ZE VEN DA GEN HAARLEM Herdenking sterfdag Pieter Langendijk „Trou moet Blycken" weer oude „Caemer" Het Langendijk h u is je Procedure huurverhoging van hotel Den Hout Geen „uitjes" in Haar lemse politie-auto Veertien mille garantie voor Landjuweel RAMPEN Van mensen onder de en dingen Oamiaaifies Bloemendaals bouw beleid gehekeld Deskundigen steunen eiseres Vergunning geweigerd: Chateau de Bersac Laatste wandeltochten in Winterserie „Jan Passtoors" Burgerlijke Stand van Haarlem ETEB WASMACHINES Rijwielhuis WILHELMINA Eerste „Speel"-dieren in Tilburg gearriveerd De 225 arbeiderswoningen voor Delftwijk Nog geen oplossing voor 17 onbewoonbare huizen Hokkenshow Snelpost Bijna 1% ton gevraagd voor nieuw havenkantoor B. en Wstellen voor: pan hu Jaar 1720, PELLIKAA N I STEN, TROUW MOET LYK N. Obstakel weg nu nieuwe bussen Laatste landjuweel: 350 jaar geleden Langendijk als stadshistorie- schrijver Natuurbinnen en buiten Boeke( n)rij Op jaarvergadering van KAB-afdeling Akkoord met NS over grondstrook bij Pijlslaan Bijdrage gehandhaafd voor Ec. Technologische dienst Schoolbasketbalploeg versloeg overgangsklasser VRIJDAG 27 JANUARI 1956 HAARLLMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COI JRANT 9 De kantonrechter-plaatsvervanger te Haarlem mr. M. Stokvis heeft zün uit spraak in de procedure aanhangig gemaakt door de N.V. Hotel Den Hout tegen haar huurster A. B. C. voor Handel en Industrie N.V. opgeschort totdat er een nieuw huur contract opgemaakt is. Gevraagd was na melijk om laatstgenoemde N.V. het gebruik van het gebouw te ontzeggen door ont ruiming, omdat zij geweigerd heeft zeven tien percent huurtoeslag te betalen. Tijdens de zitting op 24 oktober van het vorig jaar kwamen de partijen overeen, dat de kantonrechter drie deskundigen zou uit nodigen een onderzoek in te stellen of de huurprijs in overeenstemming was met de huurwaarde. Deze deskundigen hebben hun onderzoek geëindigd en zijn, aldus het uit gebrachte rapport, tot de conclusie geko men, dat de N.V. Hotel Den Hout in het gelijk gesteld dient te worden. De partijen zijn vervolgens op de uitspraak van de kantonrechter vooruit gelopen en hebben hem verzocht zijn vonnis op te schorten, zodat zij de gelegenheid krijgen om vrij willig een nieuw huurcontract op te maken. December van het vorige jaar heeft de Haarlemse politie toestemming gevraagd, om met een van haar auto's toerwagenrit- ten te mogen maken dit teneinde le den van het politiekorps „in eigen beheer naar sportwedstrijden, muziekuitvoerin gen, e.d. te kunnen vervoeren. De hiertoe beschikbare autobus zou dan tevens ge bruikt kunnen worden voor het vervoer van reserve-politie en vrijwillige bewa- kingsgroepen naar schietoefeningen vice versa. De Commissie Vergunningen Personen vervoer heeft thans, na advies van de Rijkshoofdinspecteur van het Verkeer in Amsterdam, beschikt, dat de bestaande busondernemers ruimschoots in de behoef te aan dergelijk politievervoer kunnen voorzien en dat er ook geen bijzondere om standigheden van sociale aard zijn, die de afgifte van de gevraagde vergunning zou den billijken. De desbetreffende aanvraag wordt daar om afgewezen. KLM: idem Ook op een verzoek van de KLM, die vergunning gevraagd had om met twee be drijfsautobussen toerwagenritten en ander ongeregeld personenvervoer te mogen uit voeren, is op dezelfde gronden afwijzend beschikt. Amateurtoneel In het Heemsteedse Minerva-theater is donderdagavond de r.k. toneelvereniging „Berkenrode" aangetreden voor een opvoe ring van Ben van Eysselstein's „Chateau de Bersac", waarmee de vereniging dingt naar deelneming in het landjuweel ter ge legenheid van de Pieter Langendijk-her- denking. De voorstelling viel onder de ru briek der haegchspelen en was de eerste daarvan. De jury, bestaande uit de heren dr. Tj. G. Franken te Haarlem, H. J. v. Wielink uit Zaandam, W. P. N. Helver- stijn te Haarlem en P. W. Franse, Amster dam, was dan ook voltallig aanwezig om haar op haar mérites te beoordelen. Het zal de lezer billijk voorkomen, dat onderge tekende, zo nauw bij deze aangelegenhe den betrokken, in deze boekstaving niet ingaat op de spelprestaties noch op de al gemene indruk der voorstelling. Het is trouwens wet, dat de recensent toneel voorstellingen, vallende onder een wed strijd, niet van commentaar voorziet om de jury niet te beïnvloeden. Wel staat het vrij het stuk te loven of te misprijzen, al hangt daarmee natuurlijk wel de kwestie samen of de capaciteiten der spelers zodanig wa ren, dat zij er een bevredigende opvoering van konden geven. Men kan constateren dat „Chateau de Bersac" geen gemakkelijk speelstuk is, omdat er veel in wordt ge praat en de handeling aan de magere kant blijft. De regie moet het dus speelbaar ma ken. Het vraagt een bezetting, die vooral van de sfeerwerking begrip heeft en de sterke Franse inslag volledig recht doet wedervaren. Is dat niet het geval dan valt het als een baksteen. „Berkenrode" heeft het er zich dus allesbehalve gemakkelijk mee gemaakt, hetgeen een zwak bezette zaal zelf kon vaststellen. De puntenwaar dering der jury zal aanstonds uit moeten wijzen of de keuze gerechtvaardigd was en er alles uit werd gehaald wat er in zat. P. W. FRANSE Zondag 29 januari wordt de vierde en te vens laatste wandeldag in de winterserie van „Jan Pastoors" gehouden. Een fraai parcours is uitgestippeld in de omgeving van Haarlem. De start is van gebouw „Rose'naghe" in de Hoofmanstraat in Haarlem af tussen elf uur en half een. Het parcours is: Hoofmanstraat, Zijl weg, Bloemendaalseweg, Tetterodeweg, Ter Hof- stedeweg, Hoge Duin en Daalseweg, Midden Duin en Daalseweg, Zomerzorgerlaan. Hier gaan de wandelaars van de 15 km verdei Brederodelaan, Bergweg, Middenduinerweg. Velserenderlaan, Brederodeweg, Brederode laan, Van Ewijckweg, Duinlustparkweg, Joh. Verhulstweg. Denneweg, Krullenlaan, Bre derodelaan. Hier weer verder met de 10 km- wandelaars: Mollaan, door het bos, Rijper- weg, Korte Parkweg, Parkweg, Bloemen daalseweg, Dompvloedslaan, Willem de Zwij gerlaan, Julianalaan, Zijlweg, Hoofmanstraat. HAARLEM, 2d januari 1956 ONDERTROUWD: 26 jan., M. van der iVIoien zuipers en M. A. bpusnoven. Uivriu w\J: Z6 jan. D. van veen en W. J. P. van 't Hof; F. J. A. van Eldijk en C. W. der Kinderen; W. C. de Mooij en C. J. M. Zon neveld; H. J. C. Kenselaar en J. A. Wilshaus; R. West en S. Bruijn; R. W. Sturm en H. M. Moeke; A. M. Litjens en C. C. M. Geuke. BEVALLEN van een zoon: 25 jan., M. J. F engervan Emmerik; A. M. Hartendorp Koelman; H. Ipenburgde Boer; C. J. M. SteenkistTol; E. L. RoosDey; 26 jan., N. Bes—Tol. BEVALLEN van een dochter: 25 jan., A. van HuisGeurts. OVERLEDEN: 24 jan., L. Jansens, 80 j., Scheepersslraat; 25 jan., W. Piet, 89 j., Kam perlaan; H. Koren, 1 d., Hazepaterslaan; H. Hendriks, 60 j., Tugelastraait; A. H. Driesen —Thus, 86 jTetterodestraat. ADVERTENTIE WAAROM HUREN Voor slechts ƒ2— p.w. zonder vooruitbet. UW EIGENDOM. KROCHT 6 t.o. HEMA De eerste zending dieren uit de collectie van de Bloemendaalse Lia Speel zijn gis teren midden in een felle sneeuwbui in het Tilburgse natuurdierenpark aangekomen. De beesten hadden de kille tocht in hun houten kratten goed doorstaan, al deden de meesten nog wat schuw en onwennig in hun nieuwe omgeving. De Schotse Hoog lander had echter al spoedig vriendschap gesloten met haar Tilburgse familie. Bin nenkort zal een tweede zending uit het Bloemendaals dierenpark volgen. Juffrouw Speel verklaarde in Tilburg nog eens met nadruk, dat zij blijft zoeken naar mogelijkheden om haar verzameling die zij binnenkort met een jolige chim pansee hoopt uit te breiden zo dicht mogelijk bij huis weer onder een dak bij een te brengen. Voorschotverhoging voorgesteld De woningbouwvereniging „Eigen Haard" heeft voor de bouw van 225 arbeiders woningen, een dokterspraktijkruimte en twee garages in Delftwijk in augustus van het vorige jaar van de Haarlemse ge meenteraad een voorschot van ruim f 3 miljoen toegewezen gekregen. Inmiddels hebben aanbesteding en gun ning plaats gehad. Daar het bedrag van inschrijving de destijds gemaakte raming belangrijk overtreft, stellen B. en W. de raad thans voor, dit voorschot met nog f 100.000 te verhogen. De bewoners van een zeventiental onbe woonbaar verklaarde panden in verschil lende delen van de stad, onder andere in de Brouwersstraat (twee stuks), Korte Hof straat (3) en Delftstraat (2), dié in januari en februari van dit jaar hun woningen hadden moeten ontruimen, zullen waar schijnlijk nog een jaar kunnen blijven zit ten. Daar het nog niet gelukt is, voor deze mensen een passende andere huisvesting te vinden, stellen B. en W. de raad voor, de ontruimingstermijn voor al deze geval len met twaalf maanden te verlengen. Op zaterdag 28 en zondag 29 januari zal door de postduivenvereniging „De Snelpost" uit Haarlem-Oost een hokkenshow worden gehouden in café „De Halte" aan de Amster damsevaart. Er zullen ongeveer 180 duiven te bezicthigen zijn, die worden gekeurd door de heer F. Neuman te Haarlem. De tentoonstelling is geopend op zaterdag twee tot tien uur en zondag van tien tot vijf uur. Het gebouwtje van Haven- en Markt wezen nabij de Catharijnebrug in Haarlem voldoet reeds lang niet meer aan de ele mentairste eisen van deze dienst. B. en W. zullen de raad in de vergadering van woensdag a.s. voorstellen, aan het Noorder Buiten Spaarne nabij de geprojecteerde Prinsenbrug een nieuw kantoor te laten bouwen, dat volgens het ontwerp zou wor den opgetrokken boven het water opdat ter plaatse geen gedeelte van de weg- breedte verloren zal gaan. Het college ver zoekt de raad voor de bouw en meubi lering van dit kantoor f 144.000 te voteren. Aankoop Jacobijnestraat 19. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor aan te kopen perceel Jacobijnestraat 19. S ubsid i e Mozart-h er denking maximaal 1000,- B. en W. van Haarlem willen, indien de raad hiermee woensdag accoord gaat, ten behoeve van de Pieter Langendijk-herden- king met een Landjuweel, aan „Haarlems Bloei" iniatiefneemster van deze origi nele herdenking een garantie verlenen ten bedrage van f 14.000, De stichting „Haarlems Bloei" had om een garantiesom van f 20.000,verzocht, ^doch na advies van de subcommissie voor de toneelkunst achtte het college het ge wenst het garantiebedrag voorlopig tot 14 mille te beperken. Ten aanzien van de Mozartherdenking, in de week van 1825 februari, stellen B. en W. voor, aan de organisatrice, de vereniging „Vrienden van het N.Ph.O. een subsidie te verlenen tot een bedrag be rekend naar de helft van het totale tekort, met een maximum van f 1000, Op 25 juli 1683 werd Pieter Langendijk te Haarlem geboren en op 9 juli 1756 overleed hij in een der 67 woninkjes die bij het Proveniershuis behoren. Op 38-jarige leeftijd werd Langendijk, die toen al naam had als schrijver van toneelstukken en gedichten factor van de Haarlemse sociëteit Trou moet Blijcken, welke functie de taak inhoudt telkenjare een gedicht te vervaardigen ter voorlezing op de eerste dag van het nieuwe jaar. Tot zijn dood is Langendijk factor van Trou ge bleven. De Langend ij k-herdenking, die dit jaar in Haarlem gehouden wordt naar aanleiding van het twee eeuwen geleden zijn van de dood van de dichter-schrijver, is een aangelegenheid die de sociëteit bijzonder na ligt en het bestuur heeft dan ook de waardige geste gemaakt de viering te doen plaats vinder onder auspiciën van Trou. Omdat het houden van een Landjuweel het belangrijkste onderdeel van de herdenking zal zijn heeft Trou besloten als rederijkerskamer, met alle oude praal en pracht vandien, aan het Landjuweel deel te nemen, dat voorafgegaan zal worden door een Academische Zitting. De organisatie van de herdenking berust bij Haarlems Bloei. Oï'Att èt 'EuAottA. '/Mi dm&jx b'.f man?*- Uffrm- fa Z,ji r CbyiJ'u j SIp ObE PlLlZll LA NG£\' D YL'. Titelpagina van het eerste jaardicht dat Langendijk als broeder-factor maakte. Indertijd hebben wij in deze rubriek onder het opschrift „Obstakel" vermeld, dat het nog niet mogelijk was op lijn 3 van de N.Z.H. de nieuwe grijze bussen in te voeren, om dat er zich bij de kruising met de Herenweg in Heemstede een bord van de A.N.W.B. bevond, dat te laag was aangebracht om deze nieuwe bussen (die iets hoger zijn dan de oude) te laten passeren. Een onzer le zers heeft hierover aan de A.N. W.B. geschreven en van deze bond antwoord ontvangen, dat de afdoening van deze kwestie vertraagd was door de ziekte &aé&&i£ik :v& Dat Trou als rederijkerskamer deelneemt is een zeer vermel denswaard feit, omdat het karakter van een sociëteit sterk ver schilt van dat van een kamer. De rederijkerskamer „De Pelli- kanisten", zo geheten naar de haar jong voedende pelikaan op het blazoen, onder de zinspreuk „Trou moet Blijcken", had als doel de beoefening der dichtkunst en uiterlijke welsprekendheid en werd in 1503 opgericht. Van die doelstelling is het steeds gehandhaafde instituut van het jaardicht op Nieuwjaarsdag de enige feitelijke rest. De „caemer" is gevestigd geweest aan de Kleine Houtstraat, Lange Veerstraat, Bagijnestraat. Grote Markt en is nu in het zeer fraaie pand aan de Grote Houtstraat. In 1794 kan men het feit dateren, dat de kamer overging in een sociëteit, na een geleidelijke achteruitgang in het nakomen van de hoge litteraire doelstelling. Ook tijdens de Langendijk- periode (1721-1756) was het lit teraire kamerleven al kwij nend, hoewel de jaardichten van Langendijk (op de foto is een deel der titelpagina afge beeld van het jaarvers uit 1721, het eerste jaar dat Langendijk broeder (lid) was) een grote be kendheid verwierven. In 1722 was zijn jaardicht gewijd aan de „Lof der Dichtkonst" en in 1723 aan het „Eerbeeld van Laurens Koster", dat op het Artsenijhof was opgericht. Eenentwintig jaargedichten wijdde de dichter aan de af beeldingen der Graven van Holland in het Haarlemse stadhuis, die later verzameld gedrukt werden en aangeboden aan de vier burgemeesteren van Haarlem. Deze hoge heren boden toen een groot bedrag in goud aan, vergezeld van de wens, dat „Trou" niets zou na laten om het bereiken van soortgelijke voortreffelijke re sultaten te bevorderen. Door de „Graaven" herkreeg Trou weer enigszins haar letterkun dige betekenis. Het aanbieden van de „Graaven" aan de bur gemeesters vond plaats in 1745, op 25 juli. Was „Trou moet Blijcken" tijdens het factorschap van Langendijk nog een kamer, toch was het toen al lang niet meer gebruikelijk landjuwelen te houden. In 1711 dus vóór Langendijks aanwezigheid in „Trou" kwam er een ver bod tot spelen en „ommerijden langs straten en wegen met trommels en vaandels,zotskap pen op zon- en feestdagen". Enkele historieschrijvers zien hierin het eind van het. land juweel, dat immers een feeste lijke intocht als belangrijk on derdeel had. Het opluisteren van de aanstaande herdenking door een landjuweel is dus historisch alleen aan de figuur van Langendijk te verbinden, voorzover die steeds een groot voorstander en voorvechter van landjuwelen is geweest. Bij de herdenking zal dus een Langendijk-wens worden ver vuld, die de dichter tijdens zijn leven niet verwerkelijkt heeft gezien. Een ander opmerkelijk en vreugdevol facet van de herdenking is het weer kamer zijn van Trou. Caret Meyer zegt namelijk dat in den tijd dat Langendijk factor was, de kamer nagenoeg geheel reeds de aard van sociëteit had aan genomen. Langendijk is voor het letterkundig karakter blij ven strijden en dankzij hem is het letterkundig karakter al thans tijdens zijn leven niet verloren gegaan. Nu eert Trou hem door weer als kamer de herdenking op te luisteren. Buitengewoon en verheugend toeval is het ook, dat het dit jaar 350 (een jubileum) jaar geleden is, dat de kamer namelijk in 1606 zelf een landjuweel organiseerde in de Haarlemmerhout, om aldus gelden bijeen te krijgen voor het laten bouwen van een oudemannenhuis. Dit juweel had groot succes en werd ge houden op de 22ste van de wijnmaand, oktober. Het was het laatste landjuweel van Trou, dat bij de aanstaande herdenking dus een draad op neemt die drieëneenhalve eeuw geleden bleef liggen. De zin volle historie van Trou en haar rijkdom aan traditie zal tijdens de aanstaande herdenking van Pieter Langendijk een weder opleving hebben, die geïn spireerd op de dichter voor Haarlem van hetzelfde belang zal zijn, als de dichter tijdens zijn leven beoogde. Zinvoller herdenken is niet mogelijk. In de Kerkstraat, tussen de sociëteit Trou moet Blijcken waar Langendijk factor was, en de Nieuwe Kerk waar hij en zijn echtgenote begraven liggen, is het oude huisje behorend tot de huisjes van het Proveniershof waar Pie ter Langendijk als stads- historieschr ijver van begin 1749 tot zijn dood in 1756 heeft gewoond. Er woont nu een andere Pieter met zijn echtgenote, het echtpaar Pie ter Klos, Van der Mey de Bie. Hij is 74, zijn vrouw 70 jaar. „Stoot uw hoofd niet", waar schuwt zij, maar het is te laat en als we opzien naar de lage deurlijst blijkt er een bordje te hangen: „Mens erger je niet". Van Langendijk weet het echtpaar niet veel. Hij staat op die steen en daardoor kijken de hele dag mensen naar binnen", zegt de bewoon ster, een gemoedelijke en fikse vrouw, die onmiddellijk bereid is het hele huis te laten zien. Het heeft mooie eiken deurtjes en in de voorkamer achter het raam onder de steen van het vier ramen tellende huis is een prachtige gebeeldhouw de schouw, xoaarin een antiek en zeer fraai tegeltableau. Naast de schouw is de oude bedstee bewaard gebleven waar Langendijk enkele dagen voor zijn doocl werd gedoopt door ds. Jan Visser van de gemeen te der Doopsgezinden. Het huis is nu donker, het ligt in de schaduw van de la ter gekomen huizen aan de overzijde. De zoldering wordt gedragen door eiken balken en waar vroeger het binnen plaatsje met de pomp was is nu de bijkeuken. Boven de ge denksteen in de gevel zijn de twee ramen van Langendijks werkkamer, waar hij werkte aan de geschiedenis van Haar lem. Hij leefde in het huisje op kosten van de regenten van het Proveniershuis, die hem ook van kost en drank voor zagen. Dit was op voorstel van het stadsbestuur, dat de arm geworden dichter en toneel schrijver opdroeg de ge schiedenis van Haarlem te schrijven in ruil voor die on bezorgde oude dag. Ampsing schrijft hierover: „Het ver maak in het opspeuren van. 's lands oudheid en de zucht die hij zijn vaderstad toedroeg leidde tot het besluit". Het stadsbestuur werd in zijn be sluit geleid door de kwaliteiten van de dichter als geschied kundige en door het verlangen hem een onbezorgde oude dag te geven. Niettemin is het door andere letterkundige bezighe den dat Langendijk zijn werk niet voltooide hoewel hij zeer ver gevorderd is met het ver zamelen van gegevens. Veer tig folio's schrift van hem zijn in het Provinciaal Archief. In het Proveniershof, als schuttersdoelen gebouwd en even als hotel gebruikt, sleet hij zijn laatste jaren. Mr. G. W. van Oosten de Bruyn vol tooide de geschiedenis, die Langendijk over Haarlem had voorbereid. Op de zolder van het huisje maakte mevrouw Klos voor ons een luikje open; mooier gezicht cp het Proveniershofje hebben we nooit gehad. Langs een steil smal trapje gingen we weer naar beneden; naast de slaapkamer onder het lage dakje op de foto heb ben we nog even de oude eiken balken gevoeld. Toen we door een glazen dakpan naar buiten keken, zagen we vier auto's geparkeerd. „Die ellende heeft Langendijk niet gehad", zegt mevrouw Klos, „waarom is dit mooie straatje nu geen rust gegund". van één van haar inspecteui-s. Inmiddels heeft deze inspec teur zijn werkzaamheden her vat en hij heeft reeds een be spreking met de directie van de N.Z.H. gehad, die ten gevolge heeft gehad, dat het bedoelde bord ongeveer dertig centi meter omhoog is gebracht. De N.Z.H. deelde ons mede, dat er reeds enige nieuwe bus sen op lijn 3 rijden en dat er binnenkort, als alle bestelde bussen zijn afgeleverd, alleen nog maar nieuwe zullen rijden. Dan zullen alle buspassagiers van Haarlem dus op de meest comfortabele wijze vervoerd kunnen worden. Het programma van de af deling Haarlem van de Ko ninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging voor februari en maart is weer uit de bus en het biedt de leden enkele interessante lezingen en excursies. Op woensdag 1 fe bruari geeft de heer J. Bakker in de vertrouwde aula van H.B.S.-B aan de Zijlvest te Haarlem een met kleurige lan taarnplaatjes, geïllustreerd verslag van de K.N.N.V.-reis naar Tirol en Voralberg in 1955. Mejuffrouw prof. dr. L. C. P. Kerling licht op dinsdag 7 februari in café-restaurant Brinkmann de leden voor over „Schimmels als vriend en vij and van de mens"-en op vrij dag 17 februari volgt in het zelfde café-restaurant een wel zeer belangrijke bijeenkomst: de jaarlijkse ledenvergadering. Na afloop hiervan kunnen de aanwezigen nog even genieten van kleurenplaatjes en film pjes over Corsica. Op donder dag 23 februari keert men weer terug naar het biologie- lokaal in H.B.S.-B om daar des avonds knoppen te gaan determineren („neemt u zelf ook materiaal mee?") en op zondag 4 maart gaat men het Ategelenzangse Bos in onder leiding van de heer Kofman tijdens een vogelexcursie in de ochtenduren. (Kijkers meene men!) Voorts vermeldt het programma dat de leden gra tis toegang hebben tot de le zing die Kees Hana op vrijdag 23 maart over „Lentegloren aan de ,Cöte d'Azur" zal hou den onder auspiciën van de Volksuniversiteit te Haarlem in het Minerva Theater te Heemstede. Tenslotte vestigt men nog de aandacht op de Volksuniversi teit-lezing van dinsdag 21 fe bruari in het Frans Halsmu seum waar dr. J. D. de Jong zal spreken over „Tienduizend jaar geschiedenis in de tunnel- put te Velsen". Lijst van nieuw aangeschafte boeken, die in de leeszaal ter in zage liggen. Romans: Gallico: De liefde van zeven poppen; Mons: Het huis met de poppen; Norel: Sleepboot Jonge Jan; Van Druten: The vicarious years: De Vilmorin: Les belles amours; Mauriac: Thérèse Desqey- roux: Het einde van de nacht; Po- wel: The acceptance .world; Du- tourd: Une téte de chien; Roy: La femme infidèle. Onlwikkelingsboeken: Blanch: De wilde kusten der liefde: Neu mann: Kunst en het scheppende onbewuste: Douglas: Levend ge loof; Ruitenbeek: Het ontstaan van de Partij van de Arbeid: Van Wijk: Onze kalender; Goren: Hoe moet ik uitkomen bij bridge: De tech nische Hogeschool te Delft, 1905- 1955; Schmeink: Wacht u voor de managerziekte: Singer: Spiegel des Unverganglichen; VoetenErts, poëzie van heden; El Greco; Lifar: Traité de danse académique; Du- meSnil: Histoire de la musique il- lustrée; Schmitz: Querflöte und Querflötenspiel in Deutschland wahrend des Barockzeitalters: The sunburnt country; profile of Australia; Howarth: De dood ver loor het spel; Huizinga: Verzamel de werken, 9 dln.; I-Iaerlem: jaar boek 1954; Van Hoesel: Zindelijk denken; Révesz: Die Formenwelt des Tastsinnes; Teuben: Recht op arbeid in historie en in verklaring van mensenrechten; Gerteis: Op het spoor der detectives; Stellwag: Selectie en selectiemethoden; No thing all. Inzicht in de vierde di mensie; De Jong: Speelgoed ma ken; De Bruyn: Inleiding tot de moderne galvanotechniek; Hof land: Geen tijd: Kühn: Kunst van het oude Europa: I-Iammacher: Stromingen en persoonlijkheden; Pablo Picasso; Lürsen: Grondsla gen van de muziektheorie; Liszt: Briefe, 2 dln.; Van der Sleen: Van de Kaap tot de Congo; Wat groeit er uit deze wereld! Beatrix 18 Jaar. Het jaar 1955 is voor de bijna tien jaar oude afdeling Bloemendaal van de Katho lieke Arbeiders Beweging niet ongunstig geweest. Het ledental steeg van 145 tot 188 leden. Hiermee werd de afdeling Vogelen zang voorbijgestreefd en die van Overveen dicht benaderd. Van deze laatste scheidde de afdeling Bloemendaal zich op 25 sep tember 1946 af. Het tienjarig bestaan zal op 11 november worden gevierd, onder meer met bijeenkomsten in hotel Vreeburg, des middags voor de kinderen, des avond voor de leden van de KAB. Dit alles deel de de heer W. M. P. Wesselink, voorzitter van de afdeling Bloemendaal donderdag avond mee op de jaarvergadering van de vereniging, die in de oude Pastorie aan de Bloemendaalseweg/Zomerzorgerlaan werd gehouden. Deze spreker trok vervolgens van leer over de gang van zaken met. oetrek- king tot de woningbouw in Bloemendaal. Ook vond hij dat de arbeiders te weinig zijn vertegenwoordigd in de publieke lichamen. Het is volgens de heer Wesse link niet waar, dat geen bouwvolume of bouwgrond beschikbaar was of is. In het jongste verleden heeft Bloemendaal al eens een bouwvolume van 125 woningen laten verlopen en voor het dit jaar aflopende volume moet voor de meeste woningen nog de eerste spade in de grond worden gezet. De heer Wesselink had de indruk dat aan de bouw van woningwet-woningen niet de aandacht wordt gesehonken, die ge wenst is. Daarom zal de KAB blijven aan dringen op een snellere afwerking van de bouwplannen, zoals deze verwezenlijkt moeten worden aan de Noordlaan, de Donkerelaan en op het terrein van de St. Josephstichting „de Goede Herder". De spreker achtte het niet nodig, dat in Bloemendaal zoveel materiaal en arbeids kracht worden gegeven aan de dure flat woningen, waaraan volgens hem geen enkele behoefte bestaat. Aan goedkope woningen, waaraan een behoefte is van tachtig percent van het totaal, kwam na de oorlog in Bloemendaal maar dertig percent gereed. De KAB ziet dan ook niet in, waarom er zo lang gepraat moet wor den over de bouw van woningwetwonin gen, terwijl de dure flats als paddestoelen uit de grond verrijzen. Tijdens de jaarvergadering werd afscheid genomen van de secretaris, de heer J. J. G. P. Pilanen, die bijna vijf jaar deel van het bestuur heeft uitgemaakt. In zijn plaats werd in het bestuur gekozen de heer B. H. Stals. Gemeente kan perceel voor 150 mille verwerven Na lange onderhandelingen hebben de Nederlandse spoorwegen erin toegestemd de gronden en het sportveld, begrensd door de Stephensonstraat, de Pijlslaan en de spoorbaan Haarlem-Leiden aan de gemeen te Haarlem te verkopen, hetgeen voor de verwezenlijking van de uitbreidingsplan nen „zuid-west" en „omgeving Stephen sonstraat" van groot belang is. B. en W. vragen de raad f 149.890 voor deze aankoop ter beschikking te stellen. In dit bedrag zijn ook de geraamde kosten voor het plaatsen van grenspalen, alsmede die voor het dempen van een bestaande sloot en het graven van een nieuwe idem begrepen. De heer A. B. J. Prakken heeft in de vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland namens Gedeputeerde Staten meegedeeld, dat van de minister van Bin nenlandse Zaken een brief is binnengeko men, waarin hij mede namens de minister van Economische Zaken meedeelt, dat het niet noodzakelijk is een bedrag van 25.000 uit te trekken voor de Economisch Tech nologische dienst op de begroting der pro vincie Noordholland. Ter toelichting deel de de heer Prakken mee, dat er reeds een fonds is van 400.000. Aan uitstaande kre dieten wordt een bedrag van 100.000 terug verwacht. Diverse staten-leden protesteerden tegen deze wijze van handelen van de minister van Binnenlandse Zaken. De provinciale begroting wordt door de Provinciale Sta ten goedgekeurd en zij mogen tevoren geen aanwijzingen krijgen van de minister. De heer Cornelissen (VVD) had eveneens bezwaren tegen het optreden van de mi nister, maar hij achtte het niet noodzake lijk een bedrag van 25.000 uit te trekken. De heer Baas sprak van een staatsrech telijk novum, dat niet geïntroduceerd mag worden. De heer Prakken merkte op, dat Ge deputeerde Staten tevoren ernstig hebben overwogen de post van 25.000 al of niet op de begroting te plaatsen. Inmiddels zijn aan colleges van Gedeputeerde Staten van andere provinciën mededelingen gedaan door de minister van Binnenlandse Zaken over economisch technologische instellingen. Daarom hebben Gedeputeerden van Noord holland de brief niet zo zwaar opgenomen als enkele leden van de Provinciale Staten. Er zijn weinig krachtige argumenten te noemen, om de post te handhaven. Spreker achtte de brief ongelukkig, maar hij is wel begrijpelijk. Het is het beste depost te schrappen, anders kan het geruime tijd du ren, alvorens de begroting door de Kroon goedgekeurd wordt. Spreker kon zich ver enigen met de mening van de leden der Provinciale Staten, inzake de brief van de minister van Binnenlandse Zaken. Daarom willen Gedeputeerde Staten de post hand haven. De vergadering verenigde zich hiermee. De Delftse studentenclub „Punch" had naar aanleiding van het kampioenschap, dat het basketballteam van het Jac. P. Thijsse Lyceum in het Kerst-schooltoernooi behaald had, de lyceïsten uitgenodigd voor een wedstrijd. De lyceïsten zijn er in geslaagd om deze in de overgangsklasse spelende club te ver slaan. De kleine maar verdiende zege (34- 30) was vooral te danken aan een groter enthousiasme Hoewel de Delftenaren bij zonder goed op dreef waren, konden zij ondanks enkele fraaie afstandschoten van De Bruin de nederlaag niet ontkomen. De Nije nam bij Punch de meeste doelpunten voor zijn rekening. Bij de lyceïsten was Bodegom de beste speler.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7