r Eden hoopt vertrouwen in de vrede te versterken Fa. B. ENGELENBERG PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws In grote trekken akkoord over Midden- Oosten met de Verenigde Staten De radio geeft dinsdag Onrust in Bombay; bijna zeventig doden ^ocL ió het zo j 2 OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN POETSKATOEN Havenstaking in Australië Goed jaar voor „Noord-Zuid Hollander" Examens Dr. H. Riemens, ernstig ziek, op Schiphol aangekomen Twee Hongaarse Mig's in Oostenrijk neergestort Minister Mikhailov naar de Verenigde Staten Kerkelijk Nieuws Rapport Cop over bezoek aan Verenigde Staten Mensenredder onderscheiden Ernstig verkeersongeval in Utrecht; een dode en zes gewonden Koningin en prinses Mar griet bezochten circus in Carré Vijftienjarige jongen maakte ritje met gestolen auto Meer elektriciteit gebruikt in 1955; stijging 10 percent Jubileum Johan Kaart Opoe Neeltje, 105 jaar Van Beinum benoemd te Los Angeles De „Knittac" breit KAAN, Gen. Cronjéstr. 129, Haarl.N. KLOOSTER SCHOLEN MAANDAG 23 JANUARI 1956 LONDEN (Reuter/AFP) Premier Eden van Groot-Brittannië heeft in een televisie uitzending gezegd, dat zijn bespreking met president Eisenhower slechts één doel heeft: het vertrouwen van de wereld in de vrede te versterken. Men zou het wel niet over alles eens worden, dat deden vrije landen nooit. Hij hoopt echter dat er een boodschap van hoop en leiding voor de wereld uit het overleg zou voortvloeien. Sir Anthony Eden zei, dat zijn regering besloten heeft waterstofbommen te maken omdat zij gelooft, dat het het krachtigste middel is om oorlog te voorkomen. Een vorige regering had om dezelfde reden de atoombom doen vervaardigen. De regering zal alles doen wat zij kan om het percen tage beroepsmilitairen bij de strijdkrach ten te vergroten. Binnenkort zal zij nieuwe plannen bekend maken. De regering wil de beroepsmilitairen meer gaan betalen om uiteindelijk de dienstplicht te kunnen af schaffen. Evelyn Shuckburgh, de deskundige van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken voor het Midden-Oosten, is uit Wash ington, waar hij besprekingen heeft ge voerd met Amerikaanse ambtgenoten, te Londen teruggekeerd. Vandaag zal hij ver slag uitbrengen aan de minister van Bui tenlandse Zaken Selwyn Lloyd. Shuckburgh, die te Washington de be raadslagingen tussen Eisenhower en Eden heeft voorbereid verklaarde bij zijn aan komst: „Wij hebben in grote trekken overeenstemming bereikt over de funda mentele vraagstukken van het Midden- Oosten". Verwachtingen Volgens United Press wordt in Londen vooral gehoopt op een gemeenschappelijk Brits-Amerikaans optreden om de onenig heid tussen Israel en de Arabische staten te beslechten en tegen het Sovjetrussische opdringen in het Midden-Oosten. Groot- Brittannië zou voorts wensen dat de Ver enigde Staten hun verplichtingen ten op zichte van nationalistisch China beperkten. Groot-Brittannië zal echter dit jaar, waar in de Amerikaanse presidentsverkiezingen vallen, niet aandringen op erkenning van communistisch China. In Parijs heerst een zekere ongerust heid, dat Eisenhower en Eden ter zake van Indochina tot een overeenstemming komen, die de belangen van Frankrijk on voldoende in het oog houdt. In Bonn heerst de onverbloemde vrees, dat Eden en Eisenhower zozeer in beslag genomen zullen worden door het Midden- Oosten, dat de dringende vraag van de hereniging van Duitsland op de achter grond zal blijven. Westduitse diplomaten zijn druk doende Washington en Londen te herinneren aan de „oorjogszaden in de bodem van Europa". In Rome wordt gehoopt, dat Eisenhower en Eden het propagandistisch overwicht, dat in Italiaanse ogen op de Sovjet-Unie is overgegaan, zullen heroveren. Italië ADVERTENTIE Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de wouw. 9.10 Voor de huiswouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Alt en piano. 11.20 Platen. 11.30 Joodse uit zending. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.35 Mandoline ensemble. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Orgel. 14.10 Militair orkest. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Platen. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Nieuwe Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Pla ten. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Grensgevallen. 19.45 Toneel beschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio prijsvraag. 20.25 Gevarieerd programma. 21.45 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoorspel. 22.15 Pianorecital. 22.40 De antwoordman. 22.55 Ik geloof datcauserie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.00 Journaal. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Niuews. 7.10 Platen. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huiswouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.15 Voor boeren en tuinders. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.33 Metropole-orkest. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Koorzang. 14.10 Concertgebouworkest. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 15.45 Voor de vrouwen van het platteland. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursbe richten. 17.45 Regeringsuitzending: Rijks delen overzee. De stichting v. de ontwikke ling van machinale landbouw in Suriname. 12.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Mannekoor en symfonisch orkest m. m. v. solist. 18.55 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Pla ten. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Prijzencamaval. 22.15 Platen. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., K.R.O.) 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Wereldvisie. 20.30 Gesprek met de Engelse gastregisseur Willard Stoker. 20.4022.15 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boek- BRUSSEL, 324 M. 12.15 Ritmisch trio. 12.30 Weerbericht. 12.34 Ritmisch trio (verv.) 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Electrisch orgel. 16.30 Orkestconcert. 17.00 iNeuws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boek bespreking. 18.00 Muziek voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Beroepsbelangen van de Mid- dnstand. 20.00 Interview. 20.30 Orkest concert. 21.30 Amusements-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Documentaire. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws, feiten van de dag, en Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 50 m.). heeft van alle Westeuropese landen de krachtigste communistische partij. In Lissabon koestert men weinig hoop, dat Eden en Eisenhower iets zullen doen ter oplossing van het Portugese geschil met India. Toch wil Portugal de grote landen er aan herinneren, dat ook in en om Goa een oorlog zou kunnen uitbreken. BOMBAY (United Press) De politie heeft zaterdag wederom het vuur geopend op betogers, die opnieuw demonstreerden tegen het besluit der regering tot herinde ling van de staat Bombay. De ongeregeldheden over deze kwestie duren nu reeds vijf dagen. Er zijn reeds 68 doden gevallen en 2200 arrestaties verricht. In de straten van Calcutta betoogden stakers tegen de regering. Zij eisten het af treden van premier Nehroe. Het openbare verkeer in de stad kwam tot stilstand. Winkels en kantoren werden gesloten. De Indiase minister-president Nehroe heeft zondag duidelijk te verstaan gege ven, dat de Indiase regering niet voor ge weld en onlusten zal wijken en Bombay toch zal opnemen in het centrale bestuurs systeem. Zijn rede had de ondertoon, dat zo nodig het leger de orde in Bombay zou komen herstellen. Bombay zelf was zondag rustig. De oorzaak van de onrust was een be slissing van de regering om Bombay bui ten de staat Maharastria te sluiten. Bom bay zal onder het bestuur van de fede rale regering komen. Er zijn twee taal groepen die het gezag over Bombay be geren. De regering trachtte een compromis aan te gaan met beide groepen. Het Gujerat-sprekende deel van de be volking, waartegen de woede van de be togers zich in hoofdzaak keert, begint in grote getale de stad te verlaten. Meer dan 400 vrouwen, kinderen en oudere mannen scheepten zich zaterdag in aan boord van het s.s. Saraswati, dat naar Koeshmand vaart, welke plaats vol gens het besluit van de centrale Indische regering in de te vormen staat Gujerat zal komen te liggen. Treinen, die Gujerat tot bestemming hadden, vertrokken met honderden eva cués. SYDNEY, (Reuter) In 53 Australische havens zijn meer dan 24.000 havenarbeiders in staking gegaan naar aanleiding van het mislukken van onderhandelingen met de werkgevers over hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden. De stakers hebben aangekondigd dat zij, indien nodig, een half jaar niet zullen werken. Vertegen woordigers van de stakers bespreken in de verschillende havens hun gedrag tijdens de staking en de vorming van stakingscom missies. De federale regering zal vandaag haar houding bepalen. De havenarbeiders willen een gewaar borgd weekloon van twaalf Australische ponden, een hoger uurloon en verhoging van het „wachtgeld" dat wordt uitbe taald op dagen, dat er geen werk is van zestien shilling tot twee pond per dag. Ook wensen zij een jaarlijkse vakantietoeslag. De werkgevers hebben zich bereid ver klaard de helft der eisen in te willigen. Het werk op meer dan honderd niet-Aus- tralische schepen is stil komen te liggen. De plannen der (liberale) regering, om de Australische economie te consolideren, wor den door de staking doorkruist. Ook de ge volgen voor de Australische buitenlandse handel zullen ernstig zijn. Premier Men- zies heeft de staking „monsterachtig" ge noemd. Voor de NV Verzekeringsmaatschappij „De Noord-Zuid Hollander" te Santpoort was 1955 weer een gunstig jaar. Het premie-inkomen steeg met bijna 17%. Het schadeverloop was, evenals in 1954 be vredigend, terwijl ook dit jaar zich geen moeilijkheden bij de schadenregeling voor deden. Het bedrijf leverde een technische winst van ruim 4% van het premie-inkomen op. Na versterking der technische reserves en de statutaire verdeling van het winstsaldo zullen de vrije reserves tezamen met die der „Neerlandia" van 1880 1.250.000, ruim overschrijden. De saldi per 31 december 1955 bij de ver tegenwoordigers bedragen 3/2 percent van de totale premie-ontvangst. De personeels bezetting onderging een kleine uitbreiding. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kan didaatsexamen Geschiedenis: mej. L. W. Bierens de Haan, Bloem endaal. Kandidaats examen Sociale Aardrijkskunde: H. W. J. Miltenburg, Amsterdam. Spoedvlucht van Liberia naar Schiphol door een Dakota In een Dakota Van de transportafdeling van de Koninklijke Luchtmacht is vannacht na een spoedtransport op Schiphol aange komen de ernstig zieke gezant van Neder land in Liberia dr. II. Rieinens, wiens ge zondheid door het verblijf in de tropen is aangetast. Een juiste verpleging van de patient werd in Liberia door medici onmogelijk geacht en een directe verbinding door de lucht met het vaderland bestond niet. Dat was de reden dat op verzoek van de Nederlandse regering een militaire Dakota de lange reis ondernam en vannacht met de patiënt aan boord op Schiphol terugkeerde. Dr. K. F. Bes, chef Binnendienst van de Rijksgeneeskundige Dienst heeft de tocht naar Arika, samen met een verpleegster van zijn dienst, meegemaakt en de zieke Nederlandse gezant op de terugweg onder zijn hoede genomen. Hij vertelde hoe ge zagvoerder Slat zijn Dakota zaterdagavond om half zeven van het vliegveld in Liberia deed opstijgen en hoe zij zonder verdere rust naar Schiphol waren gevlogen. Uiter aard kon de Dakota de vlucht niet volbren gen zonder tussenlandingen voor het in nemen van brandstof. De tocht ging via Dakar, Oran en Parijs. Dr. Bes bracht onze gezant in een ambulance naar het Stads- akademisch Ziekenhuis in Utrecht waar hij ter verpleging is opgenomen. Generaal Baretta, chef luchtmachtstaf, was ter verwelkoming op Schiphol aan wezig. Sovjet-Russische piloot uitgeleverd WENEN (Reuter) Twee Hongaarse militaire straalvliegtuigen zijn zaterdag op Oostenrijks gebied neergestort. De piloot van de ene machine, een kapitein van de Sovjetrussische luchtmacht, redde zich met zijn valscherm. De piloot van het andere toestel kwam om. Volgens de Russische piloot achtervolgden de vliegtuigen twee andere toestellen van onbekende nationali teit, die boven Hongarije waren versche nen. De Hongaarse Mig-jagers waren daar bij tegen elkaar gevlogen en in brand ge raakt. De Russische piloot is aan de Russi sche autoriteiten overgedragen. De Oostenrijkse regering zal volgens een bekendmaking een protest indienen zodra het officiële onderzoek is gesloten. (United Press) Volgens de Weense „Welt am Montag" waren de „onbekende vliegtuigen" twee Hongaarse Mig's, waar van de piloten een poging deden, naar het westen te vluchten. Bij een poging de vluchtelingen tot dalen te dwingen, zou het Russische toestel met een der voort vluchtige machines in botsing zijn geko men. Volgens radio-Praag deed het inci dent zich voor, toen „Amerikaanse vlieg tuigen" boven Tsjechisch en Hongaars ge bied vlogen om pamfletten uit te werpen. Ballonnen Tsjechoslowakije heeft de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart (ICAO) verzocht maatregelen te nemen om een einde te maken aan het gevaar, dat propaganda-ballonnen voor de .luchtvaart vormen. Volgens een Praags blad hadclen sommige ballonnen een doorsnee van vijf tien meter. Ze zijn gevuld Tnét- ontpioffodar gas en moeilijk te zien omdat ze doorzichtig zijn Volgens radio Vrij Europa te München leveren de ballonnen die zij voor propagan dadoeleinden gebruikt, geen gevaar op voor vliegtuigen. Ze wegen nog geen kilo en dragen ten hoogste 3,2 kilo pamfletten. MOSKOU (United Press) De Sovjet russische minister voor culturele aange legenheden Mikhailov zal van de zomer in de Verenigde Staten een studie maken van het Amerikaanse culturele leven. Hij heeft een uitnodiging aangenomen van Robert Breen, de intendant van het Amerikaanse gezelschap, dat „Porgy and Bess" in de Sovjet-Unie heeft opgevoerd. Vermoedelijk zal Mikhailov met zijn echtgenote reizen en in gezelschap van zijn plaatsvervanger Tverdokhlebov. Zij zullen de gasten zijn van Breens „Everyman Company". De belangstelling van Mikhai lov gaat uit naar de ontwikkeling van the ater, muziek en ballet. Naar verluidt heeft Breen bemoedigende reacties ontvangen op zijn voorstel, de wereldpremière van de „Blues Opera" van Harold Arlen in de herfst van 1956 in Oost- Europa te geven. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Besoyen J. Vink te Zuid-Beyerland. Geref. Kerken Beroepen te Amsterdam-Zuid (als gees telijk verzorger van de Valeriuskliniek) S. J. Popma, stud.pred. te Amsterdam; te Boechout (België) dr. D. v. Swigchem te O. en N.-Wetering. Evang. Luth. Kerk Drietal te Amsterdam (vac. dr. J. P. v. Heest) A. Johannes te Delft, P. H. G. C. Kok te Weesp en dr. J. A. Stellwag te Den Helder. Grotere binding tussen iverkgevers en werknemers door vakbonden Onlangs is verschenen het 107e rapport „Appèl tot Samenspel" genaamd, van de Contactgroep Opvoering Produktiviteit. Dit rapport is het resultaat van een bezoek van zes weken aan Amerika door een groep van tien personen uit alle lagen van het be drijfsleven in ons land. Tijdens een pers bijeenkomst vertelde de teamleider drs. J. G. Bavinck het een en ander over dit bezoek. Opvallend is in Amerika het contact tus sen de werkgever en zijn arbeiders, aldus de heer Bavinck. De arbeiders zijn veel meer opgenomen in het bedrijf. Zij zijn geen nummer, maar „mens", waardoor de arbeider een groter verantwoordelijkheids gevoel krijgt voor het bedrijf. De werkgever van zijn kant stelt zich steeds op de hoogte van het familieleven van zijn werknemer, en houdt tevens de arbeiders op de hoogte van de grote lijn in de werkzaamheeden Het is de Groep ook opgevallen, dat er in Amerika minder wantrouwen is van de arbeiders jegens de werkgever dan in Nederland. Dit vindt zijn oorzaak in het vertrouwen van de arbeider in zijn vak bond. Zij zijn er van overtuigd dat deze vakbond alles doet om het voor de arbeiders prettig te maken. „Hoe doen de vakbonden dat dan", vroegen de Nederlanders. Het antwoord was: „We ask more and more", met andere woorden de vakbonden pro beren steeds meer loon te eisen en wanneer de eisen ingewilligd zijn, dan vragen zij nog weer meer. De C.O.P. heeft niet alleen aandacht be steed aan het bedrijf, maar eveneens aan de huiselijke omstandigheden van de arbeiders. Hier viel de grotere welvaart: ten opzichte van ons land sterk op. Hoewel het loon van de Amerikaan gemiddeld vijf entwintig percent hoger is, doet de arbeider ook naar verhouding meer dan de Neder lander met zijn verdienste. Hij kan ook meer doen daar de mogelijkheden hiertoe aanwezig zijn. Kost bijvoorbeeld een televisietoestel in Amerika 2'/2 week loon, bij ons kost zo'n apparaat 13 weken loon. Aan de 60-jarige oud-marineman Arie Remijn te Bergen aan Zee, die in septem ber van het vorige jaar drie Duitse bad gasten met levensgevaar uit de Noordzee bij Bergen aan Zee redde, is door de bur gemeester van Bergen, dr. W. Huygens, de bronzen medaille met inscriptie van het Camegieheldenfonds uitgereikt. Vannacht omstreeks 24 uur is nabij de Willemsbrug te Utrecht een personenauto, komende uit de Bleekstraat en gaande in de richting van de Catharijnebrug, met grote snelheid op een bus van het gemeen telijk vervoerbedrijf gebotst, die van de Mariaplaats komende in de richting van het Station reed. De personenauto verleen de geen voorrang aan de bus. In de auto zaten zes personen. Dc chauf feur, een zekere J. G. B., werd gedood, ter wijl de andere vijf inzittenden werden ge wond. Twee van hen werden naar het. St. Antfioniusziekenhuis overgebracht. Drie anderen konden later, na verbonden te zijn, naar huis worden gezonden. Een bus passagier raakte eveneens gewond. De po litie heeft vannacht een voorlopig onder zoek ingesteld. Het is niet onwaarschijnlijk dat de chauffeur van de auto onder invloed van sterke drank verkeerde. Koningin Juliana heeft zaterdagavond met haar dochter Margriet, die vergezeld was van een achttal vriendinnen, de voor stelling van circus Strassburger in theater Carré in Amsterdam bijgewoond. Het be zoek was bedoeld als uitgaanspartijtje in verband met de verjaardag van de prinses. MINISTER VAN DE KIEFT. Minister J. van de Kieft is zaterdag in Curapao aangekomen. Maandag gaat hij naar Aruba, vanwaar hij dinsdagochtend naar Suriname vertrekt. 32. „Een pracht vliegtuigje!", riep de handelaar in afgedankte legergoederen. „Heel solide en betrouwbaar!" Liefkozend klopte hij op het verroeste motorblok, maar hield hier direct mee op, toen er enkele moeren en boutjes uit vielen. „Heel solide", herhaalde hij. „Het gaat me werkelijk aan het hart, om dit luchtjuweeltje voor die oude kar van u te ruilen. Maar vooruit, ik doe m'n klanten nu eenmaal graag een pleziertje". „Dat is erg vriendelijk van ui", zei Panda geroerd. „Maar is die jeep van ons dan werkelijk zo oud?" „Reken maar, meneer", antwoordde de handelaar. „Die is alleen nog maar goed voor de sloop". Terwijl zij stonden te praten, kwam ie mand steels het terrein opgeslopen. Het was neef Lodewijk, die hardnekkig het spoor van Panda en de ontdekkingsreizi ger had gevolgd. „Ha", gromde deze slecht aard. „Daar staat hun jeep. Nu zal ik het ze inpeperen, dat zij mijn bom onder mijn eigen auto hebben laten ontploffen. Slopen zal ik hun kar!" En met deze woorden greep hij een zware slopershamer... Zestienjarig vriendje ernstig gewond; drie wagens zwaar beschadigd Een 15-jarige jongen, die met een gesto len auto was gaan rijden, heeft zondag middag op de St. Anna laan in Maastricht een grote ravage veroorzaakt. Hij had, samen met een 16-jarig vriendje, de auto weggehaald bij een voetbalveld. In snelle vaart reed het tweetal door de stad. Bij de St. Annalaan vloog de grote wagen uit de bocht en botste tegen een geparkeerde auto, die daardoor tegen een andere wagen geduwd werd. Daarna reed de aanrijdende auto tegen een boom. De 15-jarige bestuur der sprong eruit en nam de benen. Zijn 16-jarige vriendje, dat met het hoofd tegen de voorruit was geslagen en vrij ernstig gewond bleek te zijn, moest in een zieken huis worden opgenomen. Alle drie de auto's waren zwaar bescha digd. 's Avonds heeft de 15-jarige jongen zich bij de politie gemeld. Het verbruik van elektrische energie in ons land nam ook in 1955, mede tengevolge van de grote industriële activiteit, weer aanzienlijk toe. De afgifte door de centra les aan het openbare net bedroeg dat jaar 8.6 miljard kwh. tegen 7.9 miljard kwh. in 1954. De toeneming in 1955 ten opzichte van 1954 bedroeg dus bijna 10. pet. Voor deze jaarproduktie was een hoeveelheid brandstoffen nodig met een kolenequiva- lent van 4 miljoen ton. Op zaterdag 28 januari zal in het theater Tuschinski te Amsterdam een nachtvoor stelling worden gegeven ter gelegenheid van het jubileum van de acteur Johan Kaart, die veertig jaar geleden zijn carrière begon. De bruto-recette en fnanciële bij dragen komen geheel ten goede aan de kin derverlammingspatiënten. Belangeloze medewerking wordt ver leend door de sopraan Gré Brouwenstijn, Wim Kan, Wim Sonneveld, waarna Ko van Dijk, Guus Oster, Conny Stuart, Wiesje Bouwmeester, Karei Prior en Rijk de Gooyer in een speciaal vervaardigd Mimo- za-programma van Eli Asser zullen optre den. Bovendien wordt een film vertoond, samengesteld uit fragmenten van de rol prenten, waarin Johan Kaart medespeelde, van „De Jantjes?, tot „Ciske de Rat". Opoe Neeltje van Velzen, de oudste in gezetene van Dordrecht en een van de oudste inwoonsters van Nederland, is van daag 105 jaar geworden. Het vrouwtje wordt verpleegd in het gebouw van het Leger des Heils te Dordrecht, voorzover „verplegen" nodig is, want zij geniet nog een redelijke gezondheid en kan nog aar dig „uit de voeten". Dr. Eduard van Beinum, dirigent van het Amsterdams Concertgebouw-Orkest, is tot muziekdirecteur van het philharmonisch orkest van Los Angeles benoemd. Hij zal, aldus een bericht van Reuter en United Press, zijn nieuwe functie 1 januari 1957 op zich nemen. Dr. Van Beinum volgt Al fred Wallenstein op, die gedurende dertien jaar directeur van het orkest was. Naar aanleiding van dit bericht verne men wij van de directie van het Concert gebouw te Amsterdam, dat Eduard van Beinum inderdaad een contract heeft af gesloten met het philharmonisch orkest te Los Angeles, om voorlopig ieder seizoen voor de tijd van twee maanden als muziek directeur op te treden. Zijn betrekkingen met het Concertgebouw-Orkest blijven evenwel ongewijzigd. Men merkte op, dat Eduard van Beinum reeds ieder jaar als gastdirigent in een aantal plaatsen optreedt. Dat zal in de toekomst bepefkt blijven tot Los Angeles. Verleidelijk. Volgens een decreet van de Hongaarse regering kunnen Hongaarse se emigranten die geen gebruik wensen te maken van de onlangs afgekondigde amnestie om naar Hongarije terug te keren, een paspoort krijgen, zo meldt radio-Boedapest. Het dit paspoort kun nen deze emigranten, die tot dusver werden beschouwd als staatlozen, ver wanten en vrienden in Hongarije bezoe ken. Misplaatst. De Parijse politie houdt dag en nacht de wacht in de Sacré Coeur nadat een anonieme briefschrijver de politie ervan in kennis gesteld had, dat hij de wit-stenen basiliek, die op het hoogste punt van Montmartre is gelegen, zon dag zou opblazen. De politie vermoedt, dat de brief is geschreven door een ma niak of door een grappenmaker. Opleiding. De Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft bekend gemaakt, dat in Februari de opleiding van Japan se piloten in de bediening van Sabre- straalvliegtuigen zal beginnen. De Ver enigde Staten hebben reeds zestien van deze toestellen aan de Japanse lucht macht geleverd. Oplossing. Het werk in de Belgische si garettenindustrie zal vandaag worden hervat. De werkgevers hebben de ar beiders behoud van hun volledige loon toegezegd. De oplossing van het conflict over de tabaksprijzen zal waarschijnlijk worden gezocht in een belastingaanpas sing die de winstderving voor de fabri kanten zou goedmaken. Toerisme. Dezer dagen vertrekt een hon derdtal Russische toeristen naar Italië voor een bezoek van twintig dagen. Sinds 1920 zijn er geen Russische toe risten in Italië geweest. Klap. In de dunbevolkte provincie Lapland (Noord-Zweden) is vermoedelijk een meteoor neergestort. Te oordelen naar ^e hevigheid van de klap moet het de grootste meteoor zijn, die ooit in Zwe den is neergekomen. Het hemellichaam moet op de berg Sebnispouda terecht zijn gekomen. Ontmoeting. Op 7 en 8 februari zullen de premiers van China en Birma, Tsjoe- En-Lai en Oe Noe, een bespreking heb ben in het Birmese grensplaatsje Lweje, beide vergezeld van burgerlijke en mili taire raadgevers. Het hoofddoel van de bespreking is het regelen van d§ han delsbetrekkingen, maar uit welingelich te kring verluidt, dat ook de grensafba- kening ter sprake zal komen. Slachtoffer. De 23-jarige Shirley Gomez, een slachtoffer van de kinderverlam ming, wier lichaam tot aan de hals ver lamd is, en die in een ijzeren long ver pleegd wordt, heeft in de Californische stad Oakland het leven geschonken aan een zoon. Zes doktoren en een schare van verpleegsters verleenden hulp bij de geboorte. Het kind verkeert in goede welstand. Krediet. Een Joegoslavische delegatie on der leiding van de directeur der Natio nale Bank van Joegoslavië onderhan delt in Moskou over een lening in bui tenlandse valuta en over een goudle ning. Volgens het blad „Ekonomska Politika" zal de delegatie overeen komsten tekenen, waarbij de Sovjet- Unie een krediet van 54 miljoen dollar zou verstrekken voor Joegoslavische aankopen in de Sovjet-Unie en een krediet van 30 miljoen dollar in goud of buitenlandse valuta. Inleveren. De regering van Cyprus heeft bekend gemaakt, dat alle geweren van particulieren ingeleverd moeten wor den. De maatregel is gekomen „in het belang van de openbare veiligheid", aangezien de laatste tijd gemaskerde mannen bij overvallen op particuliere huizen een aantal jachtgeweren buitge maakt hebben. Schermutselingen. Bij gevechten met Fran se troepen zijn zaterdag en zondag in Algerije en Tunesië bijna zeventig op standelingen gedood, waardoor het to taal aantal gedode rebellen in de afge lopen week ongeveer twee honderd be draagt. Er werd op vier plaatsen in Al gerije en bij Gafsa in Tunesië waar 41 opstandelingen werden gedood, ge vochten. Volgens officiële cijfers wer den aan Franse zijde zeven man gedood. De schermutseling op Tunesische bodem is de vijfde in drie weken. ADVERTENTIE BOORDEN EN MANCHETTEN rechts - averechts Halve en hele patentsteek Demonstratie dinsdag en donderdag 2—5 uur OP DE dom- en kloosterscholen ten tijde van Karei de Grote werden de leerlingen allerlei raadselen voorgelegd, die ons op het eerste gezicht nogal kinderachtig toe schijnen. We dienen daarbij dan niet over het hoofd te zien, dat dit eigenlijk vraag stukjes waren die op een gezellige manier waren ingekleed en tot doel hadden de vaardigheid in het rekenen te oefenen. Behalve het raadsel van de wolf, de kool en de geit, was er ook een opgave die de sier lijke naam „De cursu canis ac fuga leporis" droeg, ofwel: „Over de loop van de hond en de vlucht van de haas". Hierin werd verteld van een hond die een haas achterna loopt, die een voorsprong van 150 voet heeft. De haas maakt sprongen van 7 voet lengte en de hond springt 9 voet. Na hoeveel sprongen heeft de hond nu de haas ingehaald? Uiteraard zullen niet veel lezers moeite met deze opgave hebben, maar toch wer den af deze scholen allerhande dingen ge leerd die velen van ons graag zouden we ten. Dat blijkt uit het dagboek van een zekere Strabo die de kloosterschool te Reichenau bezocht heeft en waarin ons het volgende wordt verteld: „In de zomer van 822 begon ik onder leiding van Tatto met de studie der rekenkunde; eerst verklaar de hij ons de boeken van de consul Man- hius Boëthius over de verschillende me thoden en indelingen, alsook de betekenis der getallen. Daarna leerden we rekenen met de vingers en het gebruik van de abacus volgens de boeken die Beda en Boëthius daarover hebben geschreven; vervolgens hadden de tijdrekening der Hebreeën, Grieken en Romeinen en de be ginselen, van de kalender-berekening, het gulden getal en de epacta onze aandacht. Ter afwisseling en als tijdverdrijf losten we wiskundige raadsels op Velen waren niet in staat deze berekeningen te volgen en vóór we tot de meetkunde overgingen, werden de leerlingen die zich in het ver volg uitsluitend op de studie der medicij nen, rechtswetenschappen en de schilder- en beeldbouw kunst wilden wijden, van ons afgescheiden". U ziet, er waren op de kloosterscholen verscheidene leerlingen die het program ma niet konden verwerken, maar die konden dan een opgaan waarvoor minder wis- kennis was vereist. Na de kant kundige mededeling over het rekenen op de vin gers doet dat wel bijzonder kinderachtig aan, maar aan de andere kant is de tijd rekening een ingewikkeld vak, in het bij zonder de computus ecclesiasticus, waar onder we de berekening van de kerkelijke feestdagen, zoals Pasen, moeten verstaan. Destijds konden in de noordelijke landen van het uitgestrekte rijk der Franken geen docenten gevonden worden die dit vak ge noegzaam onder de knie hadden, zodat de deskundigen hiervoor uit zuidelijke landen moesten overkomen. Wel een bewijs voor de moeilijkheid van deze materie. Verscheidene lezers zullen wellicht met enige verwondering hebben gekeken naar het woord abacus. Dat is de klassieke re kenmachine. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2