Woonhaven-gezinnen krijgen eindelijk hun lang-begeerde speeltuin Conflict tussen K.V.P. en Prot. Chr. fractie werd bijgelegd Eerste „verbannen" dieren uit Bloemendaal vertrokken Enige resterende wens: een betere veerdienst Zaridvoort Mr. Van Fenema kreeg Rome-reis niet vergoed Haarlemmermeer Plannen voor een nieuwe Speeltuin Ook een „eigen' winkel Gemengd maar gezellig Aanhangwagen waaraan nogal wat mankeerde Het veer W. Flooren gaat de PTT verlaten Muziekconcours in Groningen Definitieve vrede met medewerkers in zicht Het kind en de woning Pleger van roofoverval te Rilland Bath veroordeeld Badgasten-kaarten Andere fiets Begroting in Hillegomse raad Dr. Meuleman stond op voordracht voor hoogleraar Televisie uitzending uit „Treslong" Jaarvergadering van Chr. Landarbeidersbond Feestavond Pluimvee- en Konijnensportvereniging Reis naar Canada in één dag voorbereid G. B. Heerens veertig jaar bij de PTT DONDERDAG 26 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD Ul'REGl I 1 E H AAKLEMSGI IE GUI KAM De bewoners van de woonschepenhaven aan de oostzijde van het Noorder- buitenspaarne beginnen zich langzamerhand een beetje prettiger te voelen in hun afgelegen gemeenschapje. In het verleden heeft niemand zich veel gelegen laten liggen aan het wel en wee van d,eze arkenbevolking, die thans een zestig tal gezinnen omvat - met het gevolg, dat zij zich - en niet ten onrechte - dik wijls de stiefkinderen van de Haarlemse burgerij voelde. De verbindingen met de vaste wal - via de lange, slechte weg door de Waarderpolder of - op bepaal de uren - door een roeibootje over het Spaarne onderhouden - waren verre van bevredigend. Ook het comfort in en om de haven zelf gaf tot voor kort weinig reden tot juichen, maar de laatste weken zijn er verschillende verbeteringen tot stand gekomen, die het leven van deze „vlottende" stadgenoten wat aange namer maken. Een van die verbeteringen betreft de aanleg, aan de korte oostzijde van het haventje, van de vurig begeerde speeltuin. Dit was al sinds jaren 'n hartewens van de havenbewoners, die hun kinderen bij ge brek aan beter met angst en beven langs de waterkant moesten laten spelen. Ettelijke malen is er dan ook door of vanwege de betrokken gezinnen op een klein speel- tuintje aangedrongen, tnaar aanvankelijk schrok het gemeentebestuur terug voor de vrij hoge kosten, die er aan de uitvoering van die wens verbonden waren. Er was namelijk al in 1953 een plan, gemaakt dooi de directeur van Haven- en Marktwezen, de heer J. H. W. Scholte, om de bewoners in dit opzicht tegemoet te komen, maar omdat de verwerkelijking daarvan nogal kostbaar was, bleef dit plan lange tijd „in portefeuille." Met de dienst van Hout en Plantsoenen werd toen overlegd of het misschien mogelijk zou zijn, de speel tuin in gemeentelijke sociale werkverschaf fing te laten aanleggen, maar juist toeh men hierover tot overeenstemming ge komen was, brak de hoogconjunctuur „uit," met het gevolg, dat alle bruikbare GSW- klantjes naar beter betaalde particuliere baantjes afvloeiden. Daardoor moest het project opnieuw blijven rusten, totdat, eind december, B. en W. het verlossende woord spraken. Dezer dagen zijn de mensen van Openbare Werken begonnen met afpalen van het stuk grond een deel van de vroegere „paardenwei" van het woonwa genkamp waarop de geprojecteerde speeltuin zal worden aangelegd. Dit recrea- tie-oordje-in-wording meet ruim 60 bij 60 meter, en zal, behalve het speeltuintje, ook een paar gazons en paden, alsmede een lapje grond dat bestemd is voor schuren en opslagplaatsen van de arkbewoners, omvatten. Het geheel wordt omlijst met een beplanting van boompjes en struiken, die het complex het aanzien zullen geven van een knus parkje en de prozaïsche fabrieksgebouwen in de omgeving ietwat aan het gezicht zullen onttrekken. Een andere recente verbetering is de komst van het havenwinkeltje, dat, inge richt in een houten loodsje aan de zuid kant van de haven, in een langgevoelde behoefte voorziet. Wel komen er melk boeren, groentehandelaars en andere lever anciers uit de stad hier hun klantjes „aan schip" bedienen, maar voor allerlei haast en vergeten boodschappen is het toch wel makkelijk, een winkel „naast de deur" te hebben. De heer en mevrouw G. Colijn (geen familie van wijlen dr. PI.) die het nerinkje drijven, zijn dan ook best tevre den over de klandizie. In hun houten toko is dan ook van alles te krijgen, variërend van vleeswaren en grutterijen tot brillian- tine, pleisters, rookartikelen en spenen. Zo goed gaan de zaken, dat het echtpaar Co- lijn dat zelf ook in een ark in de haven woont al met plannen rondloopt om een groot schip aan te schaffen, waarop zij dan een soort drijvend warenhuis willen be ginnen. Dat zal echter voorlopig nog wel toe komstmuziek blijven, want het haventje is met de 59 schepen van allerlei vorm en afwerking, die er thans ligplaats hebben, volbezet. Er staan zelfs nog enige tien tallen kandidaat-arkbewoners op de wacht lijst voor een plaatsje en hoewel het ge meentebestuur deze manier van wonen niet stimuleert, houdt men er toch rekening mee, dat vele jongelui, het lange wachten op een „onroerende" woning moede, ten slotte maar in het huwelijks-annex-woon- bootje stappen. Vandaar dan ook, dat de bevolking van het haventje wel zeer ge- Op de zitting van dinsdagmorgen van het kantongerecht, stond een 21-jarige monteur terecht, die op 17 October met een vrachtauto en ondeugdelijk aangekoppelde watertankwagen op de Zandvoortselaan had gereden, waar de aanhangwagen was losgeraakt en op eigen kracht was verder- gereden. Er deden zich gelukkig geen on gelukken voor, maar toen de politie ter plaatse was, bleek, dat er aan de vracht wagen nogal het een en ander mankeerde. Zo had de trekstang geen behoorlijke split- pennen, de remmen en de stoplichten wa ren niet in orde en ook waren de door de wet vereiste lengtedriehoeken niet aange bracht. De kantonrechter, mr. Raedt, vond het zéér onverantwoordelijk van de mon teur om, alvorens met een dergelijk con- vooi op stap te gaan, zich niet eerst ervan te overtuigen dat alles in orde was. De monteur verdedigde zich door te zeggen, dat hij er wel degelijk naar gekeken had. „Dan 'hebt u dit niet goed gedaan. Het blijft onverantwoordelijk" vond mr. Raedt. Ook de ambtenaar van het O.M., mr. J. Wiarda, achtte een dergelijke nalatigheid zeer gevaarlijk en eiste voor alle overtre dingen samen f 70.boete en tevens ontzegging om met motorvoertuigen te rijden voor de tijd van twee jaar. De kantonrechter wilde rekening houden met de moeilijke financiële toestand van ver dachte en veroordeelde hem tot een boete van in totaal f 30.— met een intrekking van het rijbewijs voor twee jaar. De ver dachte betoogde, dat intrekking van het rijbewijs hem voor zijn werk ongeschikt zou maken, zodat hij dan meteen wel ont slag kon nemen. Ook zijn baas stond te recht, maar werd vrijgesproken, omdat slechts de vrachtauto zijn eigendom was; de ondeugdelijke watertankauto was van iemand anders en hij had hem slechts laten ophalen „om een vriendendienst te bewij zen". Hij bepleitte, tevergeefs, nog de zaak van zijn chauffeur. de gemeente verandering ten goede kunnen brengen. Overigens deelt de havenbevolking nu in alle faciliteiten van de „gevestigde" bur gerij. Zij heeft via twee pompen stromend water en aansluiting op het licht- net. Zij heeft een winkel en een telefoon (waarvan de abonnementsgelden door de gemeente betaald worden). Twee keer per week komt zelfs de roltrommel van de reiniging om de vuilnisemmers te ledigen. Allemaal dik voor elkaar, zeggen ze aan de havenkant, maar dat veer, nee, dat is eigenlijk nog maar niks. „Net of we ten slotte toch maar tweederangs ingezetenen zijn. Een deel van de woonschepenvloot aan de noordzijde van het haventje. meleerd is. Buschauffeurs, boekhouders, aannemers en werklieden, dobberen er in hun meer of minder fraaie woonschuiten broederlijk naast elkaar en er komt maar zelden een plaatsje vrij. Dat betekent niet, dat zij hun tegen woordige behuizing niet zouden willen rui len voor een „echt" huis aan de wal, maar nu men langzamerhand wat meer aan dacht gaat besteden aan hun grieven en wensen als geïsoleerde bevolkingsgroep, vinden zij het niet zo erg meer, misschien nog enkele jaren op het water te moeten slijten. Ongezellig is het zeker niet in hun drijvende gemeenschap, want ondanks het verschil in rang en positie, kan men het best met elkaar vinden en vele hechte vriendschappen zijn er dan ook reeds in de loop der jaren gegroeid. Het is hier eigenlijk rustiger en vrediger dan in menige buurt-met-inwoningspro- blemen, zo vertelde ons een jonge ark bewoonster en zij kan erover oordelen, na acht jaar met haar ambulante man van woning tot woning getrokken te zijn. Een uitkomst is ook de telefoon de enige die de haven, rijk is. Die onmisbare verbindingsdraad met de bewoonde wereld hangt in het schuurwinkeltje van het echt paar Colijn en zij dient in de eerste plaats om in geval van ziekte' een dokter of een ambulancewagen te kunnen waar- schuwën. Gelukkig hoeft het apparaat voor dat doel weinig gebruikt te worden, want tot nog toe hebben zich maar heel weinig medische spoedgevallen in de havenge meenschap voorgedaan. De keren dat men hulp nodig had, kostte het echter aanzien lijke moeite, snel een arts te krijgen. In een geval heeft men zelfs vier verschillen de geneesheren moeten opbellen, zo ont hulde mevx-ouw Colijn ons. Eigenlijk is het enige gevoelige punt in de conversatie der havenbewoners nu nog de veerdienst met de vaste wal. Deze ver binding is in handen van een particuliere veerman, die de gegadigden op de druk ste uren van de dag overzet in een grote zeer stabiele motorboot. In de stille middag uren en 's avonds gebeurt dit overzetten echter met een roebootje en als er een flinke bries staat is dit dikwijls allerminst een pretje. Bij felle Noordwestenwind moet de dienst soms helemaal gestaakt worden en dan is de stad alleen te bereiken via de omweg van de kronkelige, vaak spek gladde weg door de polder, hetgeen voor de elders werkende leden van de haven bewoners maar vooral voor de school gaande kinderen een bijna onoverko melijk probleem vormt. De veerman, die met zijn kleine bedoe ning maar nauwelijks zijn brood kan ver dienen, kan er ook niets aan doen. Zijn tarieven zijn noodgedwongen zo laag, dat hij er niet aan denken' kan, voortdurend met de motorboot te varen. Hier ligt dus nog wel een belangrijke mogelijkheid tot verbetering en daarin zal vrijwel alleen Zaterdag 28 januari zal de heer W. Floo ren, employé 1, wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd de PTT in Haarlem verlaten. De scheidende ambtenaar was altijd een vraagbaak voor vele ambtenaren; vooral wat betreft de sociale belangen dei- ambtenaren werd door hem veel vrucht baar werk verricht. Als propagandist voor de kinder- en zomerzegels gaf hij daad werkelijke steun. In de bezettingsjaren was de heer Floo ren een grote steun voor de achtergeble ven gezinnen van naar Duitsland gedepor teerde ambtenaren. In april 1950 werd hem de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend. Zater dagmiddag om drie uur zal de jubilaris recipiëren in het postgebouw Baljuwslaan. Op zaterdag 23 juni zal in het stadspark te Groningen het nationaal federatief mu ziekconcours Groningen 1956 worden ge houden. Het zal het eerste concours zijn dat onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse federatie van harmonie- en fanfarekorpsen in Groningen wordt ge houden. Thans zijn bij de federatie 670 ver enigingen uit het gehele land aangesloten. Over het algemeen staan de concoursen alleen ofcen voor aangesloten verenigingen. Ditmaal is hierop een uitzondering ge maakt zodat alle muziekkorpsen ongeacht de bond waarbij ze zijn aangesloten, kun nen deelnemen. „Ziekenzorg" in 1954 Overleden bestuurder IV. Sterk herdacht In de jaarlijkse algemene vergadering van het algemeen ziekenfonds Ziekenzorg te Haarlem herdacht de tweede voorzitter, de heer G. Koot, het verscheiden van de bestuurder de heer W. Sterk, die gedu rende 23 jaar in het fonds zitting had, de laatste jaren als vertegenwoordiger van de afdeling Middenstandsfonds. Hij prees wijlen de heer Sterk als een rechtschapen en goed mens, die met grote toewijding en een bezonken oordeel heeft medegewerkt aan de behartiging van de ziekenfonds- belangen. De verslagen van de secretaris en de financiële commissaris over 1954 werden behandeld en goedgekeurd. De voorzitter deelde mede dat, hoewel de resultaten van de vrijwillige verzekering over 1955 wel niet ongunstig zullen zijn, de ziekenfonds- besturen zich toch genoodzaakt zagen de premie per 1 januari 1956 te verhogen van f 1.60 op f 1.80 per week, omdat voor dit jaar weer gerekend moest worden op gro tere uitgaven voor diverse hulpverleningen, in het bijzonder als gevolg van een belang rijke stijging van de honoraria voor de huisartsen. De kwestie der honoraria De spreker deelde verder mede, dat men thans na langdurige onderhandelingen tot definitieve overeenkomsten is gekomen met de huisartsen en de apothekers. De besprekingen met de specialisten en tandartsen duren nog voort. Men hoopt ook spoedig met deze groepen tot een ak koord te geraken. De bedoeling is alle overeenkomsten voor enkele jaren aan te gaan. Verwacht wordt, dat daardoor om trent het punt van de honoraria thans een periode van rust zal aanbreken. Tenslotte vestigde de voorzitter de aan dacht op de belangrijke omstandigheid, dat in alle te sluiten contracten de bepa ling zal worden opgenomen dat de inko mensgrens voor hen die tot de vrijwillige verzekering kunnen worden toegelaten, zal worden opgetrokken tot aan de loongrens van de verplichte verzekering, zodat die grens wordt gebracht van f 370(1 op f 6000. Bij de bestuursverkiezing werden de heren G. Koot, tweede voorzitter, J. J. Schneiders, financieel commissaris en H v. Donkelaar, tweede secretaris, herkozen Het lid van de Raad van Toezicht, de heer K. A. Bor. periodiek aftredend, werd eveneens herkozen. Voor de januari-bijeenkomst van de oudervereniging der H.B.S.-A aan de Raaks had het bestuur ditmaal als spreker uitge nodigd de heer J. W. Jansen, directeur van de Stichting „Mens en Woning" te Den Haag. Sprekend over „De woning als rustpunt en energiebron" betoogde deze dat er een nauw verband bestaat tussen de wijze waarop de bewoner tegenover zijn werk staat en de wijze waarop hij zijn woning inricht. Voor velen is zijns inziens heden ten dage de woning eerder een vluchtplaats dan een rustpunt. De heer Jansen constateerde in dit verband dat ondanks de huidige wel vaart, de mens ergens in nood is. Hij wees op de onzuiverheid van „echt antiek", old finish en „blank eiken" meubelen in het hedendaagse intérieur en lichtte aan de hand van vele voorbeelden het verschil tussen „kitsch" en zuivere vormen toe. Hij wees verder de ouders op hun verantwoor delijkheid voor de positieve of negatieve bijdrage tot de vorming van hun kind, welke het intérieur kan opleveren. De 25-jarige los werkman A. L. M. V. uit Rilland Bath is door de rechtbank te Mid delburg veroordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest en voorwaarde lijke ter beschikking' stelling van de rege ring, De eis luidde zes maanden gevange nisstraf met aftrek en onvoorwaardelijke ter beschikking stelling. V. heeft op 25 juli 1955 een roofoverval gepleegd op de 60- jarige alleenwonende mej. K. de J. te Ril land Bath. „Dit had tevoren moeten worden aangevraagd"aldus financiële commissie De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, heeft dinsdagavond in de raadsvergadering bij de behandeling van een begrotingswijziging in verband met reis- en verblijfkosten een zijdelingse op merking gemaakt, waarbij hij zeide te be treuren, dat hij de kosten van zijn bijwo ning van het congres van gemeentebe stuurders te Rome, waar hij de gemeente Zandvoort vertegenwoordigd had, niet vergoed had gekregen. „Indien ik dit tevoren had geweten, dan was ik eerst met de vraag om een krediet hiertoe bij de raad gekomen", aldus de burgemeester, „maar nu er niets meer aan te doen valt, zal ik er verder niet op te rugkomen en de zaak zelf bekostigen", zo zei hij. Tot zover, wat hierover in de raad werd medegedeeld. Wij vernemen hieromtrent nader, dat de burgemeester in de finan ciële commissie een nota van zijn reis- en verblijfkosten had ingediend, waarbij ook f 650 aan reis- en verblijfkosten voor de reis naar Rome waren inbegrepen. Daar door werd de nota in totaal hoger dan de financiële commissie kon accepteren. Zij weigerde f 400 van het totaal-bedrag te restitueren omdat zij meende, dat bedra gen van een dergelijke omvang, als nodig voor een reis naar Rome, niet buiten haar medeweten hadden mogen worden uitge geven. De burgemeester had hiervoor vol gens de leden der financiële commissie, die in deze zaak gesteund wordt door de raad, tevoren een krediet moeten aanvra gen. Burgemeester Van Fenema is niet de enige, die dit lot trof, zijn reis naar Rome niet vergoed te zien. Het zelfde overkwam mr. C. P. van Reeuwijk, burgemeester van Ommen. Naar aanleiding van het door ons gepubli ceerde inzake het invoeren van een badgas- tenkaart per 1 April door de stichtng „Tou ring Zandvoort" deelt de heer J. Th. Hugen- holtz, directeur van deze stichting ons mede. dat het niet 'n de bedoeling ligt. de bad-inrichtingen te verzoeken, houders van deze kaarten op de prijzen van de bad inrichtingen reductie te verlenen. Wél heeft men zich reeds tot de heer Pomper van „Richebad" gewend, met het verzoek, of deze voor houders van deze kaarten een aparte hoek in zijn bad-inrichting zou wil len reserveren, waartoe deze zich bereid verklaarde. Eenzelfde verzoek zal dezer dagen worden gericht tot de exploitanten van „Bad Zuid" en „Bad Termes", waarbij men meent, op eenzelfde welwillende hou ding te mogen rekenen. Van reductie op de prijzen zal in dit geval echter geen sprake zijn. Intussen heeft een Zandvoorts touringcar- bedrijf verklaard, aan houders van deze badgastenkaarten het komende seizoen reductie te zullen geven op zijn dagtocht- prijzen. Voorts heeft de directie van het Teylers- en van het Frans Halsmuseum te Haarlem toegezegd, houders van deze kaar ten een zeer aanzienlijke reductie op de entreeprijzen te zullen verlenen. AANBESTEDING Bij de dienst van publieke werken in Zand voort heeft de aanbesteding plaats gehad voor het maken van tien zitbanken, welke zullen worden geplaatst op de Boulevards. De begroting was vastgesteld op 2250, exclusief het schilderwerk. De laagste in- schrijfster werd de firma M. Koning Zonen te Zandvoort met een bedrag van ƒ2170,De hoogste was de firma Betke uit Haarlem met 2950,De gunning werd aangehouden. Een onbekende heeft een verkeerd rij wiel meegenomen dat voor de winkel van de heer Imthorn in de Hofstraat stond en zijn eigen rijwiel laten staan. De politie verklaart zich bereid de verstrooide ter uitwisseling der fietsen te ontvangen. In de beraadslaging over de begroting voor 1956 is in de Hillegomse raad een conflict ontstaan en ook weer spoedig door verzoening gevolgd, naar aanleiding van een ommezwaai van de KVP-wethouder Van Dam bij de bespreking van een voorstel voor de bouw van een gymnas tiekzaal. Deze leidde er toe dat het voor stel werd aangehouden en dat de KVP- fractie in de raad, die er reeds in een voor bespreking over bijeen was geweest, in een dwangpositie werd gebracht, althans vol gens de mededelingen van de Prot.-Chris- telijke fractieleider Van Egmond, die een scherpe aanval op de wethouder deed tijdens de algemene beschouwingen. Naar aanleiding hiervan legde wethou der Van Dam later een verklaring af, waarin hij erkende het te betreuren dat hij in de laatste vergadering zo maar van standpunt was veranderd. Maar niet be treurde hij het feit, dat het voorstel was aangehouden, omdat gebleken was, dat men voor minder geld een even goed lo kaal voor de lichamelijke opvoeding kan krijgen. De gegevens hieromtrent had hij zo kort voor de vergadering in zijn bezit gekregen, dat hij dit niet meer in de ver gadering van B. en W. had kunnen bren gen. Dit vond hij jammer en tengevolge daarvan betreurde hij voor zich, dat hij de zwenking op een zo ongunstig ogenblik moest nemen. Hij was er echter van over tuigd, dat hij het gedaan had in belang van de gemeente. Hierna ontstond een polemiek tussen de KVP-fractieleider en de prot.-chr. fractieleider. De eerstge noemde, de heer Bakker Jvond het nl. niet oirbaar dat men van deze zijde met beweringen naar voren kwam, als zouden de R.K.-leden der raad onder dwang heb ben gestaan. „Plet poneren van zulke ge dachten is niet bevorderlijk voor de sa menwerking", aldus de heer Bakker, die de uitlatingen van de heer Van Egmond zeide te betreuren. Deze protesteerde op zijn beurt tegen de woorden van de KVP- fractieleider. Hij zou zich er wel voor wachten een dergelijke beschuldiging te uiten. Hij had alleen willen doen uitkomen welke gevaren er bestaan, als een fractie zich in de voorvergaderingen laat binden. Er mag toch wel over deze dingen gespro ken worden, zonder dat men zo hard van stapel loopt, aldus de heer Van Egmond. De Generale Synode der Gereformeerde Kerken heeft in haar zitting te Leeuwar den een opvolger gekozen voor prof. dr. K. Dijk, hoogleraar aan de Theologische School van de Gereformeerde Kerken te Kampen, die wegens het bereiken van de zeventigjarige leeftijd deze functie heeft neergelegd. Door de synode was een drie tal opgemaakt, bestaande uit dr. J. T. Bak ker, predikant te Laren, dr. G. E. Meule man, predikant te Vijfhuizen en dr. L. Praamsma, predikant te Groningen. Er moest tweemaal worden gestemd. Na de eerste stemming beha'alde dr Meuleman twaalf stemmen en dr. Bakker en dr. Praamsma respectievelijk twintig en ne gentien. Bij de herstemming tussen de beide laatstgenoemden behaalde dr. Bak ker de meerderheid en werd benoemd. De ambtsperiode van dr. Meuleman als gereformeerd predikant te Vijfhuizen loopt omstreeks 1 juli van dit jaar af. Dr. Meu leman zal dan naar Frankrijk vertrekken om het hoogleraarschap te aanvaarden aan de theologische faculteit van de universi teit van de „Eglise Réformée Evangélique Independente te Aix-en-Provence, waar hij gedurende het studiejaar 1954-1955 en gedurende enkele perioden van 1955-1956 eveneens doceerde. Hij heeft altijd een goede verstandhouding gewenst en wenst dit nóg. De heer Bakker zeide daarna weer met de Prot.-Chr. frac tie verzoend te zijn. Van de verklaring van de wethouder had de heer Van Egmond dankbaar notitie genomen. Waren deze woorden in de vo rige vergadering gezegd, dan was waar schijnlijk veel narigheid voorkomen. Onder het genot van een croquetje werd de begroting met algemene stemmen aan vaard. Een voorstel om voor muziekuitvoerin gen een hogere subsidie toe te kennen, een voorstel, dat de heer Van Lier (Arb.) naar voren bracht, werd met 8 tegen 6 stemmen verworpen. Het nationaal televisieprogramma op 31 januari ter gelegenheid van de achttiende verjaardag van Prinses Beatrix zal uitge zonden worden uit „Treslong"te Hillegom. De uitzending geschiedt door de samen werkende omroepverenigingen. Woensdagavond werd in de zaal van café Van Dijk de feestelijke jaarvergadering van de afdeling Lisserdijk van de Neder landse Christelijke Landarbeidersbond ge houden. De heer W. Eveleens, afdelings voorzitter, sprak na de opening met psalm gezang, gebed en schriftlezing, een woord van bijzonder welkom tot alle leden met hun dames. Dankbaar gewaagde hij van hel goede jaar dat voorbij ging. „We staan nu weer voor een nieuw jaar, waarvan God alleen bekend is wat het ons brengen zal," zo zeide hij. Hij huldigde de heer Van Blitterswijk, die niet minder dan 27 jaar de belangen van het fonds D.E.L. heeft be hartigd op voorbeeldige wijze. De secretaris, de heer W. de Koning, las het jaarverslag, waarin hij opmerkte, dat er veel werk is geleverd door bestuur en leden. Helaas zijn nog niet allen ijverige propagandisten en laten velen het werk aan anderen over. De heer M. van der Voet deelde als pen ningmeester mede, dat de financiën er goed voorstonden en een batig saldo van ruim 160 genoteerd was. Na de jaarverslagen sprak de heer Rijnsbergen, lid van het hoofdbestuur, over de toestanden, zoals ze zich ontwikkeld hebben vanaf 19001956. Hij gaf aan welk een enorme vooruitgang werd gemaakt in de sociale voorzieningen en lonen. Verschillende afgevaardigden brachten gelukwensen over namens district en plaat selijke afdelingen. De bestuursverkiezing bracht geen wij ziging, daar de aftredende heren De Koo- ker en Schoonderwoerd met op één na al gemene stemmen herkozen werden. De heer J. B. Oosterwelder uit Amster dam droeg het verhaal voor van „De slag in de Zwarte Bijlsteeg," waarmede hij de aanwezigen op een buitengewone wijze deelgenoot heeft gemaakt met een stukje leven uit de Amsterdamse achterbuurten. Gisteravond werd in de zaal „De Ta veerne" te Lisse, welke tot de laatste plaats was bezet, de jaarlijkse feestavond gehou den van de Pluimvee- en Konijnensport vereniging „Lisse en omstreken". In zijn welkomstwoord bracht voorzitter Dol nog dank aan allen voor de goede organisatie van deze avond. Opgevoerd werd het blij spel „Deining om een dorpsdokter" door de plaatselijke toneelvereniging „Nut en Ge noegen" onder aanvoering van de heer Van den Hoorn die zelf de rol van dorpsdokter vervulde. Er werd uitstekend gespeeld en er was dan ook een ware ovatie aan het slot. Door het muziekgezelschap „De Ke- winis" werd de muzikale omlijsting ver zorgd. In de vorige week donderdag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal heeft burgemeester dr. D. II. Peereboom Voller gezegd, dat aan de fami lie Speel tot uiterlijk 15 April vergunning was verleend om „gestadig voortgang te brengen" in de door B. en W. gelaste af braak van clandestien gezette bouw- en hekwerken, behorende tot haar privé- dierenparkje. Vanmorgen is met de ver zending van vijf dieren uit Bloemendaal's „SpeeP'tuin een begin gemaakt. Een begin, dat de gemeente Bloemendaal waarschijn lijk als een vordering zat beschouwen, maar dat de familie Speel slechts als af braak kan zien. Mannen van het expeditie bedrijf Van der Veldt uit Santpoort be gonnen vanochtend om acht uur met het inladen van vijf kratten welker inhoud een wisent, een yak, een „Schotse hooglander", een lama en een in Bloemendaals privé- dierentuin geboren en getogen zebu. Van middag zullen deze dieren in het natuur- dierenpark te Tilburg aangekomen, waar Mejuffrouw Lia Speel neemt afscheid van een Wisent alvorens het dier naar Tilburg getransporteerd zal worden. hun gasvrijheid zal worden verleend. Zij worden er allleen ondergebracht, maar blijven het eigendom van de familie Speel. Dit geldt ook voor de andere dieren, waarvoor nog huisvesting moet worden ge zocht. Met Artis in Amsterdam zijn de be sprekingen daarover al ver gevorderd en men mag verwachten, dat daar binnenkort ook een aantal beesten uit Bloemendaals dierenpark wordt ondergebracht. Tot de dieren, die nog in de „Speel"tuin zijn achtergebleven behoren twee witte en twee zwarte zebu's, een eland-antiloop, schild padden en herten, vier kamelen, bantengs, nog een wisent en vijf lama'se waarvan enkele vanmorgen grote belangstelling schenen te tonen voor hetgeen hun col lega's overkwam. De heer L. Groen, te Bloemendaal, ver loofde van mejuffrouw Lia Speel, die zijn toekomstige echtgenote met haar werk in het dierenpark bijstaat, onthulde ons nog, dat er besprekingen worden gevoerd, om in de toekomst alle dieren weer samen te brengen. Een tuinman in Bilthoven, de heer Wal let, heeft kans gezien in één dag een reis te regelen naar Canada. Op Tweede Kerst dag ontving hij bericht van zijn zuster in Canada, dat zijn zwager was overleden. Na overleg met familieleden besloot hij naar Canada te gaan. Dinsdag na Kerstmis vroeg hij op het gemeentehuis in Biltho ven een paspoort aan. Daarna fietste hij naar Utrecht om op het belastingkantoor een bewijs te halen dat de fiscus geen be zwaar had tegen zijn voorgenomen reis. Met dit papier fietste hij terug naar Bilt hoven, waar hij op het gemeentehuis de voor een paspoort benodigde bescheiden ontving. Weer fietste de heer Wallet naar Utrecht, waar hij op de provinciale griffie een paspoort kreeg. Na bij een reisbureau passage voor een vliegtuig te hebben be sproken fietste hij weer naar huis om de brief te halen met het doodsbericht, omdat hij deze nodig had voor het verkrijgen van een visum. Per trein ging hij naar Den Haag, waar hij 's middags om vijf uur het visum kreeg. De volgende dag vertrok hij per vliegtuig naar Montreal, waar twee zoons hem van het vliegveld afhaalden. Ondanks zijn snelle reis kwam hij toch te laat voor de begrafenis. Hij is nog enige tijd op de boerderij van zijn overleden zwager gebleven om daar de zaken te re gelen. Thans is hij in Bilthoven terugge keerd. Woensdag 1 februari zal de heer G. B. Heerens, besteller 1, wonende Pallasstraat 8, Haarlem, veertig jaar in dienst zijn bij de PTT. De jubilaris begon zijn loopbaan aan het bedrijf in februari 1916 als telegrambestel ler aan het oude postkantoor in de Zijl straat. Na enige jaren in militaire dienst te zijn geweest, kwam hij in 1919 weer in dienst van het staatsbedrijf als hulpbestel ler, waarna in 1920 zijn benoeming als besteller volgde; in 1948 werd hij bestel ler eerste klas. In de jaren 1922 tot 1952 deed hij dienst als voorsorteerder van de stadswijken en de laatste jaren is hij belast met de ver zorging van aangetekende stukken aan het postkantoor Baljuwslaan. De huldiging zal plaats hebben om elf uur in het nieuwe postgebouw Baljuws laan.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7