„Gysbreght" tweemaal in Haarlem Rode Kruis te Haarlem reikte Landsteiner-onderscheidingen uit Agenda voor Haarlem Kort en bondig Geschenk voor nieuwe drukkerij van ons blad aangeboden Sober en somber Sportweekronde van Haarlem op 5 juni Tentoonstelling voor de jeugd geopend Eretentoonstelling in Waaggebouw Personeel bezichtigde technische afdeling ZAADPRIJSCOURANT 1958 Causerie over modern harmoniebesef Burgerlijke Stand van Haarlem Als het doorgaat: Verbetering van Heemsteedse Dreef Auto belandde na botsing in een voortuin Vrijend paartje wilde bontjas stelen Ontploffing in oven aan Prinsen Bolwerk H. P. Baard: „Reprodukties niet zaligmakend" Van der Lee (HFG) in nationaal amateurteam Het water ingereden MAANDAG 23 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT b Het is de laatste tijd gewoonte de jaar lijkse opvoering van Vondels treurspel „Gysbreght van Aemstel, d'ondergang van zijn stad en zijn ballingschap" ook in'de Haarlemse Schouwburg te doen geven. Zo wel de scholieren tijdens de matinee als de bezoekers van de avondvoorstelling waren zondag zo gelukkig Johan Schmitz in de titelrol te zien en te horen. Als pathosspeler heeft hij in ons land zijn gelijke niet. Spe lenderwijze doordat dit spelen geschiedt in de trant, die door de aard der dicht kunst is voorgeschreven groeit deze figuur tot de belichaming van de twee- eenheid, die het gehele werk kenmerkt. Alleen door voort te bouwen op de barokke structuur daarvan is de maximale drama tische kracht te bereiken. Daar wil regis seur Johan de Meester, die deze vertoning van de Nederlandse Comedie regisseerde, echter blijkbaar niet van weten. Waarom 'niet? Het is mij een raadsel. Iedere wijzi ging van de stijl betekent een posthume aantasting van de persoonlijkheid van de dichter, die men door instandhouding van deze traditie wil blijven eren. In het begin van deze maand men her innert het zich misschien heb ik verslag uitgebracht van de opvoering in de Am sterdamse Stadsschouwburg, die door de televisie werd uitgezonden, waarin dus veel er. enkel wit licht gebruikt moest worden, welke bespreking begon met de zin: „Voor het eerst heb ik de Gysbreght werkelijk gezién!" Nu werden wij weer gedwongen kwartierenlang naai' een vrijwel donker toneel te turen. Begrijpt men dan niet, dat men hierdoor Vondels bedoeling mede ver duistert? In het tweede bedrijf was het soms zelfs onmogelijk te onderscheiden wie nu eigenlijk het woord voerde. In mijn om geving hoorde ik een paar meisjes zeggen, dat zij de monologen zo moeilijk konden vol gen (en dat nota bene bij 'n stuk van hem, die reeds drie eeuwen geleden verkondigde dat men zich eerst tot het oog en dan tot het oor moest richten). Het door Johan de Meester toegepaste clair-obscur heeft tot gevolg, dat wat bij Vondel helder is thans tot „duistere reden" wordt, om met de apostel Paulus te spreken. Niet alleen uit de „realistische" belich ting en moedwillig sobere costumering, als of het om de reconstructie van een hoofd stuk uit de vaderlandse geschiedenis ging, bleek de miskenning van het barokke karakter, maar ook menigmaal en vaak op kardinale momenten uit de behandeling van het vers. De sterkste voorbeelden leverde Bob Goedhart met zijn overigens zo mooie en gevoelige voordracht van de Rey van edelinghen. Ik denk daarbij niet alleen aan verkeerde enjambementen, die zo'n onzin als „zijn nest de vos zijn holen heeft" kunnen opleveren, maar met name aan de passage: „het licht van dikke duis ternissen." Hier werden, de woorden aan- eengesproken, terwijl de tekst toch de be grippen zo uitdrukkelijk scheidt, tegenover elkaar stelt. Men lette wel: ik stel hiervoor de regisseur vreantwoordelijk. Het is een symptomatische fout: de sleutel tot het ge hele stuk wordt zodoende zoekgemaakt. Men moet de traditie van de „Gysbreght" zinrijk houden of er totaal mee breken. Men vindt in dit stuk dezelfde diagonalen als in de oude hofballetten of in de schilderijen van Rembrandt en daaraan dient men de waarde van het „feestelijke" treurspel voor deze tijd af te meten: de geometrische patronen van vroeger keren terug in de bewegingscomposities van Balanchine, de doeken van Rembrandt worden schoonge maakt! Met deze in alle beknoptheid ge waagde vergelijking hoop ik tevens het argument te hebben opgeheven, dat vondels stuk geen actie zou bevatten: de „beweging" de dynamiek als men wil steekt (ver borgen, maar niet onvindbaar) in de versi ficatie. Wie daar niet van uitgaat, pleegt met de beste bedoelingen een vervalsing. Wie zou ik wel eens willen weten heeft ooit gevraagd om een psychologische verantwoording of om een gelijkenis met de illustraties uit onze schoolboeken, zoals De Meester ons die voorzet? Nogmaals: het gaat om de zinrijke con trasten van „aardse" en „hemelse" motie ven. Men lette maar eens op de beeld spraak, waarin steeds de tegengestelde richtingen terugkeren, met de goddelijke macht als onveranderlijk middelpunt. De twee' polen, waartussen de spanning zich moet ontwikkelen, zijn trouwens uitdruk kelijk aangegeven in de reeds genoemde rei maar geen mens in de zaal zal deze ooooooccooc als zodanig hebben herkend. En dan nog iets: er is in dit stuk geen plaats voor na turalisme. Toen in de t.v.-voorstelling Vos meer de ridicule suggestie gaf weg te zwem men in een denkbeeldige gracht, begon iedereen te lachen. Maar nu gebeurde hetzelfde, hoewel nie mand kon zien waar hij na zijn sprong terecht kwam. Nog erger, want tevens een fout tegen de goede smaak, vond ik bij de regel „Zoo treurt nu Aemstels vrouw" in de Réi van edelingen het richten van een schijnwerper op de zich in haar verdriet oprichtende Badeloch. Deze principiële opmerkingen leken mij van voldoende belang om het risico te lopen schoolmeesterachtig te worden. Ge geven de door Johan de Meester voorge stane opvatting, die voor alles door sober heid gekenmerkt wordt, was er veel te waar deren, al hadden de beste prestaties ook on der andere omstandigheden dezelfde waar dering gevonden: de Gysbreght van Johan Schmitz met zijn prachtige plastiek, een christelijke krijgsman, verder het breed en in felle kleuren „geschilderde" bodeverhaal van Ko van Dijk en de markante Arend van André van den Heuvel, mooi van dictie maar wat eenvormig van bijna symmetrisch elkaar opvolgende gebaren. Lous Hensen heeft de Rei van Klaerissen sterk en hel der voorgedragen. Sigrid Koetse de hare iets te krampachtig, maar met een goed slotaccoord en Johan Fiolet was de eerste die voor zover ik mij heugen kan het accent goed legde in de regel „Geen liefde komt Gods liefde nader, noch schijnt zo groot." De Badeloch van Ank van der Moer was technisch knap, maar miste werkelijke bewogenheid. Mijn waardering voor de andere medewerkers heb ik al bij vorige gelegenheden geformuleerd. DAVID KONING In het gebouw van de afdeling Haarlem en Omstreken van het Nederlandse Rode Kruis aan de Paviljoenslaan zijn zaterdag middag wederom de Landsteiner-plaquet- tes voor 15-maal bloedafgifte en de Land- steiner-medailles voor 5 maal bloedafgifte aan de donors van de bloedtransfusiedienst Haarlem en omstreken uitgereikt. De voorzitter van de afdeling, de heer J. J. Jurrissen, bracht de dank van het be stuur over aan de donors voor het afstaan van hun bloed aan patiënten, voor wie hulp was ingeroepen en noemde de bloedtrans fusiedienst een van de mooiste onderdelen van de taken van de afdeling. De heer Jurrissen zeide, het als een mooi voorbeeld voor anderen te zien, dat in deze vrij mate rialistische na-oorlogse tijd er zovelen zijn, die geheel belangeloos hun bloed afstaan voor de lijdende mensheid. Hij deelde mee, dat er nog steeds donors nodig zijn en wekte de aanwezigen op, in eigen kring donors te werven. Voorts maakte spreker melding van de ledenwerf-actie en hij vroeg ook voor, een groter ledental der afdeling propaganda te maken; de leuze is: „In ieder huis minstens één lid van het Rode Kruis". Dokter P. M. v. d. Gugten hield een in leiding over: „Bloedtransfusie". Hij merkte op, dat het reden tot dankbaarheid geeft, dat zovele donors zijn opgekomen. In het algemeen kan gezegd worden, dat door de medewerking van zoveel leken de weten schap in staat is gesteld op het gebied van de bloedtransfusie vorderingen te maken en de donor noemde hij een zeer belang rijke schakel in het vorderen der weten schap aangaande de bloedtransfusie en in zake het medisch handelen daaromtrent. De geschiedenis der bloedtransfusie na gaande, zeide spreker, dat reeds in het jaar 1492 de eerste bloedtransfusie werd toege past, namelijk op een zeer geliefd kerk vorst, de toenmalige Paus, waarvoor twee donors hun bloed gaven. Van bloedgroepen e.d. wist men toen nog niets af; het droevig resultaat was, dat èn patiënt èn donors stierven. Deze gang van zaken kan zich nu met de tegenwoordige stand -der weten schap, waar men inzicht heeft gekregen omtrent bloedgroepen, rhesusfactor e.d., niet meer herhalen. Toen in 1628 de ont dekking werd gedaan van de bloedsomloop was men een stapje verder. Men was niet HAARLEM, 21 januari 1956 ONDERTROUWD: 21 jan., H. Rombouts en A. M. Th. de Groot; J. Klinkhamer en A. C. Vlasveld. GEHUWD: 21 jan., A. Bouquet en M. E. Hetem; G. N. P. Breuning en R. J. Tazelaar. BEVALLEN van een zoon: 20 jan., E. Vel- lingaWillemse; 21 jan., C. van Wonderen— Portegies. BEVALLEN van een dochter: 19 jan., L. A. van LieshoutMedenblik. OVERLEDEN: 20 jan., Th. H. H. Voss, 67 j., Kamperlaan; G. WagenaarFortuin, 55 j., Kinderhuisvest. MAANDAG 23 JANUARI Rembrandt: „De glorie van het leven", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 8.15 uur. Studio: „Het glazen muiltje", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar, 7 eri 9.15 uur. Frans Hals: „Nachtclub Tria- na", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het grote verlangen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Wien bleibt Wien", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Paniek in Gibraltar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, Het „Rotterdams Toneel" speelt „Het eeuwig misverstand" van Barrie. Frans Halsmu seum: 20 uur: Tweede voordracht door prof. dr. G. Stuiveling in zijn serie over moderne prozaïsten. Hij spreekt thans over „Psycho logie en pessimisme". Begijnhofkapel: 20 uur: Interkerkelijk Evangelisatie Comité Bijzondere dienst. Sprekers: dr. C. L. Beer man de Roos en dr. S. T. Heidema. Gebouw „Zang en Vriendschap": 20 uur, Geestelijk centrum „De grotere Wereld". DINSDAG 24 JANUARI Rembrandt: „De glorie van het leven", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: In de wereldreizigersserie houdt dr. Paul Julièn een lezing met filmvertoning, getiteld „Onder dé wilden van het Bauchi-plateau". Studio: „Het glazen muiltje", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jeugdliefde", 18 jaar, 2.30, 8 uur. Luxor: „Het grote verlangen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Wien bleibt Wien", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wraak van de vaandrig", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Onder voorzitterschap van de KNWU- consul, de heer H. Eggink hielden de Noord hollandse wielerverenigingen zondagmor gen in Krasnapolsky in Amsterdam de jaar lijkse kalendervergadering. Voor het nieuwe seizoen werden op deze vergaderingen 42 wedstrijden ingedeeld, waarvan er veertien in Haarlem, Kennemerland en de Haar lemmermeer worden gehouden. De Haarlemse wielervereniging HSV „De Kampioen" kreeg voor de wedstrijden de volgende data toegewezen: 29 januari: cycle-cross van Kraantje Lek in Overveen voor profs, amateurs en nieuwelingen; 30 april: ronde van Haarlem-Oost voor nieuwelingen; 5 juni: sportweekronde van Haarlem-Noord voor amateurs (indien er uiteraard een sportweek gehouden wordt) en 8 augustus de ronde van Santpoort voor amateurs. Tevens is „De Kampioen" weer door de KNWU belast met de technische organisatie van het amateur-wegkampioen- schap in Zandvoort op 1 juli. De Beverwijkse rennersclub „Kennemer land" kreeg de volgende wedstrijddata toe gewezen: 12 mei: Velsen-Noord; 29 mei: ronde van Beverwijk en 12 augustus: Beverwijk en 26 augustus: Heemskerk, alleen voor amateurs en nieuwelingen. Voorts houdt „Alcmaria Victrix" op 17 juni de ronde van Uitgeest voor amateurs en nieuwelingen en DTS houdt op 29 juli de ronde van Castricum voor amateurs, nieuwelingen en aspiranten. „De Bataaf" uit Halfweg houdt op 5 mei (bevrijdingsdag) de ronde van de Haarlem mermeer, een semi-klassieke wegwedstrijd over 180 kilometer voor amateurs en onaf- hankelijken en in afwachting van de aan komst der deelnemers aan deze ronde wordt in Zwanenburg een wedstrijd voor nieuwe lingen verreden. De ronde van Zwanenburg voor amateurs en nieuwelingen wordt op 23 juni gehouden. Het provinciaal wegkampioenschap van. Noordholland wordt op 26 mei in de Wijde' Wormer verreden, waar tot besluit van het seizoen op 7 oktober ook het „Zilvei'en Molen"-toernooi wordt gehouden. B. en W. van Heemstede delen mede, dat een plan voor de ook h.i. noodzakelijke verbetering van de Zandvoortselaan bij hen in studie is. Met betrekking tot het profiel van de Heemsteedse Dreef wordt opgemerkt, dat het advies is ingewonnen van terzake deskundige instanties. Aan de hand van deze adviezen is het college tob de conclusie gekomen dat maatregelen, die een afdoende oplossing van het verkeers- vraagstuk voor deze weg mogelijk zouden maken, zo ingrijpend zouden moeten zijn, dat zij door hun kostbaarheid niet uit voerbaar zullen blijken te zijn. Ook de belangen van de bewoners zouden hierbij ernstig in het gedrang komen. op de hoogte van de wijze, waarop bloed moest worden afgenomen en evenmin van de wijze, waarop bloed moest worden toe gediend. Eindelijk ontdekte in ongeveer 1900 de gevierde Landsteiner de bloedgroe pen. Spreker noemde het een verheugend feit, dat de bloedtransfusie heden ten dage zozeer in de belangstelling staat van medici zowel als van leken. Spreker memoreerde dat de ontdekking van de rhesus-factor aan een toeval te dan ken is. Hierna besprak dokter Van der Gugten de bloedtransfusies bij volwassenen en bij babies. De voorzitter dankte dokter Van der Gugten, die vele jaren lid van het bestuur van de afdeling Haarlem en omstreken van het Nederlandse Rode Kruis is geweest, maar door drukke werkzaamheden zich als zodanig terug moet trekken. De plaquettes werden uitgereikt aan: mevrouw E. H. Baan-Van Weert, J. Barwegen, mevr. A. C. van Berkel-v. d. Berg, mej. S. J. Boon, mevr. J. Boonacker-v. d. Wekken, mevr. M. A. Borg- man-Beenders, W. F. M. Caron, A. van Duyn, C. G. A. Hoppezak, P. C. M. Huyzer, A. A. Goed man, F. Koster, mej. C. M. van Lieshout, mevr. E. Quax-Van Schooten, Th. J. Rasen, P. J. Ruis, mej. M. Weesman, D. Wesseling, A. van Wester hoven, G. D. van Wijk. De Landsteiner-medaille ontvingen: C. v. d. Aardweg, E. G. Alofs-Kemink, eerw. zuster Alo- wyzine, B. G. Ansurn, mevr. A. Arendsen-Pie- ters. mej. L. B. van Arum, C. A. Belt, A. C. F. v. d. Berg, mej. S. Bergkamp, Th. Bloem, T. Boone, R. B. ter Bruggen, mevr. G. W. Bussing- Roskam, G. A. de Carpentier, mevr. Van Dam- Schrijnemakers, M. A. J. Daniels, mej. L. Die- penbrock, W. van Domselaar, mevr. A. van Dijk- Schaafsma, D. Ederveen, P. C. Elfring, L. M. Floris, mej. F. J. Fraeijenhoven, mej. B. E. v. d. Geest, E. L. de Geus, W. de Graaf, mevr. H. Grimmon-Van Staalen, mej. J. W. Haije, M. Haijema, Ch. M. P. M. Henflink, E. J. Hollants, E. J. Hos, F. Jansen, M. Jansen, W. A. Jansen, mej. A. P. de Jong, N. Kuipers, W. Kruijenaar, J. H. A. v. d. Laan, A. Lam, mevr. D. v. d. Leeuwen-v. d. Zeeuwen, mevr. H. J. Lensen- Steenvoorden, J. E. Lestade, J. P. W. van Lies hout, mej. E. M. Milatz, L. Mulder, mej. J. L. Muller-Massis. mevr. M. C. Neder-Helman-Lex, J. H. Paase, J. Planting, S. A. v. d. Pluijm, J. v. d. Pol, F. H. Post, J. M. v. d. Putten, F. A. Rooseboom de Vries, mevr. Th. Rooseboom de Vries, Th. F. Rosenhart, H. Rijksen, P. J. van Rijswijk, mevr. H. Schilp-Ronitz, mevr. C. Schuijt-Vonk, J. van Steijn, mej. H. Turkow. mevr. G. v. d. Tooren-Gerven, Joh. v. d. Tooren, J. v. d. Valk. R. Veenendaal, R. Veenstra, nïevi\ J. A. Verlind-Kastermans, mevr. J. M. C. Vonk, mevr. E. M. A. Vriesendorp-De Clercq, mevr. T. Walbeek-Sanlet, mevr. J. A. Zaadstra-Jaeger Nickel, W. F. Zwemmer. Zaterdagmiddag zijn op het kruispunt Reitzstraat-Ged. Schalkburgergracht in Haarlem-Noord twee personenwagens met elkaar in botsing gekomen, tengevolge waarvan een der wagens in de voortuin van het perceel nummer 71 aan de Ged. Schalkburgergracht terecht kwam. Geluk kig deden zich hierbij geen persoonlijke ongelukken voor. De aanrijding ontstond toen een 42- jarige Haarlemse hoofdvertegenwoordiger die met zijn auto in de Reitzstraat reed, op het kruispunt met de Ged. Schalkburger gracht geen voorrang verleende aan de voor hem van rechts komende personen auto, bestuurd door een 29-jarige Haar lemse reiziger. Deze raakte door de schok de macht over zijn stuur kwijt waardoor zijn wagen het trottoir opreed, het hekje om de voortuin van het perceel nummer 69 overreed en tenslotte in de volgende voor tuin tot stilstand kwam. Zowel de bestuur der als zijn jongere passagier kwam met de schrik vrij. Een fiets die in de voortuin stond was volkomen vernield. De beide wa gens werden licht beschadigd. Zaterdagnacht heeft een politieagent in een portiek van een modemagazijn in de Grote Houtstraat in Haarlem een vrijend paartje gescheiden en daarmee de diefstal van een bontmantel ter waarde van vijf tienhonderd gulden aan het licht gebracht. De agent had kort tevoren glasgerinkel gehoord; lopend in de richting van het geluid was hij een nachtwaker tegengeko men, die hem had verteld, dat zojuist een man een winkelruit had ingetrapt. Het paartje had de bontjas tussen zich ingeklemd, toen het de agent hoorde na deren. Het zijn de dertigjarige havenar beider A. P. G. en de twintigjarige ser veerster G. M. S., beiden uit Amsterdam. Zij zijn ingesloten, verdacht van respec tievelijk diefstal en medeplichtigheid aan diefstal. Zaterdagmiddag tegen vijf uur heeft zich in een oven in een moffelbedrijf aan het Prinsen Bolwerk in Haarlem een ontplof fing voorgedaan. De twee gegrendelde, zware metalen deuren van de oven zijn weggeslagen. De oven en de deuren in het vertrek zijn ontzet, verscheidene muren zijn gescheurd. Er hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. De re cherche stelt in samenwerking met de Arbeidsinspectie een onderzoek in. HEEMSTEDE-VOETBALLER NAAR HET ZIEKENHUIS Tijdens de zondagmiddag aan de Glipper- weg in Heemstede gehouden voetbalwed strijd HeemstedeTYBB kreeg de Heem stede-speler P. S. van korte afstand een bal tegen zijn linkerzijde. Hij moest met een be schadigde nier per G.G.D.-auto naar het Grote Gasthuis in Haarlem worden over gebracht. Zaterdagmiddag heeft de directeur van het Frans Halsmuseum in Haarlem, de heer H. P. Baard, in het museum „Het Huis Van Looy" een tentoonstelling van reprodukties van schilders uit de tijd van de impressio nisten geopend, die daar tot zondag 19 fe bruari gehouden zal worden. De heer Baard trad daarbij in de plaats van de wet houder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, die door ziekte verhin derd was. De spreker prees allereerst het begrip en de medewerking, die wethouder Geluk heeft betoond en verleend bij de samenstel ling van dit „papieren museum". Vervol gens zei hij het te betreuren dat op deze tentoonstelling uitgezonderd werken van Van Gogh en Mondriaan de Hollandse meesters van de impressionisten tot heden ontbreken. Hij deed de toezegging, dat men zal trachten aan het reeds tentoongestelde gelijkwaardige reprodukties van die mees ters te bemachtigen. „Toch zullen we deze werken in zekere zin als „ersatz" moeten beschouwen", zo zei de heer Baard, „want tot het ingaan van de hemel van de kunstenaar is het ori gineel alleen zaligmakend". De heer Baard zei dit, omdat hij er van overtuigd is, dat de reprodukties, die steeds meer natuurge trouw worden, langzamerhand de kunst werken zelf te veel concurrentie gaan aan doen. „De reproductiemogelijkheden moe ten met mate worden gebruikt, de originele schepping moet voorrang blijven behou den". Desondanks is de huidige tentoonstelling in „Het Huis Van Looy" niet in strijd met dit principe, aldus de heer Baard: zij maakt de jeugd vertrouwd met de klassieke mo dernen, beter dan projectie en kunstboeken dit kunnen doen. Tenslotte bracht spreker onder meer dank aan de heer Ewout de Kat „de be zielde commentator" voor het samen stellen van de uitvoerige gids voor deze tentoonstelling, die blijvend gemeentelijk bezit zal zijn. Straatverlichting werd in Heemstede beter In antwoord op geuite klachten over de straatverlichting merken B. en W. van Heemstede op dat het niet voor tegen spraak vatbaar is dat in het algemeen de straatverlichting in de gemeente in de laatste jaren een belangrijke verbetering heeft ondergaan. Voor een verdere perfec tionering blijft het college diligent. Met name heeft de verbetering van de ver lichting op de Heemsteedse Dreef, na het geen Teeds gedaan is op de gevaarlijke kruispunten van deze weg, de volle aan dacht. De verlichting van de Binnenweg en de Raadhuisstraat achten B. en W. thans alleszins voldoende. Tot 30 februari is in de Waag te Haar lem het werk te zien van de tachtigjarige schilderes mevrouw E. L. H. Woutersen- van Doesburgh, tijdgenote en goede be kende van de „Amsterdamse Joffers". Zij is voorzichtig in haar werk, minder kloek, ouderwetser zou men gevoeglijk kunnen zeggen. Het werk van de „Joffers" reikt over langere tijd. Deze opmerkingen wor den ingegeven door de schilderijtjes, waar onder charmante stillevens van echt-vrou- welijke spulletjes. Men moet haar vooral bewonderen om de miniaturen, die zij schilderde. Zij is daarin een specialiste en sommig werk schenkt ons meer dan alleen maar verba zing om de knapheid. Ik denk dan vooral aan dat verstellende weesmeisje, eigendom van het Gereformeerd of Burgerweeshuis, dat mag men wel zeggen naar com positie en kleur aansluit bij de traditie van de oude Hollandse meesters. Het is een uitschieter op deze tentoonstelling. Om an dere redenen, om het model zelve en de verleden tijd die het oproept en levend maakt, boeit een zelfportretje. Plezierig is het voorts de getekende por tretten van Suze Bisschop-Robertson en enige Amsterdamse Joffers te ontmoeten. Dat deze dames krachtiger figuren waren, leest men van deze documenten af. Iets van haar kracht vond mevrouw Wouter- sen-van Doesburg in een portret van een oude vrouw, waarin men bewondering voor Frans Hals herkent. BOB BUYS De keuzecommissie van de KNVB heeft voor de wedstrijd Nederlands amateur elftalNederlandse jeugdpioeg, die woens dag 25 januari in het DOS-stadion in Utrecht'zal worden gespeeld, de volgende elftallen opgesteld: Nederlands elftal: doel: Van der Lee (HFC)achter: J. Herberts (Vitesse) en Claus (Helmondia); midden: Van Bruggen (DFC. aanvoerder); Blom (WW) en Duys- ter (De Spartaan); voor: D. Herberts (Vi tesse), Elfring CRobur et Velocitas), Over- eem (UW), Fabels (Be Quick Gr.) en Den Tenter (DWV). Reserves: Koers (Hengelo), Grijseels (VOC), Reesink (WVC), Smit (ZFC) en Boskamp (AFC). Nederlands jeugdelftal: doel: Cox (Rapid JC); achter: Nagtegaal (DOS) en Kraay (DOS); midden: Paauwe jr. (HVC), Van der Meer (ADO) en De Bruyn (NOAD); voor: Buys (Alkmaar), Nederhand (HVC), Kutten (Róda Sport), Corpeleyn (Excelsior) en Allen (DOS). Reserves: Schouten (KFC), De Haas (UVS) en Koole (DOS). De ontmoeting zal worden geleid door de heer Steenhuizen uit Utrecht. Een plaatje van de bijeenkomst in de hal van de nieuwe drukkerij. Een bloemstuk in de vorm van een rotatie-pers begeleidde de aanbieding der „Damiaatjes" nische eisen, maar ook met de belangen van de belendende ziekenhuis-dépendance en van de bewoners der omliggende pan den. Als blijk van erkentelijkheid voor dit alles ontving de heer Jonkheid een album, dat behalve een aantal foto's van het ge bouw in wording, ook een opdracht bevat, waarin zijn bijzondere verdiensten als op losser van deze bouwkundige puzzel ge prezen worden. Na de officiële opening van onze nieuwe technische afdeling aan de Heiligelanden, die vorige week woensdag in aanwezigheid van Haarlems en Velsens burgervaders plaats vond, heeft zaterdagmiddag het vrij wel voltallige personeel van dit bedrijf voluit Grafische Bedrijven Damiate N.V. geheten met echtgenoten en verloofden als gasten van de directie het nieuwe ge bouw bezichtigd. De directeur de heer P. W. Peereboom ontving het omvangrijke gezelschap in de ruime hal naast de machinezetterij, die met vele planten en bloemstukken feestelijk versierd was. In zijn welkomstwoord zei de heer Peereboom te hopen dat de ingebruikneming van het nieuwe gebouw veel dichter „bij huis" dan de oude drukkerij aan het Spaarne de verschillende afdelingen van de onder neming ook in figuurlijke zin nog dichter tot elkaar zou mogen brengen dan nu reeds het geval is. Uitvoerig herdacht de directeur de on langs overleden chef der technische afde ling, de heer W. Sterk. Zich tot diens echt genote wendend, zei hij onder meer: „Wij missen uw man meer dan ooit nu deze grote verhuizing, waarvoor hij in technisch opzicht wel het meeste werk verricht heeft, een feit geworden is." Als blijk van warme waardering voor alles wat de heer Sterk voor de onderneming gedaan heeft, over handigde de directeur mevrouw Sterk een plaquette met een afbeelding van de gevel van het nieuwe gebouw. De plaquette draagt een inscriptie, waarin de dankbaar heid van het bedrijf jegens de te vroeg overleden chef vertolkt wordt. De heer Peereboom schetste vervolgens de vele moeilijkheden die bij de bouw van het nieuwe bedrijfspand overwonnen moes ten worden en de manier waarop de archi tect, de heer K. Jonkheid al die problemen tot een gelukkige oplossing wist te bren gen. „Talloze tekeningen zijn eraan te pas gekomen om alle wensen en verlangens tegen elkaar af te wegen, want er diende niet slechts rekening gehouden te worden met de talrijke ingewikkelde bedrijfstech- De tweede „verovering van Damiate" Namens het personeel van de N.V. Damiate bood de heer B. Tersmitten als geschenk van de werknemers twee sierlijke luidklokjes aan, geïnspireerd op de be faamde Damiaatjes in de oude Baaf, en voorzien van de inscriptie: „Ik sla de tijd van werkzaamheid ik zing van vlijt en goed beleid". In de ruime zetterij-hal, waar zij door mevrouw E. van der MijePeere boom, echtgenote van de adjunct-directeur onthuld werden, zullen beide klokken re gelmatig hun bronzen stemmen doen horen, ter begeleiding zoals de heer Tersmitten het uitdrukte van de bloei van het be drijf en de arbeidsvreugde van het perso neel. Het geschenk ging vergezeld van een bijzonder origineel bloemstuk in de vorm van een miniatuur-rotatiepers en van een boekwerk met foto's van de nieuwe tech nische afdeling, handtekeningen van alle personeelsleden en een feestelijke „motive ring" van het klokkencadeau, waarin de chef der redactie van Haarlems Dagblad de heer j. Lodewijks, een met redenen en drogredenen omklede verklaring geeft van deze „tweede slag van Damiate zonder Kruisvaarders ter verovering van twee Heiligelanden (te Haarlem)". Nadat de directeur alle sprekers, schrij vers en schenkers hartelijk dank gezegd had voor hun bijdragen aan de geschenken met-toebehoren, en de splinternieuwe Da miaatjes nog eens proef geluid hadden, werd een rondgang door het nieuwe ge bouw gemaakt die zijn einde vond in een gezellige reünie in de fraaie cantine op de eerste etage, waar verversingen werden aangeboden. Zondag zijn de bezorgers van de krant met hun echtgenoten in het gebouw te gast geweest om de inrichting en technische apparatuur te bezichtigen. binnenland Kabelstoring. Een storing in de zeekabel tussen Nederland en Denemarken is er oorzaak van dat de afwikkeling der telefoon gesprekken met de Scandinavische landen aan erntige vertraging onderhevig is.Herstel van de kabel wordt belemmerd door het slechte weer. Een jaar hechtenis. Een jaar hechtenis heeft de rechtbank te Zutphen aan een in woner van Loenen opgelegd, omdat hij een reegeit in de omgeving van de gemeente Brummen zou hebben gestroopt. De recht bank bevestigde daarmede het vonnis van de kantonrechter te Zutphen. Verhoging. De toelage, welke de ridders der Militaire Willemsorde genieten, is vast gesteld in 1940, de toelage aan broeders van de Orde van de Nederlandse Leeuw in 1815. De regering heeft thans de Tweede Kamer voorgesteld de verschillende bedragen met ingang van 1 januari 1955 te verhogen tot het dubbele der thans geldende bedragen, Vaticaan-zender. Nederlandse radio technici zijn thans bezig met de installatie van de enige jaren geleden door Nederlandse katholieken aan de Paus geschonken radio zender. De zender wordt geplaatst in het stadje Santa Maria, 25 km. van Rome. Men verwacht dat het enige weken zal duren voor de zender in gebruik kan worden ge nomen. De zender heeft een vermogen van 100 kilowatt en zal werken op golflengten tussen 11.5 en 50 meter. Tramvertraging te Amsterdam. Door een draadbreuk in de bovenleiding van de tramlijn AmsterdamHaarlem, ter hoogte van het Geuzenveld te Amsterdam-West, is zaterdagavond tussen halfnegen en elf uur een stagnatie ontstaan. Het verkeer Spui straatHalfweg werd door autobussen on derhouden. Om vijf minuten over elf reed de eerste tram na de stagnatie van de Spui straat naar Haarlem. haarlem en omgeving Gevaarlijk spelletje. Een tienjarig jongetje heeft zaterdagmiddag in de Korte Poellaan in Haarlem, toen hij aan het spelen was met pijl en boog, zijn negenjarig vriend je onder het rechteroog verwond. De jongen heeft een bloedende wond opgelopen, welke in het Grote Gasthuis is behandeld. Botsing. Zondagmiddag om een uur zijn op de Heemsteedse Dreef in Heemstede twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Er ontstond geringe materiële schade. ADVERTENTIE is verschenen en wordt u op aanvraag gratis toegezonden. ZAADHANDEL JAN ROOZEN Spekstraat 5 - Telefoon 16061 „Enkele aspecten van het modern har moniebesef" was het onderwerp van de causerie, die de muziekleraar Roel Rip- hagen zaterdagavond hield voor de leden van de afdeling Haarlem van de Konink lijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereni ging. De heer Riphagen begon met ais zijn mening uit te spreken, dat de „ouderwetse" harmonieleer noodzakelijk moest worden herzien. Deze beproefde theorie zou niet verworpen moeten worden, maar wel be perkt blijven tot het compositiebeginsel en de stijl, waarvoor die leer gevormd was. Elke componist legt zichzelf regels op, zeer persoonlijk vaak. Niet zelden kan men spre ken van een strenge dogmatiek, ook bij de moderne componisten. De ontwikkeling van de muziek in de Westerse wereld is wel beschouwd een in drukwekkend verschijnsel. Bij geen ander volk valt een muzikale ontplooiing waar te nemen als in Europa, waar de polyfonie en de harmonie tot grote bloei werden ge bracht. Het besef voor de harmonische functies dateert ongeveer van het jaar 1600. De theoretische beschouwing van het har monische verschijnsel werd gestimuleerd door de rationalistische instelling van de Europese mens en door zijn daarmede sa menhangende behoefte om onbekende ge bieden te ontdekken en te veroveren, ook waar zij de toonkunst betroffen. De heer Riphagen toonde met behulp van een monochord (het éénsnarige instrument voor akoestische proefnemingen) aan, hoe de Griekse wiskundige Pythagoras tot zijn toonsysteem kwam. Zijn methode van kwin ten-afstemming werd bestreden door Aris- toxenos en Didynos, waarna eeuwen later belangrijke experimenten werden gedaan door de Italiaanse theoreticus Gioseffo Zar- lino (15171590), die tenslotte de zoge naamde reine stemming vaststelde. Omdat deze stemming tenslotte onvoldoende bleek, werd gezocht naar een andere oplossing,' die gevonden werd in de evenredig zwevende temperatuur, ook wel gelijk zwevende tem peratuur genoemd. Door deze stemming kon de muziek een buitengewoon grote ontwikkeling krijgen. Die ontwikkeling leidde er toe dat het tonaliteitsbesef ging wankelen in moderne werken en men ten slotte ging zoeken naar nieuwe motiverin gen van de harmonische verschijnselen, die de hedendaagse muziek kenmerken. Het zijn vooral de harmonische complexen, die door hun „melodische" werkingen, nieuwe problemen opwierpen en om een nieuw be sef gingen vragen. De noodzaak van verhel derend inzicht werd door de heer Riphagen aangetoond met het spelen van enkele voorbeelden uit de pianolitteratuur. Uit de discussie, die op de causerie volgde, bleek wel hoe de psychologische factor van be tekenis bij theoretische beschouwingen kan worden, bijvoorbeeld bij het stellen van de kwestie van het harmonisch dualisme en bij het aanhalen van Hindemith's uit spraak: „Iedere toon heeft zijn beste inter val". Zaterdagmiddag is een motorrijder op de Burgwal in Haarlem, toen hij linksaf de Hagebrug wilde oprijden, maar moest remmen en naar links uitwijken voor enige voetgangers, met motor en al in het water van de Burgwal gedoken. Hij is op het droge geklommen, heeft zich in een café, waar hij tevoren enige glazen bier had ge dronken, van schone kleren voorzien en is daarna per radio-autodienst naar het po litiebureau-centrum gebracht. De man, een 28-jarige kolenwerker uit Haarlem, had geen rijbewijs. Hij had wel reeds een rij proef afgelegd, maar de uitslag hiervan nog niet vernomen. De motorfiets is met een takelwagen op het droge getrokken. Hond trok begeleidster omver Zaterdagmiddag om ongeveer drie uur maakte mevrouw G. in Heemstede een wan deling met haar hond. Deze hond zag plotse ling een soortgenoot en trok in die richting aan de riem. Daardoor kwam de hond voor de voeten van mevr. G. die struikelde en met een gebroken been naar de Maria- stiohting overgebracht moest worden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10