Bouzv-aanvraag voor autoboxen gaf stormachtige discussies Kort en bondig Heemstedes burgemeester deed beroep op ruim-behuisden Heemsteedse raad bijeen „Box-kampioen" Verhoeven kreeg motie voor nader onderzoek erdoor Rechten van koopakte uit 1919 erbij gehaald Districtenkampioenschap in het Krelagehuis „Kamers voor jonggehuwden" Ernst van woningnood beheerste zijn nieuwjaarsrede in de raad Zandvoort Amsterdamse Beurs Debuut van N.O.G. met „Een Walsdroom" 11 L. H. Dedding veertig jaar bij het GEB Biljartuitslagen J. F. Köhnke overleden Storing telefoon in het raadhuis Ontspanningsavond voor Haarlemse bejaarden Scheepvaart VRIJDAG 27 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een kwestie, die donderdagmiddag in de Heemsteedse raadsvergadering niet weinig beroering wekte en merkwaardigerwijs dwars door de fracties heen een scheiding trok tussen voor- en tegenstanders, was de reeds door ons vermelde nota van B. en W. betreffende de aanvraag tot stichting van een complex autoboxen op het binnen terrein, omsloten door de Jan van Goyenstraat, de Pieter de Hooghstraat en de Pau- ]us Potterlaan. B. en W. hadden in meerderheid besloten deze vergunning niet te ge ven, ten eerste omdat het ontwerp in strijd was met het uitbreidingsplan, maar ook omdat er een bezwaarschrift was binnengekomen, ondertekend door zeventien bewo ners van de Pieter de Hooghstraat en de Paulus Potterlaan. Bovendien werd daar bij overwogen, dat de eigenaren van de woningen aan de Paulus Potterlaan en de Pieter de Hooghstraat deze huizen gekocht hebben in de overtuiging dat het binnen terrein bestemd zou blijven tot tuin en de landelijke rust daar gewaarborgd was. De onvermoeide ijver en de zeggingskracht van het raadslid Verho even (KVP), naar aanleiding van wiens vragen deze nota was opgesteld, hebben er echter toe ge leid, dat de raad met 12 tegen 6 stemmen besloot in een motie B. en W. te verzoeken het uitbreidingsplan te wijzigen en daardoor de bouw van de autoboxen mogelijk te maken. De voorzitter vertolkte het stand punt van de meerderheid van het college en erkende de ernst van het parkeer probleem. In dit geval is niet primair de hinder van de omwonenden overwogen, maar de rechten van de eigenaren der om liggende percelen. Indien de raad dan ook een motie over deze zaak zou aannemen, dan zullen B. en W. deze toch krachtens hun competentie in deze aangelegenheden naast zich neer kunnen leggen in de me ning, dat eens verkregen rechten moeten worden geëerbiedigd. Deze zullen echter, naar de heer Ver hoeven (KVP) in zijn repliek zeide toch in hoge mate omstreden worden, indien men ze in het geding brengt. „Zij dateren van 1919 toen omnibussen hier nog liepen en toen de automobilist nog in het stadium verkeerde van een man met een stofbril op en een pet achterstevoren op het hoofd; toen de meerijdende dames diep in een shawl gedoken zaten, om zich voor het opwaaiende stof te vrijwaren". Deze rechten gelden zijns inziens niet meer voor autoboxen. „Het gaat hier om de bewaring van zeer kostbare bezittingen, die auto's tenslotte óók zijn", aldus de heer Verhoeven, die vervolgens onder hi lariteit opmerkte: „de heer Scheer laat zijn piano ook niet in de tuin staan!" Het speet hem dat zijn fractiegenoot Zeg - w aar t op dit punt niet progressief dacht. Opnieuw gaven toen de heren Scheer (VVD) en Van Bruggen (CH) hun be zwaren te kennen, waarop wethouder Van W ij k (AR), die op dit punt anders dacht dan de meerderheid van het college van B. en W., opperde, dat het gemeente bestuur de vergunning tot het bouwen van de boxen toch wel zou kunnen geven onder de voorwaarde, dat de rechten van derden in acht zouden worden genomen en ten overvloede met de voorwaarde, dat de bouwer de gemeente zou vrijwaren voor elk nadelig gevolg. „Geen ander uitbreidingsplan met voorbijgaan van rechten" De heer Reijnd'ers (Arb.) achtte dit onjuist omdat men daaruit toch zou af leiden, dat de gemeente er geen bezwaar tegen heeft. De voorzitter antwoordde in aan sluiting daarop, dat de gemeente ook nog altijd hoedster is van de rechten harer inwoners. „Als deze motie met het ver zoek aan B. en W. om de bouwvergunning tóch te verlenen wordt aanvaard, dan zul len B. en W., overwegende of het uitbrei dingsplan hiervoor mag worden herzien, toch de overtuiging moeten hebben dat hier geen rechten van 'inwoners worden geschaad. Hebben zij die niet, dan zullen zij dit ook niet doen", aldus de voor zitter. „Het zijn plichten" De heer Zeelenberg (VVD) bracht echter in aansluiting op het betoog van wethouder V a n W ij k onder de aandacht, dat men hier bezig is de plichten in de koopakten van de eigenaren der omsloten percelen om te zetten in de plichten van de eigenaar van het door deze percelen omsloten terrein. Daarna diende de heer Verhoeven (KVP) vastberaden zijn reeds vermelde motie in, die gesteund werd door mevrouw Van Nispen van Wely (VVD) en de heren Zeelenberg (VVD), Brink (VVD), Kooijmans (AR), W e ij e r s (Onafh.), Verspoor (Arb.), Van Heer (KVP), Hopstaken (KVP), Van der Linden (KVP), Verhoeven (KVP), V a n W ij k (AR) enVanLent (KVP). Sportterreinen-aanleg De aanleg van sportterreinen aan de Ringvaartlaan kreeg tegenkanting van de heer Van der Linden (KVP), althans de uitvoering daarvan door de Grondmij. Hij zag liever een aanbesteding van dit werk en vond daarin steun bij de heer Zegwaart (KVP), die in tegenstelling tot de heer Brink (VVD) opmerkte, dat een dergelijke terrein-aanleg helemaal niet zo moeilijk is dat de Grondmij. alleen voor deze taak berekend zou zijn. De voorzitter verrklaarde, dat een aanbesteding bepaald onbillijk zou zijn tegenover de Grondmij., die de gemeente over deze hele aangelegenheid nu al lange tijd met raad en daad terzijde staat en ook de kostenberekening heeft gemaakt, waar- De heer Verhoeven zei zeer ge desillusioneerd te zijn door de nota van B. en W. „Er spreekt allerminst een voor uitziende geest uit maar meer een geest van benauwdheid", zo zeide hij. Hij stelde de lijst van 27 gegadigden voor de auto boxen en van tien omwonenden, die geen bezwaar ertegen hadden, tegenover het be zwaarschrift, dat door 17 omwonenden was ondertekend. De laatste was, naar hij zeide, tot stand gekomen door de actie van een man, die zelf een garage heeft en niet om de belangen van andere auto bezitters geeft. Hij noemde dit een be schamend staaltje van burgerzin en vroeg zich af „of we in dit gezapige-rustige Heem- stedetje dan alle auto's maar niet liever in de ban moeten doen". „Moeten we dan de ogen voor het nijpende verkeerspro bleem maar sluiten terwille van één man, die wél een garage en voorts een zeer precaire slaap-dispositie heeft?" De heer Verhoeven kondigde dus een motie aan, waarin B. en W. verzocht worden de vergunning alsnog te verlenen en hetzelfde te doen voor de bouw van een aantal boxen op een „inpandig" terrein aan de Lanckhorstlaan. Ook de heer Zeelenberg (WD) was van mening, dat men de inconveniënten van deze autoboxen maar moest aanvaar den, omdat „de tijden veranderen, en wij met hen". „Geen stallen of stalhouderijen. Daartegenover stelde de heer Van Bruggen (CH), dat de raad hier bezig is, de bevoegdheid van het college van B. en W. in deze materie te doorkruisen. Zijn opmerkingen baarden enig opzien, toen hij de koopakte van een der om liggende percelen toonde en een clausule daarin voorlas, waaruit bleek, dat in de volgende vijftig jaar na 1919 op het ver kochte geen stallen, stalhouderijen, re mises en dergelijke mochten worden ge sticht. Hij xvaarschuwde voor de civiel rechtelijke consequenties van een even tuele vergunning tot het bouwen der auto boxen, aangezien de omwonenden in deze clausule duidelijk omschreven rechten be zitten. „De heren automobilisten hebben o, zo graag een garage, waar zij zelf geen last van hebben, zonder zich te bekommeren om de omwonenden, die er wel zeer veel hinder van zullen ondervinden", zo luidde het oordeel van de heer Reynders (Arb.). Deze wees op de' overlast voor de omwonenden door het uitrijden van een dergelijk aantal auto's in de morgenuren en het inrijden ervan in de nacht en vestig de voorts de aandacht op de versperringen, die dat zijns inziens op straat zou geven. „Ik schat het mensenmateriaal nu eenmaal hoger", zo riep hij uit om vervolgens tot de kernachtige uitspraak te komen: „liever 1000 auto's in de fik dan één mens over reden". De heer W e ij e r s (Onafh.) zeide, dat er in zijn onmiddellijke omgeving wel drie autoboxen op een inpandig terrein staan zonder, dat daarover ooit zijn mening is gevraagd. Hij verklaarde daar ook geen last van te hebben. Op het hier ter sprake zijnde terrein is een tennisbaan geweest, en hij vroeg zich af wat er dan zal komen, indien deze boxen uitblijven. Hij zou gaarne zien dat B. en W. de zaak nog eens opnieuw zouden bekijken. Urgentie betwijfeld De bepalingen in de koopakte, waarop de heer Van Bruggen de aandacht had ge vestigd werden ook genoemd door de heer Scheer (VVD), die verklaarde, dat men er hier niet op moest letten, dat stallen en remises, als daar bedoeld uit de tijd zijn, maar dat het karakter van het terrein is, dat men daarmee wilde waarborgen. Hij hyinnerde er aan, dat de aan de Dreef wonende automobilisten, die garages had den, hun auto's ook veelal buiten lieten staan voordat het parkeerverbod daar af kwam. Hij had voorts critiek op de tot standkoming van de lijst van niet-be- zwaarden, die door de aanvrager bij het gemeentebestuur waren ingediend. De heer Verspoor (Arb.) daarentegen verklaarde milder gestemd te zijn tegen over bebouwing van dit terrein met boxen en bleek er een voorstander van dat B. en W. de mogelijkheden en de eventuele juri dische consequenties hiervan toch nog eens terdege onderzoeken. De heer Zegwaart (KVP) verklaarde het niet met zijn fractiegenoot Verhoe ven eens te zijn (waarop de heer Reyn ders interumpeerde: „we vallen helemaal uit elkaar!"). Ten eerste, omdat de woning bouw gezien de grote nood prevaleert bo ven de bouw van boxen. „Ik ben geen autobezitter, maar ik zou willen, dat ik er een had en hem kon besturen Interruptie: „èn hem kon stallen!" „en ik heb er ook niets tegen, dat automobi listen op deze manier proberen een oplos sing voor hun parkeerprobleem te vinden, maar dit komt toch weer dicht bij een garagebedrijf, dat dag en nacht rumoer en onrust voor de omwonenden geeft", zo zeide hij. „Dit wordt géén garage", zeide de heer Van Heer (KVP), „die vergelijking gaat mank. Er zal daar op dat terrein toch iets moeten komen en dan zullen de omwonen den ook weer bezwaar hebben. Willen zij dat voorkomen, laten zij dan stuk voor stuk een deel van dat terrein kopen!" gemeenschap ons nog niet voldoende van dit vraagstuk bewust zijn. Hij raakte daar bij nog even ln debat met mevrouw Van Nispen van Wely (VVD), die er aan herinnerde, dat de hele zaak nog in het beginstadium verkeerde, zodat er nog geen aanleiding bestond tot dergelijke scherpe critiek. Zo ontstond er nog een discussie, die echter door de voorzitter afgekapt werd met de opmerking, dan men met de rondvraag bezig was. Zaterdag wordt in het Krelagehuis aan de Leidsevaart te Haarlem om het volley bal districten-kampioenschap van Neder land gespeeld. Alle twaalf districten van de NeVoBo nemen met een dames- en heren- ploeg aan dit evenement deel, zodat liefst 200 spelers en speelsters waaronder vrij wel alle internationaals binnen de lijnen komen. Er wordt gespeeld volgens „the best of three", de teams zijn ingedeeld in poules van vier. De wedstrijden beginnen om 2 uur en worden op zes velden gespeeld; de eind strijden beginnen om 8 uur en worden op twee velden, in de lengte van de zaal uit gezet, gespeeld. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, heeft in zijn donderdagmiddag gehouden nieuwjaars rede een ernstig beroep gedaan op talloze ruim-behuisden in de gemeente Heemstede om kamers af te staan aan jonge echtparen. „Het is beschamend, dat zo weinig inge zetenen van Heemstede, die zelf ruim be huisd zijn en de mogelijkheid hebben een jong gezin een paar kamers af te staan, doof blijven voor de hartekreet van hun naasten. O, ik weet de bezwaren!" aldus de burgemeester, „veelal wil men wel inwoning aanvaarden van ouderen, doch ziet men op tegen inwoning van jonge mensen, wier gezinnen zich snel kunnen uitbreiden. En toch waag ik het om over uw hoofden heen een beroep te doen op talloze ingezetenen om zich daartoe wèl bereid te verklaren. Misschien hebben ve len zich nog niet ten volle gerealiseerd, hoe bitter de woningnood voor deze mensen is en welk een mogelijkheid hun geboden wordt om een ander mensenpaar gelukkig te maken. En wie daartoe geen aandrang voelt zal levenslang vruchteloos zoeken naar het middel om zélf gelukkig te zijn". Na een algemene inleiding, waarin hij nog eens duidelijk stelde, dal ook in het gemeentelijk beleid en beraad de eigen en groepsbelangen ondergeschikt moeten worden gemaakt aan het algemeen belang, bracht de spreker hulde aan het ambte naren- en werkliedencorps van de gemeen te, waarvan naar hij zeide uitzonderlijk veel wordtg evergd. Evenals voor de ge meente in het zuiden des lands (hij doelde hier op Eindhoven, red.), die in verband met de bijzondere prestaties door het ge- meentepersoneel aldaar daaraan een gra tificatie verleende waarop een verbod van minister Beel volgde bestaat er, naar hij zeide, voor Heemstede een wan verhouding tussen de lonen en de bezol diging van functies in het vrije bedrijf en in overheidsdienst. Het gemeentebestuur betreurt het zeer, geen ruimere armslag te hebben om deze bijzondere prestaties van zijn personeel te belonen, maar het col lege van B. en W. doet al het mogelijke. Over de woningnood zeide de burge meester het volgende: „Ruim 10 jaar na de bevrijding kunnen wij slechts constateren, dat de gewekte verwachtingen niet werden bewaarheid, dat overal in den lande ontstemming heerst over deze weinig bevredigende gang van zaken, ja dat talloos velen in mateloze el lende hun leven slijten of zelfs geen kans krijgen een gezin te vormen, met alle fu neste gevolgen van dien. „Woningbouw moet prevaleren" Enige malen is in uw vergadering de zienswijze verdedigd, dat het onverant woord moet worden geacht geld te vo teren voor gebouwen voor de publieke dienst bestemd, omdat mankracht en bouwmaterialen daardoor worden onttrok ken aan de volkswoningbouw die uiteraard moet prevaleren. In zijn algemeenheid kan deze zienswijze natuurlijk niet door ons worden onderschreven, maar toch schuilt mijns inziens hier een diepe waarheid in. Ieder gemeentebestuur dient zich terdege af te vragen of een bepaald bouwproject wel dermate urgent moet worden geacht, dat het in deze tijd van woningnood mag worden gerealiseerd ten koste van de wo ningbouw ook al speelt het toegewezen bouwvolume voor hem geen rol. Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken, dat in deze de gemeentebesturen te zelfzuchtig De heer L. H. Dedding, eerste fitter, heeft donderdag zijn veertigjarig dienst- jubileum bij het GEB in Haarlem her dacht. Nadat hij 's morgens met zijn fami lie op het stadhuis was toegesproken door de burgemeester, die hem de gebruikelijke gemeentelijke oorkonde overhandigde, werd de viering van het jubileum voort gezet in het HJMV-gebouw in de Lange Margarethastraat. Daar werd de heer Ded ding allereerst toegesproken door de direc teur van het GEB, ir. J. H. Kouwenhoven, op dit kredie tvoorsTelis" gegrondWethou- die de jubilaris een gratificatie, benevens der Van Lent (KVP) deed echter de aanvullende mededeling, dat de maat schappij blijkens zijn informaties geen be zwaar zal hebben tegen gedeeltelijke aan besteding van het werk, omdat zij in de praktijk toch ook een deel in regie zou doen uitvoeren. Zo kwam het besluit van de raad tot stand, waarbij de raad het gevraagde kre diet verleende, met de voorwaarde dat B. en W. de mogelijkheid van aanbesteding nog eens zullen nagaan en de raad daar mededelingen over zullen doen. Bij de rondvraag vestigde de heer Zee lenberg (VVD) de aandacht op een ver slag ln Haarlems Dagblad van een lezing over het bejaardenprobleem van wethou der Disselkoen (Arb.), waarin deze onder meer zou hebben verklaard, dat de gemeente Heemstede eens een subsidie aanvraag voor sociëteitswerk voor bejaar den heeft afgewezen, ofschoon de zelf werkzaamheid van bejaarden zó belang rijk is, dat dit vraagstuk de aandacht van ieder verdient. De heer Dissel koen bevestigde dit en voegde eraan toe, dat hij hier niet speciaal de gemeente Heemstede had willen laken maar deze subsidie afwijzing slechts had genoemd als een van de symptomen, waaruit blijkt, dat wij als een verguld zilveren medaille van de maat schappij voor Nijverheid en Handel over handigde. Ook had de directie voor bloemen ge zorgd. Na de chef van afdeling gasdistributie, de heer J. van Arkel, sprak op rijm de on middellijke chef van de jubilaris, de heer W. Visser, die daarin namens de collega's bloemen en een elektrisch scheerapparaat aanbood. De rij van sprekers werd geslo ten door de heer J. F. van der Meyden, die namens de KABO bloemen aanbood. De laatste uitslagen in de biljartcompetitie van de F.B.H.O. luidden: A-KLASSE, KR II kampioen: Centrum II— KR II 0-8; KR I—Telescoop 6-2; Haarl.-West -DWO 6-2; Flora—Centrum 6-2. B-KLASSE, Poedeltje II kampioen: Poe- deltje II—Kampervest II 8-0; Kampervest— Telescoop 8-0; CentrumPoedeltje I 4-4; KR Rozenprieel 5-3. D I-KLASSE, Haarl.-West kampioen: Haar lem-West—S en G 8-0; Oosten—BW 8-0; Te lescoop—DWO 2-6; Rozenprieel—Kampervest 4-4. D II-KLASSE, Kampervest kampioen: Haarl.-West—Oosten 7-1; Kampervest—DWO 4-4; Centrum—S en G 4-4. handelen, ja onverantwoordelijk van ur gentie spreken waar hoogstens van wense lijkheid mag worden gerept. Zelfbeperking is hierbij een eerste ver eiste, al ware het alleen maar, omdat an ders van rijkswege vérstrekkende maat regelen te verwachten zijn, die de auto nomie der gemeente opnieuw gevoelig zouden treffen. Ik behoef u niet te wijzen op de totaal onbevredigende toestand op woninggebied die ook in de gemeente Heemstede heerst en verwijs daarvoor naar de driemaandelijkse overzichten". Mr. A. G. A. ridder van Rappard ver wees voor bijzonderheden over de woning nood naar de kwartaalberichten van de gemeente. Hij besloot met de opmerking, dat Heemstede hem als burgemeester lief is geworden en dat hij gaarne bevestigend had geantwoord op de vraag van de Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland of hij een herbenoeming ambiëerde nu zijn eerste ambtsperiode bijna verstreken was. Tijdens de rondvraag antwoordde de heer Reijnders (Arb.) op de nieuw jaarsrede door de hoop te uiten, dat de raad als een goed team zou blijven functio neren daar nog lang deETAOIN nau- neren en dat de burgemeester daar nog lang de captain van zou blijven, waarop applaus volgde. Te Bennebroek, waar hij de laatste jaren woonachtig was, is vannacht overleden de -heer J. F. Köhnke, directeur en oprichter van de Eerste Nederlandse Stalen Steiger Holland N.V., gevestigd aan de Kruisweg te Haarlem. De thans overledene, die de leef tijd van vierenzeventig jaar had bereikt, heeft een langdurige staat van dienst bij de marine achter de rug. Ongeveer vijfentwin tig jaar geleden richtte hij de genoemde onderneming op en in de loop der jaren is het bedrijf onder zijn leiding bijzonder uitgebreid. In binnen- en buitenland was zijn bedrijf bekend en werden zijn produk- ten betrokken. De heer Köhnke heeft baanbrekend werk verricht op het gebied van stalen steigerconstructies, niet alleen bij de woningbouw, maar ook bij de scheepsbouw. Op vele manieren zijn zijn vindingen in toepassing gebracht. Tot in het buitenland zijn b.v. de koppelingen naar zijn ontwerp van stalen steigers bekend en op dit gebied genoot de heer Köhnke een wereldreputatie. De teraardebestelling zal dinsdagmiddag op de begraafplaats Westerveld geschieden. Yvon Baarspul gastdirigent te Haarlem De dirigent van het Overijsels Philhar- monisch Orkest, Yvon Baarspul, zal als gastdirigent het 8e Concert in de D Serie leiden, dat het Noordhollands Philharmo- nisch orkest op 28 februari in het Concert gebouw te Haarlem zal geven. Tot de opheffing was Yvon Baarspul di rigent van het Radio Philharmonisch Or kest te Djakarta. Het komt de laatste tijd herhaaldelijk voor, dat het raadhuis van Zandvoort ten gevolge van een storing in de huistelefoon centrale buiten de telefoongemeenschap is gesloten. Dit was ook donderdag van 9 tot 12 uur het geval. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de afdeling bevolking ter secretarie over een eigen telefoonaanslui ting (nummer 3340) beschikt. Men kan op dit nummer bij storing van de aanslui ting van het raadhuis desgewenst mede delingen doen, bestemd voor de burge meester, de secretaris en de afdelingen ter secretarie. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 Nederl/47 995/is 99% 3 Nedl. 1962/64 1001/» 1001 /i„- A. K. U 315% 316 Calvé Delft 311 311 Van Gelder Zonen 275 272 K. N. Hoogovens 295 294 Nederl. Ford 461 460 N. Kabelfabriek 312 34 312 gew.Philips Gloeil. 333 329 Nieuwe Philips 325% 321 y, pref.Philips Gloeil. my 198% Unilever 341 339 Wilton Feijenoord 276 275 Dordtsche Petrol. 654 653 Konkl. Petroleum 628 627 A'dam Rubber 131 130 Holl. Amer. Lijn 213 213 N. Scheepv. Unie 201 200% Phs. van Ommeren 259 259 H. V. A 138 139 Verg. Deli Mijen 144% 144 Amsterd. Bank 263 262% Ned. Handel Mij. 245 245% Rotterd. Bank 252 252 Twentsche Bank 257 y, 258% Anaconda Copper 688/ie 67% Bethlehem Steel 157% 153 U. S. Steel 54% 54 General Motors 131 131 Shell Union 68% 70 33% 33% Op 1 Augustus van het vorige jaar werd te Haarlem een operette-ensemble opge richt met de naam van „Nieuw Operette Gezelschap" (N.O.G.). Wel beschouwd was het een nieuwe groepering van dilettant- operettespelers, die reeds ervaring hadden verkregen op het gebied der operette. Het ging er nu om die krachten weer samen te bundelen tot een gewenste eenheid. Daartoe stelde men zich onder leiding van de regisseur Jan de Veer en de dirigent Joh. van 't Vlie ten einde de opvoering van de operette „Een Walsdroom" van Oscar Strauss voor te bereiden. Gisteravond werd deze opvoering, die begrijpelijk met span ning tegemoet werd gezien, in de Stads schouwburg gegeven. Het volgend jaar zal het een halve eeuw geleden zijn, dat de operette „Een Walsdroom" haar première te Wenen be leefde. Tot nu toe heeft zij repertoire kun nen houden, al is het gegeven niet bijster sympathiek en al gaat de ontwikkeling van het spel langs toch wel zéér kronke lende banen. Een ontwikkeling, waaraan psychologisch gezien geen touw is vast te knopen. Maar goed: bij .de operette zien we in dit opzicht wel meer door de vingers en daarom moet men de gehele geschiede nis van de tot prins gepromoveerde lui tenant Niki, die de dynastie moet redden, en van de al te ingetogen prinses Hélène, die door de „lessen" van de vlotte Weense Franzi Steingruber, een toonbeeld van sprankelende aantrekkelijkheid wordt, maar weer met een korreltje zout nemen, ter wille van het beleven van een genoege- lijke avond vol primitieve grappigheden, vrolijke muziek en spectaculaire vei-ras- singen. Doch bij dit alles zal men toch moeilijk tevreden kunnen zijn over het zeer zwakke slot van de operette, dat ook gisteravond niet gered kon worden door het massaal gezongen Walslied. Over het geheel genomen heeft het ensemble verdienstelijk spel te zien ge geven. Lënie Cramer als Franzi en Theo Jansma als luitenant Niki spanden daarbij de kroon. Tiny Kok als de eerste hofdame mocht eveneens geprezen worden om haar goede zang en typering. Corry Lammens als prinses Hélène had haar innerlijke metamorfoze meer kunnen accentueren. Overigens gaf zij goed het type van de weinig bewogen prinses weer, waarlijk een verontschuldiging voor de onverschilligheid van de levendige luitenant Niki. Simon Verstraten maakte van de rol van Vorst Joachim wat er van te maken was en Herman Woerde deed grappig als graaf Lothar. Het ..damesorkest" met aan het hoofd Lenie Cramer als de dirigente Franzi, heeft wel het meest bij deze opvoering de geest der operette getroffen. Door het toedoen van deze charmante „violistes" werd het echt gezellig op de planken. En wat zij als ballet presteerden verdiende eveneens veel waardering. Er vielen nog al eens oneffenheden in het orkestspel waar te nemen, maar toch kon het groepje instrumentalisten onder leiding van Joh. van 't Vlie een goede steun voor de opvoering zijn. Met warme bijval en bloemen zijn de spelers van het „Nieuwe Operette Gezel schap", dat nu zijn plaats ingenomen heeft bij de andere amateur-toneelverenigingen in onze stad, door een talrijke schare toe hoorders beloond. P. ZWAANSWIJK. In gebouw St. Bavo Woensdag- en donderdagavond hebben Vermaats cabaretgezelschap onder leiding van de heer Landsma en de „stuwband" een groot aantal leden van de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen in gebouw St. Bavo in de Smedestraat in Haarlem een plezierig ontspanningsprogramma geboden. Er werd vrolijk gelachen om een vier tal schetsjes en in stille bewondering ge keken en vooral ook geluisterd naar een tekenfilm met muziek van Chopin. Er viel evenwel meer op muzikaal gebied te be luisteren: ook de sopraan mevrouw Thea Tanninga had een belangrijk aandeel in het succes van deze avonden. Tenslotte dient de pianist-accordeonist Wim Lichten- dahl te worden genoemd met het „War schau concert" en de accordeon-solo „Dan sende vingers". Antonia, 26 v. Bangkok n. Pladju. Aalsdijk, n. Antw., 27 verw., pass. Vlissingen. Agamemnon, 26 te Curagao. Alcyone, 27 te Wilmington verw. Almanak, 26 nog te Khorramshar. Abbedijk, 26 te San Francisco. Aldabi, 25 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Amor. 26 te Rotterdam. Amstelstad, 25 v Rotterdam n. Hamptonroad Axeldijk, 25 te New York. Abbekerk, 27 te Bilbao. Aardijk, 26 v. Houston n. Le Havre. Alblasserdijk, 26 v. Lissabon n. Havana. Altair, pass. 26 Finisterre n. Antwerpen. Alioth, 27 te Rio de Janeiro. Amsteldiep, 26 v. Bahrein n. Koewait. Arnedijk, 26 v. New York n. Baltimore. Atje Ray S, 27 te Rotterdam. Bacchus, 25 v. Rotterdam n. Amsterdam. Bali, 26 te Aden. Blitar, 26 v. Suezkanaal n. Belawan. Both, 27 te Surabaja verw. Bontekoe, 26 te Menado. Camerounkust, 26 v. Dakar n. Konakri. Baarn, pass. 26 San Miguel n. Puerto Cabello. Blijdendijk, 26 v. Rotterdam n. Antwerpen. Boskoop, 26 v. Tocopilla n. Pisco. Caltex The Hague, 27 te Rotterdam. Cinulia, 26 v. Rotterdam n. Curagao. Clavella, 28 v. Calcutta n. Abadan. Corilla, 25 te Gibraltar n. Port Said. Coryda, 26 v. Ardrossan n. Stanlow. Caltex Delft (t), verw. 26 Malta n. R'dam. Castor, 25 500 m. zw Fayal. Corilla, 27 v. Gibraltar n. Suez. Delfshaven, 25 v. St. Vincent n. Europa. Dorestad, 26 te Beaumont. Delft, pass. 26 Vlissingen n. Antw. Diemerdijk, 26 te Bremen. Drente, 26 v. Suez n. Port Said. Eemland, 26 v. Itajai n. Paranagua. Eendracht, verm. 26 v. Esbjerg n. Aarus. Eos, 26 v. Messina n. Burriana. Esso Den Haag, 26 200 m. w Kreta. Ena, 26 v. Rotterdam n. Hamburg. Esso Rotterdam, pass. 27 Kp. Finisterre n. Sidon. Friesland (KRL), 27 te Balikpapan. Gaasterland, 25 v. Recife n. Bahia. Ganymedes, pass. 26 Vlissingen n. Antw. Gordias, pas. 26 Ouessant n. Rotterdam. Hecuba, 26 te Paramaribo. Hestia. 26 te Curagao. Hydra, 25 250 m. no Barbados. Isis, 26 m. w Kp. Finisterre. Ittersum, 26 te Bremen. Ivoorkust, 26 v. Amsterdam n. Hamburg. Kota Gede, pass. 26 Tanger n. Alexandrië. Kryptos, 26 v. Singapore n. Djibouti. Keizerswaard, 26 te Curagao. Koratia, 27 te Malta. Karimata, 26 te Amsterdam. Kieldrecht, 27 v. Rotterdam n. Marseille. Korovina, 27 te Rotterdam. Laagkerk, 26 te Aden. La wak, 26 te Beira. Limburg, 27 te Tj. Mani. Luna, 26 te Amsterdam. Laurenskerk, pass. 27 Gibraltar n. Marseille. Lissekerk, 27 v. Dubai, n. Muscat. Loppedsum, pas. 27 Gibraltar n. Almeria. Mataram, 27 te Belawan. Maureen, 26 te Ceuta. vïalvina, 26 te Balikpapan. Minjak, 26 te Semarang. Mapia, 26 Gibraltar n. Amsterdam. Meliskerk, 26 v. Bangkok n. Hongkong. HAARLEM EN OMGEVING Wydingsdienst voor padvind (st) ers. De maandelijkse wijddngsdienst voor verken ners en voortrekkers van de vereniging De Nederlandse Padvinders en voor de leden van Het Nederlands Padvindsters Gilde wordt zondagmiddag 29 januari gehouden in de Bakenesserkerk. Leider van de dienst is ds. G. J. Geurtsen, herv. predikant in Utrecht. Mee te brengen fruit en bloemen zullen na afloop door de verkenners van de groep de Buffalo's uit Zandvoort worden ge bracht naar de inwoners van het tehuis voor Ouden van dagen in de Jansstraat. Uitbreiding „Pharmachemie". Voor uit breiding van het bestaande fabriekscomplex van „Pharmachemie" aan de Nijverheids- weg in de Waarderpolder stellen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor onge veer achttien vierkante meter grond tegen een prijs van f20 per m2 te verkopen. Voor het slachthuis. B. en W. van Haarlem vragen de gemeenteraad machti ging tot het aanschaffen van een vol-auto- matische ammoniakkoelinstallatie en een vol-automatische koelinstallatie voor ijs- fabricage voor een bedrag van f240.000 ten behoeve van het openbaar slachthuis. Het licht in de bedoeling de montage in de vol gende wintermaanden te doen uitvoeren. Ijsbaan Kleverlaan. Voor de gemeente Haarlem willen B. en W. aankopen een hou ten gebouwtje, bestemd o.a. als schaft- en bergplaats op de ijsbaan aan de Kleverlaan; zij stellen de raad voor een bedrag van, f4000 beschikbaar te stellen. Ziekenvervoer. Daar het gemeentelijk zieken vervoer zich steeds uitbreidt stellen B. en W. van Haarlem de raad voor een krediet van f2700 beschikbaar te stellen voor de aankoop van zes brancards. Inbraak in slachthuis. In de nacht van donderdag op vrijdag is ingebroken in het slachthuis in Haarlem. Men is door het stuk slaan van een ruit binnengedrongen. Er wordt niets vermist. Gecombineerd concert. „Haarlems Zanggenot" heeft het plan opgevat weer een concert te geven met medewerking van het dameskoor ZIGEA, het gemengd koor „Po lyhymnia" en de Harmonie „Crescendo" (spoorkorps) en wel op 23 april in de Ge meentelijke Concertzaal aan de Lange Be gijnestraat. Maaskerk, 27 te Genua. Manoeman, pass. 26 Ouessant n. Genua. Meerkerk, 27 te Rotterdam. Nias, 21 te Los Angeles. Notos, 25 50 m. nw Staberhuk n. A'dam. Nieuw Amsterdam, 26 v. La Guaira n. Curagao. Oranjefontein, 26 te Kaapstad. Oldekerk, 27 te Fremantle. Oranje, 26 v. Belawan n. Colombo. Overijsel, 26 v. Port Said n. Djibouti. Ouwerkerk, 27 te Rotterdam. Prins Wilem 4, pass. 26 Vissingen n. Hamburg. Peperkust, 26 v. Amsterdam n. Hambrug. Prins Willem II, 26 te Casablanca. Pygmalion, 26 v. Bremen n. Antwerpen. Perrta, 27 te Suez. Ruys, 26 te Rio de Janeiro. Rempang, 26 v. Melbourne n. Dar es Salaam Rotti, 27 te Beyrouth. Rijnkerk, 27 te Lorenzo Marquez. Schie, 26 te La Valetta. Sheratan, 26 te Durban. Stad Leiden, 26 te Rotterdam. Stad Schiedam, 25 v. Rotterdam n. Savona. Stentor, 25 v. Rotterdam n. Amsterdam. Saidja. 26 te Pulubukom. Siberoet, 26 te Belawan. Stanvac Selo, 26 te Belawan. Stanvac Talang Akar, 25 v. sg Gerong n. Saigon.. Stad Brea, 26 te IJmuiden. Schelpwijk, 26 540 m. z Ceylon. Sirrah ft), verw. 26 Ceylon n. Bahrein. Salland, 26 v. Amsterdam n. Hamburg. Straat Malakka, 26 v. Sydney n. Surabaja. Samarinda, 27 te Los Angeles. Stad Dordrecht, 26 v. Motril n. Emden. Stad Vlaardingen, 26 te Amsterdam. Tabian, 26 v. Bahrein n. Rastanura. Eljo, 25 v. Mostaganem n. Liverpool. Tomori, 26 v Hamburg n. Antwerpen. Teucer, 27 te Penang. Tankhaven 3, 26 te Port Swettenham. Teucer, 26 v. Singapore n. Penang. Tiberius, 25 v. Aruba, 26 te Puertoabello. Traianus, 26 te Jacksonville. Taria, 26 150 m. w Penang. Tibia, pass. 26 Sandycape n. Sydney. Talisse, 27 v. Aden n. Belawan. Tarakan, 27 te Port Said. Teiresias, 26 v. Port Said n. Livrepool. Utrecht, 27 te La Buan. Van Noort, 26 250 m. n Willis eiland. Van Spilbergen, 26 v. Bordeuax n. Dakar. Wonogiri, 25 te Halifax. Willem Ruys, 26 te Port Said. Wonorato, 26 te Ummsaid. Wonosobo, 26 v. Napels n. Genua. Zeeland ssm, 27 te Grangemouth verw. KLEINE VAARH Arnoudspolder, 28 v. R'dam te Lissabon verw. Audacia, verk. 26 v. Newport n. R'dam. Amyntas, 26 v. A'dam te R'dam. Aco, 26 v. Aalborg te R'dam. Admlralengracht, 26 v. Kotka te A'dam. Anna-B., 26 v. Zeebrugge n. Londen. Ambiorix, 26 v. Malaga te A'dam. Ameland, verw. p. 26 Vlissingen Londen n. antw. Alcetas, 25 te Rijeka v. Triëst n. Bari. Atlas, 25 te Cadiz v. Ceuta n. Huelva. Boreas, 25 te Genua v. Savona n. Napels. Bierum, 26 v. Goole te A'dam verw. Bab. 24 v. Bordeaux n. Tyne Dock. Barracuda, 26 v. Norwich n. Antwerpen. Bierum, 26 's av. verm, te A'dam v. Hull. Cinderella, 26 v. R'dam te Ipswich verw. Cornelis, 26 v. R'dam te A'dam. Daje Bohmer, 26 v. R'dam n. A'dam. Duurt, 26 v. Savona te Masnedsund. Draco, 26 v. A'dam te R'dam. Etjo, 25 v. Mostaganem n. Liverpool. Elekm P., 26 Vliss-Zeebrugge n. Antw. Elda P., 26 uit Vlissingen-Gent n. Londen. Elsenburgh P., 26 Ouessant n. Casablanca. Flevo (G.) P. 25 uit Vliss.-A'dam n. Gent. Flrucla, 26 v. Middelharnis n. Londen. Flevoland, 26 v. Kingslynn te R'dam. Flducia, 26 v. Middelharnis n. Londen. Flevo, 26 v. A'dam n. Hamburg. Frans v. Seumeren, 26 v. Fawley te R'dam verw. Helvetia, 27 v. Portsmouth te Antw. verw. Henrico B. P. 26 Kielerkanaal n. Odense. Hoc Vinces, 26 v. Grimsby n. R'dam. Inadi, 26 v. Delfzijl te A'dam. Ida D., 26 v. Hamburg te R'dam. Jan Kreumer, 26 v. Londen te R'dam. Josef Swenden P. 26 uit Vliss.-A'dam n. Antw. Joost, 25 v. Bordeaux n. Fleetwood. Kox-a, 26 v. Londen te R'dam. Kemphaan, 27 v. Bayonne te Latrinite verw. Larlx. 24 v. Bayonne n. Hull. Lucas Bols 2 P., 26 uit Vliss.-Antw. n. Helsinki. Marianne P., 25 uit Vliss.-A'dam n. Antw. Mutatie, 26 v. Gent te Vlissingen. Mercurius, 26 v. Kingslynn te R'dam. Matthew, 26 te R'dam. Nieuwland, 26 v. Grangemouth te R'dam. Noorderlicht, 26 v. Honfleur te Hull. Nassauhaven, 26 v. R'dam n. Antwerpen. Nottingham, 26 v. IJmuiden te Harlingen. Oztharina P., 26 Vlissingen-Antwerpen n. St. Nazalre. Plato, 25 v. Barcelona n. Sanfeliu. Procyon, 26 v. Londen n. Adam. Paloma, 26 v. Wismar te Goole. Phidias, 25 v. Palermo n. Algiers. Procyon, 26 v. Londen te A'dam. Servus P., 26 Vliss.-Antw. n. Plymouth. Stletje Mensinga, 26 v. Duinkerken te Stokholm verw. Strabo, 26 v. A'dam te R'dam. Strabo, 26 te A'dam v. R'dam n. Paramaribo. Till., 24 te Bayonne v. Santander. Teun P.. 26 Vliss.-Antw. n. Cork. Turgail P., 26 Vliss.-Colchester n. Antw. Taurus P., 26 Vliss.-Gent n. Colchester. Twee Gebroeders, verm. 26 v. Dublin n. R'dam. Twin, verm. 26 v. Hull n. A'dam. Thaletas, 26 v. A'dam te R'dam. Volharding, 26 v. Cartagena te R'dam. Virgo P.. 26 Vliss.-Gent n. Cardiff. Westpolder, 28 v. Leixoes te Antwerpen verw. Zuidland, 26 v. Le Treport te Manchester. Zeehaan, 29 Dakar verw. SLEEPVAART Sleepboot Ebro P., 25 Cherbourg n. R'dam met zuiger. Sleepboot Loire, 26 v. Bombay n. Basrah. Sleepboot Oceaan, opnieuw 25 v. Cristobal n. Maracaibo met twee bakken (was 21 weer teruggekeerd). Sleepboot Poolzee, 25 160 m. zzw Las Palmas met twee pontons. Sleepboot Rode Zee, 25 190 m. w Martinique met tanklichter. Sleepboot Waterweg, 25 v. Boulogne n. R'dam met trawler. Sleepboot Witte Zee, 25 50 m. z Kp. Palos met baggermolen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3