Rotterdamse Tram werd jarenlang door personeelsleden bestolen Fa. B. ENGELENBERG Leges voor paspoorten verlaagd met één gulden in Noordholland PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws Blijf meester GEVAPAN 36 Opzichter had thuis een magazijn in het klein van ontvreemde goederen De radio geeft vrijdag Principiële zaak over kas op rolletjes Handelsmarge-stop wordt ingetrokken tóch goede foto's ^ocU ió het zo r~ J IJ U N DERDAG 26 JANUARI 1956 OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Kweker uit Abbenes voor Amsterdams hof met de qrara nieuwe dubbeï-g e voe ig e WAT Mijn HARPT Maakt |5 GOED Onderwijsraad V-l en V-2 deskundigen in JNAVO-verband bijeen Taak van Raad voor de IJmond is beperkt Instelling produktschap vis en visprodukten DENKENDE WEZENS Na zeer langdurige nasporingen is de recherche te Rotterdam er in geslaagd de laatste hand te leggen aan het onderzoek inzake frauduleuze handelingen in de ga rage van de Rotterdamse Elektrische Tram. Leden van het garage- en magazijn- personeel heeft zich in de loop der jaren aan belangrijke diefstallen schuldig gemaakt. Aangenomen kan worden, dat deze diefstallen reeds zijn begonnen in de oorlogsjaren. In juli 1955 werd ontdekt dat een van de voormannen van het magazijn thuis een hoeveelheid gereedschappen en verf van de R.E.T. in zijn bezit bleek te hebben. De goederen waren hem met bedrijfswagens van de tram thuisgebracht. Men vatte toen verdenking op tegen de 48-jarige C.V., die belast was met het toezicht op de kost bare magazijninventaris. Een huiszoeking bracht aan het licht, dat hij er thuis een magazijn in het klein op na hield. Volgens de rechercheurs was de hoeveelheid zo groot, dat wanneer hij nog een half jaarwas doorgegaan, de zolder van 's mans woning onder de last was bezweken. Twee vrachtauto's met goederen werden bij hem weggehaald. Bij het voortgezet onderzoek werden ook knoeierijen met autobanden ontdekt. Jaar lijks gebruikt de R.E.T. voor haar 200 autobussen een groot aantal banden. Al deze banden werden op een bepaalde wijze gemerkt. Het bleek, dat bij een aantal autobussen de geregistreerde merktekens op de banden niet altijd klopten en dat ook banden, die administratief als afgekeurd te boek stonden, onder verscheidene autobus sen werden aangetroffen. De kwaliteit van deze banden was nog uitstekend, zodat de veiligheid van het publiek niet door de frauduleuze handelingen gevaar heeft ge lopen. Bij het onderzoek van de recherche kwam vast te staan, dat het met het mon teren van de banden belaste personeel, de inmiddels gearresteerde 47-jarige J. G. S. en de 53-jarige L. J. P. B., met de maga zijnmeester C.V. en met de 58-jarige ga ragechef P. M. onder één hoedje speelde, waardoor het mogelijk was nog goede ban den op papier af te keuren, ze daarna ach ter te houden en te vervangen door nieuwe of gevulcaniseerde banden. De goede „af gekeurde" banden werden van de hand gedaan aan de 52-jarige koopman T. D., die als opkoper geregeld het afgekeurde ma teriaal opkocht. Bij deze zaak was ook betrokken de 47- jarige vertegenwoordiger J. C. V., die voor een grote bandenfabriek de banden van de R.E.T., die gevulcaniseerd moesten wor den, ophaalde aan de garage. Hij nam ech ter in de loop der jaren ook een groot aantal nog bruikbare banden mee. De ver tegenwoordiger verkocht deze banden aan afnemers van zijn fabriek, zodat deze onderneming zich door V. voor duizenden guldens benadeeld acht. Dynamo's en accu's Ook is nog aan het licht gekomen, dat de opzichter C. V. ook betrokken was bij een niet onbelangrijke handel in dynamo's en accu's. In een rijwielhandel te Rotter dam trof de recherche in een keurig ver pakte kist een dynamo aan ter waarde van ADVERTENTIE Doclstraat 39 - Haarlem - Tel. 15232 WATERPROOF SCHUURPAPIER HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgel. 11.10 Voordracht. 11.30 Altviool en piano. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.34 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Kamer muziek. 14.15 Voordracht en litteraire cau serie. 14.35 Kamermuziek. 15.00 Gevarieerd programma. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Actuali teiten 19.20 Dansmuziek. 18.45 Tot nieuw bestel verbonden, causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Klankbeeld over het na oorlogs herstel van de Nederlandse vlieg tuigbouw. 19.30 Zondagmorgen, causerie. 19.50 Nieuw van de V.P.R.O. 19.55 Streek- nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Philharmonisch sextet. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Na tien jaar, causerie. 21.00 Strijkorkest en soliste. 21.30 Aetherforum. 22.10 Buitenlands week overzicht. 22.25 Platen. 22.40 Vandaag, cau serie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Platen. 10.25 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Mannen koor en symfonisch orkest m. m. v. solist. 12.00 Angelus. 12.03 Pianoduo. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Franse chansons. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws 13.20 Dansmuziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Radio Philharmonisch orkest. 14.45 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Vocaal ensemble, orkest en solist. 16.00 Voor de zie ken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17 40 Beursberichten. 17.45 Pianovoordracht. 18.05 Lichte muziek. 18.30 Vragenbeantwoor- ding. 18.45 Platen. 18.55 Prof. Romme spreekt. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzendmg: Rubriek Verklaring en toelichting. Het sta tuut van het Koninkrijk der Nederlanden en de grondwet. 19.20 Emigratierubriek: Het emigratiepraatje. 19.30 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Lichte muziek. 21.00 Politiek forum. 21.30 Amusementsmuziek. 21.55 De overheidsdienaar in de Nederlandse samenleving, causerie. 22.05 Promenade orkest en solist. 22.45 Avondgebed en litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Franse chansons. TELEVISIE (N.T.S.) 11.4513.00 Eurovisie: Herdenking ge boortedag van Mozart. 20.4522.55 Die Entführung aus dem Serail, opera. 23.10— 23.30 en 23.30—23.40 Olympische winter spelen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45, 16.10 en 16.35 Platen. 17.00 Lichte muziek. 17.45 Voordracht. 17.55 Pla ten. 18 00 Tdomeneo. opera. (Om 19.00 Nieuws. Om 21.30 Causerie). 22.00 Nieuws. 22.15 In ternationale Radio-Universiteit en luitrecital. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws, feiten van de dag, en: Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 50 m.). 1000, welke C. V. daar in bewaring ge geven had. Bij het onderzoek werd een uitvoerige administratie aangetroffen. Daarin kon men nagaan, dat C. V. van 1947 af tot kort voor zijn arrestatie een uitgebreide handel in dynamo's had gedreven met een tweetal firma's. Deze dynamo's waren afkomstig uit de magazijnen van de R.E.T. Vier elec- triciens, die bij deze handel waren betrok ken, zijn eveneens gearresteerd. Een van deze electriciens, die bij de R.E.T. in dienst was geweest, bleek van door hem groten deels ontvreemd materiaal een verlichting te hebben aangelegd in een vermaaks- etablissment in Rotterdam. Waar al het gestolen materiaal is ge bleven, kan niet meer worden nage gaan. De recherche ontdekte, dat dyna mo's waren geleverd aan IJselmeer- vissers en dat enige accu's waren ver voerd naar een plaatsje in de omgeving van Leerdam, waar boerderijen niet over een elektrische aansluiting be schikken. Bovendien bleek elektrisch materiaal verwerkt te zijn in autobus sen van particuliere ondernemingen, waaraan R.E.T.-personeel in vrije uren montagewerkzaamheden verrichtte. Bij het onderzoek kwam voorts nog aan het licht, dat met oud materiaal, dat de R.E.T. van de hand deed, zaken werden gedaan. Bij de verkoop van enige afge dankte bedrijfsauto's, kreeg de garagechef P. M. een personenauto in ruil terug, die hij voor eigen rekening met winst verkocht. Er zijn in deze zaak dertien verdachten gearresteerd, waarvan er negen ter be schikking van de justitie zijn gesteld. Voor het Amsterdams hof heeft terecht gestaan de 44-jarige teler-kweker J. van t R. uit Abbenes, die in eerste aanleg door de economische politierechter te Haarlem was vrijgesproken van de hem ten laste ge legde overtreding der verordeningen voor het telen van tulpen. Deze kweker bezit 168 vierkante meter grond,, die hij in vier perken heeft verdeeld en die hij had beplant met tulpenbollen. Hij bezit diverse vergunningen. Zo mag hij bloembollen telen als ook bloemen op de open grond, echter met uitzondering van tulpen, narcissen en hyacinten. In de kas sen mag hij alles telen, dus ook de laatst genoemde drie soorten. Hij paste nu een nieuwe vinding toe: een verrolbare kas, die hij beurtelings boven zijn perken op de open grond plaatste. Naar zijn mening kweekte hij op deze manier de bloemen niet meer op de open grond, doch in een kas. Een getuige-deskundige vertelde, dat het bedijfschap aanvankelijk weinig bezwaren had. Het duurde soms tien dagen vóór de bloemen onder de verrolbare kas uit de grond opdoken. Later echter was het voor gekomen, dat de kas bijvoorbeeld woensdag boven een perk was geplaatst en dat de volgende dag, donderdag, de narcissen al te zien waren. De getuige zeide, dat de kwe ker in dit geval dus de verrolbare kas slechts als camouflage gebruikt had. Blijkens uitlatingen van de president achtte het hof het moeilijk in deze princi piële zaak een beslissing te vinden. Immers in de vorderingen staat nog niets over een verrolbare kas en waar moet dan de grens liggen tussen tien dagen en een dag. De procureur-generaal achtte de kweker echter wel strafbaar. Hij eiste de princi piële geldboete van 10. Het hof zal in deze zaak op 8 februari uitspraak doen. ADVERTENTIE over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten ADVERTENTIE Tijdens besprekingen, die minster Zijl stra samen met staatssecretaris Veldkamp heeft gehad met vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties in de industrie en van de drie grote middenstandsorganisa ties, is besloten dat de handelsmarge-be schikking van 17 maart 1955 op korte ter mijn zal worden ingetrokken. Deze beschikking werd indertijd uitge vaardigd om de verlaging van de omzetbe lasting tot uitdrukking te laten komen. Hierdoor werden de handelsmarges gebon den aan het peil van 1 oktober 1954. Tegen; is goedgekeurd, deze beschikking heeft de middenstand steeds veel bezwaar gehad. Indertijd werd de industrie niet getroffen door deze mar gestop, waartegen de middenstand herhaal delijk bezwaar heeft gemaakt. De minister was echter van mennig, dat het juist de middenstand was, die door het verhogen van de marges het loon- en prijsbeleid zou kunnen ontwrichten. In de woensdagmiddag gehouden ver gadering van de Provinciale Staten van Noordholland is op voorstel van de heer Den Broeder (Arbeid) met 4418 stem men besloten de post „inkomsten provin ciale leges" der provinciale begroting 1956 te verlagen, waardoor de provinciale leges van de paspoorten gebracht worden van 3.50 op 2.50. Het besluit treedt in wer king, als de begroting by Koninklijk besluit ADVERTENTIE ROLFILM Prof. dr. F. L. R. Sassen, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, is benoemd tot voorzitter van de Onderwijsraad en tevens tot voorzitter van de afdeling hoger onderwijs van die raad. De heer J. C. Deering, rector van het Libanon-lyceum te Rotterdam is benoemd tot voorzitter van de afdeling algemeen vormend voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs, prof. mr. A. M. Donner, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, tot' voorzitter van de afdeling algemeen vormend lager en kleuteronderwijs, dr. J. Selman, chef van de opleiding en kadervorming van de staats mijnen in Limburg, tot voorzitter van de afdeling vakonderwijs en mr. II. Drop, thans adjunct-secretaris van de Onderwijs raad, tot secretaris. De voorzitters zijn tevens benoemd tot lid van alle afdelingen van de Onderwijsraad. Niet meer zo belangrijk.... NEW YORK (A.F.P./Reuter) Dr. Theodore von Karman, voorzitter van de adviesgroep van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie voor wetenschappelijk on derzoek en ontwikkeling op luchtvaartge bied, heeft in New York meegedeeld, dat alle Westduitse geleerden, die meegewerkt hebben aan de ontwikkeling van de V-l en V-2 raketten die in de tweede wereldoorlog zijn gebruikt, in april te München bijeen zullen komen voor een studiecursus, geor ganiseerd door de Noordatlantische Ver dragsorganisatie. Dr. von Karman zei dit op een bijeenkomst van het Amerikaanse instituut voor luchtvaartwetenschap. Eerder hadden twee officieren van de afdeling geleide projectielen van de Ame rikaanse luchtmacht meegedeeld, dat de Verenigde Staten een lange-afstandspro- jectiel hebben met een atoomlading, waar van de explosieve kracht groter is dan die van alle in de tweede wereldoorlog uitge gooide bommen. Het gebruik van dergelijke projectielen betekent, dat een zeer grote nauwkeurigheid niet meer zo belangrijk is, aldus het verslag. De heer Den Broeder had tevoren opgemerkt, dat de leges der paspoorten in andere provincies lager zijn dan in Noord- holland. Hij achtte dat niet rechtvaardig en stelde voor tot verlaging over te gaan. De heer Van der Donk (K.V.P.) spre kend namens Gedeputeerde Staten, wilde eerst afwachten hoeveel paspoorten in de komende drie jaar afgeleverd worden, al vorens tot verlaging over te gaan. De heren Den Broeder en Brand- sen (Comm.) bespraken de verhoging van de vakantietoeslag tot 4 aan ambtenaren in dienst der provincie en laatstgenoemde diende een motie in, waarin de Staten zich tot de regering wenden met de vraag de verhoging toe te passen. Gedeputeerde de heer Bou wman (K.V. P.) deelde mee, dat de beslissing over de vakantietoeslag bij de ministerraad be hoort, gehoord het rijksoverleg. Hij heeft de indruk, dat spoedig een beslissing te verwachten is in verband met het feit, dat velen reeds vakantieplannen hebben. De motie achtte de heer Bouwman overbodig. Met de stemmen van de communisten voor werd de motie verworpen. Streekplannen Mr. Westermann (Arbeid) besprak de urbanisering. Ook informeerde hij naar de volgorde van het uitbrengen van streek plannen. Komt er ook een plan voor de Vechtstreek? De heer Laan vroeg of in het streek plan West-Friesland een kanaal tussen Hoorn en Enkhuizen wordt opgenomen. De heer Thomassen (Arbeid) drong aan op waakzaamheid en werkzaamheid van Gedeputeerde Staten bij de oeverver bindingen van het Noordzeekanaal en het IJ. Voorkomen dient te worden, zoals voor Velsen wordt verwacht, dat de tunnels eerder gereed zullen zijn dan de aanslui tende wegen. Wordt de centrale van de Rijkswaterstaat tijdig ingeschakeld bij de voorbereiding van streekplannen? Voor de reeds bestaande plannen heeft zij een an dere mening dan de vertegenwoordigers van de Rijkswaterstaat in de commissies. Mej. mr. Ribbius Peletier (Arbeid) Geen overdracht van gemeentelijke bestuursbevoegdheden De minister van Binnenlandse Zaken heeft geantwoord op de opmerkingen van enige Eerste Kamerleden, die de instelling van een raad voor de IJmond weinig be vorderlijk achten voor de spoedige tot standkoming van een intercommunaal werkplan. Deze leden, aldus de minister, gaan er kennelijk van uit, dat de betrok ken gemeentebesturen omtrent een zodanig werkplan tijdig tot overeenstemming zou den kunnen komen. De minister kan dit uitgangspunt niet tot het zijne maken. Overeenstemming tussen de betrokken ge meentebesturen omtrent een werkplan, dat de nodige waarborgen voor een evenwich tige ontwikkeling in het gebied van de IJmond en voor een tijdige totstandkoming van de noodzakelijke werken zou schep pen, is niet te verwachten. Hij acht het daarom, gezien de grote belangen, welke hier op het spel staan, niet alleen verant woord. doch noodzakelijk, dat hiervoor een bijzondere bestuursvoorziening wordt ge troffen. De taak van de raad voor de IJmond zal, naar de minister zich voorstelt, in hoofdzaak beperkt blijven tot de vaststel ling van een werkplan en wat daarmee samenhangt. Hier kan derhalve niet wor den gesproken van overdracht van ge meentelijke bestuursbevoegdheden. De richtlijnen, welke door de raad voor de IJmond zijn ingesteld, moeten hierbij in acht worden genomen. De positie van de raad ten opzichte van de bestuursbevoegd heid van Gedeputeerde Staten is aldus ge dacht, dat het door de raad vastgestelde werkplan de goedkeuring van Gedeputeer de Staten behoeft. Dat de raad niet met een adviescommissie is gelijk te stellen volgt uit de omstandigheid, dat aan het werkplan ten aanzien van de gemeente besturen een bindend karakter is toege dacht. 35. Geld verzacht veel. De handelaar in oude legergoederen kon dan ook niet boos op neef Lodewijk blijven, toen deze de schade aan de jeep vergoedde en boven dien nog een oude straaljager en een half dozijn zandzakken van hem kocht. „Dat is dus in orde", zei hij, het geld tevreden bij zich stekend. „Maarvoegde hij er nieuwsgierig aan toe, „wat wilt u met al dat zand doen?" „Dat breng ik naar de woestijn", antwoordde neef Lodewijk. „Naar de woestijn??", herhaalde de han delaar verbaasd. „ZAND???" Maar neef Lodewijk gaf geen nadere uitleg. Hij gooi de de zakken achterin en suisde de lucht in, de handelaar verbluft achter latend. In zijn snelle jager raasde hij voort, tot hij eindelijk in de verte het vliegtuigje van Panda en de ontdekkingsreiziger ontwaar de. De ontdekkingsreiziger deed alle moei te om het sputterende motortje op gang te houden. „Ik hoop, dat we nu geen motor- pech krijgen, Panda", zei de ontdekkings reiziger, „want we komen boven een woes tijn met wilde volksstammen". Geen van beiden had de straaljager in de gaten, die nu snel naderbij kwam. Weldra zouden zij moeten ervaren, welke boze plannen neef Lode wijk met zijn zandzakken had deelde mee, dat Gedeputeerde Staten al het nodige zullen doen om ruimte te behouden tussen .grote steden. Dit houdt tevens in, dat het college aandacht besteedt aan be houd van cultuurgrond. Spreekster ver klaarde, dat diverse streekplannen in voor bereiding zijn; in de loop van dit jaar zal dat van Kennemerland-Zuid ter visie wor den gelegd. Met het plan voor het Gooi gaat het niet zo vlot als aanvankelijk ge dacht werd en aan dat voor de Vechtstreek zijn vele problemen verbonden. Spreekster was het niet mr. Westermann eens inzake het er op na houden van een andere me ning van de centrale van de Rijkswater staat en de vertegenwoordiging in de com missie. Over het plan tot aanleg van een Hemtunnel zijn de besprekingen nog gaan de tussen de Rijkswaterstaat en de provin cie. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft nog geen beslissing genomen. Over het maken van een kanaal van Enkhuizen naar Hoorn is nog niets te zeggen. Bij het hoofdstuk volksgezondheid bracht de heer Sajet (Arbeid) het verkrijgen van eenheid bij de volksgezondheid ter sprake. Als voorbeeld haalde hij aan de werkzaamheden in het Gezondheidshuis te Heemstede. Gedeputeerde de heer Rustige (C.H.) maakte van de gelegenheid gebruik hulde te brengen aan hen, die ten behoeve van de Kruisverenigingen in de provincie wer ken. In het Voorlopig Verslag uit de Tweede Kamer over het Wetsontwerp tot Instel ling van een Produktschap voor Vis en Visprodukten (intellingswet produktschap voor vis en visprodukten) spreken vele leden als hun mening uit dat de ervarin gen. opgedaan met het bedrijfschap voor Visserijprodukten, geleerd hebben, dat een vertikale Publiekrechtelijke Organisatie in deze bedrijfssector een nuttige taak kan verrichten. Met de inhoud van het wets ontwerp konden zij zich in het algemeen verenigen. Verschillende andere leden waren niet geheel overtuigd van de wen selijkheid om de vismeelfabrieken onder het produktschap voor Vis en Visprodukten te doen ressorteren. Daar er fabrieken zijn, die naast vismeel ook vleesmeel produce ren. welke produkten ook bestemd zijn voor veevoeder, is het naar hun oordeel wellicht juister en meer effcient deze fa brieken te brengen onder het produktschap voor veevoeder, waartoe immers ook de handel in vismeel in de eerste plaats be hoort. Aankomst. Bij aankomst van de nieuwe Braziliaanse president, Juscelino Ku- bitschek, in Rio de Janeiro van een reis naar de Verenigde Staten en West- Europa, heeft de politie 36 leden van de (verboden) communistische partij ge arresteerd, die met borden liepen waar op eisen van herstel van de communis tische partij in Brazilië geschreven waren. Verontschuldiging. De Sovjet-ambassa deur in Oostenrijk heeft namens zijn regering bij de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken de verontschul digingen aangeboden voor het vliegtuig ongeluk, waarbij twee straaljagers op Oostenrijks gebied neerstortten. Een Russische piloot redde zich met zijn valscherm. De ander kwam om het leven. De jagers kwamen uit Hongarije. Gevolgen. In vele industrieën in Austra lië is aan arbeiders ontslag aangezegd omdat er als gevolg van de nationale havenstaking geen werk meer is. Tien duizend mijnwerkers worden met ont slag bedreigd omdat de kolenboten niet kunnen varen. In de staat Victoria zal binnenkort een gasdistributie moeten worden ingevoerd. De reders in Mel bourne willen niet rechtstreeks met de havenarbeiders onderhandelen. Paraat. In de Indische staat Orissa wor- ren troepen in gereedheid gehouden om in geval van nood handelend op te kun nen treden bij ongeregeldheden. Er zijn twee treinen tot ontsporing gebracht. Er vielen daarbij een dode en dertien gewonden. De treinen rijden nu onder bewaking. Bezoek. Koningin Elizabeth van Groot- Brittannië en de hertog van Edinburgh zullen in het voorjaar van 1957 een officieel bezoek aan Kopenhagen bren gen. Onverschillig. Op het congres van de Oekraïnse communistische partij heeft de schrijver Alexander Korneitsjoek verklaard dat de „straatschenderij en de jeugdmisdadigheid" in de Oekraïne blijven toenemen. Dit kwaad heeft zich uitgebreid tot de middelbare scholen en moet dringend bestreden worden, zo zei hij. Korneitsjoek leverde voorts kritiek op de letterkunde, film en toneel en op de „onverschilligheid" van het Oekraïnse ministerie van Cultuur ten aanzien van de crisis die het toneel doormaakt. Afgewezen. De Mexicaanse autoriteiten hebben een verzoek van Jacques Mo- nard, de moordenaar van Trotsky, om vrijlating verworpen. Monard werd in maart 1941 wegens de moord veroor deeld tot twintig jaar. Hij had gehoopt wegens goed gedrag vrijgelaten te kun nen worden. Het verzoek is onder meer afgewezen, omdat Monard „in het geheel geen berouw over zijn daad heeft ge toond." Komplot. Voor het huis van een Argen tijnse conservatieve leider te Cordoba, is een bom ontploft. De politie meent, dat deze en andere terreurdaden ver band houden met een Perónistisch komplot, dat aan het eind van de afge lopen week verijdeld werd. Meer dan tweehonderd arrestaties werden in Buenos Aires en de provincie verricht. Botsing. Zes mensen zijn gedood bij een botsing tussen twee Franse militaire vliegtuigen boven Mouzaiaville in Al gerije. Vier inzittenden van de toestel len redden zich met behulp van een valscherm. Voetreis. Een 64-jarige man en zijn twee jaar jongere echtgenote, die uit hun woonplaats tussen Leningrad en Est land, in het Sovjetdistrict Ingerman- land, te voet naar Zweden zijn gegaan, hebben politiek asiel gekregen, zo is te Stockholm door een woordvoerder van de vreemdelingencommissie medege deeld. Volgens de politie te Kiruna in Noord-Zweder., is het echtpaar daar een maand geleden aangekomen. Gratie. Edwin Plitt is vervangen als Amerikaans lid van de internationale commissie die onderzoekt welke Duitse oorlogsmisdadigers voor gratie in aan merking komen. Op Plitt was ernstige kritiek geuit door Amerikaanse oud- strijdersorganisaties, die hem ver weten, dat hij had ingestemd met de vrijlating van generaal Sepp Dietrich, die tot 25 jaar gevangenisstraf veroor deeld was wegens zijn aandeel in de massamoord op Amerikaanse krijgsge vangenen te Malmédy. Plitts opvolger is Robert Upton, een advocaat uit New Hampshire. I.Izer. Te Castelnau-Levis, in het Franse departement Tarn, is een begraafplaats uit de ijzertijd ontdekt. Er zijn een veertigtal gebroken urnen, bronzen voorwerpen en enige skeletten opge graven. AUTOMATEN en mechanisch speelgoed hebben zich sinds de oudheid mogen ver heugen in de bijzondere belangstelling van een ieder die er mee in aanraking kvjam. Destijds hebben we reeds allerlei bijzon dere automaten genoemd die in de Helle nistische tijd grote opgang hebben ge maakt en deze onvolledige lijst zou met kleine onderbrekingen tot in onze tijd kun nen worden voortgezet. Want ook in Perzische en Arabische handschriften worden wonder baarlijkheden verteld van gou den en zilveren bomen, waarin vogels huisden die kweelden en met de vleugels wiekten. Alles volautomatisch natuur- V lijk. Om nu wat dichter bij huis te blijven, de roemruchte Albert Magnus zou uit me taal, glas, leer en was een huisknecht heb ben vervaardigd, die de deur opende en met de bezoeker een gesprek voerde als ware hij een echte mens; iets dergelijks werd ook verhaald van Roger Bacon, wiens ijzeren mens grote bekendheid verkreeg doch niemand zal het ons euvel duiden wanneer we de vrijheid nemen deze pro ducten uit de 13de eeuw naar het rijk der legenden te verwijzen. De oudste automaat die uit de middel eeuwen is overgebleven, is het uurwerk van de kathedraal te Straatsburg, dat bij iedere klokslag een haan, begeleid door de 12 apostelfiguren laat verschijnen, en het dier met de vleugels laat klapperen en driemaal hanengekraai laat uitstoten. En het oudste stuk mechanisch speelgoed is een poppenhuis dat uit het jaar 1558 stamt en zich thans in Upsala bevindt. Deson danks kunnen we zeker geloof schenken aan de mededeling dat Leonardo da Vinei ter ere van de intocht van Lodewijk XU in Milaan een automatische leeuw had ge bouwd, die de koning tegemoet trad en hem de, voor die tijd gebruikelijke, vleie rige eer bewees. Na dien hebben allerlei kunstige auto maten en speelgoederen het licht gezien, maar het meeste opzien heeft destijds toch wel de levensgrote automatische eend van Vaucanson verwekt. Dit dier scheen niet alleen uiterlijk een evenbeeld van zijn le vende soortgenoten te zijn geweest, doch moet even eens in zijn gedragingen uiter mate natuurgetrouw zijn ge weest. Het dier liep waggelend rond, zwom en plaste in het water heen en weer, snaterde, dronk, stak de snavel omhoog en maakte bij het slikken volkomen natuurgetrouwe bewe gingen met de nek. Bij zijn dood, in 1782, heeft Vaucanson de wondereend, benevens tal van andere machines en automaten aan Marie Antoi nette nagelaten, maar na de terechtstel ling van de Franse koningin geraakte het dier in Duitsland verzeild, waar Goethe hem in 1805 zijn opwachting maakte. De eend verkeerde toen reeds in een jammer lijke toestand, want de vleugels waren door de motten aangevreten en het ver mogen om het verorberde voedsel te ver teren, had hij verloren. Maar het eten zelf was hij gelukkig nog niet verleerd. Ten slotte dook de eend in 1845 weer op in de inventaris van de goochelaar Houdin, maar na een leven van meer dan 100 jaar is hij tenslotte uit' het gezicht verdwenen. Nu nog iets over de schakende Turk. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2