Baldadigheid der Haarlemse jeugd in 1954 enigszins verminderd Suggestie over verlaging opcenten hoofdsom personele belasting Verheugende verbetering in enkele oude stadswijken Bewoners bespraken de plannen voor de komende verbeteringen Vereniging „Dorp Vijfhuizen" Zandvoort Bennebroek Hillegom Provinciale begroting Noordholland Aanleg wegen in hoger tempo wordt wenselijk geacht Gooien en schieten nog altijd favoriet Gebruik van peulvruchten Viering verjaardag prinses Beatrix Feestavond „Hosanna" in Vijfhuizen Hillegommers dingen om kampioenstitels Slippartij liep goed af Provinciale Staten Limburg oneens met minister Beel Vechten en vuurmaken Verboden vruchten Meisjes in de minderheid Baldadigheid naar stadswijken Twee gewonden door spelen met munitie Basketbal-programma Motor in het water; getuigen gevraagd DINSDAG 24 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 Hoe afwisselend de vergaderingen van de vereniging „Dorp Vijfhuizen" ook mogen zijn, er zijn programmapunten, die gedu rende het veertigjarig bestaan op het pro gramma van vrijwel geen enkele leden vergadering hebben ontbroken. De sloten, de plassen en de modderpoelen op de we gen, de kuilen in de Zwarteweg en de ge brekkige straatverlichting komen op elke vergadering ter tafel. Ook nu was dit weer het geval, maar toch had ditmaal de bij eenkomst een ander karakter, omdat vele van deze moeilijkheden over enkele maan den zullen verdwijnen. Toen de voorzitter van „Dorp Vijfhuizen" de heer C. A. de Koning de bijeenkomst opende, kon hij zijn vreugde uitspreken over de grote opkomst. Er waren meer aan wezigen dan bij enige vorige ledenver gadering, ondanks de minder gunstige weersomstandigheden. Na het openingswoord las de aftredende waarnemend-secretaris, de heer L. Tanis de notulen van de vorige ledenver gadering, waarop de heer P. Klaas- sen, als thans zitting hebbende secretaris, het jaaroverzicht over 1955 behandelde. Deze begon met er op te wijzen, dat enkele maanden na het eeuwfeest bekend werd, dat de gemeente de plannen ontworpen om het dorp te verbeteren zou gaan uitvoeren. Dank zij een deugdelijk rioleringssysteem zullen de plassen verdwijnen. De sloien zullen worden gedempt. Er komen een betere straatverlichting (de bovengrondse electra-leiding wordt door een kabel ver vangen) en trottoirs. Over enkele maanden zal tevens e enbegin worden gemaakt met de aanleg van een nieuwe weg, die zal lopen van de kruising van de Vijfhuizerweg en de Spieringweg naar de „Kromme Spie ringweg". De penningmeester de heer Th. van der Putten gaf een financieel overzicht over het afgelopen jaar. De uitgaven hadden voornamelijk betrekking op de voorbe reiding voor het eeuwfeest en reparatie van ingegooide ruiten van het wachthuisje voor de bus. Het ledental naderde de honderd, doch werd tijdens de vergadering tot bo ven de honderd verhoogd. Na het zakelijke gedeelte van de ver gadering herdacht de voorzitter het over lijden van de heer J. J. L. Dieben, die vele tientallen jaren als bestuurslid van de ver eniging zijn beste krachten aan de dorps gemeenschap heeft gegeven. Op een bijeenkomst van de commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting te Zandvoort heeft de heer B. P. van der Post, hoofdassistent van de rijkslandbouw- consulent te Wageningen maandagavond in het gebouw van het gemeentelijk gasbe- di-ijf aan de Tolweg, een causerie gehouden over peulvruchten, hun soorten en kwali teitsverschillen. Met een geestige toespraak door. de preT sidente mevrouw M. van Fenema-Brantsma werd de spreker ingeleid, die zijn causerie aanving met te verklaren, dat deze avond niet bedoeld was als een reclame,'doch als een voorlichting van de „peulvruchten- studie-combinatie" te Wageningen. Met tal- i rijke monsters verklaarde de heer Van der Post de kwaliteitsverschillen tussen vele soorten peulvruchten en hij toonde vele bekende en ook minder gangbare soorten, zowel wat de import als de export betreft. Spreker deelde mede, dat volgens de voedingsraad het peulvruchtengebruik in Nederland nog altijd te laag is. Per hoofd per jaar wordt gebruikt 2 kilogram tegen over 8 kg kaas, 10 kg vis, 34 kg vlees en 35 kg1 suiker per persoon per jaar. Als volksvoedsel verdienen de peulvruchten meer aandacht dan tot heden en de voe dingsraad zou het gebruik gaarne opge voerd zien tot pl.m. iy2 kg, hetgeen neer komt dat in elk gezin eenmaal per week peulvruchten gegeten worden. In de plaats van mevrouw Eelderink- Elshof, die door ziekte verhinderd was, sprak de kooklerares mevrouw C. J. S. Sissingh uit Wageningen. Zij beval het ge bruik van peulvruchten aan, speciaal om het tekort aan eiwitten, dat zich in vrijwel alle voedingsmiddelen, uitgezonderd vlees, openbaart, op te heffen. Bijna alle peul vruchten bevatten n.l. per 10 gram circa 20 gram eiwit; eenzelfde percentage heeft ook vlees. Het peulvruchten-eiwit komt het lichaam het meest ten goede, wanneer daar na of er mee samen een melkgerecht wordt gebruikt. Bovendien bevatten peulvruchten een grote hoeveelheid kalk, fosfor, ijzer en een grote dosis vitamine B, zodat het ge bruik bij uitstek geschikt is als baby-voed- sel en voor het opgroeiende kind.Spreekster meende het gebruik voor kinderen twee maal per week en voor volwassenen een maal per wgek ten sterkste te moeten aan bevelen. Mevrouw Sissingh besloot haar uiteen zetting met het noemen van verschillende recepten voor peulvruchten-maaltijden zo wel in de winter- als in de zomermaanden, waarna de heer Van der Post een film van de voedingsraad over peulvruchten ver toonde. Met een verloting van enkele zakjes peulvruchten met bijbehorende ingre diënten en het proeven van een hapje bruine bonen met kerry-saus werd de leer zame bijeenkomst gesloten De Oranjevereniging „Zandvoort" is voornemens, de verjaardag van Prinses Beatrix te vieren. Op dinsdag 31 januari zal, zowel des morgens als des middags, voor de leer lingen van alle scholen in een viertal voor stellingen in theater Monopole de kleuren film „Koninklijk bezoek aan de West" wor den vertoond. Aan de kleuters op de kleu terscholen zal namens de Oranjevereniging een traktatie worden aangeboden. Des avonds wordt eveneens in Mono pole dezelfde film voor ouderen ver toond, en wel om 7 en 9 uur. Voor bejaarden, die moeilijk des avonds kunnen uitgaan, is een beperkt aantal plaatsen beschikbaar in de middagvoor stelling van kwart over drieën. Het bestuur van de Oranjevereniging „Zandvoort" is als volgt samengesteld: A. Mabelis jr., voorzitter; ds. J. van der Mije, vice-voorzitter en secretaris; W. Blok, pen ningmeester; mevrouw S. Hennis-Dorre boom en de heren dr. L. J. Breure, F. W. Diemer, A. Dorsman, P. Keur en dr. C. F. M. Robbers, commissarissen. Ook werd gememoreerd, dat de Dorps vereniging in september veertig jaar be stond. Eenstemmig werd besloten om hier aan, na het gereedkomen van de verbete ringen van het dorp, een feestelijk tintje te geven. Enthousiasme Het volgende punt, dat ter sprake kwam, waren de verschillende maatregelen die zul len worden getroffen om het dorp te ver beteren. Vele punten werden besproken en geno teerd. Deze betreffen onder andere de rio lering, de huisaansluiting van de riolering, de schouw en de ligging van.de sloten na de verbetering, de loop van de nieuwe straat enz. Deze punten zullen ook ter sprake worden gebracht op een voorlich tingsavond welke binnenkort in Vijfhuizen zal worden gehouden onder auspiciën van de dorpsvereniging, door wethouder Van Beem en ir. Mebius van Openbare Werken der gemeente Haarlemmermeer. Het enthousiasme zakte aanmerkelijk bij de bespreking van de problemen over de dorpsbrandweer. In Vijfhuizen was sedert jaren een slan genwagen met straalpijpen gestationeerd om bij brand te worden gebruikt. Ver schillende keren heeft de dorpsbrandweer hiervan met veel succes gebruik gemaakt, waarbij men uiteraard het voordeel had, dat men reeds ter plaatse was en binnen enkele minuten de brand kon bereiken. Hierdoor kon men vaak zeer afdoende op treden. Bfj de bespreking te Hoofddorp kreeg het hoofd van de brandweer te Vijfhuizen ech ter te horen, dat de Hoofddorpse brandweer hiervoor geen verantwoordelijkheid meer kon dragen. Na dit onderhoud werd het materiaal weggehaald en kregen de mede werkers een bedankje voor bewezen diens ten. Het ontbreken van de plaatselijke brand weer geeft de dorpelingen een onaange naam gevoel. Niet alleen vindt men het „geen verantwoordelijkheid aanvaarden" min of meer een belediging voor de plaat selijke brandweerlieden, maar hoewel ieder weet dat de Hoofddorpse brandweer modern en goed is kunnen er toch om standigheden zijn, dat deze niet of niet tijdig genoeg het dorp kan bereiken. Als voorbeeld werd genoemd de hevige sneeuw val van enkele weken geleden, toen Vijf huizen geheel geïsoleerd was. Men was een stemmig van oordeel, dat hiertegen bij de gemeente protest moet worden aangete kend. Dorpswensen Bij de rondvraag werd opnieuw de be schadiging van het wachthuisje van de bus door de jeugd ter sprake gebracht. Het be stuur kreeg de vrijheid de ouders voor de schade aansprakelijk te stellen en indien nodig door de politie proces-verbaal te laten opmaken. Een andere wens betrof het fietspad langs de zogenaamde „genie- dijk" van Vijfhuizen naar Hoofddorp. Dit pad, waarvan zeer veel gebruik wordt ge maakt, verkeert in een slechte toestand en is sedert kort geheel voor het publiek af gesloten. Een onverkwikkelijk punt was traditiegetrouw de Zwarteweg, die op het ogenblik vrijwel niet te berijden is. Het is met de beschikbare middelen niet moge lijk hierin verandering te brengen, hoewel ieder het erover eens is, dat de toestand van deze drukke doorgangsweg voor de weggebruikers zowel als voor de bewoners onhoudbaar is. In zijn slotwaard bracht de heer De Koning in het bijzonder dank aan het raadslid de heer H. M. C. Vissers, die de vergadering bijwoonde en het bestuur van advies diende. Maandagavond hield het christelijk ge mengd koor „Hosanna" de dertiende jaar vergadering in het jeugdgebouw van de Gereformeerde kerk aan de Vijfhuizerweg in Vijfhuizen. Deze bijeenkomst, die door leden en ge nodigden werd bezocht, werd geopend door de voorzitter van de vereniging, de heer H. Booman. Mevrouw A. Lodder-Tanis memo reerde in haar notulen en jaaroverzicht de geschiedenis van „Hosanna" in het afge lopen jaar, onder meer de diverse zang avonden, de successen op het concours in Zwanenburg en de medewerking, die het koor verleende aan bijeenkomsten van ver schillende andere organisaties. Ook het op treden van het kinderkoor, dat onder „Hosanna" ressorteert, werd gememoreerd, en voorts herinnerde mevrouw Lodder aan de viering van het twaalfenhalfjarig be staan, hetgeen tevens het jubileum van de voorzitter en van twee werkende leden was. Voorts werd dank gebracht aan de dirigent van het koor, de heer Joh. Silvis uit Hoofddorp. Mejufrouw N. de Ruiter bracht een finan cieel verslag over 1955 uit, waarbij bleek dat het kassaldo aan het eind van het boekjaar niet meer bedroeg dan vijfentach tig cent. De oproep om donateurs was dus niet misplaatst. Een van de wensen van „Hosanna" is een piano, ter vervanging van het oude orgel tje, dat nu in het repetitielokaal voor de begeleiding wordt gebruikt. De eerste actie om het hiervoor nodige bedrag bijeen te brengen, werd tijdens het tweede gedeelte van de vergadering gevoerd in de vorm van een kienwedstrijd, die het bedfag van ruim tachtig gulden opbracht. Na samenzang werd de geanimeerde bij eenkomst door de heer Booman gesloten. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 296 varkens. Notering zware f176—f173, lichte f168—f163, slagersvar kens f176—f173, handel matig. Tevens wer den 2 nuchtere kalveren aangevoerd. PROPAGANDAVERGADERING K.V.P. Op woensdag 25 januari houdt de afde ling Bennebroek van de Katholieke Volks partij een grote propagandavergadering in het r.k. verenigingsgebouw. Spreker is het lid van de Tweede Kamer, de heer Th. Hooy. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Hendrikus Wilhelmus, z. van r v. d. Vossen en W. H. van Ewijk. OVERLEDEN: N. E. Mos, v., 61 j., ongeh.; L. E. v. Bergen, v., 48 j., echtgenote van W. H. André de la Porte. In de wedstrijd om het persoonlijk kam pioenschap van Kennemerland zijn enige ronden gespeeld en de prestaties der Hille gommers zijn over het algemeen goed. In de eerste klas heeft W. Persoon drie pun ten uit twee partijen en J. v. Horick twee uit drie. In de tweede klas heeft Th. Both vier punten uit twee partijen en C. Gort zak twee uit twee partijen. Voor het vier dorpen toernooi speelt te Heemstede St. Bavo tegen Sassenheim. Donderdag speelt in Hillegom in het clublokaal Rutten, Hillegom tegen Lisse. In de Weeresteinstraat reed de heer J. W. J. per auto des nachts omstreeks twee uur in de richting Haarlem. In de bocht raakte hij door de gladheid van de weg de macht over het stuur'kwijt. De auto, die naar hij zeide een vaart had van 60 km maakte een halve draai en kwam tegen het hek van het gebouw der Twentsche bank. Tengevolge hiervan werd de achter zijde der auto zwaar beschadigd. De be stuurder kwam met de schrik vrij. Burgerlijke Stand van Hillegom GEBOREN: Alberdine Prudentia Maria, d, van P. Does en M. C. v. d. Wiel; Johan nes Wilhelmus, z. van J. J. Kok en M. M. Bakker; Gerardus Theodoras Maria, z. van A. C. v. d. Reep en J. J. van Beek; Johanna Maria, d. v. J. C. v. d. Linden en C. M. van Rooijen; Robertus Nicolaas Maria, z. v. C. P. Kaufman en A. Chr. v. d. Linden. ONDERTROUWD: E. A. M. van Looij en C. M. Raamsveld; J. W. Hoogkamer en M. H. van den Berg; J. Wassenaa.r en M. M. Kerkhof; W. Faas en C. Wiebes. GETROUWD: J. J. Waasdoip en H. S. van Beelen; H. van Dorp en R. C. Jansen; Th. W. Kops en J. C. M. Waasdorp. De commissie van rapporteurs uit de Provinciale Staten van Limburg staat in haar geheel afwijzend tegenover het voor stel van Gedeputeerde Staten, te besluiten tot intrekking van het Statenbesluit van 26 januari 1954 inzake het garanderen door de provincie van door de N.V. Industrie- bank ten behoeve der industrie-financie ring in Limburg aan te gane geldleningen tot een bedrag van 500.000, In de afdelingen was algemeen afkeu ring uitgesproken over het standpunt van de minister van Binnenlandse Zaken, die aan Gedeputeerde Staten had bericht, dat hij het besluit niet kon voordragen voor goedkeuring door de Kroon, omdat zijns in ziens de mogelijkheden ter bevrediging van de reële en aanvaardbare vraag naar In dustrie-financiering thans toereikend ge acht kunnen worden zonder bemoeiing van de provincie op dit gebied. Gevraagd werd of hij bij eventuele in trekking van het garantie-credietbesluit de Industriebank zich nog zou kunnen hand haven dan wel of dit het einde zou be tekenen voor de werkzaamheid van deze instelling. Men was het onder andere in een afde ling unaniem er over eens, dat het stand punt van de minister van Binnenladse Zaken getuigt van weinig egards ten op zichte van Provinciale Staten. Op grond van het subsidiariteitsbeginsel was men algemeen van mening, dat op het gebied der industrie-financiering wel degelijk een taak is weggelegd voor het provinciaal be stuur en dat, waar de N.V. Industriebank in Limburg deze taak het best kan verzor gen, het besluit van Provinciale Staten on verkort diende te worden gehandhaafd. Heitje voor karweitje. Evenals vorige jaden zullen ook dit jaar in de paasvakantie de padvinders weer hun actie „Een heitje voor een karweitje" houden. Als data hier voor zijn vastgesteld 5, 6 en 7 April Alvoi-ens de Provinciale Staten van Noordholland vanmorgen begonnen aan de behandeling der provinciale begroting 1956 heeft de Commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen, dr. H. G. Scholten te Blaricum herdacht, die een aantal jaren lid is ge weest van de Provinciale Staten. Spreker memoreerde in het bijzonder het werk van dr. Scholten als voorzitter van de commis sie uit de Staten, die zich bezig heeft ge houden met de wijziging in de Provinciale Wet. De heer J. Visser (Arbeid) te Naarden werd toegelaten en geïnstalleerd als lid van Staten. Hij volgt dr. Scholten op. IJtnond-raad M r. D e W i 1 d e (WD) opende de alge mene beschouwingen en bracht de instel ling van de IJmond-raad ter sprake. Hoe luidde de strekking van het advies van Ge deputeerde Staten aan de minister van Binnenlandse Zaken over deze aangelegen heid? Spreker informeerde .naar de stand van zaken, inzake de aanleg van aan- en afvoerwegen, als de tunnel te Velsen ge reed is. Volgens mr. De Wilde zal het rijk verantwoordelijk gesteld moeten worden, als de aansluitende wegen niet op tijd ge reed zijn. Hebben Gedeputeerde Staten reeds een audiëntie gehad met de minister van Verkeer en Waterstaat over de wegen aanleg? Als het resultaat niet bevredigend is, dan is een motie op zijn plaats. De kust- Het heeft er alle schijn van, dat de jeugdbaldadigheid in Haarlem iets aan het afnemen is. In 1953 noteerde de Haarlemse politie in totaal nog 868 gevallen van kattekwaad, waarbij 1843 kinderen betrokken waren. Het jaar daarop was het aantal gevallen tot 817 teruggelopen, waarbij echter aanmerkelijk meer kinderen - 21S5 jongelui van nog "geen achttien jaren - betrokken waren. Ook de onderverdeling der jeugdbaldadigheid naar aard en ernst van de vergrijpen vertoont over het algemeen een verheugende daling. Alleen het chapiter „Be schadiging en vernieling" vormt daarop een ongunstige uitzondering, maar deze is voornamelijk terug te voeren op het verscherpte toezicht in parken en plant soenen, tengevolge waarvan aldaar een aanmerkelijk groter aantal vernielzuch tige jongelui tegen de lamp liep dan in voorgaande jaren. Dit blijkt uit de zojuist verschenen sta tistiek van de jeugdbaldadigheid in 1954, op verzoek van het gemeentebestuur sa mengesteld door het Economisch Instituut. Daarin zijn samengevat alle cijfers en ge gevens omtrent „alle handelingen van de jeugd, waardoor zaken beschadigd of ver nield worden of kunnen worden, dan wel letsel of overlast berokkend wordt of zou kunnen worden aan perêonen en dieren". In deze definitie ligt tevens de verklaring, waarom ook betrekkelijk onschuldige kin dervermaken als voetballen e.d. in deze statistiek zijn opgenomen: ook zulke spel letjes kunnen immers schade of letsel veroorzaken. De statistiek maakt, evenals vorige ja ren. weer het gebruikelijke onderscheid, die er vergeleken bij de gegevens over 1953, als volgt uitziet: Aantal geconstateerde gevallen: 1953 1954 Ballen, gooien en schieten 342 262 Vechten en stoeien 3 14 In gevaar brengen verkeer 15 19 Klimmen in bomen, op daken e.d. -49 51 Vuurtje stoken, vuurw. afsteken 5 3 Zichzelf in gevaar brengen 42 18 Lopen op verboden terrein 120 128 Beschadiging en vernieling 120 161 Onbehoorlijk gedrag jegens mensen of dieren 68 50 Overige gevallen 56 69 Door balspelen sneuvelden in 1954 vol gens het politierapport slechts achttien rui ten, 2 glas-in-lood raampjes en vijf lan- taarnkappen, alsmede een paneel van een garagedeur. Een bromfietser werd de dupe van de jeugdige voetbalmame, hij werd „aangeschoten" en brak een vinger. De vechtlust is ietwat toegenomen, het gooien met sneeuwballen en ijs was echter veel geringer dan in 1953, waar tegenover staat dat de grondstoffen voor dit vermaak in '54 niet overvloedig waren. Schade: vijf ruitjes en drie straatlantaarns. Door an dere projectielen, stenen, aardkluiten en dergelijken, sneuvelden 56 ruiten en elf lantaarnkappen. Drie mensen liepen ver wondingen op; een gooipartij werd oor zaak van een autobotsing. Een broeikas, een benzinepomp, een watermeter en een pompleiding liepen in deze categorie even eens schade op. Voor het schieten verminderde blijkbaar de animo. Tienmaal werd een ruit stukge schoten, een keer een lantaarnkap. Andere doelen waren voorbijgangers, kinderen, kippen, eenden, een auto. Nieuw was het schieten met werppijltjes (in mei 5 geval len), maar populairder waren nog steeds de katapult (17 maal) en de pijl en boog (10 maal). Windbuks en windpistool prij ken met een score van 3 op de lijst der de licten, de blaaspijp slechts met een magere 1. Een jongen werd door een pijl in het been getroffen en moest doktershulp in roepen. Vechten en stoeien resulteerden in 3 ge broken ruiten, een dito brilmontuur en een idem sleutelbeen; een jongen van vier jaar was hier de dupe. Het aantal „fikkies" bleef ongeveer gelijk aan dat in 1953. Enkele pyromanen pro beerden met proppen papier een pakhuis in brand te steken; een andere jongen stak de brand in een fietsband, gevuld met pe troleum, een kameraadje liep hierbij een fikse brandwond op. Het lopen op de spoorbaan schijnt wei nig attracties meer te hebben. Zeifs ln de Leidsebuurt, waar dit voorheen een gelief koosde sport was, verminderde de animo tot vrijwel nihil. Twee jongens speelden in de cabine van een vrachtauto^.slaagden erin de wagen op gang te 'Brengenf maar sprongen er" nog net op tijd uit; toen het vehikel achieruil het Spaarne inreed. Het betreden van verboden gebied liep eveneens terug. Markantste gevallen: een school binnengedrongen in Noord, een pot verf uitgesmeerd op wanden en vloer van een werkkeet, twee meisjes die het blijkbaar hogerop zochten lieten zich herhaaldelijk insluiten in kerkgebouwen en kerktorens. Beschadigingen en vernielingen eisten weer vele slachtoffers onder de bloemen, planten en bomen in parken en plantsoe nen. Voorts gingen door de vernielzucht verloren vijf ruiten, wat schuttingplanken, enkele hekken en poortdeuren. Ook drie zonneschermen, een automaat en een ben zinepomp moesten het ontgelden. Een snel- blusapparaat werd leeggespoten, 15 riool buizen werden kapotgegooid en in drie te lefooncellen werd toestellen vernield. Belletje trekken was nog altijd zeer in trek. Een nieuwe variant op dit aloude thema is het plaatsen van een fles nik:». »v„- ter op de deurknop, die dan bij het ope nen van de deur met een luide klap aan scherven valt. De rubriek kleine diefstallen vertoont ten opzichte van 1953 een toename van 35 tot 60 gevallen. Ongeveer de helft hiervan betrof het stelen van fruit uit tuinen en kisten; de andere buit varieerde van een jongensfiets tot een autowieldop, lege fles sen, vis uit een fuik en koek uit een bak kerskar. Een jonge delinquent zamelde gelden in voor een denkbeeldige zondagsschool, een ander stopte een glazen buisje in de mond van een zuigeling. De totale schade, zover deze uit de po litierapporten blijkt, was lager dan in 1953 Ruim 26 percent van de schade kwam op rekening van het gooien en ballen, elf per cent werd veroorzaakt door diefstallen, twaalf percent door vernielingen in plant soenen e.d. De ergste zondaars zijn jongelui in de leeftijdsgroep van 9 tot 12 jaar: 919 van de in totaal 2185 baldadige kinderen kwamen uit hun rijen. De van twaalf- tot vijf tienjarigen leverden 797 bedrijvers van kattekwaad, de oudste groep (1518 jaar) 137, de jongste spruiten (tot zes jaar) slechts 8 bijdragen aan het politierapport. Ondeugende meisjes waren weer verre in de minderheid, namelijk 149 van de 2185. Hun sterkste zijde is blijkbaar het vernielen van plantsoenen (bloemen plUK- ken; 33 gevallen), maar ook voor vechten staan zij nog zeven keer op de lijst. Bij de analyse van de verdeling der jeugdbaldadigheid over de verschillende stadswijken, werd een ingewikkelde for mule gehanteerd. Door de baldadigheid in de gehele stad op 100 te stellen, kwam men tot de volgende indexcijfers per wijk: Zuidelijke Indische buurt en Middenweg en omgeving: 275. Junoplantsoen en om geving: 220; Patrimonium 205; Pijnboom straat e.o. 180; Noord-Indische buurt 140, Transvaalbuurt 140; Ramplaan e.o. 120; Haarlemmerhoutkwartier 115 Leidsebuurt 110; Stationsbuurt 105; Lorentzkade en omgeving 100. De overige wijken hebben alle een baldadigheidsindex van minder dan 100, waarbij vooral de in verhouding zeer gunstige getallen van Rozenprieel (90), Leidsevaartbuurt (80) en Harmen- jansweg e.o. (70) opvallen. De oppassend- ste jeugd woont blijkbaar in het Slacht huiskwartier, die een index van 20 heeft, terwijl Spaarndam met een trotse nul uit de bus komt. De samenstellers van de statistiek mer ken overigens op, dat deze buurtindex- cijfers met de nodige voorzichtigheid ge hanteerd moeten worden. De sterke toe name van het cijfer voor de Middenweg omgeving b.v. (van 95 tot 275) is ten dele veroorzaakt door de grote activiteit van de plantsoenwachters in Zaanenpark en Noordersportpark, deels ook door de aan wezigheid van vele, tot kattekwaad sti mulerende boowobjecten in Sinnevelt. Het eerste argument geldt ook voor Haarlem merhout en Ramplaankwartier. Dat de Leidsebuurt van de vijfde naar de elfde plaats „promoveerde" is frap pant: mogelijk werkt, bier reeds de gewij zigde bestemming van het Brouwersplein tot speelterrein in door. Hetzelfde consta teert men in de Stationsbuurt, waar het indexcijfer van 195 tot 105 zakte: ook hier doet de nieuwe speeltuin op het Phoenix - terrein blijkbaar wonderen. De verhouding tussen het aantal eigen waarnemingen van jeugdige baldadigheid door de politie en het aantal klachten is niet onbelangrijk gewijzigd. In 1953 bedroegen deze cijfers respectievelijk 380 en 480, in 1954: 417 en 400. Het aantal klachten van particulieren is dus aanzienlijk verminderd Of uit dit alles besloten mag worden, dat de jeugdbaldadigheid in 1954 werkelijk verminderd' is, kan echter toch niet met zekerheid worden vastgesteld, omdat het aantal gemelde gevallen tenslotte maar een gedeelte van alle gepleegde kattekwaad is, waarbij de intensiteit van het politietoe zicht uiteraard een beslissende rol speelt. Bouwk<*« Nederlandse Gemeenten In 1955 nam het aantal deelnemers van de Bouwkas Nederlandse Gemeenten toe met 2300. Het bedroeg op 31 december 13.300, namelijk 7.700 bouwspaarders en 5.600 aflossers. Voor 1759 deelnemers werd in 1955 met de bouw van een woning begonnen; van de oprichting af verleende de bouwkas medewerking bij de bouw van 6337 deel nemerswoningen. Het saldo der uitstaande hypothecaire le ningen was op 31 december 1955 f 53.000.000; een bedrag van f 18.000.000 hiervan betrof de leningen, welke in 1955 werden verstrekt. De 16-jarige landbouwerszoon A. P. uit Harskamp en zijn neef, de 24-jarige M. van S. uit Wageningen zijn vrij ernstig gewond, toen eerstgenoemde op het militaire schiet- terrein van de legerplaats Harskamp de onvoorzichtigheid beging een niet geëx plodeerde piat-granaat tot ontploffing te brengen. De twee jongelui, nog vergezeld van twee andere kameraden, die ongedeerd bleven, bevonden zich op terrein, waarvoor een streng toegangsverbod geldt. P. nam, toen hij twee niet ontplofte granaten vond, een stuk ijzer, dat in de heide lag en wierp dit naar de projectielen. Snel nam het vier tal toen de benen, maar door de rondvlie gende scherven werden twee hunner in het hoofd en de benen getroffen. Zij werden per militaire ambulance naar het Juliana- ziekenhuis te Ede overgebracht. Het basketbalprogramma voor deze week luidt: Dinsdag (Ahoy Paviljoen): The Arrows— The Black Pirates. Donderdag (Krelagehuis): dames: HOC 4 ZBVS 2; HOC 2—ZBVS; RCH 2—White Stars 3; RCH—IHJ 2. Heren: ZBVS—IHJ 2; White Stars—SC Haarlem (20 uur); IHJ 3Aurora 2. Vrijdag (Krelagehuis): dames: Aurora SC Haarlem 3; White Stars 2Antilopen 2. Heren: Exercitia—Rapiditas '31; Exercitia 2—White Stars 3; HOC 3—SC Haarlem 3; Typhoons—Te Werve (Den Haag) 19.50 uur; IHJAnansi (Den Haag) 21.15 uur. Zaterdag (Houtrasthallen)20.15 uur: LeathernecksAntilopen; PunchDeco; 21.15 uur: SSDUSV (R'dam); Argus Vodo SC. verdediging vraagt de aandacht en spreker achtte drooglegging van de Waddenzee van belang. Ook beval hij een betere verdeling van 't bouwvolume aan. Mr. De Wilde noem de de financiële positie van de provincie gunstig. Is er daarom geen aanleiding over te gaan tot verlaging van het aantal op centen op de hoofdsom der personele be lasting? Als het percentage wordt verlaagd kan het bedrag uit de post onvoorziene uitgaven worden bestreden. Optimistisch De heer Schippers (KVP) zeidp op timistisch te zijn gestemd ten aanzien van de uitkering uit het provinciefonds. De be dragen worden steeds hoger. Ook worden de inkomsten van de provinciale belastin gen hoger geraamd dan de inkomsten uit eindelijk worden. De winsten uit de pro vinciale bedrijven komen nooit ten goede van de provinciale begroting. Is dit wel juist? De bedrijven vormen immers een onderdeel van de provincie. Spreker beval daarom aan, of tot tariefsverlaging over te gaan, of de overschotten over te bi'engen op de gewone dienst van de provincie. Voorts merkte spreker op, dat de aanleg van wegen niet aangepast wordt aan het steeds uitbreidende verkeer. Vele werken, die in een begroting worden opgesomd, worden niet of gedeeltelijk uitgevoerd. Het tempo dient te worden opgevoerd, niet op papier, maar in werkelijkheid. Tenslotte deelde de heer Schippers mee voorstander van ver laging der personele belasting te zijn, als daartoe aanleiding is. De heer Baas (A.R.) wilde zich aan sluiten bij de regeringspolitiek inzake het loonbeleid. Het is volgens hem niet ge wenst, dat lagere organen, zoals de Staten, er een andere mening op na houden. Be langen zouden geschaad kunnen worden. Spreker oefende kritiek uit op de wijze, waarop Gedeputeerde Staten de zaken aan de Provinciale Staten aanbieden. Het tempo is onjuist en in korte tijd moeten de Provinciale Staten zich een mening vormen over een aantal punten. Als voorbeeld noemde hij de bouw van een gebouw voor de Provinciale Waterstaat. De zaak was destijds urgent, maar er is nog niet aan de bouw begonnen. Spreker zeide grote waar dering te hebben voor de arbeid van Ge deputeerde Staten. Wordt het vertrouwen niet geschaad als het tempo der agenda van het college niet juist is? Mevrouw L u ij c k xS 1 e y f e r (KVP) besprak de cultuurpolitiek van Gedeputeer de Staten, waarmee zij zich kon verenigen. Zij wilde liever de vorming van kader voor het culturele leven subsidiëren, dan een aantal verenigingen; ook dienen subsidies verstrekt te woi'den aan overkoepelende organen in plaats van aan plaatselijke in stellingen. Reserve voor aflossing Mr. Van Bruggen (C.H.) merkte op, dat er binnenkort grote bedragen geleend moeten worden voor het uitvoeren van grote werken. Is er daarom wel aanleiding tot verlaging der belasting over te gaan? Als de reserves te groot worden, verdient het aanbeveling leningen af te lossen. Toch moet spreker erkennen dat er ruimte is voor belastingverlaging, maar het moet niet geschieden door een gebaar te maken. Woningbouw Mevrouw TeeboomVan West (Comm.) beval een gerhoogde bouwactivi teit ten zeerste aanf de behoefte aan wo ningen is van die aard, dat er snel gehan deld dient te worden. De provincie heeft daarbij een belangrijke taak. Ook besprak zij de salariëring van het overheidsperso neel; verbetering is noodzakelijk. Nu er rust is ingetreden in de bewapening, verdient het aanbeveling het geld voor de defensie aan te wenden aan woningbouw en ver betering der salarissen van overheidsper soneel. De heer Peters (K.V.P.) gaf in over weging een onderzoek in te stellen naar de stand van zaken in de woningbouw, o.a. ten aanzien van de plannen in de gemeenten. De woningbouw vraagt onze inspanning, niet om het probleem op te lossen, maar om de nood te lenigen. Kunst De heer Van Houten (V.V.D.) wilde de kunst zo veel mogelijk bevorderen en de jeugd betrekken in de kunstuitingen. Ook het dilettantisme dient gesteund te worden. Dit in goede banen te leiden is geen gemakkelijke, maar wel een dankbare taak. Spreker juichte het toe, dat Gedepu teerde Staten een doelbewuste activiteit ontwikkelen. Plannen Mr. DeRoos (Arbeid) heeft een over zicht gemist van de plannen voor het ko mend jaar. Dan zouden de Provinciale Sta ten beter over het beleid van de Gedepu teerde Staten kunnen spreken dan thans mogelijk is. Sprekende over de financiën zeide spreker, dat hij zich kan verenigen met de verlaging der belastingen door de regering, maar de uitkering aan provinciën en gemeenten had verhoogd moeten wor den. Noord'holiand neemt in ons land een bijzondere plaats in en dient een hogere uitkering te ontvangen dan andere pro vinciën. Belangrijke taken zullen in de toekomst te verrichten zijn en daarom is de tijd nog niet aangebroken tot verlaging der perso nele belasting over te gaan. Spreker ver wachtte van Gedeputeerde Staten grote activiteit ten aanzien van de verdediging van de kust. Er dient overleg gepleegd te worden met Groningen en Friesland over de Waddenzee. De eilanden van Noordhol land zijn daarbij ten nauwste betrokken. Grondwaterstand Ir. Merkx (KVP) verheugde zich over het uitbrengen van het rapport over de be heersing van de grondwaterstand in Ken nemerland. Gedeputeerde Staten willen de ruilverkaveling met kracht bevorderen. Zijn reeds voorbereidingen getroffen en welke dienst zal zich hiermee bezig houden? In onze editie van maandag maakten wij melding van een motorrijder, die zaterdag middag met zijn motor in het water van de Burgwal in Haarlem dook en daarna van droge kleren werd voorzien in het café, waar hij tevoren bier had gedronken. De Haarlemse politie verzoekt getuigen van het ongeval zich met haar in verbinding te willen stellen. De betreffende caféhouder deelde ons mee, dat de man in zijn zaak slechts één glas bier heeft gedronken.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10