Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden Guy Mollet, ortodox socialist van zuivere politieke principes Nieuwe Franse premier Een man die zijn eigen loopbaan ontwierp Adenauer dringt aan op spoed met bewapening ...Dat moét 333 zijn... ^Hoe is het ontstaan?^ Amsterdam krijgt groot spoorweg-postkantoor 3 HÉ> in Soldatenwet nog niet aanvaard; nog geen bestelling geplaatst Omvangrijke smokkelarij van boter berecht Dit woord: ORANJE In sloot gereden en verdronken Bouwkosten worden op 25 miljoen geraamd Getuigenissen van Tomasoa blijken onhoudbaar Meisje viel en werd door auto overreden Australische vakbond m verzet tegen atoomproeven Zilvervoorraad door nieuwe guldens verminderd Uit Haarlems Dagblad van 27 januari 1906 VRIJDAG 27 JANUARI 1956 ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Parijs) Voor Guy Mollet, de eerste formateur in de huidige Franse regeringscrisis, is het niet de eerste maal, dat hij een gooi doet naar de post van Frankrijks -minister president. In 1951 werd hem door het toen malige staatshoofd, Vincent Auriol, al eens eenzelfde opdracht verstrekt, waar voor hij toen echter de parlementaire zege niet mocht verwerven. Politiek bezien bestaat er nu in ieder ge val een linkse meerderheid in de Kamer, hetzij met de communisten, hetzij met de katholieken, of misschien wel met beiden, en de kansen van Mollet staan er nu dan nok zeker veel gunstiger voor dan toen. Guy Mollet is in de volstrekte zin des woords een „self made" man. Hij is geen persoonlijkheid van het kaliber van een Mendès-France, doch een figuur, die weet dat hij zijn betekenis en zijn gewicht alleen aan de macht van zijn partij ontleent. Na de dood van Leon Blum heeft Guy Mollet zich langzaam en niet zonder krach tige weerstanden opgewerkt tot de hoge post van secretaris-generaal van de socia listische partij van Frankrijk. Niet dat hij zich bij die verheffing van zijn ellebogen of van onoirbare middelen zou hebben be diend, want ook-zijn politieke tegenstan ders erkennen volgaarne dat Mollet een man is, die te alle tijde de regels van het spel eerbiedigt. Hij is altijd recht door zee gegaan, met een oprechtheid en een loyali teit, die nooit in twijfel konden worden getrokken. Guy Mollet Men mag zelfs zeggen dat zijn politieke principes van een zuiverheid zijn door trokken, die voor Franse begrippen eigenlijk nogal ongebruikelijk is. Mollet doet in zijn voorkomen eerder aan een Engels Lagerhuislid dan aan een Franse volksvertegenwoordiger denken. Hij is van heel bescheiden afkomst en begon zijn car rière als leraar in het Engels. Hij heeft een Engelse spraakleer geschreven en binnen kort zal er nog eeri Latijnse .grammatica van hem worden gepubliceerd. Dat het Mollet; -zoon van een textiel arbeider en van een moeder die nog altijd het eerzame beroep van concierge bij een spaarbank uitoefent, door zijn snelle op komst naar het hoofd zou zijn gestegen, kan zeker niet worden gezegd. Hij bewoont met zijn vrouw, een vroegere loket-juf frouw op een postkantoor in Atrecht. de Noordfranse stad waar Mollet burgemees ter is, een heel bescheiden appartementje van drie kamers, dat, naar de foto's te oordelen, geheel in de geest van de kleine Franse burgerman is ingericht. De Franse premier-in-hope heeft twee dochters, waarvan er een met een notaris-klerk en de ander met een student in de rechten is getrouwd. Mollet is op zijn ADVERTENTIE Lever deze bon in bij winkelier vangt in een aardig etui voor slechts 35 cent fk S proefstiftjes Lipstick V 6 modieuze kleur-nuances Dit is een unieke kans om te proberen, welke kleur U het beste staat I Imp. LAHNEMANN-LAMEVO. POSTBUS 18 Laron N.H. Telefoon 3047 (K-2953) VRIJDAG 27 JANUARI Minerva: „Papa, mama, het dienstmeisje en ik", alle leeft., 8.15 uur. Studio: „Het gla zen muiltje", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Moederleed", 18 jaar, 7 en 9.15 uud. Luxor: „Tussenlanding in Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Ik wil mijn kind terug", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Happy landing", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tweede deel 08/15", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 20 uur, Zesde V-concert van het N. Ph. O. o. 1. v. Marinus Adam. Solist: Oscar Koebel, piano. Stadsschouwburg: 20 uur, Toneelgroep „Theater" met „De dochter van de Bronnen- maker" van Marcel Pagnol. ZATERDAG 28 JANUARI Minerva: „Papa, mama, het dienstmeisje en ik", alle leeft., 2,30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het glazen muiltje", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Moeder leed", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tussenlanding in Parijs", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Ik wil mijn kind terug", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Happy landing", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tweede deel 08/15", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouw burg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel voert op „Een bruid in de morgen" van Hugo Claus. Gebouw „Leger des Heils", Schag- chelstraat, 20 uur: Jeugdrally. vijftigste jaar al grootvader van een jon getje van 19 maanden. Voor machtsmisbruik of despotisme schijnt men van de kant van Mollet even min bevreesd hoeven te zijn. „Wij socia listen hebben in de jongste verkiezingen onder de nationale partijen de zege be haald, en daarom is het nu mijn plicht de verantwoordelijkheden te aanvaarden, die daarvan het uitvloeisel zijn", zo heeft Mol let gisteren verklaard. Mollet beschouwt zich als de represen tant van zijn partij, waarvan hij zeker het algemene vertrouwen geniet, zonder dat hij bij zijn geestverwanten de illusie heeft willen wekken dat de rode dageraad van het socialisme voor Frankrijk nu is aan gebroken. Guy Mollet zal nu moeten bewijzen dat hij, ondanks zijn socialistische orthodoxie, voldoende begrip voor de politieke verhou dingen bezit, om de wegen der geleidelijk heid te blijven volgen. Maar evenmin als Attlee heeft Mollet zich ooit een heethoofd of een revolutionaire beeldenstormer ge toond en ook in dat opzicht schijnt er voor ongerustheid weinig reden te bestaan. BONN (Reuter/UP) Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft aan gedrongen op spoed achter de herbewape ning. De bondskanselier heeft zijn kabinet medegedeeld, dat het regeringsontwerp betreffende de herbewapening voor het einde van maart door het parlement moet worden behandeld. Adenauer zei dat de „soldaten"-wet, krachtens welke de eerste zesduizend vrijwilligers voor de toekom- komstige weermacht van een half miljoen man worden aangenomen en waarin de rechten en plichten van de Duitse soldaat zijn omschreven, op 31 januari moet zijn aanvaard. Daardoor zou de regering ge machtigd worden nog 140.000 vrijwilligers, die het kader van de weermacht zullen vor men, aan te nemen. Een regeringswoordvoerder deelde mede, dat de kanselier zijn vakantie had afgelast omdat hij ervoor vreesde dat het wetsont werp niet op tijd door het parlement in behandeling zou worden genomen. Leden van de Westelijke bevoorradings missies in Bon maken zich enigszins be zorgd over het uitblijven van een besluit van het Westduitse ministerie van Defen sie over het aanschaffen van tanks en vliegtuigen in het buitenland. Hoewel reeds negen maanden geleden de bewapening van West-Duitsland in de Parijse akkoor den werd goedgekeurd, is nog geen enkele Duitse bestelling in het buitenland ge plaatst. Men gelooft, dat de Duitsers eerst willen afwachten, welke wapens zij zonder beta ling als Amerikaanse hulp kunnen krijgen. Westduitse functionarissen vrezen echter, dat een deel van de 'Amerikaanse'wapens cjie, yopr Wpst-Dui^lgiyl bestemd zijn, en die voor een goed deel reeds twee jaar in Duitsland opgeslagen liggen, bij afleve ring vrijwel verouderd zullen zijn. Er is in de pers critiek geleverd op de eerste Ame rikaanse Patton-tanks en houwitsers. Uit Westelijke bron is vernomen, dat West-Duitsland waarschijnlijk in Frankrijk en Italië lichte vliegtuigen bestellen zal en in Groot-Brittannië straaljagers. Er zou nog geen keus gemaakt zijn tussen de Amerikaanse M-48 tanks en de Britse Cen turion en Conqueror. Westelijke waarne mers dringen aan op een snelle beslissing, aangezien er voor vliegtuigen, zware wa pens en elektronische uitrusting een lange leveringstermijn bestaat. Voor de economische politierechter in Maastricht heeft een zeer omvangrijke botersmokkelarij gediend. Bij deze affaire zijn in de periode van februari tot oktober van het vorige jaar zeker 60.000 kg boter uit Nederland naar België gesmokkeld. Volgens de dagvaarding werd de staat dei- Nederlanden voor tenminste 120.000 gulden benadeeld. Voor deze smokkelorganisatie, die haar vertakkingen had onder andere in Eind hoven, Oudewater, Aalburg en Maastricht en plaatsen in België, hebben terechtge staan de financier van dit complot, de Brusselaar E. W., die echter niet was ver schenen en waarvoor verstek werd ge vraagd. Hij werd conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Zijn helpers, de 42-jarige chauffeur L. L. uit Eynatten en de 22-jarige monteur N. M. uit Nessonbaux werden veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf en verbeurdverklaring van de vrachtauto en de boter, die in oktober van het vorige jaar door de Nederlandse douane in beslag was genomen. De Eind- hovense zuivelhandelaar B. van B., die botervrachten had vei-voerd naar een adres in Maastricht ter overlading in de vracht auto's naar België, werd evenals de zuivel handelaar J. V. uit Oudewater, die dez vrachten ook vervoerde, veroordeeld to drie maanden met een geldboete van ƒ5000 subsidiair vijf maanden hechtenis. Oorspronkelijk is er generlei verwant schap tussen de naam van ons vorsten huis en de kleur oranje. Orange, het vorstendom in Provence, heette vroeger Arausio, in het Frans der middeleeuwen: Orenge. Een Middelnederlands verhaal heeft tot titel: Willem van Oringen, waarmee Oranje is bedoeld. Toen de naam Prins van Oranje in ons land be kend werd, dus vóór de tachtigjarige oorlog, heeft men Oranje onmiddellijk in verband gebracht met de kleur oran je. In dit woord gaat het Franse: or, goud, schuil, meende men toen. Maar oranje is een Arabisch woord, dat met de vrucht werd overgenomen, via het Spaanse naranja. De eerste oranje-ap pelen werden uit Spanje in ons land in- ^gevoerd. Op de Hauleweg tussen Harlingen en Wynaldum is een ongeval gebeurd, dat de 67-jarig epropagandist van het Nederland se Rode Kruis uit Joure, de heer M. Hol- trop, het leven heeft gekost. De heer Hol- trop was in een Rode Kruis-auto met twee dorpsgenoten, de heren L. de Bie en M. de Vries, op weg naar Minnertsga om aldaar een propagandaavond te gaan verzorgen. Toen men een vrachtawgen wilde passe ren moest plotseling worden afgeremd voor een tegenligger. Door de gladheid van de weg kwam de auto echter in een sloot je. De bestuurder van de tegenligger, de 24-jarige R. Westra uit Wynaldum slaag de erin alle drie inzittenden te bevrijden. Ondanks het feit dat een dokter uit Sex- bierum langdurig kunstmatige ademhaling toepaste, bleken de levensgeesten bij de heer Holtrop echter reeds te zijn geweken. Het stoffelijk overschot is naar een zieken huis vervoerd, de auto werd later door een kraanwagen op het droge gebracht. De plannen voor de bouw van een groot spoorweg-postkantoor te Amsterdam zijn thans gereed. Op het terrein, oostelijk van het Centraal Station, dat thans ingenomen wordt door het rangeerterrein, zal het door de architecten Merkelbach en El'ldng ont worpen gebouwencomplex verrijzen op een oppervlakte van 14000 vierkante meter. Met de bouw zal volgend jaar worden be gonnen. Dit jaar hebben de spoorwegen nog nodig om de terreinen te ontruimen. Het gebouwencomplex zal in ongeveer zes jaar voltooid zijn. Het complex bestaat uit een laag gedeel te langs de spoorbaan, en een hoog gedeel te, dat er haaks op komt te staan. In dit gebouw zullen de vrachtauto's binnen beladen worden. De behandeling van de poststukken zal zoveel mogelijk mechanisch geschieden, waarvoor talrijke speciale machines zijn ontworpen. De kosten van het gebouw zonder de in richting worden geraamd op 25 miljoen. DJAKARTA (United Press) Tijdens de voortgezette behandeling van de zaak- Jungschlaeger voor het landgerecht te Djakarta heeft de Indonesische getuige Raden Asmaun verklaard, dat de getuige Tomasoa als employé van de onderneming „Dramaga" wegens verregaande onbe trouwbaarheid was ontslagen. Raden As maun, voormalig bedrijfsleider van deze onderneming, was niet de enige, die Toma soa in deze 56ste zitting in het nauw bracht. Luitenant A. J. Renssen, een van de Nederlandse getuigen décharge ver klaarde, dat Tomasoa op een tijdstip, acht maanden later dan het door Tomasoa op- gegevene, op de onderneming Dramaga was gekomen. Rechter Maengkom toonde Tomasoa fo- tos van personen, die op de onderneming vertoefden ten tijde dat Tomasoa daar vol gens zijn eigen bewering zou hebben ge werkt. Tomasoa bleek niet in staat er ook maar één van te herkennen. De voormalige majoor van het KNIL J. E. van Buren legde verklaringen af, waai-uit eveneens bleek dat Tomasoa nooit in de door hem zelf opgegeven periode op de onderneming heeft kunnen zijn. Van Buren sprak de verklaringen van enkele getuigen char ge, als zouden er op „Dramaga" geheime vergaderingen zijn gehouden, tegen. Op een vraag van de officier van Justitie, waarom de getuigen hem ervan zouden beschuldigen, bij die vergaderingen be treffende illegale acties aanwezig te zijn geweest, antwoordde Van Buren, dat hij dat ook niet wist, tenzij omdat de hele zaak doorgestoken kaart is. Donderdagmiddag slipte op de door sneeuw gladde Maanderbuurtweg te Ede een fietsend meisje, de 11-jarige Dirkje an Harn, wonenede aan de Dirke Weide- veg. Zij viel onder een vrachtauto en werd '.o ernstig gewond, dat zij kort daarna ter plaatse overleed. SYDNEY (Reuter/AFP) Australië's grootste vakvereniging de vakbond van Australische arbeiders heeft besloten bij de regering te protesteren tegen atoom- proeven in het land, „omdat zij invloed moeten hebben op het leven en de gezond heid van de Australische bevolking en op het weer". Gevraagd wordt waarom Groot- Brittannië, of het Britse gemenebest juist Australië heeft gekozen voor de proefne mingen. „Het leven der Australiërs is even belangrijk als dat van degenen in Dow ning Street", aldus verklaarde de secreta ris-generaal van de vakbond. Beëindigd De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft bekendgemaakt dat de hui dige reeks veiligheidsproeven in de woes tijn van de Amerikaanse staat Nevada is beëindigd. Deze serie proeven was hoofd zakelijk gewijd aan veiligheidsmaatrege len bij het werken met atoomvindingen. Het Amerikaanse bureau voor maten en gewichten heeft bekend gemaakt, dat er een machine is vervaardigd, waarmee men onmiddellijk na het ontploffen van een atoom- of waterstofbom de boeveelheid en de intensiteit van de radio-actieve regen kan bepalen, die waarschijnlijk in een ge bied met een straal van vierhonderd kilo meter zal vallen. ADVERTENTIE Met VELPON zie je er geen barst van! Bij gelegenheid -van de 18de verjaardag van prinses Beatrix zal door Koninklijke Begeer te Voorschoten een penning worden uitgegeven, welke op de voorzijde het portret en de naam draagt van de prinses, naar het ontwerp van de medailleur Pol Dom. Op de keerzijde is het wapen van de prinses afgebeeld. De keerzijde werd ontworpen door de medailleur M. Kutterink. Weekstaat Nederlandse Bank De handelsbanken zijn er blijkens de ver korte balans van de Nederlandsche Bank per 23 januari in geslaagd deze week de voorschotten opnieuw aanzienlijk te ver minderen en wel van 204 miljoen tot 58 miljoen. Het gezamenlijk saldo van deze banken bij de Centrale Bank vermin derde met 143 miljoen tot 488 miljoen. Dit is naar schatting ruim 50 miljoen minder dan het gemiddelde dat zij verplicht zijn bij de Centrale Bank aan te houden. Woensdag echter, maakte het Rijk zijn ge bruikelijke driemaandelijkse uitkering aan de gemeenten over, en de banken zijn hier door aanzienlijk ruimer in de middelen komen te zitten. Met deze overboeking is een bedrag van ca. eenvierde miljard gul den gemoeid. Ook op de geldmarkt is een verdere ont spanning ingetreden, al heeft dit nog niet geleid tot een vermindering van de dag geldrente. Deze is sinds 18 januari nog on veranderd 1 percent, doch in geldkringen wordt aangenomen, dat een verlaging tot drievierde percent in het nabije verschiet ligt. De chartale geldhoeveelheid is met 34 miljoen afgenomen tot 3.760 miljoen. De netto deviezenreserve onderging een ver meerdering met 7 miljoen tot 1.456 mil joen. Men neemt aan, dat deze bedragen via belastingbetalingen ten goede gekomen zijn aan het rijk, dat zijn rekening-courant saldo met 43 miljoen zag aangroeien tot 551 miljoen. Naar bekend heeft de Cen trale Bank de voiïge week de afgifte van schatkistbiljetten hervat. Er is voor een bedrag van 15 miljoen geplaatst, waar door de desbetreffende post thans nog met 307,2 miljoen in de verkorte balans pa- raisseert. De goudvoorraad bleef onver anderd op 3.275 miljoen. Goud en devie zen tezamen belopen thans 4.731 miljoen. Voorts is de post zilveren munt verminderd en wel met circa 1,6. Deze vermindering staat in nauw verband met de nieuwe zilveren gulden, waarvan de eerste exem plaren vorige week maandag in omloop zijn gebracht. Van de overige mutaties springt in het oog een vermindering van andere saldo's creditzijde met 21 miljoen tot 74 miljoen. MUZIEK Vrijdag 27 januari, Concertgebouw, 20.15 uur: Zesde V-concert door het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam, met solistische medewerking van Oskar Koe bel. Ter gelegenheid van het feit dat Wolfgang Amadeus Mozart op deze dag tweehonderd jaar geleden geboren were/ zullen in afwijking van het oorspronke lijke programma van Mozart worden uit gevoerd: „De Haffner-serenade" en het Pianoconcert in D. Voorts wordt uitge voerd de Derde Symfonie („Eroïca") van L. van Beethoven. Zondag 29 januari. Concertgebouw, 20 uur: Uitvoeringen door leerlingen van de Eerste Haarlemse Accordeonschool. Zondag 29 januari, Gebouw „Domi", Over- veen, 14 uur: Uitvoeringen door een groot aantal leerlingen van de muziekschool van Truus Smit. Maandag 30 januari, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stads- beiaardier Arie Peters. Dinsdag 31 januari, Minerva Theater, Heemstede, 20.15 uur: Eerste van de drie concerten in de Mozart-cyclus door het N. Ph. O. in samenwerking met de Heem- steedse Kunstkring. Onder leiding van Ma rinus Adam met solistische medewerking van Thomas Magyar, viool, worden thans uitgevoerd de Ouverture „Die Zauber- flöte", het Vioolconcert in A en de Sym fonie in C („Jupiter-symfonie") van W. A. Mozart. Woensdag 1 februari, Hotel „De Leeuwerik 20 uur: Demonstraties door leerlingen van de Volksmuziekschool voor Haarlem en omstreken. Woensdag 1 februari, Concertgebouw, 20 uur: Ten bate van het marinesanatorium- fonds geeft de Marinierskapel onder lei ding van Gijsbert Nieuwland een concert met medewerking van het Koninklijk Schiedams Mannenkoor „Orpheus" en Jan van de Ree, bariton. Het programma bevat onder meer een ouverture, schetsen, een bariton-solo, ballet- en marsmuziek. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur, des zondags van 13—15 uur. Teylers Museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain; Fossielen en mine ralen, historische natuurkunde-instru- menten. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1115 uur en de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Teylers Museum: Expositie van etsen en tekeningen van Rembrandt. Tot 5 maart. Geopend iedere werkdag, behalve maan dag, van 1115 uur en de eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des zondags van 1316 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. lezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 912 en van 1416 uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 1517 uur. Schotersingel 117 a, Palestina-diorama's (Bij belse voorstellingen). Geopend op aan vraag, ieder uur van de dag. Zondags ge sloten. Museum „Het Huis Van Looy": Tentoon stelling van reproducties van schilderijen van schilders uit de tijd der impressionis ten. Dagelijks geopend van 912.30 en 13.30 —17 uur. Tot 20 februari. Woonhuis Van Looy: Des zondags van 1417 uur en donderdags van 1012.30 en van 13.30—17 uur geopend. De Waag: Tot 30 januari ere-tentoonstel- ling van werken van mevrouw E. L. H. WoutersenVan Doesburgh onder auspi ciën van het genootschap „Kunst Zij Ons Doel". Geopend dagelijks van 10—17 uur. Zondags van 1317 uur. VOLKSUNIVERSITEIT De bijeenkomsten worden gehouden in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum. Ingang Klein Heiligland. Aanvang 20 uur. Maandag 30 januari. Derde en laatste voor dracht door prof. dr. G. Stuiveling in zijn serie „moderne prozaïsten". Hij spreekt thans over „Humor en ironie". Woensdag 1 Februari. Causerie door de heer H. P. Baard in zijn cursus „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden". GELOOF EN WETENSCHAP Maandag 30 januari, Hotel „De Leeuwerik" 20 uur: In zijn cursus „Hedendaags toneel" spreekt prof. dr. J. G. A. Ros S. J. deze avond over „De moderne deus ex ma china". Maandag 30 januari, Hotel „De Leeuwerik" 21.10 uur: Tweede voordracht door de heer B. A. J. Reith in zijn serie over de Spaanse schilderkunst. Hij spreekt deze avond over „De Spaanse schilderkunst gedurende de Hoge Middeleeuwen en de Renaissance tijd". TONEEL EN DANS Vrijdag 27 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" voert op het blij spel „De dochter van de bronnenmaker" van Marcel Pagnol, onder regie van Hans Tiemeyer. In de titelrol: Marijke 'Bakker Vertaling: Auty Westerling décor: Johan Greeter. Zaterdag 28 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Ton Lutz voert het „Rotterdams Toneel" op „Een bruid in de morgen" van Hugo Claus. Met Ina van Faassen, Coba Keiling, Henny Orri, Ton Lutz en Hans Croiset. Zondag 29 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdam Toneel speelt onder regie van Bob de Lange „Bekentenis" van Ro nald Miller. Medewerkenden zijn Jan Teu- lings, Caro van Eyck, Eric van Ingen, Leo de Hartogh, Jan Lemaire en anderen. Décor: Alan Fagg. Maandag 30 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Abonnementsvoorstelling van „Be.r kentenis" van Ronald Miller door het Rot terdams Toneel. Dinsdag 30 januari, Stadsschouwburg, 14 uur: Voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen voert het Rotterdams Toneel op „Beken tenis" van Ronald Miller. Des avonds om acht uur wordt deze voorstelling her haald als abonnementsvoorstelling. Donderdag 2 februari, Theater Monopole Zandvoort, 20.30 uur: Onder auspiciën van de stichting ,,'t Helm" treedt op Harry var Oss met een programma van volksliederen en balladen. DIVERSEN Vrijdag 27 januari, Wjjkgebouw Molenaer- straat, 20 uur: Onder auspiciën van het Inst. voor Arbeidersontwikkeling derde en laatste voordracht door ir. H. A. Worm- goor over het Deltaplan. Hij spreekt over „De uitvoeringsmogelijkheden". Zaterdag 28 januari, Wijkgebouw „De Prin- cenhof", Heemstede, 20 uur: Feestavond van de Buurt- en Speeltuinvereniging „De Glip" tijdens welke de r.-k. toneelvereni ging „Concordia" zal opvoeren „Kinderen van deze tijd", van Ab van der Linden, Studio, Zondagochtend, 11 uur: de Weense ijsrevuefilm: „De witte droom". Lido, Zondagochtend, 11 uur: „De grote Caruso" met Mario Lanza. Cinema Palace, Zondagochtend, 10.30 uur: „Morgen begint het leven". Maandag 30 januari, Minerva Theater, Heemstede, 20.15 uur: Voor de Heem- steedse Kunstkring zal dr. H. Schmidt Degener een lezing houden over „De humor in Dürer's gravure Melencolia". Dinsdag 31 januari, Concertgebouw, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van de Alge mene Grafische Bond treedt op het Radio revue-ensemble o. 1. v. Rens van Dorth, waaraan vele bekende radioartisten deel nemen. Woensdag 1 februari, Minerva Theater, Heemstede, 14 uur: Speciaal kindermatinee met het circus Frank Andor. Woensdag 1 februari, Minerva Theater, Heemstede, 20.15 uur: De r.-k. toneelver eniging „Heemsteeds Amateur Toneel" speelt „De man in de rolstoel" van W. van der Berg. Donderdag 2 februari, gebouw Vrijzinnf- Hervormden, Vestestraat, 20 uur: Voor de vereniging „Weten en Werken" spreekt de heer J. de Kadt over „Tien jaar Uno". Vrijdag 3 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De r.-k. toneelvereniging „Thalia" voert op „Tante Roosje". LEIDEN. Alhier heeft zich het on gewone feit voorgedaan dat eene opera- uitvoering is gegeven zonder eigenlijken dirigent. Toen namelijk de Italiaansche Opera de voorstelling van de „Cavalleria Rusticana" zou beginnen, was de diri gent, maestro Coniglio, niet aanwezig. De eenige, die buiten hem, de geheele partituur door en door kende was de souffleur. Deze jongeman, die nog nooit gediri geerd had, nam dapper den dirigeerstok ter hand en zwaaide dien met een ijver en toewijding en een zekerheid, dat nie- man gevoelde, dat het geen echte dirigent was, die daar voor het orkest stond. Aan het slot lieten de acteurs hem op het tooneel komen en hem welverdiend mededeelen in de hartelijke toejui chingen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5