Keus Boodschap van Boelganin aan Eisenhower geheim gehouden Complicaties in Europa over atoomenergie-problemen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Poging om conferentie met Eden te doorkruisen Generaal Pereira uit Djakarta teruggekeerd Het woord is aan Denkbeelden ter bevordering van de vrede Kroesjtsjev waardeert Eisenhower zeer René Mayer bepleit groter eenheid, doch de verdeeldheid groeit reeds Jet NUKKlo fop#ycu mij! 70e JAARGANG No 171 DONDERDAG 26 JANUARI 1956 300e JAARGANG No 16 Nederlandse belangen Dodelijk verkeersongeluk „Jungschlaeger zou volgens onze maatstaven vrijspraak krijgen" Sleepboot gezonken na aanvaring met tankschip Prins Bernhard bezocht de Eisenhowers en de Amerikaanse Senaat „Amerikaanse president wenst geen oorlog en houdt woord" Medisch onderzoek Ka trient je praatte Regen of sneeuw Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. j Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE FRANSE PRESIDENT zoekt een kabinetsformateur en raadpleegt dus poli tieke leiders en Kamervoorzitters. In een lange reeks hebben 'zij zijn paleis, het Elysée, bezocht. Maar hij heeft een uitzon dering gemaakt voor de oude Edouard Herriot, ere-president van de Nationale Vergadering, en is hèm gaan bezoeken, om dat hij zo slecht ter been is. Dat mag „enigszins tegen de voorschriften van het protocol in" worden geacht, zegt onze Parijse correspondent. Maar onze corres pondent zal het met mij eens zijn dat het tekenend is voor de vriendelijke, hoffelijke man die wij in 1954 in ons land als het nieuwe Franse staatshoofd hebben begroet en wiens persoonlijkheid de Hollander van alle rang en stand zo goed bleek te liggen. Als er iets is dat protocollen rechtens ver dringen kan, dan is het zeker hoffelijkheid, en Herriot wordt bijzonder geacht in Frankrijk. Was hij maar jonger, dan zou hij wel in staat zijn de middenpartijen in Frankrijk tot elkaar te brengen en een samenwerking van het linkse en rechtse centrum te bewerken, die zelfs wat tijd van leven zou hebben en dus waarlijk iets tot stand kunnen brengen. Noch de socia listische leider Guy Mollet, nummer één op de lijst van kanshebbers voor het for mateurschap, noch de radicaal-socialisti sche leider Pierre Mendès-France zijn daar toe voorbestemd. Dit sluit niet uit dat één van hen beiden als formateur zal optreden en het soort meerderheid behalen, waarin crisis en val der regering zich bij voorbaat al duidelijk aftekenen. P.M.F.'s papieren zijn sinds zijn premierschap niet gestegen, veeleer gedaald. Aan de rechterzijde is men niet van hem gediend, omdat hij de Euro pese Defensie Gemeenschap heeft doen vallen. Maar in het algemeen doet zich kennelijk een ander bezwaar tegen hem gelden: velen zijn hem persoonlijk niet vriendelijk gezind en vinden hem een hard en moeilijk man. Het is een eenvoudig motief, maar daarom niet minder belang rijk. Het heeft altijd, geloof ik, in feite nummer één gestaan bij alle benoemingen van enige betekenis: wie is hij als mens? Er moet wel meteen bij gezegd worden, dat het geen zachte maar een harde hand is, waaraan het Franse politieke bestel in zijn huidige benarde toestand behoefte heeft. Maar de man die de harde hand toepast, moet niet door te veel mensen als een har de man beschouwd worden. Er is een onderscheid. Eerder is er op deze plaats over geschre ven, dat achteruitgang en verzwakking van het Franse parlement sinds de oorlog dui delijk aan den dag zijn getreden, dat het zich steeds verder van het volk verwijderd heeft in zijn zelfgenoegzaamheid als een politieke debating-club, die niet tot beslui ten kan komen en alleen maar welsprekend en slim zijn, en dat er waarlijk waar schuwingen genoeg zijn geweest. Zij heb ben niets uitgewerkt: noch die uit het binnen- noch die uit het buitenland. De waarschuwing-Poujade blijkt ook alweer geen uitwerking te hebben; de nieuwe groep is blijkbaar al onder de collega's op genomen, want er is al door andere par tijen mee overlegd. De verkiezing van de socialist André le Troquer tot Kamerpresi dent is geschied met medewerking van de communisten, die kennelijk hun uiterste best doen om met de socialisten en radi caal-socialisten tot een Volksfront te komen. Noch Mollet, noch Mendès-France, beiden felle anti-communisten, zijn daar voor te vinden. Maar in de socialistische partij zijn er die er nu al anders over denken. En als Frankrijk binnenkort tot een Volksfront-regering zou komen, hoever zou het dan nog, in zijn politiek-verzwakte en ondergraven toestand, van een volks republiek verwijderd zijn? Geen rechtse dictatuur-De Gaulle, geen kleine midden- stands-dictatuur-Poujade, maar wel een dictatuur van links? Dit is de beklemmende gedachte die sinds de jongste verkiezingen bij velen post heeft gevat. Geen wonder dat president Coty zich tenvolle bewust is van het ge wicht van zijn taak, van zijn keuze van een formateur (of formateurs) en van de invloed, die hij in zijn vele gesprekken ongetwijfeld doet gelden. R. P. Naast het 23 3/4 percent aandeel van de „Koninklijke" in het Iraakse olie-con-\ sortium, liggen er nog andere Neder-' landse belangen in Irak. Onder de on- j geveer twee honderd leden van de\ Nederlandse kolonie in Bagdad vindt men vertegenwoordigers van enige gro- te Nederlandse industrieën, een aantalj handelshuizen, een ingenieursbureau en twee grote aannemersfirma's, benevens, een tiental technische deskundigen, die\ in Iraakse overheidsdienst werken. Er i is vraag naar meer Nederlandse ex-1 S perts, doch die vraag wordt maar ma tt gertjes beantwoord. Blijkbaar is de\ tt keuze voor jonge Nederlandse deskun- 8 digen zo groot, dat zij een contract van j 8 twee jaar op een uitstekend salaris niet aantrekkelijk genoeg vinden. Jammer, j want al is Irak niet bijster geriefelijk, j het is een boeiend land in opkomst, dat rijke kansen op ervaring biedt. En wat het Nederlandse zakenleven be treft, men krijgt niet de indruk, dat het j in dit land, waar de miljoenen in het j rond vliegen, bijzonder „bij het hek" 8 is. Wil men van de grote kansen, die 8 hier vooral over een paar jaar zullen liggen, profiteren, dan zal men er tijdig 8 bij moeten zijn. Men leze het artikel 8 van onze reisredacteur op pag. 3. g ccccccoooooccccooccccocoocooocoocoooocooccoooocooooocooo Op het kruispunt de Laan van Nieuw Oost Indië en de Leidsestraatweg te 's Gra- venhage is een verkeersongeval gebeurd, dat aan een 60-jarige dame het leven heeft gekost. De bromfietser J. B. van K., 41 jaar, reed op de Leidsestraatweg en verleende geen voorrang aan een vrachtauto, be stuurd door de 48-jarige A. R. B. uit Lisse. Een aanrijding was het gevolg en daarbij kwam de duopassagier van de bromfietser, mevrouw Van K.-M., zo ongelukkig te val len, dat zij een ernstige verwonding aan het hoofd opliep en ter plaatse overleed. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. De heer Van K. zelf bleef ongedeerd. „Als Jungschlaeger net zo onschuldig is als de voormalige Nederlandse militaire missie, die tijdens dit proces van alles is beticht, dan zou ik, volgens Nederlandse juridische maatstaven denkend, geloven dat hij vrijgesproken moet worden." Aldus generaal-majoor A. J. A. Pereira, voor malig hoofd van de Nederlandse militaire missie in Indonesië, die in Djakarta als getuige a décharge in de processen tegen Jungschlager en Schmidt is gehoord en die met twee andere getuigen is teruggekeerd. Alle drie getuigen hadden lof voor de correcte wijze, waarop zij in Djakarta zijn behandeld. Ze werden volkomen vrij ge laten in de stad. Wel moesten ze hun uit gaan van tevoren bij de politie wachtpost melden, opdat zij door een politie-jeep konden worden gevolgd. Aan de getuigen was een garantie voor hun veiligheid ge geven en die wilde men op deze wijze na komen. Generaal Pereira was blij in Nederland terug te zijn, in hoofdzaak, omdat hij in Djakarta tweeëneenhalve week niets te doen had gehad. Op de vragen van de journalisten op Schiphol antwoordde hij onder meer: „Ik ben niet verbaasd ge weest over de vragen, die mij bij de pro cessen zijn gesteld. Af en toe kreeg ik de indruk, dat men mij geloofde en de ver klaringen van de getuigen a charge, die lijnrecht tegen de mijne ingingen, niet. Loffelijk Met de beide gevangenen heb ik geen onderhoud gehad. Over het werk van me vrouw Bouman kan ik niet anders dan mijn grootste bewondering uitspreken. Ik ben er erg van onder de indruk gekomen. Schmidt maakt nog steeds een levendige indruk. Hij is zeer aggressief en kan zich vermoedelijk beter verdedigen dan Jungschlaeger". Dat mevrouw Bouman in de veelomvattende en ingewikkelde verdediging dringend hulp behoeft, staat voor hem vast. „Ik mocht, toen ik gehoord werd, wel alles zeggen wat ik op mijn hart had, als ik dat had gewild," vervolgde hij. „Die indruk had ik tenmin ste. Ik had echter geen behoefte om veel te zeggen en heb mij er toe beperkt op de vragen te antwoorden." Ook onderluitenant J. Koenders en ser geant J- Verschoor, die beiden onder de generaal bij de missie gediend hebben,von den, dat zij zeer coulant ondervraagd wa ren. De heer Koenders voegde daaraan met een zekere voldoening toe: „Ik heb tenmin ste ook mijn mening over de getuigen a charge kunnen zeggen, bijvoorbeeld over onze vriend Amiruddin." Pijnlijk Inderdaad was het een pijnlijk ogenblik geweest, toen hij geconfronteerd was met de getuige a charge Manoppo, die beweerde dat Koenders hem moest kennen, omdat Manoppo vroeger onder hem gediend had. De heer Koenders sprak dit tegen, waarop Manoppo aanvoerde, de Koenders hem te voren als oude bekende de hand had ge schud. De zitting werd toen geschorst, om dat rechter Maengkom wilde uitzoeken of Koenders meineed had gepleegd. Op de zitting van twee dagen later verklaarde Koenders, dat hij Manoppo nooit gekend had. doch dat men er hem opmerkzaam op had gemaakt, dat hij Manoppo wel de hand had geschud. „Ik heb kort na mijn aan komst zoveel oude bekenden gezien en zo veel handen geschud, dat. ik dit vergeten was." aldus de heer Koenders. „Ik herin nerde me die handdruk pas later, maar toen wist ik ook voor wie ik Manoppo had aangezien. Ik had hem verwisseld met een employé, die ik in de jaren vlak na de oorlog gekend had." Er zijn nog zes Nederlandse getuigen décharge in Djakarta. Woensdag is in het Amsterdam-Rijn kanaal te Kreukelen de sleepboot Neptunes uit Rotterdam na een aanvaring met een motortankschip gezonken. De tanker, de Holland 21 van de B.P.M., ramde de sleep boot ongeveer 500 meter van de Kerk- gracht. Snel maakte de Neptunus water door het geslagen gat en zonk. De drie op varenden, waaronder schipper G. van Zan ten, konden zich op een motorvlet, die zij sleepten, in veiligheid stellen. De op de schepen gevoerde verlichting was prima in orde. Uit een voorlopig on derzoek zou zijn gebleken, dat de tanker een onbegrijpelijke manoeuvre heeft ge maakt en laardoor de sleepboot ramde. De scheepvaart is enigszins gestremd. Het schip ligt dwars in het kanaal, waardoor de vaargeuL van 74 op 40 meter is terugge bracht. Het enige, dat van de sleper boven water uitsteekt, is de pijp en de stuurhut. Rijkswaterstaat regelt de scheepvaart. Hedenmorgen werd met het lichten be gonnen. Drie getuigen uit het proces Jungschlaeger en de zaak Schmidt zijn woensdag op Schiphol uit Djakarta teruggekeerd. Aan belangstelling van de zijde der publiciteit ontbrak het hen niet. Men ziet v.l.n.r. sergeant Verschoor, generaal-majoor Pereira en onder-luitenant Koenders WASHINGTON (United Press). Prins Bernhard had Woensdagavond een vriend schappelijk onderhoud met president en mevrouw Eisenhower in het Witte Huis. Het bezoek van de Prins duurde bijna twee uren. Hij zei, dat zij „louter over fa milie-aangelegenheden" hadden gesproken. Gevraagd door verslaggevers hoe hij de president vond, antwoordde de prins: „In wonderbaarlijke vorm. Hij kon niet beter I zijn". De Prins kwam dinsdag uit Houston in Washington aan voor een informeel be zoek van vier dagen aan de Nederlandse ambassadeur dr. Van Royen. Voor zijn bezoek aan president Eisen hower bracht Prins Bernhard een bezoek aan de Amerikaanse Senaat. De Prins, die niet zijn gezelschap plaats had genomen in I de diplomatieke loge voor bezoekers, werd opgemerkt door de democratische se nator A. S. Mike Monroney, die de Senaat opmerkzaam maakte op zijn aanwezigheid. Monroney zei dat de Senaat zich geëerd voelde de echtgenoot van een regerende vorstin van een bevriend land als zijn be zoeker te ontvangen. Senator Monroney was een der gastheren op een lunch die hierop aan de Prins werd aangeboden. De Nederlandse ambassadeur J. H. van Royen vergezelde de Prins bij diens bezoek aan de Senaat. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Locke: De meeste redekavelingen der mensen betreffen in de grond slechts woorden, niet zaken. 99 99 WASHINGTON (Reuter) De Sovjet-ambassadeur in Washington, Georgi Zaroebin, heeft woensdag een bezoek gebracht aan president Eisenhower, om hem een persoonlijke boodschap van de Sovjet-premier, maarschalk Boelganin, te overhandigen. Het bericht omtrent deze boodschap had grote belangstelling gewekt. Fotografen en cameramannen, verslaggevers en radio-journalisten hadden zich bij het Witte Huis opgesteld. Na afloop van het bezoek dat zeventien minuten duurde zei Zaroebin, dat het onderhoud „zeer goed" was geweest. Het Witte Huis heeft medegedeeld, dat de boodschap een „vriendschappelijke brief' is, met bepaalde denkbeelden die Boelganin voorlegt aan Eisenhower met het verzoek om deze nader te bestuderen „in het belang van de bevordering van de vrede". In Washington neemt men aan, aldus Reuters correspondent, dat het tijdstip van het overhandigen van de boodschap zo danig gekozen is, dat de brief bij de ko mende onderhandelingen tussen Eisen hower en premier Eden ter sprake zal komen. Een diepgaande bespreking zal ech ter niet mogelijk zijn, daar de deskundigen van beide staatslieden nog geen studie van de ware betekenis van de omvang der denkbeelden hebben kunnen maken. Hoewel de inhoud van de boodschap al leen in beperkte kring te Washington be kend is, bestaan er aanwijzingen dat de brief bedoeld is om het Amerikaanse staatshoofd vriendelijk en verzoeningsge zind te stemmen tegenover de Sovjetleiders nu hij binnenkort met Eden maatregelen zal beramen tegenover het jongste optre den van de Sovjet-Unie in het Midden- Oosten en Azië. Men acht het te Washington mogelijk, dat Boelganin met zijn boodschap de weg wil effenen voor een tweede conferentie van regeringsleiders in de „geest van Ge- nève", aldus Reuters correspondent Paul Scott Rankine. Een woordvoerder van het Witte Huis zei dat Boelganin en Eisenhower na de Geneefse conferentie steeds brieven heb ben gewisseld. Hij kon niet zeggen of en wanneer de brief zou worden gepubliceerd. MOSKOU (Reuter) De eerste secre taris van de Sovjetrussische communisti sche partij, Nikita Kroesjtsjev, heeft „zeer hartelijk" over president Eisenhower ge sproken bij de ontvangst van Marshall MacDuffie, een New Yorkse advocaat, die in J946 directeur van de UNO-organisatie voor hulp en herstel (UNRRA) in de Oe- kraine was. Kroesjtsjev herinnerde aan het wederzijdse vertrouwen gedurende de oorlog. De Sovjetleiders wisten dat Eisen hower altijd zijn woord hield, zo zei hij. Op een vraag van MacDuffie antwoordde Kroesjtsjev, dat de verklaring van gene raal Tsjoeikov over de Sovjesrussische voorsprong op het gebied van waterst.of- wapens een antwoord vormde op de ver klaringen van de voorzitter van de Ameri kaanse stafchefs, admiraal Radford, van de minister van Buitenlandse Zaken Dulles en anderen. Hij voegde daaraan toe: „Ik moet zeggen dat Eisenhower dergelijke dingen niet heeft gezegd". Tsjoeikovs woorden, aldus Kroesjtsjev, bewijzen mijn verklaringen dat het onmogelijk is dat de zaak zo doorgaat, maar dat wij tot ont wapening moeten komen en er over moe ten nadenken hoe een nieuwe oorlog ver meden kan worden. Kroesjtsjev zei MacDuffie dat de Sovjet- Unie gelooft dat de „golf van ontspanning" van na de conferentie van Genève nog zou toenemen. De Sovjetleiders, die de top conferentie van Genève hadden bijge woond, waren ervan overtuigd dat de Ame rikaanse leiders met inbegrip van Eisen hower geen oorlog wensten en evenzo premier Eden en premier Faure. President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie over de tot nu toe onsuccesvolle onderhandelingen tus sen het Westen en de Sovjet-Unie, om tot ontwapening te komen, gesproken. „De Verenigde Staten kunnen thans slechts één koers volgen: sterk blijden, getrouw zijn aan hun eigen opvattingen inzake recht en rechtvaardigheid, deze in de wereld onver kort handhaven en er in onderhandelingen, ongeacht of het om zeer grote, dan wel kleine vraagstukken gaat, zoveel mogelijk naar te streven spanningen te verminderen en de weg naar een vreedzame toekomst te banen" zo verklaarde hij. Eisenhower zei verder dat ontwapeningsbesprekingen im mer langzaam verlopen en dat zij geken merkt worden door behoedzame onder handelingen. Hij beschreef zijn luchtver- kenningsvoorstel als een inleidend gebaar om vertrouwen te scheppen en het gevaar van een verrassingsaanval uit te schakelen. Eisenhower wilde niet zeggen welke basis hij zich gedacht had voor een gemeen schappelijk Amerikaans-Brits optreden in het Midden-Oosten, waarover hij wellicht volgende week met premier Eden van ge dachten zal wisselen. De president zei dat de buitenlandse po litiek door democraten en republikeinen gezamenlijk moet worden gevoerd, opdat andere landen niet bang hoeven te zijn voor een verandering. Er kan natuurlijk critiek op personen en methoden worden geoefend, maar de buitenlandse zaken zelf staan boven de politiek. Omtrent zijn gezondheidstoestand ver klaarde Eisenhower vóór eind februari een definitief medisch onderzoek te verwach ten, hieraan toevoegend dat hij geen tijd zou verbeuzelen met mede te delen of hij zich al dan niet als president herkiesbaar zou stellen. „Het voornaamste probleem, waarvoor ik mij thans gesteld zie, is te pogen uit te maken welke invloed mijn gezondheidstoestand zal hebben op mijn uitoefening van het presidentsambt. en niet de uitwerking ervan na te gaan op mijzelf Hiermede hangen samen de toewijding en kracht, die ik beschikbaar moet kunnen stellen om iets voor het welzijn der Ver enigde Staten gedaan te krijgen. Ik kan mij vandaag zeer krachtig gevoelen, maar ik weet, dat ik een man ben, die ziek is geweest", aldus de president. LUXEMBURG (A.N.P.) Woensdag heeft de president van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de heer René Mayer, te Luxem burg in een bijeenkomst van de Nationale Raad van de Europese Beweging een rede uitgesproken over het onderwerp „voor een Europese politiek". In deze rede nam de president van de Hoge Autoriteit stel ling ten aanzien van het voorstel tot het weer op gang brengen van de Europese eenwording door het stichten van een su pranationale instelling op het gebied van de atoomenergie. De president van de Hoge Autoriteit zeide onder meer: „In Parijs hebben ver tegenwoordigers van de voornaamste po litieke partijen van de zes landen samen met vertegenwoordigers van de vakbe weging op initiatief van de heer Jean Mon- net de verplichting op zich genomen in de verschillende parlementen een besluit uit te lokken, waarin gevraagd wordt de atoom energie in een gemeenschap onder te bren gen en door die gemeenschap te laten con troleren. Wij wensen zonder enig voorbehoud dat deze poging zal slagen, maar geloven dat het onze plicht is te wijzen op de nood zaak van het behoud van een concrete mogelijkheid tot het scheppen van een ge meenschappelijke energiepolitiek, hoe men zich verder de politieke constructies dan ook moge voorstellen. De energieproble men in het Europese vlak kunnen noch worden opgelost door ze van elkaar te scheiden, noch door een oplossing te zoe ken in nationaal verband. Als verschillende Europese autoriteiten in het leven worden geroepen, is het noodzakelijk dat tussen deze gezagsorganen een elkaar doordrin gend, innig verband wordt geschapen, dat het mogelijk maakt te komen tot de uit werking van een gemeenschappelijke poli tiek". O.E.E.S. ongerust De eerstvolgende vergadering van de ministerraad der Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) zal op 28 en 29 februari worden gehouden. In kringen van de organisatie verwacht men, dat deze vergadering minder dan gewoon lijk aan financiële en handelspolitieke kwesties zal zijn gewijd, aangezien het voornaamste punt van de agenda de Euro pese samenwerking op het gebied van de atoomenergie zal zijn, een vraagstuk, dat dan waarschijnlijk hoofdzakelijk van de politieke kant zal worden bekeken. Het rapport van de O.E.E.S. over het vraagstuk van de atoomenergie, dat de vorige maand bekend is gemaakt, vormt nu al sinds weken het onderwerp van gedetailleerde technisch studie door de delegaties van de leden-landen. Het is be kend, dat Engeland aan de in dit rapport voorgestelde vorm van samenwerking tus sen de regeringen de voorkeur geeft boven een supranationale oplossing, zoals die bij de beraadslagingen der zes landen van het zogenaamde „kleine Europa" uit de bus zou kunnen komen. In kringen van O.E.E.S. heerst, voor zover het vertegenwoordigers van andere landen dan die van „Klein Europa" betreft, begrijpelijkerwijs een zekere argwaan ten opzichte van de plan nen, welke uit die bijeenkomst van de zes ministers van Buitenlandse Zaken kunnen voortvloeien. Men vreest in die kringen namelijk, dat het totstandkomen van een nieuwe, de zes landen omvattende supra nationale organisatie een verzwakking van de O.E.E.S. zou betekenen, of haar op zijn minst zou kunnen verhinderen zich te ver sterken met een eigen orgaan op het ge bied van de atoomenergie. Ook ziet men in die kringen het feit niet over het hoofd, dat een gemeenschap voor atoomenergie van de zes landen, die dus ook een ge meenschappelijke markt voor de produkten van die energie zou betekenen, de positie van de overblijvende continentale Euro pese landen op atoomtechnisch gebied weinig aanlokkelijk zal maken. Ook om deze reden verwacht men, dat de vergade ring van de ministerraad eind februari ge legenheid zal geven tot hoogst interessante discussies. O3COSCODCCOCCOCOCOCO330OICCCCCOC STOWMARKET (Engeland) (United Press). Katherine Flett, 9 jaren oud en een onverbeterlijke praatster, was de wanhoop van haar ouders en haar onderwijzer. Want ze praat. Ze praat altijd, thuis, op straat, in de les. Vooral in de les, tot groot ongenoegen van meester Philip Fisher. Zo kon het gebeuren dat, toen Ka- trientje woensdag tijdens de wiskunde les weer met haar buurmeisje in de klas fluisterde, meester Philip boos werd en de hele klas liet binnenblijven tijdens het vrij kwartier. De bel luidde voor het speelkwartier- tje. Drie minuten later gierden stukken van een straalvliegtuig omlaag en plof ten op de speelplaats neer. In het toe stel was in de lucht een ontploffing ontstaan. Als Katrientje niet gepraat had, zeiden de deskundigen van de RAF, was niemand op de speelplaats er levend en heelhuids afgekomen. yxcccccoccca cccccoyxxxxxxcctxxxxxcco ADVERTENTIE BARTELJ0RiSSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Waterdichte Bromffetskleding j De Bilt: De afgelopen nacht trok een rug van hoge luchtdruk over ons land, waar door bijna overal lichte vorst optrad met minimum temperaturen van min een tot min vier graden. De wind draaide later in de nacht naar zuidelijke richtingen, terwijl bovendien wolkenschermen naderbij kwa men die samenhangen met een regen- en sneeuwzóne waarvan de voorste begren zing vanmorgen 9 uur Zeeland bereikte. De neerslagzóne behoort bij een depressie die ten westen van Ierland naar 't noorden trekt en een storing die boven Ierland tot ont wikkeling komt. Deze storing zal vermoe delijk over Midden-Engeland in de richting van ons land trekken. De frontlijn van de neerslagzóne zal de komende 36 uur ver der naar West-Europa opdringen, maar het zal nog geruime tijd duren voordat deze scheidingslijn van zachte Oceaanlucht en de koude lucht die boven ons land stag neerde het noorden van het land gepas seerd zal zijn. Er zal dan ook nog vrij lang durig wat regen of sneeuw vallen. De kans op vorst is echter de komende nacht niet groot, zeker niet in het Zuiden van het land. ADVERTENTIE De Oudste Steeds de Beste (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux, Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome mist zwaar bew. hevel mist geheel bew. regen regen half bew. geheel bew. sneeuw motregen geheel bew. licht bew. zwaar bew, nevel onbewolkt nevel geheel bew. half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt ao ,.S 12 O SC nno nnw windstil w windstil zzo zzo zzo zo zo w windstil nw w windstil zzw windstil windstil windstil wnw windstil ozo 60 Sé d S3 g s 2 z5 -26 0 -11 1 -19 0 -10 0 -7 0 7 12 4 5 -0 0,1 -0 1 11 -0 0 6 0 -0 1 -7 0 -5 0,6 -7 1 -3 0 -3 0 -6 0,3 -9 0,6 3 0 Den Helder geheel bew. matige z -0 1 Ypenburg half bew. matige z 1 0,1 Vlissingen zwaar bew. matige zo 1 0,2 Eelde licht bew. zwakke z -2 0,1 De Bilt half bew. mat. zzo -0 0 Twente mist zwakke z -2 4 Eindhoven licht bew. mat. zzo -1 0,1 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. mat. zzo -2 0,1 Neerslag laatste 24 uur. XC0C0CC0CCCCOCrcoCODCX>300CCCOrX)0CCC0CrO0000CXX30000CC000 TIJDELIJK SNEEUW Zwaar bewolkt met plaatselijk sneeuw of regen. Matige tot krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. In het noorden temperaturen om het vries punt. Elders dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van don derdagavond tot vrijdagavond, opge maakt om 11.15 uur. 27 .januari Zon op 8.31 uur, onder 17.19 uur. Maan op 17.41 uur. onder 7.59 uur. Maanstanden 27 jan. 15.40 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 26 januari Hoog water: 2.18 en 14.40 uur. Laag water: 10.20 en 22.47 uur. Vrfldag 27 januari Hoog water: 3.16 en 15.35 uur. Laag water: 11.17 en 23.42 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1