Nieuwe behandeling rechtszaak van Duits oorlogsmisdadiger in Breda M/tZA \jVj. Agenda voor Haarlem Parlementariërs en vakbondsleiders werken in Parijs aan voorstellen Eenbenige inbreker maakte zes ton buit in kasteel Zoelen VALDA Nederlander betaalt te weinig voor zijn woongenoot Partij van premier Kekkonen is favoriet in Finse verkiezingen Hoge Raad wijst verzoek om herziening van zijn arrest toe Verzoeken van andere oorlogsmisdadigers Toegangskaartjes twee keer verkocht Europese atoomconferentie Reeds 13 vonnissen achter de rug Voor Schiphol was 1955 een recordjaar „Cycloop" sleept schip met roerschade Prof. Van Beusekom klaagt: Wanverhouding tussen woning- en welvaartspeil Samen met communisten slechts vijf stemmen tekort voor presidentschap Een goed leventje geleid op kosten van winkeliers 5 Vier maanden geëist tegen bewakers van hoofdste delijk museum ABDl|SIBOOP«; Prins Bernhard bezichtigt nieuwe vliegtuigtypen T Heineken keert 12 percent dividend uit Spaartegoed steeg in 1955 met 250 miljoen Twee jaar geëist tegen Haagse binnenhuis architect Examens WOENSDAG 18 JANUARI 1956 De Duitser P. D. R., die in Breda gevangen zit, heeft by de Hoge Raad een verzoek tot herziening van zün arrest, gewezen door de Bijzondere Raad van Cassatie, inge diend. Deze raad-heeft hem destijds veroordeeld tot 17 jaren gevangenisstraf met aftrek van preventief. De raad vernietigde daarmede een arrest van een gerechtshof, dat hem zes jaren oplegde. Ten aanzien van R. waren oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid bewezen verklaard, welke hij had begaan als een der leiders van het beruchte gevangenenkamp te Rees (Duitsland). R. moest zorgen, dat degenen, die daar aankwamen en bestemd waren voor arbeid aan de „Westwal", onderdak in het kamp kregen. De toestanden daar waren echter zo gruwelijk, dat er 287 Neder landers stierven. De advocaat-generaal, prof. Langemeyer, vond het een eigenaardig geval, waarbij het niet gaat om de gruwelijkheid van de gang van zaken in het kamp te Rees, maar om de verantwoordelijkheid. Nu zou op grond van nadere verklaringen van nieuwe getuigen gebleken zijn, dat R. weliswaar onvoldoende voor onderdak heeft gezorgd, maar althans voor een onderdak gezorgd heeft. Prof. Langemeyer gelooft dat een nieuw onderzoek tot vrijspraak op bepaal de punten zal leiden. Hij vroeg dus ver wijzing der zaak. In overeenstemming met deze conclusie heeft de Hoge Raad de schorsing van de ten uitvoerlegging van het gewijsde be volen en de zaak verwezen naar de Bij zondere Strafkamer van de rechtbank te Utrecht. Echter heeft de Hoge Raad de gevangen houding van de veroordeelde bevolen op grond van de omstandigheid, dat een deel van het bewezen verklaarde buiten de aan vrage tot herziening valt en reeds uit dien Drie beambten en drie bewakers van het Stedelijk Museum te Amsterdam hebben zich voor de rechtbank te Amster dam moeten verantwoorden wegens ver duistering in dienstbetrekking. Sinds 1949 tot aan het moment van de ontdekking in 1955 hadden deze verdach ten geprofiteerd van dubbele verkoop van toegangsbiljetten. De kassier verkocht het publiek kaartjes, die door. de suppoosten bij de ingang der zalen moesten worden afgescheurd. In plaats daarvan namen deze suppoosten het gehele kaartje van de be zoeker terug en deponeerden het later weer bij de kassier aan de ingang, die het kaart je dan voor de tweede maal verkocht. Hoe groot het totale bedrag is, waarvoor de gemeente Amsterdam op deze wijze xs benadeeld, is niet bekend. De verdachten zeiden, dat ieder slechts enkele tientjes aan de fraude zou hebben verdiend. „Deze zaak had in de kiem gesmooro kunnen worden en heeft als gevolg van de slechte controle jarenlang geduurd", zei de officier van justitie. Hij eiste tegen de zes verdachten ieder 4 maanden gevange nisstraf. De verdachten, die niet gedetineerd zijn, zijn allen in hun functie geschorst. De verdedigers bepleitten voorwaarde lijke straffen. Op 21 januari zal de recht bank uitspraak doen. ADVERTENTIE Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met WOENSDAG 18 JANUARI Roxy: „Het schot in de nachtclub", 13 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The left hand of God", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: 20 uur, Ten bate van R.K. blindenzorg „St. Odilia", opvoering van „Het witte schaap van de familie" door „Alberdingk Thijm". Studio: „Heuvel 24 antwoordt niet", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Doctor at sea", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Carla, de zondares van het eiland", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Geen liefde duurt eeuwig", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Les nuits de Montmartre", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Militair Tehuis, Jansweg: 20 uur, Emigratie voorlichtingsavond over Australië, onder auspiciën van het Gew. Arbeidsbureau. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversi teit. Voordracht door de heer H. P. Baard in zijn cursus: „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden". Hotel „De Leeuwerik": 20 uur, Inst. voor Arbeidsontwikkeling. Le zing met film over „Andes-expeditie 1952" door dr. T. de Booij. DONDERDAG 19 JANUARI Roxy: „Het schot in de nachtclub", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The left hand of God", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: Onder auspiciën van „Bij zonder Kerkewerk Herv. Gem. Heemstede", Vertoning van „Verboden spel", 14 jaar, 8.15 uur. Studio: „Heuvel 24 antwoordt niet", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Doctor at sea", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Carla, de zondares van het eiland", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Geen liefde duurt eeuwig", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Les nuits de Montmartre", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20.15 uur, onder auspiciën van de „Haarlemse Kunstgemeenschap" op treden van het ballet van de Nederlandse Opera, o. 1. v. Frangoise Adret. Zuider kapel: 20 uur, Afscheidsavond Kees Glas. Frans Halsmuseum: 20 uur, Concert onder auspiciën van het Haarlems Comité voor Kamermuziek. Vestestraat 1: 20 uur, Con cert door Ans Bouter, Jan Hesmerg en Eduard Biele voor de ver. „Weten en Werken". hoofde een zware straf kan worden opge legd aan de verzoeker, van wie een vlucht naar het buitenland te duchten valt. Dit is de eerste maal, dat de Hoge Raad een verzoek om herziening van een arrest ten aanzien van oorlogsmisdadigers heeft toegestaan. Reeds eerder gedane verzoeken in dit verband werden reeds in raadkamer afgewezen. Er zijn ook ten aanzien van andere wegens oorlogsmisdaden veroor deelden herzieningsverzoeken te verwach ten. Prins Bernhard heeft op de tweede dag van zijn bezoek aan Los Angeles de Lock- heedfabrieken bezichtigd. De Prins toonde grote belangstelling voor het nieuwe, met radar uitgeruste Ameri kaanse luchtmachttoestel EC-121C. Dit „schildwachttoestel" krijgt tot taak de grenzen van de Verenigde Staten te bewa ken tegen de naderende vijandelijke toe stellen. Het toestel krijgt een bemanning van 31 koppen en een radar apparatuur, welke zes ton weegt. Deze apparatuur maakt de vroegtijdige waarschuwing voor de nadering van vijandelijke toestellen mo gelijk. De vérziende elektronische „ogen" van het toestel zijn ondergebracht in grote koepels. In feite is de EC-121C een „super- connie", die echter door de monsterach tige koepels een geheel ander aanzien heeft gekregen. Verder bekeek de Prins de langste vlieg tuigvleugel, welke ooit voor een passagiers toestel is gebouwd. Deze vleugel, welke van tip tot tip 45 meter lang is, wordt ver vaardigd voor het eerste toestel van het type 1649A Super Constellation, dat in staat is een non-stopvlucht van 6400 mijl te maken. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Parijs) In het Parijse Branting instituut is dins dag een tweedaagse conferentie begonnen, die de weg wil banen tot een Europese atoom-gemeenschap. De conferentie is door Jean Monnet, de ex-president van de Europese Kolen en Staal gemeenschap bij eengeroepen en 34 gedelegeerden uit de zes landen van „Klein Europa" namen er aan deel. Het onderscheid met vroegere soortgelijke congressen is wel dat Monnet zich ditmaal niet tot de regeringen heeft gewend, maar tot parlementariërs en vak verenigingsleiders. Alle partijen, op de communisten en rechtse extremisten na, uit de zes Schuman-landen zijn vertegen woordigd op deze conferentie. Ons land is aanwezig in de personen van de KVP-leider prof. C. P. M. Romme, de socialistische fractieleider mr. J. A. W. Burger, de anti-revolutionair dr. J. A. H. J S. Bruins Slot en de drie vakverenigings leiders, de heren J. Alders, C. P. Hazen- bosch en H. Oosterhuis. Opvallend en verheugend is verder dat ook de Duitse socialistenleider Ollenhauer, die tot dusverre altijd bijzonder sceptisch tegenover het Europese federalisme stond, naar Parijs is gekomen. Men moet overigens opmerken, dat definitieve beslissingen nu in Parijs nog niet genomen kunnen worden. Vandaag zal een resolutie worden aangenomen, die de richtlijnen zal bevatten voor de gemeen schappelijk actie van de 34 afgevaardigden in hun respectievelijke kringen. Die reso lutie zal vervolgens in wetsontwerpen worden verwerkt, die dan bij de zes par lementen zullen worden ingediend. Men Vier jaar en zes maanden met aftrek heeft de officier van justitie bij de Arn hemse rechtbank geëist tegen de 29-jarige schilderijenhandelaar J. V., en twee jaar gevangenisstraf tegen de 34-jarige H. Z. en de 39-jarige A. C. H. van O., wegens inbraak in het kasteel Zoelen op 24 maart 1955. Deze drie Amsterdammers zouden volgens de tenlastelegging voor een waarde van ongeveer vier ton aan effecten, voor twee ton aan sieraden en f 3800 aan bank biljetten hebben weggenomen, die het eigendom waren van de heer II. G. J. Völ- cker, de inmiddels overleden kasteelheer. De verdachte V., die aanvankelijk heftig ontkende, bekende later met de beide De dienst van de luchthaven Schiphol heeft haar jaarlijkse verslag gepubliceerd, waarin meegedeeld wordt dat 1955 een recordjaar in alle opzichten is geweest. Er zijn ruim 3 kwart miljoen luchtreizigers op Schiphol aangekomen of vertrokken hetgeen een stijging van 20 percent ten opzichte van 1954 betekent. Er is 24 mil joen kilo vrachtgoederen vervoerd, het geen een stijging van 12 percent betekent. Bij deze 24 miljoen kilo vrachtgoederen is niet inbegrepen de 14 miljoen kilo bagage van de passagiers. Via Schiphol is 3,4 mil joen kilo post gegaan, dit is ook een getal dat tevoren nooit bereikt werd. Er zijn vanaf Schiphol in 1955 35.079 vluchten in het economisch verkeer gemaakt tegen 33.028 in het voorafgaande jaar. Met vluch ten in het economische verkeer bedoelt men directe vluchten voor handelsdoel einden of passagiersvluchten en niet de opstijgende en korte vluchten, die bijvoor beeld een reparatievliegtuig voor proef vluchten onderneemt. Het luchtlijnennet van Schiphol wordt uitgevoerd door 13 luchtvaartmaatschap pijen en is uitgegroeid tot een wijdvertakt wereldnet, dat Nederland rechtstreeks ver bindt met 93 steden gelegen in 60 landen verspreid over vijf werelddelen. Het aan tal vestigingen op Schiphol van buiten landse maatschappijen is gestegen boven de honderd. Het aantal werkers, dat op de luchthaven werkt is uitgegroeid tot 12.400. De langste startbaan van Nederland is op precies 31 December 1955 klaarge komen. Daarmee is Schiphol in de hoogste internationale luchthavenklasse I.C.A.O.- A1, gekomen. Tevens werd in 1955 een begin gemaakt met de bouw van een nieu we vliegtuighangar, die bijna de dubbele kubieke inhoud heeft van de tot nu toe grootste hangar op Schiphol, de hangar „Kingsford Smith". Het aantal betalende bezoekers, wegbrengers en afhalers op de luchthaven bedroeg ruim 1.250.000; dit is meer dan ooit tevoren. Schilder viel in gang Hoogoven-hoofdkantoor Dinsdagmorgen tegen het middaguur was de schilder van de firma R., de 51- jarige P. J. K. uit Zandvoort, in de zuide lijke vleugel van het hoofdkantoor der KNHS te IJmuiden bezig met schilderen. Door onbekende oorzaak is de man daarbij van een trap gevallen en op de vloer terechtgekomen, waar hij even later door het langskomende kantoorpersoneel werd gevonden. In bewusteloze toestand is K. naar het Rode Kruisziekenhuis gebracht en aldaar opgenomen. Zijn toestand was van morgen nog steeds ernstig. anderen per auto naar Zoelen te zijn ge reden en daar te zijn binnengeklommen, via een op het erf staande ladder. Volgens aanwijzingen van een tipgever had hij de alarminstallatie kunnen uitschakelen. Uit alles blijkt, aldus de officier,, dat V. de hoofddader is. Ofschoon uit een fatsoenlijk milieu afkomstig, is deze verdachte een prominent lid van de Amsterdamse onder wereld. Hij heeft dertien veroordelingen achter de rug. Mr. Frangois Pauwels verdedigde V. Hij heeft deze man al meer verdedigd, maar na de laatste keer meende hij hem niet meer op het pad van de mis daad te zullen ontmoeten. Dat was te Alkmaar, waar V. had getracht te ont vluchten. De politie schoot hem in een been, dat daarna moest worden afge zet. Toch nam hij het inbrekerswerk weer ter hand. „Uit acrobatisch oog punt moet men bewondering hebben voor zijn prestaties," aldus pleiter, „maar in wezen is deze man een tragi sche figuur. Hij heeft getracht in een fabriek te werken, doch hij kreeg wegens het voortdurende staan moei lijkheden met zijn been. Zijn verkeerd gerichte sportieve jongensachtigheid dreef hem daarna weer in de beroeps misdaad. De raadsman vroeg een ge combineerde straf. Van O.'s raadsman betoogde, dat zijn cliënt slechts een ondergeschikte rol had gespeeld. Hij vroeg een gecombineerde straf. Ook Z.'s pleiter vroeg een zo mild mogelijke straf. Na de behandeling van deze zaak stond de 32-jarige chauffeur-monteur W. R. terecht, Pool van origine, verdacht van het geven van de tip, dat er in het kasteel wat te halen viel. Hij was enige jaren huisknecht in het kasteel geweest. Hij ont kende inlichtingen te hebben verstrekt. De officier eiste een jaar en twee maan den gevangenisstraf tegen hem. Een kell- ner verklaarde, hem te hebben herkend als degene, die een mannetje vroeg om een „kraak te zetten" in een kasteel- De verdediger achtte het bewijs niet ge leverd. Uitspraak over veertien dagen. ADVERTENTIE BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND - VERÏflCHTEND Het op 1 oktober begonnen boekjaar 1955/56 van de Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij N.V. is tot dusver niet teleur stellend verlopen, zo vernamen aandeel houders in de Dinsdag gehouden jaarver gadering. Het bestuur constateert een voortzetting van de gunstige ontwikkeling en een stijging van de omzet in binnen- en buitenland. De uiteindelijke resultaten zullen echter sterk afhankelijk zijn van de vraag, of het een koele of een warme zo mer zal worden. De jaarstukken werden met 1 stem ont houding goedgekeurd en het dividend werd vastgesteld op 12 procent. De heer C. J. baron Collot d'Escury werd als commissa ris herkozen. De directie deelde mede, dat ook het verhoogde welvaartspeil tot de stijging van de bieromzet heeft bijgedragen. In 's-Her- togenbosch wordt een bierverwerkingsbe drijf gebouwd. In Januari 1957 hoopt men met de bouw klaar te zijn. In de Ferdinand Bolstraat in Amsterdam wordt een nieuw gebouw gezet met lager- en gistkelders. Hopelijk is dit in de zomer van 1957 ge reed. gaat nu dus juist in tegenovergestelde richting te werk als indertijd bij de Euro pese defensiegemeenschap, die door de Franse Kamer werd verworpen, nadat de Franse regering haar allang had aanvaard. Jean Monnet heeft gisteren in zijn ope ningswoord er de nadruk op gelegd, dat de Europese atoomgemeenschap of Eura tom uitsluitend voor vredelievende doeleinden dient. Daarna zette hij nog eens uiteen, dat alleen op de basis van de inte gratie een vruchtbare samenwerking zou kunnen worden bereikt. Monnet stelde dus voor dat aan een com missie of Hoge Autoriteit de zes regeringen bepaalde bevoegdheden zullen overdragen. Die commissie zal dan de leiding nemen van het Europese atoomonderzoek en ook met andere landen, waaronder Monnet in de eerste plaats Engeland noemde, kunnen overleggen om tot een nauwere samenwer king te komen. De bestaande organen van de EGKS, zo als de assemblée, de ministerraad en het gerechtshof, zullen ook voor de Eurotom kunnen dienen. Al deze en andere kwesties werden tevoren al bestudeerd door een commissie in Brussel onder leiding van minister Paul Henri Spaak. Vandaag zullen de problemen nog eens nader worden bekeken, doch de overheer sende indruk was gisteren toch wel dat deze conferentie vermoedelijk niet zonder gevolgen zou blijven. Er zijn nog wel ob stakels, vooral van de Duitse grootindus trie, die het atoomonderzoek graag in eigen handen zou houden, of beter: krijgen, maar over het algemeen is men het er toch wel over eens, dat Europa op dit gebied alleen iets zal kunnen presteren indien ten minste zes landen intiem gaan samenwerken. België neemt onder die zes landen een wat bijzondere plaats in, aangezien het met Amerika en Engeland al contracten heeft gesloten voor de levering van uranium uit de Kongo. Men meende echter dat België er met een Europese atoomgemeenschap zeker niet op achteruil zou behoeven te gaan. Dagelijks kan men in Tokio deze jongeman op de fiets zien, beladen met een vracht van minstens veertig schoteltjes knoedels, hetgeen een geliefde Japanse lekkernij is. Per dag levert hij driehonderd porties af. Zijn evenwichtskunst, die blijkbaar in Japan niet wordt gezien als een aanslag op Veilig Verkeer, werd dezer dagen ge honoreerd met de eerste prijs in een wed- strijd-in-het-afleveren-van-knoedels. Tot een gewicht van 25 kg. vervoert de knoedel-equilibrist. mm MINUTEN KLAAR OP TAFEL XvMv!*! De sleepboot „Cycloop" van N.V. Bu reau Wijsmuller is er gisteravond om streeks zeven uur in geslaagd verbinding te maken met het Costaricaanse vracht schip „Kiriakoela", waarvan de kapitein 's morgens had gemeld dat de stomer met roerschade op de Noordzee ronddreef. Er stond een flinke bries met windkracht 7 tot 8, waardoor de „Kiriakoela" in de loop van de dag een flink stuk afdreef. Gevaar voor stranding bestond evenwel niet, daar het schip een positie ongeveer negentig mijl ten noord-westen van IJmuiden had opge geven. Onder commando van kapitein J. de Koe vertrok de sleepboot „Cycloop" 's morgens omstreeks elf uur uit de IJmuidense haven om de negentig mijl lange reis met de kans op conncurrentie te beginnen. De „Kiriakoela", een schip van 2400 ton, was onderweg met een lading hout van Kotka naar Londen en toen de „Cycloop" in de avond als eerste bij de stomer langs schoot, verzocht de kapitein van de „Kiriakoela" zijn schip naar Londen te slepen. De re derij in Engeland ging daar echter niet mee accoord. De „Cycloop" sleept de Costa- Voor de 251 particuliere spaarbanken, verenigd in de Nederlandse Spaarbank- bond, is 1955 een goed jaar geweest, waar in het spaartegoed inclusief bijgeschreven rente met f 250 miljoen is gestegen tot een totaal van f 1812 miljoen. Wanneer het jaar 1945, dat voor de spaarbanken wegens de geldzuivering niet met andere jaren kan worden vergeleken, buiten beschouwing wordt gelaten, is 1955 in de geschiedenis van het Nederlandse spaarbankwezen het jaar met het grootste spaaroverschot ge weest. In 1954 steeg het gezamenlijk saldo der bondspaarbanken met f 225 miljoen, zodat dit toch al zeer grote spaaroverschot thans nog weer met f 25 miljoen is overtroffen. Volgens de voorlopige cijfers bedroeg de inleg in 1955 f 947 miljoen en de de terug betaling f 734 miljoen. Aan rente werd bijgeschreven een bedrag van ruim f 37 miljoen. Het aantal posten van inleg en terugbe- uima to; -}0d oi lam SS6I u! Suntn 11 miljoen. De toeneming van het aantal spaarbankboekjes in omloop was ongeveer gelijk aan die in 1954: ongeveer 130.000. Het totaal aantal uitgegeven boekjes is toegenomen tot 2.910.00b. „Als wij zo doorgaan komen wij er nooit meer toe, iedere Nederlander een passende woning te geven", zei professor dr. ir. H. G. van Beusekom, raadadviseur van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuis vesting in een inleiding voor het departe ment 's Gravenhage van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De inleiding had tot onderwerp „is onze woningvoorziening in overeenstemming met het stijgende welvaartspeil?" De in leider is van mening, dat dit geenszins het geval is. Economen menen da', de welvaart in ons land stijgende is, dat wij in de rich ting van een nieuwe gouden eeuw gaan. In de laatste jaren is gebleken, dat de praktijk tot nu toe de theorie overtreft, zei spreker. De produktiviteit is aanzienlijk verhoogd en daardoor de welvaart, maar de woning voorziening is daarmee helemaal niet in overeenstemming, noch wat de kwaliteit noch ook wat de kwantiteit betreft. Volgens de verwachtingen zal, als er geen veranderingen komen, pas dertig jaren na de oorlog de woningvoorzienings- situatie van vóór 1940 hersteld zijn. Dat wil zeggen dat een heel geslacht opgroeit dat alleen het „behelpen" zal kennen, dat jonge mensen hun beste jaren voorbij moeten laten gaan en geen huwelijk kunnen aan gaan. Deze situatie brengt ernstige gevaren mee voor het gezinsleven en de moraliteit. Zij past allerminst bij het steeds stijgende welpaartspeil. „Wij konden de schade van de watersnoodramp snel herstellen, wij gaan een groots plan,, het Deltaplan, uit voeren. Het allerbelangrijkste vraagstuk, dat van de woningvoorziening kunnen wij niet aan. Daar dreigt gi-ote ellende", aldus prof. Van Beusekom. Hij vervolgde: „Het is van het grootste belang dat wij thans bij het bouwen reke ning houden met technische en sociale ont wikkeling. Het bouwen is een zaak van hygiënische, sociale en culturele betekenis. De woningen moeten toekomstwaarde hebben, anders zitten wij later met een enorme voorraad verouderde woningen. De bouw van woningen moet gebaseerd zijn op de wensen van het heden en er moet rekening worden gehouden met de volgende generaties, die tengevolge van de voortdurende ontwikkeling, hogere eisen zullen stellen. De Nederlander is echter niet bereid, voldoende te betalen voor zijn woongenot. Daarvoor heeft hy een te ge ringe waardering. Daarom moet de oorzaak HELSINKI (Un. Press) De voorlopige uitslagen van de verkiezingen voor het Finse kiescollege van driehonderd mannen die op 15 februari een nieuwe president moeten aanwijzen, geven het volgende beeld: Sociaal-democraten 428.403 stemmen of 23.7 percent (1950: 21.8 en 1952: 26.2). Agrarische partij van premier Kekkonen 495.641 stemmen of 27.4 percent (1950: 19.6 en 1952: 24.1). Volksdemocraten onder communistische leiding 340.809 stemmen of 18.9 percent (1950: 21.4 en 1952: 21.6). Conservatieven 339.435 stemmen of 18.7 percent (1950: 22.9 en 1952: 22.8). Zweedse volkspartij 125.104 stemmen of 7 percent (1950: 8.8 en 1952: 7). Finse volkspartij 78.996 stemmen of 4.4 percent (1950: 5.4 en 1952: 7.9). De onofficiële zetelverdeling in het nieu we kiescollege vergeleken met de cijfers voor 1950: Sociaal-democraten 74 (64); Agrarische partij 89 (62); Volksdemocraten 57 (67); Conservatieven 52 (68); Zweedse volkspartij 20 (24); Finse volkspartij 8 (15). Deze uitslagen betekenen een grote over winning voor de Agrarische partij van premier Kekkonen, die een van de voor naamste kandidaten voor het president schap is. Zijn tegenstander is de sociaal- holm). De sociaal-democratische partij ver loor weliswaar stemmen, maar won tien zetels in het kiescollege. De Agrarische partij kreeg 27 zetels meer. De conservatieven, die bij de algemene verkiezingen in 1954 een ernstige nederlaag leden, herwonnen terrein, hoewel zij slechts 52 zetels kregen tegen 68 in 1950, toen de huidige president, de 85-jarige Paasikivi hun kandidaat was. De communisten verliezen tien zetels en worden naar grootte derde partij. In 1950 hadden zij het op een na hoogste aantal zetels. De Zweedse en de Finse volkspartij verloren respectievelijk 4 en 7 zetels. De Agrarische partij en haar communistische bondgenoten krijgen samen 146 van de 300 zetels. De volkspartijen (conservatieven, Zweedse en Finse volkspartij samen tach tig en de sociaal-democraten 74. Men schat dat ongeveer. 71 percent der kiezers heeft gestemd; een record voor presidentsver kiezingen. Politieke waarnemers geven Kekkonen de meeste kans, daar hij op de 57 commu nistische stemmen kan rekenen, omdat hij een pro-Russische politiek heeft gevoerd. Hij heeft dan echter nog vijf stemmen nodig om de noodzakelijke meerderheid democratische Kamervoorzitter Fager- van 151 stemmen te behalen. van veel ellende bü onszelf worden ge zocht. Het getuigt van geestelijke armoede als de kosten voor een woning een sluit post worden. De Nederlander moet eraan wennen, de werkelijke prijs te betalen. Zo moeten wij komen tot de bouw van ver antwoorde woningen van hogere kwaliteit. Sprekende over het te langzame tempo van de woningbouw zei professor Van Beusekom dat de woningbouw nog steeds te ambachtelijk wordt gezien. Zelfs de landbouw is in dit opzicht veel verder. De bouwtijd voor een woningcomplex is nu veel langer dan vóór 1940. De arbeids- produktiviteit moet sterk verhoogd worden. In het feit dat de overheid de woningbouw moet subsidiëren, weerspiegelen zich het geringe offer van de Nederlander voor zijn woning en de geringe arbeidsproduktiviteit in deze sector. De woningbouw is echter wel rendabel. Er is voorts te weinig belangstelling voor het bouwvak. De arbeidsvoorwaarden moe ten verbeterd worden. Hij wees op de mo gelijkheden van industriële toepassing van betonconstructies, metaalverwerking en moderne kunststoffen. „Het ergste geval van flessentrekkerij dat ik ooit behandeld heb, zo kenschetste de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank de strafzaak tegen een 44-ja- rige binnenhuisarchitect uit Den Haag, tegen wie hij een gevangenisstraf van twee jaar eiste. De binnenhuisarchitect heeft lange tijd een zeer luxueus leven geleid van het geld van winkeliers, vrouwen en opdracht gevers. In het afgelopen jaar had de man bij meer dan zestig verschillende Haagse winkeliers maandrekeningen lopen. Hij kocht meubels, horloges, radiotoestellen, huishoudelijke artikelen, kleren, schoeisel en levensmiddelen. Als een winkelier weigerde hem verder nog iets te leveren omdat er nooit iets werd betaald, ging hij naar een andere winkelier en het spelletje begon opnieuw. Op deze wijze heeft de binnenhuisarchitect voor een waarde van vijftien duizend gulden aan goederen „gekocht" zonder ooit een cent te betalen. Toch had hij wel geld. Hoewel hij nog niet van zijn (derde) echtgenote was ge scheiden, woonde hij samen met een dame, van wie hij f 14.000 wist los te krijgen. Toen de middelen van zijn vriendin uitge put waren, begon hij een verhouding met een andere vermogende vrouw, wier geld hij op dezelfde wijze opmaakte. Het op deze wijze verkregen geld gebruikte hij niet om zijn schulden te betalen, maar spendeerde hij aan drank en fuifjes. Ook van opdrachtgevers wist de bin nenhuisarchitect duizenden guldens aan voorschotten los te krijgen, zonder dat hij ooit een opdracht uitvoerde. Voor de rechtbank verklaarde de ver dachte dat hij gemeend had de gekochte goederen „in de toekomst" te zullen beta len. „Ik had goede vooruitzichten", zei hij. „U was failliet verklaard en het failisse- ment is opgeheven bij gebrek aan baten, maar u had nog f 21.000 schuld", merkte de president op. De verdediger, mr. dr. K. W. P. Klaas- sen, betoogde dat de verdachte afkomstig was uit een familie, waar geld geen enkele rol speelde. Op 18-jarige leeftijd hadden' alle kinderen een eigen auto. De verdach te heeft zich uit deze sfeer nooit kunnen losmaken. Mr. Klaassen noemde zijn cliënt een grote optimist, iemand die in een an dere wereld leefde en die werkelijk ge dacht heeft de gekochte goederen nog te kunnen betalen. De rechtbank zal op 31 januari vonnis wijzen. Amsteradm. Gemeentelijke Universiteit. Doctoraal examen Economie: D. Ch. Krogh, Amsterdam. Belastingconsulent: mr. H. D. van Werkum, Doorn.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7