Ruimtelijke ordening wordt apart wettelijk geregeld GOLD STAR verstopping Agenda voor Haarlem KING SIZE VA LD A „Ontvolking van de trawlervloot is hét strijdmiddel" farmaal Provinciale weg van Spaarndam naar de Prins Bernhardlaan Toewijzingen worden aangepast aan regionale bouwcapaciteit Langer en lekkerder voor Er komt een nieuwe woningwet Franse formateur nog niet aangewezen Wrijf Kou en Pijn Stelt Indonesië tijds limiet voor Genève? S 'ZiÊêim Voor kruising bij Amsterdamsevaart is een bedrag van f 1.400.000 geraamd BUCKLEY'S MIXTURA 7 Geef de strijd niet op tegen A ctie tegen volksfront achter de schermen vermoed Hoofdbestuurder OVB in Thalia weg met DAM PO Kerkelijk Nieuws Poging mislukking overleg op Nederland te schuiven Kandidatuur-Schurer nog niet officieel Plannen van minister Witte DONDERDAG 26 JANUARI 1956 Bij de Tweede Kamer zijn ingediend een wetsontwerp inzake de ruimtelijke orde ning en een ontwerp voor een nieuwe Woningwet. Blijkens deze voorstellen van wet wordt de materie, die thans door de Woningwet wordt beheerst, over twee wetten verdeeld, daar de ruimtelijke or dening zich in de afgelopen jaren steeds meer tot een afzonderlijke tak van over heidsdienst heeft ontwikkeld. Het wetsontwerp inzake de ruimte lijke ordening beoogt een wettelijke regeling te geven van de op gemeentelijk, provinciaal en rijksgebied te treffen maat regelen. Met het oog op de snel wisselende aspecten van het maatschappelijk leven dient dit samenstel van maatregelen een voudiger te zijn dan het huidige systeem van drie soorten bindende en trapsgewijs aan elkaar ondergeschikte bestemmings plannen (nationaal plan, streekplan, ge meentelijk uitbreidingsplan). De mogelijk heid van een snelle aanpassing aan gewij zigde omstandigheden mag evenwel geen afbreuk doen aan een goede onderlinge samenhang van deze maatregelen. Volgens het ontwerp zullen de burgers alleen gebonden worden door het gemeen telijke bestemmingsplan. Het streekplan is slechts een programma, dat het provinciaal bestuur een algemene achtergrond geeft voor zijn planologisch beleid, doch dat de burgers niet bindt. Door gebruik te maken van de bevoegd heid, op grond van het streekplan aan de gemeentebesturen aanwijzingen te geven omtrent de inhoud van een gemeentelijk bestemmingsplan en de vaststelling of de herziening van een "dergelijk plan voor te schrijven, kunnen Gedeputeerde Staten invloed oefenen op de gemeentelijke plan nen. Doordat noch voor de vaststelling van een streekplan, noch voor het geven van aanwijzingen een wettelijke procedure is voorgeschreven, kunnen de plannen van Gedeputeerde Staten gemakkelijk aange past worden aan gewijzigde omstandig heden. Op overeenkomstige wijze kan worden bereikt, dat wensen op nationaal planolo gisch gebied in het gemeentelijk bestem mingsplan worden verwerkelijkt. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting kan, na overleg met Gedepu teerde Staten, aanwijzingen geven omtrent de inhoud van een bestemmingsplan. Een samenvattend plan, dat de coördi natie en synthese zou bevatten van de nationale belangen, die bij het gebruik van de bodem zijn betrokken, is in het ontwerp niet opgenomen. Aan de gemeenten wordt de bevoegdheid gegeven voor de bebouwde kom een struc tuurplan vast te stellen, dat de toekomstige ontwikkeling van de bebouwde kom in samenhang met die van het gebied daar buiten aangeeft. Een dergelijk structuur plan bevat geen tot de burgers gerichte voorschriften, maar kan in bestemmings plannen worden uitgewerkt. Zolang dit niet is gebeurd, kan ongewenste bebouwing in de bebouwde kom worden geweerd door middel van een voorbereidingsplan. Nieuwe Woningwet De wijziging van de Woningwet, die vol gens de regering noodzakelijk werd, door dat de bepalingen betreffende de ruimte lijke ordening uit die wet werden gelicht, is aangegrepen om tevens de bepalingen over de volkshuisvesting aan de verander de behoeften aan te passen. In het ontwerp voor de nieuwe Wo ningwet is in de eerste plaats aandacht geschonken aan de regeling van de finan ciële faciliteiten ten behoeve van de wo rn ngbouw. Het systeem van de voorschrif ten is vrijwel hetzelfde gebleven, maar teneinde alle wettelijke bepalingen om trent subsidiëring van de woningbouw in de Woningwet samen te brengen zijn enkele bepalingen opgenomen omtrent geldelijke steun aan particulieren, zowel ter bevordering van de woningbouw in het algemeen als ten behoeve van de bouw van eigen woningen. Voorts is een wettelijke grondslag voor het houden van algemene woningtellingen in de Woningwet opge nomen en is de mogelijkheid geopend van het verlenen van geldelijke steun van rijkswege aan gemeenten voor het instel len van een bijzonder onderzoek naar de staat van de volkshuisvesting, waaronder het vormen en bijhouden van een woning cartotheek kan worden begrepen. De voorschriften omtrent de inhoud van gemeentelijke bouwverordeningen zijn uit gebreid met bepalingen omtrent bouwwer ken, die geen gebouwen zijn. Voorts is de mogelijkheid geopend voorschriften vast te stellen met betrekking tot zomerverblijven en worden afwijkingen mogelijk gemaakt voor de toepassing van bijzondere bouw systemen. /I DVERTENTIE ADVERTENTIE DIT IS de manier om verstopping te overwinnen Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de gal - toevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, te veel eten, oververmoeidheid of ge": rek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoen de om u weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES - f 1.20 per flacon. DONDERDAG 26 JANUARI Rembrandt: „De glorie van het leven", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: 8.15 uur, De r.-k. toneelgroep „Berkenrode" voert op „Chateau Berzac" van Ben van Eijselstein. Studio: „Het glazen muiltje", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jeugdliefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor „Het grote ver langen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Wien bleibt Wien", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wraak van de vaan drig", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw H.J.M.V., Lange Margaretliastraat: 20 uur, Ned. Ver. voor Sexuele Herv. Dr. L. I. Swaab spreekt over „Pijnstilling bij beval lingen". Zuiderkapel: 20 uur, Ds. H. F. Hu- son. Noorderkapel: 20 uur, J. Klein Hane- veld. Café-restaurant Brlnkmann: 20 uur, Lezing over Paranormale begaafdheid door mr. A. van Doorndnck en dr. K. H. E. de Jong. Wykgebouw Ged. Oude Gracht 104: 20 uur, Ned. Ver. voor Natuurgeneeswijze. Spr. mevr. W. L. Hartog—Jans, over: „Het voedingsvraagstuk i. v. m. ziekte en ge zondheid". VRIJDAG 27 JANUARI Minerva: „Papa, mama, het dienstmeisje en ik" alle leeft.. 8.15 uur. Studio: „Het gla zen muiltje", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Moederleed", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tussenlan ding i.n Parijs", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Ik wil mijn kind terug". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Happy landing", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Tweede deel 08/15", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 20 uur, Zesde V-concert van het N. Ph. O. o. 1. v. Marïnus Adam. Solist: Oscar Koebel, piano. Stads schouwburg: 20.15 uur, Toneelgi-oep „Thea ter" met „De dochter van de Bronnenmaker". (Van onze correspondent in Parijs) President René Coty is gisteren met de nauwgezetheid en het hoge verantwoorde lijkheidsbesef, dat het Franse staatshoofd kenmerkt, begonnen aan de oplossing van de derde kabinetscrisis van zijn ambts periode, de 21ste sedert de geboorte van de vierde republiek. De president ontving om 9 uur in'de morgen al zijn eerste bezoeker en tot laat in de avond heeft zich het défilé van hoogwaardigheidsbekleders en politici voortgezet. Allen hebben der tra ditie getrouw, bij hun vertrek uit het Elysée tegenover de journalisten hun in zichten samengevat, hun hoop op een spoedige oplossing uitgesproken en hun aanbevelingen jegens de president her haald. Om Edouard Herriot te ontmoeten heeft het staatshoofd, enigszins in strijd met de voorschriften van het protocol, zijn ambtspaleis verlaten om de 85-jarige ere president van de kamer, die zich moeilijk verplaatsen kan, in zijn woning op te zoeken. Ondanks de onvermoeide activiteit van president Coty is de naam van de nieuwe formateur officieel nog niet uit de bus gekomen. Tot vanavond of misschien zelfs morgenochtend zullen de Fransen geduld moeten hebben, aangenomen dan, dat zij zich voor de naam van hun toekomstige minister-president interesseren. Het schijnt, dat de uitspraak van de Kamer, die eer gisteren met een linkse meerderheid van communisten, socialisten en radicalen An- dré Le Troquer tot haar voorzitter koos, in brede kringen de vrees voor een "Volks front nieuw voedsel heeft gegeven. Moge lijk worden in het Elysée nogmaals ernstig de mogelijkheden onderzocht om het linkse en het rechtse centrum dichter tot elkaar te brengen waardoor eventueel een re geringsformatie zou kunnen worden be proefd die het te allen tijde zonder de steun van de communisten zou kunnen stellen. Het Republikeinse front blijft ech ter overleg, zo niet contact, met de rechtse partijen weigeren, omdat volgens zijn lei der het kiezersvolk on 2 januari het ver langen te kennen heeft gegeven, dat de bakens zullen worden verzet. De socialist Guy Mollet staat onder die omstandig heden volgens de meeste waarnemers dan ook nog altijd bovenaan op de ranglijst onder de ernstige kandidaten. Het is ech ter niet uitgesloten, dat president Coty tenslotte Pierre Mendès-France bij zich zal ontbieden, die in de zomer 1954 de eerste regeringscrisis oploste, waarvoor het Franse staatshoofd toen werd gesteld. (Reuter/AFP) De communistische lei der, Jacques Duclos, heeft tegenover presi dent Coty verklaard dat de communisten een socialistische premier wensen als op volger van Edgar Faure. Duclos was de eerste partijleider, die werd geraadpleegd. De communisten wensen een „volksfront"- regering bestaande uit communisten, so cialisten en radicalen. Zij zouden bereid zijn genoegen te nemen met twee onbe langrijke portefeuilles. De Nationale Vergadering heeft ondanks fel Poujadistisch protest geen enkele Pou- jadist benoemd in de negen belangrijke bestuursfuncties in de Assemblée Natio nale. President Coty heeft vanochtend zijn besprekingen voortgezet. Als eerste ont ving hij oud-premier Faure, voorzitter van de groep van linkse republikeinen (Ras- semblement des Gauches Républicains). ADVERTENTIE BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND-VERZACHTEND VOORAFGAAND AAN DE VERTONING van de film „Op hoop van zegen" hebben gisteravond in een voor twee derde gevuld Thalia Theater de voorzitter van het stakingscomité van de IJmuidense trawlervissers en de hoofdbestuurder, de heer T. v. d. Berg, van het „Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsverenigingen" gesproken. Als middel om de taktiek van de reders uitputting van de stakende vissers - te pareren, noemde de heer v. d. Berg als eerste middel, de ontvolking van het trawler visserijbedrijf. „Er zijn bedrijven in Nederland en zelfs in de IJmond, waar men de stakende vissers graag te werk stelt", aldus de heer v. d. Berg. „We zullen een cordon om dit verziekte trawlerbedrijf leggen. We zullen er de wacht houden met een kleine groep en als alle arbeiders uit dit bedrijf weg zijn, zullen we er voor waken dat dit trawlvisserij bedrijf niet langer in bedrijf komt". Hiermee meende de heer v. d. Berg het „Hoop op zegen" varen de pas te hebben afgesneden en te hebben geïsoleerd. Op deze avond heeft als eerste de heer M. Akkerman, voorzitter van het stakings. comité gesproken. „De staking duurt nu al 3 weken", aldus de heer Akkerman. „Aan de Vissershaven ziet men niemand, we staan eensgezind en er wordt niet eens gepost". „Op de pogingen van de heer Hartman van de Centrale Bond", aldus de heer Akkerman, „die maandag in Egmond van huis naar huis is geslopen om zijn leden-vissers te bewerken, kreeg deze overal als antwoord: ga maar naar het OVB". De heer Akkerman riep de reders op om de hersens te laten werken en niet met de door alle vissers verlaten Centrale van Zeevarenden, maar met de vissers zelf te onderhandelen. „Of willen ze soms heb ben, dat het hier een Vlaardingen of Maas sluis wordt", riep de heer Akkerman ver toornd uit. „Daar voeren en varen ze op percentagegeld". Het ingezonden stuk van de heer Gouda, waarin deze stelde dat er een prikkel moest zijn om de vissers op zee aan de slag te krijgen, werd door de heer Akkerman een grove belediging ge noemd. „Er kan niet harder op de vloot gewerkt worden", riep hij uit. „Het is al gemeen bekend, dat de reders van vissers vaartuigen de slechtste werkgqvers in Ne derland zijn". Laat regering ingrijpen De heer T. v. d. Berg, hoofdbestuurder van het OVB, vroeg zich af waarom de regering na drie weken nog niet heeft in gegrepen in dit conflict. Het antwoord had hij spoedig gevonden: „Omdat de regering het niet kan doen. Het is een klasserege ring en die zou dan maatregelen moeten nemen tegen de groep grootste scherpslij pers in Nederland, waarmee ze nauw is verbonden". De heer v. d. Berg meende dat in IJ mui den door natuurlijke drang deze bedrijfs organisatie van vissers tot stand was ge komen. „De Centrale van Zeevarenden", aldus de heer v. d. Berg, „heeft getracht de strijd te breken. Het is ze niet gelukt en het zal ze niet gelukken". Verstarring Hij meende verder, dat thans een mo ment van verstarring aan het stakingsfront is ingegaan. Egmond, dat een bolwerk van Centrale ontvallen. „De heer Hartman-, aldus de heer v. d. Berg, „heeft daar maan den als een dief rondgeslopen om het royement aan te zeggen bij NVV-leden, die al 30 en 20 jaar lid waren: Pieter Groen en Jan Visser. Zij hebben namelijk zitting in het stakingscomité". „Nu men met het hongerzwaard dreigt", stelde de heer v. d. Berg, „kan ik alle vis sers meedelen, dat het OVB alles inzet om de strijd te steunen. Een ieder onderschat ons, maar er is al f 20.000 op tafel geso- men en zo zal het desnoods een jaar lang kunnen doorgaan". Voorts waarschuwde hij de trawlervissers voor de EVC-mensen, die in Egmond bij oud NVV-leden op be zoek zijn geweest, om hen te bewegen weer lid van. het NW te worden. ADVERTENTIE Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vicaris te Alphen a.d. Rijn J. de Waard, kandidaat te Voorburg. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Krimpen a.d. IJssel J. v. Woerden, kan didaat te Akkrum; de benoeming tot re- serve-legerpredikant R. Dijkstra te Wa genborgen. Bedankt voor Nieuweschans A. P. Rasch te Emmeloord. Geref. Kerken Beroepen te Vlaardingen (6e pred.pl.) J. P. Haspels te Goënga. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Neede-Eibergen K. D. Ger- ber te Mariënberg. Clir. Geref. Kerken Beroepen te Smithville (Ontario, Cana da) M. C. Tanis te Urk. Evang. Luth. Kerk Drietal te Amsterdam (vac. dr. S. v. d. Woude): H. Johannes te Vlissingen, P. H. G. C. Kok te Weesp en P. C. Roodenburg te Breda. Beroepen te Amsterdam (vac. dr. J. P. de Centrale van Zeevarenden was, is de v. Heest) dr. J. A. Stellwag te Den Helder. DJAKARTA (United Press) De Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken Anak Agung- Gde Agung, die zich op het ogenblik in Genève bïvindt voor de bespre kingen met de Nederlanders, heeft aan de regering de suggestie gedaan haar delegatie terug te trekken, indien Nederland weigert de besprekingen binnen een bepaalde tijds limiet te hervatten. Welingelichte bronnen in Djakarta ver klaarden vandaag dat het kabinet een der gelijk voorstel van Anak Agung in overwe ging zal nemen en mogelijk zal besluiten een tijdslimiet te stellen op het verblijf van de delegatie in Genève. Zou Nederland binnen deze limiet niet tot hervatting van de besprekingen zijn overgegaan, dan zou men van Didonesische zijde de schuld vodr de mislukking van de conferentie op de Nederlanders leggen. Intussen hebben Indonesische zegslieden verklaard dat de Indonesische regering geen visum heeft toegezegd voor de Neder landse advocaat voor de verdediging van Nederlanders die in Indonesië terechtstaan. De Indonesische premier Burhanuddin Harahap heeft verklaard dat de Indone siërs de beslissing hebben overgelaten aan de landrechter in Djakarta. Deze heeft het verzoek van de hand gewezen. Harahap merkte naar aanleiding van dit laatste op dat de regering niet bevoegd is zich te men gen in gerechtelijke aangelegenheden. ADVERTENTIE 3 S-' vt <-V'- Gisteren is bericht dat de heer Fedde Schurer door de P.v.d.A. kandidaat ge steld zou worden. De heer Schurer deelt nu het ANP mede, dat, voor zover hem bekend is, de groslijst voor de kandidaat stelling van de Partij van de Arbeid voor de komende verkiezingen nog niet is vast gesteld en dat hem van de zijde van de P.v.d.A. geen enkele officiële mededeling over zijn eventuele kandidatuur heeft be reikt. Inbraak. Woensdagavond is ingebroken in een tijdelijk onbewoond huis aan de Ko ninginneweg in Haarlem. Enige kasten zijn doorzicht. Men heeft nog niet kunnen vast stellen, wat er vermist wordt. De heer J. A. Schippers (KVP) sprak in de woensdagmiddag gehouden ver gadering van de Provinciale Staten van Noordholland bij de behandeling van het hoofdstuk „wegen" zijn vreugde uit over het feit, dat de Provinciale Waterstaat reeds plannen heeft voor de aanleg van een provinciale weg ten oosten van Haarlem, van Spaarndam naar de Prins Bernhardlaan. Daarover zijn in de gemeenteraad van Haarlem nog geen mededelingen gedaan. De verbinding is van groot belang, ook wegens de bouw van de Prinsenbrug over het Noorder Buiten Spaarne en het ver krijgen van een oostelijke randweg (Vondelweg, langs Spaarne, over Prinsenbrug naar de Amsterdamsevaart). Het blijkt nu, dat de provincie een weg laat maken ten oosten van Spaarndam, langs het industrieterrein in de Waarderpolder, onder de spoorbaan HaarlemAmsterdam en de Amsterdamsevaart naar de Prins Bernhard laan. Voor de aanleg van de nieuwe provinciale weg SpaarndamPrins Bernhardlaan zijn nog geen bedragen genoemd; de kruising met de Rijksweg, trambaan, trekvaart en spoorweg beoosten Haarlem wordt ge raamd op 1.400.000.en de brug over de Liede bij Penningsveer op 100.000.De heer Schippers sprak zijn vreugde uit over de voortvarendheid en hoopte, dat de wer ken spoedig uitgevoerd zullen worden. Ook besteedde de heer Schippers aan dacht aan het wegenvraagstuk ten westen van Haarlem. In technische zin is er door de Rijkswaterstaat en de Provinciale Wa terstaat weinig gedaan. Als de tunnel te Velsen gereed is, is er vermoedelijk van de aanleg van wegen geen sprake en het is de vraag of het profiel bekend is. Is'het niet mogelijk, vroeg de heer Schippers, dat de provincie zo spoedig mogelijk be gint met de aanleg van de weg Zijiweg Heussensstraat te Haarlem? De heer B. de Vries (Arbeid) zeide, dat de werkzaamheden bij de Provinciale Waterstaat steeds toenemen; de dienst is daardoor niet in staat het werk uit te voeren. Verdient het geen aanbeveling werk uit te besteden aan particuliere bu reaus? Hij drong op spoed aan bij de aan leg van de wegen ten westen van Haarlem, anders zal de stad Haarlem bij openstel ling van de tunnel te Velsen veel verkeer te verwerken krijgen. Ir. M e r k x (KVP) zeide, dat er nog geen plannen bekend zijn van de oostelijke rijksweg; dat is hem een doorn in het oog, omdat velen, die bij de aanleg betrokken zijn in het onzekere leven. Wel is verteld, dat de weg oostelijker van Haarlem komt dan vroeger genoemd is. Spreker vroeg of Gedeputeerde Staten kunnen bevorderen, dat met de belanghebbende gemeenten Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Haarlemmermeer en de eigenaren van gronden, die' daarbij belang hebben, over leg gepleegd wordt, zodra het tracé be kend is. De heer Van der Bilt (VVD) merkte op, dat door het steeds toenemende verkeer de provinciale wegen (o.a. de Schipholweg) te smal worden. Gedeputeerde Staten heb ben meegedeeld, dat voorzieningen ge troffen zullen worden, maar behoort het eigenlijk niet tot de taak van het rijk, dat voor de hoofdwegen dient te zorgen? De meeste provinciale wegen worden hoofdverkeerswegen. Als de provincie doorgaat met de verbetering, dan schuift het rijk een taak af. Komt de weg er wel? In zijn antwoord kon de gedeputeerde de heer P. Blaauboer zich niet pertinent uitlaten of de provinciale weg Spaarndam Prins Bernhardlaan aangelegd zal worden. De aanleg staat wel op het vijfjarenplan, waarop bedragen geraamd zijn voor kunst werken, maar tot uitvoering zal pas wor den overgegaan als het noodzakelijk is wanneer de oostelijke rijksweg te ver van Haarlem af aangeiegd zou worden. Vroe ger hebben de Staten de weg Spaarn damPrins Bernhardlaan op het provin ciaal beheersplan gezet. Later zal onder zocht worden of de weg er wel zal komen. Wat de oostelijke rijksweg betreft deelde de heer Blaauboer mee, dat de Rijkswater staat zich hiermee bezig houdt. Spreker heeft vernomen, dat de weg tot de Schip holweg over vijf jaar gereed zal zijn. Het juiste tracé is nog niet bekend. Sprekende over de wegen ten westen van Haarlem zeide spreker, dat het niet juist is te veronderstellen, dat er niet aan gewerkt wordt. Bestekken voor tunnels zijn reeds gemaakt. Aan de voorbereiding van de weg ZijiwegWagenweg is reeds veel gedaan en wel zodanig, dat als aan de uitvoering wordt begonnen, het werk ADVERTENTIE BIJ HOEST, KEELPIJN EN BRONCHITIS HELPT DIRECT De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir. H. B. J. Witte, wil, zoals hij reeds bij de behandeling van zijn begroting voor 1956 in de Tweede Kamer heeft medegedeeld, het contingenteringsbeleid bij de woningbouw zodanig wijzigen dat de toewijzingen minder worden gebaseerd op het behoefteschema en meer worden ge richt op de in de verschillende delen van het land aanwezige bouwcapaciteit. Van een gesprek, dat hij hierover heeft gevoerd met bij de woningbouw betrokkenen, is een samenvatting per radio uitgezonden. De minister zei onder meer dat het bou wen in de eerste plaats een taak is van het bedrijfsleven. De overheid heeft hierbij een secundaire taak. Het bedrijfsleven moet zorgen, dat het zijn taak zo goed mogelijk vervult, de overheid moet tot een zo gun stig mogelijk klimaat hiervoor medewer ken.. Het regelen van de hoeveelheid in uitvoering zijnde bouwwerken is een taak van de overheid. Daarentegen is het maken van plannen en de organisatie van het werk specifiek een taak van het bedrijfs leven. De huidige schaarste aan woningen leidt er toe, dat vele overheidsmaatregelen noodzakelijkerwijs in de vrijheid van het bedrijfsleven ingrijpen. Zodra er echter ruimer in de woningbehoefte zal zijn voor zien, zal de overheid ook meer kunnen terugtreden, waarbij' zij ook thans de grootst mogelijke soepelheid dient na te streven. De gespreksgenoten van de minister waren het erover eens, dat er voldoende opleidingsmogelijkheden voor bouwvak arbeiders bestaan. Maar er is een groot verloop onder deze werkers. Gestreefd moet worden naar een goed werkend en billijk tariefstelsel en naar een betere ver zorging van de arbeiders op het werk. De minister werd voorgehouden, dat door de subsidiepolitiek van de regering de bouwactiviteit in vele gevallen verkeerd gericht zou worden. Aan de particuliere woningbouw wordt te weinig kans geboden en daardoor zoeken ondernemers, die wo ningen zouden kunnen en willen bouwen, werk in andere sectoren. Bouwcapaciteit bepaalt het volume Voor de bouwondernemer, die woningen voor de markt bouwt, is de huidige woning bouw voor de verhuur niet interessant. Juist deze ondernemer kan snel en voor delig bouwen. Hem zou meer vrijheid moeten worden gelaten, ook ten opzichte van de huren. Het economisch motief moet zich weer meer kunnen doen gelden. De minister stelde hiertegenover, dat door een grotere inschakeling van de par ticuliere bouwondernemer door middel van hogere subsidies of hogere huren de capa citeit van het bouwbedrijf niet wordt ver groot. Het is juist deze bouwcapaciteit, die in de praktijk het totale woningbouw- een vlot verloop zal hebben. De heer Schip pers heeft verzocht te beginnen met het gedeelte ZijiwegHeussensstraat. Zo lang niet bekend is hoe groot de bijdrage van het rijk wordt, ontraden Gedeputeerde Staten aan de aanleg te beginnen. Dat zou het nemen van een onverantwoordelijke stap betekeneri. Aan de heer B. de Vries deelde spreker mee, dat het geen aanbe veling verdient werken van de Provinciale Waterstaat op te dragen aan particuliere bureaus. Deze hebben geen contact met gemeentebesturen en waterschappen. Het is de bedoeling de verbinding Zijiweg— Wagenweg een weg van twee banen te maken. Bij het grondwerk'en het maken van kunstwerken zal rekening worden ge houden met de mogelijkheid later een weg van vier banen te maken. Voorts deelde spreker mee, dat provinciale wegen, die daarvoor in aanmerking komen, verbreed zullen worden. De heer B. d e V r i e s betreurde het, dat de verbinding ZijiwegWagenweg een weg voor twee banen wordt. De heer Schippers merkt op, dat als een weg (Spaarndam-Prins Bernhardlaan) op een plan staat en verwach mag worden, dat hij in de naaste toekomst uitgevoerd wordt. Thans delen Gedeputeerde Staten mee, dat eerst gewacht wordt op de aan leg van de oostelijke rijksweg. Dat kan vijf, misschien wel tien jaar duren. Heeft het lijstje van de activiteiten van de Provin ciale Waterstaat dan wel waarde? Het plan van de weg SpaarndamPrins Bernhard laan heeft voor de gemeente Haarlem grote betekenis. Van de kunstwerken (kruising spoorbaan en vaart) kan gebruik worden gemaakt voor het verkeer van Haarlem over de Prinsenbrug. Haarlem heeft een ander plan, namelijk het maken van een plein bij de Amsterdamse poort. Het is volgens spreker van belang, dat de provincie en de gemeente samenwerken, om het beste plan uit te voeren. ADVERTENTIE volume bepaalt. Hogere subsidies verande ren daaraan niets. Dat de woningbouw door particulieren ook bij de tegenwoordige subsidieregeling wel aantrekkelijk is, blijkt uit het feit, dat geregeld meer woning bouwplannen worden ingediend dan met het oog op de beschikbare bouwcapaciteit in uitvoering genomen kunnen worden. Ten aanzien van de huren bestaat er geen ver schil van mening over de opvatting, dat deze trapsgewijze moeten worden verhoogd, maar de omvang van de woningproduktie is daarvan niet afhankelijk. Die is afhan kelijk van de beschikbare bouwcapaciteit. Naar aanleiding van opmerkingen over de verdeling van het woningbouwvolume dat geen rekening zou houden met de in het land aanwezige bouwcapaciteit, zei de minister het tot dusverre gevolgde beleid te willen wijzigen. Hij denkt aan een systeem, waarbij in de verschillende delen van het land zoveel woningen kunnen wor den gebouwd als in overeenstemming is met de daar aanwezige bouwcapaciteit. Regionaal of provinciaal zou dan gezorgd moeten worden dat het bouwapparaat als het ware volloopt, zonder dat ongewenste spanningen op de arbeidsmarkt ontstaan. Een moeilijkheid is de verplichting, dat de gesubsidiëerde woningbouw in het alge meen openbaar moet worden aanbesteed, waardoor niet steeds dezelfde aannemer in dezelfde plaats aan het werk blijft. Vele opdrachtgevers ook de overheid weten echter de laatste tijd meer en meer wegen te vinden, om zoveel mogelijk met dezelfde aannemers te werken om de continuïteit te bevorderen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11