VOOKTBEEKERS JViemeijsr fabab Haarlemse Scheepsbouw: grote variatie in bouwprogramma Standpunt van Centrale van Zeevarenden blijft ongewijzigd TAXI 18000 Technisch koopman: moeilijke maar zeer nodige combinatie Erkend de beste f Rector van Nijenrode sprak voor Mij. voor Nijverheid en Handel Bazar van Haarlems Diaconessenhuis Van hoppers tot walvisjagers Bedrijf zoekt zijn toekomst in het gespecialiseerde buitenlandse werk Geheel nieuw systeem van tewaterlating 7 Sluis bepaalt maximum breedte: twaalf meter Joyriding onder invloed van alcohol Bijzondere scheepstypen Binnen bouwen Motorrijder liep een hersenschudding op Ambtsaanvaarding van Prof. dr. D. K. de Jongh Biljartuitslagen ETEB WASMACHINES Rijwielhuis WILHELM IN A Wandschildering in Haarlemse kleuterschool Burgerlijke Stand van Haarlem Harmonie-orkest „Haar lem" naar muziek-concours Inaugurele rede van prof. dr. J. Kistemaker Hokkenshow van P.V. Haarlem-Noord Gezellige zusterkamers ook in belang van patiënten Na verklaringen C.B.C. en R.K. Bond: Staking op trawlervloot thans 18 dagen oud WOENIDAG 18 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE LICHTE HOLLANDSE BAAITABAK ACCORDEONVOUW: meer ruimte voor gemakkelijk stoppen Wanneer men daar nog twee kustvaar ders voor particuliere rekening in Neder land aan toevoegt, dan heeft men in grote (rekken het werk, dat de Haarlemse Scheepsbouw, dit jaar te doen staat. Het is geenszins een eenvormig programma, maar trekt integendeel de aandacht door zijn verscheidenheid en door de bijzondere aard van de meeste opdrachten. Daarin uit zich ook de belangrijkste ten- denz in de hele productie van deze be langrijke Haarlemse werf: Nu er nog vele orders voor de grote en de kleinere scheepsbouw in ons land te krygen zijn, houdt zij vast rekening met tijden, waarin dit door een eventuele verslapping van de vraag of door verschuivingen op de markt heel wat moeilijker zal zijn. Vandaar dat de huidige directie, gevormd door de heer B. M. Vlielander Hein en ir. P. A. van Hecking Colebrander, zich vooral toelegt op orders, welke een bijzondere bew.erking vereisen, en daardoor het bedrijf een aan tal specialiteiten tracht te geven, die een regelmatige ordervoorziening ook in de toe komst mogelijk maken. Daarmee is het karakter van dit bedrijf, dat in 1900 als een afgerasterd stukje met een helling onder de naam Brouwer en Van Dijk is begonnen, maar in zijn hui dige vorm bestaat sinds 1916, wel grondig veranderd. Tussen de beide genoemde jaar tallen wérden slechts schepen voor de kleine binnenvaart gebouwd, maar de N.V. Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij be gon daarnaast met zeeschepen. Doch ook daarbij is dit bedrijf van het begin af aan zekere beperkingen gebonden geweest. Hemelsbreed ligt Haarlem slechts 8 kilo meter van de Noordzee, maar via de wa terweg Spaarne-Noordzeekanaal-IJmuiden is het heel wat verder. De vaart wordt hierbij belemmerd door de sluis te Spaarn- dam, waar slechts schepen tot een breedte van 12 meter kunnen worden doorgelaten. Toch vindt men de schepen, die bij de Haarlemse Scheepsbouw gebouwd worden, over de gehele wereld. Want ook deze maxima, een breedte van twaalf meter en een diepgang van 4,50 meter, begrenzen ADVERTENTIE Hof Amsterdam Eiseen maand gevangenisstraf, twee jaar niet rijden Voor het Hof in Amsterdam stond dins dagmiddag in hoger beroep terecht een 21-jarige koetsier uit Spaaxnwoude, die terzake van het besturen van een auto on der invloed van alcohol in oktober van het vorige jaar door de politierechter in Haar lem was veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf en twee jaar ontzegging. De verdachte gaf toe, op een avond in juli van het vorige jaar in Haarlem bier en ci troenjenever te hebben gedronken en daar na, in Haarlemmerliede, in een bij de Zuid- schaikwijkerweg geparkeerd staande auto te zijn gestapt. Een andere jongeman, die hij feitelijk niet kende, maar met wie hij die avond optrok, was na enige ogenblik ken ook in de wagen gesprongen „om te helpen". Tijdens de rit waren er brakken gemaakt, waardoor deze auto van een aan nemer uit Haarlemmerliede voor een be drag van 450 werd beschadigd. De'verdachte was in hoger beroep ge gaan, omdat hij de straf te zwaar vond. Volgens zijn zeggen zat zijn maat achter het stuur, toen de aanrijding ontstond. De president nam het de verdachte kwa lijk, dat hij nog niets van zijn (overeenge komen) helft van de schadevergoeding had betaald, terwijl toch de vader van zijn maat (die inmiddels is geëmigreerd) wel heeft betaald. De procureur-generaal mr. J. F. Hoeffel- man noemde het onder invloed rijden in een auto van een ander, zonder een rijbe wijs te bezitten, een ernstig feit. Hij vroeg bevestiging van het Haarlemse vonnis. De verdediger mr. J. H. A. M. van Son was van mening, dat de verklaringen in deze zaak nogal uiteenliepen. Hij vond, dat de verdachte min of meer het slachtoffer dreigt te worden van het feit, dat zijn maat is gaan emigrergn. Hij vroeg het Hof de zelfde straf als de procureur-generaal had geëist, op te leggen, maar dan voorwaar delijk. Er zal in deze zaak uitspraak worden ge daan op 31 januari. toch nog een zeer grote categorie zee schepen. De Haarlemse Scheepsbouw zette be halve verscheidene vrachtschepen, waar ónder een aantal—voor de KPM in het toenmalige Nederlands-Indië, ook vele se ries Rijn-Herne-schepen en Franse kanaal schepen op stapel. Bovendien vervaardigde zij veel baggermateriaal. Door de malaise in de dertiger jaren moest het bedrijf van 1932 tot 1936 worden stilgelegd, maar daarna werd de productie volgens dezelfde lijnen voortgezet. Gedurende de oorlogsjaren werd er een vierde helling bijgebouwd, waardoor het na de bevrijding mogelijk werd, zwaarder schepen dan voorheen te bouwen zij het binnen de grenzen, die de Spaarndammer sluis stelt. Sindsdien is de werf ook ver rijkt met een grote nieuwe loods. De pro ductiemethoden werden in alle opzichten gemoderniseerd. In de loop van de na-oorlogse jaren is het bedrijf zich in toenemende mate op bijzondere scheepstypen gaan toeleggen. Daarvan getuigt de indrukwekkende pro- duclielijst: Rijnsleepboten met een zeer ge ringe diepgang voor Zwitserland, stoom- sleepboten van dezelfde aard voor Polen, kustvaarders, een veerpont voor Lissabon, trawlers voor Portugal en Frankrijk, ton- nenlèggers voor de marine en enige vracht en passagiersschepen met speciale bestem mingen. Daaronder trok vooral de destijds door de Keizerin van Vietnam te water gelaten „Ville de Saigon" de aandacht, het grootste schip, dat tot nu toe op deze werf van de helling gleed: 1600 brt. Het werd gebouwd voor rekening van de Franse scheepvaart maatschappij Denis Frères en was bestemd voor de vaart in Indo-China. Sinds de toe stand daar voor de Franse maatschappij onaantrekkelijk geworden is, overweegt men het schip in te zetten voor de dienst FrankrijkEgypte. Een ander zeeschip, dat eveneens voor Franse rekening, werd gebouwd, doet thans dienst op de Marokko-lijn van de Com pagnie Générale des Armements Maritimes. Dit zijn de „Safi" en de „Mogador" van ongeveer 1100 brt. Vorig jaar werd bovendien de „Presi dente Vargas" door deze werf afgeleverd, een passagiersschip met een accommodatie voor 900 personen voor de vaart op de Amazone. Temidden van de steeds wisselende as pecten van de productie der Haarlemse Scheepsbouw is één stabiel programma punt: Dat is de alleen-fabricagë en -assem blage voor ons land van de McGregor luiken. Dit zijn scheepsluiken, waarvan de sluiting, volgens het McGregor-patent werkt cn waardoor, ook zonder gebruik van presennings, geen water in de ruimen kan binnendringen. De geleidelijke reorganisatie van het be drijf richt zich thans vooral naar een be langrijke behoefte: men wil de bouw van schepen tot de tewaterlating zoveel moge lijk binnen, in de grote hal doen geschie den. Voor de grotere schepen zal men voorshands nog op de hellingen aange wezen zijn, maar de eerste van de drie mijnenvegers, die over twee maanden te water wordt gelaten zal op een geheel andere manier in zijn element glijden. Deze principiële verandering, die voor zover bekend is, nog nergens anders in Nederland is ingevoerd, is een scharnierend afloop-ponton, waarvoor thans in het voor terrein een diepe inham naar het Spaarne wordt uitgegraven. Dicht voor de grote bouwloods, aan het begin van de inham, wordt aan scharnieren een ponton beves tigd, dat volgens de principes van een droogdok respectievelijk door het in pompen van lucht en door het inlaten van water komt boven drijven en zinkt. Is de eerste mijnenveger gereed voor de te waterlating, dan wordt het schip uit de loods via een vetgoot naar de ponton ge trokken. Vervolgens wordt de ponton met water gevuld, waardoor deze aan één kant in het water zakt. (Het andere eind is met de scharnieren aan de vaste wal verbon den, zodat er onder water een helling wordt gevormd.) Het schip komt dan zon der bijzondere moeite in zijn element. Hierna wordt de ponton weer leeggepompt, waarna hij weer op het water komt te drijven. Op deze wijze kan men ook sche pen voor reparatie uit het water op het droge brengen. Door deze belangrijke voorziening zal men een groot deel van de scheepsbouw binnen de loods kunnen doen geschieden en daarmee allerlei vertragingen in het werk als gevolg van de weersomstandig heden voorkomen. Op deze wijze kan men de beperkingen, die het weer de produktie oplegt, groten- deels overwinnen, maar er zijn ook nog twee andere belemmerende factoren, waar in de Haarlemse Scheepsbouw lotgenoot is van vele andere bedrijven in de metaal sector: de' personeelsvoorziening én de materiaalvoorziening. Er bestaat een chronisch tekort aan ar beidskrachten. Voor de opleiding van vak mensen heeft men bij de HSM thans een herscholings- en ontwikkelingscursus, die vooral onder de oudere arbeiders een be vredigend aantal leerlingen telt. Het aantal vaklui blijft hier door dergelijke maat regelen dan ook enigszins op peil. De moeilijkheid ligt echter in de allereerste plaats in de aantrekking en het vasthou den van vele ongeschoolden, die in de scheepsbouw ook onmisbaar zijn. De lonen, die deze mensen in de scheepsbouw kun nen verdienen, liggen veelal onder die, welke door vele andere bedrijven (onder andere de bouwnijverheid) betaald worden. De andere moeilijkheid is de schaarste aan materialen en de levertijd daarvan. De onregelmatige aanvoer van staal en de grote vraag, die hiervoor bestaat bij de scheepsbouw, heeft tot gevolg, dat niet al tijd kan worden vastgehouden aan de overeengekomen data van oplevering. Dit probleem klemt des te meer, waar het exportorders betreft, waarbij geconcur reerd moet worden tegen het buitenland. De heer A. de Boon zei ons verder, dat het loonsysteem van de vaste gage voor de Centrale van Zeevarenden alleen als zeker heid aanvaardbaar zou zijn, wanneer deze vaste gage gelijk zou zijn aan die op de koopvaardij, namelijk f 350.Dit is ech ter niet te verwezenlijken. „Men streeft thans", aldus de heer De Boon, „naar een systeem van percentage en garantieloon, dat de vissers een verge lijkbare positie zou kunnen geven. De Cen trale van Zeevarenden zal nimmer voor de IJmuider vloot genoegen nemen met de vorm van het loonsysteem, dat thans in Scheveningen en Katwijk op de loggers en kotters geldt en wordt toegepast". Verantwoord bestaan De heer De Boon was verder van me ning, dat het er thans om gaat de vorm van het loonsysteem voor de IJmuidense trawlervloot dusdanig toe te passen, dat belamgrijke verbeteringen voor de visser man worden bereikt en dat deze visser man daarbij tevens voldoende zekerheid heeft om twaalf maanden van het jaar te kunnen rekenen op een verantwoord be staan. De Centrale van Zeevarenden, aldus de Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur kwam een zeventienjarige schildersknecht uit Haar lem, die op de Heemsteedse Dreef in Heem stede fietste, in botsing met een hem achter op komende motorfiets, bestuurd door de 56-jarige motorrijder B. K. uit Haarlem, werkzaam bij een wegenbouwfirma. De schildersknecht had keurig rechts van de weg gereden, maar was plotseling de macht over zijn stuur kwijtgeraakt en naar links gezwenkt, juist toen de motorrijder wilde passeren. Beide bestuurders vielen; de motorrijder liep een zware hersenschudding en wonden boven het rechteroog op en werd per auto van de G. G. en G. D. naar de Mariastichting in Haarlem overgebracht. Onmiddellijk levensgevaar bleek niet aanwezig te zijn. De fietser werd niet gewond. De motor werd gedeeltelijk beschadigd; de fiets aan de achterzijde vernield. Prof. dr. D. K. de Jongh te Haarlem, die op 6 augustus benoemd is tot buitengewoon hoogleraar in de farmacologie van de facul teit der veeartsenijkunde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, zal op maandagmiddag 6 februari te 16.00 uur in het groot-audito rium van deze universiteit zijn ambt aan vaarden met het houden van een redevoering. De uitslagen in de biljartcompetities van de FBHO luidden: A-klasse: Haarl. West—DWO 8—0; KR II Centrum II 62; TelescoopKR I 08; Centrum IFlora 33 (voorl.). B-klasse: Kampervest IIPoedeltje II 44; TelescoopKampervest I 44; Rozen- priëelKR 35; Poedeltje ICentrum 2—6. D I-klasse: Kampervest IRozenpriëel 6—2; BW—Oosten 7—1; DWO—Telescoop 44; S. en G.Haarl. West 26. D H-klasse: DWOKampervest 44; Haarl. WestOosten 80; S. en G.Cen trum 06 (voorl.). Het Nederlandse bedrijfsleven heeft, zoals talrijke advertenties van de laat ste jaren aantonen, in sterk toenemen de mate behoefte aan mensen, die een gedegen technisch inzicht en een goed koopmanschap in zich verenigen. En dat is geen wonder, wanneer men de situatie, waarin ons land zich bevindt, bekijkt: een bevolkingsdichtheid, die even groot is als die van de Verenigde Staten zou zijn, indien de gehele we reldbevolking op dit grondgebied werd samengebracht, een nationaal inkomen, dat voor vijftig percent afhankelijk is van de export en een zich snel uitbrei dende industrie, die zich vooral toelegt op kwaliteitsprodukten. Deze situatie roept vanzelf de behoefte aan „techni sche kooplieden" op: alleen commer ciële capaciteiten zijn onvoldoende voor het aan de man brengen van ge specialiseerde kwaliteitsprodukten.Men moet er evenzeer technicus voor zijn. MiUaf i .sot" iR .notertgq ,s Dit zeide de rector van het Nederlands Opleidingsinstituut vöor hét Buitenland op Nijenrode, dr. E. B. J. Postma, dinsdag middag in een causerie aan een lunch van het Departement Haarlem van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Brinkmann te .Haarlem. De moeilijkheid van deze vraag naar techni sche kooplieden is, naar hij zeide, dat men deze eigenschappen zelden in één persoon aantreft. Dat men overigens niet alleen in Neder land met dit probleem bezig is, wordt wel aangetoond door reeds bestaande instituten met dit doel in Duitsland en Zwitserland. Sinds 1927 is er in Berlijn al een dergelijke opleiding, waarbij wordt uitgegaan van de ADVERTENTIE WAAROM HUREN Voor slechts ƒ2.p.w. zonder vooruitbet. UW EIGENDOM. KROCHT 6 t.o. HEMA heer De Boon, heeft geconstateerd, dat on der de IJmuidense trawlervissers een nei ging bestaat om de voorkeur te geven aan het loonsysteem van percentage en ga rantieloon. In dit verband mag worden genoemd de recente onderhandelingen van de Centrale van Zeevarenden met de rederij Medan- Batavia, directeur D. Gouda. De Centrale van Zeevarenden toen nog Centrale Bond bedong een hoge vaste gage voor de trawlers „Medan" en „Soerabaia". Deze vaste gage stond voor de schipper op 350.voor de eerste motordrijver op f 350.voor de stuurman op f 325.en voor de matroos op f 275.Hierbij dient evenwel onmiddellijk te worden aange voerd, dat de opvarenden een lager per centage van de besomming dan thans zou worden uitgekeerd. „Wat bleek toen de bemanningen deze gunstige loonregeling met vaste gage kre gen voorgelegd", aldus de heer De Boon. „De opvarenden stelden, zoals de heer Gouda tijdens de besprekingen al had op gemerkt, geen prijs op de nieuwe gunstige loonregeling. Zij prefereerden de door de heer Gouda geopperde mogelijkheid: per centage met garantieloon". economie (66 percent van de leerstof), die een technische aanvulling krijgt (34 per cent). In Darmstadt bestaat sinds 1948 een dergelijk instituut, dat de nadruk legt op de technische kant (53 percent van de stof) en daarnaast 47 percent van de opleiding ten dienste van de commerciële vorming stelt. En in Karlsruhe wordt sinds 1949 een ingenieursopleiding gegeven met twee se mesters economische vorming. Techniek primair In ons land ziet men een begin van aan passing aan deze grote behoefte in Delft, waar naast de primair gestelde techniek ook meer aandacht wordt besteed aan be drijfsorganisatie en economie en de aan Nijenrode begonnen, éénjarige commerciële cursus voor technici. Men is in ons land uitgegaan van een technische opleiding. Deze vergt meer van de mensen om tot een sluitend geheel te komen, dan een economische. De cursus aan Nijenrode is dan ook bestemd voor afgestuurde M.T. S.'ers en dat zij slechts een jaar duurt, komt vooral door de acute behoefte bij het bedrijfsleven, de beperkte middelen van de meeste ouders van M.T.S.'ers en andere factoren zoals leeftijd en militaire dienst. Zij komen in internaatsverband, hetgeen in de gegeven omstandigheden de meest intensieve opleiding waarborgt. Bovendien is dit noodzakelijk voor hun sociale vor ming. Op Nijenrode zitten in totaal onge veer 250 leerlingen van 15 verschillende religies. Juist terwille van de sociale vor ming wordt kliekvorming tegengegaan en de leerlingen komen het hun zessen op een kamer, waarbij men een levensbeschouwe lijke menging nastreeft. De methodiek en de didactiek zijn zoveel mogelijk in samen werking met de bedrijven opgesteld. Op het ogenblik zijn de leerlingen van de cursus met een onderzoek aan de econo mische zijde van enige bedrijven bezig en zij zullen daar een rapport over moeten uitbrengen. Er wordt op deze cursus een zeer directe methode gevolgd en de zelf werkzaamheid en het onderlinge gesprek in discussiegroepen bevordert men zoveel mogelijk. Er studeren thans ruim tweedui zend jongelui per jaar aan M.T.S.-sen in Nederland af en één percent daarvan hoopt men elk jaar als leerlingen voor de cursus te krijgen. De selectie is uiteraard zeer grondig, zij begint met een verklaring van de directeur der M.T.S. en gaat verder met een medische en psychologische keu ring. De opleiding is verdeeld over 34 weken en vier examenweken, te specificeren in 510 uren voor sociaal-economische onder werpen, 340 uren voor talen (102 voor Nederlands, 136 voor Engels en 102 voor Frans, Duits of Spaans) en 204 uren voor de lichamelijke opvoeding, die tevens een sterk sociaal vormend aspect heeft. Dr. E. B. Postma zeide tenslotte, dat deze opleiding uiteraard nog in het experimen tele stadium verkeert, maar dat het expe riment. zeker de moeite zal lonen om het voort te zetten. Maandag 23 januari des middags om twee uur zal de wethouder van onderwijs te Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, een door mevrouw Annie Apol vervaardigde wand schildering in het speellokaal van de ge meentelijke kleuterschool 8 in de Faraday- straat te Haarlem onthullen. HAARLEM, 17 januari 1956 ONDERTROUWD: 17 jan.. A. E. A. H. Leushuis en J. G. Rienstra; J. Töning en H. M. van Zeggelaar; H. Lammers en C. A. Ris. GEHUWD: 17 jan., P. W. Vogelaar en W. E. Stavinga; R. van Gelder en H. W. Elfers; P. B. Stompé en E. M. Aberson. BEVALLEN van een zoon: 15 jan., F. J. Warmerdamvan Harten; G. J. Reibervan den Berge; J. W. A. Th. Robles de Medina Feij; 16 jan., C. J. van der Klugt—van Winsen; A. M. Schoonderwoerdvan Gaal; 17 jan., G. W. J. HeemskerkRellergert. BEVALLEN van een dochter: 15 jan., M. E. HoogkamerVrenegoor; 16 jan., G. E. van RossumHeemskerk; M. C. Frijnvan der Pijl; W. C. A. BaarsWijdoogen; A. M. Schoonderwoerdvan Gaal. OVERLEDEN: 15 jan., H. H. J. Pater, 74 j., Gasthuisvest; E. H. Potjer—Venema, 91 j„ Oranjeplein; 16 jan., A. van Bezooijen, 88 j„ Leidseplein; G. Verboom, 71 j., Maer- ten van Heemskerkstraat; J. W. van Konings hoven, 78 j., Maerten van Heemskerkstraat. Op zaterdag 28 en zondag 29 januari zal in de veilingzaal West-Friesland te Boven- karspel door de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen een muziekfestival worden gehouden. Het ligt in de bedoeling, dat meer dan achttien muziekverenigingen hieraan zullen meewerken. Ook het Harmo nie-orkest „Haarlem" verleent zijn medewer king en wel op zondag 29 januari, wanneer het zal uitvoeren de ouvertures „Anacreon" van Cherubini en „New Orleans" van Mein- dert Boekei. Men hoopt, dat velen het orkest ter aanmoediging naar Bovenkarspel zullen vergezellen. Prof. dr. J. Kistemaker. die door Teylers stichting te Haarlem is benoemd tot bijzon der hoogleraar natuurkunde aan de Leidse universiteit, zal zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugurele rede op vrijdag 27 januari om vier uur in het Groot Auditorium der universiteit. De postduivenvereniging Haarlem Noord hield haar jaarlijkse hokkenshow. De prijs winnaars waren: Hokkenklasse: 1. F. J. Steenbergen; 2. N. Bouma; 3. J. Bouma; 4. P. Bot; 5. T. Mica; 6. C. Wullems. Schoonste oude duif D. van Drunen. Schoonste jonge doffer N. Bruma. Schoon ste jonge duif J. Bouma. Vrije klasse: schoonste jonge doffer F. J. Steenbergen, schoonste jonge duif N. Bou ma, schoonst- oude doffer L. Walgien, schoonste oude duif C. Wullems. Klasse laat jong: schoonste vogel F. J. Steenbergen. Aan het nut van een goede ziekenver pleging kan wel niemand met begrip voor de moderne samenleving, twijfelen. Een goede ziekenverpleging is ten zeerste ge diend met, zo niet onbestaanbaar zonder, goede verpleegsters. De werklust en am bitie van de zusters hangen op hun beurt weer ten nauwste af van de omstandighe den, waarin deze meisjes, die vrijwel allen intern zijn. hun vrije tijd kunnen door brengen. Met andere woorden kan de op wekkende invloed van de zusterskamer stimulerend werken bij de verpleging van patiënten. Met dit doel voor ogen heeft het Diaconessenhuis besloten een - bazar te houden, waarvan de opbrengst in eerste instantie bestemd zal zijn voor de drin gend nodige modernisering van de zusters- zitkamers waarbij deze vertrekken tevens sfeervoller, gezelliger en vooral huiselijker zullen worden ingericht. Mocht er meer opgebracht worden, dan verwacht wordt, dan zal dit besteed kun nen worden aan de kinderafdeling, die ook om nieuwe betimmering, meubilair en verf vraagt. Men stelt zich voor de bazar te houden in de eetzaal van het Diaconessenhuis, Hazepaterslaan 24, op dinsdag 7 en woens dag 8 februari, 's middags van twee uur tot half zes en 's avonds van zeven tot half elf uur. In een aangrenzende ruimte bevinden zich schiettent, grabbelton en rad van avontuur. Verder zijn er snel- en caricatuurtekenaars en worden er warme worstjes, bitterballen, alsmede thee, kof fie en verfrissende dranken verkocht. Ook worden momenteel 5000 loten verkocht a vijftig cent per stuk. Indien alle loten voor 8 februari verkocht zullen zijn, zal de trekking die dag 's avonds plaats vinden. Dr. A. Melchior heeft voor deze bazar een folder ontworpen en een affiche getekend, onder het motto: „Besef, gezonde, uw weel de". Er zijn voor deze bazar reeds vele prijzen beschikbaar. Er moeten er echter nog veel meer komen. Het bestuur verzoekt diegenen, die voor dit goede doel nog iets te missen hebben, hun gaven, liefst zo spoedig mogelijk, aan de portier van het Diaconessenhuis te willen afgeven. Men denkt hierbij vooral aan kunstvoorwerpen, levensmiddelen, textiel, boeken en ook kleinere dingen als: blocnotes, potloden, puntenslijpers en dergelijke. Natuurlijk zijn ook geldelijke giften wel kom. Deze kunnen worden gestort op re kening no. 4000 van het Diaconessenhuis bij de Twentsche Bank Haarlem, onder het motto: „Bazar Diaconessenhuis 1956". Het bestuur wil diegenen, die reeds hun bijdragen hebben geschonken hartelijk danken, vooral vele oud-patiënten en le veranciers hebben reeds van hun actieve belangstelling blijk gegeven. De bazar is de eerste sinds 1947 van het Diaconessenhuis on het bestuur rekent dan ook op een gw»t«/ opkomst en opbrengst. IN DE REEKS VAN industrieën aan de overkant van het Noorder Buiten Spaarne, waar men reeds van ver het staal hoort kreunen onder zijn bewerking, staan ook de gebouwen van de N.V. Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij. Het is vlak naast het Conrad Stork-complex, waarover enige weken geleden een artikel in dit blad verscheen. De aanlegplaats van het bezoekers-pontje, dat in dienst van beide bedrijven heen en weer vaart, is vlak naast de afbouw- haven van de Haarlemse Scheepsbouw. Daarin ligt thans de hopper voor do aannemingsmaatschappij N.V. D. Blankevoort en Zoon in Bloemcndaal die op Oudejaarsdag te water werd gelaten en over enige maanden voor IJmuiden zal dienst doen. En daarachter, in hetzelfde haventje dobberen, broederlijk aaneen, twee kleine sleepboten voor de Ararnco in Saoedi-Arabië, bestemd voor onderhoudsdiensten in de haven Rastamura. Op een van de hellingen op het voorterrein staat een begin van het casco voor een nieuwe Amsterdamse gemeentepont. In de grote hal kijkt men tegen de grote, met hout beklede rompen van drie mijnenvegers op. De voorbereiding van de bouw van een derde brandweersleepboot voor het ministerie van Verkeer in Venezuela is in volle gang en op de tekenkamers worden de projecten uitgewerkt voor twee walvisjagers voor een Panamese maatschappij. Op de werf van de Haarlemse Scheepsbouw ziet men behalve de grote kranen, die langzaam draaien boven het wordende casco van een gemeentepont voor het IJ, ook een heistelling. Op het voorterrein wordt namelijk hard gewerkt aan een „afloopponton", waarlangs in de toekomst de kleinere schepen in hun element zullen glijden. Deze geheel nieuwe wijze van tewaterlaten zal het bouwen op de helling voor de kleinere schepen niet meer noodzakelijk maken. De bouw zal dan goeddeels in de grote loods op de achtergrond kunnen geschieden. NA DE VERKLARINGEN van de Christelijke Bedrijfsgroepen" Centrale in Nederland en de R.K. Bond van Transportarbeiders, waarin de hoofdbestuurders meedeelden, dat deze erkende vakorganisaties de staking onder de trawlervissers te IJmuiden veroordelen maar op het standpunt staan dat het systeem van de vaste gage behou den moet blijven, heeft de hoofdbestuurder van de Centrale van Zeevarenden, de heer A. de Boon Dinsdagmiddag verklaard, dat beide uitspraken absoluut geen ver andering brengen in het standpunt van zijn organisatie. De Centrale van Zeevaren den blijft op het standpunt staan, dat het loonsysteem met percentage en garantieloon beslist niet kan leiden tot vermindering van zekerheden voor de vissers

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9