G/Uewei/AAK Nederlands Kamermuziekensemble in de Renaissancezaal Julianakerk in Kloosterstraat weer in gebruik genomen Discussie over nieuwe vormen van diaconale zorg PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws KALODERMA GELEE E De radio geeft zaterdag Aanrijding met dodelijke afloop te Utrecht Prof. Blanken bijzonder hoogleraar in Utrecht Scholier tussen twee bussen bekneld geraakt Groot aantal flessen met melk in een sloot Zuurkoolfabrikanten veroordeeld Wielrijder aangereden door een auto Generale Synode der Gereformeerde Kerken Breiwol Edelsmid gaat in hoger be roep tegen Utrechts vonnis LIKDOORNS WONDEROLIE Directeur bekent eigen fabriek in brand te hebben gestoken ió Uet zo J VRIJDAG 2 0 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Julianakerk der Hervormde Gemeen te Schoten aan de Kloosterstraat in Haar- Noord is gerestaureerd: de balkons zijn ver anderd, de banken zijn anders opgesteld, een electrische verwarming is aangebracht en het interieur is opnieuw geschilderd. Het interieur heeft een ander en fraaier aanzien gekregen. Nadat enige tijd de kerk diensten in de kleuterschool aan de Colen- sostraat zijn gehouden, zal de Hervormde Gemeente Schoten van zondag aanstaande af weer in de Julianakerk bijeen komen. Donderdagavond heeft de kerkvoogdij het gebouw aan de kerkeraad overgedragen tijdens een dienst, die door velen werd bij gewoond. De regionale kerkeraad van Haarlem was vertegenwoordigd door de voorzitter, ds. G. H. van der Woord en de oecumeni sche raad van kerken voor Haarlem en om geving door mr. H. M. Kits van Heijningen. De vroegere predikanten van de Hervorm de Gemeente Schoten, ds. M. G. Blauw en ds. Drost hadden bericht van verhinde ring gezonden. Nadat gezongen was Psalm 65 „De lof zang klinkt uit Sions zalen" ging ds. G. ICoch in gebed voor. Hij zeide, dat toen vanmorgen de Nederlandse vlag in de to ren van de Julianakerk in top ging dat een dubbele betekenis had. Met het Nederland se volk wilde de gemeente feest vieren ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Margriet, maar tevens werd de vlag uitge stoken, omdat het ogenblik naderde, dat de gerestaureerde kerk in gebruik genomen kon worden. Dat velen zich verheugen over het gereed komen blijkt uit de op komst op deze avond. Zij willen in de eer ste plaats zien hoe de kerk er uit ziet, maar ook willen zij delen in de vreugde en blijd schap. Ds. Koch herinnerde er aan, dat dr. M. van der Voet, vroeger predikant te Scho ten en thans te Den Haag, veel voorberei dend werk heeft verricht. Het was zijn hartewens de Julianakerk te restaureren en haar een nog vriendelijker en stijlvol ler aanzien te geven dan zij reeds had. Helaas is dr. Van der Voet wegens ziekte verhinderd naar Haarlem te komen; hij zal enige tijd rust moeten houden. Ds. Koch las een telegram voor, dat aan de predi kant zal worden gezonden; daarin worden de beste wensen uitgesproken voor een spoedig herstel en wordt gehoopt, dat dr. Van der Voet spoedig in de kerk een dienst zal leiden. De heer C. A. Versluis, president-kerk voogd, gaf, nadat de heer Kelder uit Utrecht een orgelsolo ten gehore had ge bracht, een overzicht van de historie der Hervormde Gemeente Schoten. In 1907 was het Schoterkwartier een evangelisatiepost van de Hervormde Gemeente van Spaarn- dam. Een jaar later stichtte ds. A. J. Mon- tijn, predikant te Haarlem, een evangeli satie-vereniging en in hetzelfde jaar wer den diensten gehouden in de kleuterschool aan de Colensostraat, welke school toen be hoorde tot de Haarlemse Hervormde Ge meente. In 1909 besloot ds. Baljon, predi kant te Spaarndam, tot het stichten van een bouwfonds voor een nieuwe kerk in het Schoterkwartier, omdat de zaal te klein was. Er kwamen vele Haarlemmers naar de Colensostraat, die de beste plaatsen be zetten. Om dat te voorkomen werden op de stoelen kaartjes gelegd, waarop vermeld stond „voor leden der Evangelisatie-ver eniging". De heer Versluis memoreerde, dat ds. Brandsma van 1910 tot zijn overlijden in 1913 predikant is geweest van de Her vormde Gemeente Spaarndam en dat zijn arbeid in Schoten verricht werd. Deze pre dikant heeft pogingen in het werk gesteld een kerk te stichten, welke pogingen ds. M. G. Blauw heeft voortgezet en met suc ces. Op zondag 25 maart 1917 is de Juliana kerk in gebruik genomen. De heer Versluis deed mededelingen over de actie in de af gelopen jaren om de kerk te i-estaureren. Daarbij bracht hij dank aan allen, die hun medewerking hebben verleend. De kerk voogdij heeft nog meer plannen (speciaal in wijk West, waar een centrum gesticht zal worden) en de heer Versluis hoopte op de medewerking van de Gemeente te kunnen rekenen. De heer Versluis droeg de kerk aan de kerkeraad over, waarna dr. G. P. Scheers als voorzitter van de centrale kerkeraad haar aanvaardde. Hij las Psalm 100 en een gedeelte uit de Brief van Paulus aan de Efeziërs, hoofdstuk 3, van vers 14 af. Ver volgens ging hij in gebed voor. Dr. Scheers sprak zijn vreugde uit over de totstandkoming van de restauratie, me moreerde de goede samenwerking tussen diverse colleges en dankte allen, die mede werking hebben verleend. Hij hoopte, dat de inwendige vernieuwing ook zal beteke nen een geestelijke vernieuwing van de gemeente; de dienst kan daartoe een mid del zijn. Dr. H. van der Loos sprak een slotwoord en dankte allen, die in de kerk gewerkt hebben; in het bijzonder richtte hij zich tot de heer Kroese, die de leiding heeft gehad. Met het zingen van „Halleluja, eeuwig dank en ere" werd de samenkomst waaraan ook het kerkkoor zijn medewer king verleende, gesloten. ADVERTENTIE s|es de keelontsmettende tabletten cons a 50 tabletten De 73-jarige voetgangster W. de B. v. W. uit Utrecht is woensdagavond, toen zij wei felde bij het oversteken van de Amster damse Straatweg, aangereden door een personenauto, die werd bestuurd door de 18-jarige A. B. R. uit Soesterberg. De autobestuurder heeft nog getracht de voet gangster te ontwijken, maar hij slaagde daarin niet. Zij werd meegesleurd en liep een schedelbasisfractuur op. Zij is overge bracht naar het Stads en Academisch Zie kenhuis waar zij bleek te zijn overleden. Het curatorium van de bijzondere leer stoel in de Nieuw-Griekse Taal en Letter kunde, uitgaande van het Utrechts Univer siteitsfonds, heeft prof. dr. H. G. Blanken, gewoon hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam, benoemd tot bijzonder hoog leraar in de Nieuw-Griekse Taal en Let terkunde bij de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht. De 18-jarige scholier Fr. de Groot is op de Jutphaasseweg te Utrecht dodelijk ver ongelukt. Kort na het verlaten van zijn woning aan de Merwedekade is hij bij het per fiets oversteken van de Jutphaasseweg bekneld ïeraakt tussen een bij de halte stilstaande ;em een tea utobus en een andere bus. Hij vas op slag dood. ADVERTENTIE Wk maakt banden zacht ali fluweel HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Pla ten. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Cla- vecimbelrecital. 12.00 Platen. 12.30 Land en tuinbouw.nededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Van de wieg tot het graf, causerie. 14.50 Dansmuziek. 15.20 Onderwijs - volkszaak!, causerie. 15.35 Radio Philharmonisch orkest. 16.20 Verslag Veilig Verkeers-congres. 16.50 Platen. 17.15 Actualiteiten. 17.45 Hammondorgel en zang. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Opera muziek. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel in het kerkelijk jaar, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Binnen zonder kloppen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Koorconcert. 7.45 Morgengebed en liturgisch" kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Piano en orgel. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Amusementsmu ziek. 12.55 Rally van Monte Carlo. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Salon orkest en solist. 13.40 Zang en piano. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Lichte muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateurprogramma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Pla ten. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Amusementsmu ziek. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Rally van Monte Carlo. 18.10 Platen. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Platen. 18.30 Van het Bin nenhof. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzen ding: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws 19.10 Platen. 20.00 Licht baken. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Prijzencarnaval. 22.00 Sprong in het heelal, hoorspel. 22.20 Cabaret. 22.50 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Dansorkest. 23.45—24.00 Platen. TE'EVISIE (N.T.S., A.V.R.O.) 15.0015.45 Eurovisie: Kinderfeest op het ijs in Arosa. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.1522.00 Gevarieerd programma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio Almanak. 14.30 Journaal 15.C0 Orkestconcert. 15.45 Accor deon. 16.00 Vlaamse liedjes. 16.15 Accordeon. 16.30 Vlaamse liedjes. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische zangen. 17.30 Orgelrecital. 18 15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws 23.0524.00 Jazmuziek. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws,, feiten van de dag, en: Op de planken. (Op 464 en 50 m.). Het Nederlands Kamermuziekensemble, dat een paar maanden geleden zijn eerste uitvoering gaf in het Stedelijk Museum te Amsterdam, heeft donderdagavond in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum onder auspiciën van het Haarlems Comité voor Kamermuziek gemusiceerd. Het en semble bestaat uit Frans Vester, fluit, Koen van Slogteren, hobo, Nic. Roth, viool, Wim ten Have, altviool en Bruno Schrecker, cello, De combinatie van vijf instrumenten biedt verschillende mogelijkheden van be zetting. Men hoeft immers niet steeds in kwintet te spelen; met kwartetten, trio's en duetten of zelfs met solospel kan er een noodzakelijke afwisseling worden gebracht. In deze zin was dan ook het programma van deze avond samengesteld. En het werd een boeiend geheel. De uitvoering van het Kwintet in G van Joh. Chr. Bach, waarmee geopend werd, liet merken, dat de vijf executanten, sinds hun eerste optreden, beduidend naar el kaar zijn toegegroeid. Zelfs bleek dat nog sterker in een Divertimento voor hobo en drie strijkers van Haydn, nu er slechts één van de twee blazers in verhouding stond tot het strijktrio. Bovendien weet de hoboïst Van Slogteren zijn toon zo delicaat en be scheiden te houden, dat hij het timbre der snaarinstrumenten niet verdringt: wanneer hij domineert wat uiteraard vaak ge vergd is dan is het door. het klankkarak-r ter van de hobo. Na dit hobokwartet kregen wij het fluit- kwartet in D van Mozart te horen: het eer ste werk dat de jonge meester in Mann heim, op bestelling van de Hollandse offi cier Dijean, componeerde. Frans Vester speelde de dankbare bovenpartij met veel entrain en liet ons zijn fraaie toon bewon deren in het verbindend largo. Maar een bijzonder treffend staaltje van zijn kunnen en van zijn artistiek inzicht heeft hij met de Solo-sonate in a van Bach gedemon streerd. Frans Vester vult deze „muziek in de meest naakte vorm" met een warm besef voor haar barokke inhoud en hij weet er door logische frazeringen een boeiend betoog van te maken. Tot besluit speelde het vijftal een Sere nade van een zekere Moritz Siering, een componist aan wiens bestaan men zou kun nen twijfelen, niet alleen omdat hij ons on bekend is, maar ook omdat wij hem in geen enkel lexicon hebben kunnen vinden. Maar zijn muziek bestaat en daarop afgaande zou men hem kunnen plaatsen als een handige epigoon uit het begin der negentiende eeuw. Het stuk begint in de beminnelijke stijl van de Mannheimers, maar het duurt niet lang of het concertante element in fluit, hobo en cello brengt de toehoorder in de sfeer van Rossini; iets later denkt men aan In een sloot langs de Oudeweg in Haar lem-Oost nabij de Nijverheidsweg zijn donderdagmiddag 4 uur veertig kratten, bevattende vierhonderdtachtig flessen met melk te water geraakt. Een melkrijder reed met zijn vrachtauto over de weg, die wegens herstelwerkzaamheden opgebroken is. Men moet aan één kant rijden en wel op ijzeren platen. Door het drukke verkeer zijn platen verzakt en toen de vrachtauto er over reed, raakte zij in schuine stand. De kratten schoven van de auto en kwamen in de sloot. Hayrn, aan Kuhlau en zelfsf aan de jonge Beethoven. Wie zal zeggen wie zich achter die naam Siering verscholen heeft? Een niet onverdienstelijke vakman in ieder ge val, want afgezien van het onpersoonlijke van de stijl bevat het stuk zeer veel in teressants en is het als geheel een dankbaar speelstuk. Qua uitvoering speelde het kwin tet er een mooie troef mee uit, waarop het vrij talrijke publiek met warm applaus reageerde. JOS. DE KLERK Het Economisch gerechtshof te Den Haag heeft negen zuurkoolfabrikanten veroordeeld tot f 50 boete wegens overtre ding van het Kartelbesluit. Zij hadden een centraalverkoopkantoor opgericht dat ech ter in feite, zo verklaarde voor het ge rechtshof een economisch controleur als getuige, prijzen en contingenten vaststelde, omdat de aandeelhouders van dit kantoor tevens de fabrikanten waren. Vanmiddag omstreeks twaalf uur is de wielrijder Van der W. op de hoek van de Gladiolenstraat en Irissenstraat te Lisse in botsing gekomen met een auto, bestuurd door een bewoner uit Lisse. De wielrijder was ernstig gewond en is naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden overgebracht. De Generale Synode der Gereformeerde Kerken in Nederland te Leeuwarden is be gonnen met de behandeling van het rap port van deputaten voor de bestudering van het vraagstuk van de verhouding diaconieoverheid, waarover ds. H. v. d. Veen uit Donkerbroek en diaken C. van Noortwijk uit Schiedam een minderheids rapport met afwijkende meningen hebben uitgebracht. Prof. dr. N. D. R. Polman zei zich te hebben verwonderd en geërgerd. Het rap port verwerpt een eeuwenoude traditie. Is een traditie niet een gekristalliseerde wijs heid? Er is sprake van een koersverande ring zonder schriftuurlijke argumenten, waartegen hij ten zeerste waarschuwt. Dr. L. Praamsma zei dat het hem leed doet, dat deputaten zwijgen over de over heidstaak. Hij wil sterker bewijs, eer hij de goede orde- eerst de kinderen, dan de kerk, prijsgeeft. Moet de diaconie haar oude taak voor nieuwe takeri loslaten? Moet de diaconie metterdaad de armver zorging almeer loslaten? Het vooruitstre vende standpunt dat tegenwoordig naar tforen komt, is zeker niet dat van Kuyper. De nood der armen is een zaak waarin de kerk van Christus moet voorzien. Prof. dr. D. Nauta, lid der commissie, was het eens met de strekking van het rapport. Hij keerde zich tegen vergeestelijking van het diaconaat en had bezwaren tegen de uitlating van samenwerking tussen diaco nie en overheid. Dit zijn geen partners op gelijke hoogte en van gelijke waarde. Het geheel eigen karakter van het werk der diakenen moet bewaard blijven. Prof. dr. K. Dijk, lid van deputaten over deze zaak, zei dat dit rapport op de wer kelijkheid is gebaseerd. Principieel is er geen verandering van koers. De kerk van Christus heeft een dienst van barmhartig heid voor hen die in nood zijn en daarvan is men niet afgeweken. Subsidie van de overheid aan de diaconie wordt afgewezen. Burgers van de staat mogen echter gebruik maken van overheidszorg. De deputaten denken er niet aan de Schrift los te laten, noch het diakenambt af te schaffen. We moeten ons hoeden voor staatssocialisme, maar wij moeten God danken, dat de over heid zozeer haar roeping verstaat, dat het diaconale werk ingekrompen kan worden. De vraag of men de noodwet-Drees mag aanvaarden is voor spreker nimmer een vraagstuk geweest. Ze was een aanvulling en wie tegen deze noodwet bezwaar maakt, moet dat doen tegen de gehele ouderdoms voorziening. Dr. Dijk is bang voor leerstel lige redeneringen. Gods woord geeft over allerlei situaties geen uitspraken. Aan taak en roeping van de kinderen ten opzichte ADVERTENTIE DURABLE De Utrechtse edelsmid L. B. zal bij het Amsterdamse Gerechtshof in hoger beroep gaan tegen de op 4 januari genomen beslis sing van de president van de Utrechtse rechtbank, die na een civiele procedure tussen de erfgename van de Roermondse kunstschilder Leo R. en de genoemde edel smid de koopovereenkomst nietig heeft verklaard, gesloten tussen de beide partijen, waardoor de edelsmid voor 125 eigenaar werd van een oude beker, die bij baggeren uit de Maas bij Stevensweert is opgehaald. Deze beker bleek later een uit 200 jaar voor Christus daterende Griekse offerbeker te zijn met een niet te schatten, doch uitzon derlijk hoge museum waarde. ADVERTENTIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een Hesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende (60) Een mysterieuze brand, die in juni 1952 dc N.V. Twentse Knopenindustrie te En schedé in de as legde, is tot klaarheid ge bracht. De politie heeft terzake de 34-jarige H. E. B., de eigenaar van de fabriek, ge arresteerd en naar Almelo overgebracht. B. heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij was destijds nadat zijn fabriek was afgebrand, reeds gearresteerd en geduren de ruim een week in arrest gehouden. De politie kon echter niets bewijzen. B. had het bedrijf yerzekerd voor 283.000. Het bedrag is echter niet uitbetaald, omdat het vermoeden bleef bestaan, dat B., eventueel in samenwerking met anderen, het bedrijf in brand zou hebben gestoken. B. heeft toen een procedure aanhangig gemaakt tegen de verzekeringsmaatschappij, waarin tot heden geen uitspraak is gedaan. De politie kreeg dezer dagen nieuwe gegevens in handen, op grond waarvan zij B. op nieuw een verhoor afnam. Daarbij is B. „door de mand gevallen." van de ouders wordt niet getornd. De kerk treedt op waar nood, gebrek of ellende is. Ds. J. G. Adema uit Delfshaven, even eens lid van het college van deputaten legde er de nadruk op, dat het vraagstuk uit de praktijk is opgekomen. Het rapport wil niets anders dan de kerken bewaren voor algehele overheidsinvloed. De over heid is de kerk ver vooruit en zij krijgt in vloed op de mensen, die door de kerk moe ten worden bearbeid. Er is nu geen bestrij ding van het pauperisme meer maar sociale zorg. Er is dreigend gevaar dat de over heidsmacht grijpt naar het kerkelijke leven. Ds. Van der Veen, een van de onderteke naars van de minderheidsnota, zei dat de verzorging door de kerk veel rijker is dan die door de overheid. De taken van over heid en diaconie worden in deputaten- en commissierapport vermengd. Waarschuwing Hierna antwoordde de rapporteur, di aken T. Hartsuiker uit 's-Gravenhage de opmerkingen. Hij herinnerde aan de crisis in de dertiger jaren. De kerk is toen aan le nood voorbij gegaan en dat heeft haar zielen gekost. Deze waarschuwing ga men niet voorbij. De vraag mag worden gesteld of wat in de eerste Christenheid is gebeurd voldoende grond biedt voor het vestigen van allerlei tradities. Hij betwistte dat de instelling waarvan prof. Polman blijk gaf, juist is. De overheid is Gods dienaresse ons ten goede. Het rapport wil er tegen waar schuwen de armenzorg niet te zien als dienst der barmhartigheid, die breder is. Armenzorg in de ouderwetse zin des woords is er, Gode zij dank, niet meer. Er is echter nood eigen aan de tegenwoordige situatie en daarmede komt de diaconie in aanraking. Daarbij houde men plaatselijke en regionale omstandigheden in het oog. De nieuwe armenwet zal een geheel ander karakter dragen. Zij is losgemaakt van de gedachte van armenzorg zonder meer maar zal alle maatschappelijke zorg omvatten. Het gevaar dat prof. Polman ducht, ziet de commissie niet. Zij wil de traditie niet verwerpen, maar verstevigen, zij het ook in vaster vormen. De kerk moet zich elk geval van nood aantrekken en nimmer tot de overheid zeggen: ga uw gang maar. Afbuiging. Prof. Polman meent dat er sprake is van delegatie als diakenen overheidssteun uit reiken. Hij ziet,hier duidelijk afbuiging van de oude en beproefde lijn. Prof. dr. G. M. den Hartogh vroeg of de commissie d,e ver zorging van hen, die in nood zijn heeft los gelaten? Dr. Praamsma zou de stelling wil len verdedigen, dat de dienst der barm hartigheid dienst van Christus is in al haar totaliteit. Kuyper stelde de dienst der barmhartigheid in de kerk steeds voorop. Ds. v. d. Veen betwistte, dat bij deze voor stellen alles gelijk blijft. Hij ziet hier een aantasting van het diaconale werk. Prof. dr. D. Nauta bestreed de opmerking dat er geen armen meer zouden zijn. In schriftuurlijke zin zijn er altijd armen en de kerk heeft hier een taak ook al wisselen de omstandigheden. De kerk mag van haar taak nimmer afschuiven op een andere in stantie. Diaken Van Noortwijk, de an dere indiener van het minderheidsrapport, zei zich niet te kunnen verenigen met een rapport, waarin men de thuiszittende ar men zonder meer aan de overheid overlaat. De onkunde omtrent de taak van het diaco naat doet vele kerkleden liever naar de overheid dan naar de kerk gaan. Tegen de tien conclusies der commissie stemden de leden: dr. Praamsma, ds. Vel- lenga, de ouderlingen Bolhuis, Bosma, Van der Haar, Den Dunnen, Van der Ploeg, als mede diaken Van Noortwijk en de hoog leraren Polman en Den Hartogh. Van de vijf afgevaardigden van de particuliere Synode van de graafschap Bentheim Oost- Friesland stemde alleen ds. Brink voor. Prof. Polman wenste mede namens zijn collega Den Hartogh in de acta der Synode opgenomen te zien dat zij tegen deze zaak zijn. Kans. De voorzitter van de Algemene Over eenkomst voor Handel en Tarieven (G.A.T.T.) heeft in de openingsbijeen komst van de vierde internationale con ferentie der G.A.T.T. te Genève ver klaard, dat er thans meer kans dan ooit tevoren bestaat op verlaging van de handelsmuren. Vijfhonderd economische deskundigen uit 26 van de voornaamste handeldrijvende landen, nemen aan de conferentie deel. Onlusten. Te Bombay, waar reeds enige dagen hevige onlusten woeden, heeft de politie weer herhaaldelijk op betogers geschoten, waardoor tenminste elf per sonen werden gedood. De relletjes tegen het plan om de stad onder het gezag van de centrale regering te Nieuw Delhi te plaatsen hebben reeds aan 35 mensen het leven gekost. Jeugd. De vijftienjarige Soeren Buch Han sen uit Naestved op het Deense eiland Seeland heeft een aan president en me vrouw Eisenhower gerichte brief naar de hoofdredacteur van het onafhanke lijke avondblad „Information" gezon den, waarin hij de Amerikaanse presi dent uit naam van de jeugd in de gehele wereld verzoekt te verhinderen, dat er een waterstofbomoorlog uitbreekt. Verboden. De Raad van Evangelische ker ken in Duitsland heeft op een conferen tie in West-Berlijn geprotesteerd tegen de arrestatie van leden van stations missies van de Evangelische kerk in Oost-Duitsland. Het Oost-Duitse minis terie van Binnenlandse Zaken heeft daarop de protestantse en rooms-katho- lieke stationsmissies, die hun hoofd kwartier in West-Berlijn hebben, ervan beschuldigd hun leden opdracht te heb ben gegeven voor het Westen te spion neren en vluchtelingen naar het Westen te helpen. Het zal Oost-Duitse leden van deze missies verboden zijn met enige instantie of personen in West- Berlijn of West-Duitsland contact te onderhouden. Steen. In Italië is de „partij van de steen", de vierde partij, die in dat land Pierre Poujade wil navolgen, opgericht. Het embleem van de partij is een steen, die een venster, met een donkere achter grond, verbrijzelt, hetgeen het licht, dat over de duisternis zegeviert, moet af beelden. Belangrijk. De Indonesische Kamer van Koophandel voor Europa (Mapie) zal volgende maand te Dusseldorp haar eerste bijkantoor openen. Tot dusverre is er in Europa alleen het hoofdkantoor te Amsterdam. West-Duitsland wordt als zetel van het eerste Europese bijkan toor gekozen omdat dit land na Neder land de belangrijkste Europese handels partner van Indonesië is. Nationalisatie. De regering van India heeft bekend gemaakt, dat alle levensverzeke ringsmaatschappijen zullen worden ge nationaliseerd. Volgens een speciale ver ordening krijgt de centrale regering de bevoegdheid het gehele levensverzeke ringsbedrijf met inbegrip van de buiten landse zaken der Indiase verzekeraars en de Indiase zaken der buitenlandse verzekeraars, over te nemen. Dit is de derde grote nationalisatie. De eerste gold de luchtvaartmaatschappijen. De tweede de keizerlijke bank van India. Negende. De raad van de Arabische Liga heeft Soedan, dat 1 januari onafhanke lijk is geworden, toegelaten als negende lid van de Arabische Liga. De andere leden zijn Egypte, Syrië, Irak, Jordanië, Saoedi-Arabië, Jemen, Libanon en Libië. Atoomvliegtuig. Het grote Amerikaanse watervliegtuig „Seamaster" zal mogelijk het eerste toestel zijn, dat bij wijze van proef met een atoommotor zal worden uitgerust, zo heeft de Amerikaanse mi nister van Marine. Thomas, meegedeeld. De minister verklaarde ook, dat de ma rine voornemens is volgend jaar gelden te vragen voor de bouw van een atoom- vliegdekschip. Held. De inter-Amerikaanse persvereniging heeft haar hoogste' onderscheiding, de medaille voor „Helden van de persvrij heid", toegekend aan Torino, eigenaar van het Argentijnse dagblad „Al Intran sigente". Dit dagblad werd tijdens de re gering van president Perón het eerst onteigend. Torino heeft na de onteige ning drie jaar in de gevangenis doorge bracht. Afgezworen. In Irak zijn 147 communisten uit de gevangenis vrijgelaten sedert de regeringsbekendmaking, dat communis ten, die het communisme afzweren, gra tie zullen krijgen. Zij zaten gevangen wegens illegale activiteit. WE HEBBEN de vorige maal betoogd dat de omtrekken van twee concentrische cirkels even groot zijn, en hebben niets achterwege gelaten om dit aan te tonen Diconsequenties hiervan zouden natuur lijk verschrikkelijk zijn, want stelt u zich eens voor dat we twee stukken kachelpijp in elkaar zouden moeten schuiven. Volgens het maatlatje zou dit inderdaad mogelijk zijn, maar niet zodra zitten de pijpen in elkaar, of het blijkt f dat hun omtrekken even groot zijn. In dat geval kunnen we WAAR 7ÏT ze dus niet in elkaar schuiven. T-yr* tVMUT 3 Maar als we ze niet in elkaar UEj rUU 1 t geschoven hebben, zijn ook geen concentrische cirkels ont- V staan, zodat de omtrekken van 30. „We willen een verre tocht maken", zei de ontdekkingsreiziger, „we moeten door de woestijn en„Door de woes tijn?", viel de handelaar hem in de rede, „dan heb ik juist wat u zoekt! Een stel prima tankjes! Ze zijn wat verroest, maar ze doen het nog best. U hebt geluk, dat ik er nog een paar in voorraad heb, want er is tegenwoordig grote vraag naar". „Nee, geen tank", zei de ontdekkingsreiziger, „we moeten nog verder dan de woestijn. Heeft u misschien nog een bruikbaar vliegtuig?" „Dat zou ik menen!", riep de handelaar ijverig, „ik heb nog een juweel van een vliegtuig, een luchtkasteel! Kom mee! U zult versteld staan!" Hij bracht ze naar een andere hoek van het terrein en wees trots op een rafelig geval met vleu gels. „Een tienzits!", riep hij opgetogen, „zo goed als nieuw! Extra ruimte voor bagage, twee motoren, waarvan er altijd wel eentje zal gaan en een reserveband! Twee honderd gulden, omdat u het bent. En bij contante betaling een duikboot cadeau!" beide pijpen wèl verschillend zijn en ze dus wèl in elkaar passen. Maar als we ze in elkaar zettenad infinitum. Om het wat korter te maken: iedereen begreep natuurlijk wel dat in ons bewijs ergens een fout moest schuilen. Maar om die te vinden is werkelijk niet zo eenvou dig. Laten we ons eens voorstellen, dat de kleine cirkel het eerst wordt afgewonden; beide cirkels maken dan een volledige om wenteling en na afloop daarvan is een afstand van B tot B' uitgezet, die precies gelijk is aan de omtrek van de kleine cir- kei. Maar is het punt A tijdens die draaien de beweging op normale wijze meegelopen, zodat een afstand A tot A' is verkregen, precies gelijk aan B tot B'? Geen sprake van! Het punt A is begonnen een eindje terug te lopen en pas op het moment dat het boven de lijn BB' verschijnt, begint het zijn weg in voorwaartse richting. Dit punt loopt dus wel vooruit, maar omdat het om B wentelt voor een deel ook ach teruit, welk verschijnsel we nogmaals kunnen waarnemen op het eind van de omwenteling, n.l. op het moment dat het onder de lijn BB' verdwijnt. En zoals het met A is gesteld, zo gaat het met elk punt van de grote cirkelomtrek tijdens het af wikkelen van de kleine cirkel. De afstand van B tot B' kan in dat geval dus gelijk zijn aan A tot A' omdat alle punten van de grote cirkelomtrek stukjes zijn teruggelopen. BB' is in dit geval dus gelijk aan AA', maar AA' is niet gelijk aan de grote cirkelomtrek, omdat hieraan stukjes ontbreken. Wikkelen we nu de grote cirkel af, dan wordt elk punt van de kleine cirkel ook afgewikkeld, maar tevens naar voren ge schoven. Het duidelijkst kunt u zich deze voortschuivende beweging indenken in het middelpunt van de cirkel. Dit middelpunt beschrijft immers één rechte lijn, gelijk aan AA', niet omdat het middelpunt wen telt, maar omdat het langs een rechte lijn wordt voortbewogen. Indien dus de grote cirkel wordt afgewikkeld, vindt tevens een afwikkeling van de kleine cirkel plaats plus een vooruitschuivende beweging van alle punten van die kleine cirkel. Het ge volg hiervan is, dat de lengte van A tot A' weliswaar gelijk is aan die van B tot B', maar BB' is niet gelijk aan de omtrek van de kleine cirkel. O ja, en weet u dat het oudste, nog in gebruik zijnde raadseltje uit de tijd van Karei de Grote stamt? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2