J. G. Leibbrandt sprak over de problematiek van ziekenfondswezen Lichtinstallatie bij Zaanenlaan in de ochtenduren niet nodig I QssïP Ruim 8000 woningen méér door standaardbouw Verkeer in Haarlem G. Geelho'ed besprak politieke toestand 7 Opmerkelijk betoog op C.P.N.-vergadering Haarlem dreigt vuile stad te worden Turnlust vierde het gouden feest Gemeentebibliotheek van Heemstede Een kopje chocola en een Spencer Pre-advies van ir. E. A. Bierdrager met het oog op discussie tijdens maand van de bouwnijverheid Serieproduktie K waliteitsverh oging Geen eentonigheid Autoboxen in Heemstede op inpandige terreinen MAANDAG 23 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het verkeer in Haarlem heeft bij de be handeling van de gemeentebegroting in de afdelingsvergaderingen van de gemeen teraad de aandacht gehad van vele leden. B. en W. hebben geantwoord op vragen, dat het niet in hun voornemen ligt wijzi ging van de Wegenverkeerswet aanhangig te maken voor het instellen van een snel heid van ten hoogste 45 km. in bepaalde straten. Snel rijden levert op zichzelf geen strafbaar feit op. Hiertegen kan - zolang geen maximum snelheid is voorgeschreven - uitsluitend worden opgetreden, indien kan worden aangetoond, dat door deze wijze van rijden de veiligheid op de weg in gevaar wordt gebracht, dan wel rede lijkerwijs is aan te nemen, dat de veilig heid in gevaar kan worden gebracht. In dien dit het geval is, wordt ertegen zoveel mogelijk opgetreden. Het in voldoende mate constateren van deze overtreding is echter vrijwel uitsluitend mogelijk door de motorpolitie. Open knalpot Inzake het euvel van het rijden van mo toren met open knalpot merken B. en W. op, dat tegen het rijden met motoren zon der voldoende geluiddempende inrichting zoveel mogelijk wordt opgetreden. Veel lawaai wordt echter veroorzaakt door bromfietsen, maar hiertegen kan niet wor den opgetreden, aangezien hiervoor op dit punt geen wettelijke voorschriften bestaan. Ongeordende indruk Het rijwielverkeer geeft vaak een onge ordende indruk en is dikwijls voor alle weggebruikers gevaarlijk, aldus een raads lid. Gevraagd wordt, of de politie aan dit euvel voldoende aandacht schenkt. Het lijkt gewenst - aldus raadsleden - om op de daarvoor in aanmerking komende stra ten een duidelijk zichtbare scheiding te •naken (witte blokstreep) tussen de gedeel- 'on van de rijweg bestemd voor snelver keer en voor fietsers. B. en W. antwoorden, dat het zeer moei- ijk is, om vooral tijdens de spitsuren de •rote hoeveelheid wielrijders voldoende in bedwang te houden. Hoewel de politie hieraan voortdurend aandacht schenkt is '•et - mede door de verschillende snelhe den, waarmee gereden wordt en welke een voortdurend elkaar passeren tot ge-^ •volg heeft - praktisch onmogelijk te voor komen, dat vaak een te groot deel van de weg door de wielrijders in beslag wordt genomen. De nauwe straten in de binnen stad lenen zich niet voor het aanbrengen van scheidingslijnen; bovendien leert de praktijk in andere steden, waar men, op bredere wegen, deze lijnen wel heeft aan gebracht, dat de wielrijders zich hieraan tijdens de spitsuren toch niet houden. Passeren autobussen In antwoord op een vraag of aan de trottoirzijde van de bushalten passeermo- gelijkheden voor fietsers aangebracht kun- In' een feestelijke stemming wenste de communistische partijbestuurder de heer G. Geelhoed zijn gehoor op een openbare vergadering van de CPN in de Tuinzaal van het Haarlems Concertgebouw een „voorspoedig, strijdbaar en een beetje Frans 1956". Hij toonde zich zeer verheugd over de Franse verkiezingsuitslag, waar door, naar hij zeide, een volksfrontregering tegemoet kan worden gezien, al weet men nog niet precies wanneer. Er was al reden tot vreugde door de conferentie van Genève, die de atoom oorlog verder van ons weg heeft gejaagd, vooral door toedoen van de Sovjet-Unie, China en de volksrepublieken en, wat de Westelijke landen betreft, alleen door de gewone mensen. De Westelijke regeringen moesten wel wijken voor het vredesver- langen van de Sovjet-Unie, omdat daar tevens een gepantserde vuist achter stond. En nu is er alleen maar het verlangen om dat atoomgevaar nog verder weg te drijven. „Om dat te bereiken zou je toch op je kop gaan staan", zo riep de heer Geelhoed uit om vervolgens zijn gehoor geruststellend aan te tonen, dat deze in spanningen niet eens nodig zijn, indien men zich maar bij de CPN aansluit. Hij constateerde dat de reactie in Nederland zich ook reeds zwak en zenuwachtig toont, vooral nu overal om ons heen regerings leiders en socialistische partijleiders zich van de NAVO afwenden en in de Sovjet- Unie op bezoek gaan om vandaar met voordelige handelsverdragen terug te ke ren. „En moet dan uitgerekend alléén in Nederland de PvdA-leiding op het hard gekookte Dulles-standpunt blijven staan?", zo vroeg hij zich af, „dit moet immers leiden tot vernietiging van deze partij." Hij verweet deze leiders dat zij zich door de heer Romme lieten dicteren. „En die man is president-commissaris van de Ne derlandse bank; wat moet je als arbeiders met zo'n man beginnen?", zo vroeg hij. Ook katholieken moeten naar hij zeide gewetensbezwaar gaan voelen tegen de heer Romme, nu immers de Paus zélf op verbieding van de atoombom en onmiddel lijke controle heeft aangedrongen, hetgeen de Sovjet-Unie reeds zolang voorstaat. Maar de heer Romme staat op het Dulles- standpunt, dat eerst de controle moet wor- den geregeld, hetgeen betekent dat men er alleen maar tot in het oneindige over wil praten. Hij trok hieruit de opmerkelijke conclusie dat de heer Romme in zijn be leid anti-pauselijk is en dat dit dus met het mandement evenzeer het geval is. „We willen samenwerken met allen, die zich afkeren van Romme en zijn reactio nairen om de vloek van de woningnood af te wenden", aldus de heer Geelhoed, maar deze uitspraak werd er niet duidelijker op, toen hij er onmiddelijk aan toevoegde, dat het hem onverschillig liet met wie daartoe zou worden samengewerkt. Daarom moeten steeds meer mensen zich op de Waarheid gaan abonneren, „het enige blad, dat voor het gevaar van een atoom oorlog waarschuwt!" Het geld, gestort in het CPN-verkiezings- fonds, zal naar hij tenslotte beloofde, zijn interest rijkelijk opbrengen in meer huizen, scholen, vrede en hogere lonen. Er bestond daarna nog gelegenheid tot het stellen van vragen, voorzover die uiter aard na deze uiteenzetting van zaken, nog mochten bestaan. nen worden, delen B. en W. mee, dat het aanleggen van rijwielstroken rechts van de bushalten uitsluitend mogelijk is op zeer brede wegen. Het ligt in de bedoeling hiermee op enkele punten op de Rijks straatweg binnenkort een proef te nemen. Verkeer bij Zaanenlaan Gevraagd is door een raadslid of het niet gewenst is ook des piorgens het verkeer bij de Zaanenlaan met de verkeerslicht- installatie te regelen. B. en W. merken op, dat het verkeer, dat des morgens van huis naar de stad gaat, over een veel langere tijd verspreid is dan des avonds in omge keerde richting, als gevolg waarvan de in tensiteit van het verkeer tijdens de och tendspits minder groot is dan 's avonds. Aan regeling gedurende de ochtenduren is tot nu toe geen behoefte gebleken, maar de aandacht blijft op dit punt gevestigd. Wel is des morgens bij de kruising, even als op andere punten van de Rijksstraat weg, een agent aanwezig om de schoolkin deren te helpen bij het oversteken. Euvel werd na oorlog van kwaad tot erger Raadsleden hebben in de afdelingsver gaderingen bij de behandeling van de ge meentebegroting 1956 opgemerKt, dat Haar lem een vuile stad dreigt te worden. Het marktplein aan de Gedempte Oudegracht draagt de gehele week de sporen van deze markt. In het mogelijk, dat de trottoirs worden schoongespoten? B. en W. zijn van mening, dat de mede werking van het publiek veel te wensen over laat. Straten, die pas geveegd zijn, zijn na een paar uur weer verontreinigd. Alles wat het publiek kwijt wil, worcP maar op straat geworpen. Dit euvel is vooral na de oorlog van kwaad tot erger geworden en heeft reeds meermalen een punt van bespreking uitgemaakt op de vergaderingen van de Nederlandse vereni ging van reinigingsdirecteuren. In ver scheidene steden is reeds gewerkt met fol ders en bioscoopreclame, maar ook dR heeft niet geholpen. Ook het marktterrein wordt na hei- schoonmaken spoedig weer verontreinigd. Van de zijde van B. en W. zal eenter spe ciale aandacht worden geschonken aan het marktterrein oo de Gedempte Oudegracht. Het schoonspuiten van de trottoirs is niet mogeli.ik wegens de ovenast tijdens ne1 spuiten. Als eerste onderdeel van de openbare herdenking van het vijftigjarig bestaan gaf Turnlust zaterdagavond in de Gemeente lijke Concertzaal in Haarlem voor genodig den, voor de leden en voor zeer veel oud leden en andere belangstellenden een uit voering in revuestijl, getiteld „Koning Turnlust 50 jaar". In deze revue werden diverse vormen van gymnastiek gedemonstreerd, eendeels door de eigen leden, anderdeels door het dames-keurkorps van de Kennemer Turn kring en door een groep heren van het KTK keurkorps. Deze laatste groepen ver zorgden speciaal het toestelturnen en de lange mat, t.w. springtafel (tezamen met een groepje dames van Turnlust), brug met ongelijke leggers, evenwichtsbalk alsmede drie individuele vrije oefeningen van zeer behoorlijk gehalte, met welke nummers zij veel applaus oogstten. Speciaal de oefe ning op de evenwichtsbalk van mejuffrouw Drommel mocht met ere genoemd worden. Maar ook de eigen groepen hadden zich serieus voorbereid met een bal-, hoepel en knotsoefening van de ritmische afdeling, vrije oefeningen van de dames en heren senioren, klassikaal brug van de oudste meisjes en een zéér goede vrije oefening van de heren op muziek. Het vlotte verloop dankte de vereniging behalve aan regisseur Cor Zwart ook aan de muzikale begeleiding, speciaal die van leider W. Kruithof. Zijn muzikaal inzicht viel vooral op bij de finale, een samen gesteld gymnastieknummer van een paar dansen, evenwichtsbalk en brug met on gelijke legger van de dames en klassikaal paard van de heren van Turnlust. Geen verandering nodig in Sportpark-restaurant Omdat het verenigingsleven behoefte heeft aan de zaal van het Sportpark restaurant had een Heemsteeds raadslid er op aangedrongen dat deze zaal geheel zou worden „opgeknapt". B. en W. zijn van oordeel, dat aan de behoefte van het ver enigingsleven aan lokaliteiten reeds in be langrijke mate is tegemoet gekomen door de ingebruikneming van het Minerva- theater, het gebouw Anno Sancto, de tuin zaal van het cafetaria aan de Binnenweg en de totstandkoming van „De Princehof". Straatbelasting Heemstede blijft ongewijzigd Over de verhoging van de straatbelas ting in Heemstede van 2 tot 4 pet heeft een tweetal raadsleden de vrees geuit dat hierdoor een te grote lastenverzwaring voor de huiseigenaars ontstaat, die zonder de compensatie door een huurverhoging in vele gevallen niet meer te dragen zal zijn. Burgemeester en wethouders merken op, dat zij deze vrees niet delen. Deze eige naars verkeren ook na deze verhoging op dit punt nog steeds in een gunstiger positie dan de eigenaars van gebouwde eigendom men in de meeste andere gemeenten. Voor de vertegenwoordigers van de verze kerden van het algemeen ziekenfonds Haar lem en omstreken heeft de' heer J. G. Leib brandt gesproken over de huidige problema tiek van het ziekenfpndswezen. De heer Leibbrandt, die thans gedelegeerde van de federatie „V.M.Z." is heeft zijn eerste kennis in het ziekenfondswezen opgedaan in het Haarlems ziekenfonds, waarin hij onder meer deel van het bestuur heeft uitgemaakt. Het aantal personen dat op dit ogenblik op een ziekenfonds is aangewezen moet tot bijna tachtig procent van de bevolking wor den gerekend. Daarvan behoort een kwart gedeelte tot de vrijwillige verzekerden, die elke week de onlangs nog weer gestegen premie moeten opbrengen. De overige drie kwart van deze tachtig procent is verplicht verzekerd (zij hebben dus een inkomen be neden de zes duizend gulden per jaar) voor welke categorie verzekerden met ingang van 1 januari de premie is verhoogd van 2 op 2.1 van het loon met een bepaald maxi mum. De werkgever betaalt er een zelfde bedrag aan premie bij. Het ziekenfondswezen stond in het jaar 1955 voortdurend in het middelpunt van de heersende spanningen en dreigende conflic ten met de tandartsen en later met de huis artsen. De problemen vatte de heer Leib brandt kortheidshalve in vier punten samen: de verstrekkingen vanwege de ziekenfond sen dienen steeds te worden aangepast aan de stand van de medische mogelijkheden; de premie moet voor alle verzekerden betaal baar blijven. Om reden van technische aard is het beslist onmogelijk bij de (vrijwillige) verzekering verschillende premies te gaan heffen naar het inkomen: tussen de mede werkers (artsen, apothekers, specialisten, tandartsen, vroedvrouwen) en de zieken fondsen moet worden gestreefd naar het vestigen en bestendigen van een goede ver standhouding; de instanties, die in allerlei verband bij het ziekenfondswezen zijn de- trokken, moeten ervan worden overtuigd, dat het beleid van de ziekenfondsen en hun organisaties de toets der kritiek kan door staan. Premies. De stand van de medische mogelijkheden ondergaat steeds wijziging. De ziekenhuizen zijn voor hun exploitatie voor bijna de volle honderd procent aangewezen op de verpleeg- gelden, die merendeels uit de ziekenfonds- gelden moeten worden opgebracht. Er is een spanning tussen de noodzakelijke premie en de eis. dat deze premie ook door de minder en minst-draagkrachtigen moet kunnen worden opgebracht. Deze spanning blijft mede bestaan door het streven van de zie kenfondsen om een vrijwel volledige gezond heidsverzorging door middel van het zieken fondswezen te blijven waarborgen. Dit be tekent derhalve een streven om het verzor gingskarakter te handhaven en niet af te glijden naar een soort restitutie-systeem waarbij een min of meer belangrijk finan cieel risico door eventuele bijbetalingen voor rekening van de verzekerden zou moe ten worden gelaten. Scheiding De scheiding, die tussen verplicht- en vrij willig verzekerden werd gemaakt, noemde de heer Leibbrandt uit sociaal oogpunt ge zien. een ernstig tekort. Deze scheiding werd veroorzaakt door het koppelen van het Zie- kenfondsbesluit aan de ziektewet en duurt tot op heden nog steeds voort. Na de bevrij ding gingen allerwege stemmen op het in tussen wetskracht verworven hebbende zie- kenfondsenbesluit te vervangen door een ziekenfondswet. De heer Leibbrandt merkte verder op dat, als de verplichte verzekering geheel door de nu op te brengen premie zou moeten worden gefinancierd, een verhoging nodig zal zijn van 4fl/o tot 4.8 °/o in plaats van 4.2 zoals nu is bepaald. Verwacht wordt echter, dat voor 1956 met deze 4.2 °/o zal kunnen worden volstaan als het tekort uit het Verevenings fonds van de verplichte verzekering wordt bijgepast. De premie van de vrijwillige ver zekering kon niet aan een drastische verho ging ontkomen en varieert in ons land voor het komende jaar van ongeveer 1.50 tot 1.90. Om de minst en minder-draagkrach- tigen onder de vrijwillig verzekerden enigs zins tegemoet te komen in deze premie, zal voor de reductie, die aan enkele groepen wordt verleend, door de regering andermaal evenals in vorige jaren 8,5 miljoen gulden beschikbaar worden gesteld. Inmiddels pro beren de ziekenfondsorganisaties een aan zienlijk hogere subsidie te,,verkrijgen, Wat de onderhandelingen met de tandart sen betreft, merkte de heer Leibbrandt op, dat deze onderhandelingen een moeilijk vraagstuk vormen omdat verschillende fac toren een vlot verloop van de onderhande lingen bemoeilijken, zoals de noodzaak om de omvang van de tandheelkundige hulp te herzien, het gebrek aan tandartsen, de wei nige animo voor de tandartsstudie en de tandheelkundige jeugdzorg. Hoewel met de organisatie van opticiens een overeenkomst is gesloten, betreffende de vastgestelde kortingen voor ziekenfondsver zekerden bij aankoop van een bril, brilmon tuur of brilleglazen, zal binnenkort opnieuw overleg met deze organisaties moeten wor den gehouden over de prijzen van monturen en glazen om meer zekerheid te verkrijgen zodat er geen ongemotiveerde winstmarges worden gehandhaafd, die de brillen duur houden. Bestuursverkiezing Een van de agenda-punten, die op de bij eenkomst van de vertegenwoordigers van de verzekerden van het ziekenfonds voor Haar lem en omstreken voor de lezing van de heer Leibbrandt werden behandeld was de bestuurs verkiezing. Na er bijna een kwart eeuw van deel te hebben uitgemaakt heeft de heer J. Hoogland voor zijn functie als bestuurslid moeten bedanken. Voor hetgeen hij in die lange periode in het belang van het fonds heeft verricht werd hij hartelijk toegespro ken en werd hem dank gebracht door de voorzitter van de vergadering, de heer J. Vellenga. In de plaats van de heer Hoogland werd als bestuurslid-verzekerde gekozen de heer G. Muis. Ten aanzien van de verhoging van de zie kenfondspremie voor vrijwillig verzekerden, die op 1 januari is ingegaan, zette de heer A. H. Beenhakker die als administrateur van het ziekenfonds Haarlem en omstreken is benoemd tot directeur van dit fonds de redenen uiteen, die tot de premieverhoging hebben geleid. Ondanks een aantal ongewisse factoren werden de uitgaven per verzekerde voor 1956 begroot op 63.61. Het vorige jaar was dit 55.57. Op alle verzekerden maakt dit een bedrag van ruim een miljoen gulden uit. Van gunstige invloed is, dat de vijf Haarlemse ziekenfondsen gezamenlijk de hoge lasten dragen van de ziekenhuisverple- ging, waaraan per jaar ongeveer drie mil joen gulden wordt betaald. De huidige ver- pleegprijzen zijn per dag voor het Elisabeths gasthuis 12.40, het Diaconessenhuis 12.30, het ziekenhuis St. Joannes de Deo 10.25 en voor de Mariastichting f 9.70. Muziek als leervak op Heemsteedse scholen Meermalen is er in de Heemsteedse ge meenteraad aangedrongen op het geven van muzieklessen op de lagere scholen, eventueel als vakonderwijs. Bij het af- delingsonderzoek van de begroting is thans door een der leden gevraagd of B. en W. zich over deze suggestie al een oordeel hebben gevormd. Het college antwoordt hierop dat het onderwijs in „muziek" als leervak niet genoemd wordt in de Lager- onderwijswet 1920 en dat daarvoor dus geen uren op de lesrooster mogen worden uitgetrokken, ook niet als vakonderwijs. In het afgelopen jaar zijn echter over deze aangelegenheid enkele malen besprekingen gevoerd met de hoofden van alle openbare en bijzondere scholen in de gemeente. Deze besprekingen, die nog niet geheel geëindigd zijn, leiden mogelijkerwijze tot een bevredigende regeling. Kosten stijgen Het steeds stijgende aandeel van de ge meente Heemstede in de kosten van de openbare leeszaal en bibliotheek vervulde blijkens het afdelingsverslag op de ge meentebegroting voor 1956 een der raads leden met enige zorg. Dit lid achtte ook de personeelsbezetting van deze instelling wat groot. B. en W. antwoorden hierop het volgende: inderdaad heeft het ten laste der gemeente blijvende aandeel van de kosten van de openbare leeszaal en bibliotheek in de laatste jaren een geleidelijke, zij het ook niet belangrijke, stijging ondergaan. De subsidie van het rijk en de provincie is ook bij herhaling verhoogd. In het bijzonder is dit het geval geweest sinds voor de bepaling van het subsidie de r.k. afdeling door rijk en provincie als een afzonderlijke instelling werd aange merkt. B. en W. menen voorts dat nu de leeszaal en bibliotheek zich in een ge stadige groei mag verheugen, zodat in het afgelopen jaar een belangrijke uitbreiding aan de bij haar in gebruik zijnde lokali teiten moest worden gegeven, het hierdoor verworven cultureel activum de gestegen uitgaven alleszins gerechtvaardigd doet zijn. De personeelsbezetting acht het college volkomen verantwoord. In aanmerking dient hierbij te worden genomen, dat de instelling ook des avonds voor het publiek is opengesteld, waardoor het aantal perso neelsleden 50 pet groter moet zijn dan bij een normale werktijd het geval zou zijn. Stijging kosten I.o. te Heemstede Bij het afdelingsonderzoek van de ge meentebegroting in de Heemsteedse ge meenteraad was de sterke stijging van de kosten van het openbaar lager onderwijs opgevallen. Dit lid had de indruk gekregen dat de bijzondere scholen zich met het haar ter beschikking komende bedrag per leer ling meer konden veroorloven dan de open bare scholen. B. en W. van Heemstede achten de geraamde kosten voor het open baar lager onderwijs geenszins te hoog. Het college meent voorts dat deze ramingen nog voldoende speling bieden om aan de vernieuwing van het onderwijs de nodige aandacht te kunnen schenken. De besturen der bijzondere scholen hebben uiteraard volledige vrijheid om het haar door de ge meente beschikbaar gestelde bedrag per leerling naar eigen goeddunken te be steden. ADVERTENTIE ove* KieiNe GEVOCOENS DES LEVENS Kent U een plezieriger traditie dan die om 's morgens tussen tien en elf het werk even te onderbreken voor een kopje hete chocola? Cacao is altijd een gewaardeerde lekkernij geweest en de oude Aztekendie vóór de 16e eeuw in Mexico leefden, gebruikten zelfs cacaobonen als betaalmiddel. Wie goed in z,n bonen zatteas een man in bonis! U hoeft heus geen rijkaard te zijn om van een kopje chocolademelk te kunnen smullen en... om Vdaarbij het genot van een Spencer te gunnen. Vandaag de dag zijn de goede dingen van het leven voor iedereen. Vereniging „Haerlem". Over het onder werp „Tram- en spoorlijnen in Haarlem en omgeving in vroeger tijd" zal de heer G. J. de Swart op maandag 6 februari in restau rant Brinkmann spreken voor de Vereniging „Haerlem". De heer De Swart is secretaris van de Nederlandse vereniging van belang stellenden in het spoor- en tramwezen. In het kader van de „Maand van de Bouwnijverheid" zullen in het Rotterdams Bouwcentrum enige pre-adviezen uitgebracht worden, die alle de opvoering van de woningproduktie tot onderwerp hebben. De directeur van Openbare Werken te Heemstede, ir. E. A. Bierdrager zal op 25 januari voor de traditionele bouw een pre advies toelichten, waarin hij de opvoering van de woningbouw door middel van „tra ditionele standaardwoningen" bepleit. De acht punten, waaruit dit pre-advies bestaat, zijn dezelfde als die, welke ir. Bierdrager destijds heeft verwerkt in een schriftelijk voorstel, ingediend op een forumvergadering van het Koninklijk Instituut van in genieurs en welke wij in ons blad van 10 november 1955 hebben gepubliceerd. Deze acht punten zijn: 1. Van regeringswege worde twee of meer volledig uitgewerkte plannen voor stan daardwoningen in traditionele bouw toegevoegd aan de goedgekeurde bouwsystemen. 2. Aan standaardwoningen worde een verhoogde rijksbijdrage, of een andere te gemoetkoming in de kosten, vastgesteld. 3. Het benodigde bouwcontingent worde voor slechts drie-vierde deel in rekening gebracht, evenals bij systeemwoningen. 4. De standaardwoning bevatte zoveel mogelijk industrieel te produceren bouw elementen, welke in grote series, dus goedkoop, kunnen worden aangemaakt 5. De uitvoering worde niet beperkt lot een klein aantal grote aannemers. 6. In het werkplan worde gerekend met een ruim aantal half geschoolde werk lieden op de bouwplaats. 7. Men passé alleen beproefde constructies toe. 8. De standaardwoning worde een modelwoning met toekomstwaarde. Ir. Bierdrager verwacht op deze manier te kunnen komen tot een produktie van ruim 8.000 woningen meer, dan de minister in zijn programma voor 1956 heeft vast gesteld. Het ontwerp van standaardwoningen heeft enige eigenschappen, die kenmerkend zijn voor deze bouwmethode. Zo geeft het een veel gevraagd woningtype, met als regel een paar varianten voor grote gezin nen. Het is in bestek en tekeningen vol ledig omschreven en gedetailleerd en ver toont een strenge en in onderdelen uitge werkte maatvoering. Ook omvat het ont werp volledige materiaalstaten met stuk- lijsten en is het gecompleteerd met een uit voeringsplan, waarin alle taken zijn om schreven, gemeten en ineengepast. Bij de opstelling van een dergelijk standaardont werp is een éénhoofdige leiding gewenst evenals een coördinatie van rijkswege, of een, die van rijkswege gedelegeerd is. Een terzake kundige en zeer bekwame architect zal als hoofdontwerper moeten worden aangesteld, die aan zich toegevoegd krijgt erkende deskundigen voor speciale con structies, warmte- en geluidsisolatie, mate riaalkeuze, uitvoeringsplan, begroting en standaardisatie. De beoordeling van het ontwerp zal ook moeten worden opgedra gen aan bij de woningbouw belang hebben de lichamen als Bouwcentrum, Nationale Woningraad, Bond van Nederlandse Archi tecten (B.N.A.), huisvrouwenorganisaties, Raad van bestuur Bouwbedrijf, Contact groep opvoering productiviteit, Stichting Houtvoorlichtingsdienst, Ratiobouw en Normalisatiecommissie. De uiteindelijke vaststelling van het ontwerp zal moeten geschieden door de leiding, tezamen met de architect en de deskundigen. Een stede- bouwkundige zal, in het kader van een ge meentelijk woningbouwproject en in over leg met de architect en een beplantingsdes- kundige, een of meer standaardontwerpen pasklaar moeten maken, onder goedkeuring van het betrokken gemeentebestuur en overheidsinstanties. De aanbesteding en de directievoering van een aldus vast te stel len bouwplan zal van de gemeente moeten uitgaan, in overleg met de leiding en na de verworven goedkeuring van het Rijk, dat ook de supervisie op een juiste uitvoe ring zal moeten uitoefenen. Aan de hand van het uitvoeringsplan zal men een nacal culatie kunnen maken van de bestede man uren. Als voordelen van een dergelijke tradi tionele standaardbouw noemt ir. Bier drager in de eerste plaats de mogelijkheid van serie-produktie, waarbij per jaar enige duizenden woningen van hetzlfde type, verdeeld over grote en kleine objecten, ge- bouivd zullen kunnen worden. Verder kan bij de besproken standaardbouw een ver doorgevoerde normalisatie van bouwele menten en van onderdelen bereikt wor den. Dit alles zou tevens leiden tot in dustrialisatie van de woningbouw en een efficiënte, werkwijze door middel van ar beidsanalyses en routine-effect. Tot de maatregelen, die bij het uitvoeren van het project gewenst zijn behoren: het nauwe samenwerken van de beste deskun digen op het gebied van stedebouwkunde, architectuur, constructie, efficiency, norma lisatie, industrie, bouwonderneming, ar beidersorganisatie, woningexploitatie en materialenhandel. Verder dienen voor de standaardwoningen uniforme bouwvoor schriften aan het bestek te worden verban den. Tenslotte bepleit ir. Bierdrager bij de door hem voorgestane bouwwijze een her stel van concurrentie evenals het opstellen van een rechtvaardige loonstandaard voor de bouwnijverheid. De bouw van standaardwoningen zou lei den tot een arbeidsbesparing voor werklie den, uitvoerders en opzichters door „effi ciency" op de bouwplaats en in de fabriek; voor aannemers, door aan het bestek vol ledige materiaalstaten en uitvoerige werk plannen te verbinden en ten slotte voor de gemeentediensten, door gemeentebesturen een volledig uitgewerkt plan, dat aan de plaatselijke situatie is aangepast, ter be schikking te stellen. Door deze arbeidsbesparing en tevens door de stabiliserende werking op prijzen en lonen, die door de standaardbouw zou kunnen worden bewerkstelligd, ontstaat tevens een grote kostenbesparing, die op mn beurt weer kan leiden tot kwaliteits verhoging. Met het oog hierop zijn een aantal urgen te wensen vermeld, als: een tweede woon vertrek, meer bergruimte, grotere bad- en wasruimte, droogcel, betere warmte- en ge luidsisolatie, geheel afgewerkte vloeren, centraal antennesysteem, voordeurtelefoon, boodschappenlift en centrale verwarming. Samenvattend verwacht het pre-advies, dat de standaardwoningen een doeltreffend middel zullen zijn tot productieverhoging in de woningbouw, met als resultaat, aan merkelijk meer en aanmerkelijk betere wo ningen. Er bestaan echter tegen het door ir. Bier drager voorgestane bouwsysteem ook enige bezwaren, waarvoor door hem zelf als voor naamste eentonigheid door de gelijkvormige woningbouw wordt genoemd. Dit bezwaar kan, aldus het pre-advies, worden onder vangen door een goed stedebouwkundig plan, waarin ruimte gelaten wordt voor af wisseling van typen, een goede afmeting van blokken en een evenwichtige groepe ring daarvan. Ook kan hier veel bereikt worden door een voldoende aanleg van plantsoenen, gemeenschappelijke voortui nen en laanbomen. Bovendien zou men door periodieke vernieuwing van de ont werpen (bij voorbeeld om de twee jaar) in het uiterlijk afwisseling kunnen aan brengen. Tenslotte vermeldt het pre advies enige cijfers, waaruit blijkt, hoe ir. Bierdrager zich een extra contingent van ruim 8000 woningen te Louwen boven het door de minister voorgestelde aantal van 70.000 voorstelt. Van deze 70.000 woningen zijn, volgens het verslag Wederopbouw 1954 48% wo ningwetwoningen goedgekeurd, dit zijn dus 33.600. Hiervan bestaat 48% uit eengezins woningen en 52% uit meergezinswoningen (respectievelijk 16.200 en 17.400). Zowel van deze eengezinswoningen als van de meergezinswoningen bestaat 91% uit woningen met 46 vertrekken (respec tievelijk 14.700 en 15.800). Het maximum, dat voor standaardwoningen in aanmerking komt bestaat dus uit 30.500 woningen. De woningen, die voor systeembouw in aan merking komen schat men op 4.500, die hiervan moeten worden afgetrokken. Het maximum, dat voor traditionele standaard bouw overblijft is dus 26.000. Door een be sparing'van 25% man-uren volgens de bouwmethode van ir. Bierdrager, zal, naar hij schat, een meerdere productie van 25/75 is 33% kunnen ontstaan, hetgeen neerkomt op 8.300 woningen extra. Het pre-advies komt dus in grote trekken hierop neer, dat met toepassing van traditionele standaard bouw voor 1956 een totale bouwproductie van 78.300 woningen bereikt kan woroen. Ondanks de vele garages, die bij Heem steedse villa's en woonhuizen zijn ge bouwd, doet zich ook in Heemstede een nijpend tekort aan garages gevoelen. Zal voorziening in deze behoefte mogelijk zijn, ook als in de toekomst het aantal auto's misschien nog enorm zal worden uitge breid. Of zal men, evenals in Amsterdam er tenslotte ook in Heemstede toe moeten overgaan op onbeperkte schaal „op straat" nachtelijke parkeerruimte in te nemen? Deze toekomstvraag behoeft thans nog niet definitief beantwoord te worden. Wel zal de gemeenteraad een beslissing moeten nemen inzake het al of niet-toelaatbare van de stichting van garage-complexen op verschillende inpandige terreinen tussen bestaande huizenblokken. B. en W. van Heemstede delen hierom trent aan de gemeenteraad mede, o.a. in verband met desbetreffende vragen van het raadslid, de heer Th. Verhoeven dat aanvragen tot stichting van garageboxen ingekomen zijn voor terreinen tussen de Paulus Potterlaan en de Pieter de Hoogh- straat en elders in de gemeente. De meerderheid van het college van B. en W. is van oordeel dat door een wijzi ging van het uitbreidingsplan om de be bouwing van dit binnenterrein met auto boxen mogelijk te maken, het overgrote deel der omwonenden al te zeer zou ge hinderd worden. Immers, aldus redeneert deze meerderheid, de eigenaren van de woningen aan deze beide straten hebben deze huizen gekocht in de overtuiging dat het binnenterrein bestemd zou blijven als tuin en de landelijke rust daar gewaar borgd was. De toegenomen behoefte aan garageruimte in het midden latende, heeft deze meerderheid het niet verantwoord ge acht, voor de gevraagde bebouwing van dit terrein de nodige wijziging van het uitbreidingsplan bij de raad aanhangig te maken. De minderheid van het college evenwel oordeelde het heersende tekort aan garage- ruimte dusdanig, dat aan elke gelegenheid om daarin van particuliere zijde te voor zien, zoveel mogelijk van gemeentewege moet worden medegewerkt. Deze minder heid was dus van mening, dat het uitbrei dingsplan terzake dient te worden aange past aan de nood van de autobezitters.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9