„Geef Lout je een lichtend lettertje Marinierskapel in Haarlem Vijfenzeventig jaar strijd tegen de kwakzalverij Nederlands Studentenorkest met de violist Krebbers Amsterdamse Beurs „Redelijk denken moet de behoefte aan magie verdrijven" Haarlems Concertgebouw mWwWt mip* 1 9 SUGGESTIE UIT BLOEMEND AAL: Haarlem Dagjesmensenstadmet Lourens Coster als trekpleister A. Lodder op 1 februari met pensioen Twee sportvelden nabij Ringvaart Mr. J. A. Bletz op aan beveling rechter Amsterdam Overveense dame bij aanrijding gewond Het conflict bij Wilton Fijenoord vrijwel geëindigd Onderwijsfilm over de Sint Pietersberg Tankschip van 32000 ton te water gelaten Twee Nederlandse schepen op de Elbe in aanvaring Ongeluk met gestolen auto Twee vernielde Frankische sarcofagen in Maastricht Aannemer veroordeeld wegens belastingfraude Zaandijkse .groep wint SUS-woonhuis Zetels van twaalf Poujadisten betwist Zes ministers van P.T.T. zoeken Europese zegel MAANDAG 23 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ONS ARTIKEL over Lourens Janszoon Coster - en het verzoek om tips voor het vieren van een feest „om" deze grote Haarlemmer, heeft een Bloemendaalse lezer, de heer P. M. Beijen geïnspireerd tot de volgende brief met suggesties die - hoe men ook over de daarin geopperde ideeën mag denken, in ieder geval blijk geeft van een zeer vruchtbare fantasie. De heer Beijen, die pas sedert enkele jaren in onze streek woont (en daardoor „wellicht de stad anders bekijkt dan de geboren en getogen Haarlemmer") schrijft onder meer: Wanneer men de machtige figuur van Coster met de mooie mantel op het grote voetstuk bekijkt en de rechterhand zo opgeheven ziet, dan tuurt men tevergeefs om iets te kunnen onderscheiden van wat hij in de hand houdt. Dat iets is namelijk zo klein en zo onduidelijk dat men er geen enkel symbool van de boekdrukkunst, geen letter, geen woorddeel of wat ook, in kan onder kennen. Het overgrote deel van „het publiek" wil bij zo'n figuur het essentiële van de uit vinding mee-beleven, mede-zien. Een dui delijk beeld van die „eerste letter" zal hen iu gedachten terugvoeren naar het aan alle schoolkinderen bekende verhaal van Cos- sters wandeling in de Hout, van de uitge sneden letter uit de boomschors die in het zand viel en er een „indruk" van dat let- terbeeld achterliet Die letter, dat symbool, moet gezien wor den, dus blikvanger zijn. Mijn suggestie is daarom: geef die letter een andere, afste kende kleur. Beter nog: maakt er een neon- lettertje van dat dag en nacht zijn helder licht zal uitstralen ter herinnering aan het grote gebeuren, de uitvindg van de boek drukkunst". Blijkbaar niet onbekend met de finan ciële perikelen van de Spaarnestad zegt de heer Beijen vervolgens: Een en ander zal een vrij kostbare geschiedenis zijn. Uiter aard mag de verlichte letter niet zo domi neren, dat hij de uitvinder in de schaduw stelt. Het moet een ingewerkte lichtletter- vorm zijn, welks constructie, in het bronzen beeld, heel wat geld zal vergen. Dit echter zou een mooi geschenk van de burgerij kunnen zijn". Coster als WV-propagandist Op deze wijze, zo betoogt onze brief schrijver, zou Laurens Janszoon opnieuw in het middelpunt van de belangstelling ko men te staan en alsdan dienstbaar gemaakt kunnen worden aan een grootscheepse pro- paganda-actie van VW voor Haarlem als toeristenstad, als trekpleister voor excur sies van schoolkinderen, plattelandsvrou wen en ouden-van-dagen. Het programma voor dergelijke massale uitstapjes zou dan kant en klaar geserveerd kunnen worden door Haarlems Bloei en aldus alweer de heer Bijen bijvoorbeeld als volgt er uit kunnen zien: „Bezoek aan de Lichtende Coster, aan de Grote Kerk, de firma Enschedé. Wande ling langs het Spaarne waar de moedige Haarlemmers twee-aan-twee verdronken. Bezoek aan Teylers museum, de chololade- fabrieken (extra flikje), drukkerijen, Stad huis, Vleeshal, Frans Halsmuseum. Rond om het standbeeld een fraai bloemperk, dat Haarlem als Bloemenstad symboliseert. Dit basisprogramma eventueel uit te brei den met een bezoek aan kopje en strand te Bloemendaal of Zandvoort, Kraantje Lek of Natuurbad Velserend. Een en an deer vereist natuurlijk een herziening Na 50 dienstjaren Aan de heer A. Lodder, wonende te Haarlem, is met ingang van 1 februari a.s. wegens het overschrijden van de 65-jarige leeftijd op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als technisch hoofdambtenaar voor bijzondere diensten, in vaste dienst, bij de Arbeidsinspectie. De heer Lodder werd 'geboren op 1 sep tember 1885 te Wageningen, behaalde in 1906 het diploma voor opzichter van de Rijkswaterstaat en trad op 1 februari van dat jaar in dienst van het Hoogheemraad schap Delfland. In Maart 1920 werd hij benoemd tot technisch ambtenaar bij de Arbeidsinspectie en was als zodanig werk zaam in het derde district met standplaats Delft. Met ingang van 1 september 1982 werd hij te werk gesteld in het zesde district te Haarlem. In november 1947 werd hij toegevoegd aan de Directeur- Generaal van de Arbeidsinspectie te 's-Gra- venhage. Per 1 januari 1948 werd hij be noemd tot technisch hoofdambtenaar eerste klasse, waarop, twee jaar later, zijn be neming tot technisch hoofdambtenaar voor bijzondere diensten volgde. Daar de heer Lodder met een bijzondere taak was belast, werd bij koninklijk be sluit goedgekeurd, dat hij ook na zijn 65- ste levensjaar tot nader te bepalen datum in dienst bleef. Op 31 januari zal hij af scheid van de dienst nemen, op welke dag hij juist 50 jaren onafgebroken in over heidsdienst werkzaam is geweest. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3 H Nederl.'47 99/ 99'/, 3% Nedl. 1962/64 lOCP/ie 100«/i# A. K. U 310/, 304/ Calvé Delft 306 300 Van Gelder Zonen 211% 277 K. N. Hoogovens 290% 288 Nederl. Ford 455 452 N. Kabelfabriek 310 310 gew.Philips Gloeil 228% 321 Nieuwe Philips 322 313 pref.Philips Gloeil 199%, 199 Unilever 347/ 340 Wilton Feijenoord 271 270 Dordtsche Petrol 644% 641 Konkl. Petroleum 620 615 A'dam Rubber 125% 124 Holl. Amer. Lijn 215/ 210 N. Scheepv. Unie 202 198/ Phs. van Ommeren 260 260 H V A 138 136 Verg. De li Mijer 139 138 Amsterd Bank 266 265/ Ned Handel Mij 252/ 250 Rntterd Bank 256/ 256 Twentsche Ba nu 259/ 259/ Anaconda Copper 66% 66/ Bethlehem Stee) 1523/ib 151 U. S. Steel 53/ 52/ General Motors 131 133 Shell Union 64% 66 Tidewater 33% 33 der verkeers- en parkeersituatie rondom de Grote Markt, een goede voorbereiding van de ontvangst van groepen kinderen of andere massa-invasies, folders met route-uitstippeling voor alle scholen en busondernemingen in Nederland en maat regelen, om snel en doeltreffend grote aan tallen dagjesmenslïï" 'të spijzigen en te laven. De heer Beijen die nog veel meer indeeën en suggesties achter de hand heeft, is benieuwd naar reacties op zijn voor stellen. Wij trouwens ook Wie voelt zich gedrongen, hem van repliek te dienen? B. en W. van Heemstede vragen de ge meenteraad een krediet van f 92.000 be schikbaar te stellen voor de aanleg van twee sportvelden op een terrein zuidelijk van de Ringvaartlaan langs de Ringvaart. Het is B. en W. gebleken, dat de gebruikers van de bestaande sportterreinen dringend behoefte hebben aan meer speelruimte, terwijl de voetbalvereniging, die thans het terrein aan de Glipperweg bij de grens van Bennebroek gebruikt, binnenkort aan ande re accommodatie geholpen zal moeten wor den, omdat aan dit terrein een andere be stemming is gegeven. De ligging van de twee sportvelden ten opzichte van elkan der is zodanig geprojecteerd, dat, te zij ner tijd, zo nodig, tussen de beide velden tribunes gebouwd kunnen worden. Ter voorziening in een vacature van rechter (gespecialiseerd economisch rech ter) in de rechtbank te Amsterdam heeft dit college een lijst van aanbeveling op gemaakt, waarop in alfabetische volgorde zijn geplaatst: 1. mr. J. A. Bletz, rechter in de arrondissementsrechtbank te Haarlem; 2. mevrouw mr. C. J. G. H. van Lom-Van Marle, waarnemend-griffier bij de recht bank te Amsterdam; 3. mr. C. J. A. Mat- thes, substituut-griffier bij de rechtbank te Amsterdam. Verkeersongeval bij Br enkelen Op de rijksweg AmsterdamUtrecht ter hoogte van Breukelen, is een auto, die met snelle vaart enige rechts rijdende auto's hadden gepasseerd, naar rechts uitgewe ken, toen een auto op de linkerhelft reed, die een derde auto wilde voorbij rijden. Het gevolg was, dat eerstgenoemde tegen de links van hem rijdende wagen botste, die licht beschadigd werd en vervolgens te gen de voor hem rijdende auto. boste. Deze wagen werd bestuurd door de zesendertig jarige mevrouw E. van V. uit Overveen. Zij raakte de macht over het stuur kwijt. De auto sloeg over de kop en reed een talud af. Mevrouw De V. werd ernstig gewond naar een ziekenhuis te Amsterdam ver voerd. Haar auto was zwaar beschadigd. Hedenochtend zijn 110 man van de bui tenbankwerkers bij Wilton Feijenoord, die de vorige week gestaakt hebben, weer aan het werk gegaan. Om het feit dat er de vorige week een aantal werkwilligen was en de rest vermoedelijk hedenavond in de nachtploeg zal opkomen, neemt men aan dat, voorlopig althans, het confilct is bij gelegd. Inmiddels heeft de EVC hedenochtend aan de poort van de werf een manifest ver spreid, waarin de eis herhaald wordt, dat het ontslag van de penningmeester van het actiecomité wordt ingetrokken. Naar men van de zijde der directie van de werf mededeelde, zal daarover niet on derhandeld kunnen worden. De biologische afdeling van de Stichting Nederlandse Onderwijsfilm te 's-Graven- hage zal een film gaan maken over de fauna en flora in en op de St. Pietersberg. Aanvankelijk was het de bedoeling van Onderwijsfilm een film over het leven der vleermuizen in de grotten van de Pieters berg te maken. Er werden hiervoor reeds enige opnamen gemaakt. Men zal dit on derwerp nu als onderdeel van de film over de verdwijnende St. Pietersberg opnemen. De film wordt gemaakt met medewerking van de E.N.C.I. De heer E. D. Pfeiffer, bioloog, verzorgt het scenario. Camera-man is de heer B. van Dinter. Het geheel staat onder leiding van de heer J. J. L. Jongbloed, waar nemend directeur van de stichting. Om vijf minuten voor twaalf vanmorgen is van de werf Wilton Feijenoord te Schie dam te water gelaten het motortankschip „Caltex Rotterdam", dat daar gebouwd werd voor rekening van de Nederlandse Pacific Tankvaartmaatschappij. De „Cal tex Rotterdam" is het grootste schip, tot dusver na de „Willem Barendsz" op de werf van Wilton Feijenoord gebouwd. Het meet 32.000 ton. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw Mac Iver, de echtgenote van de heer Murdo Mac Iver, vice-president en directeur van de „California Texas Oil Company Ltd", hoofdkantoor New York. Onder de gasten bevonden zich de secre taris-generaal van Verkeer en Waterstaat, de secretaris-generaal van financiën, de chef staf Marine, de burgemeester van Rotterdam en andere autoriteiten. Ter gelegenheid van het koninklijk bezoek aan de Nederlandse Antillen en Suriname heeft de Nederlandse Marinierskapel zich deze zomer in de rijksdelen overzee laten horen - en zien! Men ziet hier de musici Toneelschool. Met ingang van 1 januari 1956 is de heer Max Dooyes aangesteld tot leraar in de bewegingsleer aan de Academie voor Dramatische Kunst „De Toneelschool" te Amsterdam. Voor de vierde keer heeft een muzikale keurbende van Nederlandse universiteits studenten een ruim deel van de Kerst vakantie besteed om onder leiding van Jan Brussen een paar weken te Bergen in samenspel getraind te worden en een be hoorlijk programma voor te bereiden, ten einde daarmee een toernee te ondernemen, waarvan de baten aan het Studentensana torium te Laren ten goede zullen komen. En nu dit „Nederlands Studentenorkest" (bestaande uit vijfenzestig strijkers en bla zers van beiderlei kunne) andermaal een beroep deed op het Haarlemse publiek, on dervond het een buitengewone grote be langstelling, dank zij de activiteit van het plaatselijk comité van voorbereiding. Het strijkersensemble is dit jaar van bij zonder fraai gehalte, wat al direct bleek uit de vertolking van Handels „Concerto grosso" opus 6 no. 6. Een bijzonder compli ment verdienden hierbij de coryfeeën van het orkest, die een zeer beheerst concertino vormden, dat bijzonder mooi van klank was. Jan Brussen liet het werk met veel bezieling spelen en zorgde voor een zeer aanvaardbare detaillering van het geheel, waarin een effectrijke dynamiek een bij zondere rol speelde. Een voornaam reliëf werd aan de uitvoe ring gegeven door de medewerking van de gereputeerde violist Herman Krebbers, die het publiek vergastte op een fijnzinnige interpretatie van Mozarts Concert in D (K.V. 218) en wiens geraffineerd spel voor al kon blijken, wanneer hij los kwam te staan van het begeleidend orkest, namelijk in de cadenzen. Overigens was er, vooral in het strijkorkest, veel verdienstelijks ge presteerd, maar men zal wel ervaren heb ben hoeveel moeilijker het is een delicate begeleiding te verzorgen dan een zelfstan dig stuk te spelen. Na de pauze liet men ons kennismaken met de Suite voor orkest van Karei Men gelberg, waarmee deze twee jaar geleden de Muziekprijs van Je gemeente Amster dam verwierf. Hierbij kwam het volledige orkest in touw, namelijk in normale bezet ting, maar zonder groot koper en met slechts twee hoorns. De drie middendelen van deze vijfdelige suite, waarin achtereen volgens Nederlandse en Russische motieven verwerkt zijn, kwamen ons bijzonder aan trekkelijk voor, op een enkele wat uit de toon vallende ruwe koperpassage na. De houtblazers van het orkest kregen vooral in „Oekraïnka" een dankbare rol te spelen. Het begon met een zeer mooie solo voor fluit. De componist heeft hier een treffend effect bereikt door achtereenvolgens de instrumenten te laten intreden, tot het „tutti" bereikt is en dan volgt het typische „accelerando" dat we kennen uit de Rus sische volksdansen. Met de fluiten, lieten ook de hobo's, de klarinetten en de fagot ten zich met zuiver en zeer beheerst spel gelden. Tot slot werd de zogenaamde „Jena"- symfonie, waarin Stein de „nulde" van Beethoven meende te hebben ontdekt, iets waaraan wij al evenzeer twijfelen als aan Beethovens sterfjaar, zoals wij het tot tweemaal toe in het programma vermeld vonden want dan zou deze componist honderd en twee jaar oud geworden zijn en wij meenden te weten dat hij slechts zeven envijftig werd. De te Jena ontdekte symfonie laat ze dan van een onbekende zijn is in zijn stijl „a la Haydn" een goed stuk en boven dien uitermate geschikt voor een ensemble als het „Nederlands Studentenorkest". Voor mijn part heeft nu „Van Meegeren" haar gecomponeerd! Ondertussen heeft Jan Brussen met zijn orkest de „Jena" een uit stekende beurt gegeven. De kwaliteiten van de bezetting kwamen nu brillant tot hun recht. En zo verdiende men ten volle het ovationele applaus, waarmee het dank bare publiek deze knappe prestatie hono reerde. JOS. DE KLERK In de afgelopen nacht zijn twee Neder landse schepen met elkaar in botsing ge komen op de Beneden-Elbe. Het waren de motorschepen „Nieuwehaven" uit Rotter dam groot 497 brt, en de „Nederland" uit Groningen, groot 335 brt. De „Nieuwe haven" liep schade aan de steven en een lek op, terwijl de „Nederland" mid scheeps werd ingedrukt. Beide schepen waren kort voor de botsing uit Cuxhaven vertrokken. Zij zijn teruggekeerd om de schade te laten herstellen. Zondagavond half elf is op het verkeers plein Oudenrijn te Utrecht een met grote snelheid uit de richting Amsterdam ko mende personenauto gekanteld en in de berm gekomen. De twee inzittenden sprongen over de sloot bij het benzinestation en verdwenen in de weilanden. Een met een speurhond ingesteld inderzoek van de» rijkspolitie le verder geen resultaat. De zwaar beschadig de auto bleek eigendom van een confec- tie-industrie te Amsterdam en een uur te voren in de Obrechtstraat aldaar te zijn gestolen. PIETER VAN DER SLOOT IN BRESCIA EN CATANIA De Nederlandse danser Pieter van der Sloot is na als gast te zijn opgetreden in het Teatro Massino Bellini te Catania gedurende de maand februari van dit jaar als choreograaf en eerste solist ver bonden aan de opera van Brescia. Daarna gaat hij terug naar Catania, onder meer voor het vertolken van de titelrol in het ballet „Petroesjka". De Vereniging tegen de Kwakzalverij heeft zaterdag in Amsterdam haar 75-jarig bestaan gevierd. Op de jubileumbijeen komst spraken prof. dr. P. Muntendam, directeur-generaal van de volksgezondheid, prof. dr. L. B. W. Jongkees en de voorzitter der vereniging, dr. H. H. Funke. Prof. Muntendam zei onder meer dat reeds in 1810 de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een prijsvraag uitschreef over de bestrijding van het „schrikkelijk kwaad" van de kwakzalverij. Thans moeten wij ons, aldus prof. Muntendam, opnieuw afvragen of het niet een gebiedende noodzaak is ons steeds weer tot de maatschappij te richten om te wijzen op het bedrog en het daaruit voortvloeiende leed en de schade toege bracht door de kwakzalverij. Uit het heden wilde hij één vorm van bedrog met name noemen: de bedreiging van de gezondheid door aardstralen en de bescherming hiertegen door waardeloze kistjes. Geen schoner jubileumcadeau had volgens prof. Muntendam de vereniging aangeboden kunnen worden dan het rap port van de Koninklijke Academie van Wetenschappen over de betekenis van de wichelroede voor dë landbouw, dat kort geleden is verschenen. Vernietigender uit spraak ten aanzien van het vermogen van wichelroedelopers om aardstralen vast te stellen, laat zich niet denken, zo zei hij. Hetzelfde geldt voor de aardstralenkistjes. Hier past slechts één woord: bedrog. Tenslotte vroeg prof. Muntendam zich af of er wellicht niet hernieuwde activiteit in alle kringen waar men de jeugd opvoedt en de bevolking voorlicht, als een van de grote toekomstplannen van de vereniging kan worden gezien. Redelijk denken Prof. Jongkees zei in zijn rede, dat nog Tijdens leiding-aanleg ontdekt Tijdens het aanleggen van een leiding door het gemeentebedrijf van Maastricht zijn dezer dagen in een onderaardse gang, die toegang geeft tot de grafkelder onder het St. Lambertuskapelletje te Maastricht, twee stenen sarcofagen gevonden uit de Frankische tijd. Later is gebleken, dat ver moedelijk straatjongens ook een bezoek aan de onderaardse gang hebben gebracht en de sarcofagen hebben vernield. Nadat prof. dr. J. Timmers ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld zijn de res tanten van de sarcofagen overgebracht naar het Bonnefantenmuseum te Maastricht. Men zal trachten de beide sarcofagen te herstellen. Aangezien het niet uitgesloten is, dat er zich in de buurt van deze kapel nog meer sarcofagen bevinden, onder andere die, waarin het gebeente van St. Lambertus heeft gerust, zal de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek een nader onder zoek instelden. De tegenwoordige kapel werd gebouwd in 1848, toen de oude kapel moest verdwijnen naar aanleiding van de aanleg van het kanaal LuikMaastricht. Op woensdag 1 februaxd zal de Mariniers- kapel der Koninklijke Marine onder lei ding van kapitein Gijsbert Nieuwland in het Haarlemse Concertgebouw een concert geven, waarvan de baten bestemd zullen zijn voor het Marine-Sanatoriumfonds. Dit ZTi tropenuniformen aangetreden voor een concert komt in de laats van het a£m_ taptoe in Willemstad op Curagao. vankelijk voor 5 oktober van het vorige jaar vastgestelde jubileumconcert ter ge legenheid van het tienjarig bestaan, welk concert toen niet doorging wegens het vertrek van de kapel naar de Nederlandse Antillen, waar het de feestelijkheden ter gelegenheid van het koninklijk bezoek moest opluisteren. Het programma voor 1 februari, waar aan verder meewerken de bariton Jan van de Ree en het koninklijk Schiedams man nenkoor „Orpheus", bevat voor de pauze onder meer een ouverture, schetsen, een bariton-solo en balletmuziek; na de pauze is er marsmuziek, liederen voor bariton, koor en orkest van de Engelse componist Sir Charles Standford en Amerikaanse lie deren voor koor en orkest, zoals „The Ma rines Hymn". De kapel werd ruim tien jaar geleden opgericht, nadat de toenmalige minister van Marine te kennen had gegeven, dat er op korte termijn een nieuwe muziek kapel in de koninklijke Marine moest worden gevormd, een muziekkorps, dat niet alleen muzikaal, maar ook militair van hoog gehalte moest zijn. Er werd tot dit doel allereerst een op roep gericht tot de overgebleven muzikan ten van de oude marinekapel, waarvan er zich twintig aanmeldden. Naast hen tra den een aantal musici „van buiten" toe. Een door de minister benoemde commissie wees de heer G. Nieuwland uit Gouda aan als dirigent. In oktober 1945 beleefde het orkest zijn première in Rotterdam. In de afgelopen tien jaar is de kapel 1663 keer opgetreden, bij parades, beëdi gingen en concerten. Er werd geconcer teerd niet alleen in ons land, maar ook in Engeland, Indonesië, Frankrijk, België, Canada en Amerika. Via Wereldomroep en B.B.C. klonk de muziek van deze kapel in alle delen van de wereld. De Marinierskapel heeft niet altijd dat strakke, bij officiële gelegenheden ver eiste militaire voorkomen; zij kan zich desgewenst voordoen als symphonie- of amusementsorkest, dan wel in kleiner verband optreden als band, Hongaars ensemble, combo of boerenkapel. steeds het geloof van de massa in wonder- genezingen niet is veranderd. De kiem van de kwakzalverij ligt in de behoefte aan magie. Slechts redelijk denken zal aan deze behoefte een eind kunnen maken. Redelijk denken zal bovenal moeten postvatten bij hen, die tot oordelen in een conflict tussen de officiële medische wetenschap en de kwakzalverij geroepen zijn. Nog steeds ver liest de Vereniging tegen de Kwakzalverij processen, haar aangedaan door mensen, die zich benadeeld achten. Ook een medicus, die een patiënt blijft behandelen zonder absolute zekerheid te bezitten dat zijn behandeling geheel in overeenstemming is met de stand der we tenschap en nalaat een meer deskundige te raadplegen, is een kwakzalver, aldus prof. Jongkees. Niet iedere kwakzalver is een bedrieger, zo vervolgde hij. Er zijn velen onder hen, die volledig te goeder trouw zijn, maar al leen door de dogmatische zekerheid waar mee ze hun inzichten in de praktijk bren gen, een gevaar opleveren. Dat zovelen zich overleveren aan kwakzalvers is te wijten aan het feit, dat de moderne maat schappij weinig meer heeft'overgelaten van het magische waas dat van oudsher rond de huisarts hing. Sprekend over de paranor maal begaafde therapeuten zei spreker, dat de paranormaal begaafde, die zich niet op de hoogte stelt van de ervaring van de medische wetenschap, een charlatan en een oplichter moet worden genoemd. Tot slot sprak dr. H. H. Funke, de voor zitter van de vereniging. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat slechts 300 art sen lid van de vereniging zijn. De Dorfee rechtbank heeft de 30-jarige Zwijndrechtse aannemer B. van de M. tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij op de aangifteformulieren voor de inkomstenbelasting van de jaren 1953 en 1954 enkele honderdduizenden guldens te weinig had opgegeven. Aan deze aaanemer was, behalve het doen van een onjuiste belastingaangifte, ten laste gelegd dat hij een valse kwitantie had doen opmaken en dat hij het doen van een valse boeking had uitgelokt. Van de laatste twee delicten werd hij vrijgespro ken. De officier van Justitie had tien maan den met aftrek van de preventieve hechte nis geëist. De zondag getrokken hoofdprijs een woonhuis in de S.U.S. (Sla Uw Slag) radio-actie is gevallen op lot no. 13568a. Vijfentwintig personeelsleden van een cartonnagefabriek te Zaandijk kwamen vanochtend tot de ontdekking dat zij eige naar van dit huis zijn geworden. Een der vrouwelijke chefs van het bedrijf, beheer ster van de loten die deze groep pleegt te kopen, kon zich eerst vanochtend van dit buitenkansje vergewissen. De winnaars- (essen) weten nog niet wat ze er mee zul len doen. Hedenmiddag om twee uur heeft de Haarlemse wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, in het speellokaal van de gemeentelijke kleuterschool nummer acht, aan de Faradaystraat in Haarlem zuid-west een door mevrouw Anni Apol ver vaardigde wandschildering onthuld. De schilderes heeft in stemmige kleuren enkele kinderspelletjes in beeld gebracht. PARIJS (AFP-Reuter) Speciale com missies van de Franse Nationale Vergade ring hebben aanbevolen de verkiezing van vier Poujadisten ongeldig te verklaren op grond van het feit, dat de lijstverbindingen in de vier betrokken districten niet volgens de regels zouden zijn geschied. Over de aanbevelingen van de commissies die de geloofsbrieven der afgevaardigden onder zoeken, zal de Nationale Vergadering later als geheel beslissen. Enige protesten van radicale en andere zijde tegen de verkie zing van acht andere Poujadisten zullen later worden onderzocht. De aanhangers van Poujade verwierven bij de verkiezin gen van 2 januari 52 zetels. De Nationale Vergadering begint pas officieel met haar werk als de verkiezing van meer dan de helt der afgevaardigden geldig is verklaard. Wanneer de vergade ring morgen bijeenkomt voor net kiezen van een voorzitter, zijn er vier kandidaten: de communist Marcel Cachin, de Poujadist Ruf, de Rooms-Katholieke volksrepublikein (MRP) Pierre Schneiter en de socialist An- dré le Troquer. Het zal in feite gaan tus sen Schneiter, die de vorige vergadering heeft geleid en nu op de steun van de onafhankelijken van Pinay schijnt te kun nen rekenen, en diens voorganger Le Tro quer, die de steun van het Republikeinse Front heeft en waarschijnlijk die van de 150 communisten zal krijgen. Veroordeeld Poujade is wegens het belasteren van Schneiter tot 500.000 francs (ongeveer vijfduizend gulden) boete veroordeeld. Poujade zal Schneiter voorts een tranc symbolische schadevergoeding moeten be talen. Het vonnis moet tenslotte op Pou- jade's kosten in vijf door Schneiter aan te wijzen dagbladen worden gepuonceerd. Poujade, die, Schneiter m ae verkie zingscampagne van aanzetting tot moord had beschuldigd, zal beroep aantekenen. PARIJS (Reuter) De ministers voor Posterijen en verbindingen van West- Duitsland, België, Italië, Luxemburg en Nederland, hebben op uitnodiging van Edouard Bonnefous, de Franse minister van P.T.T. in Parijs gesproken over de uitgifte van een Europese postzegel en ver betering van de telefoonverbindingen en het postverkeer in Europa. Mr. J. Algera, de minister van Verkeer en Waterstaat en ir. J. D. H. van der Toorn, directeur-gene- raad van de P.T.T., waren de Nederlandse deelnemers aan de conferentie. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR WILLEM HESPE De tachtigjarige dirigent Willem Hespe l\.eeft zondagavond tijdens een concert in het Concertgebouw te Amsterdam uit handen van de burgemeester van Amster dam, mr. A. J. d'Ailly, de gouden medaille behorende bij de Orde van Oranje Nassau ontvangen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3