Noordwesterstorm op Noordzee en Kattegat bracht schepen in nood WÊm Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHÉ COURANT ORR müii Wöonscheepjes opnieuw speelbal van zuidwesterstorm Life acht opmaak van gesprek met Dulles „ongelukkig" Holland" haalde 16 man van Noors schip „Svanholm Noorse vrachtstomer „Svanholm" op haar lading hout drijvend gebleven Loodsdiensten waren gestaakt Trein bij Los Angeles uit de bocht gevlogen Het woord is aan, Londen nodigt minister Erhard uit voor beraad Voornaamste strekking van zijn betoog niet ten volle weergegeven Directeur van de K.R.O. plotseling overleden 70e JAARGANG No 168 MAANDAG 23 JANUARI 1956 300e JAARGANG No 13 Dertig doden en vele gewonden Weer noodtoestand in Amsterdamse vlothaven W.-Duitsland kan herbewapening niet alleen financieren Sir Alexander Korda te Londen overleden Westerling weer actief in Azië? Inbraak met een buit van ruim 21.000 Ontvluchte gevangene in België aangehouden Koud weer Weerrapport Si Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, TeL 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V.j Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 99 Van een onzer verslaggevers) TIJDENS DE ZWARE NOORD-WESTERSTORM op de Noordzee is het bergings werk van twee sleepboten geconcentreerd geweest op een plek, ruim honderddertig mijl ten noord-westen van Terschelling gelegen. Op een hoge zee was daar de be manning van het Noorse 896 ton metende vrachtstomertje „Svanholm" in strijd voor behoud van leven en schip. Om half twaalf had kapitein Erling Matland uit Hauges- und in Noorwegen al aan de kuststations laten weten, dat zijn schip op 55.30 noor derbreedte en 2.50 oosterlengte in nood verkeerde. Op het voor- en achterdek was de lading hout gaan werken en zelfs in die mate, dat het halve dek met de lading onder water was verdwenen en het schip zware slagzij maakte. Hoge zeeën schoten over het schip, meldde kapitein Matland en hij nam dan ook onmiddellijk de aangeboden assistentie van de sleepboten „Cycloop" uit IJmuiden en „Holland" van West-Ter schelling. Zaterdagavond tegen tien uur ving de „Holland" de in nood verkerende houtboot als eerste in het zoeklicht op; juist op het ogenblik, dat de bemanning van de „Svanholm" de toestand kritiek begon te achten, daar de storm in kracht toe nam en de slagzij groter werd. De bemanning van de „Holland" slaagde er in alle zestien opvarenden van de Noor tijdens het slechte weer aan boord te krijgen. Ge vangen in het zoeklicht heeft de „Svanholm" de gehele nacht verlaten en sinister op de Noordzee rondgedreven, tot de „Holland" er zondagmorgen tegen half een in slaagde vast te maken en het schip, dat op de houtlading was blijven drijven, op sleeptouw te nemen, Het Britse vrachtschip Harrisbourne is in het Kattegat in brand gevlogen en ge zonken. De gehele bemanning van 25 koppen is door het Deense tankschip „Esso Nyborg" aan boord genomen. Een ander schip, de Italiaanse tanker „Potere", die op reis van Tyne naar de Caraïbische Eilanden averij opliep en op sleeptouw werd genomen door de sleepboot Beamish, raakte zondag zoek toen het sleeptouw brak tijdens een hevige storm. De tanker is door middel van radar later opgespoord. Het Britse vrachtschip Harrisbourne is brandend in de golven verdwenen. Sche pen van de Deense marine voeren in de omgeving, maar de bemanningen ervan waren machteloos; het schip was niet meer te redden. De brand schijnt te zijn ontstaan door een explosie in ruim II midscheeps, waarin zich een lading steenkool bevond. De 25 geredde opvarenden zijn in Frede- rikshaven aan land gebracht. Op de noodseinen van de negenendertig jaar oude „Svanholm", die voor 1950 „Hei- re" heette en daarvoor „Stent", verander den tal van schepen van koers om, wan neer het nodig mocht zijn, hulp te verle- nnen. Als eerste was in de loop van de middag het Franse schip „Pascal" in de nabijheid en daarna volgden de Britse „Bravo", de Britse „Pinto" en de Franse „Charles Prentout". Al deze schepen kon den echter weinig uitrichten, daar kapitein Matland het nog niet nodig oordeelde het schip te verlaten. Hout overboord Aan boord van de „Svanholm" was men er inmiddels in geslaagd de lading hout op het achterdek overboord te zetten. De slag zij werd hierdoor belangrijk verminderd en teruggebracht tot slechts tien graden. De bemanning zag de zaak weer wat meer hoopvol in en met de vier schepen in de buurt, stoomde de „Svanholm" in de loop van zaterdagmiddag langzaam zuid over. De „Holiland" was het schip intussen al een flink stuk genaderd, al moest het schip, evenals de „Cycloop" uit IJmuiden, tegen een noordwesterstorm met windkracht 8 optornen. ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL: 13439 FERD. BOLS'TR. 4R A'DAM - TEL 717162 v Suède Damesjasjes in kleuren 110.- LOS ANGELES (Reuter/AFP/UP) In de buitenwijken van Los Angeles is zondagavond een dieseltrein, bestaande uit twee wagens, ontspoord. Volgens de jong ste berichten zijn dertig tot vijfendertig mensen om het leven gekomen en vijfen dertig tot veertig zwaar gewond. Tientallen mensen zijn licht gewond. Het ongeluk ge beurde bij een druk kruispunt, enige kilo meters van het station van Los Angeles, vanwaar het treinstel was vertrokken. Vol gens ooggetuigen werden sommige reizi gers door de ruiten uit de wagens geslin gerd toen de diesel ontspoorde. Zij werden onder de trein verpletterd, toen deze om viel en nog enige tientallen meters door schoot. Alle beschikbare ziekenauto's werden opgeroepen en de radiostations onderbra ken hun uitzendingen met verzoeken aan geestelijken van alle gezindten om zich naar de plaats van het ongeluk te begeven, over langere tijd. Deze opmerkingen wor- De bestuurder en de conducteur van de trein verklaarden niet te weten, wat het ongeluk veroorzaakt kan hebben. De be stuurder zei, dat hij juist begonnen was de snelheid te verminderen met het oog op een scherpe bocht in de baan, toen hij voelde, dat de trein ging overhellen. Veel slachtoffers geraakten in de wrak stukken bekneld en moesten door brand weerlieden met snijbranders bevrijd wor den. Er bevonden zich ongeveer 150 men sen in de trein. Bijna de helft van de pas sagiers waren militairen, die van verlof te rugkeerden naar de basis San Diego. Volgens de Santa-Fe spoorwegen in Los Angeles had de trein een te grote snelheid bij het passei-en van de bocht. trekt, is tengevolge van het slechte weer pas zondagochtend om half zeven ver trokken. KW. 78 binnen Het stormweer bracht ook een sleep met drie vissersvaartuigen zaterdag en zondag m een hachelijke positie. Twee Katwijkse loggers, die de KW 78 sleepten, moesten bijdraaien voor de storm en het schip op de zee houden. De KW 78 „Excelsior 2" van de N.V. Visserij Maatschappij „De Drie Haringen" is zondagavond in IJmuiden binnenge bracht door de rederijgenoten KW 74 „Het- te Margarethe" en KW 40 „Everard Chris tina". Loodsdiensten De loodsdiensten voor IJmuiden, Hoek van Holland, in de Wielingen en het Oost gat zijn tot tweemaal toen gestaakt geweest- Vrijdagavond werden in de loodsdiensten voor alle schepen op deze vier plaatsen gestaakt en in de loop van zaterdagmiddag hervat, toen de storm in het Nederlandse kustgebied in kracht afnam. Zondagmor gen vroeg moest de loodsdienst in het Oost gat en te IJmuiden al weer worden ge- staakt voor alle schepen door een nieuwe storm. In de loop van de middag werden j alle dienst hervat. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's In de avond werd de bakboords-slagzij op de „Svanholm" weer groter en steeg de vrees voor het verlies van het schip bij kapitein Matland. Het hout, dat hij uit Noord Noorwegen naar Londen moest brengen, was van het voordek niet over boord te zetten. Bovendien raakte het schip lek en geraakte de machinekamer in de loop van de avond vervuld. Machteloos werd de „Svanholm" door hoge zeeën weg- gestuwd. De bemanning verzamelde zich op de brug. Tot tien uur, toen moest kapitein Mat land het bevel geven om in de reddingboten te gaan. Hij gaf zijn laatste bericht en positie aan de sleepboot „Holland" door en daarop bleek, dat de schepen bij elkaar in de buurt waren. Van de „Holland" af heeft men in het licht van de schijnwerper de sloepen van de „Svanholm" zien los maken en het was nog geen half uur daarna, toen de marco nist van de „Holland" aan het Deense radio-kuststation Blaevand seinde, dat de gehele bemanning van de Noor, bestaande uit zestien koppen, aan boord van de sleep boot was. „Thank, thank you, for saving the crew, Holland", antwoordde de marconist van Blaevand-radio. De „Cycloop" kreeg opdracht naar IJmuiden terug te keren. Vastgemaakt In de nacht van zaterdag op zondag is de „Holland" in de nabijheid van de ronddrij vende „Svanholm" gebleven. Op de lading hout bleef het schip boven water, maar de hoog lopende zee belette de bemanning van de „Holland" om een poging te doen de sleeptros vast te maken. Zondagmorgen tegen twaalf uur nam de wind iets af en het was de matroos Piet Lettinga van de „Holland", die met de Noorse kapitein, de stuurman, de eerste machinist en een matroos in de sloep stapte om naar de „Svanholm" te roeien. Lettin ga was als eerste aan boord en bij de eerste poging om vast te maken, slaagde de „Hol land" er in een lijn over te brengen. Pom pen konden op dat moment nog niet wor den overgezet. Londen of IJmuiden Omstreeks een uur kon de sleeptros wor den gespannen en is de „Holland" met sle pen begonnen. „De „Svanholm" giert als de hel achter ons", meldde de marconist. „Hij maakt nog grote slagzij en neemt veel water over". De gemiddelde yaart van de sleep bleef zondag ongeveer 5 mijl per uur. Men hoop te de „Svanholm" naar Londen te slepen. Mocht het weer slechter worden, dan zou koers worden gezet naar IJmuiden om de „Svanholm" in de Bergingshaven vast te zetten. De „Holland" volgde daarom een route onder de kust langs. Aanvaring in IJmuiden In het noordertoeleidingskanaal naar de Noordersluis te IJmuiden zijn de Deense tanker „Esso Kopenhagen" en het Franse motor-vrachtschip „St. Pierre" zaterdag avond om kwart over elf met elkaar in botsing geweest. De Fransman werd ter hoogte van de brug beschadigd, maar bei de schepen konden de reis voortzetten. De „Esso Kopenhagen", die 12.062 ton meet en die onderweg was van Amsterdam naar Aruba, verliet de IJmuidense haven, toen uit zee de Franse „St. Pierre" binnen liep, van Le Havre komend en bestemd voor de Amsterdamse haven. Geholpen door sleepboten voeren beide schepen langzaam door het noordertoelei dingskanaal tot zij elkaar ter hoogte van de Bergingshaven moesten passeren. Er stond nog een krachtige storm en daar bovendien de snelheid zeer gering was, liepen de schepen op elkaar in. Twee kinderen verdronken Twee kleine kinderen verdronken zondag in Duisburg tot een plotselinge wind vlaag het 250-ton metende motorbarkas „Wolfgang" deed kapseizen. De boot was geladen met vlechtwerk van ijzer ter ver sterking van beton. Vertraging nachtboot De nachtboot naar Harwich, die normaal om half een uit Hoek van Holland ver- De zuidwester storm, die zaterdagavond opstak, heeft opnieuw een noodtoestand doen ontstaan in de vlothaven in Amsterdam-West. In de nacht van vrijdag op zaterdag waren reeds drie woonschepen in deze haven gezonken tengevolge van de storm. Zaterdagavond durfden vele woonschepenbewoners niet opnieuw het geweld van wind en water te weerstaan. Zij verlieten hun drijvende woningen om bij familie in de stad tijdelijke vaste grond onder de voeten en een beschuttend dak te zoeken. De meesten gaven er aanvankelijk nog de voorkeur aan bij hun eigen dommen te blijven. In de loop van de nacht moesten evenwel nog elf personen in hotels worden ondergebracht. Veel leed heeft zich ook deze nacht bij de onverlichte en slecht bereikbare vlot haven afgespeeld. Twee bejaarde mensen, het echtpaar Raidt, waarvan de man 68 jaar en de vrouw 66 jaar oud is, stonden ver na middernacht verkleumd op de wal. Op het water voor hen slingerde hun woon- scheepje heen en weer. „Wij hebben ons hele leven gevaren en laten op onze oude dag het huis niet in de steek", zei de heer Raidt. Maar toen. enkele uren later de bal ken, die zijn scheepje tot dusverre van de stenen wal hadden afgehouden, losschoten, moesten de oudjes het opgeven. Zij wer den naar hun kinderen gebracht, die in de stad wonen. Gemeentewerklieden en de rijkspolitie te water streden een schier hopeloze strijd tegen water en wind. In het begin had men vrijwel geen materialen en gereed schappen. Bij het licht van zaklantaarns stonden de mannen van de rijkspolitie tot hun heupen in het water om losgeraakte stutbalken op hun plaats te brengen. Een der eersten, die zaterdagavond laat de situatie ter plaatse kwam opnemen was de burgemeester, mr. A. J. d'Ailly. Later BONN (DPA/UP/AFP) De Westduit- se minister van Economische Zaken prof. dr. L. Erhard heeft een uitnodiging van de Bi'itse regering ontvangen februari naar Londen te komen voor een eerste onder houd met de nieuwe Britse minister van Financiën MacMillan. De definitieve da tum is echter nog niet vastgesteld. In het middelpunt der besprekingen zul len de vraagstukken over de inwisselbaar heid der valuta van de OEES en van de EBU staan. Wellicht zal minister Erhard ook de liberalisatie van het internationale kapitaalverkeer ter sprake brengen, waar over de laatste tijd in het Westduitse mi nisterie van Economische Zaken is gespro ken. Wapenvoorraad-centrale Erhard heeft in een exclusief interview met United Press de vorming bepleit van een Europese „wapenvoorraad-centrale", waarin de wapenbestellingen van alle leden der westelijke bondgenoten gebundeld zou den woi-den.j„Bestellingen voor wapens zouden aan deze centrale opgegeven wor den en uitgevoerd worden. Erhard sprak de hoop uit dat de centrale nog dit jaar tot stand kan komen. Hij verklaarde dat hij zijn denkbeeld voor het eerst had ge opperd op een vergadering van de NAVO in het voorjaar van 1955 te Parijs. Enkele Europese landen waren niet bepaald geest driftig, maar, zo zei Erhard, „dat betekent niet dat wij het denkbeeld opgeven. Wij willen ook produkten van onze wapenin dustrie aan andere landen verkopen. Duits land is niet van plan uitsluitend voort te gaan met burgerlijke prödukie en andere landen voor ons te laten werken op wapen- gebied". De Westduitse industrie kan niet geheel in de behoeften van de herbewapening voorzien. Daarom zal West-Duitsland bij de Europese NAVO-landen bestellingen ter waarde van 2500 miljoen mark moeten doen. De reserves van de bondsrepubliek aan deviezen zijn hiertoe voldoende. Dit heeft de Westduitse minister van Financiën Schaffer op een christen-democratische vergadering te Passau in Beieren ver klaard. in de nacht, toen de brandweer een vracht auto vol met balken en palen bracht, kon men de burgemeester zijn schouder zien zetten onder een zware paal, om die te zamen met een brandweerman naar een der meest bedreigde plaatsen te dragen. Toen de brandweer, die pas tegen drie uur ter assistentie was geroepen, een aan tal grote schijnwerpers op de dijk plaatste, kon men de situatie beter overzien. Nog steeds waren bewoners van diverse arken bezig de boedel uit hun schepen naar de wal te brengen. Van de 36 scheepjes, die na de storm in de nacht van vrijdag op zaterdag in de haven waren ovex-gebleven, wai*en er twee gezonken. Voorts hadden ongeveer 15 woonarken min of meer ernstige schade boven en on der de waterlijn opgelopen. Enkele schepen lagen met de bodem op de grond, maar bleken toch nog bewoonbaar te zijn. De gehele zondag bleef men bezig om de schepen steviger te meren. De eigenaren van 10 arken vonden het veiliger hun te huizen te verhalen. LONDEN, (Reuter) Sir Alexandei Koi'da, de Britse filmmagnaat, is vanoch tend te Londen aan een hartaanval over leden. Sir Alexander, die Hongaar van geboorte was, bereikte de leeftijd van 62 jaar. De laatste maanden liet zijn gezondheid te wensen over, doch vrijdag werkte hij nog gewoon. Sir Alexander Korda heeft zeer veel gedaan voor de Britse filmindustrie. Zijn grootste successen waren: „Het particuliere leven van Hendrik VIII", „De rode Pim pernel", „De vier veren", „Lady Hamilton", „De derde man", „Geluidsbarrière" en de nieuwe film „Richard III". In de Amsterdamse vlothaven beleefden de bewoners der woonschepen in de nacht van zaterdag op zondag weer angstige uren toen het geweld der storm over hen los brak. Sommigen hunner werden geëva cueerd. Foto: de vluchtelingen op pad. Verrassende mededelingen van de Sunday Times" SINGAPORE (United Press) Volgens geruchten is Westerling een opstandelin- genleger aan het organiseren in Singapore met het doel een omverwerping van de Indonesische regering te beproeven. De „Sunday Times", die „bronnen in nauwe verbinding met Westerling staande" aan haalde, meldde dat de 37 jaar oude vroegere leider van het „Leger der Hemelse Heir- scharen" was opgedoken op het eiland Penang in een Aziatische vermomming. Penang ligt tegenover Sumatra. In het bericht werd gezegd dat Wester ling sinds 22 december in contact staat met aanhangers van de „Islamietische Repu bliek van Indonesië", die zich op Malakka en in Singapore ophouden. Het hoofdkwartier van deze Islamietische Republiek van Indonesië bevindt zich in Atjeh en Noord-Sumatra. Deze rebellen, die de Indonesische regering omver wil len werpen en een Moslem-staat ervoor in de plaats stichten, beschuldigen de Indo nesische president ervan „het land aan de communisten uit te leveren". Ook Wester ling heeft deze beschuldiging geuit. „Turk" Westerling, die in 1950 drie da gen heer en meester was in Bandoeng, zou volgens de Sunday Times 10 dagen geleden op Penang geweest zijn, en daarna in ge zelschap van de Islamietische leider Has san Tiro per boot naar Sumatra terugge keerd zijn. Ondertussen wordt vernomen, dat be sprekingen gaande zijn tussen de Isla mietische republikeinen en de Darul Iislam, om met elkaar een geheel te vormen en te komen tot de oprichting van een anti communistische Islamietische staat in In donesië. Westerling vooi-spelde in 1950, dat Indo nesië in 1957 communistisch zou worden. In het afgelopen weekeinde is 's avonds ingebroken in een hoeden- en bontzaak aan de Plaats te 's-Gravenhage. De dieven zijn via het dak binnen gekomen. Zij bra ken een kast open, waarin zich sieraden, armbanden en gouden ringen bevonden. Zij namen deze voorwerpen, die een waar. de van ruim f 21.000 vertegenwoordigden mee. De eigenares is gedeeltelijk verzekerd. NEW YORK (Reuter) De hoofdredac teur van het Amerikaanse tijdschrift „Life" Henry R. Luce (zijn echtgenote is de Ame rikaanse ambassadeur te Rome), heeft de nadruk, die in „Life" in bepaalde koppen werd gelegd op uitlatingen van de minister van Buitenlandse Zaken Dulles, over de „achtergrond" van bepaalde internationale politieke gebeurtenissen „ongelukkig" ge noemd. Hy zei dat het gebruik van de uit drukking „op de rand van een oorlog" in een kop niet ten volle de voornaamste strekking van Dulles' betoog weergaf. „Ons artikel was gebaseerd op een ge sprek van de secretaris van '„Life" met de minister en op ons eigen inzicht in het besprokene. De verantwoordelijkheid er voor berust geheel bij de redactiestaf van „Life". Luce wees er op dat de meeste aan vallen gericht waren tegen Dulles' uitlating „op de rand van een oorlog". „Wanneer men deze woorden echter in het geheel van Dulles' gesprek beschouwt, blijkt er niets in te schuilen, dat in strijd is met het ge zonde verstand. De minister heeft slechts in levendige bewoordingen de gevaren van een sussingspolitiek uiteen gezet en zijn woorden moeten toch voor alle vrije men sen ter wereld duidelijk zijn. De strekking van Dulles' langdurig ge- sprek met onze secretaris was juist de na druk te leggen op het feit, dat de Ameri kaanse regering met kracht streeft naar het handhaven van de vrede. Helaas is dat in onze publikatie onvoldoende tot uiting gekomen", aldus Luce. Verzet De leider van de democratische fractie in het Huis van Afgevaardigden, McCormack, heeft voor de televisie verklaard, dat de Verenigde Staten zich tijdens het beleg van Dien Bien Phoe rechtstreeks in de Indo- chinese oorlog gemengd zouden hebben, als Congresleiders zich er niet tegen verzet hadden. Deze Congresleiders hadden in april 1954 bij Dulles aangedrongen op voorzichtigheid en overleg met Frankrijk en met Groot-Brittannië. Volgens McCor mack was admiraal Radford, de huidige voorzitter van de commissie van stafchefs, voorstander van Amerikaans Ingrijpen in Indochina, doch waren andere stafchefs het niet met hem eens geweest O v i d i u s Er is niets, dat voordeel brengt, of het kan tevens schade aan richten. De directeur van de Katholieke Radio Omroep, de heer P. A. M. Speet, die een dienstreis in Italië maakte, is zondag plot seling in Milaan tengevolge van een hart aanval overleden. De heer Speet werd geboren op 8 juli 1896. In 1925 werd hij secretaris van de KRO, welke functie hij zes jaar vervulde. Ir. 1931 werd hij algemeen bedrijfsleider. Hij bleef tot november 1938, toen hij werd benoemd tot directeur van de KRO en van de Katholieke Radiogids. Sinds 1929 was hij bestuurslid vap de Katholieke Radio In ternationale, waarvan de naam later werd gewijzigd in Intern. Katholiek .Bureau voor Radio en Televisie. Hij was de laatste jaren ook plaatsvervangend bestuurslid van de Europese Radio-unie. In 1947 werd hij fmancieel-economisch commissaris van de Nederlandse Radio Unie. Ook was hij lid van de raad van beheer van de Nozema (Nederlandse Omroep Zendermaatschappij) De voorzitter van de KRO, prof. J. B. Kors O.P., heeft Zondagavond om 8 uur voor de microfoon de heer Speet herdacht. Prof. Kors zei, dat de heer Speet alle facetten van het radiowerk heeft leren kennen en een grote internationale bekend heid in radiokringen genoot. Donderdag heeft een in het Huis van Bewaring aan de Gansstraat te Utrecht ge detineerde, de 40-jarige M. K. uit Breda, kans gezien te ontsnappen bij werkzaam heden buiten de cel. Bij het onder be waking buitenzetten van de vuilnisbakken nam hij de benen. Hij is zondag in Turnhout (België) even over de grens aangehouden en daar in ver zekerde bewaring gesteld. DE BILT: Langs de grens tussen warme en koude lucht, die dicht bij ons land ligt, hebben zich ook de'afgelopen dagen de pressies naar het oosten bewogen. De ac tieve deprfessie die in de nacht van zater dag op zondag storm veroorzaakte is al tot diep in Rusland doorgedrongen. Een vol gende storing naderde gisteravond Ierland. De neerslagzone ervan bereikte in de afge lopen nacht ons land al. De neerslag viel ten noorden van de grote rivieren tijdelijk als sneeuw. Het zuiden van het land kwam vanmorgen echter al in de warme sector van de depressie, met als gevolg dat de temperatuur er tot 7 graden steeg. Na het passeren van de depressie zal weer koude lucht uit het noordwesten ons land binnen stromen, waarbij plaatselijk sneeuw kan vallen. De temperatuur zal tot om het vriespunt dalen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome sneeuw onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt sneeuw regen sneeuw regen zwaar bew. onbewolkt nevel licht bew. geheel bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew. onbewolkt nevel M 5 5 è'u w wnw wnw w windstil n zzw o zw zzw z windstil nw wzw windstil zw O zzw windstil w windstil zo s zS -6 0 -6 0 -9 0 -1 25 -5 0,1 2 2 8 8 0 4 8 0,2 7 0 1 12 2 0 Den Helder sneeuw zw. zzo 0 3 Ypenburg lichte regen mat. ozo 2 7 Vlissingen lichte regen kr. zzw 6 4 Eelde lichte regen matige z 2 3 De Bilt sneeuw mat. ozo 1 5 Twente sneeuw zwakke zo 1 3 Eindhoven lichte regen matige z 4 5 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. kr. zzw 7 5 Neerslag laatste 24 uur. KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maan dagavond tot dinsdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Vanavond plaatselijk regen overgaand in sneeuw, daarna opklaringen afge wisseld door enkele regen- of sneeuw buien. Vrij krachtige tot matige wind tussen zuidwest en noordwest. Kouder met vannacht temperatuur om het vriespunt. 24 januari Zon op 8.35 uur, onder 17.14 uur. Maan op 13.41 uur onder 5.38 uur. Maanstanden 27 jan. 15.40 uur: volle maan Hoog en laag water In IJmuiden Maandag 23 januari Hoog water: 11.13 en 23.58 uur. Laag water: 6.28 en 19.08 uur. Dinsdag 24 januari Hoog water: 12.35 en uur. Laag water: 7.51 en 20.31 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1