ALPHENAAR GRAMOFOONPLATEN Interprovinciale Deltadag PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws J In Noordhollandse ziekenhuizen wordt intern veel verbouwd Provinciale begroting goedgekeurd De radio geeft zaterdag Vonnis tegen autorijder: herexamen doen A.R.-Partij vraagt radio-zendtijd Ir. Maris: „Beslissing over Moerdijkkanaal zal niet lang op zich laten wachten' Achttien gewonden bij autobus-botsing TocU ió l\et zo r' J WINTERHANDEN en VOETEN Streekplan ÏJmond in Provinciale Staten Minister Michailov ook naar Groot-Brittannië Kerkelijk Nieuws Hitiers schedel zou in 't Kremlin museum liggen Examens Zeepost Zeer grote materiële schade Australische havenstaking onwettig verklaard De schakende Turk VRIJDAG 27 JANUARI 1956 In de donderdagmiddag gehouden ver gadering van de Provincale Staten van Noordholland is gesproken over de provin ciale ziekenhuizen. Dr. Gribbeling (KVP) merkte op, dat de Noordhollandse ziekenhuizen in de laatste jaren wat ach terop zijn geraakt, ondanks toewijding van velen. De Provinciale Staten hebben twee jaar geleden bedragen van drie en een half en vijf miljoen gulden beschikbaar gesteld voor verbeteringen en vernieuwingen te Bakkum en te Santpoort. Achterstand moet worden ingehaald en aan de toekomst dient te worden gedacht, waarin de nieuwe in zichten in praktijk moeten worden ge bracht. Het geld is er wel, maar de voort varende medici kunnen niet over het ma teriaal beschikken, om de werken uit te voeren. Mevrouw Korff Zernike (Arbeid) hoopte, dat de problemen zo spoedig mo gelijk opgelost worden. De heer Peters (KVP) herinnerde aan de besluiten van 1954, om credieten van enige miljoenen guldens beschikbaar te stellen voor de vernieuwingen der zieken huizen. Bij het nemen der besluiten was haast, maar de bedragen zijn nog niet aan gewend. Wisten Gedeputeerde Staten toen reeds, dat de werken in een aantal jaren uitgevoerd zouden worden? De heer Sajet (Arbeid) achtte de ver beteringen in de ziekenhuizen van belang, maar wordt het geen tijd in Santpoort een nieuw gebouw te stichten, omdat het be staande verouderd is. Mevrouw mr. Stoffel s-V an Haaf- t e n merkte op, dat het moeilijk is de pro blemen op te lossen, zolang de voorzienin gen niet getroffen zijn. Daarbij dacht zij aan de bouw van een kliniek te Santpoort en aan de bouw van een zusterhuis te Bak kum. Het eerste belemmert de behande ling en het tweede het aantrekken van personeel. Gedeputeerde de heer Jac. Rustige (CH) was het eens met die leden van de Provinciale Staten, die gezegd hebben, dat er nog veel gedaan moet worden aan de vernieuwing en verbeteringen der gebou wen. De bouwstop en tekort aan arbeids krachten houden het uitvoeren van wer ken in een vlot tempo tegen. Toch is er intern veel gebeurd en gebouwen zijn ver- ADVERTENT1E kunnen worden veroorzaakt door gebrek aan kalk. AGRÉ-CALVIT KALKTABLETTEH met vitamine D3 herstellen het kalkeven- wicht in het lichaam. Busje van lOOtabletten f 1.65 (met chocolade- of pepermuntsmaak) PHILIPS R O XAN E HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 V. d. huisvr. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Pianorecital. 12O0 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muzikale causerie. 14.50 Dansmuziek. 15.15 Streekuitzending. 15.40 Olympische Winterspelen. 16.00 Kamerorkest en solist. 16.45 Het volle pond, causerie. 17.00 Lichte muziek. 17.30 Actualiteiten. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch aller lei. Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Toespraak. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd prgoramma. 22.00 Socialis tisch commentaar. 22.15 Lichte muziek. 22.30 Samenzang. 22.40 Binnen zonder kloppen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Koorconcert. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek 13.45 Platen. 14.00 Boekbespre king. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Koorconcert. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Fanfare-orkest. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.00 Platen. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Simple music. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Platen. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Instrumentaal octet. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 20.00 Licht baken. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevarieerd programma. 21.45 Sprong in het heelal, hoorspel. 22.05 Cabaret 22.35 Wij luiden de zondag iri. avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., V.A.R.A.) 11.4513.00 Olympische winterspelen. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Cees de Lange ontvangt. 20.50 Filmverzoekprogram ma. 21.20 Carnavalprogramma. 22.1522.25 Olympische winterspelen. 23.0023.30 IJs hockey wedstrijd ItaliëCanada. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 15.45 Accordeon- muziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmu- ziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische ge zangen. 17.30 Koorconcert. 18.00 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Om- roep-Ommeganck. 21.15 Platen. 21.30 Amu sementsorkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmu ziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.45 24.00 Platen. beterd. Spreker was dankbaar voor de toewijding van het personeel, waardoor nog zo veel tot stand komt. Voor het aan nemen van personeel is vorig jaar een actie gevoerd; de kosten bedroegen f30.000 en het resultaat was bevredigend. 9 Distribuerende gemeenten Van de zes zogenaamde distribuerende gemeenten (Alkmaar, Bergen, Egmond- Binnen, Den Helder, Hilversum en Naar- den), die electriciteit betrekken van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noordhol- iand, was een brief binnengekomen, waar in gevraagd werd de inkooptarieven te ver lagen. Gedeputeerde de heer A. B. J. Prakken deelde mee, dat Gedeputeerde Staten zich op dat punt nader willen be raden. Zij zullen aan de Raad van Toezicht op de bedrijven verzoeken de zaak nog eens te behandelen. In de volgende verga dering van de Provinciale Staten zullen nadere mededelingen worden gedaan. Geen verlaging PEN-tarieven Verscheidene leden hielden financiële beschouwingen over het Provinciaal Elek triciteitsbedrijf en enkelen meenden, dat er aanleiding bestaat tarieven voor de ge bruikers te verlagen. De heer Prakken betoogde, dat de tarieven goedkoop zijn. In de loop der ja ren is de prijs - in vergelijking met de waardedaling van het geld - niet bijzonder veel verhoogd. In 1939 betaalde de klein- gebruiker 9,27 cent per kilowatt uur en thans 11.04 cent. De kolenprijs is daaren tegen gestegen van 8,69 tot 62 gulden. Vol gens spreker is er de laatste jaren nog te weinig gedaan aan uitbreidingen van het PEN. Er zijn weliswaar kredieten beschik baar gesteld, maar het geld is nog niet gebruikt. Deze achterstand wreekt zich dikwijls. Het PEN moet bijvoorbeeld van andere bedrijven stroom inkopen. Voor de naaste toekomst is een bedrag van 180 miljoen gulden nodig voor uitbreiding van de PEN-centrale en voor vergroting der netten. Het is daardoor niet mogelijk tot verlaging der tarieven over te gaan. Een motie van de communistische frac tie, om de kampeertarieven voor Bakkum ongewijzigd te laten (Gedeputeerde Staten hebben besloten ze te verhogen) werd met 9 tegen 38 stemmen verworpen. Tenslotte keurde de vergadering de pro vincale begroting 1956 goed. Mevrouw Teebo om-Van West (Comm.) deelde mee, dat haar fractie weliswaar bezwaren had tegen een aantal punten, maar dat deze haar goedkeuring aan de begroting hecht, omdat de Provinciale Staten niet heeft willen voldoen aan het verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken de post van f 25.000 voor de Economisch Tech nologische dienst te schrappen. De Provinciale Staten van Noordholland zullen op 20 maart bijeen komen ter behan deling van het ontwerp streekplan voöï de IJmond. ioatialioa tem mefxA étfïth De kantonrechter te Amsterdam heeft een 65-jarige automobilist, aan wiens rij vaardigheid hij ernstig twijfelde, een ge deeltelijk voorwaardelijke geldboete opge legd en daaraan een bijzondere voorwaar de verbonden, die nog weinig toegepast is. Hij legde de verdachte, die een aanrij ding had veroorzaakt, f 100 boete op, waar van f75 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en stelde als bijzondere voorwaarde, dat deze automobilist zich ter beschikking dient te houden voor het af leggen van een nieuwe rijproef. Dit houdt dus in, dat indien het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat inge volge deze aanwijzing van de kantonrech ter aanleiding vindt de betrokkene een nieuw rij-examen te laten afleggen, deze niet meer achter het stuur mag plaats ne men, indien hij voor dit examen niet slaagt. Deze mogelijkheid van een herexamen wil de kantonrechter in de toekomst als bijzondere voorwaarde bij een voorwaarde lijke of gedeeltelijk voorwaardelijke straf cpleggen aan al die automobilisten aan wier rijvaardigheid hij twijfelt. Op de zitting van donderdag behandelde do kantonrechter 37 aanrijdingen in Am sterdam, waarvan er naar zijn mening 20 gemakkelijk hadden kunnen worden voor komen, indien het Nederlandse volk, zoals hij zei, „een gedisciplineerd volk zou zijn". Maar dat is het niet, in tegenstelling tot het Engelse, dat zich op de weg wel een grote mate van discipline oplegt. De kan tonrechter meende, dat het daar bij ons ook naar toe moet en dat dit ook mogelijk is, indien er uitgebreide en goede voorlichting wordt gegeven en indien de rechters goed begrip voor alle verkeerszaken hebben. Hij toonde zeer enthousiast te zijn over een plan van een particulier om een vereniging „veilig door u zelf" op te richten, waarvan de leden-automobilisten dan ware heren in het verkeer moeten zijn. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-minister voor Culturele Zaken, Nikolai Michailov, heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Groot-Brittannië aanvaard. Hij zal zich begin volgende maand naar Groot-Brittan nië begeven, aldus het Sovjet-persbureau „Tass". Eerder heeft minister Michailov een uil- nodiging van particuliere Amerikaanse zijde aanvaard om deze zomer een maand lang het culturele leven in de Verenigde Staten te bestuderen. Geref. Kerken Beroepen te Ee (Fr.) S. A. Boonstra te Houwerzijl. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Baam J. J. Arnold te IJmuiden. Geref. Gemeenten Bedankt voor Scheveningen J. W. Ker sten te Genemuiden. Het Centraal Comité van Anti-Revolutio naire Kiesverenigingen heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verzocht ook aan de Anti-Revolutionaire Partij radiozendtijd beschikbaar te stellen. Verklaard wordt, dat de Anti-Revolutionai re Partij met grote belangstelling kennis heeft genomen van hetgeen in de Memorie van Antwoord op de begroting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen wordt op gemerkt over het beschikbaar stellen van zendtijd aan de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Blijkens deze Memorie van Antwoord heeft de minister aan de Radio- raad verzocht advies te geven over de wij ze, waarop zendtijd ter beschikking van belanghebbende politieke partijen kan worden gesteld. Het Centraal Comité ver klaart, dat de Anti-Revolutionaire Partij gaarne als een der „belanghebbende poli tieke partijen" zal worden aangemerkt, daar deze partij zich inzake radio-uitzen dingen voor vrijwel gelijke moeilijkheden geplaatst ziet als de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie. De schedel van Adolf Hitler bevindt zich, wanneer de inlichtingen van het Westduitse blad „Bild" juist zijn, in de privé-verzameling van Stalin in het Krem- lin-museum te Moskou. De opgegraven verbrande stoffelijke resten van Hitier en Eva Braun wetden door de gewezen SS- obersturmführer Mengershausen in een bos te Finow, in de buurt van Berlijn, her kend. Een Oost-Berlijnse politie-officier, die enige tijd geleden naar West-Berlijn gevlucht is, heeft verteld dat een kapitein van de Russische geheime politie, Vassiliki, die tegen het einde van 1945 bij hem was ingekwartierd, tot de groep Russen had behoord, die de lichamen in beslag geno men had en voor het transport had moe ten zorgen. Een ingenieur van een grote Westduitse onderneming, die onlangs in West-Duitsland is teruggekeerd, beweert van de Russische arts Ivanov, die vlak voor Stalins dood de bulletins over de ge zondheidstoestand van de premier uitgaf, te hebben vernomen, dat Hitiers schedel als een oorlogstrofee in een glazen vitrine in het museum van het Kremlin ligt. ADVERTENTIE voor al uw KRUISWEG 49 - HAARLEM - TELEFOON 11532 Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld: „Physisch-chemische metingen aan Organische Phosphor-verbin- dingen" de heer H. R. Gersmann, geboren te Halberstadt. Kandidaatsexamen Psycholo gie: mej. M. J. v. Rijswijk, Amsterdam. Doc toraal examen Politieke en Sociale Weten schappen (sectie C): mej. L B. M. Wiener en de heer W. P. A. M. Hoebink. beiden te Amsterdam. Doctoraal examen Scheikunde: P. J. de Koning, Hoofddorp. Kandidaats examen Wis- en Natuurkunde: J. W. Ypen- burg, R, H. Riem en W. de Jong, allen te Amsterdam. Bevorderd tot arts: mevr. A. v. d. LeeBijlsma en de heer G. J. M. Luijkx, beiden te Amsterdam. Artsexamen le ge deelte: I. E. Jessurun, H. J. R. Pastoor, M. J. W. Heuvelmans, F. L. Meijler, M. N. W. Butter, allen te Amsterdam; H. C. Bisschop, Dordrecht. Groningen. Bevorderd tot Tandarts: M. A. Stadlander, Amsterdam. Op een proef schrift, getiteld „Onderzoek naar de toe passingsmogelijkheden der Doorlichting met de Roentgenbeeldversterker voor gerichte Schedelfotografie", is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde F. J. Zeegelaar, geboren te Paramaribo. Utrecht. Kandidaatsexamen Geneeskunde: mej. F. Bleeker. De Bilt; T. A. W. Bakx, Eindhoven; J. E. Booy, Utrecht; mej. C. H. M. Donker, Soestdijk; H. C. van de Graaf, Reeuwijk; J. A. Hoekstra, Maarssen; J. Huls, 't Harde; J. de Jong, Rotterdam; A. Nem- lick, Utrecht; T. Oudkerk, Rotterdam; M. P. Overdiep, Utrecht; J. J. Rijnders, Valkens- waard; S. Rijpma, Amersfoort; A. J. Ver dijk; C. P. Vroege, Leiden; K. M. van de dijk; C. P. Vroeke, Leiden; K. M. van de Waarde, Zwolle: E. L. Waisvisz, Rotterdam, mej. J. Wensink, Scherpenzeel; E. Werle- man, Voorburg; B. Wijers, Den Haag. Wageningen. Kandidaatsexamen Neder landse Landbouw: mevr. J. J. van Hogezand Boddé, Bennekom; J. F. M. van Leeuwen, Zoetèrwoude:-H. J. Nöteboöm, Doorn; H. dè Regt, Eist; P. J. van Rijn, Gorsel; J. van Selm, .Wilnjs;. L. R. Verdooren, Apeldoorn; W. J. Vriezen, Groningen. Ingenieurs- examen Nederlandse Landbouw: J. G. Bak ker, Sauwerd; P. J. Balkenende, Kapelle- Biezelinge; E. W. Boogaard, Wassenaar; D. C. M. Boonman, 's-Heerenhoek; A. W. N. J. Crijns, Voerendaal; P. J. Dieleman, Mid- denmeer; S. W. Duursma, Rhenen; M. J. van Goor, Veghel; R. J. de Glopper, Rhenen; B. J. Hof, Oldeberkoop; E. B. van Hogezand, Bennekom; K. Kuiper, Wageningen; J. C. Logger, Rotterdam; J. H. Pieters, Arnhem; S. Raadsma, Dokkum, L. S. Spithorst, Zwolle; A. Tempel, Onstwedde; R. W. Wel- mers, Warnsveld; F. Wietsma, Heerenveen. Kandidaatsexamen Tropische Landbouw: mej. C. E. M. Berkholst, Utrecht; J. W. den Hond, Hilversum. Ingenieursexamen Tropi sche Landbouw: L. Cheriex, Naarden; P. I. Foursoff, 's-Gravenhage; H. A. Knoll, Delft; G. Lems, Hoek van Holland; T. de Meester, Hilversum; A. H. J. Siepman, Wageningen; R. W. Stubbs, Bennekom; Ubels, Baam- brugge; R. v. d. Wal. Visvliet. Kandidaats examen Tuinbouw: J. van Doesburg, Rhe nen; N. C. Hofman, Aalsmeer; mej. E. de Jongh, Koog a/d. Zaan; P. J. C. Kuiper, Wageningen. Ingenieursexamen Tuinbouw: P. Roodhuyzen, 's Gravenhage. Ingenieurs- examen Nederlandse Bosbouw: W. A. Blok huis, Emmen; A. Coops (met lof), Gouda; H. Kraft (met lof), Haarlem. Kandidaats examen Tropische Bosbouw: G. Smit, Zeist. Ingenieursexamen Tropische Bosbouw: M. M. G. R. Bol, Ruischenburg; F. C. Bubber- man. Schiedam; P. Businger, Huizen (N.H.); A. W. H. Damman, Amersfoort; J. G. C. Ger ritsen, 's Gravenhage; E. J. G. Swellengrebel, Aerdenhout; A. T. Vink, 's Gravenhage. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Yapeyu" 4 februari; Australië: s.s. „Waterman" 1 februari; via Engeland 4 februari; Brazi lië: m.s. „Alkaid" 31 januari;, s.s. „Eva Pe- ron" 4 Februari; Canada: m.s. „Noordam" 2 februari, m.s. „Prins Willem van Oran je" 4 februari; Chili: via New York 2 fe bruari; Indonesië: m.s. „Karimata" 2 fe bruari; Ned. Antillen: m.s. „Helicon" 30 januari; Nieuw Zeeland: via Engeland 4 februari. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-I-Iolland, mr. J. Klaasesz, pre sideerde gisteren de Deltadag der drie zuidwestelijke provincies in het Scheve- ningse Kurhaus. Aan de bestuurstafel naast hem hadden ook de Commissarissen der Koningin uit Zeeland en Noord-Brabant, mr. A. F. C. de Casembroot en prof. dr. J. E. de Quay plaats genomen. Voorts waren er de gedeputeerden der drie provincies, leden van provinciale staten, gemeentebe sturen, waterschapsbonden. Kamers van Koophandel en vertegenwoordigers van visserij- en landbouwbelangen. De minis ters van Verkeer en Waterstaat, van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Economische Zaken hadden vertegen woordigers naar de bijeenkomst gezonden. Prof. i r. J. T. Klei n, buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, hield een beschouwing over de wordingsgeschiedenis van ons land. Hij be schreef de door de klimaatsveranderingen ontstane doorslag in de duinenkust tussen Cadzand en Monster en van Petten naar het noorden omstreeks het begin van onze jaartelling. Het groeiproces van ons land (klei- en v eenafzetting) werd daardoor onderbroken. De mens is omstreeks 1200 met bedijkingen begonnen, eerst werden kreken en stromen bedijkt. Zo ontstonden ook de ontwaterings- systemen, die echter leidden tot inklinken van de bodem. Wegens het stijgen van de zeespiegel (tien tot twintig centimeter per- eeuw), ontstaan door het smelten van poolijs, is het noodzakelijk de dijken steeds aan te passen aan deze veranderingen. I r. A. G. Maris, directeur-generaal van de rijkswaterstaat, gaf een overzicht van de gevolgen, die de kanalisatie der Nederrijn en Lek, de verbetering van de Gelderse IJsel en dergelijke op de bene denloop der rivieren zullen hebben. De af voer van zoet water zal daardoor worden verkleind, zodat men dan maatregelen tegen opdringend water moet nemen. Mede hierom zal de oude Maasmond met een sluis moeten worden afgesloten. Ir. Maris gaf een overzicht van de Delta werken en wees op de voordelen voor de scheepvaart en de nadelen voor de oester- cultuur. Er wordt thans nagegaan of het mogelijk zal zijn het gebied tussen de dijk van de Grevelingen en de dam in het Brouwershavensegat voor het verwateren van oesters geschikt te maken. Daartoe is een systeem van wisseling van zout en zoet water nodig, waarvoor dan voorzieningen in de dam door het Brouwershavensegat zouden moeten worden getroffen. Voorts bescheef ir. Maris de aanleg van verkeerswegen, die betere noord-zuid verbindingen zullen doen ontstaan en het isolement van vele afgelegen Zuidholland se en Zeeuwse eilanden zullen opheffen. Na deze inleidingen zijn talrijke vragen over financiële, technische, verkeers- en visserij-aspecten van het Deltaplan gesteld. Deze werden door ir. Maris beantwoord. Hij noemde het juist, dat de Westerschelde buiten het bestek van het Deltaplan is ge laten, evenals de kwestie van een storm- stuw in de Nieuwe Waterweg. Hier spelen havenbelangen grote rollen. Waren deze studies bij het plan betrokken, dan zou er nu nog geen Deltaplan zijn. Een storm- stuw in de Waterweg zou een opening van 300 meter vergen met 18 meter hoge deuren. Dit zou een bijzonder moeilijk technisch vraagstuk zijn. Moerdijkkanaal Men heeft op deze Deltadag met bijzon der veel belangstelling een kaart van het zuidwesten des lands bekeken, waarop met dikke lijnen „een Moerdijkkanaal" stond aangegeven. Dit kanaal loopt van de Schelde, op Nederlands gebied achter Os- BBC, uitzending voor Nederland. 17.45—17.15 Nieuws. Feiten van de Op de planken. (Op 224 en 50 m.). dag. 36. De ontdekkingsreiziger had juist de motor van zijn vliegtuigje weer goed op gang gekregen, toen er plotseling iets met een fluitend geraas vlak over hen heen joeg. „Ai! Wat is dat?!", riep Panda ver schrikt. „Een straaljager"antwoordde de ontdekkingsreiziger kalm. „Kijk! Hij komt alweer op ons af. Wat zou die van ons willen?" Dat zouden ze weldra merken! Terwijl hij over hen heen vloog, greep neef Lodewijk fluks twee zakken zand en gooide die pal achter de uitlaten van zijn loeiende str aal-motor en. In een wip wer den de zakken door de loeiende gassen in flarden geblazen, zodat het vliegtuigje van Panda en de ontdekkingsreiziger door wol ken heet zand werd gebombardeerd. Het verblindde hen en drong hen in de neus, zodat zij geweldig moesten niezen. „Een z-zandstormHATSJOE!", hijgde proestte Panda. en sendrecht om, zuidelijk van de Bergen op Zoomse haven in de Oosterschelde. Noor delijk van die haven begint dit kanaal ongeveer langs de oostelijke rand van het Westbrabantse poldergebied en loopt zo naar de Moerdijk aan het Hollands Diep. Ir. Maris liet alle vragenstellers in het onzekere over het wel of niet juist zijn van de dikke lijnen. Nu de Belgische re gering haar standpunt bepaald heeft en dit langs diplomatieke weg aan Den Haag bekend heeft gemaakt, kon hij alleen zeg gen, dat naar zijn indruk een beslissing niet zo lang meer op zich zou laten wachten. Op de Maastrichterweg tussen Roermond en Herten zijn 2 autobussen van het gara gebedrijf S. uit Blerick en een vrachtauto van de firma E. uit Maastricht met elkaar in botsing gekomen. De autobus vervoerde een aantal jonge mijnwerkers uit het ge bied tussen S walmen en Lottum in Noord- Limburg. Vijf van deze jonge OVS-ers werden zwaar gewond en elf licht. De be stuurder van de vrachtauto liep een sche- delbasisfactuur op en zijn mederijder werd eveneens ernstig gewond. De materiële schade was zeer groot. Het verkeer op de rijksweg was geruime tijd gestremd. Het ongeluk gebeurde toen een mijnbus van de firma O. uit Roermond ter plaatse wilde stoppen. Achter deze bus reed een vrachtwagen uit Maastricht. Uit de tegenovergestelde richting naderde de bus met de jonge mijnwerkers. De vracht wagen week uit naar links om de stoppen de bus te passeren en reed recht op de bus met de jonge mijnwerkers. De botsing was zo hevig, dat de motor van de autobus van het chassis werd gereden en die van de vrachtwagen naar achteren werd gedrukt. Door de schok werden de jonge mijnwer kers door de busgeslingerd. Het waren jon gens in de leeftijd van 14 tot 20 jaar. Poli tie en medische hulp waren snel ter plaat se. De jonge mijnwerkers werden wel naar hun werk gebracht maar kregen een vrije dag om te bekomen van de schrik. De beide auto's werden in beslag genomen. SYDNEY (Reuter) Een Australisch federaal hof van arbitrage heeft de staking van ongeveer 24.000 Australische haven arbeiders onwettig verklaard. Door deze beslissing kunnen aan de stakende haven arbeiders straffen worden opgelegd. De kwestie werd aan het hof voorgelegd door eigenaars van scheepswerven. Vanwege de staking ligt het werk in 53 havens stil. Zeven grote steenkoolmijnen in de staat Nieuw-Zuid-Wales hebben het werk moe ten stilleggen als gevolg van de staking. Paraat. In West-Berlijn wordt vernomen, dat de gekazerneerde politie in Oost- Du itsland in oktober grootscheepse ma noeuvres heeft gehouden, waarbij voor al geoefend is in de bescherming tegen atoomstraling. Tegen. De Sovjetrussische regering heeft de Amerikaanse delegatie doen weten, dat zij geen voorstandster is van een voorstel van de Amerikaanse UNO-af- gevaardigde Lodge om de zittingen van de UNO-Assemblée met gebed te be ginnen en te sluiten. Belofte. De Sovjetrussische onderminister van Buitenlandse Zaken Semjonov heeft een afvaardiging van Westduitse vrouwen medegedeeld, dat alle nog in de Sovjet-Unie verblijvende Duitse burgers, na de repatriëring van de krijgsgevangenen teruggezonden zullen worden. Proeftijd. Zeven Britse parlementsleden, onder wie zes van Labour en een con servatief, heeft in een motie voorgesteld de ter dood veroordeling voor moord voor een proeftijd van vijf jaar op te schorten. Een jaar geleden stemde het Lagerhuis met 245 tegen 214 stemmen voor handhaving van de doodstraf. Kans. De kans dat een kunstmaan, zoals Amerikaanse geleerden die willen lan ceren, bij haar val op de aarde schade veroorzaakt is zo gering, dat verzeke ringsmaatschappijen bereid zijn tegen een premie van zeven dollarcent een schadevergoeding tot een miljoen dol lar uit te betalen, aldus heeft het hoofd van de faculteit voor Natuurkunde van de universiteit van Iowa, Van Allen, bekendgemaakt. Noodwoning. Dertig medestanders van Abbé Pierre, de kampioen van de Pa- rijse daklozen, hadden in de nacht van woensdag op donderdag twee bogen van een Seinebrug met kachels en schotten voor „bewoning" gereed gemaakt. Twee dakloze gezinnen die er in waren gaan huizen, zijn weer heengegaan na een bespreking van de politie met leiders van Abbé Pierre's beweging. Zwaarste. De Amerikaanse luchtmacht zal bij alle groepen zware bommenwer pers de B-36 vervangen door de B-52, die is uitgerust met straalmotoren. De vervanging begint in April en zal ver scheidene jaren vergen. De B-52 heeft een snelheid van meer dan duizend ki lometer per uur en een actieradius van 9600 kilometer. Hij kan de zwaarste bommen meenemen, ook atoom- en waterstofbommen. In orde. Premier Boelganin van de Sov jet-Unie zal de volgende week zijn werkzaamheden in het Kremlin hervat ten. Een lid van zijn staf zei, dat de maarschalk, die sinds 3 januari niet meer in het openbaar is gezien, niet ziek geweest is doch zijn vakantie, die in de zomer onderbroken werd, voort zet. De eerste partijsecretaris, Kroesj- tsjev, heeft tegen journalisten op een ontvangst in de Indiase ambassade te Moskou gezegd, dat Boelganins gezond heid „in orde" is. Misplaatst. De „Nationale federatie van de regionale dagbladpers" in Frankrijk heeft krachtig geprotesteert tegen wat zij noemt „het misplaatste toezicht of zelfs de censuur, die vertegenwoordi gers van de regering uitoefenen op het nieuws uit Algerije, waardoor het voor het persbureau Agence France Presse en de Franse bladen onmogelijk wordt, een objectief verslag te geven van de gebeurtenissen in Noord-Afrika". Geoorloofd. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft verklaard, dat het ministerie zich niet bewust is van feiten die Ame rikaanse beschuldigingen volgens welke Groot-Brittannië een „belangrijke bij drage levert aan de communistisch- Chinese oorlogseconomie", zouden kun nen staven. Deze beschuldigingen zijn afkomstig van een subcommissie van de Amerikaanse Senaat. De Britse han del met China is weliswaar groter ge worden, aldus de woordvoerder, doch het is een geoorloofde handel in niet- strategische goederen. Zwarte lijst. De democratische senator Herbert Lehman heeft voorgesteld een officieel protest te richten tot Saoedi- Arabië, omdat een firma in dat land geen zaken wenst te doen met een maatschappij te New York, aangezien deze Joods zou zijn. Volgens de „New York Times" heeft Saoedi-Arabië de „zwarte lijst" van buitenlandse onder nemingen die met Israel zaken doen, uitgebreid met tenminste 25 firma's, die zouden hebben bijgedragen tot de inzamelingsactie ten behoeve van Is rael. WELLICHT in een onbezonnen ogen-schaakautomaat een enorm blik, verklaarde de veelzijdig begaafde baron Von Kempelen in 1769 aan keizerin Maria Theresia, dat hij een apparaat kon vervaardigen dat werkelijk kon denken. De wereld had toen al heel wat vernuftige automaten te zien gehad, maar deze nieu wigheid wilde de Oostenrijkse keizerin zich toch niet laten ontglippen, zodat zij Von Kempelen direct in de ge legenheid stelde zijn woorden waar te maken. Het volgend jaar was de wondermachine gereed. Het was een meer dan levensgrote Turk, die met gekruiste benen achter een soort kommode zat, v waarop een schaakbord een scnaakbord was aangebracht. Het inwendige van de kast gaf een onoverzichtelijke wirwar van wie len, tandraderen, draden, trommels en hef bomen te zien, zodat een ieder direct tot de overtuiging kon komen dat het mecha nisme van een zeer bijzondere constructie was. De uitvinder verklaarde het apparaat als een schaakautomaat, en het spreekt welhaast vanzelf dat Maria Theresia de eerste partij mocht spelen. De keizerin deed de eerste zet, waarna onder zoemen en ratelen het mechanisme in de kast zich in werking stelde; de Turk lichtte met hortende bewegingen de arm op, bracht hem boven het schaakbord, pakte een schaakstuk vast en plaatste het op een ander veld, waarna de arm weer in de oorspronkelijke stand terug viel. Zo voltrok zich het hele spel en het eind van het liedje was, dat Maria Theresia de partij verloor. U kunt zich voorstellen dat dit sensatio nele gebeuren het gesprek van de dag werd aan alle hoven van Europa en dat de opzien ver wekte overal waar hij vertoond werd. De Turk speelde tegen een ieder die daartoe lust gevoelde en won altijd, zoals trouwens van een automaat niet anders kan worden verwacht. Het geval werd nog opzienba render toen Von Kempelen in 1778 er in slaagde met behulp van blaasbalgen en gecompliceerde systemen van kleppen en ventielen een apparaat te vervaardigen waarmee op bedriegelijke wijze de mense lijke stem kon worden na gebootst. Door deze spreek machine in de schaakautomaat onder te brengen, werd wer kelijk de suggestie gewekt dat de schaakpartij door een zelfstandig handelend wezen werd ge speeld, al moet hieraan onmiddellijk wor den toegevoegd, dat de klanken van het spreekapparaat te voorschijn werden ge bracht door de toetsen van een klavier in te drukken, volgens hetzelfde principe als waarop een orgel wordt bespeeld. Het geheim van de schakende Turk, die heel Europa rondreisde en later in Ame rika werd vertoond, is nooit volledig op gelost, ondanks de vele diepzinnige be schouwingen die in boek en tijdschrift hieraan zijn gewijd. De eenvoudigste ver klaring gaf R. Willis, door in 1821 in een brochure als zijn vermoeden uit te spre ken dat in de automaat een mens - en dan steeds een schaakspeler van formaat - verborgen was, een vermoeden dat door velen werd en wordt gedeeld, maar nim mer bewezen is kunnen worden. Van de Turk stappen we over op de Aya Sophia in Constantinopel. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2