Bloemendaals grootste zorg nog altijd: wegen vraagstuk „GOUDSTROOM" Dr. Peereboom-Voller: gemeente toonde alle mogelijke geduld Woningbouw sterk toegenomen; gasprijs moet verhoogd worden Kort en bondig Het Operaballet in Haarlem Ook geestelijke richting telt mee in schoonheidscommissie Nieuwjaarsrede van burgemeester: STOFZUIGERS Raad Bloemendaal „DE GRAAEWEHENGST" Q) Zaak-Speel in Bloemendaalse raad Heemstede Rijwielhuis WILHELMINA Burgerlijke Stand van Haarlem Burgerlijke Stand van Heemstede Voordracht leidde tot boeiend dispuut IF Sociale structuur van Haarlem in studie Tijd voor liquidatie van het privé dierenpark tot 15 april Jac Leuven 25 jaar bij Beelen Auto ramde paal in Heemstede Hofjes voor bejaarden aan de rand van „groen" Wijkgebouwen voor Haarlem-Noord en -Oost Marinus Adam verlaat Hillegomse kapel VRIJDAG 20 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Bloemendaalse raadsvergadering be gon donderdagmiddag met een rede ter gelegenheid van de jaarwisseling door de voorzitter, dr D. H. Peereboom Voller, waarin deze de belangrijkste punten van het gemeentelijk beleid de revue deed pas seren en daarbij als een allesoverheersende aangelegenheid het wegenvraagstuk schet ste, dat zozeer het karakter van de ge meente raakt. Als eerste gemeente, die er bü betrokken was, heeft Bloemendaal haar stem verheven, niet slechts voor afbreken de critiek, maar vooral om haarsinziens andere en betere oplossingen voor te leg gen. Daardoor is de stem van Bloemendaal ook in de Provinciale Staten en in de Tweede Kamer gehoord. Wat de gemeente hiermee bereikte was in ieder geval be langstelling en enig meegevoel. Zou zij niet zo actief zijn geweest, dan zouden plannen zijn doorgevoerd, die haar ernstig zouden hebben geschaad. Het wegenvraagstuk is voor de Bloemen- gemeente, dat wordt opgehouden door de wegenkwestie om Haarlem en door het uitblijven van het Streekplan Kennemer- land. Publieke Werken bouwde in 1955 onder meer de politiepost op de Kop Zee weg, houten noodscholen in het Bloemen daalse Bos en bij Sparrenheuvel. Ruim 55.000 vierkante meter wegen, voetpaden en rijwielpaden werden vernieuwd en 226 straatverlichtingsarmaturen werden ver vangen door TL-armaturen, een vernieu wing die zich over de gehele verlichting van de gemeente zal uitstrekken. De be staande riolering heeft een lengte van 52.500 meter en in het voorbije jaar werden 2700 meter overgelegd of vernieuwd, waar onder die in de Iepenlaan. De drie roltrom- melauto's deponeren per jaar 15.000 kubie ke meter vuil op de nieuwe vuilstortplaats en de veegdienst en particulieren voegen daar nog 5000 m3 aan toe. Minder misdrijven Er zijn in het afgelopen jaar 177 mis- r. drijven gepleegd, dat is 22 minder dan het daalse raad evenals het project Kop-Zee- vorig jaar> en er zjjn er ?3 van opge]ostj weg de reden geweest voor extra-vergade ringen in 1955. Als een paar belangrijke aankopen voor de gemeente, noemde de voorzitter die van „Caprera", van bouw terreinen in Vogelenzang en van Mariën- weide te Aerdenhout ten behoeve van de sport. Het aantal inwoners van Bloemendaal bedroeg op 31 december 1955 19.752 zielen (vorig jaar 19.708) hetgeen dus een toe neming met 44 betekent (vorig jaar 8). Dit cijfer doet denken aan een bijzonder rus tige ontwikkeling, maar er komt, naar de burgemeester zeide, niet in tot uiting welke grote mutaties zich door vestiging en ver trek in de gemeente hebben voorgedaan, vooral vertrekken uit Bloemendaal naar het buitenland en vestigingen in Bloemen daal uit het buitenland. Omdat de aantallen daarvan elkander niet veel ontlopen, is er slechts een klein negatief vestigingsover schot van -13 (vorig jaar -26), waardoor de grote mutaties niet blijken. Het vrouwen overschot daalde van 3802 tot 3728. Er was ook een teruggang in de gestichtsbevolking (van 2638 tot 2473) ofschoon deze in het Provinciaal Ziekenhuis steeg van 1443 tot 1627. Er werden 163 huwelijken gesloten en 13 werden door echtscheiding ontbonden. Byna 400 woningzoekenden Er werden in 1955 1094 aanvragen om vestigingsvergunningen behandeld en daarvan werden er 1039 ingewilligd. Deze cijfers waren het vorig jaar res pectievelijk 920 en 860. Er werden 503 vestigingsvergunningen ten bate van gezinnen verleend (vorig jaar 374). Het aantal woningzoekenden blijft om de 400 schommelen: er waren er op 1 januari van het vorig jaar 401 en er kwamen er in 1955 276 bij, maar er konden er 280 van de lijst worden af gevoerd, zodat er per 1 januari van dit jaar 397 stonden ingeschreven. Er wer den 14 woningen aan onderwijzers en 5 aan de politie toegewezen en er zijn 93 zeer urgente gevallen opgelost. Van de woningzoekenden verlangen er 105 woningen met lage huur, 214 goedkope middenstandswoningen, 73 duurdere middenstandswoningen en 5 dure woningen. Er kwam in de gemeente een aanzienlijk hoger aantal woningen gereed dan het voorgaande jaar, namelijk 125 (50), waar van 17 met lage huur, 22 goedkope mid denstandswoningen, 76 duurdere midden standswoningen en 9 dure woningen. Ook door een geval van woningsplitsing kwam nieuwe woonruimte vrij. Voor het thans begonnen jaar zijn plannen in bewerking voor 67 woningen aan de Bovenweg, 24 aan de Noordlaan, 12 in de vrije sector aan de Bovenweg en 24 eveneens in de vrije sector aan de Kleverlaan. Er is nog steeds geen uitbreidingsplan in hoofdzaak voor de ADVERTENTIE HOLLAND ELECTRO en RUTON ƒ1.60 per week KROCHT 6 t.o. HEMA HAARLEM, 19 januari 1956 ONDERTROUWD: 19 jan., G. P. Engelse en H. A. Vissers. BEVALLEN van een zoon: 18 jan., C. A. van den Hui-k—Mesman; M. M. Pennarts de Groot; W. M. J. Reuijlvan Rede; M. G. van EwijkJacobs. BEVALLEN van een dochter: 17 jan., A. J. M. SwaartsKaagman; 18 jan., L. F. Tuijt Kwant; 19 jan., E. Schweitzervan der Lingen. OVERLEDEN: 17 jan., H. P. J. Busé, 87 j„ Voorzorgstraat; A. Klinkhamer, 41 j„ Ko ninginneweg; 18 jan., H. Lam, 70 j., Zuider Buiten Spaarne; J. J. Postma, 66 j., Kamper laan; N. ter SchuurSmit, 84 j., Gaelstraat. ONDERTROUWD: W. J. Woerde en J. E. M. Nooijen Kooij; J. C. de Moor en A. M. G. Spoor; J. van Geest en M. Metz; D. Meeg- des en W. J. Hoogenstein; N. B. Hoogen- stein en A. C. A. van der Aar; L. L. Aps- woude en W. C. Assendelft; J. Mense en J. H. Esko; C. F. A. Fiekert en M. J. E. M. Booms. GETROUWD: C. Verhoog en L. Sjouwke; P. van Veen en H. M. Verhagen. GEBOREN: Marijke Cornelia Adriana, d. van A. Wassenaar en C. A. v. d. Sande; Maarten Harm, z., van E. W. Woud en E. Knaap; Monique Anna Maria, d. van G. P. L. Dobbe en A. C. M. Peeperkorn; Petrus Cornelia Maria, z. van P. Caspers en H. W. Hoogervorst OVERLEDEN: Wed. J. M. E. Hakker- Korf, 88 j., Wipperplein 14; Mw. M. H. E. Barends, 63 j., Wipperplein 14; H. Boks, 82 j-, Wipperplein 14; Wed. L. J. E. du Saar— Muller, 64 j., Wipperplein 14; Theo Gooy, 3 j„ Achterweg 5; M. Waasdorp, 74 j., Jan Steenlaan 3; Wed. J. D. BinkhorstZaaijer, 93 j., Paulus Buyslaan 13. dat is 5 minder dan het vorig jaar. De meerderheid ervan, namelijk 111 (124), wordt gevormd door diefstallen en sexuele misdrijven: 31 (vorig jaar 41). De politie constateerde 1806 overtredingen (vorig jaar 1191), waarvan 1563 verkeersovertredingen (v.j. 967). Er gebeurden 268 verkeersonge vallen (v. j. 236), waarvan twee met dode lijke afloop en 21 met zwaar lichamelijk letsel. De brandweer rukte 46 keer uit (v.j. 39 maal), drie keer voor kleine uitslaande branden, 12 maal voor binnenbranden, 16 maal voor duin- en bosbranden (v. j. 21 maal). De sterkte van de Bescherming Bevol king in Bloemendaal bedraagt thans 158 man, waarvan er 142 in opleiding zijn, ver deeld over zes blokploegen. De voorzitter uitte zijn bijzondere waardering voor deze mannen en vrouwen, die hun vrije tijd willen opofferen om later op verantwoorde wijze hulp te kunnen bieden, indien hun medeburgers door oorlog of andere rampen in nood zouden komen te verkeren. Mede door de activiteit van de Bloemen daalse Reddingsbrigade deden zich in dit badseizoen geen verdrinkingen voor en de E.H.B.O.-afdeling verleende hulp in 502 gevallen. Het waterbedryf pompte 729.892 kubieke meter water op, hetgeen ruim 4,5 percent meer is dan in 1954. De watertarieven moesten worden verhoogd. „Ook een her ziening van de gasprijzen zal in de toe komst de aandacht van het college moeten hebben", aldus de voorzitter, „want door de stijging van de kolenprijzen is ook de pry's van het door ons van Haarlem inge kochte gas veel hoger. De nieuwe over eenkomst voor de levering door Haarlem moet nog worden vastgesteld." Sociale Zaken had ongeveer honderd ondersteuningsgevallen en behandelde on geveer honderd aanvragen om krediet (vo rig jaar 77). Het totaal aantal collecties in de gemeente was 25 en het totaal bedrag dat daarbij werd ingezameld, was ongeveer 25.000. Los daarvan bracht de collecte van de Stichting 1940-1945 inclusief giro stortingen 19.295,46 op. Het aantal ver gunningen ingevolge de Drankwet werd met drie verhoogd. Steeds meer logé's Het aantal leerlingen in de gemeente steeg met 264 tot 4764, waarvan 2672 bui tenleerlingen. De bouwstop doet de huis vesting van het onderwijs echter ernstig stagneren. Een toeneming met vijftig per cent is waar te nemen in het bezoek van het afgelopen jaar aan de Tinholtcollectie: er kwamen ruim 3120 mensen. Het aantal logeergasten, dat het voor gaande jaar ongeveer vierduizend bedroeg steeg in het afgelopen jaar tot tussen de vier en de vijfduizend. Het bezoek aan de Kennemerduinen nam toe van 123.000 tot 175.000, het aantal overnachtingen op de kampeerterreinen van 40.000 tot 64.000, het aantal overnachtingen van buitenlandse kampeerders van 1723 tot 4080. Voor 12000 kampeerders was geen plaats meer. Uit dit alles blijkt wel hoe groot het recreatieve element van Bloemendaal voor ons gehele land en voor het buitenland is, zodat de gemeente niet alleen voor het belang van eigen ingezetenen werkt, indien zij waakt voor het behoud van haar eigen natuur schoon en karakter, maar daarmee ook een nationaal belang dient, aldus de burge meester. BINNENLAND Aanranding. Op de Wassenaarsweg in Den Haag is de 20-jarige mejuffrouw J. N. uit Den Haag, die daar per rijwiel reed door een tot nu toe onbekende man lastig geval len. De man kwam plotseling uit het struik gewas te voorschijn en riep haar toe: „Stap af en geef mij je tas". Zij voldeed hieraan niet. Hij gaf haar enkele klappen in het gelaat en liet de achterband van haar rijwiel leeglopen. Toen mej. N. begon te gillen, nam de man de vlucht en sindsdien ontbreekt van hem ieder spoor. Verftoepassing. Te 's Gravenhage is de akte tot instelling van de Stichting Verf toepassing gepasseerd. In deze stichting zul len de verfindustrie en het schildersambacht samenwerken met het doel technisch we tenschappelijk speurwerk te doen verrich ten over de toepassing van verf. HAARLEM EN OMGEVING Cabaret-avond. Voor de afdeling Haar lem van de invalidenvereniging „Ons Be lang" zal op zaterdagavond 4 februari op treden het cabaretgezelschap „De muggen". Deze feestavond wordt gegeven in het ge bouw van de H.J.M.V. aan de Lange Mar- garethastraat te Haarlem. Tussen de twee belangrijkste aange legenheden van de Bloemendaalse raads vergadering van donderdagmiddag, de nieuwjaarsrede van de burgemeester in het begin en diens verklaring over de zaak- Speel aan het eind van de agenda, is in vlot tempo een aantal besluiten genomen, dat slechts in enkele gevallen enige dis cussie uitlokte. Als leden van de commis sie van toezicht op het lager onderwijs werden benoemd en herbenoemd de heren J. van der Noorda te Overveen, S. Vetten te Aerdenhout en P. J. Gerbrands te Vo gelenzang. Bij een andere benoeming, na melijk van een lid van de Schoonheids commissie, ontspon zich een boeiende dis cussie over het verband tussen een geeste lijke richting en een kunstuiting naar aan leiding van de vraag van ir. T i r i o n (VVD) of het juist was, dat voor deze voor dracht was geïnformeerd naar de geeste lijke richting van de betrokken personen. De voorzitter, dr. D. H. P e e r e b o o m Voller, deelde mede, dat in dit geval rekening is gehouden met de wens van de katholieke raadsfractie om een r.k. lid aan de Schoonheidscommissie toe te voe gen. De heer IC a p t e ij n (Arb.) toonde zich hierover zeer bevreemd. Hij begreep niet waarom er in de schoonheidscommissies nu ook al rekening moet worden gehouden met de geestelijke richting.- Is die soms bepalend voor dé voorkeur van het com missielid, bijvoorbeeld voor renaissance of kubisme? Het ICVP-raadslid F ij en rea geerde hierop onmiddellijk met de opmer king, dat hierom in het bijzonder gevraagd is met het oog op de moeilijkheden, welke de bouwers van de nieuwe katholieke kerk door de schoonheidscommissie was be zorgd. „We zouden die niet gehad hebben, als er iemand bij geweest was, die door zijn geestelijke richting enig begrip had gehad voor de eisen van de kerkbouw", aldus de heer F ij e n. De heer K a p t e ij n (Arb.) zeide, dat iets dergelijks moeilijk heden in de toekomst zeker niet uitsloot omdat men ook binnen een bepaalde gees- ADVERTENTIE Met verse eieren. Hollandse brandewijn, suiker en vanille, niets meer, maar ook niets minder 1/1 fles 4.40 1/2 fles ƒ2.35 Het beste paard van. (de Schiedamse). sta). telijke richting groot verschil van mening kan hebben over kunstopvattingen. Ook de heer T i r i o n (VVD) toonde zich be zorgd: „wat moet dat worden als straks iedere geestelijke richting een eigen man netje in die schoonheidscommissie wil hebben". De voorzitter antwoordde, dat de godsdienst wel degelijk een zeer bepaalde gedachtengang heeft, die ook uiting vindt in de kunst. Wethouder H ij s - zeler (AR) meende dat de regering zelf het verband tussen geestelijke richting en kunst onderkent, gezien het feit dat zij onlangs zelf een uitgave financierde van een werk over de kunstopvatting van Cal- vijn. De heer K a p t e ij n (Arb.) wilde nog eens vooropstellen, dat hij geen katholiek een plaats in deze commissie misgunde, maar dat hij het pijnlijk bleef vinden, dat hier de geestelijke richting er weer bij wordt gehaald ofschoon men binnen die zelfde geestelijke richting toch ook vol komen vrij is om op dit gebied volkomen verschillende opvattingen te koesteren. „Geestelijke" bezwaren tegen flatbouw Bij de nota over de flatbouw ten zuiden van de Dompvloedslaan, waarover wij reeds eerder berichtten, vroeg de heer Smidt van Gelder (VVD) of alle be woners in de omgeving tijdig in de pers op de hoogte waren gesteld van de komst van dit nieuwe flatgebouw, en of dat de vorige keren ook gebeurd is. Hij was het met de bezwaarden wel eens dat het ka rakter van deze omgeving door deze bouw wel degelijk veranderde, maar erkende gaarne, dat het probleem van de woning nood primair moet worden opgelost en ook in dit opzicht het zwaarst diende te wegen. Hierop antwoordde de voorzitter, dat er de vorige keer ook na publicaties over de flats geen bezwaren waren binnengekomen. Deze keer wel, maar. aldus de voorzitter, „we moeten nog betwijfelen of alle onder tekenaars van het bezwaarschrift het door hun bedoelde flatgebouw uit hun eigen woning wel kunnen zien. Dat is al zeer onwaarschijnlijk en daarom zullen we dat hele rekwest nog eens goed bekijken". Mevrouw Paulus (VVD) gaf bij deze korte gedachtenwisseling over de bezwaren tegen de flatbouw aan de Dompvloedslaan de klap op de vuurpijl door de raad erop attent te maken, dat de ondertekenaars van het rekwest ook nog even de vrees uiten, „dat hun materiële en geestelijke belangen erdoor worden geschaad". „Let vooral op dat gééstelijke", zeide zij onder grote hilariteit. Het ligt in het voornemen, dat de advi seur voor maatschappelijk opbouwwerk in het jaar 1956 een onderzoek zal instellen naar de sociale structuur van de gemeente Haarlem. Hierbij wordt aandacht besteed aan de maatschappelijke aspecten van de wijkopbouw. Aan de hand van dit onder zoek zal een sociale kaart van Haarlem worden samengesteld. De gemeente Bloemendaal heeft, naar de burgemeester, dr. D. II. Peereboom Voller, donderdagmiddag in de gemeenteraad mededeelde, de familie Speel voor de ont ruiming en de afbraak van de zonder ver gunning opgetrokken bouwsels voor een privé-dierenpark nog een termijn geschon ken, die zal duren tot 15 april. Dit is ge beurd onder de bijzondere voorwaarde, dat de gemeente een keer in de veertien dagen zal worden ingelicht over de stand van zaken. Het uitblijven van veertiendaags be richt zal door haar beschouwd worden als een bewijs, dat er niets is gebeurd aan de liquidatie en in dat geval vervalt ook de gestelde termijn. Burgemeester Peereboom Voller gaf deze verklaring op een informatie van het raads lid mevrouw Paulus (WD) tijdens de rondvraag. Hij deed er een overzicht van de ontwikkeling aan voorafgaan, waarin hij nog eens duidelijk de kern van deze affaire naar voren bracht: er is hier ge bouwd zonder vergunning en de gemeente had de plicht om hier tegen op te treden omdat dit in flagrante strijd was met de bepalingen van de bouwverordening. Toen het ontdekt was heeft het gemeentebestuur zeer terecht aanmerking gemaakt en ge boden, dat deze clandestiene bouwsels zouden te verdwijnen. De betrokken partij is toen in beroep gekomen, maar de eerste uitspraak in een kort geding stelde haar in het ongelijk. Daarop werd de zaak voorgelegd aan de Hoge Raad en hangende het onderzoek kreeg de gemeente in augus tus van het vorig jaar al machtiging om de zaak te doen ontruimen en afbreken. Zij heeft daar echter geen gebruik van ge maakt en heeft geduld geoefend tot de uit spraak van de Hoge Raad kwam. Toen deelde de familie Speel mede, dat afbraak in het winterseizoen op grote bezwaren zou stuiten en ofschoon het gemeentebe stuur overwoog, dat de familie Speel daar de hele zomer al gelegenheid voor gehad had, toonde zij opnieuw geduld en werd dit voorwaardelijk uitstel tot 15 april ver leend. Verontwaardiging; over ..bepaald deel van pers" De burgemeester toonde zich bijzonder verontwaardigd, dat „een bepaald deel van de pers ondanks de zeer coulante gedrags lijn, die de gemeente in deze zaak heeft ge toond in haar voorlichting van het publiek te werk is gegaan op een wijze, die bepaald afweek van 'n juist begrip. Hij zeide liever gezien te hebben dat men zich bij dit deel van de pers eerst eens had beraden over de achtergrond van de zaak, inplaats van er allerlei sentimenten bij te halen, die er niets mee uitstaande hadden. Daarbij is, naar hij zeide, een voorstelling van zaken gegeven, die het deed voorkomen of het al leen de burgemeester zou zijn geweest, die hierin tegen de betrokkenen was opge treden. Dit getuigt volgens hem wel van een groot wanbegrip voor de normale ge meentelijke verhoudingen. Ook uit de vele nauwelijks of in het geheel niet onder tekende brieven die hem naar aanleiding van deze krantenartikelen waren gezon den, bleek naar hij zeide het wanbegrip, dat door deze voorlichting was gewekt. Ook wethouder Van Geluk (VVD) voerde het woord hierover en vroeg zich af of de door de voorzitter reeds aange haalde berichten willens en wetens der mate onjuist gesteld waren. „Het ging hele maal niet om 't al of niet veroorloofd zijn van 'n dierentuin", zo verklaarde hij, „maar om het clandestiene bouwen, dat hier is geschied. Ook ik stel er prijs op te ver klaren, dat het niet alleen de burgemeester is geweest, die hierin optrad maar het ge hele college, dat in alles volkomen achter hem staat". De heer De Jong Schouwenburg (CH) toonde zich bijzonder ingenomen met dit antwoord, maar wilde op één punt zekerheid hebben: dat ook de gemeente er zorg voor zal dragen, dat met de dieren de uiterste consideratie zal worden betracht. De voorzitter antwoordde hierop dat dit geheel voor de verantwoording van de betrokkene zelf komt en stelde vast, dat hij in ieder geval uit de berichtgeving meende te moeten opmaken, dat de eigenaar een grote liefde voor dieren koestert. Toen de heer De Jong Schouwenburg er opnieuw op aandrong, dat de gemeente bij alles toch ook met de dieren rekening dien de te houden kreeg hij van de voorzitter ten antwoord, dat daarom juist al dit uit stel tot 15 april was verleend. Belangstelling in Utrecht Wij hebben medegedeeld dat gemeente besturen belangstelling getoond hebben voor de dierenverzameling van de heer Speel. Tot die gemeentebesturen behoort Utrecht. Het college van B. en W. heeft in een vergadering de uitbreiding van de reeds bestaande hertenkamp te Utrecht bespro ken en daarbij gingen de gedachten uit naar de verzameling uit het dierenpark Speel te Overveen. Met de beste bedoelingen ongetwijfeld heeft het bestuur van de Haarlemse Kunst gemeenschap het Ballet van de Nederlandse Opera uitgenodigd tot het geven van een voorstelling, die donderdagavond in de ten halve bezette Schouwburg plaats had. Het is naar mij dunkt ook voor de organisa toren een teleurstellende ervaring ge worden. Ten aanzien van het gedeelte voor de pauze zou iedere poging tot vergoe lijking misplaatst zijn. Als criticus met ge loof in het ballet als kunstvorm moet ik deze vulgarisering tot op niet meer dan enig uiterlijk effect berekende vermaaks- routine zeer beslist afwijzen. Gelukkig voor de bezoekers was „Quatre Mouvements" op de 88ste symfonie van Haydn, een met verantwoord gevoel voor sierlijkheid bin nen de grenzen van het technisch bereik bare opgebouwde suite van „klassieke" be wegingen, als laatste nummer in het pro gramma opgenomen. En gaarne maak ik van deze gelegenheid gebruik om wederom van mijn grote bewondering te getuigen van Maria Sylvaine, wier gespannen en exacte vertolking van de solistische delen in largo en finale ons althans de ware dansvreugde deelachtig deed worden. De avond begon met „Les Svlphides" op muziek van Chopin, voor alle zekerheid (welhaast geen mens zou anders het te zien gegevene als zodanig hebben opgevat) aan gekondigd als een „romantisch ballet'. Dat ter verdere toelichting precies dezelfde, strikt genomen onzinnige woorden als voor „Quate Mouvrements" werden gebruikt, is een onbelangrijke eigenaardigheid. Erger was het gebrek aan stijl, de volstrekte wezenloosheid in plichtmatigheid. Het wordt bijna een schennis van de nagedach tenis van deze meester om dit van voor stelling tot voorstelling van zetting wisse lende gedoe nog langer aan Michael Fokine toe te schrijven. Dat het corps de ballet slechts uit twaalf meisjes bestond, was op het kleine Haarlemse toneel misschien al leen maar voordelig. De solisten waren ech ter niet of nog niet voor een bevredigende uitvoering van hun taak geschikt. Dilettanterig w^s^.de indruk die Lydie de Nie maakt#) zowel door de onnozele „stijl" van de eerste-wals als in haar duet met Chris Torenbosch, geenszins de aangewezen figuur voor de „dichterlijke" man in dit ballet, maar in ieder geval een consciën tieuze werker. De mooie prélude werd door Coby Spoelstra saai gedanst. Accuraat maar sfeerloos was het aandeel van Alexandra van Rhijn, die ook in de finale met haar werkelijk dansante verschijning de aan dacht trok. Bedenkelijke kitsch zonder meer v/as de pas-de-trois op een mars van Pro- De heer Jac. Leuven zal donderdag 26 januari de dag herdenken dat hij 25 jaar bij wasserij Beelen te Heemstede werk zaam is. Donderdagavond werd de jubilaris dooi de directie en het gezamenlijk personeel feestelijk gehuldigd in de Kroonzaal van café-restaurant Brinkmann te Haarlem. Een der directieleden van wasserij Bee len huldigde de jubilaris wegens de ijver, plichtsbetrachting en het verantwoorde lijkheidsgevoel, waarmee hij gedurende de afgelopen 25 jaar heeft gewerkt. De gebruikelijke enveloppe met inhoud werd hem hierbij overhandigd. Namens het person* sprak de heer C. J. v. Leeuwen en bood de jubilaris een mooie klok aan. De heer J. Huyboom sprak namens de col lega's van de besteldienst en prees daarbij de collegialiteit welke de jubilaris steeds had aan de dag gelegd. Voorts waren aanwezig de heer Vaassen van het hoofdbestuur van de werknemers organisatie St. Willibrordus. Hij schetste de goede verstandhouding, welke bestaat tussen werkgever en werknemers-organi satie en liet zijn hulde vergezeld gaan van een bloemenhulde namens de afdeling Heemstede, waar de jubilaris lid van is. terwijl de heer Huyg sprak namens de af deling Haarlem van de R.K. Nationale Bond van wasindustriëlen en de jubilaris een diploma aanbood. Hierna bleef men nog enige tijd bijeen en amuseerde men zich met dans. muziek en toneel. Vanmorgen om half negen reed een 23- jarige chauffeur uit Voorburg met een per sonenauto over de Herenweg in de richting Bennebroek. Bij de Kerklaan in Heemstede stak echter plotseling een 76-jarige Heem- stedenaar met zijn fiets de Herenweg over. Om een aanrijding te voorkomen remde de chauffeur krachtig, waarna zijn wagen begon te slippen. De auto draaide een hal ve slag om en ramde vervolgens een paal op de verkeersheuvel bij de Kerklaan. Het rechter voorspatbord van de auto werd af gescheurd en de velg van het rechter ach terwiel werd ingedeukt. De wielrijder werd niet aangereden. Een scène uit het laatste deel van „De droom van Véronique" van Frangoise Adret met (in nachtjapon) Ymke Bloema in de titelrol en (geheel links) Hanny Eouman als „VOiseau triste". kovjev in een op de music-hall afgestemde choreografie van Frangoise Adret, waar aan Carla Lipp met Martin Scheepers en Hans van Manen hun krachten verkwist ten. De pas-de-deux „De blauwe vogel" uit „De schone slaapster" (of Doornroosje") van Tsjaikofsky/Petipa was door de ver eenvoudiging volkomen oninteressant en door de aard van de uitvoering onaanvaard baar. Ymke Bloema heeft wel een zekere virtuositeit, speciaal in het draaien, maar mist de allure van een ballerina. Ballet- meester Roland Casenave probeerde zonder zich veel moeite te getroosten van zijn be perktheid een deugd te maken. Het eerste gedeelte van de avond werd besloten met de polka en furiant uit „De verkochte bruid' van Bedrich Smetana, ge- styleerde volksdansen, die in een dergelijk programma niet thuishoren, maar die des tijds als onderdeel van de genoemde opera een aardige indruk maakten. „De droom van Véronique" was blijkens het hartelijke applaus een prettig kijkspel voor degenen, die er voor het eerst mee kennis maakten, voornamelijk dank zij de inderdaad zeer fraaie costuums van maar liefst twee Fran se en twee Nederlandse ontwerpers en de meeslepende muziek van Katsjatoerian. Men kan wel zeggen, zoals ik heb horen doen, dat het corps de ballet de laatste jaren is vooruitgegaan. Maar wat, zo vraag ik mij af, heeft vooruitgang voor zin als men nergens heen wil, als men niet op weg is naar een nieuwe toekomst? DAVID KONING De huisvesting van bejaarden te Haar lem heeft de aandacht gehad van de leden van de gemeenteraad bij de behandeling van de begroting 1956 in de afdelingen. De plaatsing van de zeer kleine huisjes voor ouden van dagen tussen grotere hui zenblokken achtte een lid estetisch niet geslaagd. Kan niet gestreefd worden naar moderne hofjes aan de rand van „groen stroken" of inpandige terreinen? B. enW. hebben geantwoord, dat in de nieuwe uitbreidingsplannen bejaardenwo ningen voorkomen, zowel in zelfstandige groepjes als verspreid tussen de overige be bouwing. Aan beide mogelijkheden zijn zo wel voor- als nadelen verbonden. B. en W. achten het evenwel onjuist bij voorbaat reeds één van de mogelijkheden uit te scha kelen. B. en W. van Haarlem bestuderen een rapport, dat een commissie heeft samenge steld aan de hand van een enquête in Haarlem-Noord inzake het stichten van een wijkgebouw ten noorden van de Jan Gijzenvaart. Een bouwprogramma is op gesteld en het college bestudeert dit, ten einde tot een voorstel te komen. Ten be hoeve van een wijkgebouw in Haarlem-Oost is grond gereserveerd in het uitbreidings plan. Donderdagavond heeft de Hillegomse Harmoniekapel een concert gegeven in ge bouw „Flora" onder leiding van de dirigent de heer Marinus Adam. Begonnen werd met een mars van W. Schild „De Engelandvaarders". Hierna volgde de Ouverture Solennelle van S. Vlissing. Vooral de tweede suite uit het Ballet Egyptien van A. Luigini naar een ar rangement van Tr. H. Fernant werd op goede wijze ten gehore gebracht. Die Ro- mantiker, concertwals van J. Lanner, viel bij het publiek zeer in de smaak, evenals de ouverture Martha. Met de passages, zo als men die hoorde in Images de France, suite van Albert Thiry, bleek, dat de mu sici veel presteren. Het applaus was dan ook ten volle verdiend. Het concert werd besloten met een mars finale. Na de pauze trad „Trou moet blijcken" uit Lisse voor het voetlicht. Door de leden werd op goede wijze opgevoerd het stuk „Papa mag het niet weten". Na afloop was er nog een gezellig samenzijn, waaraan me dewerkten „De Jerry Jox". De Harmonie kapel, die een zo grote plaats inneemt in Hillegom mag op een zeer goed geslaagde avond terugzien. Het bestuur deelde ons mede, dat de heer Adam wegens drukke werkzaamhe den ontslag heeft aangevraagd als dirigent van de kapel. Bromfietser tegen trein. Op een onbe waakte overweg tussen Dieren en Doesburg is een bromfietser tegen een goederentrein gereden. De bromfietser is zwaar gewond naar het ziekenhuis in Velp overgebracht. ADVERTENTIE Kruisstraat 33 - Haarlem - Tel. 15507

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7