Amerikaanse claxons wekken Bagdad uit droom van duizend-en-één-nacht Japan ernstige bedreiging voor Duitse foto-industrie r TUSSEN EUFRAAT EN TIGRIS Olie-dinars lokken Duitse dansmeisjes naar de stad van Haroen Al Rasjid Soedan en Libië zullen neutraal blijven /"Hoe is het ontstaan? 3 Onbenijdenswaardig Nieuwe trots Tussen Oost en West Peking wil volgens de V.S. geweld niet afzweren Fraaie camera's en prachtige optiek uit het land van de Rijzende Zon Dit woord: GEHEIM Liberia knoopt relaties aan met Sovjet-Unie Generaal Pereira getuigt Voor zelfbouwers Generaal Pereira drukte Schmidt de hand DINSDAG 24 JANUARI 1956 (Van onze reisredacteur Aan de oevers van de Tigris, een koffiekleurige rivier, die bedaard de klei van Mesopotamië naar de Perzische Golf ontvoert, ligt Bagdad, de hoofdstad van Irak, de stad van duizen-en-één-nacht. Maar wie er al met een vliegend tapijt denkt aan te komen, moet toch zijn oren sluiten voor het gedaver van de vier motoren, waarmee deze magische vervoermiddelen tegenwoordig prozaïsch zijn uitgerust. Al mag hij, rondzwevend boven de stad van de grote kalief Haroen al Rasjid, een glimp opvangen van de gouden koe pels en minaretten van de Kadjimain moskee, fel glanzend tussen het grijs en oker en de bestofte palmen van de oude stad, zo gauw hij geland is, wijkt de droom van de Ara bische nachten voor het ontwaken in een nieuwe dag. Boven de oude huizen met hun dichte luiken en smeedijzeren bal konnetjes die de nauwe straatjes in kronkels buigen, torenen nieuw-gewrochte kantoorgebouwen van gewapend beton. En vooral, boven het half klaaglijk maar niet onopgewekt gedruis van het Midden-Oosten, het geroep van de Xebab braders, het gehamer van de kopersmeden, het hevig ge- Sraat in de koffiehuisjes, het gebalk van de ezeltjes, klinkt e harde, metalen stem van de twintigste eeuw, de niet af latende, zenuwen rijtende tweestemmige schreeuw van de claxons der nieuwste Amerikaanse auto-modellen in alle rode, beige, groene en gele kleuren van de nieuwe wereld. Achter het stuur van deze vadsige bakbeesten, die Bagdad's lelijke hoofdstraat, Rasjid Street, een chronische, luid-klagende ver stopping bezorgen, vindt men nochtans de zwart-wit geruite „kufiyan", het scherp gesneden bruine gezicht van een Iraki omlijstend, met de „agal", het dubbele zwarte koord, dat deze romantische hoofdtooi op zijn plaats moest houden tijdens de wilde raids van weleer in de woestijn. De mode heeft Iraks sprong van de enkele paardenkracht naar dat van de samengebalde honderd niet bij kunnen benen! Een drabbige bruine vloeistof heeft Irak de laatste jaren tot deze grote sprong aan gezet: olie. Terwijl zij het land uitvloeit, komt er een zilveren stroom terug. Bijna zevenhonderd millioen gulden per jaar aan olie-royalties rollen de Iraakse schatkist binnen. Dit opgewekt gerinkel heeft Irak gewekt uit een zeven eeuwen lange slaap. Van de speeltuin der archeologen is het op slag weer een mogendheid geworden, waarmee te rekenen valt. Irak: de naam Mesopotanië, land van Tigris en Eufraat, gaat zwaar van herinne ringen, die het onstaan van het mensdom en zijn beschaving raken. Ten noorden van Bagdad moet eertijds de Hof van Eden gelegen hebben. Arbil, 's werelds oudste bewoonde stad, ligt met zijn ver weerde muren gelijk vierduizend jaren ge leden, nog steeds aan de voet van de grim mige bergen van Koerdistan. De namen Ninevé en Babyion staan er nog. op de kaart. In het Iraki-museum vindt men de gouden harp van Ur. In dit land waren de Assyriërs en Nebu- kadnezar, Xenophon met zijn „tienduizend". Op zijn wijde vlakten streden Alexander de Grote en Darius, Grieken, Romeinen en Perzen vestigden er hun heerschappijen. Totdat in de zevende eeuw Arabische le gers da stempel op het land zetten, dat het tot heden draagt. Zij brachten het nieuwe geloof: de Islam! Zeven eeuwen voorspoed vonden hun hoogtepunt onder de kaliefs der Abbasie- den, waarvan de grote Haroen al Rasjid de vijfde was. Bagdad, hoofdstad van het Arabische rijk en de Islam, Mesopotamië een palmentuin van noord tot zuid. Maar de Arabische beschaving heeft zelfs in zijn glorietijd de kiemen van een vernieti gende verdeeldheid onder de leden gehad, de politieke, dynastieke en religieuze schisma's, die vanlaag nog als diepe scheu ren door de Arabische wereld lopen, zijn niet nieuw. Zij maakten al in de dertiende eeuw het land een gemakkelijke prooi voor de Mongoolse legers van Djingiz Khan, wiens zoon Hoelagoe Khan Bagdad ver woestte, een voorbeeld dat honderddertig jaar later door de veldheer Temerlane nog eens grondig werd opgevolgd. Het bijbels woord, verhonderdvoudigd, trof Mesopota mië. Op de zeven vette eeuwen volgden zeven magere: de hoofdstad ontzield, de bevloeiingswerken vernield, het land aan droogte en pest ten prooi, zes eeuwen Turkse onderdrukking in het Ottomaanse rijk, de totale stagnatie van de Islam, die meer dan een geloof wilde zijn, een on veranderlijke levenswijze in een steeds ver anderend leven. Het nieuwe kohinkrijk Irak, dat zich na de Turkse nederlaag in de eerste wereld oorlog reeds in de dertiger jaren niet zon der pijn en moeite ontworstelde aan een Brits mandaat, kan het baas-in-eigen-huis zijn niet met een rustige periode vieren. Slechts dunne stroken Turkije en Perzië scheiden het van de Sovjet-Unie. Een onbe nijdenswaardige positie, wanneer men bo venop zoveel olie zit. Russische infiltratie, resterende Britse -invloed -en .vooral de door de honderden miljoenen aan binnen- vloeiende -olie-roy&lfóes> welhaast onont koombare dwang tot grootscheepse moder nisering van het land, dreven Irak tot aan sluiting bij het Westen, bezegeld in het pact van Bagdad met Groot-Brittannië, Turkije, Perzië en Pakistan. Egypte en zijn Syrische en Saoedi-Arabische vazallen za gen hierin verraad aan de overigens denkbeeldige Arabische eenheid. Een moordende Arabische pers- en radio-cam pagne tekent Iraks premier Noeri Pasja Es Said als de Judas van de Islam. De feodale olie-prinsen van Saoedi-Arabië sparen miljoenen op hun auto- en harem budget uit om de agitatie tegen Noeri Pasja te voeden. De slimme, oude vos in Bagdads Serai heeft de zaken voorlopig stevig in handen. De pers is duidelijk gemaakt, waaraan zij zich te houden heeft, de politieke partijen (als men ze zo wil noemen) zijn ontbonden, de critiek in het parlement blijft binnen de perken. Is Noeri Pasja daardoor een dic tatoriaal buitenlid van de Westelijke de mocratische sociëteit? Een diplomaat zei mij: „asjeblieft geen Westelijke maatsta ven in de Arabische sfeer. Noeri Es Said is een sjeik-figuur, men heeft respect voor hem, hij steunt eerder op zijn overwicht dan op zijn politie". Dat er in de koffiehuizen van Bagdad en Basra zachtjes op Noeri wordt geschol- v^sV*. In alle straten van oud-Bagdad zit een kebab-brader geduldig liet houtskool vuurtje aan te wakkeren, waarop hij zijn „tika kleine stukjes schapenvlees of „kebab", rolletjes gehakt, roostert. Vergezeld van geroosterde ui en frisse kruiden is dat een heerlijk eten, vermits men bereid is om de blik niet af te laten dwalen naar de bloederige grondstoffen. De niemoe droompaleizen in de stad vdn duizend-en-een-nacht tonen de strakke zakelijke lijnen van de twintigste eeuw. Deze moderne bank kijkt hautain uit over de oude rommelige huizen en de minaretten aan de overkant. Maar het kleine meisje in haar zwarte abah draagt haar mand met „khubez", onge- rezen brood, nog net als haar moeder en grootmoeder deden: op het hoofd. den, is niet verbazingwekkend. Een van de innemendste trekjes van de Arabier is zijn wantrouwen tegen iedere overheid. Achter het gebruikelijke gekanker daagt echter een nieuwe trots van de Iraki. De ontwik kelingsplannen van Noeri's gouvernement worden tastbaar door de nieuwe gebouwen, de auto's, de ijskasten en een nieuwe wel vaart, die, zij het dan tergend langzaam, door begint .-te: sijpelen tot het doodarme volk. Tegenover traditionele achterdocht tegen het Westen en een gevoel van vereenza ming, omdat de Arabische vrindjes van weleer zo op hem schelden, vindt de Iraki dat het Bagdad-pact hem toch wel lid van een dure, moderne club heeft gemaakt En al voelt hij zich daar nog niet erg op zijn gemak, voor het eerst werken er Wester lingen voor hém, honderden buitenlandse deskundigen, die Irak uit eigen zak kan betalen. Er zijn Amerikaanse efficiency-experts, die voor de wanhopige taak staan om het motto „tijd is geld" ingang te doen vinden in een land waar alles geld kost behalve juist de tijd. Er zijn nette Nederlanders uit Delft, die Mesopotamië van gedegen ontwateringswerken voorzien. Er zijn Duitse aannemers met groene hoedjes, die het tempo van de Iraki's overigens hebben overschat en derhalve al maanden over tijd zijn met hun brug over de Tigris. Er zijn zelfs Duitse dansmeisjes in de Arabi sche cabarets, de technische hulp van onze Oosterburen is immer „allesumfassend". Er is ook een volledig televisiezendsta tion gekocht. Wanneer er nu nog ontvang toestellen komen, kunnen de uitzendingen beginnen. Er gaan zo maar even driedui zend huizen tegen de grond om een nieuwe verkeersweg aan te leggen. Waar de mil joenen in het rond vliegen, mag men wel eens morsen. Zo zweeft Bagdad tussen Oost en West. Naast de ijskasten en telmachines in de hypermoderne winkels verdringen zich in de „soukhs" de nauwe, overdekte markt- straatjes nog rijzige Bagdadi's in „kufiyah" en „zebun", vrouwen verscholen in hun zwarte „abah", magnifieke Koerden uit de besneeuwde bergen in het noorden met lange dolken in de brede gordels om hun wijde pofbroeken en franje aan hun tul banden, Perzische Sjia-pelgrims op weg naar de Kadhimain-moskee, Bedouïnen op hun slanke Arabische merries, gekomen uit de zwarte tenten in de woestijnen, CAIRO (AFP/Reuter) De Soedanese minister van Buitenlandse Zaken, Moeba rak Zarroeg, heeft verklaard, dat Soedan een neutraliteitspolitiek zal volgen, zowel wat het conflict tussen Oost en West be treft als de verhouding tussen de Arabische landen. Het zal niet toetreden tot een ver drag zoals het Syrisch-Egyptische. Een Christen zal president kunnen worden. De gewapende macht zal uitgebreid worden en Soedan zal wapens kopen van Groot- Brittannië en Tsjechoslowakije. Soedan is voorts bereid om de onder handelingen over het Nijlwater met Egypte te hervatten. Soedan keurt volgens de minister de bouw van de stuwdam bij As- soean af, zolang hierover nog geen over eenkomst is bereikt met Egypte. Het land zal zijn verplichtingen tegenover de Ara bische Liga, waarvan het thans lid is, na komen. Koning Idris van Libië heeft bij de opening van het Libische parlement mee gedeeld dat zijn land geen verdragen zal sluiten en een strikte neutraliteitspolitiek zal volgen. waar de kille nacht de reizigers in de oren bijt. En Bagdad mag dan achthonderdduizend inwoners hebben, de meeste straten hebben geen namen, omdat iedereen wel zo'n beetje weet, waar iedereen woont. De melk boer komt nog met een koe langs de hui zen. Alle stof en lawaai, armoe en waar digheid, honger en hoffelijkheid, wreedheid en vriendelijkheid, lelijkheid en schoonheid, die tezamen het Midden-Oosten zijn on weerstaanbare aantrekkelijkheid geven, zijn er nog in alle hevigheid. De reiziger echter, die zijn fototoestel op deze schilderachtige oudheid wil richten, moet een politieman huren. Want zo trots zijn de „Bagdadi's" op het nieuwe, dat zij het fotograferen van het oude niet meer verdragen. Hoewel zij vriendelijke lieden zijn, groeperen zij zich dan ras om de vreemdeling en roepen niet meer: „Dat vrede over u kome", maar eerder: „Dat Allah uw huis vernietige, dat uw leven gevaar lope, dat de pest u bezoeke". Er zijn gelukkig veel en snelle taxi's in Bagdad! WASHINGTON (Reuter/UP) Het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken heeft in een antwoord op communistisch-Chinese beschuldigingen gezegd dat communistisch China zich niet heeft willen 'verplichten in het gebied van Formosa van het gebruik van geweld af te zien. Ook heeft het, nadat het zich vier maanden geleden bereid had verklaard gevangen Amerikaanse burgers vrij te la ten, slechts zes van de negentien Amerika nen op vrije voeten gesteld. Ook blijft com- munistisch-China aandringen op bespre kingen tussen de wederzijdse ministers van Buitenlandse Zaken. De Amerikaanse verklaring is uitge geven om „misleidende Chinese verkla ringen" recht te zetten. De Verenigde Sta ten hebben voorgesteld, dat beide landen van het gebruik van geweld zullen afzien om geschillen te regelen zonder aan het recht van individuele of collectieve zelf verdediging tegen gewapende aanvallen afbreuk te doen. Dit voorstel werd gedaan en is nog steeds van kracht „om de besprekingen te laten plaats vinden in een sfeer, welke vrij is van de dreiging van een oorlog". Communistisch China heeft er tot dusverre in toegestemd in beginsel van het gebruik van geweld af te zien, maar deze instem ming is van geen waarde, daar de Chinezen weigerden dit beginsel in het bijzonder voor het gebied van Formosa toe te passen, aldus de Amerikaanse verklaring. Van een verslaggever) Of we het leuk vinden of niet, de Japanse industrie spreekt weer duchtig mee. Dat blijkt vooral in de fotobranche, sinds tientallen jaren het vrijwel uitsluitend domein van onze oosterburen. Duitse camera's, kijkers en optische apparaten regeerden oppermachtig op de wereldmarkt, een monopolie dat zelfs Amerika en Engeland nimmer hebben kunnen aantasten. Tot er, enkele jaren geleden, in het Amerikaanse tijdschrift Life een fotoreportage van het front in Korea verscheen. De foto's in kwestie waren g'emaakt in het heetst van het strijdgewoel en vertoonden een fantas tische détailscherpte. Tot zulke prestaties waren alleen bakbeesten van perscamera's met een negatiefformaat van 4x5 inch in staat, maar de fotograaf van Life onthulde dat hij alle opnamen gemaakt had met een kleinbeeldcamera, welks negatieven ter grootte van een postzegel tot dan toe voor serieus perswerk nauwelijks bruik baar geacht werden. Het toestelletje in kwestie was een Japanse imitatie van een befaamd Duits kleinbeeld-merk, maar dan een imitatie, die het origineel blijkbaar in verschillende opzichten voorbijstreefde. Het geheim schuilde vooral in de lens, die een zeer hoge lichtsterkte aan een uit zonderlijk „scheidend vermogen" paarde. Onder die laatste term verstaat men het vermogen van een objectief, om zeer dunne, parallel lopende zwart- en wit- lijntjes nog scherp af te beelden, zonder dat de contouren in elkaar vloeien. Nor maal was voor zeer goede kleinbeeldleu- zen een „scheidend vermogen" van onge veer tachtig lijntjes per milimeter; het Ja panse exemplaar van de Life-fotograaf bleek aan ruim honderd lijnen toe te ko men.! Het geval baarde veel opzien en natuur lijk wilden massa's Amerikanen ogenblik kelijk zo'n super-lens bezitten. Zo ver overde de jonge Japanse industrie zich met één slag een enorme goodwill op de rijke markt der Verenigde Staten en zij heeft dat bijzonder handig uitgebuit. Spoedig werd Noord-Amerika overstroomd door een lawine van fototoestellen, objectieven, kijkers en optische apparaten voor bijzon dere doeleinden uit Nippon en zij wer den grif verkocht. Anders dan voor de oorlog staan deze Japanse produkten namelijk thans kwali tatief op een zeer hoog peil, terwijl hun prijzen tengevolge van rationele arbeids- methoden en goedkope werkkrachten, veel gunstiger liggen dan die van de Euro pese of Amerikaanse voortbrengselen. Zo konden zij met succes tegen iedereen con curreren en zo slaagden zij er zelfs in, de supprematie van de Duitsers te breken, zoals de volgende cijfers aantonen. In 1952 exporteerde West-Duitsland naar de Verenigde Staten ruim 260.000 fototoestellen, tegen Japan nog geen 80.000. In 1954 bedroegen deze cijfers respectie velijk 226.000 en 300.000. Maar ook in de uitvoer van prismakijkers, toneelkijkers, telescopen en microscopen naar Amerika is Japan thans de meerdere. In 1952 be droeg de waarde van deze artikelen nog slechts drie miljoen; in 1954 was het bijna verdubbeld. Geen wonder, dat ook de Europese lan den nieuwsgierig waren om met deze ar tikelen uit het land van de Rijzende Zon kennis te maken. In Nederland kwamen de eerste exemplaren door bemiddeling van een Rotterdamse importfirma, de N.V. Foka, die ze met echt-Hollandse degelijk heid tot op het laatste schroefje uit elkaar peuterde. Nadat alles aan de zwaarste con troleproeven onderworpen was, kwam men tot de slotsom dat de Amerikanen niet overdreven hadden en plaatste een grote bestelling. Deze ging, nadat het begrijpe lijke wantrouwen van detaillisten en klan ten overwonnen was, grif van de hand en velen, die thans zo'n toestel hanteren, zijn er ruimschoots tevreden over. Die eerste zending betrof nog slechts en kele modellen kleinbeeldcamera's en spie- gelreflexjes, die alle nauwkeurige copieën van beroemde Duitse merken waren. Sinds dien hebben de Japanners namelijk ver schillende nieuwe vindingen en verbete ringen aan hun toestellen aangebracht. Op een trade-show van de N.V. Foka, deze week in Amsterdam gehouden, heb ben wij met enkele van die nieuwtjes ken nis gemaakt. Er was een kleinbeeld-reflex (eenogig), welks instelspiegel direct na het ontspannen van de sluiter in de rust stand terugkeert. Hierdoor komt het voor naamste bezwaar van dit type fototoestel len het zogenaamde „blinde moment" tijdens de opname praktisch geheel te vervallen. De spleetsluiter zelf een ju weeltje van technisch kunnen bleek een der soepelste, geruislooste en meest „schok vrije" die wij ooit in handen gehad hebben. De serie tweeogige reflexcamera's in het populaire 6 x 6 cm formaat waarover wij ter gelegenheid van de laatste Jaar beurs al verslag uitbrachten is met een aantal nieuwe modellen uitgebreid. Zij worden thans ook met sluitertijden tot 1/500 seconde en met lenzen van de hoge lichtsterkte f 2,8 geleverd, die volgens de importeurs zulke voortreffelijke kwalitei ten hebben dat men er moeiteloos rag- scherpe vergrotingen van 25 tot 30 maal lineair mee kan produceren. Ook over de Japanse prismakijkers en microscopen met hun heldere, scherpe en Het woord geheim komt voor als bij voeglijk naamwoord en als zelfstandig naamwoord. In het Middelnederlands gebruikte men in het eerste geval: hei melijk, in het tweede: geheimenis. Ge heim is een afleiding van heem, heim: huis, dat nog voorkomt in woorden als: heemraad, inheems, uitheems, heimwee, en in de plaatsnaam Heemstede. Ge heim is dus: tot het huis behorend, beperkt tot de enge kring van huis en huisgezin en vandaar: vertrouwd, ver want, bevriend, in het algemeen: niet openbaar. Daaruit vloeit de tegenwoor dige betekenis: verborgen voort. In een Middelnederlandse tekst wordt gespro ken van een „hondeken dat heimelyc (tot het huis behorende) ende clene (klein)" was. MONROVIA (Reuter) De Sovjet-Unie zal in Monrovia, de hoofdstad van de West- Afrikaanse staat Liberia, een ambassade openen, aldus is in een gezamenlijke be kendmaking van de Liberiaanse regering en een bezoekende Sovjet-afvaardiging meegedeeld. De Liberiaanse regering heeft verder een Sovjet-aanbod om economische, culturele en technische hulp te verlenen, in overweging genomen. De Sovjet-delegatie staat onder leiding van de voorzitter van het Sovjet-parlement, Alexander Volkov. Verrassing Voor diplomatieke kringen te Washing ton was het bericht een verrassing. Men had verwacht dat in het communiqué zou worden gezegd, dat het uitwisselen van ambassadeurs werd „overwogen" doch niet dat er over deze kwestie reeds overeen stemming was bereikt. Overigens ziet men te Washington in het besluit niet een reden voor onmiddellijke bezorgdheid. Er wordt de nadruk op gelegd', dat president Tubman van Liberia steeds Westersgezind is geweest en dat er op het ogenblik geen georganiseerde communisti sche activiteit in de negerrepubliek bestaat. Volgens genoemde kringen hebben de Ver enigde Staten een hechte invloed in het land. Het voormalig hoofd van de Nederlandse missie in Indonesië generaal-majoor W. Pereira is gehoord als getuige in de zaak tegen Jungschlaeger. Op de foto v.l.n.r.: generaal Pereira en de getuige tegen Jungschlaeger, Amiruddin. rustige beeld, die aanmerkelijk goedkoper zijn dan de leidende Europese merken, hebben wij al eerder bericht. Voor het eerst zijn er nu ook bouwdozen voor het zelf vervaardigen van eenvoudige aardse- of sterrekijkers. Zij bevatten een objectief, een oculair en een statiefkop met zwenk- gewricht en maken 33- tot 80-voudige vergrotingen mogelijk: goedkoop en peda- gogisch-waardevol speelgoed voor de rij pere jeugd. Er is ook een uitgebreide collectie foto- accessoires en hulpmiddelen als negatief houders, vergrotingslenzen e.d., die vroeger vaak moeilijk, of zeer duur „los" te krijgen waren. Voor zelfbouwers van vergrotings kokers en donkere kamers, die uit een smalle beurs moeten putten, een uitkomst! Andere belangwekkende nieuwtjes zijn: een indraaibare zonnekap van stalen veer die, dichtgeschroefd, geen plaats inneemt en dus rustig op de lens in de cameratas kan blijven zitten; een lichtschacht voor de reflextoestellen met ingebouwde a- stereoscopische loepen en een 6x6 rol- filmcamera met gekoppelde afstandmeter, waarbij het scherpstelmechanisme niet aan de lens, doch aan het (instelbare) film venster gekoppeld is, zodat ook na lang durig gebruik geen slijtage kan optreden aan de in dit opzicht toch altijd ietwat tere lensvatting. In totaal brengt de N.V. Foka voor 't komende zomerseizoen enkele hon derden fotografische en optische produkten van Japanse makelij op de markt. De kans bestaat, dat het publiek nog voordien ken nis zal kunnen maken met deze collectie door middel van plaatselijke exposities, georganiseerd door de Foka in samenwer king met de lokale foto-handelaars. DJAKARTA (United Press) De 37ste zitting in het proces tegen de voormalige kapitein van het Nederlandse leger S. H. Schmidt voor het landgerecht te Djakarta duurde gisteren negen uren. De avond be gon reeds te vallen toen de laatste getuigen zich naar huis begaven. Tijdens de zitting werden vier getuigen gehoord, die per vliegtuig uit Nederland overgekomen zijn. Deze vier getuigen décharge, generaal- majoor A. J. A. Pereira, voormalig hoofd van de Nederlanndse militaire missie in Indonesië, onderluitenant J. Koenders, ka pitein R. J. Nolten en sergeant J. Ver schoor ontkenden de beschuldigingen van twee getuigen van het openbaar ministerie, dat de Nederlandse militaire missie een centrum van illegale activiteiten was ge weest. Een van de getuigen charge, Tomasoa, zeide, dat kapitein Nolten in 1950 lid van de Nederlandse inlichtingendienst geweest was. Nolten ontkende dit echter en zeide, dat hij detachementscommandant geweest was. Generaal-majoor Pereira vroeg de pre sident verlof de beklaagde Schmidt de hand te mogen drukken. Rechter Rochjani stem de hierin toe en voordat de verbaasde persfotografen konden instellen drukten beide mannen elkaar de hand. BEJAARDE FIETSER OMGEKOMEN Bij een verkeersongeval op de Keppelse Weg te Doetinchem is om het leven geko men de 71-jarige heer A. D. uit Doetin chem. Hij kwam met zijn rijwiel uit een zijstraat en wilde de weg oversteken. De bestuurder van een personenauto uit Sneek trachtte de wielrijder te ontwijken dcch kon een aanrijding niet voorkomen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5