Kort en bondig Medische sportkeuring is in Heemstede blijvend succes Rooien of snoeien van bomen niet toegestaan Burgemeester Cremers opent Vrouwenbeurs „St. Michaël" in Minerva-Theater H. C. van Batenburg ter aarde besteld Lichaam en geest, vroeger en nu" RIJWIELEN Rijwielhuis Wilhelmina 11 NW-kindermiddagen werden groot succes Lezing wethouder IN[olte Politieverordening eist vergunning van B. en W. Nederlands militair- politieke betekenis Extra-beiaardconcert op 31 januari Amerikaanse opdracht voor Haarlemse fabriek Vier maanden wegens inbraak en brandstichting Benoeming bij PW Burgerlijke Stand van Bloemendaal Algemene vergadering van „Volksonderwijs" Verlichting Oosterduinweg Burgerlijke Stand van Haarlem Wegens oplichting l/z jaar geëist tegen koopman Lezing van dr. C. Spoelder voor de Volksuniversiteit Weer een botsing in Heemstede DONDERDAG 26 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ten noorden van de spoorbaan naar Amsterdam, aan de Harmenjansweg te Haar lem, is men thans druk. bezig met de voorbereidingen voor de bouw van de nieuwe Prinsenbrug, die tussen Prinsenbolwerk en Oude Weg komt te liggen en een be langrijk betere verbinding zal vormen tussen Haarlem-Noord en het industrieterrein in de Waar derpolder. Hier worden enkele oude panden gesloopt op de plaats, waar straks de oostelijke afrit van de brug komt Als onderdeel van de feestelijkheden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het NW werden woensdagmiddag in het gemeentelijk Concertgebouw te Haar lem twee filmvQorstellingen gehouden voor de kinderen van de NW-leden. De heer P. W. Voskuilen, voorzitter van de Haar lemse bestuurdersbond, heette de kinde ren van harte welkom, waarbij hij mede deelde, dat op 21 juli een grote ballonnen wedstrijd gehouden zal worden. Vervolgens werd er een uitgebreid film programma gegeven, dat kennelijk met grote zorg was samengesteld. Vooral een muzikaal tekenfilmpje en het verhaal van een klein jongetje in een dierentuin oogstten bijzonder veel succes. Na afloop kregen de honderden kinde ren, die zich allen enthousiast toonden, een versnapering. Op een vergadering van de Openbare Onderwijsraad in Bloemendaal, die woens dagavond in de raadzaal van het raadhuis in Overveen werd gehouden en waar enige tientallen onderwijzers van de openbare scholen in Bloemendaal voor waren uit genodigd, heeft wethouder mej. M. E. Nolte gesproken over „de oecumenische beweging in de zestiende eeuw". In een voorstel, dat nog vandaag in de Heemsteedse raadsvergadering behandeld wordt, zal een zeer urgente aanvulling van de algemene politie-verordening worden gegeven om te voorkomen, dat houtopstal- lcn binnen de gemeente, die als natuur schoon van waarde zijn, verloren zouden gaan. In het hoofdstuk „Bescherming vari bomen en beplantingen", aan welke aan duiding nu ook het woord, „natuurbescher ming" wordt toegevoegd, zal een artikel worden toegevoegd, dat het de eigenaars van bomen verboden is, deze zonder ver gunning van burgemeester en wethouders te rooien, te snoeien of op andere wijze te beschadigen of toe te laten, dat dit gebeurt. Dit is onder meer niet van toepassing op door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening als stervende of reeds gestorven aangemerkte iepen en op het rooien of snoeien van bomen, dat naar het oordeed van B. en W. onmiddellijk verband houdt met werken, die met vergunning van of op last van het gemeentebestuur worden uitgevoerd. De vergunning om bomen te rooien of te snoeien kan alleen worden geweigerd of onder voorwaarden worden verleend, in dien het een boom betreft, waarvan onge wijzigde instandhouding naar het oordeel van B. en W. of bij beroep van de raad, op zichzelf of in verband met de omgeving als natuurschoon van belang is. Lezing van It.-gen. Calmeyer op CHU vergadering Woensdagavond hield de afdeling Haar lem van de Christelijk Historische Unie in het wijkgebouw van de Noorderkerk een vergadering, waar luitenant-generaal b.d. M. R. H. Calmeyer sprak over: De militair- politieke betekenis van Nederland in de huidige wereld". De voorzitter van de af deling, de heer Huizinga, opende de ver gadering met Schriftlezing en gebed en gaf, na een kort woord van welkom het woord aan luitenant-generaal Calmeyer. Deze begon met het aanhalen van het be kende woord van Bilderdijk: „Uit het ver leden groeit het heden, uit het nu, wat komen zal". Om de huidige politiek-mili- taire toestand van Nederland goed te be grijpen, is het nodig, in gedachten terug te gaan in de geschiedenis tot na de Napo leontische oorlogen. Toen was Nederland, samen met de zuidelijke Nederlanden (het huidige België) één staat, die fungeerde als wachter en bewaker van de Rijn- en Schel- demonden. Na de afscheiding met België heeft Nederland een neutraliteitspolitiek gevoerd, die duurde tot 1940. Na de eerste wereldoorlog was de inter nationale politieke toestand aanmerkelijk veranderd: het politieke evenwicht was verbroken. De geallieerden consolideerden hun samenwerking in de Volkenbond en in Nederland geloofde men in brede kring, dat tot een eenzijdige ontwapening kon worden overgegaan. Hoe deze illusies door Hitler en Musso lini verstoord werden, ligt nog vers in het geheugen en na het einde van de tweede wereldoorlog werd de UNO opgericht om een zeker wereldevenwicht te bereiken. Spoedig bleek, dat één van de machtigste leden, Sovjet-Rusland, eigen wegen volg de om een zeer bepaald doel te bereiken: wereldheerschappij van het communisme. De westelijke wereld werd pas goed wak ker geschud door de staatsgreep van fe bruari 1948, die Tsjecho-Slowakije achter het „IJzeren Gordijn" bracht Als reactie hierop sloten Engeland, Frankrijk en de Benelux-landen het „Pact van Brussel", dat later het middelpunt werd van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie, die aanvankelijk twaalf leden telde. Later werd dit aantal uitgebreid tot vijftien door toetreding van Griekenland, Turkije en West-Duitsland. Een versterking van de strijdmachten der aangesloten leden werd ter hand genomen, waardoor langzamer hand een wereldmachtsevenwicht ontstond, dat later door de ontwikkeling van atoom wapens niet verstoord werd. De taken van Nederland in de NATO zijn: toegangswe gen naar het westen beveiligen, achterland en havens beschermen. Bovendien heeft Nederland een aandeel in de beveiliging van de grote zeewegen. Tot slot van zijn causerie gaf luitenant-generaal Calmeyer nog een korte samenvatting, waarna er ge legenheid was tot het stellen van vragen. Hierna sloot de voorzitter, na een kort dankwoord, het eerste deel van de ver gadering. Na de pauze werd de groslijst van de CHU voor de aanstaande Kamerverkie zingen samengesteld. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Beatrix, 31 januari a.s., zal de stadsbeiaardier van Haarlem, de heer Arie Peters, die dag in de St. Bavo op de Grote Markt een extra beiaardconcert geven. Gaven de voorgaande jaarverslagen van het Gemeentelijk Bureau voor Medische Sportkeuringen in Heemstede reeds een dui delijke indruk van ononderbroken groei, het zevende verslag bevestigt dat in het plaatse lijke sportleven de opvatting dat periodieke keuringen geboden zjjn, nu vrij algemeen is ingeburgerd. In het afgelopen jaar werden 618 sportbe oefenaren of aspirant-sportbeoefenaren ge keurd. Deze keuringen omvatten mede een röntgendoorlichting en werden verricht door de beide aan het bureau verbonden artsen, de heren A. G. Degenaar en D. J. Bakker. Van de 618 gekeurde personen waren 47 mannen en 8 vrouwen 35 jaar of ouder, 48 mannen en 13 vrouwen waren tussen 25 en 35 jaar, 60 mannen en 22 vrouwen waren tussen 19 en 24 jaar. 83 jongemannen en 78 jonge vrouwen waren tussen 15 en 18 jaar, 91 jongens en 35 meisjes waren tussen 12 en 14 jaar terwijl 132 jongens en 1 meisje jonger waren dan twaalf jaar. Bijna de helft van alle keuringen hadden betrekking op het voetbal; voor deze tak van sport zijn namelijk 300 keuringen ge schied. waarbij één gekeurde moest worden afgekeurd. Voor het zwemmen werden 64 mannen of jongens en 40 vrouwen of meis jes gekeurd; van deze 104 candidaten konden er honderd worden goedgekeurd, maar moes ten er twee voorlopig en twee definitief wor den afgekeurd. Ook voor het roeien, waar voor 70 mannen of jongens en 59 vrouwen of meisjes werden gekeurd, moest één ge keurde voorlopig worden afgekeurd. Ogen schijnlijk zijn drie definitieve en vier voor lopige afkeuringen op 618 keuringen niet erg veel; men bedenke evenwel dat zonder deze keuringen aan het welzijn van deze jonge mensen grote, wellicht onherstelbare schade zou zijn toegebracht, ja dat zelfs hun leven wellicht in de waagschaal zou zijn gesteld. Behalve deze keuringen vonden er nog plaats voor basketbal, turnen, handbal, hockey, tennis, wandelen, wielrennen, ove rige takken van sport en algemene lichame lijke opvoeding. Van de 618 gekeurde personen werden er 392 voor de eerste maal gekeurd, terwijl de overige 226 gekeurden reeds eerder door het zelfde bureau werden gekeurd. Deze verhou ding is feitelijk nog niet gunstig; er blijken nog immer sportbeoefenaren te zijn, die menen dat een goedkeuring feitelijk een leven lang van kracht blijft. Natuurlijk is dit een misvatting en geeft een keuringsrapport alleen een moment-opname. Vooral bij spor ten, die hoge lichamelijke eisen stellen en bij alle wedstrijdsport is dit feitelijk het geval, Naar wij vernemen heeft de burgemees ter van Haarlem zich bereid verklaard, de veertiende Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw, die van 2 tot en met 9 Maart in het Krelagehuis aan de Leidsevaart te Haarlem wordt gehouden, te openen op vrijdag 2 maart, des morgens om 10 uur. Rijwielen-export voor ruim één miljoen gulden Naar wij vernemen bevindt zich de In ternationale Motoren- Rijwielenfabriek in Haarlem onder de Nederlandse rijwiel- fabrieken, die er in geslaagd zijn om een miljoenen opdracht in rijwielen bestemd voor de Amerikaanse markt te verkrijgen. De jonge Haarlemse industrie zal door het nieuwe werkobject van ruim een miljoen gulden, waarvan de eerste verscheping reeds in februari van dit jaar zal moeten plaats hebben, nieuwe werkkrachten moe ten aantrekken. Hierdoor is nu ook Haarlem ingeschakeld in de grote exportcampagne, welke door de Nederlandse rijwielindustrie wordt ge voerd om op deze voor Nederland nog nieuwe, belangrijke markt vaste voet te krijgen. Van oudsher was Engeland de grootste leverancier van rijwielen aan Amerika, waarbij zich sedert enige jaren ook Duitsland en Nederland hebben ge voegd. Vooral Nederland had het niet ge makkelijk, omdat de in Amerika gevraag de rijwielen sterk afwijken van de in ons land gangbare modellen, zodat deze ex port dus produktiewijziging vereiste.. Een 24-jarige Zaanse autospuiter, die in de loop van het vorig jaar enige inbraken vergezeld deed gaan van brandstichting, werd hedenmorgen door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek en ter be schikkingstelling van de regering, conform de eis. In de nacht van 14 op 15 mei had hij een huis, waarin hij had ingebroken, in brand gestoken, als gevolg waarvan dit tot de grond toe afbrandde, waarbij het gezin, dat er in woonde, slechts ternauwernood kon ontsnappen. In de nacht van 11 op 12 september had hij het in een ander huis geprobeerd, maar dat werd tijdig gemerkt. De officier eiste een milde straf, omdat hij deze verdachte meer als een patiënt dan als een misdadiger zei te zien. dient de keuring ieder jaar te worden her haald. Wat de afzonderlijke clubs en verenigingen betreft, heeft de Koninklijke Roei- en Zeil vereniging „Het Spaarne" dit jaar het groot ste contingent keuringscandidaten geleverd; hierop volgden in rangorde de voetbalclubs R.C.H. en H.B.C. en de zwemclub H.P.C. In totaal blijken negen voetbalverenigingen, twee hockeyclubs, één tennisbond, twee handbalclubs, een zwemclub, een roeiver eniging, een basketball-club, een wandelbond en een gymnastiekvereniging bij het bureau te zijn aangesloten. Alle leden van deze aan gesloten verenigingen kunnen van de vol ledige keuringsservice van het bureau tegen minimale kosten profiteren, mede dank zij een gemeentelijk subsidie aan het bureau. Uit de samenstelling van het programma voor het concert dat de Heemsteedse R.K. Harmonie „St. Michaël" gisteravond in het Minerva-theater gegeven heeft, bleek dui delijk hoe de directeur, de heer S. A. Noom er naar streeft de muziekuitvoeringen van de vereniging op een belangrijk artistiek niveau te brengen. Namen als Johan Svendsen, Niels Gade, Grétry en Meindert Boekei waarborgden de talrijke toehoor ders in elk geval kunstzinnig verantwoorde muziek. En de hoogste troef werd in letter lijke zin „uitgespeeld" met de Romanze uit het Concert in Es (K.V. 447) voor hoorn en orkest van W. A. Mozart. Maar met deze op zich zelf genomen lof waardige programmakeuze maakte de heer Noom het de leden van „St. Michaël" niet gemakkelijk. Een werk als de Feest-polo- naise van Svendsen en de in zekere zin wat verbleekte ouverture „Nachklange von Ossian" van de Mendelssohn-epigoon Niels Gade vragen voor de vertolking een vir tuoze techniek en een onfeilbaar, hecht sluitend samenspel. Hoewel de noodzaak van verdere vervolmaking hiervan bleek, kon toch gesproken worden van heel ver dienstelijk, op de beste ogenblikken zelfs van knap spel van de korpsleden. Er kwa men nog meer hoogtepunten bij de uit voering van de aantrekkelijke „Dorpsdan- sen" van A. E. M. Grétry, waarbij enkele muzikanten de kans kregen tot goed indi vidueel spel en tot het natuurlijk formeren van melodieën. Over het algemeen kan de dirigent meer aandacht besteden aan de melodische bouw. Deze kwam door het constant metrisch recht-toe en recht-aan spelen wel eens in de verdrukking, met als gevolg, dat de muzikale spanning ver dween, ondanks het behartigen van de, zij het dan globale, dynamiek. De uitvoering van Grétry's „Dorpsdan- sen" bewees opnieuw de betekenis van de instrumentale bezetting van het harmonie korps met zijn uitgebreide klankkleur mogelijkheden. De waldhoornist van „St. Michaël" weer de zich knap bij de vertolking van Mozarts „Romanze". De toonvorming bleef beschei den, wat wel eens het overheersen van de hoornklank door het nogal sterk begelei dende korps ten gevolge had. De „Beelden uit de Vogezen" van Mein dert Boekei is een geliefd repertoire nummer van de Heemsteedse amateurs geworden. Zij bleken er merkbaar mede vertrouwd te zijn, wat aan de nauwgezet heid van de uitvoering en ook aan de klankvorming niet weinig ten goede kwam. Met de B.B.C.-mars van Ord Hume, waar in zich de slagwerkers van de kapel bij zonder konden onderscheiden, werd het optreden van „St. Michaël" met geestdrift besloten. Er was veel bijval en zonder toe gift kwamen de muzikanten er niet af. Na de pauze werd een filmprogramma vertoond, met als hoofdnummer „Sousa, de marsenkoning". Deze overwegend muzikale film viel in dit milieu van muziekliefheb bers natuurlijk zeer in de smaak. De be grijpelijke waardering uitte zich in een dankbaar applaus; een zeldzaam verschijn sel bij filmvertoningen. En als een nog groter zeldzaamheid kwamen op deze avond zelfs „open doekjes"! P. ZWAANSWIJK. Bij de dienst van Publieke Werken in Bloemendaal zijn benoemd in de vacature M. Logtenberg, tekenaar, en A. Smeenge, technisch ambtenaar, de heren B. Kulk, te Heemstede (met ingang van 1 februari) en M. Oostra te Utrecht (met ingang van 1 maart). GEBOORTEN: T. Potjer—Koerse, d. ONDERTROUWD: J. J. van Egmond en K. M. Buckle Nottelman; E. J. G. Swellen- grebel en F. J. Lodder; H. L. L. Dijkman en W. C. Luijpen. GETROUWD: G. L. Dreijer en J. Fidder; G. C. Mense en A. M. Schrama; A. J. M. van Strijp en C. C. M. Mannaart; J. C. Holst en A. Chamberlain. OVERLEDEN: Mej. E. van Ee, 70 j.; Mej. J. C. Baars, 78 j.; J. J. Huurman, 51 j.; Mevr. J. W. SpronSeel, 58 j.; Wed. E. Ph. Noord ravende Ruijer, 70 j.; W. H. P. Gunsch, 62 j.; Wed. J. M. KlaassenImmers, 72 j.; N. Kooiman, 68 j.; Mevr. W. van. der Waag, 67 jaar. Op de algemene begraafplaats aan de Bergweg in Bloemendaal geschiedde woensdagmiddag de teraardebestelling van de heer H. C. van Batenburg, opzichter der werkplaatsen van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal, die zaterdag na een kortstondige ziekte in de ouderdom van 57 jaar is overleden. Onder het ongeveer 150 personen om vattende aantal belangstellenden zagen wij dr. D. H. Peereboom Voller en de heer A. van Geluk, burgemeester, respectieve lijk wethouder van Publieke Werken van Bloemendaal, de heer G. van Eek, ge meentesecretaris, de heer J. de jong, oud directeur van Publieke Werken, hoofden van gemeentelijke diensten alsmede het bijna voltallige personeel van de dienst van Publieke Werken. In de aula van de begraafplaats werd het woord gevoerd door de heren IJ. E. Dijk stra, directeur van de dienst van P.W., en P. van Dijk, chef der werkplaatsen. Zij herdachten de overledene als een eerlijk, betrouwbaar en hulpvaardig mens, aan wie de herinnering nog lang in de gedach ten zal blijven. De baar werd daarna de aula uitgedra gen door tien leden van de dienst van Publieke Werken, gekleed in blauwe over all met uniformpet, waarachter familie en belangstellenden zich schaarden. Aan de groeve, waar enige bloemstuk ken waren gelegd, werd door een broer van de overledene, de heer W. A. van Batenburg, een woord van dank gesproken, waarbij hij zich in het bijzonder wendde tot het gemeentebestuur van Bloemendaal. De afdeling Haarlem van „Volksonder wijs" heeft woensdagavond in gebouw Cul- tura in de Jansstraat in Haarlem een al gemene ledenvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer J. J. Voogd. Nadat de jaarverslagen van secretaris en penningmeester waren goedgekeurd, wer den de bestuursleden mevrouw W. van Es- Jacobs, mevrouw M. E. Neudorfer-Meyer en de heer J. J. Voogd, die aan de beurt van aftreden waren, herkozen. Op deze vergadering vormde ook de ju bileumactie van „Volksonderwijs", dat dit jaar negentig jaar bestaat, een punt van bespreking. De actie om in dit jubileum jaar nog het honderdvijftigduizendste lid in te kunnen schrijven, is reeds volledig geslaagd. Een tweede actie is aan de gang: het bijeenbrengen van gelden voor de stichting van een vakantiehuis voor kinde ren van de openbare school. De Oosterduinweg in Aerdenhout, tussen de viersprong en de vijfsprong, is voor zien van tien lichtmasten met elk dubbele armaturen en in elke armatuur twee TL- buizen van 20 Watt. Op donderdag 26 januari zal de verlichting voor het eerst in zijn geheel branden en daarmede is de hoofdverkeersroute van de Burgemeester Den Texlaan (noordzijde) tot aan de vier sprong aan de oostzijde en de mr. En- schedéweg aan de westzijde volledig van nieuwe TL-verlichting voorzien. HAARLEM, 25 januari 1956 ONDERTROUWD: 25 jan., W. J. Moorman en L. Geutskens; A. M. Beeren en P. G. A. Mertens; B. H. L. Hooij en M. J. Mannaert; A. Zijlstra en C. M. Boots: F. L. Baasten en C. M. van Lieshout: A. A. Stapper en A. K. Tichelaar; W. Snoek en H. Wenning; W. Dolron en P. M. Hageman; B. J. Gilbert en Chr. van Driest; A. A. Tiggelman en A. den Boer; A. Bos en Chr. van Driest; D. J. Breeuwer en J. M. Chr. P. de Ruig; P. C. Heemskerk en L. M. G. Harder; P. L. Ros kam en J. M. Moseman; A. Willems en I. Wagemaker; B. H. Steinkamp en E. A. Dinaux. GEHUWD: 25 jan., L. Schreuder en M. J. van den Nouwland; J. H. Lans en M. Hart man; E. J. Post en C. J. van den Hoven; B. H. Verstraten en F. E. Lensen; J. Hoogkamer en C. Reijer; Ch. J., M. van Marrelo en M. M. Mes; J. P. W. Heermans en M. de Vries; D. P. M. Janse en J. M. J. E. de Boer; J. de Goede en M. G. Ariës: R. Cornelis en A. de Leeuw; G. Joren en M. P. van Vaneveld. BEVALLEN van een zoon: 23 jan., C. Berghoff—Scheffer; 24 jan., H. P. Hartman de Goede. BEVALLEN van een dochter: 24 jan., M. Moolenaarvan Eerden; Ch. D. R. Leu Weber; 25 jan., J. Woutersde Munk; J. F. Th. Warmerdam—Bonke; B. H. Klok—Kamp. OVERLEDEN: 24 jan., G. van Horick, 65 j., Karei van Manderstraat; A. Booms, 73 j., Coornhertstraat. Voor de Haarlemse rechtbank had. van morgen de behandeling plaats van de zaak tegen een koopman, die ervan verdacht werd het St. Jansziekenhuis in Zaandam voor een bedrag van 230,95 opgelicht te hebben. De koopman zou daarbij bijzonder inge wikkeld te werk zijn gegaan en zou inder daad een hoeveelheid dweilen en luiwagens bij het ziekenhuis hebben laten afleveren. Dit gebeurde echter aldus zijn eigen ver klaring alleen uit naam van een collega. In het ziekenhuis betaalde men de reke ning wel, maar later bleek echter, dat er in het geheel geen koop gesloten was. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, was van oordeel dat de verdachte tegen verschillende personen leugens had gedebiteerd en mede met het oog op het feit dat de verdachte reeds enkele keren wegens oplichting was veroordeeld, eiste hij een gevangenisstraf voor de tijd van zes maanden met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. J. G. Bettink, was van oordeel dat niet alle tenlastegelegde feiten bewezen waren en vroeg een mildere straf. De rechtbank zal uitspraak doen op 9 februari. 99 In zaal Noord aan de Rijksstraatweg in Oud-Schoten heeft dr. C. Spoelder woens dagavond voor de Volksuniversiteit een lezing gehouden over „Lichaam en geest". Na een overzicht te hebben gegeven van de verschillende beschavingen, die reeds ver voor de christelijke jaartelling beston den, zette dr. Spoelder uiteen op welke wijze onze westerse kuituur uit die van het oude Griekenland was ontstaan. Hij toonde aan, dat reeds in de omstreeks 700 jaar vóór Christus geschreven „Ilias" van Homerus aan het lichaam een hogere waarde werd toegezegd dan aan de ziel, een leer welke in die tijd als de enig juiste werd aanvaard. Enige eeuwen later bracht de uit Azië overgewaaide mysterieleer in deze kultus een ware omwenteling teweeg. Niet het lichaam doch de geest was voor het menselijk wezen het belangrijkst. Hoe meer de geest zich van het lichaam los maakte, des te dichter stond men bij de godheid. Tal van inwijdingsceremoniën van deze mysterie-diensten zijn tot op de hui dige dag te mg te vinden in de Grieks- katholieke en rooms-katholieke eredien sten. Ook de wijsgeer Plato heeft met zijn be spiegelingen over het wezen van de mens zijn stempel gedrukt op de vorming van onze westerse kuituur. Hij leerde, dat het lichaam dé kerker van de ziel was. De as cese, het ondergeschikt maken van het lichaam aan de geest werd als de hoogste vervolmaking van de mens beschouwd. Pas in de tweede en derde eeuw na Christus verbreidde zich mét het christen dom de leer, dat lichaam en ziel geen af zonderlijke waarden waren, maar één to taliteit vormden. Deze leer heeft zich door de eeuwen heen in het christendom kunnen handhaven. De nieuwe tendens In de Middeleeuwen besteedde men weer meer aandacht aan de geneugten des levens. In de Renaissance deed men een poging om terug te keren tot de Griekse en Romeinse kuituur. Over de tegenwoordige tijd sprekende, gaf dr. Spoelder als zijn mening te kennen, dat vooral door de ontwikkeling van de techniek en de intensieve beoefening van tal van takken van sport door de massa, de lichamelijke waarden van de mens meer dan ooit op de voorgrond zijn getreden. Dat dientengevolge ook het kerkelijk leven in de verdrukking kwam achtte dr. Spoelder een ernstige zaak. Desondanks is hij van oordeel, dat de kerken het in eigen handen hebben, het verloren terrein terug te winnen. Dr. Spoelder wees er tenslotte op, dat er ook bij het onderwijs stromingen zijn om meer de nadruk te leggen op de karakter vorming van de leerling dan op diens theo retische kennis van een aantal vakken. De vraag welke ontwikkeling voor de maatschappij het meest gewenste zou zijn, de lichamelijke of de geestelijke, beant woordde dr. Spoelder aldus: „Moge een harmonisch samengaan van geest en lichaam er toe voeren, dat er een gezonde geest zal zijn in een gezond lichaam". BINNENLAND De directeur van de Amsterdamse luchthaven Schiphol, de heer U. F. M. Del- laert, is teruggekeerd van een tiendaagse reis naar de hoofdstad van Ceylon, Colombo. Het vliegveld Ratmalana van Colombo zal bruikbaar worden gemaakt voor vliegtuigen op de intercontinentale lijn Amsterdam— LondenColombo, die de onlangs opgerichte „Air Ceylon Corporation" zal gaan vliegen met een van de K.L.M. gecharterd toestel, bemand met K.L:M.-personeel. Vermoede lijk zal deze lijn 7 februari worden geopend. College van beroep. Op voordracht van het hoofdbedrijfschap voor akkerbouwpro ducten zijn onder anderen benoemd tot bij zonder lid van het college van beroep voor het bedrijfsleven A. Bloemendaal te Heem stede, mr. A. A. Vriesendorp te Heemstede, J. S. Wiegersma te Zandvoort en H. C. Kloet te Haarlem. Nekkramp. In de buurtschap Veldwijk (nabij Vorden) is bij een kind nekkramp geconstateerd. HAARLEM EN OMGEVING Relsflim N. P. B. Heemstede. Vrijdag 27 januari zal in het kerkgebouw van de Ned. Prot. Bond aan de Postlaan te Heem stede door de heer Korting van de reiscom missie van de N. P. B. een voordracht wor den gehouden over het onderwerp: Reizen in het algemeen en N. P. B.-reizen in het bijzonder. Daarna volgt de vertoning van een geluidsfilm over reizen naar Zwitserland en Oostenrijk. Christen Vrouwenbond. De afdeling Overveen van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt haar maandelijkse ledenvergadering vrijdag 27 januari om 20 uur in het gebouw Irene, Elswoutlaan 1. Mej. C. P. Bal zal spreken over het vluchte lingenvraagstuk. Ned. Christen Vrouwenbond. De afde ling Haarlem-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt op maandag 30 januari een vergadering in het Herv. Jeugdhuis, Schoterweg 83, waarop een be drijfsfilm van een cacao- en chocolade fabriek vertoond wordt. Koninklijk onderscheiden. Woensdag was het veertig jaar geleden, dat de heer Th. W. H. van Maris uit Haarlem, chauffeur I in dienst van de N.Z.H., bij deze ver voermaatschappij in dienst trad. Hem is de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, toegekend. De vie ring van het jubileum is wegens familie omstandigheden tot een nader te bepalen datum uitgesteld. Geen spreekuur. De wethouder van Publieke Werken in de gemeente Bloemen daal, de heer A. van Geluk, is verhinderd vrijdagmiddag 27 januari zijn wekelijkse spreekuur te houden. Bijeenkomst N.C.V.B. De afdeling Bloe mendaal van de Nederlandse Christen Vrou wenbond houdt de volgende bijeenkomst vanavond, donderdag 26 januari, in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. De presi dente en secretaresse van de afdeling, de dames A. van der Vlugt—Kruyt en S. Beuse- kamp—ten Broeke zullen spreken over het afbetalingssysteem in Amerika en reis- indurkken uit dit land geven. De agenda vermeldt tevens een bestuursverkiezing. Ter uitbreiding van het bestaande bestuur zullen er twee nieuwe bestuursleden moeten worden gekozen. Het huidige bestuur heeft hiervoor geen kandidaten gesteld. ADVERTENTIE WILHELMINA, SIMPLEX en BALAKO v.a. f 2.50 p.w. zonder vooruitbetaling KROCHT 6 t.o. HEMA In Heemstede is gisteren opnieuw een aanrijding voorgekomen tussen een autobus van de N.Z.H. en een personenwagen, maar net als dinsdag waren er ook ditmaal ge- lukkig geen persoonlijke ongelukken. Om ongeveer half twee reed de bus, bestuurd door de 35-jarige J. P. H. uit Haarlem over de P. Aertszlaan, vanwaar hij naar links de Bronsteeweg wilde opdraaien. Van rechts naderde op de Bronsteeweg op dat ogenblik een auto, bestuurd door een Sant- poortse automonteur. De buschauffeur heeft deze wagen klaarblijkelijk te laat opgemerkt, met gevolg, dat beide voer tuigen tegen elkaar botsten. De bus kreeg enkele deuken, de personenauto werd aan de voorkant ernstig beschadigd. De restauratie van de Oude Kerk te Delft, waarmee zes jaar geleden werd begonnen, wordt in een sneller tempo voortgezet. Het zal nog tot 1960 duren eer deze grote restauratie, onder leiding van architect Harm van der Kloot, voltooid zal zijn. Grote gedeelten van de kerk zijn reeds gereed gekomen. Thans worden de grote bogen in het dwarsschip onder handen genomen. Op de foto de restauratie van het dwarsschip. De kalkstenen pijlers en kolommen, die tijdens de grote stadsbrand van 1536 zeer te lijden hebben gehad, worden afgebikt.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3