Agenda voor Haarlem Mollet vormt regering van socialisten en radicalen Kroesjtsjev probeert Londen alvast gunstig te stemmen Oostduits leger opgenomen in Oosteuropees opperbevel Geen portefeuille voor Mendès-France om de rooms-katholieken te behagen Sovjet-leiders zouden nog dit jaar Washington willen bezoeken Bindingsavond van BB Treinstel ontspoord te Maastricht Uitbarsting van geweld in Noord-Afrika Niet-aanvalsverdrag en neutrale zone in Europa voorgesteld MAANDAG 30 JANUARI 1956 8 Irak weigert zich voor de Liga te verantwoorden „Het gaat goed in Santpoort" Uit Studio-theater 1000 gestolen Grote ravage en flinke vertragingen waren gevolg Vorst belemmert treinenloop Incident tijdens proces- Schmidt in Djakarta Eisenhower neemt adviseur voor buitenland aan Sovjet-Unie erkent het koninkrijk Cambodja Johan Kaart gehuldigd Zestig doden in Marokko, 37 in Algerije Zuivering in Sovjet-Georgië Aartsbisschop Makarios raadpleegt Cyprioten Noodweer trof Alexandrië Oostenrijkse ski-leraar in staat van beschuldiging Bevordering bij de marine „Chef-kok" wilde schrijfmachine huren A. Jager kwart eeuw tuinbaas bij Lindenheuvel Geslaagde demonstratie met KNBRD-autocabine Van onze correspondent in Parijs) Guy Mollet, de secretaris-generaal van de Franse socialistische partij (SFIO), wie president Coty donderdag had verzocht de nieuwe regering te vormen, heeft die taak in het afgelopen weekeinde vrijwel vol bracht. Hij kan nu morgen de Kamer zijn regeringsverklaring voorleggen ter verkrij ging van de parlementaire investituur. Het is wel zeker dat Mollet die, vermoedelijk met een zeer ruime meerderheid, zal ver krijgen. Mollet is bij de samenstelling van zijn kabinet de rooms-katholieken ver tegemoet gekomen door Mendès-France van de Quai d'Orsay verwijderd te houden. De post werd toevertrouwd aan de gematigde socia list Christian Pineau. P.M.F. heeft geen portefeuille gekregen maar de titel van mi nister van Staat. Een weinig bevredigende oplossing, omdat de voortvarendste kracht in de Franse politiek gedoemd is een meer decoratieve dan politieke rol te spelen. Mogelijk zal echter voor Mendès-France later een speciale taak worden gevonden. Twee andere leiders van het republikein se front, de links-radicaal Mitterrand, en de Gaullist Chaban-Delmas, werden even eens tot minister van staat benoemd. Zij krijgen ieder bovendien een portefeuille, respectievelijk van Justitie en de Oud- strijders. De belangrijkste post is toegeval len aan Pineau, die door zijn Europese denkbeelden op de sympathie van de rooms-katholieken en vele conservatieven kan rekenen. Ook de andere sleutelposities zullen door socialisten worden bezet. Een groot ministerie van Economie en Finan ciën wordt onder leiding van de socialist Robert Lacoste geplaatst, die met dit bijltje al eerder heeft gehakt. Sociale Zaken valt toe aan de vroegere hoofdredacteur van het socialistische partijblad „Le Populaire", Albert Gazier, en Overzees Frankrijk komt onder het beheer van de socialistische bur gemeester van Marseille, Gaston Deferre. De radicalen zullen de verantwoordelijk heid dragen voor de Nationale Defensie, Binnenlandse Zaken en Onderwijs. Bour- gès-Maunoury, die minister van Binnen landse Zaken in de vorige regering was, verhuist nu naar het departement van Oorlog. Zijn collega in het kabinet-Faure, Gilbert Jules, werd overgeplaatst naar Bin nenland. De trouwe volgeling van Mendès- France, René Billères zal de scepter zwaaien over het Onderwijs. De kleurling Felix Houphouet-Boigny, die in de Kamer een deel van centraal-Afrik a vertegen woordigt, zal de premier bijstaan als toe gevoegd minister. Een nieuwe figuur in het kabinet is ten slotte de minister-resident voor Algerije, de 79-jarige generaal Georges Catroux, het Arabische ruzies CAIRO (AFP) Van het secretariaat- generaal der Arabische Liga wordt verno men dat Irak weigert zijn geschil met Egypte aan de Ligaraad voor te leggen. Premier Nasser heeft dringend om een bij eenkomst van de raad verzocht met een beroep op het Ligahandvest, waarin voor zien wordt in bemiddeling door de Liga in geval van meningsverschillen tussen de staten-leden. Uitdaging Volgens het Syrische dagblad „Al Ray Al Aam" hebben de Turkse autoriteiten ge protesteerd tegen de „uitdagende manier van optreden der Syrische grenswachten, die Turkse militairen beschieten, wanneer zij in het grensgebied smokkelaars achter volgen". „Het Turkse protest heeft bij de Syrische autoriteiten grote ontstemming gewekt, daar de Turkse grenstroepen in de afgelopen zeventien dagen tien incidenten hebben verwekt, waarbij vier Syrische burgers om het leven zijn gekomen. In Syrische politieke kringen beschouwt men het Turkse protest als een onderdeel van een imperialistische campagne van Turkije, bedoeld om Syrië onder druk te zetten", aldus het blad. Een militaire rechtbank in de Libanon heeft een verdachte tot levenslange ge vangenisstraf en twee anderen tot kortere vrijheidsstraffen veroordeeld wegens spio nage voor Israel. H. L. MENCKEN OVERLEDEN Te Baltimore is op 75-jarige leeftijd de bekende Amerikaanse litteraire criticus H. L. Mencken (en auteur van het ver maard geworden boek „The American Language") overleden. In een artikel ter gelegenheid van zijn laatste verjaardag schreef de „Saturday Review of Literature" dat hij een blijvende plaats in de ontwik keling van de Amerikaanse cultuur in neemt. MAANDAG 30 JANUARI Minerva: „Vrouwenarts dr. Pretorius", 18 jaar, 8.15 uur. Studio: „Het glazen muiltje", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Moederleed", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tussenlanding in Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Ik wil mijn kind terug", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Satans eiland", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tweede deel 08/15", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversi teit. In zijn serie „Moderne prozaïsten" spreekt prof. dr. G. Stuiveling thans over „Humor en ironie". Stadsschouwburg: 20 uur, Abonnementsvoorstelling van „Bekentenis", van Ronald Miller door het Rotterdams Toneel. DINSDAG 31 JANUARI Minerva: Eerste concert door het N. Ph. O. onder auspiciën van de Heemsteedse Kunst kring, in de Mozart-cyclus, 8.15 uur. Studio; „Het glazen muiltje", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Moeder leed", 18 jaar, 2.30, en 8 uur. Luxor: „Tus senlanding in Parijs", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Ik wil mijn kind te rug", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Satanseiland", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. Rem brandt: „Tweede deel 08/15", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, Abonnementsvoorstelling van „Bekentenis", van Ronald Miller door het Rotterdams Toneel. Ged. Oude Gracht: 20 uur, Engelse Bij bellessen. enige lid van buiten de volksvertegenwoor diging. Catroux, die ten aanzien van Noord- Afrika liberale denkbeelden koestert, en die van de zomer een belangrijke regerings missie volbracht bij de sultan van Marokko in diens verbanningsoord, zal in Algerije resideren om ter plaatse de oplossing van dit probleem, dat de eerste plaats in het regeringsprogramma zal innemen, te kun nen voorbereiden en de uitvoering te ver baasten. De nieuwe regering bestaat uit dertien ministers, het laagste aantal waaruit een Frans kabinet sedert het begin van de vier de republiek werd samengesteld. Vijf hun ner zijn socialist. Met een twintigtal staats secretarissen zal het kabinet deze week worden aangevuld. Uit de politieke samenstelling valt af te leiden, dat Mollet wil aansturen op een meerderheid, waarin de socialisten, de ra dicalen en de rooms-katholieken verenigd zullen zijn, ofschoon hij in vele gevallen vermoedelijk ook op de steun der commu nisten zal kunnen rekenen. PRAAG (Reuter/A.F.P.) Het nieuwe Oostduitsche leger is zaterdag officieel opgenomen in het verenigd opperbevel van de landen van het verdrag van Warschau. De pasbenoemde Oostduitse minister van Defensie Willi Stoph zal een der plaatsver vangende bevelhebbers bü het gemeen schappelijk opperbevel worden. Een per manente commissie zal aanbevelingen doen op het gebied van de buitenlandse politiek van de verdragsgenoten. Ook zal een ge- meenschappleijk secretariaat opgericht worden. Deze beide organen zullen te Mos kou gevestigd zijn. De Sovjet-Russische minister van Buiten landse Zaken Molotov verklaarde in de politieke adviescommissie van het verdrag van Warschau te Praag, dat niet kan wor den aangenomen, dat het gevaar van een nieuwe oorlog verdwenen is. Het gevaar dat ontstaat door de aggressieve militaire blokken en door een hernieuwing van het Duitse militarisme, dwingt ons in het be lang van de wereldvrede gezamenlijk maatregelen te bespreken voortkomend uit het verdrag van Warschau en leidend tot een uitgebreide samenwerking ter vergro ting van de verdedigingscapaciteit van de landen die aan het verdrag deelnemen. Deze landen weten, dat onze regering ze niet naar de rand van een afgrond zal leiden. De leden van het verdrag van War schau zouden him volkeh niet blindelings aan oorlogsgevaar blootstellen. Zij zien ten volle in, dat de beste waarborg voor de vrede is het handhaven vain de verdediging op een geschikt peil, teneinde een even tuele aanval te kunnen afslaan. „Het is bekend," aldus Molotov, „dat de raad van het Noordatlantische blok zich eind 1954 uitsprak voor het voorbereiden van een atoomoorlog en hij heeft zich daar niet toe beperkt. Het wordt tijd dat men begrijpt, dat er twee staten in Duitsland bestaan. De eenheid kan slechts worden bereikt door onderling overleg tussen deze beide volken." Na de conferentie is meegedeeld dat de politieke adviescommissie de voorstellen van de opperbevelhebber, de Sovjet-Rus sische maarschalk Konjev, over het ver enigd opperbevel en andere organisatori sche kwesties heeft bekrachtigd en dat de politieke adviescommissie tenminste twee maal per jaar zal vergaderen. Overeenkomst De acht landen hebben een verklaring ondertekend, waarin voorgesteld wordt, dat de strijdkrachten van Oost- en West- Duitsland geen atoomwapens zullen krij gen. Het zou van groot belang zijn, aldus de verklaring, als de landen van het pact van Warschau enerzijds en die van het At- Een enthousiaste schare BB'ers heeft zaterdagavond in de zaal van „Zomerlust" haar trouw aan deze hulporganisatie be wezen tijdens een bindingsavond voor de wjjk Santpoort, waar de heer S. Jansma als wijkhoofd zijn tevredenheid uitsprak over de gang van zaken in de Santpoortse B.B. „Al kunnen er nog verscheidene open plaatsen worden ingenomen," zei hij. Zijn openingswoord gewaagde van het doel der BB de bijstand in tijden van onheil en nood en hij wekte over de hoofden der vele aanwezigen heen ook de afzijdige Santpoorters op hun taak in deze menslievende or ganisatie te komen vervullen. De leiding van de avond be- -ustte bij mevrouw M. Klaver- 3udding, die ook uit anderen ■loofde een werkzaam aandeel in de opbouw van de BB te Santpoort heeft en zij had er slag van de verschillende spelletjes te leiden: het kie nen werd een groot succes en er is op muziek van de „Swing Notes", een bandje van Rijkskweekscholieren, naar hartelust gedanst. Een hersengymnastiek wedstrijd tussen een brandweerploeg en een red dingsploeg bracht een hele serie strikvra gen uit de materie der brandbestrijding te berde, maar beide ploegen sloegen zich er met meer of minder succes heel aardig door, zodat de theoretische opleiding in deze beide groepen haar vruchten bleek te hebben afgeworpen. In de afgelopen nacht is ingebroken in het Studio-theater aan de Grote Markt te Haarlem. Men is binnengedrongen door een dakraampje aan de achterzijde van het gebouw. Verscheidene vertrekken zijn door zocht; de brandkast heeft men naar beneden gesleept en met een scheurijzer geopend. Uit deze brandkast wordt duizend gulden vermist. Op het stationsemplacement te Maas tricht Is zaterdagmiddag door een foute wisselbediening een tweetal draaistellen ontspoord van een lege, uit acht rijtuigen bestaande, stroomiijntrein. Een grote rava ge en ernstige vertragingen in het trein verkeer waren de gevolgen. Het ongeval geschiedde om 16.40 uur en tot zondagavond bleef de vertraging in het treinverkeer. Vooral de internationale trei nen naar Bazel en Luxemburg ondervonden die invloed. Het treinstel ontspoorde tijdens het ran geren naar het revisieterrein, tengevolge van een bedieningsfout bij de wissels. Deze wissel werd namelijk bij vergissing omge gooid toen de trein er nog niet helemaal overheen was. De trein ramde een der mas ten van de bovenleiding welke als een lu cifershoutje afknapte; een andere mast werd gedeeltelijk uit de grond gerukt. Het treinstel werd eveneens ernstig beschadigd en blokkeerde de sporen naar het goede renstation Boschpoort. De rails werden op enkele plaatsen scheef getrokken. Met man en macht was men bezig om het ontspoorde treinstel weer in de rails te krijgen. lantische pact anderzijds, overeen zouden komen, dat geschillen en conflicten slechts met vreedzame middelen zouden worden opgelost. Dit zou van groot belang zijn bij de versterking van de vrede en het zou van bijzonder belang zijn voor landen, die aan elkaar grenzen (Hierbij worden de Sovjet- Unie, Turkije, Bulgarije, Griekenland, Al banië, Italië, Tsjechoslowaije en West- Duitsland genoemd). De verklaring zegt verder, dat de top conferentie van Genève bijgedragen heeft tot verbetering van de internationale toe stand. Het beginsel van het oplossen van geschillen door onderhandelingen heeft be wezen steekhoudend te zijn, aldus de ver klaring, die dan het Atlantisch en het Zuid oost-Aziatisch pact en het pact van Bagdad veroordeeld als verdragen die de conflic ten vergroten en op een bewapeningswed loop en een „kolonisatiepolitiek" uitlopen. De landen van het verdrag van Warschau zijn bereid om met andere landen te onder handelen, om te komen tot een beveili gingsverdrag, dat geheel Europa omvat. Als stap in deze richting wordt voorge steld, dat bij verdrag tussen een aantal lan den „met inbegrip van de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Ver enigde Staten," een Europese zone wordt afgebakend, waarbinnen de strijdkrachten volgens plaats en aantal gestationeerd zouden worden. Totdat er een doeltreffend Europees veiligheidsstelsel zou bestaan dienen de landen zich te houden aan een te ondertekenen niet-aanvalsverdrag. De expressetrein AmsterdamGronin gen, die omstreeks kwart voor acht Bus- sum passeert, is enige kilometers voorbij het station Bussum tot stilstand gekomen tengevolge van ijsafzetting op de draad. Het verkeer BussumHilversum v.v. moest over enkel spoor worden geleid, zodat grote stagnatie ontstond. De expressetrein werd omstreeks half elf naar Hilversum ver sleept, waarna het verkeer weer een nor maal verloop kreeg. (Van onze correspondent te Djakarta) In de pauze van het proces Schmidt, toen rechter Rochjani en de officier van Justitie Sunario nog in de zaal waren, stond een jongeman op, die zich tot de aanwezigen richtte met de vraag: „Bent u het er mee eens om Schmidt de doodstraf op te leg gen" „Steek dan uw hand op". Van een groep jongemannen gingen de handen om hoog. De rechter verliet met de officier de zaal, gevolgd door een tiental jongemannen, die hem in zijn kamer meedeelden, dat hun groep „de Pemoeda Rakjat" (een commu nistische jongerenorganisatie), besloten had te vragen de doodstraf tegen Schmidt uit te spreken. De officier zei, dat men dit niet kon vra gen daar de rechter een beslissing onafhan kelijk moet nemen. Na tien minuten pauze ging de zitting zonder incidenten verder. Toen de zitting anderhalf uur later was ge sloten en de rechter en de officier, gevolgd door beklaagde, de zaal verlieten, schreeuw de een der jongemannen: „Dood aan Schmidt". WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft de republikein William Jackson benoemd tot speciaal assistent, die maatregelen van buitenlandse politiek, welke meer dan een regeringsdepartement of -bureau omvatten, moet coördineren. Het ambt zal in hoofdzaak gelijk zijn aan dat van Nelson Rockefeller, die de vorige maand aftrad. Diens functie werd vaak be schreven als het ontwerpen van de „stra tegie der koude oorlog". Jackson is voor malig onderdirecteur van de Amerikaanse centrale geheime dienst. PNOMPENH (Reuter) De Sovjet- Unie heeft besloten het Indochinese ko ninkrijk Cambodja te erkennen en heeft dit land gevraagd diplomatieke missies uit te wisselen, aldus wordt in gewoonlijk welingelichte diplomatieke kringen in Pnompenh verklaard. Zowel de Sovjet- Unie als communistisch China heeft de premier van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, uitgenodigd een bezoek aan hun hoofdsteden te brengen. De regering van communistisch Noord-Vietnam heeft de vorige week contact met de Cambodjaanse regering gezocht en gevraagd om weder zijdse erkenning en uitwisseling van diplo matieke missies, aldus genoemde kringen. (Van onze correspondent in Londen Sinds de verhouding tussen Oost en West weer verkoeld is, ziet men in Groot-Brit- tannië de komst van Kroesjtsjev en Boel- ganin met gemengde gevoelens tegemoet, vooral na hun anti-Britse uitlatingen in India en de uitdagende Sovjet-Russische inmenging in het Egyptisch-Israëlische ge schil. Niettemin staat de Britse regering op het standpunt, dat de uitnodiging die Sir Anthony Eden destijds tot de Sovjet-leiders richtte, gehandhaafd moet blijven. Premier Eden heeft verklaard, dat de Britten mans genoeg zijn de Russen van repliek te die nen, wanneer zy het tydens hun bezoek te bont mochten maken De Britse regering is van mening dat persoonlijk contact met de Sovjet-Russische heersers ook nu nog van groot belang is. Men wil hun Groot-Brit tannië laten zien, zoals het in werkelijk heid is en men hoopt dat ook de gesprekken een heilzame invloed zullen uitoefenen. Londen ziet evenwel in het voorstel van Boelganin aan president Eisenhower tot een Russisch-Amerikaans vriendschaps verdrag buiten de Britse regering om, een poging om een wig tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië te dryven. De eerste partijsecretaris Kroesjtsjev heeft dit ontkend in een onderhoud met een correspondent van het zondagblad „News of the World", die een reis door de Sovjet- Unie heeft gemaakt. Enkele weken geleden is Kroesjtsjev reeds gepolst over de aan staande Britse reis door het vooraanstaan de lid van de Labourfractie in het Lager huis, oud-minister Harold Wilson, die tijdens een zakenbezoek in Moskou Kroesjtsjev een aantal vragen had voorge legd. In zijn interview met het Britse zon dagsblad verklaarde Kroesjtsjev dat het dom zou zijn te pogen verdeeldheid tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië te zwaaien. Dat zou de mensheid niet ten goede komen. Kroesjtsjev liet echter door- schemeren.dat het de schuld van Washing ton was, dat Londen in een aantal opzich ten zou nagelaten hebben te handelen in de geest van Genève. Er kan volgens Kroesjt sjev geen Europese veiligheid zijn, zonder universele veiligheid. Daarom zullen de Verenigde Staten moeten deelnemen aan een algemeen veiligheidsstelsel. Het voor naamste doel van de Sovjet-Russische lei ders bij het komende bezoek aan Groot- Brittannië is anderen ervan te overtuigen dat ernst dient te worden gemaakt met het beëindigen van de koude oorlog. Vredesoffensief De Sovjet-Unie wenst werkelijk vriend schappelijke betrekkingen met Groot-Brit tannië, hoewel die vriendschap niet ten koste mocht gaan van vriendschap met andere landen. Vriendschap met Londen zou echter hinderpalen voor de vrede kun nen opruimen. Er is niets dat beide landen verdeelt, al is er verschil van standpunt in een aantal zaken van algemene aard, zo zei hij. De produktie en het gebruik van atoom- en waterstofbommen moet worden verboden, vooral om te voorkomen dat, als er nog eens een gek als Hitier opstaat, zij werkelijk zouden worden gebruikt. Kroesjtsjev beweerde, dat de Russen geen verantwoordelijkheid dragen voor commu nistische partyen in andere landen.Volgens Lenin's stelling huldigt de Sovjet-Unie het standpunt van niet-inmenging in ander mans zaken. De Russen beschouwen Lenins opvattingen als een soort Bijbel, aldus Kroesjtsjev, maar zij geloven dat zij we tenschappelijk juist gefundeerd zijn en in de praktyk hun waarde hebben bewezen. Wat ook de communistische partyen doen, het mag, volgens Kroesjtsjev nooit worden uitgelegd als Russische inmenging of Rus sische woordbreuk. Met een toespeling op de Russische uit latingen in India, zei Kroesjtsjev dat kolo nialisme en het Britse volk twee verschil lende dingen zijn. Anderen zullen er aan moeten wennen, dat de Russen hardnek kige tegenstanders zijn van het kolonialis me. Hij beloofde echter dat in de komende besprekingen met de Britse staatslieden de kwestie van het kolonialisme niet aan de orde zal komen. In het Tuschinski-theater te Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag Jo han Kaart, die in 1915 als achttienjarige jongen bij „Het Nederlandsch Tooneel" debuteerde en die thans een loopbaan van veertig jaar als acteur achter de rug heeft, in een speciale liefdadigheidsvoorstelling gehuldigd. De voorstelling bracht ruim tienduizend gulden op, die de secretaris-penningmees- ter van het huldigingscomité, de heer I. Parijs, aan het slot overhandigde aan dok ter A. C. van Swol, de oprichter van „Po lio-club" de Amsterdamse vereniging van kinderverlammingspatiënten. Het geld zal besteed worden om des zomers deze kinderen naar buiten te sturen. Het pogramma bestond uit een bonte schakering van kunst met een grote en met een kleine k. Eerst zong Gré Brouwenstijn, aan de vleugel begeleid door Johan Kalff en daarna imiteerde Guus Oster, voorzit ter van jubileumomité, achtereenvolgens Alex de Haas, Lou Bandy en Wim Kan in In Britse regeringskringen gelooft men dat Kroesjtsjev en Boelganin nog dit jaar hun vredesoffensief van Londen naar Washington willen overbrengen en op een uitnodiging van de Amerikaanse regering aansturen, zodat de besprekingen in Lon den en Washington een voortzetting zouden kunnen vormen van de topconferentie in Genève. Kroesjtsjev en Boelganin zouden zich in Londen inschikkelijk willen tonen over een beperkte wapeninspectie en af schaffing van de atoombomproeven na ont ploffing van de eerste Britse waterstofbom die uit overwegingen van prestige tegen over de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie in april teweeggebracht zal worden. Verder zouden de Russen de in Genève af gebroken onderhandelingen over de Euro pese veiligheid op de door Eden en Faure voorgestelde grondslag willen voortzetten. Op deze manier zouden de Russen het po litieke initiatief willen behouden. RABAT (Reuter/A.F.P.) Naby Tai- neste, in het Rifgebergte (Marokko) is het zondag tot een hevig gevecht gekomen tus sen driehonderd opstandelingen en een eenheid van het Franse vreemdelingen legioen. Volgens A.F.P. zijn bij de gevech ten reeds meer dan zestig doden gevallen, van wie achttien leden van het legioen. De stryd werd gedeeltelijk uitgevochten in gevechten van man tegen man. De opera ties in dit gebied duren nog voort. Leiders van de nationalistische partijen hebben sultan Ben Joessef plechtig beloofd verdere botsingen tussen hun aanhangers te voorkomen. Zaterdag zijn bij gevechten tussen Marokkanen drie mensen om het leven gekomen. Eerder in de week verloren vijf Marokkanen het leven bij een treffen tussen leden van de militie van de Istiqlal er. de Democratische onafhankelijkheids partij. Veiligheidstroepen hebben tijdens het weekeinde in Algerije 36 opstandelingen gedood en 39 gevangen genomen. Opstan delingen doodden een politie-agent, ver wondden drie militairen en staken drie scholen en een houtvesterswoning in brand. Voortvluchtig In Tunesië zijn in het weekeinde vijftig arrestaties verricht. Bij een huiszoeking in het huis van de afgezette secretaris-gene raal van de Neo-Destour Solah ben Joessef heeft de politie vuurwapens, handgranaten, patronen, springstoffen en Frans geld aan getroffen. Ben Joessef zou naar Libië ge vlucht zijn. De Bey van Tunis heeft bij decreet een speciale strafrechtbank inge steld voor de berechting van opstandelin gen en kwaadwillige elementen. Het Tunesische dagblad „Al Balagh El- jedid," dat Ben Joessef steunde, mag, direct ingaand, niet meer verschijnen. Tot dusverre zijn in Algerije een vijftigtal vol gelingen van deze extremistische nationa listische leider gearresteerd. De arrestaties duren nog voort. Ben Joessef is gekant tegen de Frans- Tunesische overeenkomst betreffende auto nomie voor Tunesië. Hij wenst onmiddel lijk algehele onafhankelijkheid voor Tune sië. Volgens hem moet het land zich oriën teren op Egypte en de Arabische Liga. Hij is de voornaamste tegenstander van Habib Bourguiba, de gematigde nationalistische leider en voornaamste ontwerper van de overeenkomst aangaande autonomie. Bour guiba, die in Frankrijk is opgevoed en een Franse vrouw heeft, gelooft, dat Tunesië met het Westen verböhden moet blijven. Johan Kaart gehuldigd door Rika Hopper. een feestelijke jubileumtoespraak tot de jubilaris. Vervolgens bootste op zijn beurt Wim Kan de wijze na waarop Guus Oster hem nagebootst had. Karei Prior leidde daarop een speciale aflevering van Mimo- za met tekst van Eli Asser, waaraan Ko van Dijk, Guus Oster, Conny Stuart, Wies- je Bouwmeester en Rijk de Gooyer mee werkten. Als laatste voor de pauze ver scheen Wim Sonneveld met zijn keuken conférence. Na de pauze werd een bloemlezing van fragmenten vertoond uit alle films waar in Kaart gespeeld heeft, onder de titel: „Toen onze Kaart een Kaartje was" en waarin men tevens kon zien hoe vieren dertig Nederlandse acteurs en actrices, van wie de meesten in de zaal aanwezig waren, er jaren geleden uitzagen. Tot slot kwam dan de huldiging met vele redevoeringen, vele bloemstukken, vele kransen en vele andere cadeaus, benevens omhelzingen door Rika Hopper, Henriëtte Davids en Tilly Perrin-Bouwmeester. LONDEN (United Press) Volgens een radiouitzending uit de Sovjet-Unie, die in Londen werd opgevangen, zijn zes leiden de figuren uit de regering der Georgische Sovjetrepubliek van hun post ontheven. Tijdens een zitting van het parlement der Georgische republiek, werden drie minis ters, een vice-voorzitter van de minister raad, een lid van het hoog gerechtshof en de voorzitter van de staats-plancommissie van hun ambt ontheven. NICOSIA (Reuter) De leider van de beweging voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland, aartsbisschop Makarios, heeft zondagavond grote groepen van de Griekse gemeenschap op het eiland tot spoedbijeen- komsten opgeroepen om de nieuwe Britse voorstellen betreffende de toekomst van het eiland te bespreken. Op de bijeenkom sten zal gesproken worden over de schrif telijke voorstellen die gouverneur Sir John Harding zaterdag aan de aartsbisschop heeft overhandigd. Een 22-jarige Cyprioot is ter dood ver oordeeld omdat hij in november op een Britse zakenman heeft geschoten. Deze is van zijn verwondingen hersteld. Het af schieten van vuurwapens is sinds 26 november een halsmisdaad op Cyprus. ALEXANDRIE (United Press) Alexan drië is zondag door noodweer geteisterd. Een oude huurkazerne bezweek onder het geweld van de storm. Een gezin kwam on der het puin om het leven evenals een baby uit een ander gezin. Straten werden in kanalen herschapen. Vissers varen er met hun bootjes door en vervoeren de bewoners, tegen goed geld. Zowel de zeehaven als het vliegveld zijn geïsoleerd. INNSBRUCK (United Press) Volgens Oostenrijkse politie-autoriteiten zal een Oostenrijkse ski-instructeur in staat van beschuldiging gesteld worden wegens een ongeval dat zes toeristen het leven heeft gekost. Drie Britten, een Amerikaanse en twee Duitsers kwam om toen een gezelschap van negen skiërs overvallen werd door een lawine bij het winterstportcentrum St. An ton. De ski-instructeur die het gezelschap leidde zal worden vervolgd wegens het „verwaarlozen van de veiligheid", omdat hij niet voldoende aandacht had geschon ken aan waarschuwingen van reddings brigades en niet de bekende routes had ge volgd. Ook had hij geen acht geslagen op lawinegevaar-meldingen. Met ingang van 1 februari is comman deur H. Bos tijdelijk bevorderd tot schout bij-nacht. Zoals enige tijd geleden is ge meld volgt schout-bij-nacht Bos op die datum vice-admiraal C. W. Slot op als vlagofficier personeel. Commandeur Bos was tevoren comman dant Zeemacht in de Nederlandse Antillen. Zaterdagmorgen werd. een kantoorboek handelaar uit de Zijlstraat in Haarlem op gebeld door iemand, die zich bekend maak te als chef-kok van een hotel in Haarlem. Hij deelde mee, dat hij een schrijfmachine wilde huren. „Een van mijn koks komt hem zo dadelijk halen". Inderdaad verscheen na enige ogenblik ken een man, die om de bewuste machine vroeg. Op dat ogenblik rinkelde in de boekhandel de telefoon, waardoor de man blijkbaar schrok; hij ging er althans ijlings vandoor. De recherche werd van het voorval in kennis gesteld en deze ontdekte spoedig, dat het per telefoon opgegeven Haarlemse hotel niets van een dergelijke chefkok af wist. Het is daarom waarschijnlijk, dat hier sprake is van oplichting. Het signalement van de „kok", die de schrijfmachine wilde meenemen, luidt: ongeveer dertig jaar oud, 1.68 meter lang, zwart achterovergekamd haar, maakt een keurige indruk. Jubileumreceptie op woensdag 1 februari Op woensdag 1 februari zal de heer A. Jager, Ter Hoffsteedeweg 3, het feit her denken dat hij vijf en twintig jaar werk zaam is als tuinbaas op het landgoed „Lin denheuvel" van de familie Burdet te Bloe- mendaal. De heer Jager geniet in Bloemendaal een goede bekendheid daar hij ook buiten zijn beroep actief is op velerlei gebied. Hij is aangesloten bij tal van verenigingen en bestuurslid van de afdeling Bloemendaal van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij van Tuinbouw en Plantkunde en de Nederlandse Fruittelers Organisatie. De jubileumreceptie wordt op woensdag middag 1 februari te zijnen huize gehouden en ongetwijfeld zullen velen van hun be langstelling blijk geven. De Bloemendaalse reddingsbrigade gaf zondag opnieuw een demonstratie met d" autocabine van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen. Zeer velen volgden in Stoop eerst de theoretische voorbeschouwing van de heer G. Schuite maker en Later de demonstratie met de cabine in het bassin. Tot de aanwezigen be hoorden zondag de burgemeegster van Bloe mendaal, dr. D. H. Peereboom Voller en de voorzitter van de KNBRD, de heer J. P. Weyborg uit Santpoort. Dat de opkomst van de zijde van de toeschouwers voor het merendeel automobilisten zo groot was, was voor een deel waarschijnlijk te danken aan het te water rijden van een auto in de Kinderhuissingel vorige week. Na de voor beschouwing begaven twee leden van de BE.B zich in de cabine waarop deze naar het diepe deel van het zwembassin werd gereden. Via een microfoon konden de inzittenden aan de boven water verblijvenden toeschou wers hun bevindingen meedelen, hetgeen de demonstratie zeer ten goede kwam. Hier na werd nog gedemonstreerd hoe men de passagiers uit een te water gereden auto redden kan. De RANO maakte van deze demonstratie enkele opnamen zodat binnenkort patiënten in ziekenhuizen een kwartier lang oog getuige kunnen zijn van deze geslaagde oefening van de Bloemendaalse Reddings brigade.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10