Problemen van voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs ruwe, rode Men 1WITSALINE f Agenda voor Haarlem Ontwapeningsoverleg zal nog deze winter hervat worden Ridgway onthult conflict met minister van Defensie Wilson PANDA EN DE MEESTER-0NTDEKKINGSREIZ1GER Wereldnieuws Debat in UNO-commissie was echter niet bijster bemoedigend De radio geeft woensdag „Politiek beïnvloedt de militaire besluiten in Washington K.L.M. wil luchtlijn Amsterdam-Houston openen Directeuren en rectoren uiten hun wensen en grieven ió het zo ABACUS J 2 jj A cht er-acht er-acht er- neef wil pensioen jj van Nelson trekken l Auto's blijven onverkocht in de Verenigde Staten Acht militairen gewond bij botsing te Apeldoorn Dr. B. S. Blaisse hoogleraar „Jazz at the philharmonic" naar Nederland Gaat u verhuizen? F. DAMIAANS EN ZN. Ruim 60 automerken op komende RAI- tentoonstelling Adjunct-directeur KRO DINSDAG 24 JANUARI 195Ö NEW YORK (Reuter-UP) De ontwape ningscommissie van de UNO heeft besloten haar subcommissie van vijf zo spoedig mo gelijk weer aan het werk te zetten om te trachten de meningsverschillen tussen Oost en West over een beperking van de be wapening uit de weg te ruimen. Van ge woonlijk betrouwbare zyde wordt ver nomen, dat deze subcommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië, Canada en Frankrijk, waarschijnlijk in februari of maart te Londen weer bijeen zal komen. De Rus Sobolev zei dat Eisenhowers voorstel tot vrije luchtverkenning niets te maken had met een vermindering van de bewapeningswedloop. Het zou deze volgens hem zelfs kunnen versnellen. Hij zei dat de Sovjet-Unie bereid is zich te verplichten niet de eerste te zijn die kernwapens ge bruikt, als het Westen daartoe ook bereid is. De Amerikaanse UNO-ambassadeur Lodge verklaarde dat het plan van presi dent Eisenhower, waarbij de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten militaire plannen zouden uitwisselen en wederzijdse toe stemming geven voor luchtverkenningen boven hun grondgebieden, de wereld zal be vrijden van de angst voor een oorlog. De „wereld kan niet geloven, dat een natie die de oorlog werkelijk haat, geen aggres- sieve bedoelingen heeft en bereid is van onverhoedse aanvallen af te zien, in ge breke zou blijven haar luchtruim open te stellen voor vreedzame inspectie en bij te dragen tot deze collectieve inspanning ten behoeve van de vrede", zo zei hij. Sobolev beschuldigde de Westelijke mo gendheden er van „terug te krabbelen" van standpunten, waarover eerder overeen stemming was bereikt met betrekking tot een ontwapeningsprogram voor de gehele wereld. „Wij kunnen er niet mee instem men, dat ontwapening vervangen zou wor den door luchtverkenning van onze gebie den. Wederzijdse luchtverkenning, zonder een ontwapeningsprogram ten uitvoer te brengen, zou kunnen neerkomen op het verzamelen van militaire gegevens", aldus Sobolev. Lodge antwoordde, dat Sobolevs „buiten- ADVERTENT1E worden gaaf en zacht met gewone verklaring" tegen de feiten in druist. Hij zei dat de Verenigde Staten zullen blijven streven naar een veelomvat tende vooruitstrevende en praktische over eenkomst voor de beperking van militaire uitgaven, wapens, bewapeningen en strijd krachten onder een doelmatige internatio nale inspectie en controle. De plannen van Eisenhower en van Boelganin zouden sa mengevoegd kunnen worden, zo verklaarde hij. De resolutie van de UNO-Assemblée waarin steun werd gegeven aan het Eisen- hower-Boelganin-plan, had over de gehele wereld grote verwachtingen gewekt. Het feit dat de Sovjet-Unie niet met de rest van de wereld mee wilde doen aan „deze grote manifestatie van vreedzame belan gen" heeft overal teleurstelling gewekt, al dus Lodge. cc<xocxxooocoocoocooccococc<xococroc<>coooocioocooccoocca 3 LONDEN (Reuter). Earl Nelson, de v 65-jarige achter-achter-achter-neef van'6 de Britse zeeheld admiraal Lord Nelson,? zal in het parlement protesteren tegen beëindiging van het jaarlijkse pensioen o ter waarde van vijftigduizend gulden,1? dat de Britse regering van 1806 tot 1951 b aan het hoofd van de familie Nelsong uitbetaald heeft. Het pensioen werd in 1951 door de? Labourregering geschrapt, toen de vijfde Earl Nelson overleed. De huidige Earlg jj een voormalige planter, meent, dat de b regering wel niet verplicht is de familie 8 Nelson tot in lengte van dagen te beta- o len, doch zij had volgens hem dit pen- B sioen met een bedrag ineens moeten afkopen. Dat is indertijd ook met andere y soortgelijke pensioenen gebeurd. s Indertijd verzette de conservatieve op- <5 positie zich tegen de intrekking van het S pensioen. Churchill sprak toen van „diefstal". b xxxxxxxxxcocxxx>3cx>oc©ooc>coo30ooc©ooocococoooooocooooooo NEW YORK (Reuter). Volgens Wall- street Journal zullen bij tien fabrieken van de Chrysler Company ongeveer 10.350 ar beiders worden ontslagen. Volgens het blad kan de record hoeveelheden onver kochte wagens in de Verenigde Sta ten spoedig tot een nieuwe daling in de autoproduktie leiden. Volgens de Ply mouth afdeling van Chrysler is tot ontslag overgegaan om de voorraden bij handelaars in overeenstemming te brengen met de vraag in de markt, aldus het New Yorkse blad. In een uitvoerig overzicht van de situatie in de Amerikaanse auto-industrie schrijft Wallstreet Journal, dat de Amerikaanse autoproduktie thans ongeveer tien percent kleiner is dan een jaar geleden. Het blad citeert een vooraanstaande handelaar in New York, volgens wie de produktie nog met ten minste tien percent moet worden verminderd. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevarieerd program, ma. 12.00 Hawaiïan-muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Instrumentaal kwintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Promenade-orkest. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Promenade-orkest: 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.15 Accordeonorkest en solist. 17.50 Regerings uitzending: Rijksdelen overzee: Mr. Dr. W. J. Roethof: Een journalist ziet Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: Prof. Dr. S. T. Bok: Hoe werkt ons zenuwstelsel? (Eerste lezing). 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Piano. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tus sen de regels door. 20.15 Leert uw landgeno ten kennen, klankbeeld. 22.40 Platen. 20.50 De meisjes uit Viterbo, hoorspel. 22.00 Zang en Hammondorgel. 22.20 Het atoomcongres te Leiden, causerie. 22.35 Sopraan en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Amusementsmuziek. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.20 Ik weet waai gij woont, hoorspel. 12.10 Lichte mu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Middagpauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.50 Platen. 14.30 Lichte muziek. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Platen. 16.00 Voof de jeugd. 17.20 Pla ten. 17.40 Beursberichten. 17.45 Orgel. 18.15 Kamermuziek. 18.45 Vrouwen-Wereldgebeds dag. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Volksliederen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroep orkest en solist. 21.15 De bedreigde mens in de moderne samenleving, causerie. 21.35 Geestelijke liederen. 22.05 Internationaal evangelisch commentaar. 22.15 Muzikale cau serie. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 17.00—17.30 Voor de kinderen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 16.02 Platen. 16.30 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Houtblazerstrio. 17.40 Boek bespreking. 17.55 Pianorecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Orkestconcert 19.55 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.00 Orkest concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.55—23.00 Nieuws. BBC. uitzending voor Nederland. 17.451815 Nieuws, feiten van de dag, en Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 50 m.). WASHINGTON (Reuter/AFP) Gene raal Matthew Ridgway, die het bevel heeft gevoerd over het Amerikaanse achtste leger in Korea, verklaart in het tweede van een serie artikelen in de „Saturday Evening Post", weinig gevaar te duchten voor een nieuwe communistische aanval, indien de Amerikaanse strijdkrachten uit Korea worden teruggetrokken. Hij stelt daarentegen het risico, dat president Syng- man Rhee het Zuid-Koreaanse leger naar het noorden laat oprukken. „De mogelijk heid, dat „onze oude strijdlustige vriend" dit elk ogenblik doet, bestaat nog steeds, aldus Ridgway. Evenals in het eerste artikel zegt hij, dat de politiek de militaire besluiten in Washington beïnvloedt. De generaal, die het vorig jaar werd gepensioneerd na stafchef van het leger te zijn geweest ge looft dat een grote inkrimping van de militaire kracht in Europa „ondenkbaar" zou zijn. Hij waarschuwt de Amerikanen dat hun veiligheid in gevaar wordt ge bracht door burgers, die beslissingen op militair gebied nemen. Een der denkbeelden, die het departe ment van Defensie mij aan de hand deed, geleek op die, welke ons in de Koreaanse oorlog aan de rand van een mislukking hebben gebracht. Het departement stelde voor de sterkte van onze parate divisies overzee te verminderen. Bepaalde een heden zouden op non-activiteit moeten worden gesteld. Andere zouden worden verkleind tot een kader (opleidings)basis. Ik heb toen verklaard de kracht dezer divisies, die zich in de overzeese gebieden gesteld zien tegenover eenheden van poten tiële vijanden, niet je zullen verminderen, tenzij mij dat rechtstreeks zou worden bevolen.". Ridgway zegt verder als stafchef van 91 De president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, heeft bij zijn bezoek aan Houston voorgesteld een rechtstreekse luchtverbinding AmsterdamHouston in het leven te roepen, welke dienst volgens hem reeds in het begin van de komende zomer verwezenlijkt zou kunnen worden. Prins Bernhard, die op het ogenblik een bezoek aan de Verenigde Staten brengt en daar grote belangstelling voor de nieuwste producten van de Amerikaanse vliegtuig industrie aan de dag legt, arriveerde toe vallig ook in Houston. De heer Aler verklaarde dat de Neder landse regering reeds aan het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en de Amerikaanse Raad voor de Burgerlucht vaart toestemming had gevraagd van het vliegveld Houston gebruik te maken voor het maken van tussenlandingen op de nieuwe luchtroute van Los Angeles naar Amsterdam via Montreal in Canada en Shannon in Ierland, over welke nieuwe route onlangs overeenstemming werd be reikt. De heer Aler zei, dat het steeds toe nemende verkeer tussen Texas en Europa de instelling van een dergelijke, door hem voorgestelde dienst tot een gebiedende eis maakte. Hij verklaarde, dat de handel van Houston met Nederland 20 percent uit maakt van het totale handelsverkeer van deze stad. In Houston is onder meer een dochteronderneming van een grote Neder landse uitgeversmaatschappij gevestigd. Passagiers, die in Houston aan boord zouden gaan van de DC 6b-toestellen van de KLM, zouden binnen 22 uur via Mon treal en Shannon in Amsterdam zijn. het Amerikaanse leger niet de volledige steun van de minister van Defensie, Wil son, te hebben ontvangen. „Vele denk beelden van Wilsons departement zouden het Amerikaanse leger, indien zij waren uitgevoerd, ernstig hebben geschaad. De heren, die in dat departement hoge en ver antwoordelijke posities aanvaarden, moe ten zo min mogelijk met de politiek te maken hebben. Als stafchef van het leger, heb ik vele malen ondervonden dat burger ministers militaire beslissingen nemen aan de hand van politieke gegevens, die een gevaar vormen voor de veiligheid der Ver enigde Staten", aldus Ridgway. Op de Amersfoortseweg nabij Apeldoorn is gisteren een militaire vrachtauto, toen de bestuurder een voor hem rijdende auto wilde inhalen, geslipt en tegen een boom gereden. Hierbij werden acht militairen gewond. In de auto bevonden zich in totaal 16 militairen van de AAT uit Nunspeet. Toen de vrachtwagen tegen de boom reed, wer den de in de achterbak zittende militairen door elkaar geworpen. Spoedig bleek, dat acht hunner, waarvan er twee een hersen schudding hadden opgelopen, met ambu lance-auto's naar het Julianaziekenhuis in Apeldoorn moesten worden vervoerd. De overige acht militairen kwamen met de schrik vrij. De acht gewonden zijn later van het Juliana-ziekenhuis naar het leger- hospitaal in de Koning Willem III-kazerne te Apeldoorn overgebracht. Na verbonden te zijn konden enkelen hunner weer ver trekken. Dr. B. S. Blaisse is benoemd tot gewoon hoogleraar in de theoretische en toegepaste natuurkunde aan de Technische Hoge school te Delft. Hij is sedert 1 september 1954 lector aan de hogeschool geweest. Hij werd 8 mei 1911 te Amsterdam geboren en studeerde aldaar aan de universiteit. In 1933 deed hij cum laude het kandidaats examen en in mei 1935 cum laude het doc toraal examen wis- en natuurkunde. In mei 1946 verwierf hij de doctorale graad op een proefschrift, getiteld: „Enige expe rimenten en beschouwingen in verband met de overgang van de vaste naar de fluïde phase". Dr. Blaisse heeft onder an dere gewerkt op Clarendon Laboratory te Oxford en trad op 1 juli 1942 in dienst van de N.V. Optische Industrie „De Oude Delft" te Delft. Op zaterdag 25 februari zullen in het Kurhaus in Den Haag en het Concert gebouw in Amsterdam voorstellingen wor den gegeven van „Jazz at the philhar monic" van Norman Granz. Aan dit concert zullen onder meer mede werking verlenen het Oscar Peterson trio, de zangeres Ella Fitzgerald,de trompet tisten Dizzy Gillespie en Roy Eldridge, de tenorsaxofonisten Flip Phillips en Illinois Jacquet en de drummer Gene Krupa. De samenwerkende verenigingen van directeuren en rectoren der scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs (V.H.M.O.) hebben in Utrecht een bij eenkomst gehouden waarin gesproken is over de toestand en de toekomst van het V.H.M.O. Dr. J. A. Schuursma, die deze vergade ring leidde, noemde als problemen van het V.H.M.O. het tekort aan docenten, de over matige aanwas van leerlingen, de onbevre digende resultaten van het onderwijs, de gebrekkige selectie, het doubleren en de drang naar nieuwe vormen. Dr. Schuursma herinnerde aan het voor nemen van de minister van Onderwijs de H.B.S. zesjarig te maken en voor andere schooltypen van het V.H.M.O. het aantal lesuren te verminderen. De ontwikkelings capaciteit van de H.B.S. blijft onverkort, aldus dr. Schuursma. Maar wanneer men de vermindering van het aantal lesuren per week gaat toepassen op de andere vormen van het V.H.M.O., dan worden deze scho len bedreigd met een onthoofding. Dr. G. J. ten Veldhuys sprak over de huidige toestand van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Volgens hem heeft men thans nodig een concrete wetgeving. Er dient geen raamwet te ko men, doch wel differentiatie in schooltypen en in vakken in plaats van de uniformiteit en het collectivisme van thans. „Sterke man" Het Nederlandse volk, aldus dr. Ten Veldhuys, zal vragen om mannen en vrou wen met werkelijke autoriteit. Men zal roepen om iemand die het gehele onderwijs ter hand neemt en die het regelt zonder enige ruggespraak met welke instantie ook. Het zal „de sterke man" moeten zijn. Maar, zo meende hij, wanneer zulk een figuur in de geschiedenis van een land optreedt, is het zelden een „geselecteerde". Eerzucht, machtswellust en opportunisme plegen dit soort sterke mannen te kenmerken. Voor het onderwijs kan hun optreden de genade slag betekenen. Zelfs de universiteiten, die volgens dr. Ten Veldhuys nu rustig hun eisen van wetenschappelijkheid blijven stellen, en die schijnen te menen dat ware weten schappelijkheid meer kwantitatief dan kwalitatief wordt bepaald, zullen in dat geval uit hun overigens levensgevaarlijk isolement worden gehaald en hun over heersende, theoretisch georiënteerde In vloed verliezen. Hij hoopte, dat men voor deze verwording en vernieling gespaard mag blijven. Dr. Ten Veldhuys zei, „dat de voor de huidige toestand voor een groot deel ver antwoordelijke politici niet de indruk geven, dat zij op korte termijn tot die vorm van volwassenheid zullen geraken, welke nodig is voor het regelen van voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs. Hun horizon schijnt dermate beperkt te zijn, dat het hun niet mogelijk is te onderscheiden tussen de voordelen van een beperkte groep en de belangen van ons gehele volk. tussen tijdelijke en blijvende waarde, tus sen schijn en wezen." Lacunes Dr..J. N. B. van den Ende behandelde de wetgeving op het V.H.M.O. Hij belichtte het toezicht der overheid, het onderzoek naar de bekwaamheid der leraren en de wettelijke regeling van het onderwijs. Het toezicht geeft geen reden tot bezorgdheid. Aan het onderzoek naar de bekwaamheid mankeert iets, aldus spreker, die onder meer wees op de M.O.-wet die bijna 93 jaar bestaat en nog steeds op het punt van dit onderzoek naar de bekwaamheid lacu nes vertoont. De wettelijke regeling van het onderwijs schiet tekort. De ergste lacu nes vond hij, dat het rijk geen gymnasium kan stichten. Hierdoor ontstonden de laat- ADVERTENT1E ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 Het internationale karakter van de 36ste RAI-tentoonstelling, welke van 23 februari tot en met 4 maart in het RAI-gebouw te Amsterdam gehouden zal worden, blijkt uit de inschrijving van 64 merken uit acht verschillende landen. De inzendingen zijn afkomstig uit Engeland (20 merken), Ver. Staten (18), West-Duitsland (13), Frank rijk (6), Italië (4), Oost-Duitsland, Tsjecho- slowakije en Zweden (ieder met 1 merk). Voorts zullen een grote collectie combi- natie-auto's en stationcars (27 merken), kampeerwagens (8 merken), microbusjes, ambulances alsmede onderdelen en garage uitrusting worden getoond. Het aantal exposanten is vergeleken met de personenauto-tentoonstelling van twee jaar geleden belangrijk gestegen, namelijk van 144 tot 175 ondernemingen. Deze be langstelling was voor het bestuur van de RAI aanleiding het bestaande gebouw op nieuw uit te breiden en wel met drie hal len met een oppervlakte van 3600 vierkante meter. De totale oppervlakte van het ge bouw wordt hierdoor gebracht op ruim 23.000 vierkante meter. ste tientallen jaren volgens dr. Van den Ende wonderlijke openbare lycea, die uit een rijks H.B.S. groeiden met een aange plakte gemeentelijke gymnasiumafdeling. In vele gevallen handelt men daarbij in strijd met de wet, die voor de rector van een openbaar gymnasium de graad van doctor in de faculteit der letteren en wijs begeerte vordert. Men blijft „doormodde ren" met de wantoestand dat het lyceum niet. wettelijk bestaat. Over het plan de H.B.S. zesjarig te ma ken, zei dr. Van den Ende, „dat er haast iets onzedelijks zit in de verlenging van de studieduur, waardoor onze beste groep wetenschappelijke en maatschappelijke leiders zolangsworden vastgehouden. Velen moeten het maar uit hun hoofd zetten vóór hun 30ste jaar een zelfstandige werkkring te krijgen of een gezin te stichten". Overlading Tenslotte sprak dr. C. Jansen S.J. over de mogelijkheden en wenselijkheden voor het V.H.M.O. Hij zei onder meer dat de toeloop van leerlingen groot is. Maar er gebeurt niets waardoor de scholen in staat worden gesteld die leerlingen in hun veelheid en verscheidenheid tegemoet te treden. Hij drong er opaan de overlading van de leer stof weg te nemen. Volgens hem bestaat deze overlading niet in een te groot aantal vakken dat aan alle leerlingen moet wor den onderwezen, maar in het feit dat aan alle leerlingen van eenzelfde klas voor alle vakken dezelfde hoeveelheid leerstof moet worden onderwezen en dat door alle leer lingen hetzelfde werk moet worden ge maakt. De beteren onder de leerlingen komen thans zeer veel tekort, aldus spreker, door dat voor alle vakken de volledige leerstof aan alle leerlingen moet worden onder wezen, dus ook aan de zwakkeren onder hen, terwijl de beteren in bepaalde vakken altijd verplicht zijn zich aan te sluiten bij een traag tempo. Dr. Jansen stelde een radicale breuk voor met een systeem van onderwijs, waarbij de leerstof teveel en de leerling te weinig de aandacht heeft. Reeds voor het overlijden van de heer Speet had het KRO-bestuur de heer A. J. J. van der Made, economisch doctorandus te Breda, tot adjunct-directeur benoemd. Onder de huidige omstandigheden zal de heer Van der Made ten spoedigste in dienst treden, dank zij de welwillende medewer king van de autoriteiten van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De nieuwe adjunct-directeur van de KRO is namelijk werkzaam als rijksinspecteur voor de Be scherming Bevolking in de provincies Lim burg, Noord-Brabant en Zeeland. DINSDAG 24 JANUARI Rembrandt: „De glorie van het leven 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: 8.15 uur In de wereldreizigersserie houdt dr. Paul Julièn een lezing met filmvertoning, getiteld „Onder de wilden van het Bauchi-plateau". Studio: „Het glazen muiltje", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar. 7 en 9.15 uur Frans Hals: „Jeugdliefde", 18 jaar, 8 uur. Luxor: „Het grote verlangen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Wien bleibt Wien", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wraak van de vaandrig", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum, 20 uur: Volksuniversiteit. Muziekcursus door Paul Chr. van Westering. WOENSDAG 25 JANUARI Rembrandt: „De glorie van het leven", 18 laar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: 8.15 uur, Feestavond „Sint Michael". Studio: „Het glazen muiltje", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jeugd liefde", 18 jaar, 2.30, 8 uur. Luxor: „Het grote verlangen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Wien blebt Wien", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wraak van de vaandrig", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw, 20 uur: Emigratie-voorlich tingsavond over Canada, door het Gew. Ar beidsbureau Haarlem. Hotel „De Leeuwe rik", 20 uur: Optreden van de telepaath- hyprnotiseur Ariës. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversiteit. Voordracht door de heer H. P. Baard in zijn cursus „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden". Café- Restaurant „Kennemerland": 20 uur, Volks universiteit. Causerie door dr. C. Spoelder over „Een actueel probleem: Lichaam en Geest". 33. „Goed", zei de ontdekkingsreiziger. „Dan neem ik dit vliegtuigje in ruil voor mijn jeep". „Een beste ruil, meneer", zei de handelaar handenwrijvend. „U hebt een pracht machientje voor een auto, die alleen nog maar goed is voor de sloopha mer. Maar ik doe„Ja, ja, ik weet het", viel de ontdekkingsreiziger hem in de rede. „TJ doet uw klanten graag een pleziertje. Doe ons dan een plezier en geef ons een afzetje, want het toestel start niet zo best". „Best meneer", zei de handelaar. „Zitten jullie goed? Draait de propeller? Daar gaat-ie dan!" Hij greep de staart in zijn stevige knuisten en gaf het toestel een zivieper, waardoor het meteen vaart ge noeg had om op te stijgen. Knallend, ram melend en knarsend werkte het zich ver der omhoog. Maar opeens klonk er een ander gedreun en geknars Verschrikt rende de handelaar op het geluid af en daar zag hij neef Lodewijk, die de pas geruilde jeep duchtig met een slopersha mer bewerkte. „M'n jeep!", loeide de han delaar. „Mijn nieuwe jeep!" En met een woeste kreet sprong hij op neef Lodewijk af. Vermogen. De Sovjet-autoriteiten hebben de Franse regering medegedeeld dat het Russische Rode Kruis en de Rode Halve Maan bereid zijn verzoeken om inlich tingen betreffende Elzassers en Lotha- ringer die zich nog in de Sovjet-Unie bevinden, naar vermogen te beant woorden. Spoor. Volgens de Franse politie heeft een der daders van de goudroof, die ver leden week in Genève werd gepleegd, een onderkomen gevonden in de buurt van Lyon. De man is echter nog niet opgespoord. Geruisloos. In de loop van dit jaar zullen in Parijs de eerste snellere Métro-trei nen op luchtbanden in gebruik genomen worden. Naar schatting hebben in 1955 1 miljard 950 miljoen personen van de Métro gebruik gemaakt. Het record jaar was 1948, toen de Métro twee mil jard 350 miljoen reizigers vervoerde. Reislustig. Premier Nasser van Egypte heeft een uitnodiging van het Spaanse staatshoofd Franco, om Spanje te be zoeken, aanvaard. Nasser zal in de ko mende zomer ook nog Moskou, Praag, Boedapest, Boekarest en Belgrado be zoeken. Op eigen kracht. De Amerikaanse lucht strijdkrachten in Europa zullen in de komende zes maanden worden uitge rust met supersonische straaljagers van het type „Super Sabre F 100", aldus is in Washington bekendgemaakt. De toe stellen zullen op eigen kracht naar Europa vliegen. Coalitie. Vertegenwoordigers van de re geringspartij en de oppositie in Soedan hebben overeenstemming bereikt over de vorming van een coalitieregering. Elk der twee partijen zal acht portefeuilles krijgen. Het akkoord moet. nog door het pariement worden goedgekeurd, daarna kan de coalitieregering gevormd wor den onder de huidige premier Azjari. Voorbeeldig. Atyas Rakosi, eerste secreta ris van de communistische partij in Hongarije, heeft in Boedapest scherpe critiek geleverd op het lage technische peil van de industrie, hetgeen een slech te invloed heeft op de levensstandaard. Hij zei dat een fabriek van naaimachi nes in India, die onlangs door een Hon gaarse delegatie was bezocht, dezelfde machines maakte als de „RM"-fabriek in Hongarije, maar in 20 uur in plaats van 47. Zo zijn er vele voorbeelden. Audiëntie. Paus Pius XII heeft maandag de voorzitter van de raad van de Evan gelische kerken in Duitsland, bisschop Dibelius, in particuliere audiëntie ont vangen. De audiëntie was door Dibelius aangevraagd. Bisschop Dibelius is op weg naar Australië, v/aar hij in februari het congres van de Wereldraad van Kerken zal bijwonen. Laatste. De enige nog bestaande protes tantse school in Spanje, die te Madrid, is gesloten. De Spaanse overheid zal het gebouw verzegelen. De school die werd bezocht door een vijftigtal leerlingen was gevestigd in een gebouw, waarin zich ook een opleidingsschool voor pre dikanten bevindt. Ook deze instelling die acht studenten telde, is opgeheven. De Spaanse wetten voorzien niet in het bestaan van dergelijke protestantse in stellingen. Vluchtelingen. In 1955 zijn 252.870 per sonen uit Oost-Duitsland naar het Wes ten uitgeweken, dat is ongeveer 70.000 meer dan het jaar daarvoor, aldus is van officiële zijde meegedeeld. Ongeveer een kwart der vluchtelingen komt uit de thans Poolse gebieden. Een-vijfde deel van alle vluchtelingen bestond uit kin deren, meer dan de helft was jonger dan 25 jaar. Treinongelukken. Bij de treinontsporing in de buurt van Los Angeles blijken 29 mensen om het leven te zijn gekomen. Er zijn 150 gewonden. Een treinongeluk bij Williamson in Virginia, heeft maan dag aan de bestuurder het leven gekost. Er waren 25 gewonden te betreuren. Op het station van Herent, bij Brussel, is maandagavond een trein ingereden op de internationale trein van Oostende naar Keulen, die stilstond wegens een defect aan de locomotief. De twee ach terste wagens van de internationale trein ontspoorden en vielen om. Twee personen werden ernstig gewond. Welwillend. In Marokko zijn 157 politieke gevangenen, die door militaire gerechts hoven tot straffen, welke tot vijftien jaar dwangarbeid liepen, waren veroor deeld, op vrije voeten gesteld. Men hoopt dat ook andere veroordeelde politieke gevangenen voordeel zullen hebben van de welwillende houding der Franse autoriteiten. HET WOORD abacus is afgeleid van het Griekse abax, dat tafel of plaat betekent. De abacus is dan ook een rekentafel of rekenraam, maar vindt u deze benaming te gewichtig voor een zó eenvoudig instru ment, dan kunt u het ook een telraam noemen. Deze abacus dan, is van de oudste tijden af bij de Chinezen in gebruik geweest, later bij de Grieken en Romei- nen en vervolgens bij de Euro peanen en Arabieren. Ook thans wordt dit apparaat nog gebruikt en wel hoofdzakelijk door Aziatische volken, die het zó handig en vlug weten te be dienen, dat menig Europeaan met zijn gebruikelijke reken systemen hierbij achterop raakt, althans wanneer het om niet te grote en ingewik kelde berekeningen gaat. Het instrument moge in verschillende landen en tijden wel wat afwijkende vor men vertonen, het systeem waarop het be rust, is toch altijd hetzelfde gebleven. De Romeinse abacus had voor de eenheden, tientallen, enz. staafjes waarover schijfjes konden worden voortbewogen volgens het principe van ons telraam. Een brede mid- denlat liep dwars over het raam heen en verdeelde het dus in een boven- en onder gedeelte. Wilde men nu een cijfer opzet ten, dan werden tegen de middenlat zo veel eenheden aangeschoven als men een heden in verschillende rijen telde, met dien verstande echter, dat voor het aan geven van vijftallen één der schijven van boven tegen de lat werden aangeschoven. Het getal 8 werd dus weergegeven door drie schijven onder tegen de lat en één schijf boven (van dezelfde rij). Telde men hier 9 bij op, dan ontstond een getal dat werd aangegeven door (in de eerste rij) 1 schijf onder tegen de lat en 1 er boven, en in de volgende rij (van de tientallen) wéér 1 schijf onder tegen de lat. Het lijkt ingewikkeld, maar een beschrijving van het gebruik van het baby-telraam zou ons dat óók toeschijnen. Het kenmerkende ver schil tussen de Romeinse abacus en het gewone telraam moeten we voornamelijk zoeken in het feit, dat de Romeinen in het tientallige stelsel nog een vijftallige combinatie hebben aangebracht, terwijl ons tel raam tientallig is, zonder meer. (Helem.aal juist is dit ook weer niet, want van de 10 balletjes op één staafje van ons tel- aam zijn 5 vaak anders gekleurd, waardoor een soortgelijk gebruik als van de abacus mogelijk is). De Romeinen hadden echter aan hun abacus nog 2 extra eenheden toe gevoegd. omdat hun munt- en gewichtstel sel deels 12-tallig was, waardoor het om rekenen aanzienlijk werd vergemakke lijkt. Zoals gezegd, velen zullen de abacus wel erg kinderachtig vinden, in de eerste plaats wegens haar gelijkenis met een telraam, en vervolgens wegens haar onbruikbaar heid voor de beoefening van de wiskunde. Toch heeft dit rekenapparaat zich lang in Europa gehandhaafd, voornamelijk wegens de onhandelbaarheid der Romeinse cijfers, waarvan het gebruik in een grote koopstad als bijvoorbeeld Venetië tot in de 17de eeuw verplicht was. Toen waren er nota bene al moderne rekenmachines! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2