Grotere belangstelling voor obligatiemarkt Endocil De gele kamer bent in de wolken met een r Dakota I Aanspraken verwacht in Zuidpoolgebied FEUILLETON 4 Effecten- en Geldmarkt Ontsluier de schoonheid van uw huid Europese postzegel Dr. G. L. Patijn voorzitter UNO-vluchtelingenfonds in Lijdt niet langer Grote hoeveelheden delfstoffen zouden onder het ijs liggen Pensioenrechten en het zuiveringsbesluit 1945 Talrijke winkeliers gedupeerd Nieuwe spoorbrug over de de Maas bij Maastricht Systeembouw in de hoofdstad Unesco-expositie „De mens meet het heelal" Kerkelijk Nieuws door Mary Roberts Rinehart DINSDAG 24 JANUARI 1956 Er hangt nog altijd een soort idolentie over de beurzen, hier zowel als in New York en Londen, omdat, gelijk we vorige week op merkten, een reeks factoren een sfeer van onzekerheid schept, welke niet bevorder lijk is aan het aanbod van risicodragend kapitaal, dat voor de aandelenmarkt de grote stuwkracht moet zijn. Dit aanbod werd in de jaren 1954 en 1955 van twee kanten gestimuleerd. In de eerste plaats hadden we een periode van inflatie achter de rug, waarbij de aandelenmarkt zich niet, of althans in zeer beperkte mate, had aangepast en in de tweede plaats hebben genoemde jaren zich gekenmerkt door een industriële activiteit, welke in het verleden nauwelijks haar weerga vindt. Dit heeft er toe geleid dat kapitaalvorming weer mogelijk was en tegelijkertijd het vertrou wen in de toekomst van het bedrijfsleven toenam. En toen allerlei beperkende over heidsmaatregelen geleidelijk werden opge heven, stroomden grote bedragen risico dragend kapitaal naar de beurzen met het bekende gevolg dat het koerspeil van de aandelen tot een recordhoogte kon stijgen. Thans verkeren we in de situatie dat beide genoemde invloeden, zoal niet uitge werkt, dan toch in belangrijke mate zijn verzwakt en plaats hebben gemaakt voor een ganse reeks van beschouwingen over de toekomstige ontwikkeling van het eco nomisch leven, waarin men tegen elkaar over gestelde lijnen kan ontdekken, het geen uiteraard een gevoel van onzekerheid wekt. Ir. Engel van de A.K.U. is een optimist en meent dat we niet van een hoogcon junctuur moeten spreken, omdat dit zou inhouden dat die weer voorbijgaat, maar dat we de toestand van vandaag als nor maal moeten beschouwen en moeten trach ten haar te handhaven. Men kan dit stand punt bij de leider van een groot concern waarderen, doch hierbij mag toch niet over het hoofd worden gezien dat dit con cern het jaar 1955 met een ruim f 4 mil joen kleinere winst heeft moeten afsluiten ondanks een niet onbelangrijke stijging van de omzetten. Het is de aanmerkelijke verhoging van het kostenpeil, dat de A.K.U. in de loop van 1955 parten heeft gespeeld en die door de grotere arbeidsproduktiviteit niet kon worden goedgemaakt. Het is volk-omen waar als ir. Engel zegt dat veranderingen, welke van buiten komen en op onze export een nadelige invloed hebben, moeten wor den gepareerd door aanpassing in prijs, kwaliteit of sortiment en dat de produktie- mogelijkheden, ook de loon- en prijsstruc tuur ons daartoe moeten in staat stellen, het gaat er om of aan deze voorwaarden kan worden voldaan en op deze vraag ont breekt in deze tijd het positieve antwoord. De textielindustrie maakt in verband met de gedaalde katoenprijzen en de terugkeer van de Japanse concurrentie een uitzonder lijk moeilijke tijd door en is dus voor de algemene conjunctuurontwikkeling zeker niet normatief. Maar ook voor andere be drijven geldt dat de toenemende bedrijfs kosten, ook bij een stijgende omzet, door een vergrote arbeidsproduktiviteit moeten worden gecompenseerd, wil men niet ge noodzaakt zijn tot een verhoging van de prijzen, welke in dat geval een inflatoir karakter draagt. Toen het er om ging de aandelenkoersen bij de inflatie van het verleden aan „te passen en de conjunctuur zich onmisken baar in opgaande richting bewoog, was het begrijpelijk dat het risicodragend- kapitaal zich op de aandelenmarkt durfde wagen, nu de conjunctuur zich op een hoogtepunt ADVERTENTIE ■Reeds na drie weken kunt u constateren, hoe uiterst gunstig de huid reageert op de toepassing van Endocil, de hormoon- houdende dag- en nachtcrème. Uw huid krijgt weer de veerkracht van de jeugd: glad, gaaf en zacht. Een cos metisch product van Organon. hormooncréme Per voordelige tube f2.90 bevindt en met de mogelijkheid van een nieuwe inflatie wordt rekening gehouden, ligt het voor de hand dat een grotere mate van voorzichtigheid in acht wordt genomen. Algemeen gesproken is inflatievrees een stuwkracht voor de aandelenmarkt, maar terwijl deze ook thans ongetwijfeld aan wezig is, staat men voor het feit dat de overheid in veel sterkere mate dan voor heen de monetaire ontwikkeling beïnvloedt en in de toonaangevende landen alle krach ten inspant om de ontwikkeling van een nieuw inflatieproces te voorkomen. Dit is reeds duidelijk gebleken uit de maatrege len, welke in Engeland, de Verenigde Sta ten, West-Duitsland en ook in ons land enige maanden geleden werden genomen om de kredietgeving te beperken en die tot een zij het nog betrekkelijk lichte stijging van de rentestand hebben geleid. Hierdoor werd de aantrekkelijkheid van belegging in de risicodragende sfeer ver minderd, terwijl aan de andere kant door de stijging van de rentestand het rende ment in de risicolijdende sfeer, d.w.z. van de obligaties in het algemeen gestegen en het rendementsverschil met de aandelen kleiner is geworden. In 1949 was het ren dement van 125 industriële aandelen in de V. S. 6Vï pet., dat van obligaties slechts 2% pet., uit. 1955 was het aandelenrende- ment, als gevolg van de koersstijging, tot 3.96 pet. gedaald, dat van de obligaties tot 3 a 3'/i pet. gestegen-. Houdt men er reke ning mee dat de obligaties van gemeenten en staten in de V. S. zijn vrijgesteld van de federale inkomstenbelasting, dan is het duidelijk dat van een rendementsvoor- sprong van de aandelen in de V. S. nog nauwelijks sprake is. Ten onzent heeft zich, zij het niet in zo sterke mate, hetzelfde verschijnsel voor gedaan. In september 1952 bedroeg het ge middelde rendement op Nederlandse aan delen 6.7 pet., medio 1954 nog 5V2 pet., maar in november 1955 was het tot 4.6 pet. gedaald, waarop voor december weer een klein redres tot 4.8 pet. is gevolgd. Dit is een gemiddelde en er zijn ook thans nog wel aandelen met een hoger rendement, vooral bij de kleinere industriële onder nemingen. Maar het is dan toch lager dan enige tijd geleden en ook hier is het rende mentsvoordeel van de aandelen derhalve kleiner geworden, temeer daar ook bij ons het obligatierendement is gestegen. De vol gende koersvergelijking geeft hiervan een duidelijk beeld: Minister Algera te Parijs onderscheiden Te Parijs zijn de ministers van de PTT van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Bel gië, Luxemburg en Nederland bijeen geko men. Bij deze gelegenheid is besloten tot het instellen van een Europese postzegel. De Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, is door de Fran se regering onderscheiden met het cam- mandeurskruis „Du Merite Postal". Ir. J. D, H. van der Toorn, directeur-generaal van de PTT is benoemd tot officier in dezelfde orde. De onderscheidingen zijn namens de Franse regering uitgereikt door de heer Edouard Bonnefous, minister van de Fran se PTT. Het dagelijks bestuur van het UNO- fonds voor de hulp aan vluchtelingen, dat maandag zijn tweede zitting in Genève heeft geopend, heeft op voorstel van de Amerikaanse vertegenwoordiger M. C. H. Phillips en wegens „de bijdrage van de Nederlandse regering tot de verwezen lijking van het program van de vluchte lingenorganisatie der UNO" de Nederlan der dr. C. L. Patijn tot voorzitter ge kozen. (AFP) ADVERTENTIE Lever deze bon in bij Uw winkelier en U ont vangt in een aardig etui voor slechts 35 cent N S proefstiftjes Lipstick V 8 modieuze kleur-nuances Dit is een unieke kans om te proberen, welke kleur U het beste staat! Imp. LAHNEMANN-LAMEVO, POSTBUS 18 Laren N.H. Telefoon 3047 (K-2953) 3-314 pet. Nederland 1947 314 pet. 1955 3 pet. 1937 3 pet. Investeringscert 3 pet. Nederland 1962/64 3 pet. Nederl. Indië 1937A 3 pet. 1937 I In het algemeen kan dus worden gezegd dat het obligatierendement sinds juli 1955 van 3 a 3% pet. tot 3% a 314 pet. is ge stegen en de het laatst uitgegeven 3'V pet. Nederlandse staatslening is dan ook geen succes geweest. Nu was en is het niet alleen de rende mentsoverweging, welke de aandelenmarkt in 1954 en 1955 heeft omhoog gestuwd, ge lijk we reeds hebben opgemerkt. Doordat de aandelenkapitalen sinds de oorlog niet of slechts- in geringe mate waren verhoogd en ~öe geldswaarde van'de bedrijfsactiva en de geldwinsten aanmerkelijk waren ge stegen, moesten dé koersen van ae aan delen zich daarbij aanpassen. Bovendien nam de industriële activiteit, zowel in Amerika als in ons land nog voortdurend toe, terwijl voorts met name de internatio nale aandelen, maar ook die van kleinere ondernemingen de stimulerende invloed ondervonden van verwachte of aangekon digde bonusuitkeringen, hogere dividenden en (in de V.S.) van aandelensplitsingen. De mogelijkheid om tegen een verlaagd be lastingtarief tot herkapitalisatie over te gaan, heeft voorts ook tot de koersstijging op de aandelenmarkt bijgedragen. Nu al deze invloeden, althans voor een zeer groot deel, zijn uitgewerkt, de rende menten zijn gedaald en daarentegen het rendement van obligaties is gestegen, heeft de aandelenmarkt derhalve nieuwe impul sen nodig, welke vooreerst alleen kunnen worden gevonden in een verdere, duidelijk aanwijsbare conjunctuursopgang met de- verwachting van hogere dividenden, dan wel in de overtuiging dat het inflatieproces, dat in ons land de reële waarde van het geld met ruim 60 pet. (sinds 1926) heeft doen dalen, ook in de toekomst niet te stui ten is. Deze overtuiging is thans echter lang niet algemeen. Ei^zijn economische waarnemers, die van mening zijn dat we als gevolg van de toegenomen macht van de vakvereni gingen allengs een loonstandaard hebben gekregen, waarbij de prijzen van de goede ren zich moeten aanpassen en die tot een verdere geleidelijke uitholling van de geldswaarde zal moeten leiden. De vol ledige bedrijfsbezetting en de volledige ar beidsgelegenheid brengen ontegenzeggelijk mee dat men geneigd is de lijn van de zwakste weerstand te volgen en op lange termijn is de kans dan ook groot dat be doelde waarnemers gelijk zullen krijgen. Maar zowel in de V.S. als in Duitsland en ons land worden, niet het minst van over heidswege, krachten ingezet om het in 14 januari 1956 30 juli 1955 Koers rendement Koers rendement 9914 3.53 101% 3.43 98)4 3.42 100 !4 3.24 96% 3.57 99% 3.04 9914 3.10 101% 2.82 100 3.01 101% 2.77 97 34 3.38 100 3.01 99 3.21 100% 2.95 flatieproces te keren en zoveel mogelijk het prijspeil te stabiliseren. Daar dit, gelijk al reeds is gebleken, voor vele bedrijven met een vermindering van de winstmarges ge paard gaat, schijnt de kans op verdere di videndverhogingen vooreerst gering en wordt met temeer spanning afgewacht of de conjunctuur, onder meer door krachtige financiële hulp aan de onderontwikkelde gebieden, waarop vooral de V.S. zich toe leggen, zich verder in opwaartse richting zal bewegen. Eenden ander heeft een gevoel van on zekerheid veroorzaakt, dat aan de belang stelling voor de obligatiemarkt is ten goede gekomen. ADVERTENTIE door rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij ap. en drog. 0.95, ƒ2.40, ƒ8.88 WASHINGTON (Reuter/UP) In offi ciële kringen te Washington verwacht men, dat de twaalf landen die tijdens het geo fysische jaar onderzoekingen in het Zuid poolgebied doen, aanspraken zullen doen gelden op grote stukken van dit gebied. Er bestaan aanwijzingen, dat het Zuid poolgebied grote hoeveelheden koper, ura nium, zilver, goud, molybdeen (voor het harden van staal), grafiet, lood, hoorn blende (een silicaat met kalk, magnesia en ijzeroxydule) en olie bevat. Ook zouden er de rijkste ijzerlagen ter wereld te vin den zijn. Bovendien kan het gebied van groot strategisch belang zijn. Aan de onderzoekingen wordt deelge nomen door de Verenigde Staten, de Sov jet-Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland, Japan, Argen tinië, Chili, België, Zuid-Afrika en Noor wegen. Om bepaalde gedeelten is reeds strijd ontstaan. Aangezien het Zuidpool gebied zo groot is als de Verenigde Staten en Europa tezamen, is men te Washington van mening, dat elk land-dat aanspraken laat gelden tenslotte aanvaarde rechten krijgt op zoveel gebied als het kan ont wikkelen en gebruiken. .In Noorwegen wordt een bericht onder zocht dat Chili een wetenschappelijke ex peditie naar het Zuidpooleiland Peter I heeft gestuurd. Het eiland ligt ten zuiden van de Zuidpoolcirkel in de Rooseveltzee even buiten de grens van het Zuidpool gebied dat Chili opeist. In 1931 besliste het Noorse parlement dat het eiland Noors grondgebied is. Geen enkel land heeft ooit tegen dat besluit geprotesteerd. Volgens het Chileense ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het Chileense bezoek geen politieke betekenis. In 1955 zijn in Brussel tijdens de conferentie ter voorbereiding van het geofysische jaar geen bezwaren geuit toen Chili mede deelde voornemens te zijn een weerstation op Peter I te vestigen. De Chileense zegs man deelde verder mede dat Spanje ook graag een waarnemingspost op het eiland wil vestigen. Het werd voor het laatst in 1929 bezocht door Chilenen die er bij hun vertrek een gedenksteen plaatsten. Ontdekking De Russische expeditie naar het Zuid poolgebied heeft verscheidene nieuwe eilanden ontdekt, zo heeft de expeditie leider M. Somov naar Moskou geseind. De Staatscourant bevat een beschikking van de minister van Binnenlandse Zaken betreffende de pensioenrechten in verband met het Zuiveringsbesluit 1945. Hierin wordt bepaald, dat voor degenen die volgens het Zuiveringsbesluit slechts aanspraak hebben op 90 percent van hun pensioen, deze beperking vervalt. Voor degenen, voor wie het pensioen op een lager percentage dan 90 was gesteld, wordt bepaald, dat het pensioen zal worden be rekend naar de pensioengrondslag die de ontslagene als ambtneaar vóór 10 mei 1940 had, terwijl zijn dienst- of wachtgeldtijd niet verder meetelt dan tot die datum. Het zelfde zal gelden voor hen, die krachtens het 'ZüiVeringsbdsluit van alle rechten, ontleend aan de Pensioenwet, vervallen waren verklaard. Dit besluit is in werking getreden met ingang van 1 januari 1956. Het is echter niet van toepassing op hen, die na de be vrijding bij onherroepelijk geworden uit spraak wegens tijdens de bezetting ge pleegde strafbare feiten zijn veroordeeld tot een vrijheidsstraf van tenminste tien jaren of tot de doodstraf. Betrokkenen dienen zich tot de Pensioen raad te wenden. „Kijk", zei Koka, de inboorling. „Daar is het eiland al!" Hij wees in de verte, waar een hoge bergtop boven de zee te zien was. Het kon nu niet zo lang meer duren. En toen ze nog een uur doorgevaren waren, hadden ze het geheimzinnig eiland bereikt. De bagage werd uit de boot geladen en op het strand gebracht; ze betaalden de bootsman en spraken met hem af, dat hij hen weer over een week zou komen halen. Want het eiland was niet bewoond, dus ze hadden ge'en andere kans, om weer terug te komen. Zo voer de man weer weg met zijn prauw, nagewuifd door de twee schatgravers De Westduitse bondskanselier Konrad AdenaiLer (midden) inspecteert soldaten van het nieuwe Westduitse leger en mariniers. De inspectie vond plaats in de rijnplaals Andemach. Links van de kanselier de minister van Defensie Theodor Blank en rechts g ener aal-majoor Helmut Laegeler. De politie te Zutphen heeft een man aan gehouden, die bekend heeft winkeliers vrij kostbare goederen afhandig gemaakt te hebben, voornamelijk in het zuiden des lands. 'Hij ging winkels binnen en be weerde daar kortgeleden overhemden of andere mode-artikelen te hebben gekocht, die later zouden zijn teruggegeven ter rui ling voor een andere maat, die evenwel toen niet voorhanden was geweest. Hij kwam nu die grotere maat halen, waarvan hij wel vermoedde, dat ze er nog niet zou zijn. Hij stond op het punt, naar hij zei, te gaan emigreren en aangezien de door hem gevraagde maat niet voorradig was, vroeg hij dan daarvoor geld terug. Bij een zaak in Deventer liep hij in de val. Een dochter van de winkelier ver trouwde het verhaal niet en belde de politie op. De man kreeg intussen blijkbaar arg waan, liep de winkel uit en stapte een auto bus naar Zutphen in. De gewaarschuwde politie te Zutphen hield de man bij aan komst van de bus aan. Hij bleek de 31- jarige D. G. te zijn, die een grote hoeveel heid bagage bij zich had, onder meer 28 overhemden, waarbij 23 splinternieuwe, een nieuw tafellaken, twee paar nieuwe sok ken, een electrisch strijkijzer en drie mond harmonica's. Alle artikelen zijn vernfoede- lijk van oplichting afkomstig. De in beslag genomen artikelen zijn af komstig van winkeliers te Eindhoven, 's-Hertogen'bosch, Arnhem, Roosendaal, Boxmeer en Gemert. Daar heeft de man, die voorgaf de zoon te zijn van een bekend fabrikant van allerlei weten los te krijgen, onder meer ook geld voor zogenaamde reeds terug gebrachte artikelen. Omtrent de bouw vhn de nieuwe spoor brug over de Maas te Maastricht is over eenstemming bereikt tussen de Nederland se Spoorwegen en de Rijkswaterstaat. Voor de extra voorzieningen, onder andere het hoger leggen van deze brug, zal het rijk een bijdrage van f 450.000 geven. De nieuwe spoorbrug komt namelijk zeven meter boven het stuwpeil. De scheepvaart is hiermee in hoge mate gediend. Voorts zijn er plannen om na het verdwijnen van de zogenaamde Stop van Ternaayen, in deze brug een hefinstaïlatie te bouwen. B. en W. van Amsterdam stellen de ge meenteraad voor over te gaan tot het toe passen van systeembouw bij het bouwen van woningen. Met een der systeembou wers heeft de gemeente principieel over eenstemming bereikt over een bouwop dracht voor 1000 woningen per jaar ge durende vijf jaren. Het contingent, dat het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting ge durende deze komende vijf jaar voor deze systeembouw beschikbaar stelt, is voor Amsterdam maximaal te sellen op 2500. De regering heeft aan de toepassing van de systeembouw een voordeel verbonden, zo delen B. en W. de raad mede, doordat bij de bepaling van het contingent 4 te bouwen woningen voor 3 worden geteld. De toewijzing wordt dus een derde groter. Ten einde tot meer continuïteit bij het toepassen van systeembouw te komen heeft het departement overleg gepleegd met ver tegenwoordigers van de drie grote gemeen ten. Deze continuïteit.^is gewenst om te be vorderen, dat de industrialisatie van de bouw behoorlijk tot ontwikkeling kan komen en dat de daaraan verbonden voor delen zoveel mogelijk worden verwezen lijkt. Met speciale vrachtauto's zijn uit Parijs de kisten met instrumenten in Den Haag gearriveerd voor de Unesco-tentoonstelling „De mens meet het heelal". Men is in het Postmuseum in Den Haag doende met de opstelling, waarbij profijt kan worden ge trokken van de technische installatties, die dit museum bezit ten behoeve van zijn telegrafie- en telefonie-exposities. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft in het bij zonder de aandacht van hoofden van on derwijsinrichtingen op de tentoonstelling gevestigd en er hebben zich reéds 66 schoolgroepen met in totaal 1986 leerlingen opgegeven voor bijwoning van de demon straties. Deze zullen worden gegeven door een groep Delftse studenten. De opening zal worden verricht op 30 januari door mr. H. J. Reinink, directeur- generaal voor de Kunsten en voor de Bui tenlandse Culturele Betrekkingen. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Emmen (toez.) R. G. v. d. Voet, voorg. Prot. Bond te Bussum. Aangenomen naar Vriezenveen H. Pol te Wilnis. Bedankt voor IJsselmuiden H. Harkema te Zeist. Geref. Kerken Beroepen te Hijken en te Krabbendam A. Prins, cand. te 's-Gravenzande; te Min- nertsga en te Nieuwolda G. v. Halsema, cand. te Hilversum. Aangenomen naar Dordrecht (voor het werk stichting Jeugdhaven) J. Bonda te Staveren; naar Stellendam-Melissant W. Netjes, kand. te Kampen. Bedankt voor Amsterdam-W. (6e pred.- pl.) G. N. Lammens te Rotterdam-Kralin gen; voor Hazerswoude en voor Hallum M. T. Minnema te Monnikendam. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Zwolle A. C. Noort te Mep- pel. Bedankt voor Middelburg M. Vlietstra te Eemdijk; voor Haarlem-Noord ds. D. H. Biesma te Hoogeveen. ADVERTENTIE 48) Ik voelde me werkelijk doodziek toen ze dat ding opspelden. Dat ben ik trouwens nog! Dat hele jaar heb ik geprobeerd, van Virginia af te komen. Je begrijpt dus wel hoe ik mij voelde, toen ik weer thuis kwam en bemerkte dat zij al voorbereidingen voor een huwelijk had getroffen. Ik kón dood eenvoudig niet met haar trouwen! Ik kon met niemand trouwen! Ik trachtte mezelf moed in te drinken om het haar daarna te vertellen. Je begrijpt wel hoe dat is afge lopen.... En dat is de hele geschiedenis, Dane. Ik heb Marguerite niet vermoord, maar ik wist wèl dat ze naar het Oosten zou komen. In Washington kreeg ik een brief van haar. Ik had haar niet meer ge zien sinds ik een jaar geleden weer naar het front ging, maar ik stuurde haar dui zend dollar om haar rustig te houden. Ik dacht dat ze misschien wel van me zou wil len scheiden. Maar dat wilde ze niet. Ze wilde naar hier komen om Carol en mijn moeder op te zoeken. Ik heb nog gepro beerd haar daarvan te weerhouden. Ik vloog naar New York, maar ik was te laat. Ze was net vertrokken. En toen hoorde ik dat ze vermoord was. Wist je dat ze naar Crestview was ge gaan? Hoe kon ik dat weten? Mijn moeder en Carol zaten in Newport. Ze heeft Lucy vast en zeker verteld wie ze was, anders was ze niet binnengekomen. Ik zit er echt mee in, Dane! Ik kan moeilijk zeggen dat het me spijt van Marguerite, maar Lucy. wat is er in hemelsnaam met haar ge beurd? Hij stond op en zag er opgelucht uit. Nu hij de geschiedenis verteld had, voelde hij zich kennelijk minder bezwaard. Ik heb er lang over gepiekerd, zei Greg. Lucy was erg op ons gesteld. Misschien heeft ze zich zelf wel gedood. Ik weet het echt niet. Maar aan de andere kant kan ik dat toch ook weer niet geloven. En wie heeft op Elinor geschoten? Wie heeft die brand op de heuvel gesticht? Wat betekent dit alle maal? Het contrast tussen de twee mannen was op dat moment «rg groot. Greg zag er ver wilderd en onzeker uit, terwijl Dane één en al vastberadenheid was. Ik kan je wel vertellen, hoe die brand is ontstaan, zei Dane even later langs zijn neus weg. Ik zie namelijk geen andere mo gelijkheid. Je zuster, mevrouw HilTiard, heeft dit op haar geweten! Greg's gezichtsuitdrukking veranderde plotseling. Hij begon nijdig te worden. Je mag wel erg stevig in je schoenen staan voor zulk een beschuldiging, Dane, zei Greg lang niet vriendelijk. Mijn zuster is in deze geschiedenis niet betrokken. Ik zit er in, niet zij! Ben je daar helemaal zeker van? Volkomen zeker! Ze weet, dat jij met dat meisje was getrouwd, is 't niet? Greg's openhartigheid was op slag ver dwenen. Ze weet dat pas sedert kort. Hoe lang precies? Dat weet ik niet meer. Gregory was kennelijk op zijn hoede. Dane stond op. Wat die ring betreft, zei hij hoe verklaar je dat? Die zal ze zelf wel gekocht hebben. Ik heb haar nooit een ring gegeven. Ik heb haar na Mexico trouwens nooit meer ge zien! Heeft ze brieven van je? Alleen die brief met die chèque. Daar stond natuurlijk wel mijn handtekening op, maar de brief heb ik getekend met mijn initialen. Geloof je dat ze die brief heeft mee genomen?, drong Dane aan. Ze moet iets bij zich gehad hebben, waar iemand erg veel belang in stelde. Maar ik weet écht niet wat het is. Als het niet je zuster was geweest, waarop gisteravond geschoten werd, had ik jou voor de schuldige aange zien. Kun je je nog de namen herinneren van de mannen, die bij dat feestje in Los Angeles zijn geweest? Greg schudde het hoofd. Nee. Het was nogal een wisselend gezelschap. Het ene ogenblik gingen er een paar weg, op het andere kwamen er weer mensen bij. Ik heb m ieder geval heel wat gedronken. Was de jonge Ward van de partij? Ward? Bedoel je Terry? Dat kan best. maar ik heb hem niet gezien. Beiden zwegen geruime tijd. Toen be gon Greg over Elinor te praten. Je hebt Elinor daarnet van héél wat beschuldigd! Haar auto is hier in de nacht van de moord gesignaleerd. Nee, val me nu niet in de rede Greg had een afwerend ge baar gemaakt ik geloof niet, dat ze het meisje heeft vermoord. Gezien de omstan digheden lijkt me dat onwaarschijnlijk. Maar de mogelijkheid blijft natuurlijk be staan, dat ze méér weet dan ze heeft wil len loslaten. Daar is allereerst het feit, dat hardnekkige pogingen zijn gedaan om haar identiteit verborgen te houden. Haar kle ren zijn niet gevonden, noch haar reistas. Misschien heeft Carel je al wel verteld, waarom we geloofden dat die dingen er gens op de heuvel waren verborgen en dat ik later een schopje heb gevonden. Maar ze zal waarschijnlijk wel gezwegen hebben, dat mevrouw Hilliard tijdens het openbaar onderzoek toen Lucy Norton getuigenis af legde, vrij nerveus was. Ik heb haar toen zorgvuldig in de gaten gehouden. Luc Nor ton was erg voorzichtig. Ze heeft maar een deel van de waarheid verteld, en mevrouw Hilliard wist dit! Zij heeft haar niet vermoord, zei Greg nadrukkelijk. Daar wil ik een eed op doen. Maar waarom heeft ze dan die brand op de heuvel gesticht? vroeg Dane. Ze wist dat die oude kan op de vliering werd be waard en dat Carol's auto op de oprijlaan stond. Ze beschikte zelfs over een rubber slangetje om de benzine over te hevelen, ik heb dat in haar badkamer zien liggen. Het rook zelfs nog naar benzine, alhoewel ze getracht heeft het schoon te maken. Ik geloof dat niet, herhaalde Greg koppig. Ik kan niet aannemen, dat ze die nacht hier is geweest. Maar waarom vraag je het haar niet? Omdat ze genoeg alibi's heeft! Ze be weert dat ze de nacht in haar flat in New York heeft doorgebracht. Zaterdag was ze volgens haar zeggen ook in New York. Ze heeft toen samen met haar man ergens ge geten en later zijn ze naar een schouwburg gegaan. Dat zal wel waar zijn, tenzij haar man hier ook in betrokken is. Maar on danks dat alles kan ze hier toch geweest zijn! Er was na de moord nog tijd genoeg om naar Providence te rijden en daar de ochtendtrein naar £Tew York te nemen. Zo zal het trouwens' wel gegaan zijn, daar ben ik practisch zeker van! Ze heeft dus zeker ook op zichzelf geschoten! riep Greg uit. Ze ging in de stromende regen naar buiten, beklom de heuvel en schoot door haar eigen been! Ge bruik toch je verstand, Dane! Goed, zei Dane. Laten we dan iets anders verzinnen. Ze heeit dat meisje niet vermoord. Ze kwam naar hier omdat ze wist dat Marguerite naar Crestview zou gaan. Ze was echter te laat: het meisje was al overleden. Ze deed toen het enige, wat ze op dat- moment het verstandigst vond. Ze legde het lichaam in de lift en bracht het naar de linnenkast. Dat is even belachelijk. Ja, het lijkt inderdaad belachelijk, maar iets in die geest moet toch gebeurd zijn. Het lichaam werd verborgen om tijd te winnen. Elinor kon dus naar New York terug keren om daar naar de schouwburg te gaan! Bedoel je dat soms? Ze kon jou dus beschermen, Greg! En zelfs voor een alibi zorgen! Wil je dat ik verder ga? Waarom niet? Ik zal dat toch wel eens een keer moeten horen. Goed dan. Lucy ligt aan de voet van de trap. Ze is buiten bewustzijn, maar ze kan ieder ogenblik weer bijkomen. Me vrouw Hilliard kon natuurlijk niet weten dat zij een been gebroken had, maar ze moest de kleren van het meisje zien kwijt te raken. Ze vond ze in de gele kamer, evenals haar bagage. Lucy begon te kreu nen en zich te bewegen. Wat moest ze doen? Die dingen meenemen? Ze moest naar New York en Lucy kon ieder ogen-, blik haar bewustzijn terugkrijgen. Kun je je voorstellen, dat Elinor die kleren in het holst van de nacht ging be graven? Op haar reis naar New York zou ze honderden gelegenheden hebben om zich er van te ontdoen! Greg begon zich steeds meer op te win den. Ze heeft haar fouten, maar ze is niet gek! (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6