Cortina Djakarta wil slotzitting in Genève; Den Haag zal te zijner tijd beslissen El Glaoui speelde grote rol in Marokkaanse drama Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Positie van Indonesische delegatie in Genève ernstig verzwakt Nederlander in Canada ontwierp parkeergarage voor 924 auto's Franse Kamer kiest vandaag haar nieuwe president Utoyo Ramelan bezocht mr. Blom in Den Haag Pasja van Marrakesh overleden Variabele opritten en afritten Het woord is aan.. Staatsiefoto van koningin Elizabeth President Coty houdt zich gereed om de formateur aan te wijzen 70e JAARGANG No 169 DINSDAG 24 JANUARI 1956 300e JAARGANG No 14 Het Midden-Oosten Prinses Irene bezocht expositie te Utrecht Verzwakte positie Diplomatieke activiteiten over Genève-Overleg in Londen en New York Amsterdamse vlothaven wordt gedeeltelijk ontruimd Een dode en drie gewonden bij verkeersongeval Lichte nachtvorst Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman de OLYMPISCHE WINTERSPELEN te Cortina d'Ampezzo, compleet met Olympi sche fakkel en eed de laatste uit te spreken door een bekoorlijke schone doen de vraag rijzen of de Russen weer alles zullen winnen, waarvoor zij hebben ingeschreven. Schaatsenrijdend te Davos hebben zij drie van de vier afstanden ge wonnen en het verwonderde al niemand meer, al was hun kampioen op de kortste baan een volslagen onbekende. Wie zal hen beletten om in Cortina weer zulk succes te behalen en er misschien ditmaal ook de overwinning in de langste race aan toe te voegen? Ergens in een dorp in de Oekraïne hebben zij zeker nog wel een stayer zitten, die bij de jongste keuze-wedstrijden nog niet snel genoeg was, maar sindsdien is vooruitgegaan. Wie kan kiezen uit twee honderd miljoen ingezetenen, en dat doet met de nauwkeurige organisatie die onze sportredacteur onlangs heeft toegelicht, moet op den duur slagen. Vooral als hij de uitverkorenen van staatswege kan doen trainen. Ik misgun dit de Russen niet, maar ach!ik moet wel opmerken dat niet alleen bij hen de sport steeds minder blij en onbevangen wordt. Kampioenschap pen en records zijn het doel, dat te allen tijde overheerst. Waarom hebben ook de Russen zich op zulke jacht-op-illusies geworpen? Mis schien alleen om hun gelijkwaardigheid aan het Westen, ook in deze zin, te bewij zen en daarbij te tonen hoe goede sports men zij zijn: als zij verliezen goede ver liezers, die niet nakaarten, als zij winnen goede overwinnaars, die niet blaaskakend snoeven. Misschien is dat ook wel „van boven af georganiseerd", maar het resul taat is er niet minder plezierig om en wordt gewaardeerd, zoals achtereenvolgens uit getuigenissen van Westerse voetballers, roeiers, schermers, schaatsenrijders enz. is gebleken. Het is ook mogelijk dat de Russische volksaard, die sterk verschilt van Westerse volksgeaardheden, in feite nogal koeltjes staat tegenover het behalen van kampioen schappen en records, en helemaal geen onmisbare vrije tijdsbesteding in wedstrij den ziet, zoals zovelen in het Westen. Het is denkbaar dat de Russische leiding, rea gerend op rapporten van haar vertegen woordigers in het buitenland en vooral op de onzin, die door een aantal sportschrij- vers en -praters in het Westen pleegt te worden opgedist, tot de conclusie is ge komen: „De laatste idealen van die lieden leven in de sport. Zij voeden zich met vijf de en tiende seconden, van records afge knabbeld. Zij noemen een goede voetballer „maestro" en schrijven hem genialiteit toe. Als er wat autorijders van hen in de Rally Monte Carlo op een goede plaats zijn ge ëindigd roepen zij: „Ons land heeft een goed figuur geslagen!" alsof zoiets met de betekenis, de waarde en de werkelijke prestaties van hun land en volk ook maar het geringste had uit te staan. Wat wij Russen dus moeten doen is: het Westen al zijn internationale kampioenschappen en zijn records af te nemen, opdat het ook deze illusies kwijtrake en volkomen murw worde voor ons heerlijke communisme". Het kan zijn dat de Russische leiding dit soort overwegingen koestert, maar dan is zij er toch naast, geloof ik. Zo gek als dit is het Westen niet, al lijkt het er soms op. Intussen breiden de Russen het aantal tak ken van sport, waaraan zij deelnemen, regelmatig uit. In Cortina zullen zij nog niet aan de bobsleigh-races meedoen, maar dat kan ook niet lang meer duren. Wel zullen zij racen en springen op ski's springen van zo'n vervaarlijk-hoge schans, die als men haar vóór de wedstrijden be kijkt, geen redelijke kans schijnt te bieden, dat iemand levend beneden komt. Maar dat doen zij wel, al raken sommigen erbij beschadigd. Het is een prachtige sport om te aanschouwen. Daar zou men voor in Cortina willen zijn, niet om de een of an dere renner iets van een record te zien afknagen. Want daar is eigenlijk niets aan te zien: ge weet niet of het hem lukken zal en als hij niet naar een record streeft is zijn stijl veelal zuiverder. Straks gaan de Russen wellicht ook Wim bledon (tennis) winnen. En hockey, waar mee zij al bezig zijn. En cricket, waarvan zij ook al hebben gezegd dat zij het gaan beoefenen. Maar het kost wel wat jaren om daar iets in te bereiken. Ook vrees ik dat zij ons vroeger of later de snelle bak vissen-kroon van het hoofd zullen rukken: zoekend temidden van hun miljoenen bak vissen zullen zij Atie's en Mary's, Rie's en Ieten ontdekken, die bij beproeving en training in bad- en zweminrichtingen nog harder gaan dan de onze. Het lijkt ver standig ons op deze ramp voor te bereiden. Het zou kunnen zijn dat zij reeds in Mel bourne, als onze tegenvoeters in november a.s. daar de Olympische Zomerspelen hou den, met volkomen onbekende maar blik semsnelle kleine meis jes aan de zwemstart komen. Van Cortina hebben wij geen bij zondere schok te verwachten. R. P. Onze reis-redacteur is voor het begin '-, van een reportage-reis door het Mid- den-Oosten in Bagdad, de hoofdstad van 6 Irak, aangekomen. Gedurende deze reis, 8 die hem door vele landen van het hui- H dige spanningscentrum der internatio- 8 nale politiek zal voeren, zal hij ook ingaan op de vele politieke factoren, i-j zoals het Arabisch-Israelitische geschil, de nieuwe manoeuvres van de Sovjet- 8 Unie, de wedijver tussen de Arabische 8 landen en de economische problemen, zoals die van de olie-industrie en de technische ontvnkkelingen, die ermee samenhangen. Naast deze ingewikkelde zaken zal de kleurigheid van het Mid den-Oosten niet ongeschetst blijven. Het eerste artikel uit deze nieuwe interna tionale reportage tekent het land tussen Euphraat en Tigris en Bagdad, de stad van kalief Haroen Al Rasjid. Men treft het artikel op pag. 3. u 8 '•J-Occcooccoc<xocccoc<xxcccxxx>ooccoocoooooooooooooooooocx Prinses Irene heeft in gezelschap van haar klasgenoten van het Baarns Lyceum een bezoek gebracht aan het Centraal Mu seum te Utrecht. Premier Burhanuddin Harahap van Indonesië koestert de wens, dat de resul taten van de Indonesiseh-Neaerlandse besprekingen in Genève zo spoedig mogelijk worden geparafeerd. Aldus een mededeling van de premier, die tevoren reeds een termijn van „binnen een maand" had genoemd. Het Indone sische kabinet heeft instructies aan haar delegatie in Genève gezonden om de voortzetting van de besprekingen over de nog hangende problemen met Neder land te beperken tot één zitting. De premier deelde de pers mede, dat de meeste leden van het kabinet reeds enige dagen geleden met deze instructies akkoord waren gegaan. Een regeringsgezinde partij echter - de Partai Buruh - had haar standpunt in deze toen nog niet kunnen bepalen. Later heeft ook zij ingestemd met de voorgestelde instructies. Aangezien daarmee alle partijen, die de regering steunen, zich met de instructies voor Genève akkoord verklaard hadden, werd de voor maandagavond aangekondigde kabinetszitting niet gehouden en werden de instructies rechtstreeks naar Genève gezonden. Na de laatste instructies, die de Indonesische delegatie thans ontvangen heeft, lag het volgens de premier aan de Nederlanders, of de resultaten geparafeerd worden of niet. Harahap deelde mede, dat hij nog geen antwoord heeft van de Neder landse delegatie, zodat hij nog niet kon zeggen wanneer de Indonesische delegatie naar Djakarta terugkeert. (U.P.) De nadruk welke in Indonesië bij voort during gelegd werd op het al of niet kun nen of willen voortzetten van de Conferen tie van Genève geeft een vertekend as pect aan die conferentie. De schijn is ontstaan dat Nederland afhankelijk is van de verlangens en de zich indertijd steeds wijzigende politieke situatie van het Indonesisch kabinet, waarbij weinig na druk viel op het feit dat het onderbreken van de conferentie dat aanvankelijk even goed een afbreken kon betekenen door Indonesië is afgedwongen als een feit. Dit schept voor Nederland een delicate po sitie en ongetwijfeld heeft mr. Utoyo Ra melan maandag op het ministerie van Bui tenlandse Zaken een vrij nuchtere ont vangst gekregen van mr. N. S. Blom, de Nederlandse regeringscommissaris voor In donesische aangelegenheden. Tijdens dit onderhoud heeft de Indonesische ambassa deur in bijzondere missie de vraag gesteld, wanneer de Nederlands-Indonesische con ferentie, die op 7 januari in Genève werd onderbroken om beide delegaties in staat te stellen overleg te plegen met hun regerin gen, zal kunnen worden voortgezet. Van Nederlandse zijde zou naar aanleiding hier van het standpunt zijn herhaald, zoals mi nister Luns dat de vorige week vrijdag aan de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag heeft medegedeeld. Dit standpunt houdt in, dat de Nederlandse regering te zijner tijd in het licht van de situatie in Indonesië haar houding ten aanzien van dé hervat ting der besprekingen zal bepalen. DJAKARTA (United Press) A. N. Hadjarati, politiek adviseur van de Indone sische delegatie bij de UNO en op het ogen blik politiek adviseur bij de Indonesische delegatie voor de Nederlands-Indonesische onderhandelingen, heeft tegenover de cor respondent van United Press te Djakarta verklaard, dat er „wat minder kans" was, dat de Nederlanders „de resultaten, die tot nu toe zijn bereikt", zouden accepteren. Hij zei, dat „de recente ontwikkelingen in de politieke situatie in Indonesië" de mogelijk heid verkleind hebben, „dat Nederland zijn goedkeuring zou hechten aan de resultaten, die tot 7 januari waren bereikt". Hadjarati verklaarde, dat „de positie der delegatie versterkt was, toen de regering in Djakar ta besloot, haar niet terug te roepen", doch niettemin noemde hij de positie der delega tie „niet zo sterk als bij het begin der on derhandelingen". De Nederlands-Indonesische besprekin gen in Genève werden op 7 januari onder broken nadat een gezamenlijk communiqué was uitgegeven, waarin verklaard werd, dat bepaalde problemen nog niet opgelost werden. Om twee regeringspartijen, die het niet eens waren met de besprekingen in Genève, tevreden te stellen, werd de Indo nesische delegatie uit Genève teruggeroe pen. Maar toen deze beide partijen beslo ten hadden hun ministers uit de regering terug te trekken, besloot het kabinet de delegatie alsnog in Genève te laten. De twee ontevreden partijen wensten, dat de besprekingen volledig afgebroken zouden worden. Andere regeringspartijen waren echter bereid de tot dusver bereikte resul taten te aanvaarden. De ambassadeur van Indonesië te Lon den, prof. Raden Supomo, is op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken ontvan gen door de minister van Staat, de markies van Reading. Van Indonesische zijde ver nam A.F.P., dat prof. Supomo het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken op de hoogte heeft gesteld van het verloop der onderhandelingen tussen Indonesië en Nederland. De Indonesische en Nederlandse ambas sadeurs in Washington hebben ieder een afzonderlijk onderhoud gehad met de Ame rikaanse plaatsvervangende onderminister van Buitenlandse Zaken Robert Murphy. Beiden hebben tijdens dit onderhoud ge sproken over de huidige Nederlands-Indo nesische besprekingen en de politieke toe stand van Westelijk Nieuw-Guinea. Mur phy is deskundige op het gebied van Zuid- Oost-Aziatische aangelegenheden. De Indonesische ambassadeur Mukarto Notowidigdo deelde na afloop van het on derhoud met Murphy aan United Press mede, dat hij „niet pessimistisch" gestemd was ten aanzien van het resultaat der hui dige besprekingen over West-Irian. De Nederlandse ambassadeur dr. J. H. van Roijen weigerde zich uit te laten over zijn onderhoud met Murphy. Hij werd tijdens het onderhoud vergezeld door de Neder landse gezant in Washington, baron S. G. M. van Voorst tot Voorst. (Van onze correspondent in Parijs) El Glaoui, de pasja van Marrakesh, die het lot van ruim een half miljoen Marok kanen sedert bijna een halve eeuw in zjjn stevige handen heeft gehouden, is gisteren op tachtigjarige leeftijd in zijn paleis over leden. Met El Glaoui is een Oosters heerser heengegaan, een feodaal despoot, die zo uit de Middeleeuwen of uit de Renaissance naar onze tijd scheen te zijn overgebracht. Er is op El Glaoui, sedert hij in 1952 met zijn Berber-ruiters de stoot gaf tot de ont troning van sultan Ben Youssef, veel critiek Een parkeergarage met zevenentwintig vloeren in negen verdiepingen, die aan 924 personenauto's plaats zal bieden op een op pervlakte van nog geen 2.8 hektare, is het ontwerp dat ir. J. II. Albarda maakte voor een aannemingsmaatschappij te Den Haag. Deze systeemgarage kan veertig in- en uitrijdende auto's per minuut „verwerken", zonder dat men elkaar door het eenrich tingverkeer in de weg kan zitten. Dit is be reikt door op een verdeelvloer een stelsel van variabele op- en afritten te maken, die vergrote aan- en afvoer van wagens mo gelijk maken. De automobilist rijdt langs een der viei spiraalvormige opritten aan de buitenzijde van het gebouw naar de voor hem bestem de verdieping en zet zijn wagen weg op de aangegeven plaats. Daarna maakt hij een ongevaarlijke wandeling die hem weer naar de begane grond brengt. Komt hij zijn wagen terughalen, dan lift hij naar boven, haalt zijn voertuig uit de in visgraat op gestelde rijen en rijdt langs een der vier afritten weer naar beneden, zonder tegen liggers of kruisend verkeer te ontmoeten. De grootste stijging der op- en afritten is 13 percent, hetgeen geen bezwaar voor de moderne automobiel is. De meest onvoor delige weg rond dit gebouw van 63 bij 44 meter naar de parkeerplaatsen op het dak is 500 meter. Een der bijzonderheden van dit nieuwe ontwerp, waarop oktrooi is aangevraagd, is de midden-langs-sektor van het gebouw, die steeds een halve verdieping hoger is, dan de buitenverdiepingen. De hoogte der halve verdiepingen is ruim voldoende om er met de motorkap onder te rijden, waar door op de breedte van het gebouw 20 per cent kon worden bespaard. Zo komt men tot 27 twee-rij-ige parkeervloeren met rij baan op totaal negen verdiepingen. Ir. Albarda, die thans in Canada woont, is druk doende het ontwerp daar en in Amerika te introduceren. In Europa heeft het ontwerp na introductie door de aanne mingsmij. in Den Haag veel opzien bij verkeersdeskundigen en autoriteiten ver werkt. De belangstelling is zeer groot. Reeds wordt in enige landen overwogen een proef met dit syteem te nemen. De geschatte bouwkosten van 2500 gulden per parkeerplaats, zonder kosten van grond en, doorgaans overbodige, muren, blijkt aan trekkingskracht te bezitten. Het Haagse parkeerplan onder de Hofvijver zou naar schatting 15.000 gulden per parkeerplaats gekost hebben. Hoewel nog geen defitieve besluiten zijn genomen, ligt het in de lijn der verwach tingen, dat binnen afzienbare tijd enige kontrakten voor de bouw van deze Albar- da-parkeergarages zullen worden afge sloten. uitgeoefend, critiek, die zeker niet altijd ongemotiveerd mocht heten. Hij heeft in de laatste twee acten van het Marokkaanse drama een rol gespeeld, waarvoor men moeilijk veel bewondering op kan brengen, maar hoe groot zijn ver antwoordelijkheid hier ook is geweest, toch mag niet worden vergeten dat El Glaoui onbetwist een groot vriend van Frankrijk en het Westen is geweest. Tijdens de oorlog en de Duitse bezetting van Marokko heeft hij zich voorbeeldig gedragen en zijn aandeel in de bevrijding van zijn land is aanzienlijk geweest. Zijn zonen gaf hij een Europese opvoe ding en een hunner heeft zijn leven gelaten in de Tweede Wereldoorlog aan geallieerde zijde. Reeds in de glorietijd van die andere Franse maarschalk, Lyautey, was El Glaoui een der pilaren, waarop Frankrijk te allen tijde bouwen en vertrouwen kon. Het einde van zijn lange leven is niet zonder dramatische grootheid geweest. Na dat hij zich de machtigste tegenstander van de sultan had getoond, die hij mede plichtigheid met de extremisten van de Istiqlal partij verweet, heeft El Glaoui in het najaar 1955 zijn politieke fout erkend, toen de terugkeer van Mohammed de Vijf de door de overgrote meerderheid van het Marokkaanse volk hartstochtelijk werd begeerd. Reeds ondermijnd door de ziekte, die hem nu ten grave heeft gevoerd, begaf de grijsaard zich naar Frankrijk om in Saint Germain zijn souverein op de knieën ver geving af te smeken. Zijn spectaculaire ommezwaai zal tot de sensationeelste „coups de théathe" in de geschiedenis der Frans-Marokkaanse betrekkingen blijven behoren. Men herinnert zich de gevolgen: ook Frankrijk werd verplicht het hoofd in de schoot te leggen en in de terugkeer van de verbannen sultan te berusten. Wie, zoals wij, het schouwspel van El Glaoui's boetedoening hebben bijgewoond, en de gebogen grijsaard, in zijn lange witte mantel geknield met het hoofd op de grond hebben gezien, zal moeite hebben El Glaoui alleen maar als een verrader te beschou wen. Hij was, zoals gezegd, een figuur uit vroegere eeuwen, die slechts met de groot ste moeite, doch niet zonder grootmoedig heid, zich bij onze tijd heeft weten aan te passen. Nadat de stormen van de laatste dagen een ravage hebben aangericht in de Am sterdamse vlothaven, is besloten van de daar liggende woonschepen een zestiental weg te halen. Zij zullen een tijdelijke lig plaats krijgen in de Amstel bij de Sar- phatikade en in de Kattenburgergracht. De noordwal van de vlothaven moet toch wor den ontruimd wegens een toekomstige uit breiding van de Coenhaven. Het ligt in de bedoeling de zuidzijde van de vlothaven te bestemmen voor ligplaats voor binnen schepen. Men heeft reeds enige gedeeltelijk gezon ken woonschepen gelicht. Twee andere scheepjes laat men in gezonken toestand tot de eigenaar zich zal hebben gemeld. Komen de bezitters niet opdagen, dan zul len de wrakken van gemeentewege opge ruimd worden. Besloten is langs de zuidzijde van de ha ven een begaanbaar pad aan te leggen en de daar liggende woonschepen van verlich ting en waterleiding te voorzien. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Cicero Niet elke fout kan men een dom heid noemen. Ter gelegenheid van haar bezoek aan Nigeria heeft koningin Elizabeth van Engeland deze staatsiefoto doen vervaar digen door de bekende hoffotograaf Cecil Beaton. (Van onze correspondent in Parijs) Een week, waarin waarschijnlijk belang rijke beslissingen zullen vallen, is voor Frankrijk aangebroken. Vandaag kiest de juist geïnstalleerde Kamer een nieuwe pre sident. Daarna kan president Coty een for mateur aanwijzen, die de nieuwe regering zal samenstellen. Een derde feit van poli tiek gewicht is de aanvrage van de socia listen en de radicalen om de mandaten van een dozijn Poujadistisclie Kamerleden ongeldig te verklaren, aangezien in hun compagne op onwettige wijze van het lijst- koppelingssysteem gebruik zou zijn ge maakt. Poujade heeft gedreigd in dat geval al „zijn" gedeputeerden terug te zullen trek ken. In een vijftigtal districten zouden dan nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden met het allerminst denkbeeldige gevaar dat dan nóg meer Poujadisten naar het parlement zullen worden afgevaardigd. In zekere kringen van het rechtse cen trum, die het met Poujade best op een ak koordje zouden willen gooien, zijn al stem men opgegaan om het, achteraf, met de letter van de kieswet maar niet al te pre cies te nemen Voor de verkiezing van een nieuwe Ka merpresident, na het staatshoofd de hoog ste gezagsdrager in de republiek, zijn of ficieel vier candidaten ingeschreven: een communist (Cachin), een Poujadist (Ruf), de huidige (rooms katholieke) voorzitter Schneiter en diens socialistische voor ganger, André le Troquer. In feite gaat de strijd echter tussen de rooms katholiek en de socialist, die respectievelijk het rechtse en het linkse centrum vertegenwoordigen. Le Troquer heeft, in theorie, de steun van het Republikeinse front van socialisten en radicalen plus, in de tweede ronde ver moedelijk, die van de communisten. Ma thematisch gesproken is hij van de over winning verzekerd. Vanwege zijn ietwat moeilijke en autoritaire karakter heeft Le Troquer onder zijn partijgenoten en radi cale geestverwanten echter niet uitsluitend vrienden. Het is daarom niet uitgesloten dat een deel van hen Schneiter verkiezen zal. De verkiezing van Schneiter zou voor het Republikeinse front een eerste neder laag en een slecht voorteken zijn voor de strijd, die vervolgens gevoerd zal moeten worden. Kabinet kant en klaar De voornaamste gebeurtenis van de week is namelijk de aanwijzing van een nieuwe formateur, die Edgar Faure, als minister president zal moeten opvolgen. Het is wel zo goed als zeker, dat de keuze zal vallen op de secretaris-generaal van de socialis tische partij Guy Mollet, die zijn minister- lijst al klaar heeft. Mendès-France zal dan vice-premier worden met het oppertoe zicht over alle sectoren der economie. Dat Mollet voor zijn investituur tenmin ste een betrekkelijke meerderheid zal ha len, is eveneens waarschijnlijk. Wanneer de communisten, die Mollet altijd als hun doodsvijand hebben beschouwd, zich niet temin achter hem zullen scharen dan is dp kans groot dat hij de conservatieven en de rooms katholieken tegenover zich zal vin den. In de praktijk zal het volksfront dan zijn wedergeboorte beleven, met alle on overzienbare gevaren van dien. Verscheiden conservatieven en rooms katholieken dringen er al op aan dat men zich niet van het Republikeinse front af wendt. De rechtse partijen hadden Mollet en Mendès-France voorgesteld, „ter be veiliging der republikeinse vrijheden" tij dig overleg te plegen voor de opstelling van 'n minimumprogramma. De leiders van het Republikeinse front hebben die uit nodiging echter naast zich neergelegd, om dat ze van oordeel waren dat een schikking met het rechtse blok onvermijdelijk tot In het gehucht Lombok, tussen Beilen en Westerbork, is een auto-ongeluk ge beurd, waarbij een persoon is gedood en drie personen werden gewond. Door tot nu toe onbekende oorzaak bot ste een personenauto, bestuurd door de heer G. D. uit Hoogeveen tegen een boom. Een der inzittenden, mevrouw B.-D. uit Dwingelo, werd op slag gedood. De heer D., een dochter van mevrouw B. en de verloofde van mej. B., de heer R. B. uit Zwiggelte, kregen allen een hersenschud ding en verwondingen. De heer D. en mej. B. werden overgebracht naar het zieken huis „Bethesda" te Hoogeveen en de heer B. naar een ziekenhuis te Assen. Hun toe stand is niet levensgevaarlijk. De politie stelt een onderzoek in. een nieuwe vorm van „immobilisme" zou voeren. Ze verlangen dat alle partijen zich zullen uitspreken over de eigen verdien sten van hun programma, waarvan de grote lijnen bekend zijn en dat Mollet ver moedelijk deze week in onderdelen, in de Kamer zal toelichten. Met de uitspraak van communisten en rechtse centrum-partijen zal dan voor een ruim deel de richting worden bepaald, waarin Frankrijk zich tijdens deze nieuwe legislatuur zal ontwikkelen. ADVERTENTIE BARTÊLJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 jFERD. BQLSTR.48 A DAM - TEL. 717162. EXCLUSIEVE SKIKLEDING De Bilt: De depressie die gisteren lang durige neerslag bracht, trok vanmorgen over de zuidelijke Oostzee in de richting van Rusland weg. Achter het koufront van de depressie stroomde met noordwestelijke winden koude lucht ons land binnen. Al leen in Zuid-Limburg ging de regen de af gelopen nacht tijdelijk in sneeuw over. Op de meeste plaatsen kwamen in de vroege ochtend regen-, hagel-, of natte sneeuw buien voor. In de noordwestelijke lucht stroming komen nu enkele storingen nader bij waarvan de voornaamste vanmorgen over Schotland trok. Deze storingen zullen in ons land de komende 24 uur aanleiding geven tot sneeuwbuien. Vannacht kan plaatselijk lichte vorst voorkomen. (van hedenmorgen 7 uur) toestand w .5 Helsinki licht bew. •sn Si wnw -9 Z.S 0,6 Stockholm onbew. wzw 13 0 Oslo nevel windstil ■11 0 Kopenhagen sneeuw no -1 2 Aberdeen zwaar bew. w -3 0 Dublin licht bew. wzw -0 0 Londen licht bew. w 1 5 Amsterdam regenbui nw 3 20 Brussel licht bew. w 2 16 Parijs onbewolkt w 1 3 Bordeaux geheel bew nw 8 9 Grenoble regen w 6 4 Nice onbewolkt nw 5 0 Berlijn regen w 7 11 Frankfurt zwaar bew. nw 3 10 Miinchen geheel bew wzw 3 0 Zürich regen zw 4 1 Genève regen zzw 5 7 Locarno geheel bew. O 1 0 Wenen nevel zw 0 0 Innsbruck zwaar bew. w -2 0 Rome regen zzo 10 0,2 Den Helder licht bew. vr. kr. nw 3 19 Ypenburg lichte regen vr. kr. nw 3 17 Vlissingen onbewolkt kr. wnw 3 14 Eelde hagelbui mat. nw 3 17 De Bilt zwaar bew. matige w 2 19 Twente regenbui matige w 3 16 Eindhoven half bew. kracht, w 2 11 VTv. Z.-Limb. geheel bew. matige w 3 10 Neerslag laatste 24 uur. SNEEUWBUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dins dagavond tot woensdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Matige tot krachtige, aan de kust wellicht tijdelijk harde wind tussen zuidwest en noordwest. Vannacht plaatselijk lichte vorst, mor gen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. 25 januari Zon op 8.34 uur, onder 17.15 uur. Maan op 14.53 uur, onder 6.36 uur. Maanstanden 27 jan. 15.40 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 24 januari Hoog water: 12.35 en uur. Laag water: 7.51 en 20.31 uur. Woensdag 25 januari Hoog water: 1.17 en 13.43 uur. Laag water: 9.15 en 21.45 uur. DOCCOOOOOOOCOOCOCX)OOCXXXXXXXXXA'Jt<A

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1