend, een 35-jarige auto handelaar, vernam hij dat een modemaga zijn een boekhouder nodig had. De boek houder, wiens verleden niet smetteloos was, besloot met zijn vriend een getuigschrift op te stellen dat klonk als een klok en te solliciteren. Hij vertelde bij zijn sollicitatie dat hij zijn werk bij zijn vriend, de auto handelaar, moest staken omdat deze naar Australië ging emigreren. De boekhouder werd aangenomen en een maand later begon hij met zijn verduiste ringen, aanvankelijk in het klein. De eerste betaling van een nieuwe bandrecorder, die hij had gekocht op afbetaling, werd ver richt uit de kas van de zaak. Korte tijd later kwam de vriend hem een goede twee de hands auto aanbieden voor 1200. De boekhouder haalde het bedrag uit de kas. Daarna schafte hij zich tal van dure goe deren aan. Hij begon met een radiotoestel van 3400 en een televisietoestel van 2200. Hij verhuisde naar de woning van zijn vriend, die hem een ruime kamer af stond. Deze kamer werd geheel nieuw in gericht: nieuw behang, mahoniehouten be timmering, spiegelruiten in de ramen, een fraaie kroon, een ameublement met een huisbar 4500), kostbare schemerlampen en een schilderij. Ook schafte'de boekhou der zich een dure Engelse sportauto aan en een zeilboot met buitenboordmotor. De vriend deelde in de welvaart van zijn kamerbewoner. Zijn huis werd nieuw in gericht: kosten 11.000. Toen bij een tochtje met de sportwagen het oog van het tweetal viel op een nieuwe Amerikaanse auto, kocht de boekhouder deze voor 16.500. De boekhouder, zijn vriend en diens echtgenote richtten op oudejaars avond een fuif aan, waar zij voor 1000 door hun keelgat lieten verdwijnen. De echtgenote van de vriend droeg bij dit feestje een japon van 400, gekocht bij het modemagazijn, waar de boekhouder werkte. Deze vrouw werd voorts rijkelijk voorzien van sieraden. Maar dit oudejaarsavondje was een van de laatste feestjes van de boekhouder en zijn vrienden. Enkele dagen later vernam hij dat er kascontrole gehouden zou wor den. Hij nam de kasboeken rjiee naar huis en probeerde de verduisteringen te camou fleren. Dat gelukte echter niet. De volgende dag meldde hij zich ziek en koos het haze- pad. De Haagse politie is inmiddels begonnen met de overbrenging van de vele goederen van het huis van de autohandelaar naar het politiebureau. ADVERTENTIE Voor de kapel van het Oostenrijkse leger is een pony van een circus gekocht. Het dier zal de pauken dragen. Om het op zijn tocht voor te bereiden krijgt het hier een hapje eten begeleid door een passende dinermuziek. Huidzuiverheid-Huidqezondheid De arrondissementsrechtbaxjk te Haarlem heeft on dinsdag 17 januari in staat van faillissement verklaard: Augustu Courbois, koopman in oude meta len te Haarlem, Harmenjansstraat 47. Rech- ter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Cxxrator: mr, K. H. C. Arts te Haarlem. de Naamloze Vennootschap N.V. Neder- landsche Elitezaad Maatschappij, te Hille- gom, Pastoorslaan 4 rood. Rechter-commis- saris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. A. Bruch te Haarlem. G. de Winter, -bloembollenhandelaar en -kweker te Vogelenzang, Vogelenzangseweg 280. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. B. J. Lambers te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5