TRIPJE WYBERT BLOUSES RESTANTEN De gele k amer Kamerlid Hooy sprak op K.V.P.-bijeenkomst SANOSTOL® Leerling-scooterrijder te Meppel vrijgesproken Amsterdamse Beurs FEUILLETON Jaarlijkse dag van de reclamefilm 50% KORTING Restanten Costumes en Japonnen 35 1/5 korting Ondanks veroordeling toch weer dronken achter het stuur Onder invloed achter het stuur: vier maanden Automobilist reed op groep kinderen in; een dode A. Schreuder onderscheiden Diefstal bij N.S. berecht De aannemersfraude te Willemstad Tien dagen gevangenisstraf voor belediging joden Gerelorm. Synode besprak de gezangenkwestie Brabantse grote gemeenten ondernemen tesamen bouwprogramma Gestolen en gesmokkelde auto gekocht en verkocht Principiële uitspraak over het rijden op instructie-motoren Oude, enigszins dove, man overleden na aanrijding Geen nadere mededelingen over het geval Klijzing Beperking studietijd aan Landbouwhogeschool door Mary Roberts Rinehart DONDERDAG 26 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OFIO. I k 1! AKI hM.V.Ilb UOl KAN'! 4 Woensdagavond had in het R.K. Ver enigingsgebouw te Bennebroek een propa- ganda-bijeenkomst plaats, georganiseerd door de afdeling Bennebroek van de Ka tholieke Volkspartij, welke vrij goed was bezocht. In zijn openingswoord heette de voorzitter de heer H. C. Breek in het bij zonder enige dames welkom, wier aanwe zigheid hij op hoge prijs stelde. Hij meen de dat het van groot belang was, indien ook de vrouw in het algemeen zich voor de politiek ging interesseren en sprak de hoop uit, dat dit goede voorbeeld spoedig door nog veel meer dames gevolgd zou worden. Zijn welkom gold ook de spreker van deze avond, de heer Th. Hooy uit Haarlem, die zou spreken over heden daagse Katholieke politiek. Hoewel de heer Hooy tien jaar achter een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal is geweest, is hij, naar hij zeide, geen politicus maar wijnhandelaar. Er zijn politici die de politiek bijna als een be roep uitoefenen en dat is dikwijls nodig, maar hij zelf behoort niet tot deze groep, hoewel hij zich voor tal van aangelegen heden die nauw met de politiek verband houden, blijft interesseren, ook wanneer hij zich, met het oog op zijn steeds druk kere werkzaamheden, straks niet meer herkiesbaar zal stellen. Spreker gaf eerst een overzicht van wat men een parlementaire periode pleegt te noemen. Deze duurt vier jaar; als alles goed gaat, blijft ook de regering vier jaar aan het bewind. Wanneer als resultaat van de normaal gehouden verkiezingen een be paalde partij een meerderheid heeft be haald. dient het zittend kabinet zijn ont slag in bij de Koningin, maar handelt op verzoek van het staatshoofd de lopende zaken af. De Koningin ontbiedt dan de lei ders van de voornaamste politieke par tijen die haar advies geven. Wanneer straks de Katholieke Volkspartij als de grootste partij uit de stembusstrijd komt en daar is, zoals spreker opmerkte, wel enige kans op, dan mag worden aangeno men dat de leider van deze fractie tot ka binetsformateur wordt benoemd. Hij gaat dan onderhandelingen voeren met andere partijen, maar vanzelfsprekend is het dat hij een katholiek programma voorlegt en dat dus het kabinet een katholieke signa tuur heeft. Daarna trok spreker een vergelijking tussen de toestand in 1952, toen ons land na een geslaagde wederopstanding uit de oorlogsellende een zeer slechte betalings balans had en voor 200.000 werklozen had te zorgen. Thans is er een tekort van niet minder dan 90.000 werkkrachten, er is veel te veel werk en het gevolg daarvan is het verschijnsel van de „zwarte lonen" die weer invloed uitoefenen op het prijspeil. Er blijkt dus uit, dat ook de hoogconjunc tuur haar bezwaren heeft, vooral omdat daardoor het gevaar van inflatie lang niet denkbeeldig is. Vervolgens vroeg de spreker de aan dacht voor de nieuwe krachtbron, de kernenergie die bij intensief gebruik een ontzaglijke verandering in het algemeen maatschappelijk bestel zal veroorzaken. Na gewezen te hebben op de funeste trek naar het westen vanuit het zuiden en de te verwachten industriële ontwikkeling v n randstad Holland en de IJmond, wees de heer Hooy op de noodzakelijkheid van een gezond conservatisme in de goede zin van het woord. Dit geldt vooral voor een gezonde middenstandspolitiek en daarom zal het noodzakelijk zijn te streven naar een grote en sterke middenstandsgroep van kleine- en middenbedrijven. Aan de hand van deze opmerking gaf spreker een uiteenzetting over de grote voordelen van de vestigingswet, maar wees er meteen op, dat deze wet herzien zal moeten worden, nu andere gevaren, waaronder de zelfbe dieningswinkels volgens Amerikaans sy steem, de middenstand gaan bedreigen. Ook de middenstand zelf dient met de ver anderde en de steeds veranderende om standigheden rekening te houden. Na gewezen te hebben op de gevaren van het afbetalingssysteem, hetwelk spre ker vergeleek met het opeten van het ap peltje dat voor de dorst is bestemd en welk systeem alleen maar geschikt is in perio den van laagconjunctuur, omdat het dan de produktie kan bevorderen, gaf spreker een uiteenzetting over belastingverlaging sinds 1948 en liet daarna enige cijfers ho ren over de kosten van verschillende be grotingsposten. Na een korte pauze waarin koffie werd geserveerd, beantwoordde de heer Hooy vele vragen.. Te ongeveer half elf sloot de voorzitter met een dankwoord deze verga dering. Archief bracht op veiling ruim 10.000 gulden op Voor 10.000 gulden heeft een Amster damse antiquair woensdag in opdracht van een onbekende buitenlandse bibliotheek op de veiling van een collectie geschriften betreffende de vrijmetselarij beslag weten te leggen op het grotendeels nog onbeken de archief van Jean Baptist Willermoz. In dit archief bevinden zich briefwisselingen die Willermoz, een bekend vrijmetselaar uit Lyon met de hertog van Brunswijk, prins Charles van Hesse, de prins van Wur- temberg en vele andere leden van de hoge Duitse en Franse adel uit de 18e en 19e eeuw gevoerd had. ADVERTENTIE Blikgroenten Zomer KLAA^ OP TAFEL Polygoon bij de prijswinnaars Op de jaarlijkse in Amsterdam gehouden reclame filmdag van het genootschap voor reclame heeft de voorzitter, jhr. W. van Andringa de Kempenaer, de jaarprijzen van dit genootschap uitgereikt. Zij zijn door de jury toegekend aan J. Geesinks „Dollywood" voor zijn filmpje „De drie mascottiers", aan de Cefimafilm voor „Zo als de kinderen" en aan de N.V. Polygoon voor een film over een groot kruideniers- bedrij f De directeur van de Nederlandse Bio scoopbond J. G. J. Bosman hield op deze reclamefilmdag een causerie over: reclame film en bioscoopbedrijf. Hij deelde mede, dat per jaar in Nederland veertig reclame films worden gemaakt en bovendien nog veertig opdrachten worden verstrekt. De heer Bosman verstrekte enige cijfers over het bioscoopbezoek in Nederland. In 1955 zijn bijna 66 miljoen entreekaarten verkocht. Dat betekent een verdubbeling in vergelijking tot 1940 terwijl de bevolking slechts met 21 procent is gestegen. De stij ging is het grootst op het platteland (16,6 procent), daarna volgen de middelgrote steden (5,7 procent) en ten slotte de elf grootste gemeenten met 1 procent. In Ne derland zijn thans 531 bioscopen met ruim 253.000 zitplaatsen; sedert Mei 1945 een aanwas met 208 zalen, die plaats bieden aan 98.000 bezoekers. Op deze reclamefilmdag werd een groot aantal reclamefilms getoond. In de ochtend zitting speciaal Nederlandse produkten, zo wel voor binnen- als buitenland, in de middag voornamelijk produkten van stu dio's uit Frankrijk, Engeland, Zwitserland, Duitsland en Denemarken. ADVERTENTIE Tot en met a.s. DINSDAG iets vuil GROTE HOUTSTR. 98 - HAARLEM Drie maanden gevangenisstraf en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam geëist tegen de 30-jarige kelner F. N. G. uit Hilversum, die kort nadat hij tot twee weken gevangenis straf en twee jaar intrekking van zijn rij bewijs was veroordeeld wegens dronken autorijden, toch achter het stuur van een gehuurde auto was gaan zitten en een aan rijding in Hilversum had veroorzaakt na het drinken van negen borrels. Hij botste tegen een geparkeerd staande bestelauto, gaf opnieuw gas en botste tegen een andere bestelwagen. Hij weigerde zich te onder werpen aan een bloedproef, zo verklaarde een als getuige gehoorde agent van politie. De rechtbank zal op 8 februari uitspraak- doen. De arrondissementsrechtbank te Gronin gen heeft de 36-jarige chauffeur A. A. R. uit Nieuwerkerk aan de IJsel wegens het onder invloed van alcohol veroorzaken van een ongeluk veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De offi cier van Justitie had tegen hem zeven maanden gevangenisstraf met aftrek ei: intrekking van de rijbevoegdheid voor de tiid van drie jaar geëist. Officier eist tegen chauffeur een maand gevangenisstraf Voor de rechtbank in Maastricht heeft terecht gestaan de 44-jarige kleermaker E. O. S. uit Uback over Worms, die op 3 augustus op de Heerlense Weg te Schaes- berg met zijn auto was geslipt en dienten gevolge in botsing kwam met een groepje kinderen, die in een weiland langs de weg speelden. Het jongetje A. Jongepier werd daarbij zo zwaar gewond, dat het spoedig daarna overleed. Andere kinderen, vier jongens en meisjes, liepen ernstige ver wondingen op. Aan de automobilist was ten laste gelegd, dat hij hoogst roekeloos en onvoorzichtig met grote snelheid had gereden op een zeer gladde, slipgevaarlijke weg met een auto, waarvan de achterbanden geheel kaal en afgesleten waren, waardoor het slipgevaar nog was vergroot. De officier van Justitie was van oordeel, dat de schuld van de verdachte wordt ver zwaard door het feit, dat hij moest geweten of ervaren hebben, dat de weg zeer glad was. Hoewel de verdachte zegt in de flauwe wegbocht ter plaatse niet harder te hebben gereden dan 50 60 km, achtte de officier zelfs deze snelheid onder genoemde omstan digheden uiterst gewaagd. De eis was een maand gevangenisstraf en een jaar intrek king van de rijbevoegdheid. De verdediger meende dat de gemeente Schaesberg ernstig in gebreke was ge bleven ten aanzien van de toestand van de bedoelde weg, en zijns inziens had deze gemeente bijna nog meer schuld aan dit droevig gebeuren dan deze verdachte. De rechtbank zal op dinsdag 7 februari uitspraak doen. De heer A. Schreuder uit Haarlem, as sistent-werkmeester van de N.V. Beijnes te Beverwijk, is ter gelegenheid van het feit dat hij veertig jaar in dienst is van dit bedrijf, onderscheiden met de zilveren me daille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Het ereteken is hem gisteren in de directiekamer van de onderneming door de directeur drs. W. L. Beijnes, opgespeld. De rechtbank in Rotterdam heeft de 57- jarige onderladingmeester W. A. K., de 60- jarige rangeermeester J. N., ieder tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maan den met aftrek veroordeeld, en de 30-ja- rige rangeerder F. W. H. van L., eveneens uit Schiedam, tot een jaar met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd. Zij hadden gedurende enige jaren dozen en kisten sigaren, sigaretten, margarine en flessen drank uit goederenwagens van de N.S. weggenomen. De eisen waren tegen N. en K. een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, en tegen L. tien maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. Het juiste bedrag nog onbekend Het onderzoek door de Rijksaccountants dienst van het ministerie van Justitie en de rijksrecherche inzake de door de aan nemer H. gepleegde fraude te Willemstad, is afgesloten. H., die herstel- en oprui mingswerkzaamheden verrichtte na de door de watersnood 1953 te Willemstad aangerichte schade, heeft declaraties bij de burgemeester ingediend, die niet in overeenstemming waren met de werkelijk voor lonen en diensten uitbetaalde gelden. H. liet op papier de auto's langer rijden dan in feite het geval was. Bovendien liet hij op de werklijsten arbeiden op hetzelfde tijdstip op verschillende plaatsen tegelijk Welk bedrag de fraude beloopt is nog niet met zekerheid te zeggen omdat niet alle onderdelen waaruit de declaraties zijn sa mengesteld op hun juiste waarde zijn on derzocht. Dit in tegenstelling met circule rende berichten dat het totaalbedrag de f 100.000 benadert. Drie weken gevangenisstraf heeft de officier van justitie geëist tegen de 50- jarige jachthavenexploitant T. H. B. uit Loosdrecht, die voor de Utrechtse politie rechter terecht stond wegens belediging van de Joodse volksgroep. Tijdens een ruzie op 21 augustus van het vorige jaar in een mede door hem geëx ploiteerd café-restaurant in Loosdrecht, had de verdachte tot een Joodse bezoeker P. en diens familie gezegd, dat zij ook tot het jodentuig behoorden dat „men maar het beste kon kruisigen of uit een vlieg machine gezamenlijk naar beneden wer pen'". De verdachte die destijds min of meer onder invloed van sterke drank ver keerde, gaf toe iets in die geest te hebben gezegd, maar het had volgens zijn ver klaringen niet. in zijn bedoeling gelegen de gehele Joodse bevolkingsgroep te be ledigen. De politierechter achtte de ten laste ge legde belediging bewezen en veroordeelde de verdachte tot 10 dagen gevangenisstraf. ADVERTENTIE AeZ~ fók&yie bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers Vraagt Uw leverancier een GRATIS proêfflaconnetje Nog geen besluit over uitbreiding van de officiële bundel De Generale Synode der Gereformeerde Kerken te Leeuwarden heeft de uitbrei ding van de bundel „Enige gezangen" be sproken in aanwezigheid van de deputaten ds. L. Hoorweg jr. te Haarlem en ds. P. D. Kuiper te Sassenheim, maar is niet tot overeenstemming gekomen. Prof. dr. G. M. den Hartogh wilde de bundel uitbreiden met vijftig bekende en veel gezongen liederen. Prof. K. Dijk wil de op korte termijn een keus doen en her, gebruik daarvan in de vrijheid der kerken laten. Ds. G. Zeyl van Baarn beval een lijst aan van 49 gezangen uit de Hervormde bundel, waarvan er 43 te vinden zijn in het bundeltje „Stemmen des heils" van ds. J. Douma, dat men in tal van Gereformeerde Kerken gebruikt om er voor de aanvang van de dienst uit te zingen. Ds. Zeyl wilde het gebruik van deze gezangen in de vrij heid der kerken laten, in afwachting van een herziene en uitgebreide bundel. Ook stelde hij voor het overleg met de Her vormde Kerk voort te zetten de klassieke liederen in de bestaande bundel uit te breiden. Ds. Hoorweg had zowel tegen de tekst der liederen als tegen de melodie in de Hervormde bundel bezwaren, die men, volgens hem, ook van Hervormde zijde toe geeft. Hij stelde voor eerst deskundig advies in te winnen. Ook ds. Kuiper drong er op aan geen haast te maken met een be slissing. De volgende dag begonnen Tripje en Plop met hun werk. Met de kaart in de hand zochten ze de richting van de plek, waar volgens die kaart de schat begraven moest zijn. „Ik geloof, dat we werkelijk op de goede weg zijn", zei Tripje. Want de vorm van het eiland kwam overeen met de tekening op de kaart, en ook verschillende bijzonderheden, die op het papier waren aangegeven, vonden ze hier terug. Langzaam, nauwkeurig, de aantekeningen van de kaart volgend, gingen ze verder over het stille eiland. Het was wel een warm werkje, want o, wat brandde die zon fel! Maar jaals je een schat zoekt, moet je er ook wat voor over hebben, nietwaar25-26 De burgemeester van 's-Hertogenbosch. mr. H. J. M. Loeff, heeft in zijn nieuw jaarsrede enige nadere mededelingen ge daan over de nog lopende onderhandelin gen tussen de vier grootste gemeenten in Noord-Brabant: Eindhoven, Tilburg, Breda en 's-Hertogenbosch. om te komen tot de svsteem-bouw op grote schaal, die zich over verscheidene jaren zal uitstrekken. De bedoeling is, dat vijfduizend' woningen in continu-bedrijf in deze vier gemeenten gezamenlijk in vijf jaren door dezelfde aannemer of combinatie van aannemers zullen worden gebouwd. Dit betekent der halve 1250 woningen in e'ke gemeente in een periode van vijf jaar. Deze „industrie bouw" zal in velerlei opzicht voordelen op leveren en in elk geval hor.pt men er de bouwcapaciteit belangrijk mee op te voe ren. Volgens een toezegging van de minister van Wederopbouw zal. evenals dit reeds ten opzichte van de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en Den Haag werd heoaald, voor elke drie te bouwen woningen, voor lopig een bouw-volume extra worden ge geven. Mocht later blijken. dar er meer dan 25 percent aan bouwvakarbeidskrachten kan worden bespaard, dan zal het extra bouwvolume waarschijnlijk evenredig zijn aan het bespaarde percentage. Er bestaat een zeer redelijke kans, aldus de burge meester mr. H. J. M. Loeff, dat deze onder handelingen tot een goed resultaat zullen leiden. Voor de Bredase economische politie rechter heeft terechtgestaan een zekere P. uit Tilburg. Hem was ten laste gelegd dat hij op de automarkt te Tilburg een in Duitsland gestolen wagen had gekocht en later verkocht, die via de Belgische grens ons land was binnengesmokkeld. De ver dachte ontkende dat hij had geweten, dat de auto in Duitsland was gestolen, maar erkende wel dat de wagen op de Tilburgse automarkt door hem was gekocht en tevens te hebben geweten dat het een wagen be trof, die uit België clandestien ons land was binnengevoerd. De officier eiste drie maanden en on middellijke gevangenneming. De politie rechter maakte er vijf weken gevangenis straf en onmiddellijke gevangenneming van. ADVERTENTIE Rokershoest wordt voorkomen en bestreden met De kantonrechter te Meppel heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de vishan delaar D. B. uit Steenwijk, tegen wie twaalf gulden of vier dagen was geëist omdat hij een instructie-scooter bereed zonder in het bezit te zijn van een rijbe wijs. Op de duo zat een instructeur met een rijbewijs terwijl de scooter bovendien speciaal voor het geven van rijlessen was voorzien van een dubbele koppeling en een dubbele rem op het achterwiel. De raadsman 'van verdachte had gesteld dat de instructeur hierdoor voldoende invloed op het rijden kon uitoefenen. De kanton rechter achtte het niet wettig en overtui- dgen bewezen dat door de gewraakte ma nier van rijden het verker in gevaar was gebracht en sprak B. vrij. De 82-jarige rustende landbouwer A. H. te Heino is het slachtoffer geworden van een verkeersongeval, dat zich op de Dorps weg, ongeveer ter hoogte van de zuivelfa briek „Vlijt" voordeed. H. die melk van de weg ging halen met een karretje, werd toen hij de weg overstak aangereden door een personenauto, die uit de richting Zwol le naderde. De bejaarde man, die enigszins doof was, heeft waarschijnlijk de claxon signalen niet gehoord. Te laat trachtte hij de auto nog te ontwijken. Ook de bestuur der van de auto kon een aanrijding niet meer voorkomen. H. werd tegen de grond geslingerd, waarbij hij ernstig werd ge wond. Tijdens het overbrengen naar zijn woning, waarvoor het ongeluk gebeurde, is hij aan zijn verwondingen overleden. In de vergadering van de gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft burgemeester Schokking naar aanleiding van tijdens het begrotingsdebat gestelde vragen naar vo ren gebracht dat het hem, in verband met de gecompliceerde gang van zaken bij de benoeming en ljet ontslag van hoger poli tiepersoneel, niet mogelijk is meer mede delingen te doen' over het geval-Klijzing (de commissaris van politie, aan wie ziek teverlof is verleend). „Bij de bestudering van zaken als deze zijn de procureur-generaal, de Commissa ris der Koningin, de minister van Justi tie en de minister van Binnenlandse Za ken betrokken", aldus mr. Schokking, die het wegens de verhouding van de burge meester als hoofd van de politie tegenover de beide genoemde ministers niet juist oordeelde, zelf op het geval in te gaan. Bij de uitreiking van ingenieursdiploma's aan de geslaagden van de Landbouwhoge school te Wageningen heeft de rector mag nificus. prof. dr. J. H. Becking, medege deeld dat in het studiejaar 1945-'46 53 per cent van het aantal ingeschrevenen slaag de. In het studiejaar 1955-'56 was dit per centage 57. De studieduur van de 39 ge slaagden varieerde van vijf tot tien jaar. Het gemiddelde bedroeg zeven jaar en acht maanden. Prof Becking noemde deze studietijd te leurstellend lang. Met het oog hierop heeft de senaat van de Landbouwhogeschool een nieuw programma ontworpen, waarin naast verdere specialisatie is gestreefd naar be perking van het aantal verplichte vakken. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-314 Nederl.'47 99 Vs 99% 3 Nedl 1962/64 100>/i« 1001/.« A. K. U 319 317% Calvé Delft 318 310 Van Gelder Zonen 275 X 276 K. N. Hoogovens 265 Nederl. Ford 460 462 N. Kabelfabnek 314 315 gew.Philips Gloeil 336% 334 Nieuwe Philips 329 326% pref.Philips Gloeil 199 199 Unilever 346 342 Wilton Feijenoord 275 275 Dordtsche Petrol. 658% 656 Konkl. Petroleum 631 629 A'dam Rubber 132 132 Holl. Amer. Lijn 21314 213% N. Scheepv. Unie 202 202 Phs. van Ommeren 259% 259% H. V. A 139'% 138% Verg. Deli Mijen 144 145 Amsterd. Bank 264 264 Ned. Handel Mij 248 247 Rotterd. Bank 252 252 Twentsche Bank 257 257 Anaconda Copper 687/g 68% Bethlehem Steel 157% 157% U. S. Steel 54% 55 General Motors 133% 133% Shell Union 68 Vs 68% 33% 33% 50) 3) Brand in de linnenkast. Na de moord gesticht. In dat geval onwaarschijnlijk dat Elinor of Greg dit gedaan hebben. Lucy Nortons verklaring tijdens het openbaar onderzoek. Die nacht geen rook of brand lucht opgemerkt. 4) De door Carol gevonden haarspeld. Iemand, die niet sterk genoeg was om het lichaam te dragen, had het met de lift naar boven gebracht. Haar duidelijk geblon deerd, zodat speld het vermoorde meisje toebehoorde. 5) De eigenaardige ontdekking in de schuur. Niet alleen de schop, maar ook het theeservies en de andere dingen. 6) De brand op de heuvel. Een kan van de vliering van Crestview. Nagenoeg zeker door Elinor Hilliard gesticht om bewijsma teriaal te verdonkeremanen. 7) Het vreemde overlijden van Lucy Norton. Hij dacht over haar eigenaardig sterven na. Iemand had de brandladder beklommen en was Lucy's kamer binnengekomen. Zij was hierdoor zó van streek geraakt, dat zij het bed had verlaten, waarna een hartaan val een einde aan haar leven had gemaakt. Zou zij, indien dif niet was geschied, ver moord zijn? Had alleen al het rumoer van haar val de indringer verjaagd? En indien zo, waarom? Dane was er zéker van, dat het meisje Lucy verteld had dat zij Greg's vrouw was. Maar zij had dit tijdens het on derzoek niet verteld. Hij plaatste tenslotte een kruisje achter punt (7) en schreef verder. 8) Het schot op Elinor Hilliard en het wegdragen van haar naar de heuvel. Waar om had ze zich volledig aangekleed en was ze naar buiten gegaan? Wilde ze iemand ontmoeten? Wie echter? Ook achter dit punt kwam een kruisje te staan. 9) Waarom had mijnheer Ward heimelijk een huls opgeraapt van de oprijlaan? Hoe pasten de Wards in het mysterie? Terry Ward soms? 10) De poging, gedurende de nacht dat op Elinor geschoten was, om de kleren van het vermoorde meisje te vinden en waar schijnlijk weg te halen, indien zij althans op de heuvel begraven waren geweest. Eli nor?.... X. 11) Het doorzoeken diezelfde nacht van de gele kamer, toen de gehele familie Spen cer in het ziekenhuis was.' Weer X? 12) Het verlaten huis „Pine Hill". Wie had daar geslapen? Dekens achter gelaten, na dat alle sporen waren uitgewist. Waar schijnlijk als gevolg van de duisternis over het hoofd gezien en vergetenX? Tenslotte, na enig gepieker, voegde Dane nog een laatste punt aan het lijstje toe. 13) Terry Ward met verlof terug verwacht. Klaarblijkelijk niet gekomen. Hij borg de aantekeningen op en begon vervolgens de gangen van het meisje na te gaan. Woensdag de 14de juni was zij in New York aangekomen en naar een hotel gegaan. Donderdag, kort nadat mevrouw Spencer en Carol vertrokken waren, had ze naar hen geïnformeerd bij de portier van hun flat. Ze had dus tijd te over om naar Boston te gaan en van daar met de nacht trein naar Maine, zodat ze de volgende morgen met de bus in het dorp gearriveerd was. Dane las zijn notities over het meisje nog eens na. Er klopte iets niet. Boston lag slechts vijf uur treinen van New York Hoe langer hij over deze mogelijkheid nadacht, hoe waarschijnlijker hem dit voorkwam. Als ze had willen chanteren, zou ze natuurlijk naar Elinor zijn gegaan. Dane sloot de ogen. Hij zag het bijkans voor zich gebeuren. Het meisje zag er wel aantrekkelijk uit, was in een bontjasje ge huld en had een wit hoedje op. Ze was on der protest ontvangen. Elinor liep de ont vangkamer in. Mevrouw Spencer? Welke mevrouw Spencer? Ik ben Greg's vrouw. Elinor staarde haar aan, half versuft en met een ongeloofwaardige uitdrukking in het perfect opgemaakte gelaat. Ik geloof u niet. U vertrekt ogenblik kelijk! Direct. U kunt me natuurlijk het huis uit la ten zetten. Maar dat verandert de zaken niet. Ik heb papieren! Ik kan u pas geloven als ik die zie. U krijgt ze niet in handen. Daar zorg ik wel voor. Goed, mevrouw Hilliard, als u er zo over denkt, zal ik uw moeder of zuster opzoeken. Ik weet waar ze op het ogenblik zijn. In Maine. Het meisje was daarop vertrokken en Elinor had ijlings Greg opgebeld om hem te vertellen wat er gebeurd was. Deze wil de zich er natuurlijk aan onttrekken en verdween. Hij ging naar New York en dronk zich een stuk in de kraag. Zo iets moest gebeurd zijn, indien ten minste wat Greg verteld had waar was en indien Elinor tijdens de nacht van de moord op Crestview was geweest. Maar waarom was ze naar Crestview gekomen? Had ze het meisje willen omkopen; had ze haar willen overhalen om te scheiden en had ze haar daarvoor een flink bedrag in het vooruitzicht gesteld? Of had Elinor haar willen vermoorden? Elinor was er bepaald het type voor om alles te doen, als ze maar een schandaal zou kunnen vermijden. Ook Hilliard zou zeker niet op een schandaal gesteld zijn geweest. Maar als ze Mar guerite gedood had, had ze dit niet alléén gedaan. Dit stond voor Dane zo vast als een huis. Het geval begon langzamerhand op zijn zenuwen te werken. 's Middags vroeg hij of Carol zin had in een autotochtje. Ik moet er eens op uit, zei hij. Zullen we ergens heenrijden en dan wat gaan wandelen? Graag! Maar hoe gaat het met je been? Ik voel niets meer. Het werd een prettige middag. Van de top van een vrij lage heuvel af hadden zij een prachtig uitzicht over de zee. De baai was één en al schittering in het zonlicht. De kleine, groene eilandjes leken op sma ragden, gezet tegen een blauwe achter grond. Ver beneden hen zagen ze kleurig uitgedoste mensen op de golfbaan rond lopen. Het dorp zag er schilderachtig uit. Ze zaten op een rotsblok en Dane vertelde over zijn leven, over zijn dienst en zijn spe ciale opdrachten. Hij wilde er zo gauw mo gelijk mee verder gaan. Ik zie daardoor heel wat van de we reld merkte hij op. Maar het nadeel daar van is dat ik me moeilijk kan binden. Mijn moeder maakt zich daar wel eens zorgen over. Alle vrouwen moeten dat op het ogenblik toch accepteren? Ik bedoel dat iederen toch wel iemand heeft die weg is? Dane greep haar hand. Luister nu eens goed, liefste, zei hij. Ik ben hopeloos verliefd op je geworden. Ik heb er dagen lang tegen gevochten, maar dat had geen zin. Je denkt nog steeds aan Don Richard son, ik weet dat. Maar hij isDane gooide zijn sigaret weg. Hoe kan een man tegenwoordig nog zeggen dat hij terug komt? Of dat hij niet blind wordt of een arm of been moet missen? Zou dat werkelijk zo belangrijk zijn?, vroeg ze kalm. Als een vrouw van iemand houdt.... Dat is echt van belang, Carol, zei hij opstandig. Dane ging staan. Laten wij op stappen. Die avond vloog hij naar Washington. Hij had een dood punt bereikt nu Elinor nog steeds van de buitenwereld was afge sloten. In Washington kon hij enkele za ken uitzoeken, die hij niet in Maine kon opknappen. Hij voelde zich echter opge wekt. Het was onverstandig van hem ge weest wat hij had gedaan. Hij had Carol verteld dat hij verliefd op haar was, maar tegelijkertijd gezegd dat hij niet met haar wilde trouwen. Alleen een dwaas zou zo iets doen, vond hij. Hij ging niet naar een hotel. Hij had in Washington een klein flatje. Voordat hij ging slapen, tracteerde hij zichzelf nog op een goede dronk. Hij sliep slecht. Hij ont beet in een restaurant en liep enkele ogen blikken later een kantoor binnen, dat ver scholen lag tussen de ontelbare bureaus van het ministerie van Oorlog. Toen hij de trap opliep, wees niets er op, dat hij een beenwond had. De man achter het bureau keek hem glimlachend aan. Daarna stak hij een hand uit. Hé, Dane! Hoe gaat 't? Dane grinnikte. Prachtig! Jammer al leen dat ik de invasie ben misgelopen! Je hebt al genoeg beleefd, zou ik zo zeggen. Dieppe, Afrika, Sicilië, Anzio, Cas- sino. Dat is helemaal geen slechte staat van dienst. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6